Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπες χωρις το παιδι


rena

Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?  

1.041

  1. 1. Θα αφηνατε το μωρο σας για να πατε μονοι διακοπες?



Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

 

είμαι μια νέα μαμα και το μικρό μου αστεράκι έκλεισε τον 4ο μήνα. Έχουμε κόψει το βραδινό ξύπνημα, ξυπνάμε περίπου στις 6 ή 7 του δίνω δυο τρεις φορές πιπίλα, αλλαγή θέσης και ξανακοιμάται και μετά ξυπνάει 8.30 - 9.00. Έχω και μαμά πολύ κοντά αλλά και πεθερά που έχει μεγαλώσει πρόσφατα και την ανηψιά μου, οπότε ξέρει απο μωρά. σκεφτόμαστε με τον σύζυγο προς τον Ιούλιο να πάμε διακοπούλες καμιά βδομάδα. Η πεθερά μου έχει ήδη προθυμοποιηθεί να μείνει σπίτι μας και να τον κρατήσει, απλά νιώθω τύψεις. Μήπως ζητάω πολλά; Είναι πολύ μικρόυλη να τον αφήσω;Αλλά όπως και όλες σας φαντάζομαι έχω και εγώ πολύ ανάγκη αυτές τις διακοπές!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 342
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 16 δημοσιεύσεις

  • Marilena

    Marilena 14 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 13 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 10 δημοσιεύσεις

δεν ειναι θεμα εμπιστοσυνης φανταζομαι. Απλα εγω οταν ο δικος μου ηταν τοσο μικρος ουτε μπορουσα να το διανοηθω να τον αφησω στη μητερα μου για να παω διακοπες.

Link to comment
Share on other sites

Αν η πεθερά σου έχει εμπειρία με το μωρό και το έχει ξανακρατήσει αρκετές ώρες ώστε να ξέρει τις συνήθειές του να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος αλλά όπως αισθάνεται η καθεμία. Εγώ τα δύο πρώτα καλοκαίρια της ζωής τους, το πρώτο γιατί τα θήλαζα αποκλειστικά και το δεύτερο από ανασφάλεια δεν τα άφησα μόνα τους. Μετά πηγαίναμε πάντα μία εβδομάδα μόνοι με το σύζυγο. Τα παίρναμε μαζί μας διακοπές αφού γίνονταν 4 ετών και μετά. Τα μπάνια μαζί τα κάναμε στο εξοχικό των παππούδων στη θάλασσα. Ξέρω όμως φίλη μου που θήλαζε και 4 μηνών άφησε το μωρό, πήρε την αντλία και πήγε ένα τριήμερο με το σύζυγο μόνοι τους γιατί το είχε ανάγκη. Επομένως μην ακούς γνώμες, κάνε όπως νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kai egw eimai tis apopsis pws to pedaki prepei na menei kai me papoudes.emas einai 6 xronwn kai eine to trito kalokeri pou tha kathisei gia tris mhnes me th giagia...menoume Kypro monima opote arxes kalokeriou fevgei gia athina sth giagia kai gyrnaei telos avgoustou....kai eine triseftixismenos...efaga mia friki th prwth fora alla o psixologos mou eipe an to thelei to pedaki eine egwistiko na mhn ton afisw na paei....twra metraei antistrofa tis meres gia na figei :):rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εγώ το παιδί μου δεν θα το άφηνα στους γονείς μου διότι όσο ποιό μικρό ειναι τόσο ποιό πολύ προσοχη θέλει.....όταν μεγαλώσει και φτάσει σε μια ηλικία που μπορεί να μείνει με τους γονεις μου...

 

 

 

edit admin

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα μπορούσα να φανταστώ να αφήσω το παιδι για να πάω διακοπές..... ειναι βέβαια μικρό ακόμα (9 μηνων) ! Άντε μετα τα δυο χρονια κανένα σκ μπορει να τον άφηνα αλλα διακοπές δύσκολα γιατι απλα θα ήμουν μες το άγχος πιστεύω...Τι να τις κάνω τέτοιες διακοπές;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι τι να τις κανείς τις διακοπές χωρίς τα μπεμπακια. Στο κάτω κάτω καλα ειναι να συνηθίζουν να πηγαίνουν διακοπές με τους γονείς! ! Τον δικό μου τον πήραμε 9 μηνών και πήγαμε Μεξικό!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

δε μπορω να τον αφησωωω με το ζορι παω για δουλειααα!!!εδώ τον πηρα 3 μηνων κ πηγαμε διακοπες και ηταν πολύ ηρεμος σε σχεση μ την πραγματικοτητα αχαχαχ είναι ζουζουνιιι παιδιααα αλλα με τπτ δε μπορω αν τον αφήσω...:-P και στην τελικη βρε παιδια, τα παιδια γτ τα κανουμε για να τα αφήνουμε αλλου ?όχι για να ζουμε την κάθε στιγμη μαζι τουςςς και αν θες χρονο με τον συντροφο σ βρισκειςς δε εχει σχεση το παιδι μολις κοιμηθεί.....καθεσαιι με τον αντρα σ δε ξερω το εχω παρει αλλιωςς θεωρω ότι το παιδι πρεπει να ναι με τους γονειςς ευτυχως η δουλεια είναι 5μηνο ;ρ να κανω μια ΕΡΩΤΗΣΗ όμως: του πηρα ολοσωμο σαν του δυτη μαγιο μ για να μην καει το καλοκαιρι..μ ειπαν δε κανει όμως δε πρεπει ν μενει βρεγμενο τι να κανωωω?

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να τον αφησωωω με το ζορι παω για δουλειααα!!!εδώ τον πηρα 3 μηνων κ πηγαμε διακοπες και ηταν πολύ ηρεμος σε σχεση μ την πραγματικοτητα αχαχαχ είναι ζουζουνιιι παιδιααα αλλα με τπτ δε μπορω αν τον αφήσω...:-P και στην τελικη βρε παιδια, τα παιδια γτ τα κανουμε για να τα αφήνουμε αλλου ?όχι για να ζουμε την κάθε στιγμη μαζι τουςςς και αν θες χρονο με τον συντροφο σ βρισκειςς δε εχει σχεση το παιδι μολις κοιμηθεί.....καθεσαιι με τον αντρα σ δε ξερω το εχω παρει αλλιωςς θεωρω ότι το παιδι πρεπει να ναι με τους γονειςς ευτυχως η δουλεια είναι 5μηνο ;ρ να κανω μια ΕΡΩΤΗΣΗ όμως: του πηρα ολοσωμο σαν του δυτη μαγιο μ για να μην καει το καλοκαιρι..μ ειπαν δε κανει όμως δε πρεπει ν μενει βρεγμενο τι να κανωωω?

 

Κι εμένα αδιανόητο μου φαίνεται να πάω διακοπές χωρίς τα παιδιά μου...

 

Στην ερώτησή σου, να του φοράς ένα απλό μαγιό για κολύμπι και όταν βγαίνετε έξω να τον αλλάζεις και να του φοράς το ολόσωμο μαγιό (που έχει και αντηλιακή προστασία υποθέτω).

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να τον αφησωωω με το ζορι παω για δουλειααα!!!εδώ τον πηρα 3 μηνων κ πηγαμε διακοπες και ηταν πολύ ηρεμος σε σχεση μ την πραγματικοτητα αχαχαχ είναι ζουζουνιιι παιδιααα αλλα με τπτ δε μπορω αν τον αφήσω...:-P και στην τελικη βρε παιδια, τα παιδια γτ τα κανουμε για να τα αφήνουμε αλλου ?όχι για να ζουμε την κάθε στιγμη μαζι τουςςς και αν θες χρονο με τον συντροφο σ βρισκειςς δε εχει σχεση το παιδι μολις κοιμηθεί.....καθεσαιι με τον αντρα σ δε ξερω το εχω παρει αλλιωςς θεωρω ότι το παιδι πρεπει να ναι με τους γονειςς ευτυχως η δουλεια είναι 5μηνο ;ρ να κανω μια ΕΡΩΤΗΣΗ όμως: του πηρα ολοσωμο σαν του δυτη μαγιο μ για να μην καει το καλοκαιρι..μ ειπαν δε κανει όμως δε πρεπει ν μενει βρεγμενο τι να κανωωω?

 

Εγω του το βγάζω βγαίνοντας και του φοράω την πάνα του και μια πετσετουλα που εχω με κουκουλιτσα σαν μπουρνουζι....η μπορείς να τον σκούπισεις και να του βάλεις ενα λευκό φορμάκι με μανίκια για να μην καεί..και αντιηλιακό όπου υπάρχουν γυμνά μέρη...εντολές παιδιάτρου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Μη με πειτε κακια αλλα σκεφτομαι να αφησω τη μικρη (3μηνων) σε μια απ τις δυο γιαγιαδες και να παμε πουθενα 3-4 μερες με τον αντρα μου! Θα θελα πολυ να την παρω αλλα το φοβαμαι ακομα! Θα αισθανομαι μεγαλυτερη ασφαλεια αν το παιδι δεν εκτεθει σε ταλαιπωρια, ζεστη, ηλιο, κτλ! Ειμαι υπερβολικη; :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύεις οτι θα περάσεις 3 μερες ξενοιαστες χωρις το αγχος του μωρου τότε ναι να το κανείς... Αλλα αν ειναι να είσαι στα αναμμένα κάρβουνα για το πως ειναι το μωρο καλυτερα να το πάρεις μαζι.Εμεις κάναμε διακοπές ολοι μαζι πρην κλείσει ο μικρος 3 μηνες και περάσαμε πολυ ωραια!Δεν θα κάνετε κλάμπινγκ με τον άντρα σου αλλα μπανακια και ξεκούραση με το μωρο ειναι τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ούτε κακιά. Ούτε υπερβολική!αν αυτό έχεις ανάγκη να το κάνεις!Εμένα ο γιος μου είναι 2,5 χρονων και μέχρι σήμερα δεν τον έχω αφήσει ούτε ένα βράδυ σε γιαγιά.Οχι γιατί είμαι υπόδειγμα μάνας απλά είμαι τρομερά αγχώδης και μόνο όταν τον έχω μαζί μου νιώθω οτι είναι ασφαλής......άσε που όσο με κουράζει μερικές φορές τόσο μου λείπει μόλις τον αφήσω για να πάω π.χ.δουλεια.Αν νομίζεις οτι εσύ θ αντέξεις μακρυά απ το μωρό σου να το κάνεις!Κάνει καλό στο ζευγάρι να μένει και λίγο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Για να το θέτεις έτσι, πάει να πει ότι δεν προβληματίζεσαι να αφήσεις το παιδί στη γιαγιά, δηλαδή η γιαγιά ξέρει το παιδί αρκετά καλά, ανταποκρίνεται στις ανάγκες του, της έχεις εμπιστοσύνη. Επομένως είναι πολύ διαφορετική η κατάσταση σε σχέση με μια άλλη μαμά, που μπορεί το μικρό της να μεγαλώνει με άλλες προϋποθέσεις. Για τη δική σου κατάσταση, αφού δεν βλέπεις θέμα, δεν θα υπάρχει και θέμα! Πάντως δεν το έχω ζήσει. Μια μαμά άκουσα που είχε πιο μικρό μωράκι που είπε πως όταν επέστρεψαν από ένα ταξίδι αρκετές μέρες εξωτερικό, το μωρό δεν έδειχνε να τη γνωρίζει. Το δικό σου όμως είναι μεγαλούτσικο...

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται πως τα μωράκια κάτω του έτους, πόσο μάλλον 3 μηνών, έχουν διαφορετική αίσθηση του χρόνου από τους ενήλικες, και ακόμη και μία νύχτα μακριά από τη μαμά τούς φαντάζει μία αιωνιότητα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη με πειτε κακια αλλα σκεφτομαι να αφησω τη μικρη (3μηνων) σε μια απ τις δυο γιαγιαδες και να παμε πουθενα 3-4 μερες με τον αντρα μου! Θα θελα πολυ να την παρω αλλα το φοβαμαι ακομα! Θα αισθανομαι μεγαλυτερη ασφαλεια αν το παιδι δεν εκτεθει σε ταλαιπωρια, ζεστη, ηλιο, κτλ! Ειμαι υπερβολικη; :confused::confused::confused:

 

Αν το κανεις για το μωρακι δεν χρειάζεται, το μπεμπακι θέλει μονο εσένα και πέρα απο αυτο ειναι πολυ μικρο για να καταλάβει ταλαιπωρίες και τέτοια... Και σιγουρα ξερεις πως να το προστατεύεις απο τον ήλιο. Χιλιάδες άνθρωποι ταξιδεύουν ακομα και με νεογέννητα σε αεροπλάνα και βάλε καθε μερα - προςωπικα έκλεισα ήδη διακοπές για Μεξικό τον Φεβρουάριο οταν ο μικρός θα ειναι τεσσάρων μηνων!!

 

Αν το κανεις για εσένα για να ξελαφρωσεις γιατι να σε πούμε κακιά ειναι εντελως κατανοητό κανε οτι σε κανει να νοιωθεις καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι μικρούλι ακόμα και πιστεύω ότι άνετα θα περάσετε πολύ ωραία όλοι μαζί.Απλά δε θα πάτε και στις πιο επικίνδυνες παραλίες,θα είστε σε σκια κλπ.Το βραδυ θα βγειτε για ποτακι κι αυτό θα κοιμηθεί στο καρότσι.Πιο μετά που ζωηρεύουν είναι το θέμα.

Εγώ θα την αφήσω φέτος (2.5 χρονών)αν και δεν έχω και πολύ όρεξη και θα πάω σχεδόν μια βδομάδα στη νονά της στην Αμοργό με μια φίλη.Με έχει φάει η νονά τι να κάνουμε ότι δεν τηνέχω επισκεφτεί ακόμα.Θα μείνει στη μαμά μου και ο μπαμπάς θα είναι εκεί γύρω,μόνος του δεν την παλέυει τόσες μέρες. Ήθελα πολύ να την πάρω μαζί αλλά θα με πεθάνει.Ούτε σε παραλία θα μπορούμε να κάτσουμε,πλέον είναι όλη την ώρα στπν ήλιο με κουβαδάκια, ούτε σε κάνα ταβερνάκι αλλά κυρίως αυτό το πλοίο πολύ το φοβάμαι,9 ώρες ταξίδι.Σε κάνα 2 χρόνια θα πάμε και μαζί.Μια χαρά θα περάσει με τους δικούς μου στο χωριό αλλά λίγο μη με ξεχάσει το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου πω τη δική μου εμπειρία. Ταξιδέψαμε οι τρεις μας (μπαμπάς εγώ κι ο γιος μας σε ηλικία 5 μηνών) Βαρκελώνη 4 μέρες και ήταν καταπληκτική εμπειρία. Το μωρό σε ηλικία που δεν έχει παρά ελάχιστες απαιτήσεις - μαμ, κάκά και πολύ νάνι, ούτε τρέξιμο, ούτε "μη παιδί μου στην πρίζα", ούτε "προσοχή τις σκάλες" κλπ. Μείναμε κέντρο και γυρίσαμε όλο το ιστορικό κέντρο με το καρότσι, θα το ξανάκανα άλλες 10 φορές. Το ίδιο καλοκαιρι πήγαμε πάλι οι τρεις μας τις πρώτες μας καλοκαιρινές διακοπες με το μωρό (ήταν εξίμιση μηνών), έκανε τα πρώτα του μπανάκια, απέκτησε την καταπληκτική σχέση που έχει μεχρι σημερα με τη θάλασσα κι εγώ αν και μαγείρευα ανά 2 μέρες (ήμασταν σε ενοικιαζόμενο με κουζίνα) γιατί είχαμε ξεκινήσει στερεές τροφές και δεν θα έλεγα ότι ήταν οι πιο ξεκούραστες διακοπές μου επίσης δεν θα τις άλλαζα με τίποτα. Σήμερα που ο μικρός είναι 2,5 χρονών η μοναδική φορά που δεν τον πήραμε μαζί και έμεινε 2 βράδια στη γιαγιά του ήταν όταν χρειάστηκε να πάμε Βόλο με τον μπαμπά του για επαγγελματικούς λόγους και δεν ήταν συνθήκη που επέτρεπε παιδιά.

Η γνώμη μου είναι ότι εσύ κι ο άντρας σου είστε οι καταλληλότεροι για την ανατροφή του παιδιού σας, ότι οι εμπειρίες από κάθε τι πρώτο με το μωρό, πρώτο ταξίδι, πρώτες διακοπές είναι αναντικατάστατες και πρέπει να έχεις αυτοπεποίθηση για τις ικανότητές σου ως μητέρας. Επίσης μην μασάς καθόλου στις αγωνίες γιαγιάδων παππούδων "που θα πάρετε το βρέφος να το ταλαιπωρήσετε" αν είναι αυτή η περίπτωση. Δεν ταλαιπωρούνται καθόλου, πίστεψέ με. Καλές διακοπές ό,τι και αν αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...