Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΧΥΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ???


Recommended Posts

καλημερα σας κοριτσια.σημερα μολις ξυπνησε εκανε εμετο.απορω τι εβγαλε.σκετη χολη ηταν.αν συνεχιστει κ σημερα χωρις καμια βελτιωση παλι για παιδιατρο μας βλεπω αυριο.φρυγανιες τρωι αλλα τσαει δε πινει με τιποτα.το μεσημερι τι να του δωσω?κανει τελικα κριθαρακι χωρις σαλτσα με ζωμο κοτας?γιατι ξερω οτι του αρεσει αλλα κανει?δε τρωει πια ρυζι το εχει βαρεθει μια βδομαδα...μονο που το βλεπει κλαιει!

αλεκα συμφωνω με οσα ειπες αλλα πιστευω πως με υψος 99 εκ τα 12,5 κιλα που ειχε και ειδικα τα 11 που εχει τωρα ειναι ελλειποβαρες!περιμενω να γινει καλα κ 2-3 μερες μετα να τον ξεκινησω εντατικα το κυνηγι του φαγητου!

λιτσα οπως το ειπες προεξεχουν ολα τα κοκκαλα του...αν τον δειτε θα βαλετε τα κλαμματα ειμαι σιγουρη!:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περαστικά ξέχασα να σας πω Δήμητρα. Λοιπόν, τώρα το θυμήθηκα, υπάρχει μια σκόνη εντελώς άγευστη σε ένα πράσινο κουτί στα φαρμακεία, τη δίνουν στα λιποβαρή παιδιά, σε άτομα με ανορεξία κλπ. Σκετες θερμίδες είναι. Το βάζεις στο γάλα, στο χυμό και ούτε που το καταλαβαίνει. Δεν θυμάμαι το όνομα, άμα το βρω θα στο πω, πάντως κάνει δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

αληθεια?αχ θυμισου σε παρακαλωωω!θα ψαξω κ εγω απο δω!

τωρα κοιμαται.ποτε δε κοιμοταν μεσιμερι.εχει να κοιμηθει μεσημερι απο εναμισι ετων.ειναι τελειως εξαντλημενος!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά ξέχασα να σας πω Δήμητρα. Λοιπόν, τώρα το θυμήθηκα, υπάρχει μια σκόνη εντελώς άγευστη σε ένα πράσινο κουτί στα φαρμακεία, τη δίνουν στα λιποβαρή παιδιά, σε άτομα με ανορεξία κλπ. Σκετες θερμίδες είναι. Το βάζεις στο γάλα, στο χυμό και ούτε που το καταλαβαίνει. Δεν θυμάμαι το όνομα, άμα το βρω θα στο πω, πάντως κάνει δουλειά!

Διαφωνώ με αυτό! Αν είναι να του δώσεις κενές θερμίδες, δώσε του σοκολάτες να τις ευχαριστηθεί κιόλας!

Το παιδάκι δεν έχει ανορεξία, ούτε κανένα πρόβλημα ώστε να μη δέχεται τροφή για να καταφύγει σε τέτοια σκευάσματα..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δήμητρα,

 

1) Κάνε του μακαρόνια

2) Πρόσεξε μην πάθει αφυδάτωση (μήπως να τον ξαναδεί παιδίατρος?)

3) Μην κολλήσετε και οι υπόλοιποι - να πλένει τα χέρια του συχνά

 

Πάτα εδώ στο φόρουμ αλλά και περισσότερο στο google - θα σου βγάλει πολλά για γαστρεντερίτιδα.

 

Μην στεναχωριέσαι, θα περάσει!

 

Υ.Γ. Μήπως πρέπει να πάρει ηλεκτρολύτες?

Link to comment
Share on other sites

ζοπιρον μου χτες πηγαμε παιδιατρο κ αυριο παλι θα παμε...απο υγρα μονο νερο θελει.τσαι με τιποτα δε πινει...

οσο για να μη κολλησουν οι υπολοιποι...η ραφαελα το επαθε πρωτη αλλα το περασε πολυ ελαφρυα.σε μια μερα εγινε καλα.η μπεμπα κολλησε απο τον αλεξ προχτες αρχισε με 3 φορες διαρροια.χτες εκανε 2 και σημερα μεχρι τωρα 1.ευτυχως δεν εκανε εμετους το μωρο κ τρωει κανονικα.γιαυτο πισυευω οτι τον πηρε απο κατω τον αλεξ επειδη ειναι αδυνατος.η ραφαελα που εχει κανονικο βαρος κ η μπεμπα που ειναι 6+ κιλα το περασανε πολυ ελαφρυα ενω αυτος τσακιστικε

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το πιστεύω αυτό. Όταν το παιδί είναι κακόφαγο, λογικό είναι να αρρωσταίνει ευκολότερα και βαρύτερα. Το διαπίστωσα και στα δικά μου. Ο μεγάλος πχ μέχρι να χρονίσει είχε αρρωστήσει 6-7 φορές και ο μικρός 3, και τις πέρασε και στο πόδι όλες σχεδόν. Και βάλε κι ότι κουβαλάει του κόσμου τις αρρώστιες ο μεγάλος από τον παιδικό και μπαινοβγαίνει κόσμος και κοσμάκης στο σπίτι.

 

Itsme μου, όταν λέω σκέτες θερμίδες, δεν εννοώ "άδειες", από αυτές δηλαδή που εχουν τα χάμπουργκερ, οι προτηγανισμένες πατάτες και τα γλυκα. Εννοώ χωρίς λιπαρα, ζάχαρη και όλα αυτά τα επιβαρυντικά για την υγεία. Για να καταλάβεις, εμένα μου το είχε δώσει η νεογνολόγος όταν γεννήθηκε ο δεύτερος, ο οποίος λόγω συγγενούς καρδιοπάθειας δεν έβαζε το απαραίτητο βάρος και αν συνέχιζε έτσι, θα καταλήγαμε στο χειρουργείο. Του το έβαζα στο συμπλήρωμα και τη γλυτώσαμε. Οπότε για την περίπτωση του γιου της Δήμητρας μου φαίνεται κατάλληλο, γιατί ξέρω ότι το δίνουν στα λιποβαρή παιδιά. Δεν είπαμε να το παίρνει και κανένα χρόνο, μέχρι να βάλει καναδυο κιλά και να ανοίξει λίγο το στομαχάκι του, που έχει ταλαιπωρηθεί τόσο.

 

Δήμητρα θα το ψάξω και μέχρι αύριο το πολύ θα στο πω. Αλλά αφού θα πας στον παιδίατρο, ρώτα τον κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Α, το θυμήθηκα! Maxijul το λέγανε. Σε ένα άσπρο-πρασινο μεταλλικό κυλινδρικό κουτί, σαν τα γάλατα σκόνες, αλλά μισό περίπου σε ύψος. Την εταιρία δεν την θυμάμαι, αλλά δεν πιστεύω να υπάρχει και κάτι άλλο ολόιδιο!

Link to comment
Share on other sites

αγγελινα μου σε ευχαριστω!θα το ψαξω!ναι δε θελω να του το δεινω συνεχεια!να βαλει 2 κιλακια τουλαχιστον οπως ειπες.11 κιλα ρε κοριτσια με 1 μετρο σχεδον υψος.δηλαδη ουτε καν 5 κιλα δε την περναει τη Νεφελη που ειναι 2 μηνων!να σαι καλα αγγελινα θα το κοιταξω.για να συνοψισω εχουμε τροφες που παχαινουν

σουσαμι

ταχινι

φυστικοβουτυρο

χαλβας

τι αλλο?οταν λεω να παχαινουν δεν εννοω φυσικα να ειναι κ σαβουρες αλλιως θα του εδεινα κ πατατακια.

σημερα σπαραξε στο κλαμα να φαει κορν φλεικς και ψωμι με νουτελα!το καημενο!''λιγο μαμα λιγο'' ...αχ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σας κοριτσια.σημερα μολις ξυπνησε εκανε εμετο.απορω τι εβγαλε.σκετη χολη ηταν.αν συνεχιστει κ σημερα χωρις καμια βελτιωση παλι για παιδιατρο μας βλεπω αυριο.φρυγανιες τρωι αλλα τσαει δε πινει με τιποτα.το μεσημερι τι να του δωσω?κανει τελικα κριθαρακι χωρις σαλτσα με ζωμο κοτας?γιατι ξερω οτι του αρεσει αλλα κανει?δε τρωει πια ρυζι το εχει βαρεθει μια βδομαδα...μονο που το βλεπει κλαιει!

 

Θυμασαι τις αναταραχες της εγκυμοσυνης? Τι ετρωγες? Τι σε ηρεμουσε? Δοκιμασε τα. Σιγουρα θελει προσοχη μην παθει αφυδατωση.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα καλησπερα καιπεραστικα σας , δεν εχουμε ξαναμιλησει αλλα διαβασα με ενδιαφερον το θεμα σου και καταλαβαινω την αγωνια σου ευτυχως σαν μαμα δεν το περασα αυτο η κορη μου ηταν πολυ ευκολη στο φαι απο μωρο ( τωρα την κυνηγαω πια να μην τρωει..) το μονο που ακουω ειναι μαμα πειναω.. δεν ειναι παχια ειναι κανονικη προς το αδυνατο τεσπα ..ξεφυγα απο το θεμα.

Θα σου μιλησω σαν κακοφαγο παιδι που ημουν εγω και αδυνατη τρομερα ( και τωρα ειμαι τελειωσα την εγκυμοσυνη 56 κιλα φαντασου ) η μανα μου οταν ημουν παιδι εκανε τα παντα να τρωω ωρες ατελειωτες η κακομοιρα δεν μπορουσα δεν ηθελα, δεν πειναγα και παντα το ειχα αγχος την ωρα του φαγητου γιατι σκεφτομουν τι θα περασω φαντασου να μην πεινας και να σε μπουκωνουν με το ζορι.Θα μου πεις τωρα αν δεν τον κυνηγησω θα πεθανει απο ασιτια ( οπως μου ελεγε η μανα μου αν δεν σε ταιζα με το ζορι θα πεθαινες) Δεν ειναι ετσι καποια στιγμη θα ειχα το αισθημα της πεινας και θα ετρωγα κανενα παιδι δεν παει απο ασιτια οταν υπαρχει φαγητο παιδιατρος μου το ειχε πει.Μην στεναχωριεσαι τρεφεται καλα και σωστα απο οτι ειδα ειναι ετσι το σκαρι του .

 

ΥΣ. Ταχινι μου εδινε και μενα χαχα το σιχαινομουν και φυστικοβουτυρο και μουρουνελαιο ( αυτο κι αν δεν το επινα με τιποτα ) τελικα οι εποχες δεν αλλαζουν και οι μητερες μενουν παντα ιδιες :)

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι τις αναταραχες της εγκυμοσυνης? Τι ετρωγες? Τι σε ηρεμουσε? Δοκιμασε τα. Σιγουρα θελει προσοχη μην παθει αφυδατωση.

βασικα εμενα στην τριτη εγκυμοσυνη με ενοχλουσαν ολες οι μυρωδιες.οτι κ να μυριζα μου εφερνε εμετο κ δεν ηρεμουσε με τιποτα το συναισθημα της αναγουλας κ της ναυτιας.δε θελω να σκεφτομαι τι περασα 3 μηνες!νερακι πινει αρκετο ευτυχως αλλα δε ξερω.πρεπει να πινει δηλαδη κ τσαι?:confused:

 

Δημητρα καλησπερα καιπεραστικα σας , δεν εχουμε ξαναμιλησει αλλα διαβασα με ενδιαφερον το θεμα σου και καταλαβαινω την αγωνια σου ευτυχως σαν μαμα δεν το περασα αυτο η κορη μου ηταν πολυ ευκολη στο φαι απο μωρο ( τωρα την κυνηγαω πια να μην τρωει..) το μονο που ακουω ειναι μαμα πειναω.. δεν ειναι παχια ειναι κανονικη προς το αδυνατο τεσπα ..ξεφυγα απο το θεμα.

Θα σου μιλησω σαν κακοφαγο παιδι που ημουν εγω και αδυνατη τρομερα ( και τωρα ειμαι τελειωσα την εγκυμοσυνη 56 κιλα φαντασου ) η μανα μου οταν ημουν παιδι εκανε τα παντα να τρωω ωρες ατελειωτες η κακομοιρα δεν μπορουσα δεν ηθελα, δεν πειναγα και παντα το ειχα αγχος την ωρα του φαγητου γιατι σκεφτομουν τι θα περασω φαντασου να μην πεινας και να σε μπουκωνουν με το ζορι.Θα μου πεις τωρα αν δεν τον κυνηγησω θα πεθανει απο ασιτια ( οπως μου ελεγε η μανα μου αν δεν σε ταιζα με το ζορι θα πεθαινες) Δεν ειναι ετσι καποια στιγμη θα ειχα το αισθημα της πεινας και θα ετρωγα κανενα παιδι δεν παει απο ασιτια οταν υπαρχει φαγητο παιδιατρος μου το ειχε πει.Μην στεναχωριεσαι τρεφεται καλα και σωστα απο οτι ειδα ειναι ετσι το σκαρι του .

 

ΥΣ. Ταχινι μου εδινε και μενα χαχα το σιχαινομουν και φυστικοβουτυρο και μουρουνελαιο ( αυτο κι αν δεν το επινα με τιποτα ) τελικα οι εποχες δεν αλλαζουν και οι μητερες μενουν παντα ιδιες :)

αχ κ εγω τα ιδια ελεγα πριν κανω το γιο μου οταν εβλεπα μανες να κυνηγανε τα παιδια για να φανε.αλλα τωρα που το ζω ποσο τις καταλαβαινω!!!σιγουρα δε προκειται να πεθανει κιολας το παιδι αλλα τοσο αδυνατο?μα τοσο?ποσο καλο ειναι?ειπαμε να μην ειναι παχυσαρκο εννοειται αλλα τουλαχιστον να φτασει τα 14 κιλα!φοβαμαι μη σπασει οταν περπαταει!

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα μου, καλησπέρα και περαστικά! Σε νιώθω απόλυτα... κι εμένα ο γιος μου είναι άρρωστος από την Τετάρτη με πυρετούς και ένα άσχημο βήχα.....Πάνω που είχε αρχίσει να τρώει λίγο ρυζάλευρο και λέγαμε να τώρα θα βάλει κανένα γραμμάριο , τζίφος πάλι. Από την Τετάρτη κάνω μετάνοιες για να φάει και κάθε φορά το ίδιο σκηνικό, κλάμα υστερικό λες και τον ταίζω σκ@τ@...Κι εγώ έχω απελπιστεί αλλά προσπαθώ να κανω υπομονή ώσπου να του περάσει μπας και αρχίσει να τρώει πάλι. Εμείς στα πάμπερς φοραμε το τρία λόγω ύψους αλλά φαντάσου ότι τα αυτοκόλητάκια που κλείνουν τα κολάμε το ένα πάνω από το άλλο για να του σταθουν στη μέση, μετράμε κι εμείς τα παϊδια μας.

Δεν ξέρω τι να σου πώ για να σε βοηθήσω, μπορώ μόνο να σου πώ ότι σε καταλαβάινω απόλυτα και συμπασχω... Περαστικά σας να είναι και γρήγορα..


 

Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι το αγορακι σου?σευχαριστω για την συμπαρασταση και περαστικα σας.σημερα εκανε μονο μια φορα εμετο και διαρροια καθολου.να δουμε τι θα πει παλι ο γιατρος αυριο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι 5 μηνών!!

Απ ότι φαίνεται πάτε καλύτερα ε? Μακάρι , να μη ταλαιπωρείται άλλο το κουκλάκι σου...Πολλή γαστρεντεριτιδα βρε παιδί μου, τι κακό κι αυτό. Εδώ στην Κύπρο είναι σε έξαρση.. ο αδερφός μου ήρθε από Ελλάδα για τις γιορτές και ούτε τον είδαμε 15 μέρες τον βασάνιζε....


 

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι οτι ηταν οκ κ τωρα εγινε σκελετος.απλα τωρα παραγινε σκελετος!12.5 κιλα ηταν πριν αρρωστησει.κ παλι ελλιποβαρης!γιαυτο εχω σκασει!

Link to comment
Share on other sites

περαστικα και απο εμας......

μαλλον απ οτι διαβαζω πατε καλυτερα......δοξα το θεο!!!!!!

κι εμεις εχουμε μια αρκετα αδύνατη και κακοφαγη κορη.....εμεις ειμαστε 21 μηνων και 9200 αντε 9300.

περασαμε κι εμεις πριν κανενα μηνα γαστρεντεριτιδα και μας τσακισε κυριολεκτικα..... κι εγω τα ιδια ακριβως αισθανομουν οποτε την αλλαζα....... ολα μα ολα τα κοκαλακια..... ..... και σ εμας μας εκανε καλο οι κρεμουλες (φαριν λακτε και ρυζαλευρο) τη περιοδο που ειχε διαρροιες.... εμεις βεβαια ακομα της δινουμε κρεμες τετοιες γιατι της αρεσουν......

επισης κι εμεις περνουμε αυτες τις βρωμοσκονες (vitajoule) λεγεται το δικο μας σκευασμα..... εχουμε παρει 3ή 4 κουτια και να σου πω την αληθεια ειδαμε διαφορα..... την σταματησαμε κανενα διμηνο και κατρακυλησε στις καμπυλες.... τουλαχιστον με την σκονη περνει 200-400 γραμ και οταν την σταματησαμε δεν πηρε τιποτα.....

ευτυχως τρελαινεται για ταχινι...... να βρεις με μελι ή με πορτοκαλι.... ισως και σε μαγαζι με βιολογικα να το βρεις.......

σε νιωθω απολυτα και προσπαθησε να κανεις υπομονη.....

τι εκανες με τον θηλασμο του μωρου σου?????

μωρε μην τον κοψεις.....αφου πατε τωρα καλυτερα......

ΠΕΡΑΣΙΚΟΥΛΙΑ ΣΑΣ.....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω βρε πουλί μου... κι εμάς το φαί μας έχει γίνει μόνιμο άγχος , ποσο τρώει ο Παναγιώτης , γιατί δεν έφαγε ο Παναγιώτης, δώστου βιταμίνες, πίεσε τον και τα λοιπά... Τώρα άμα δει το κουπάκι με το ρυζάλευρο κλαίει σπαραχτικά.....Δεν ξέρω τι να κάνω κι εγώ πια...


 

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα, μπράβο που πάτε καλύτερα!

 

Τσάι δεν πρέπει να πίνει ντε και καλά. Το θέμα είναι να παίρνει υγρά για να μην πάθει αφυδάτωση. Και το νερό "ευνοεί" τους εμετούς ενώ το τσάι "κάθεται" πιο καλά στο στομάχι.

 

Για το θέμα της διατροφής, επειδή περιέγραψες το τι τρώει σε κανονικές συνθήκες και δεν είναι και άσχημα, μήπως να του έκανες εξέταση για θυροειδή?

Link to comment
Share on other sites

ευα μου θα την δοκιμασω την σκονη κ μακαρι να παρει τουλαχιστον 2 κιλα!φυσικα θα τον μπουκωνω οσο μπορω στο φαι!μακαρι να του αρεσει το ταχινι κ το φυστικοβουτυρο!ειναι πολυ παραξενος με τις καινουριες γευσεις!αν δε του κατσει κατι απο την αρχη καλα παει κ τελειωσε δεν αλλαζει γνωμη που ο κοσμος να γυρισει αναποδα!ακομη λαχανικα δεν εχει φαει!οσο ηταν μικρος κ του τα αλεθα τα ετρωγε.εκτοτε τιποτα!ουτε ενα μπιζελι!να ξαναγυρισω στα αλεσμενα αποκλειεται μιας κ τωρα ειναι κ μεγαλος κ ουτε αυτα θα τρωει!

στινα μου κ ο δικος μου απο μωρο ετσι αδυνατος ηταν!ουτε μια διπλα στο μπουτι δεν ειχε οπως εχουν τα πιο πολλα μωρα!γεννηθηκε με κανονικο θα ελεγα βαρος 3060 και 51 εκ αλλα ποτε δεν ηταν το λαχταριστο κ αφρατο μωρο!παντα αδυνατος!δε θελω να γινει χοντρος ουτε παχυσαρκος!να μπει στις καμπυλες θελω!:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...