Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΧΥΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ???


Recommended Posts

κοριτσάκι μου, πρώτα από όλα περαστικά στο ζουζουνάκι σου και...κουράγιο!!!

τον δικό μου τον έχει βοηθήσει μία σκόνη υπερθερμιδική της nestle, nutren λέγεται

το φτιάχνεις όπως και το γάλα

όσο για το μουρουνέλαιο, είναι ό,τι πρέπει για να του ανοιξει την όρεξη. αν το πίνει (ο δικός μου κάνει εμετό) θα του κάνει καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσάκι μου, πρώτα από όλα περαστικά στο ζουζουνάκι σου και...κουράγιο!!!

τον δικό μου τον έχει βοηθήσει μία σκόνη υπερθερμιδική της nestle, nutren λέγεται

το φτιάχνεις όπως και το γάλα

όσο για το μουρουνέλαιο, είναι ό,τι πρέπει για να του ανοιξει την όρεξη. αν το πίνει (ο δικός μου κάνει εμετό) θα του κάνει καλό!

αυτη η σκονη που λες τι γευση εχει?γιατι ο δικος μου εχει ενα ΘΕΜΑ με το γαλα...του πηρα γαλα σογιας για την γαστρεντεριτιδα και ενω το δοκιμασα και ειναι νοστιμο(σαν γαλα με ζαχαρη) αυτος ουτε να το φτυσει...

το μουρουνελαιο θα το δοκιμασω.αν του το βαζω σε χυμο πειραζει?

Link to comment
Share on other sites

Το μουρουνέλαιο υπάρχει και σε παστίλιες που δεν έχουν τόσο έντονη γεύση. Άν μπορεί βέβαια ένα παιδί να πάρει παστίλιες. Όσο για το θυροειδή, δεν φαίνεται από τις απλές εξετάσεις αίματος. Αλήθεια ο παιδίατρος τι λέει; πως το βλέπει το παιδί; πάντως κι η δικιά μου είναι 16 μηνών 83 εκ. και 9,500kg Δεν τη λες παχιά. Άσε που παίρνει από 50 μέχρι 100 γραμμάρια το πολύ το μήνα. και από φαγητό.... μόνο το γάλα πίνει ευχάριστα, κατά τα άλλα, άστα να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει γνωμη οχι απο 1 αλλα απο 4 παιδιατρους.κ οι 4 μου ειπαν τα ιδια πραγματα.οτι εφοσον δεν εχει ελειψεις ειναι μια χαρα και καλυτερα ετσι παρα παχυσαρκο.βεβαια μου ειπαν οχι σε οτιδηποτε του ανοιγει την ορεξη η στις βιταμινες αλλα εγω τους δεινω βιταμινες.αφου δε τρωνε τα παντα.πχ η μεγαλη μου δε τρωει κρεας!μονο κεφτεδακια και τιποτε αλλο.ουτε μοσχαρι ουτε κοτοπουλο!ουτε ψαρι!ο μικρος δε τρωει λαχανικα!ουτε φασολακια ουτε αρακα ουτε καροτα-πατατες ουτε σπανακι!δε λεω οτι με τις βιταμινες θα παρουν το 100% αλλα τουλαχιστον απο το τιποτα κατι ειναι κ αυτο! οσο για το μουρουνελαιο εγω θα το παρω τελικα κ ας τραγουδανε οι γιατροι,σιγα μη γινει παχυσαρκος.εδω μιλαμε οτι ειναι κατω απο την καμπυλη!ελεος αυτοι οι γερμανοι τα θελουν εντελως χτικιαρικα!

Link to comment
Share on other sites

μην αγχεσαι κ εδω μια απο τα ιδια

καλα ο δικος μου ο παιδιατρος ειναι αστα να πανε...αυτσηρως με την διατροφη

ο γιος μου ειχε 37 αιματοκριτη...ακριβως στο οριο...εγω αγχωθηκα του ειπα για σιδερο κ μου ειπε οχι...να τρωει μοσχαρι...μεσα σε τρεις μηνες ανεβηκε ο σιδερος...φαγαμε ολο το μοσχαρι....:lol:

 

κ εγω ειχα ενα προβλημα απο τους 18 μηνες μεχρι τα 2,5....τπν ταιζα στην παραλια στο δρομο...κ σιγα σιγα ανοιξε η ορεξη κ τωρα πια τρωει αρκετα καλα...

 

το πρωι του δινω το γαλα κ μετα αρχιζω σιγα σιγα φρουτακια(μπανανα μανταρινι) μεχρι το μεσημερι....λιγο λιγο.....αυτος με το παιχνιδι ξεχνιεται κ θα φαει τα 2 φρουτακια του...μετα το μεσημερι θα φαμε το μεσημεριανο...την ωρα του μεσημεριανου εχω αναγκαστει να κατεβασω ολα τα πραγματα απο το ντουλαπι κ να τα δουμε κ να του εξηγησω τι ειναι κ πως μυριζουν....π.χ. η κανελα μυριζει ωραια κ τιν βαζει η μαμμακα σε αυτο το φαγητο.....μιλαμε για παρλα.....ωρες

επισης τωρα τα χριστουγεννα του ελεγα για τα ξωτικα που φτιαχναν το δωρο του......διαφορα τετοια κ τρωει το φαγακι του.....

ελπιζω να βοηθησα λιγακι

ξερω οτι στις διαροιες κανει το ρυζακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ραφαελ ο δικος μου ειναι το πεισμα προσωποποιημενο.αν πει ΟΧΙ τελος.δε πα να λες ιστοριες εσυ..τα εχω δοκιμασει ΟΛΑ.εχω γινει καραγκιοζης κλοουν γελοτοποιος και οτι μπορεις να φανταστεις.μεχρι κ οτι κοιμαμαι εκανα κ ερχοταν η μεγαλη κ μου ετρωγε τη μπουκια απο το πιρουνι κ καλα εγω μετα ξυπνουσα κ ελεγα ααα ποιος το πηρε ουα ουααα :twisted:μονο κ μονο για να δει αυτος μπας κ ζηλεψει κ το κανει αλλα εκει.ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ:evil::twisted: τωρα ειδικα που εκλεισε κ το στομαχι του...ΑΣΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

ραφαελ ο δικος μου ειναι το πεισμα προσωποποιημενο.αν πει ΟΧΙ τελος.δε πα να λες ιστοριες εσυ..τα εχω δοκιμασει ΟΛΑ.εχω γινει καραγκιοζης κλοουν γελοτοποιος και οτι μπορεις να φανταστεις.μεχρι κ οτι κοιμαμαι εκανα κ ερχοταν η μεγαλη κ μου ετρωγε τη μπουκια απο το πιρουνι κ καλα εγω μετα ξυπνουσα κ ελεγα ααα ποιος το πηρε ουα ουααα :twisted:μονο κ μονο για να δει αυτος μπας κ ζηλεψει κ το κανει αλλα εκει.ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ:evil::twisted: τωρα ειδικα που εκλεισε κ το στομαχι του...ΑΣΤΑ.

 

το στομαχι σιγα σιγα θα ανοιξει...μπορει να κανει κ 6 μηνες.....απλα θελει λιγο κ συνεχεια....

αχ δεν ξερω...αν τον επερνες να μαγειρεψετε παρεα?κ να τον βαζεις να δοκιμαζει οση ωρα κ καλα φτιαχνετε το φαγητο......κ καλα να τον ρωτας θελει αλατακι?κτλ

Link to comment
Share on other sites

ενα θα σου πω.οταν ηρθαν οι γονεις μου τις 2 μερες που εμεινα νοσοκομειο επειδη γεννησα η μανα μου εκλαιγε γιατι δεν μπορουσε να τον κανει να φαει τιποτα!μεχρι κ στο αυτοκινητο τον κατεβασαν(ειχαν ερθει οδικως απο ελλαδα) εκανε βολτες ο μπαμπας μου κ η μανα μου με το πιατο απο διπλα:shock: αλλα αυτος εκει ...ΟΧΙ.πριν καποιο διαστημα ετρωγε καλα αλλα δεν παχαινε.εδω κ 2 -3ψμηνες εχει βαλει φερμουαρ.δε ξερω αν φταιει ο ερχομος του μωρου γιατι συνδεεται χρονικα!σκεφτομαι σοβαρα να σταματησω να θηλαζω γιατι μου παιρνει πολυ χρονο (πανω απο 1 ωρα καθε φορα)κ δεν προλαβαινω να ασχοληθω με το τι θα φαει αυτος κ μου εχει ρεψει!δεν εχω κ κανεναν να με βοηθησει ποσα κομματια να γινω ουφ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δημητρα εδω ταχινι εχουν οι Τουρκικοι φουρνοι (καποιοι τελος παντων) και λεγεται "ταχιν"

 

σε ευχαριστω κ εμεις εχουμε εδω τουρκικα μαγαζια τυπου μπακαλικο οποτε πιστευω πως θα εχει!

Link to comment
Share on other sites

επισης κατι που ξεχασα....το θεμα δεν ειναι να παχυνει ειναι να τρωει σωστα....μετα θα ερθει κ το αναλογο βαρος....

 

επισης επειδη ειναι αδυνατος τον εχει παρει απο κατω η γαστρεντεριτιδα.πχ η κορη μου που ειναι κανονικη στα κιλα της(110 εκ κ 19 κιλα) την περασε πολυ ελαφρυα.εκανε μια φορα εμετο κ 2 φορες διαροια!ο αλεξανδρος βδομαδα κλεινει αυριο κ τον εχει θερισει!

Link to comment
Share on other sites

δημητρα ολη μερα τι τρωει?πως ζει?

 

θα σου πω προγραμμα του τι τρωει πριν αρρωστησει γιατι με την γαστρεντεριτιδα υποσιτιζεται πλεον!

πρωι 8.00 1 ποτ γαλα

πρωι 10.00 1 τοστ η 2 φετες μαρμελαδα

μεσημερι φαγητο (αλλοτε ολο το πιατο αλλοτε το μισο)αν δε το τρωει του κανω εξτρα φαγητο για να φαει εστω κ λιγο!

απογευμα κατα τις 5 ... 1 κομματι κεικ η 1 αυγοφετα η τοστ η 1-2 κομματια πιτσα μονο με κασερι κ σαλτσα η λιγο φαι απο το μεσημερι

βραδυ κατα τις 7.30 ...1 ποτ.γαλα με 5-6 μπισκοτα τυπου παπαδοπουλου αλλα μερικες φορες πινει μονο γαλα.

8.00 κοιμουνται!

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω προγραμμα του τι τρωει πριν αρρωστησει γιατι με την γαστρεντεριτιδα υποσιτιζεται πλεον!

πρωι 8.00 1 ποτ γαλα

πρωι 10.00 1 τοστ η 2 φετες μαρμελαδα

μεσημερι φαγητο (αλλοτε ολο το πιατο αλλοτε το μισο)αν δε το τρωει του κανω εξτρα φαγητο για να φαει εστω κ λιγο!

απογευμα κατα τις 5 ... 1 κομματι κεικ η 1 αυγοφετα η τοστ η 1-2 κομματια πιτσα μονο με κασερι κ σαλτσα η λιγο φαι απο το μεσημερι

βραδυ κατα τις 7.30 ...1 ποτ.γαλα με 5-6 μπισκοτα τυπου παπαδοπουλου αλλα μερικες φορες πινει μονο γαλα.

8.00 κοιμουνται!

 

μια χαρα τρωει...απλα βαλτου κ κανα φρουτακι...γιατι εχουν βιταμινες....

τωρα περιμενε να περασει η γαστρεντεριτιδα σιγα σιγα....κ υπομονη....

κ μενα αμα κολλησιε καμια ιωση πινουμε μονο γαλα....απο φαγητο τιποτε αλλα λογικο ειναι κ εμεις αν αρρωστησουμε δεν θελουμε φαγητο...υπομονη κ τρελο κυνηγι....σπο πισω του εσυ....

τα μακαρονια παχαινουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φρουτα δε τρωει.με τιποτα.λιγο μηλο ετρωγε παλια αλλα το παρατησε κ αυτο.αφου την μπανανα επειδη πρεπει να την φαει λογω διαροιας του την αλεθω αλλιως ουτε να την μυρισει δε θελει.α ξεχασα να γραψω οτι πινει μονο χυμο πορτοκαλι αλλα κ αυτο οχι καθε μερα.ειναι με τις μερες του με τον χυμο,ποτε θελει ποτε δε θελει..

Link to comment
Share on other sites

αφου πινει κ χυμο παλι καλα.....

σιγα σιγα υπομονη....ολα τα παιδακια περνανε απο αυτη τη φαση...μην τον αφηνεις να τρωει βλακειες μονο...

καλο βραδυ παω για νανι

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως βλακειες δε τα εχω μαθει να τρωνε.ο μπαμπας του μονο 1-2 φορες τη βδομαδα τους φερνει κιντερ αυγο η κιντερ ραβδακια!επειδη τα τρωει κ αυτος:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα μην αγχώνεσαι με το θέμα του φαγητού. Οταν ήμουν μικρή ήμουν πετσί και κοκκαλο στη κυριολεξία. Η μάνα μου με κυνήγαγε να φάω. Ο παιδίατρος της έλεγε να μου δίνει το μπιμπερό και ταυτοχρονα να μου το τραβάει.Αν δεν το τράβαγα να μην με ταιζε(φυσικά αυτό δεν το κανε ποτέ)Της έλεγε ότι θα ρθει καιρός που η Πένυ θα κάνει δίαιτα και δεν το πίστευε.Και όμως από τα 16 κάνω διαιτα και αν αφήσω τον εαυτό μου ελεύθερο θα γινω σαν γουρούνα.Γι αυτό σου λέω μην τρελαίνεσαι με το φαι αφού όλα είναι καλά. Και εύχομαι πάντα καλά να ναι και ας είναι και αδύνατος.

Link to comment
Share on other sites

σημερα που ξαπλωσε ανασκελα κ ειδα ενα ενα τα κοκκαλα του...δε μπορω να ξεχασω αυτη την εικονα!δεν ηταν τοοοσο πολυ ωστε να φαινονται τα κοκκαλα ΕΝΑ-ΕΝΑ αλλα τωρα που αρρωστησε εγινε ετσι!τα γονατακια του προεξεχουν τα μπουτια του ειναι απλα σαν ξυλο!οι γαμπουλες του ειναι πιο αδυνατες απο της μπεμπας!στην ωμοπλατη φαινονται κ εκει κοκκαλα!θα τρελλαθω δε μπορω να το σκεφτομαι δε μπορω!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα νομιζω αγχωνεσαι χωρις λογω κ αντι για καλο θα κανεις κακο στο παιδι..

Αν θες σωνει κ ντε να το παχυνεις δωσε του γλυκα..

Εγω βλεπω ενα παιδακι που τρωει μια χαρα.. το οτι δεν παχαινει εχει προφανως να κανει με το "σκαρι" του.

Ο γιος μου που ειναι μεγαλυτερος τρωει μονο 4 γευματα την ημερα τα οποια ειναι..

πρωι γαλα(σκετο)

μεσημερι φαγητο αλλα ελαχιστο κ ελαχιστα πραγματα.. τρωει μονο τραχανα, σουπιτσα αστερακια νεροβραστα (οχι σε ζωμο απο κρεας) μακαρονια, μπιφτεκι (1 φορα στις 15) πατακες προτηγανισμενες κ παϊδακια (επισης μια στις 15)Αν δεν υπαρχει τιποτα απο αυτα απλα δεν τρωει τιποτα κμενει νηστικος..

Το απογευματρωει μια κρεμα τυπου ντανετ σοκολατα ή 2-3 μπισκοτα

Βραδυ, παλι γαλα μονο .

και δεν κοιμαται στις 8.. κοιμαται στην καλυτερη περιπτωση στις 12 το βραδυ.

Και ειναι πολυ αδυνατος αλλα εφοσον οι εξετασεις του ειναι καλες ο γιατρος δεν μας δινει τιποτα κ συμφωνω μαζι του.

Το προβλημα της παχυσαρκιας ειναι τεραστιο στις μερες μας..

Το σημερα απαγορευεις στα παιδια να φανε βλακειες δεν σημαινει οτι θα μπορεις να το κανεις κ να το ελεγχεις για παντα κ οταν θα αρχισουν να τρωνε θα παρουν βαρος χωρις να το καταλαβεις ...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καποτε συζητουσα με την φουρναρισα πως θα πεισω τον Βασιλη να τρωει.

 

Μου απανταει λοιπον:

"Οταν ηταν μικρος ο γιος μου εψαχνα να βρω τροπο να κανω τον γιο μου να φαει,

τωρα που μεγαλωσε ψαχνω να βρω τροπο να τον κανω να σταματησει" :lol::lol:

 

Σου λεω ακριβως το ιδιο.

Ασε το παιδακι ησυχο.;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με Dora και elenik αλλα καταλαβαινω και την Δημητρα...λογικο ειναι που εσκασε....

Δημητρα, εγω δεν ξερω να σε συμβουλεψω παραπανω απο τα προηγουμενα κοριτσια....Πιστευω πως μετα την ιωση θα ξαναβρει τους ρυθμους τους παλιους....τουλαχιστον να ξαναπαρει λιγο για να μην σεναχωριεσαι.....

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα,

 

καταρχήν, η γαστρεντερίτιδα περνάει μόνο με αυστηρή δίαιτα (μιλάω ως παθούσα!).

Δοκίμασε - εκτός από τα κλασσικά - να του δώσεις και τσάι λίπτον με φρυγανιές - για να βάζει κάτι στο στόμα του και για ν' αποφύγετε την αφυδάτωση (συχνή παρενέργεια της γαστρεντερίτιδας). Επίσης, αν είναι λίγο καλύτερα, μπορείς να βράσεις και λίγα μακαρόνια, χωρίς τυρί, να του δώσεις.

 

Τώρα για το βασικό θέμα της διατροφής, εγώ θα διαφωνήσω με πολλά από τα κορίτσια εδώ (και φυσικά με τους παιδιάτρους).

Ο άντρας σου - όπως είπες - τρώει τα πάντα και αρκετά αλλά το σκαρί του είναι τέτοιο ώστε να μην παχαίνει. Είναι δηλαδή με λίγα λόγια, ένας τυχερός άνθρωπος! Κι ήταν έτσι από μικρός?

 

Όλοι οι υπόλοιποι, είμαστε στο μέσο όρο και πρέπει να τρώμε σωστά (ποσότητα-ποιότητα). Ο λόγος ή η δικαιολογία ότι μπορεί το παιδί να γίνει υπέρβαρο - οπότε "άστο όπως είναι", για μένα δεν ευσταθούν. Άλλο αδύνατο παιδί κι άλλο ελλειποβαρές. Άλλο δεν τρώω πέντε φαγητά κι άλλο δεν τρώω τα περισσότερα φαγητά.

Γιατί το θέμα δεν είναι μόνο το βάρος (που στην περίπτωση του Αλέξανδρου μπορεί να είναι και κληρονομικό το σκαρί από τον μπαμπά του) αλλά τι διατροφική βάση δίνουμε στα παιδιά μας (τώρα οι εξετάσεις μπορεί να είναι καλές αλλά κάποια στιγμή οι αποθήκες θ' αδειάσουν) και τι διατροφικό μοντέλο τους δίνουμε (τι θα συνηθίσουν να τρώνε στο υπόλοιπο της ζωής τους). Πιστεύω δε, πως τα ελλειποβαρή και κακόφαγα παιδιά στο μέλλον έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες για παχυσαρκία (απ' ότι, αυτά που τρώνε κανονικά) ακριβώς για τους λόγους που σου προανέφερα (θ' αναζητήσουν τροφική ενέργεια μέσα από την ποσότητα - δεν θα "ξέρουν" να φάνε σωστά).

 

Τώρα βέβαια πως αλλάζει η διατροφική συνήθεια (είτε εκ γεννετής ή γιατί έτσι τα μάθαμε), αυτό είναι λίγο δύσκολο... αλλά δεν νομίζω ακατόρθωτο.

 

Έχω ξαναπεί,

δεν μιλάω σαν μαμά με κακόφαγο παιδί αλλά σαν κακόφαγο παιδί εγώ η ίδια που όλα όσα σου είπα παραπάνω, τα έχω λουστεί...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κ γω μαυτα που λετε οτι δλδ καποια στιγμη θα φαει αλλα αυτο που περναει η Δημητρα δεν παλευεται.βεβαια αυτα που τρρωει ειναι μια χαρα αλλα να βλεπεις τα κοκαλακια του...μηπως ειναι υπερκινητικος και καιει οτι τρωει;

εμενα παλι η δικη μουτρωει περιπου 1 εβδομαδα ΄΄γαλα το πρωει.μεσιμεριανο,το απογευμα ενα στιμενο πορτοκαλι κ για βραδυ τοστακι οχι ολοκληρο η λιγο τραχανα κ γαλα

τον υπολοιπο μηνα μονο γαλα κ μπουκιες μονο απο τα αλλα γευματα.με βαση τις καμπυλες αναπτυξης ειναι αδυνατη για το υψος της αλλα ο παιδιατρος λεει πως ειναι καλα.και απο ενεργεια δεν το συζητω...turbo

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...