Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΧΥΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ???


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 168
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα Δήμητρα μου τη συνέστησε η παιδίατρος, αλλά δεν μου την έγραψε, γιατί δεν συνταγογραφείται, την αγοράζει άνετα όποιος θέλει από το φαρμακείο, εδώ τουλάχιστον.

Κι εσύ Δήμητρα καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον γιατρό σου γιατί μπορεί για το παιδάκι της Αγγελίνας να ήταν ΟΚ αλλά για το δικό σου να μην είναι..

 

Εγώ είμαι γενικά και πολύ κατά των συμπληρωμάτων διατροφής..

ΥΓ:Αγγελίνα, δεν το συζητώ για το δικό σου παιδάκι που το χρειαζόταν.

 

Διάβασα αυτά που γράφεις και ήταν σαν να τα λέω εγω!!!!!!

Ηθελα να σου πω σχετικά με το ταχινι που είναι πολύ θρεπτικό οτι έχουν βγάλει και με κακάο, η κόρη μου το τρώει με το κουταλάκι!!!

Αυτό είναι πολύ καλό! Και μπορείς να του το βάλεις αντί για νουτέλα..

Η νουτέλα βέβαια είναι απίθανη και αναντικατάστατη :lol::lol:

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Αχ, itsme μου, δίκιο έχεις από την πλευρά σου, γιατί ακόμα δεν γέννησες καλή μου...δεν ξέρεις πώς είναι να βλέπεις μέρα με τη μέρα το μωρό να αδυνατίζει και να αρρωσταίνει συνέχεια, να πέφτει για ύπνο θεονήστικο κι εσύ να μη μπορείς να κλείσεις μάτι γιατί σκέφτεσαι συνέχεια τι άλλο να κάνεις...και βασικά, σου εύχομαι, μέσα από την καρδιά μου, να μην τα ζήσεις ποτέ αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Με κακάο, ε? Για κάτσε να το ψάξουμε, γιατί τα άλλα είδη, γιοκ! Ευχαριστούμε πολύ, Μαρίνα μου!

Ναι Αγγελίνα μου, με κακάο και τα τόσο παράξενα στο φαγητό μονο ευτυχώς παιδάκια μου του δίνουν και καταλαβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, itsme μου, δίκιο έχεις από την πλευρά σου, γιατί ακόμα δεν γέννησες καλή μου...δεν ξέρεις πώς είναι να βλέπεις μέρα με τη μέρα το μωρό να αδυνατίζει και να αρρωσταίνει συνέχεια, να πέφτει για ύπνο θεονήστικο κι εσύ να μη μπορείς να κλείσεις μάτι γιατί σκέφτεσαι συνέχεια τι άλλο να κάνεις...και βασικά, σου εύχομαι, μέσα από την καρδιά μου, να μην τα ζήσεις ποτέ αυτά!

χαχαχα! Άλλη αερικό με βρήκε από εδώ!!!:lol::lol::lol:

Τα ίδια λέγαμε και με την αερικό στο θέμα "άσχημη συμπεριφορά σε γιορτή αλλά στο σπίτι μας" πριν από λίγο.. :lol:

 

Μωρέ οτι θα τα ζήσω, θα τα ζήσω αλλά θα έχω nick "έρμη_μάνα"..

(μπες στο άλλο θέμα που σου είπα παραπάνω για να καταλάβεις :-D)

 

Πέρα όμως από τη πλάκα, συμπλήρωμα και ειδικά αν ο γιατρός μου έλεγε όχι δεν θα έπαιρνα ούτε καν εγώ.. Εχω θέμα με τέτοιου είδους σκευάσματα.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εσύ Δήμητρα καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον γιατρό σου γιατί μπορεί για το παιδάκι της Αγγελίνας να ήταν ΟΚ αλλά για το δικό σου να μην είναι..

 

Εγώ είμαι γενικά και πολύ κατά των συμπληρωμάτων διατροφής..

ΥΓ:Αγγελίνα, δεν το συζητώ για το δικό σου παιδάκι που το χρειαζόταν.

 

 

Αυτό είναι πολύ καλό! Και μπορείς να του το βάλεις αντί για νουτέλα..

Η νουτέλα βέβαια είναι απίθανη και αναντικατάστατη :lol::lol:

Μην το πείτε πουθενά εντελώς μεταξύ μας :lol: , το απόγευμα ρωτάω τη μικρούλα μου : Τι προτιμάς ταχίνι ή μερέντα?

Οπως καταλάβατε το έχω βαφτίσει "μερέντα" :D

Τι άλλο να σκεφτουμε για να φάνε τα χρυσούλια μας!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, itsme μου, δίκιο έχεις από την πλευρά σου, γιατί ακόμα δεν γέννησες καλή μου...δεν ξέρεις πώς είναι να βλέπεις μέρα με τη μέρα το μωρό να αδυνατίζει και να αρρωσταίνει συνέχεια, να πέφτει για ύπνο θεονήστικο κι εσύ να μη μπορείς να κλείσεις μάτι γιατί σκέφτεσαι συνέχεια τι άλλο να κάνεις...και βασικά, σου εύχομαι, μέσα από την καρδιά μου, να μην τα ζήσεις ποτέ αυτά!

 

ετσι ειναι.τον βλεπω κ βουρκωνω.μεσα σε 8 μερες ελιωσε!πηρα τηλ κ εκλεισα 15.30 το μεσημερι παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! Άλλη αερικό με βρήκε από εδώ!!!:lol::lol::lol:

Τα ίδια λέγαμε και με την αερικό στο θέμα "άσχημη συμπεριφορά σε γιορτή αλλά στο σπίτι μας" πριν από λίγο.. :lol:

 

Μωρέ οτι θα τα ζήσω, θα τα ζήσω αλλά θα έχω nick "έρμη_μάνα"..

(μπες στο άλλο θέμα που σου είπα παραπάνω για να καταλάβεις :-D)

 

Πέρα όμως από τη πλάκα, συμπλήρωμα και ειδικά αν ο γιατρός μου έλεγε όχι δεν θα έπαιρνα ούτε καν εγώ.. Εχω θέμα με τέτοιου είδους σκευάσματα.

 

κοιταξε εδω οι γιατροι λενε παντα οχι σε βιταμινες κ γενικα σε οτι μπορει να ανοιξει την ορεξη του παιδιου.εχουν πολυ μεγαλο κολλημα μη γινει το παιδι παχυσαρκο!τον εχω παει σε 4 γιατρους τον εχουν δει ολοι με τα κοκκαλα πεταγμενα εξω και μου λενε τιποτα μη του δινεις καλυτερα ετσι παρα να ηταν παχυσαρκος!!!μα ποιος σου ειπε χριστιαννε μου οτι θελω να τον κανω παχυσαρκο?δηλαδη λεω στον εναν γιατρο να λεμε το ιδιο κ για τα παιδια της αφρικης που εχουν παθει και τυμπανισμο απο την πεινα!καλυτερα να ειναι ετσι παρα παχυσαρκα!εκει στραβωσε αλλα χ@στικ@!! βλεπουν ενα παιδι ετοιμο να κοπει στα 2 μονο με πετσα κ κοκκαλα και σου λενε αα μια χαρα ειναι μη κανεις τιποτα!:evil:

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου η γιατρος, ναι μεν τα προτιμάει λεπτά παρά στρουμπουλα, αλλά τα θέλει ΜΕΣΑ στις καμπύλες. Είτε το δει δηλαδή το παιδί να παραφουσκώνει, είτε να παρααδυνατίζει, θα σου εφιστήσει την προσοχή, θα σου προτείνει κάτι. Το ξέρω γιατί έχω και πάρα πολλές γνωστές και φίλες που πάμε στην ίδια.

Link to comment
Share on other sites

πηγαμε παιδιατρο κ σημερα!μας εδωσε ηλεκτρολυτες με αλλη γευση(φραουλα)ουτε κ αυτους του πινει!ουτε με μπανανα γευση ουτε με μηλο!οι κανονικοι ειναι σαν σοδα κ δε τους θελει ουτε αυτους!ολη μερα εχει φαει 2 κουταλακια φιδε και 2 κουταλακια αστρακια!τιποτε αλλο.ο γιατρος ειπε ''δε πειραζει ας μη τρωει.να πινει μας ενδιαφερει!''καταλαβαινω πως δε πρεπει να παθει αφυδατωση αλλα εντελως νηστικος!?!

για θυροειδη μου ειπε ας γινει καλα κ αν σε 1 μηνα δε δω βελτιωση τοτε θα κανουμε εξεταση!

πηρα ταχινι φυστικοβουτυρο και κρεμα φουντουκιου!παρηγγειλα κ την σκονη αυριο θα την εχει το φαρμακιο.δε βρηκα αυτη που μου ειπες αγγελινα αλλα μια αλλη της νουτριτσια!24 ευρω κανει .ας το πινει κ χαλαλι!θα παρω κουτες!

αυτα για σημερα...εχει κανει κ 2 φορες διαροια αλλα μιλαμε για πολυ ποσοτητα.απορω που το βρισκει κ το βγαζει!!.πληρης απογοητευση δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαριαευα θα ρωτησω αυριο για τη σκονη.εσεις στην ελλαδα πως την παιρνετε?σας την γραφει ο γιατρος?γιατι αν πω στο γιατρο να μου τη γραψει θα μου πει ΟΧΙ και το ξερω!απο φαρμακειο δε μπορεις να την αγορασεις χωρις συνταγη?

 

Το σκεύασμα αυτό που σου ΄λέω, το παίρνεις χωρίς συνταγή.

Η παιδίατρος μου το σύστησε, έτσι κ αλλιώς δεν είναι από τα φάρμακα που γράφεται.

Εγλω του το δίνω πλέον μόνο μία φορά τη μέρα, εκτός από τις φορές που δεν τρώει μεσημεριανό κ θελω να τον "ενισχύσω". Με τη βοήθεια της σκόνης αυτής πήρε 400 γραμμάρια σε ένα μήνα! (έχω να το ζήσω αυτό από τότε που ήταν 5 μηνών!!!)

Link to comment
Share on other sites

ααα επίσης, θα σου πω ένα κόλπο που έκανα για να πιει το ρόφημα αυτό

ξεκίνησα βάζοντας στο γάλα του μία κουταλιά, μετά δύο και σταδιακά άρχισα να αυξ'άνω τη δόση της σκόνης και να μειώνω το γάλα (πίνει ακόμα σκόνη , γιατί έχει περισσότερες θερμίδες!)

Link to comment
Share on other sites

ααα επίσης, θα σου πω ένα κόλπο που έκανα για να πιει το ρόφημα αυτό

ξεκίνησα βάζοντας στο γάλα του μία κουταλιά, μετά δύο και σταδιακά άρχισα να αυξ'άνω τη δόση της σκόνης και να μειώνω το γάλα (πίνει ακόμα σκόνη , γιατί έχει περισσότερες θερμίδες!)

 

α καλο!ετσι θα κανω κ εγω τοτε...

ο δικος μου δε θα επινε με τιποτα σκονη!επειδη ειχε λυσαξει να πιει γαλα πηγα κ του πηρα σκονη γαλα για μωρα που εχουν διαροιες και μολις ρουφιξε μια φορα το εφτυσε κιολας!την αλλη ,μερα πηγα να του ξαναδωσω αλλα μολις επιασε το ποτηρι το μυρισε κ το πηρε πρεφα οτι ειναι κατι αλλο!

ουτε το γαλα σογιας πινει που ειναι κ νοστιμο!

Link to comment
Share on other sites

αχ κ ο δικός μου είναι πολύ περίεργος με τα φαγητά!

 

είναι 90 εκ και 11 κιλά, μια σταλία μωρό!

δεν μπορώ να φανταστώ τον Αλέξανδρο που είναι 99 εκ,

Κουράγιο, μανούλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυριο θα την εχω αυριο τη σκονη!μπορω να του τη δωσω τωρα η πρεπει να περιμενω να γινει καλα???μακαρι να παρει κανενα κιλο!

 

να σου πω την αλήθεια, εγώ θα του την έδινα από τώρα

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια, εγώ θα του την έδινα από τώρα

λες να πειραξει?αλλα δεν ειναι και φαγητο...ξερω γω?τον παιδιατρο δε τον ρωταω γιατι αν του πω οτι θελω να του δωσω θερμιδες θα με καταπιει ολοκληρη!θα ρωτησω στο φαρμακειο καλυτερα :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω λιτσα μου.μακαρι αυριο να μη κανει καθολου διαρροια τι να πω...τοσες πολλες μερες κραταει η γαστρεντεριτιδα στα μικρα?:confused: μια φορα μονο ειχε ξαναπαθει οταν ηταν σχεδον 3 μηνων κ τοτε θυμαμαι ειχε κρατησει 15 μερες περιπου.ειχε μεινει κ νοσοκομειο 3 μερες...ελπιζω να μη χρειαστει να μεινει παλι...

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα περαστικά σας. Εμένα μια φορά μου κράτησε 5 μέρες γιατί ήταν σαλμονέλλα αλλά αυτό θέλει εξέταση για να δείξει. Για το φαγητό του και η μαμά μου μαζί μου στο μουρουνέλαιο είχε καταλήξει. Όταν του περάσει η αρρώστια για την πάχυνση βοηθάν πολύ τα λιπαρά αλλά τα ζωϊκά λίπη, βούτυρο, κρέμες γάλακτος και κίτρινα τυριά θέλουν με το μέτρο λόγω χοληστερίνης. Το ελαιόλαδο είναι καλύτερο, ο δικός μου το τρώει πάνω στο ψωμί του με αλάτι και ρίγανη. Λιόψωμα, τυρόψωμα, πίτσα ζυμωμένη με λάδι, μάφιν και κέικ με λάδι αντί για βούτυρο. Κρύβουμε το λάδι για να μην φαίνεται και να καταλώνεται πιο ευχάριστα από τα παιδιά.

 

Επειδή ήμουν εξαιρετικά κακόφαγη μέχρι την εφηβεία βασικά κλείνει το στομάχι και το παιδί δεν πεινάει. Γιαυτό ότι του αρέσει για να ανοίξει το στομάχι του και να αρχίσει να λειτουργεί το αίσθημα της πείνας. Γιαυτό δεν πίστευα με τα παιδιά μου τη θεωρία, όταν πεινάσει θα φάει, γιατί δεν πεινάνε και μετά όταν πεινάσουν με το ελάχιστο χορταίνουν. Φυσικά δεν πεθαίνουν αλλά μία αρρώστια μπορεί να τα καταβάλει υπερβολικά.

 

Και ποτέ δεν έδινα σνακ ενδιάμεσα για να λειτουργεί η πείνα όταν έφτανε η ώρα του φαγητού. Δηλ. τρώγανε πρωϊνό στις 8 και μετά τις 10 μέχρι τις 2 δεν τους έδινα τίποτα. Ακόμη και ένα αυγό ή ένα κουλουράκι στις 11 ή 12 τους έκοβε την όρεξη και δεν έτρωγαν φαγητό. Γενικά κρατούσα το 4ωρο ανάμεσα στα γεύματα αυστηρά ώστε να τρώνε ποσότητα όταν ερχόταν η ώρα του φαγητού και να μην "κλείσει" το στομάχι τους

Link to comment
Share on other sites

Μόνο να υποθέσω μπορώ το τι άγχος περνάς τι στεναχώρια.....

Δεν ξέρω αν το έχεις σκεφτεί, μήπως να πηγαίνεται σε κάποιον ομοιοπαθητικό?

Πιστεύω οτι μπορεί να σε βοηθήσει. Ιδίως στο να σου δώσει κάτι για να ανοίξει λίγο η όρεξη του παιδιού. Νομίζω οτι αυτό είναι το σημαντικότερο. Αν του ανοίξει η όρεξη μετά του φτιάχνεις τα φαγάκια που του αρέσουν και ας είναι να τρώει κάθε μέρα ας πούμε μακαρόνια και πατάτες, λέω εγώ τώρα ένα παράδειγμα.

Και να πω και το άλλο, προσπαθήστε να μην δείχνεται στο παιδί πόσο σας αγχώνει το θέμα αυτό. Στα ματάκια του φαντάζει ακόμα μεγαλύτερο το πρόβλημα και εκείνο στεναχωριέται περισσότερο. Αν έβαζες σε ένα πιατάκι διάφορα και το έπαιρνες στο πάτωμα ενώ παίζεται? και να είναι ας πούμε το μήλο ή το ψωμάκι αεροπλανάκι που πάει στο αεροδρόμιο να προσγειωθεί?

Ή να πάτε σε ένα πάρκο και πάνω στην κούνια να φάει το γιαουρτάκι του?

Να πάρεις και μια φίλη σου που έχει παιδάκι και να ταίζετε μαζί? Τα παιδιά παρασύρονται το ένα με το άλλο.

Ας πούμε ο δικός μου σιχαίνεται τις φακές. Εχθές στον παιδικό που τρώγανε όλα μαζί τα παιδάκια το έγλυψε το πιάτο!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Morchelina καλη η ιδεα για ελαιολαδο πανω στο ψωμι.εγω μονο στα φαγητα το βαζω στο τελος ωμο αλλα κ στο ψωμι καλη η ιδεα!πως να του το δωσω αραγε για να μη το καταλαβει?εχουμε κ αυτο το θεμα:evil:

βικυ ειχα παρει πριν 3-4 μηνες ενα ομοιοπαθητικο για να ανοιξει η ορεξη.σε σταγονες ηταν αλλα τιποτα δεν εκανε.δε ξερω βεβαια ποσο καιρο επρεπε να το παιρνει.ενα μηνα του το εδωσα...

σημερα εκανα το λαθος κ τον ζυγισα παλι!τι το ηθελα χειροτερα εγινα!10.600!ειναι δυνατον???2 κιλα εχασε σε 10 μερες!

τον βλεπω λιγο καλυτερα σημερα.εφαγε 5-6 φρυγανιες κ 1 φετα ψωμι.ο γιατρος μας εδωσε βαζακι για καλιεργια κοπρανων και περιμενω ποτε θα κανει κακα του για να παρω δειγμα.αυτο αληθεια γιατι το εδωσε?

το μεσημερι θα μου φερει κ ο αντρας μου τη σκονη με τις θερμιδες.ειπα στη μαμα μου να παρει κ μουρουνελαιο γιατι εδω εψαξα κ δε το βρηκα σε σιροπι!τι στο καλο δε πινουν μουρουνελαιο τα γερμανακια?μονο σε καψουλες το βρηκα!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Δημητρούλα... συμπάσχουμε!!! μήπως μαγειρεύουμε πολύ υγιεινά και δεν παχαίνουν? αλλά εμένα δεν τρώει και τίποτα δεν του αρέσει τίποτα. Άσε... μεγάλο θέμα άνοιξες...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια αφηστε τα παιδιά να φανε οσο θελουν

μη τα μπουκώνετε θα το μετανιώσετε

αν ειναι υγειοι, δεν υπάρχει προβλημα να είναι αδυνατα-κοκκαλιάρικα

 

ενα παιδι που δεν τρωει καποια στιγμή θα φαει (και θα παρα-φαει!), ενα παιδί που τρώει δε θα σταματήσε ποτέ

 

αρκει να τρωνε αυτα που πρεπει, την ποσότητα που θελουν εκεινα. να μη γείζουν την κοιλιά τους με πατατακια, γλυκα κλπ αλλα με φαγητο, εστω και μια μπουκιά

εαν πίνουν γαλα και τρωνε αυγο, δεν εχετε πρόβλημα!!!!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...