Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

Ζήτα σε όποιον στο είπε να σου το στηρίξει επιστημονικά και άμα όντως ισχύει κάτι τέτοιο εγω θα πάω στην εκκλησία και θα ανάψω μια λαμπάδα στο μπόι μου :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Yogini είμαι σίγουρη οτι θα ανάψεις την λαμπάδα στο μπόι σου ( αν είσαι πάνω απο 1,70 αλλάζει η τιμή( αστειεύομαι)).

Δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη. Όμως δυστυχώς όλες αυτές οι προλήψεις επικρατούν και σήμερα.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο προσωπικη εμπειρια καλα ειναι να μην ερχεται σε πολυ επαφη με κοσμο ενα νεογεννητο μωρο.Εγω γεννησα Αθηνα και οταν ο μικρος μου ηταν 5 ημερων επιστρεψαμε σπιτι(ζουμε σε επαρχια).Οι παππουδες κι οι γιαγιαδες εννοειται οτι ηρθαν σπιτι(αν και δεν αφησα τον πεθερο μου να πιασει το μωρο μολις γυρισε απο το καφενειο).Στις 8 μερες πηραμε μιση ευχη και εγω λογω δουλειας εβγαινα απο το σπιτι.Το μωρο το βγαλαμε βολτα με το αυτοκινητο 20 ημερων.

Οταν σαραντισα ειπαμε να το παμε στην εκκλησια!!Ο παπας ξεχασε την ωρα,ηρθε μιση ωρα αργοτερα και επειδη μετα θα ειχε λειτουργια η εκκλησια αρχισε να γεμιζει με κοσμο που επιανε τα χερακια ,ποδαρακια και γενικα οτι προλαβαινε ο καθενας,εγω ντραπηκα να τους πω κατι μην με πουνε περιεργη και ετσι την αλλη μερα ειχε 38,4 πυρετο!!Ιωση!!Τρελαθηκα !Η παιδιατρος μου ειπε οτι αν δεν επεφτε ο πυρετος εως την αλλη μερα θα καναμε εισαγωγη στο νοσοκομειο για να μπει στον ορο!!!!Ευτυχως την αλλη μερα ειχαμε απλα δεκατα αλλα εγω εγινα πολυ κακια!Απαιτουσα να πλενουν τα χερια τους πριν πιασουν το μωρο,μην σας πω να φορανε και καθαρα ρουχα!!

 

Γενικα οι πρωτες μερες στο σπιτι νομιζω οτι ειναι μια περιοδος προσαρμογης με το μωρο και καλα ειναι να μην παρεμβαινουν πολυ οι γυρω γυρω.Το οτι βγηκα νωρις απο το σπιτι ειχε αρκετα θετικα!Δεν επαθα καταθλιψη,"πηρα τα πανω " μου πιο γρηγορα και ξεφευγα λιγο.Ομως ενιωθα και φοβερες ενοχες που αφηνα το μωρο με τον αντρα μου.Κι αυτο ομως βγηκε σε καλο γιατι ο ενας αντικαθιστουσε και βοηθαγε τον αλλο,οταν λειπαμε για δουλεια. :wink:

an1cxyD0g411110NDc3MTRkfDQ1NDg2NjQ1ZGF8b3VyIGxpdHRsZSBzdGFyIQ.gifas1cEUz0g410010MTA4ODIwcGR8MDAwNDcxN2R8b3VyIGZhaXJ5IGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

ΩΣΤΟΣΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΣΠΥΡΙΑ :shock::shock::shock::shock: :shockΠΩΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ :?: ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :?: ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

 

καλημερα κοριτσια.την ημερα που γεννηθηκε ο ανηψιος μου εγω ειχα περιοδο και πηγα να τον δω κανονικα κανενας δεν μου ειπε τιποτα για την περιοδο.οταν εφευγα απο το μαιευτηριο βλεπω στην υποδοχη μια φιλη της νυφης μου να καθεται της λεω γιατι δεν ανεβαινεις επανω και μου λεει εχω περιοδο και δεν κανει να δω το μωρο γιατι θα βγαλει σπυρακια.εγω τρελλαθηκα της λεω εγω εχω περιοδο και το ειδα το μωρο.αρχισε τοτε να μου φωναζει και να μου λεει οτι δεν επρεπε να παω και καποιος επρεπε να μου το πει.

εγω τοτε φοβηθηκα πολυ ημουν και ποιο μικρη,το λεω στην μανα μου και μου λεει τι βλακειες ειναι αυτες.το μωρο δεν εβγαλε ουτε ενα σπυρακι και δεν πιστευω να ημουν η μονη που πηγε και να ειχε περιοδο τοσες φιλες της πηγαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φώναξα τον παπά στις 20 μέρες για την μισή ευχή και μου την είπε κιόλας..έπρεπε λέει να τον είχα φωνάξει όταν γύρισα από το μαιευτήριο :shock::shock: δεν το είχα ακούσει αυτό, τι να σας πω!!!

δεν έχουμε βγει έξω, μόνο επειδή αισθάνομαι πτώμα..αλλά, αφού πάρουμε την ευχή στα 40, θα βγαίνουμε κάθε μέρα για περίπατο!!

όσο αφορά τα σπυράκια, σε μένα δεν ήρθε κανείς με περίοδο-εξακριβωμένο- και η μπεμπούλα μου γέμισε σπυράκια στο προσωπάκι της!!!!λόγω ορμονών μας είπα ο γιατρός και τίποτα άλλο :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι πριν γεννησω έλεγα οτι θα κάτσω 40 μέρες μέσα με το μωρό μου!!!

κούνια που με κούναγε !!! :D είδα τη μελαγχολία να μου χτυπάτην πόρτα με τις τόσες βλακείες που μου λέγανε...μην βγα΄λινεις έξω νύχτα, μην αφήνεις ρούχα, μην το ένα μην το άλλο... κόντεψα να σαλέψω!!!!!!!!!!!!!!

 

βέβαια την τρίτη μέρα που ήρθαμε σπίτι ήρθε ο παπάς μας έδωσε μια ευχούλα , τον ρώτησα για όλα αυτά και μου είπε ότι είναι παλιά έθιμα και αυτά τα λέγανε πιο πολύ για το μάτι που μπορεί ναπ ιάσει την λεχώνα και για κανέναν άλλο λόγο, επίσης μου είπε και πήγα στις 15 μ'ερες πήρα μισή ευχή μόνη μου χωρίς το μωρό για να μπορώ τουλάχιστο να βγαίνω εγώ και απο τότε ξεφεύγω λίγο όταν κοιμάται το νινι μου(μην φανταστείτε κάθε μέρα γιατί χωρίς το μωρό μου δύσκολα :D

 

τώρα θα πάμε με τη μπέμπα μου το Σάββατο να σαραντήσουτμε(34ημέρες θα έχουμε αλλά δεν πειράζει) :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω γεννήσει ακόμα... 20-25 Δεκεμβρίου έχω ΠΗΤ αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τηρήσω όλα αυτά περί σαραντισμού... Είναι δυνατόν να μην δεχτώ γιαγιάδες, παππούδες και αδέρφια όπως και κάποιους καλούς φίλους??? Δεν μπορώ να πληγώσω τόσο κοντινούς μου ανθρώπους που σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης σε έχουν στα όπα όπα καθώς και μετά πάλι έχεις την βοήθεια τους!!!! Αυτό πάλι με τα ρούχα το βράδυ, την περίοδο κτλ είναι Τ Ρ Α Γ Ι Κ Α!!! :twisted: Θέλω να ΧΑΡΩ το παιδί μου και όχι να είμαι σε μια καραντίνα!!! Εδώ σκέφτομαι Πρωτοχρονιά να πάω στη μαμάκα ή πεθερούλα (όποια κάνει τελικά τραπέζι) και φυσικά να πάμε!! ( το μόνο που είπα όχι τσιγάρο :lol: )!!!

Όπως αισθάνεται βέβαια η κάθε μανούλα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω γεννήσει ακόμα... 20-25 Δεκεμβρίου έχω ΠΗΤ αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τηρήσω όλα αυτά περί σαραντισμού... Είναι δυνατόν να μην δεχτώ γιαγιάδες, παππούδες και αδέρφια όπως και κάποιους καλούς φίλους??? Δεν μπορώ να πληγώσω τόσο κοντινούς μου ανθρώπους που σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης σε έχουν στα όπα όπα καθώς και μετά πάλι έχεις την βοήθεια τους!!!! Αυτό πάλι με τα ρούχα το βράδυ, την περίοδο κτλ είναι Τ Ρ Α Γ Ι Κ Α!!! :twisted: Θέλω να ΧΑΡΩ το παιδί μου και όχι να είμαι σε μια καραντίνα!!! Εδώ σκέφτομαι Πρωτοχρονιά να πάω στη μαμάκα ή πεθερούλα (όποια κάνει τελικά τραπέζι) και φυσικά να πάμε!! ( το μόνο που είπα όχι τσιγάρο :lol: )!!!

Όπως αισθάνεται βέβαια η κάθε μανούλα!!

 

Να σας προσθέσω, όπου μπορείτε να το ελέγξετε: όχι (βαριά) αρώματα! τα μωράκια αφενός έχουν πολύ ευαίσθητη όσφρηση και δυσανασχετούν, αφετέρου κινδυνεύουν από αλλεργίες.

 

Λένε επίσης ότι αν πάρεις νωρίτερα την ευχή (πχ 38 ημερών) το επόμενο παιδί σου θα είναι αγόρι.

 

Δεν το είπες εγκαίρως, αχ! :lol::lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω και τα δυο μου παιδια τα εβγαλα απο την πρωτη εβδομαδα εξω και την "ευχη" την πηραν απο εμενα. Laughing και ηταν μεσα απο την καρδια μου Wink...

_________________

Και εγώ το ίδιο Αθηνούλα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επίσης δεν πιστεύω. Για σαράντα μέρες το μωρό δεν το έβγαλα έξω αλλά εγώ βγήκα και μάλιστα με επιμονή. Δεν είμαι αλαφρωίσκιωτη ούτε και προληπτική αλλά όλα αυτά τα θεωρω αρρωστημένα.

Α! η μάνα μου δεν με άφηνε να απλώνω ρούχα το βράδυ αλλά εγώ το έκανα...

kreousa

Link to comment
Share on other sites

Το βρίσκω απίστευτα δύσκολο να μείνεις στο σπίτι 40 μέρες, και γιατί? Επειδή δεν έχεις πάρει την ευχή! Αυτό εξυπηρετούσε τις γυναίκες σε άλλες εποχές.

Θέλω το παιδί να πάρει την ευχή στις 40 μέρες, αλλά δε θα κάτσω μέσα στο σπίτι μέχρι να γίνει αυτό. Αν ο καιρός και οι συνθήκες το επιτρέπουν πολλές φορές και οι παιδίατροι συστήνουν μια βολτούλα πριν από τις 40 μέρες, είναι καλό και για το παιδί και για τη μαμά.

Ελπίζω η δική μου μαμά να μη με αφήνει να απλώνω ρούχα ούτε τη μέρα και να το κάνει εκείνη!

:lol::lol::lol:

Μάλλον πολλά ζητάω

Link to comment
Share on other sites

Εγω και τα δυο μου παιδια τα εβγαλα απο την πρωτη εβδομαδα εξω και την "ευχη" την πηραν απο εμενα. Laughing και ηταν μεσα απο την καρδια μου Wink...

_________________

Και εγώ το ίδιο Αθηνούλα

:wink:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να μένουμε στις προκαταλήψεις η ευχή από τον παπά είναι ένα αλλό θέμα αυτό εξάρτατε από την πίστη του καθενός. Εγώ προσωπικά μόλις πήγα σπίτι φώναξα και τον παπά και μας έδωσε ευχούλα μετά δεχόμουν κόσμο γιατί ήθελα παρεούλα (όχι όμως παιδιά ). Το μωρό δεν το έβγαλα για 40 μέρες εγώ όμως έκανα τις βολτούλες μου. Αφού σαράντισε το μώρο παρόλο που ήταν χειμώνας και που δεν πήγαμε :P

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο με τα ρουχα το βραδυ πρωτη φορα το ακουω :o

τεσπα εγω στον γιο μου να σας πω την αληθεια τις πρωτες 10-15 μερες δεν εβγαινα μαζι με το μωρο μονο μεχρι την παιδιατρο ειχα παει.ερχοταν βεβαια η μητερα μου ή η αδερφη μου σπιτι το προσεχαν και εβγαινα εγω εξω.

Μετα πηγαιναμε στην μαμα μου που δεν θεωρει εμενα ή μωρο που ειμαστε ασαραντιστει γρουζουσια .Σε σπιτια που ηξερα οτι το πιστευουν αυτο δεν πηγα.

δεν πιστευω οτι ειναι γρουσουζια ευλογια ειναι ,απλα για καποιο λογω που βολευε καποτε καποιους το εβγαλαν.

πηγα στην εκκλησια με τα μωρο για την ευχη.Αυτο που δεν μου αρεσε ειναι οτι ο νεοκορος δεν με αφησε να μπω μεσα μεσα γιατι λεει δεν εχω σαραντησει αλλα να σταθω κοντα στην πορτα κοινως μπουρδες για μενα.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

αυτο με τα ρουχα το ειχαμε και εμεις. Ετρεχε η μανα μου και η γιαγια μου να μαζεψουν τα ρουχα με το που επεφτε ο ηλιος. (μια που τα μαζευαν τις εβαζα να τα σιδερωσουν κιολας ) :wink:

 

Δεν θυμαμε αν το εχω ξαναπει αλλα πειγα στο μαγαζι μιας γνωστης πριν σαραντησω η οποια μετα εμαθα θυμωσε γιατι λεει θα της εφερνα γρουσουζια στο μαγαζι της!!!!!!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λένε επίσης ότι αν πάρεις νωρίτερα την ευχή (πχ 38 ημερών) το επόμενο παιδί σου θα είναι αγόρι.

Δεν το είπες εγκαίρως, αχ! :lol::lol:

έλα ντέέέέέέέέ!!!!

αυτά αγάπη μου τα βγάζουν σε έκτακτο στις ειδήσεις!!!

μή σου πώ να περνάνε συνεχώς σε όλα τα κανάλια άπο κάτω :lol::lol:

ααααααααχ .. μας κατέστρεψες :P:P:P:P:P:wink:

 

.. πάντως για τα ρούχα, έχω να σας πώ ότι καλό είναι να μην τα απλώνετε το βράδυ έξω διότι μαζεύουν απο την υγρασία ΟΛΗ τη σκόνη και το καυσαέριο της ημέρας .. παρατηρήστε ότι εάν τα μαζέψετε το πρωί θα μοσχομυρίζουν ενώ εάν τα μαζέψετε το επόμενο πρωί θα έχουν μια μυρωδιά περίεργη ..

εάν βέβαια το πρωί έχετε άλλες δουλειές και δεν προλαβαίνετε, τότε απλώστε τα μέσα στο σπίτι και απλά το πρωί βγάλτε τα λίγο έξω να στεγνώσουν εντελώς!

επίσης, όσες έχετε την ευχέρεια να απλώνετε το πρωί, μην αφήνετε τα ρούχα να ξεραθούν όταν έχει ήλιο .. 1-2 ώρες είναι αρκετές για να στεγνώσουν και μετά το σίδερο είναι παιχνίδι .. :wink:

έχω καθαριστήριο γι' αυτό σας τα λέω .. :wink:

κι αν θέλετε καμιά συμβουλή .. εδώ είμαι!!!! :wink::wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

και οτι θα ρωταγα ποια η λογικη του να μην απλωνεις νυχτα τα μωρουδιακα!

με το ρυθμο που λερωνεται..μερα νυχτα εχω απλωμενα ρουχα του μωρου εξω και παλι δεν την προλαβαινω..οχι και να τα μαζευω τη νυχτα..

 

:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

fasolaki εγώ προσωπικά δεν απλώνω γενικά το βράδυ για το λόγο που προανέφερα.. δε νομίζω ότι υπάρχει άλλος λόγος για τα μωρουδιακά είδικά ..

 

α.. εμένα δε με άφηναν και ούτε θα με αφήνουν βέβαια να κυκλοφορώ μόνη μου ή με το παιδί μόλις πέφτει το σκοτάδι .. βρίσκει λένε το κακό τη λεχώνα ή και το ασαράντιστο εκτεθημένους το βράδυ .. :lol::lol:

ήμουν στο σπίτι των γονιών μου με την κόρη μου θυμάμαι ασαράντιστες και οι 2 και πάει η ώρα 6 το απόγευμα και αρχίζει ο πατέρας μου "άντε, να πάς στο σπίτι σου παιδί μου μη σε βρεί το βράδυ στο δρόμο" :lol::D:cool:

απόσταση 2 λεπτών με το αμάξι έτσι??????? :lol:

ε ρε γέλια που έχουν αυτά τα .. "γνωμικά" :lol::lol::lol:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Καλα και εμένα μου έλεγε η γιαγια μου κάτι κουλά :lol: ... με έπαιρνε τηλέφωνο και μου έλεγε οι λεχώνες δεν κανει να βγαίνουν στο μπαλκόνι κ.α ... εμ βέβαια δεν κανει της λέω ... έτσι που ειμαστε σαλταρισμένες οι γυναικες απο τις ορμόνες και το όλο ψυχομπούκωμα το πιθανότερο ειναι να πηδήξουμε, για αυτο δεν κάνει :lol::lol::lol: !!! Γελαγε η καημένη και αυτη με τη τζαζεμένη την εγγονή της ...

Τη λατρεύω τη γιαγιάκα μου και οταν μου λέει κατι τέτοια μου φτιάχνει τη διάθεση :lol: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: εμένα αυτό που με εντυπωσίασε περισότερο μιας και τον έβγαλα έξω από την πρώτη στιγμή ήταν όταν μου λέγανε ότι το παιδί κλαίει γιατί είναι ασαράντιστο :roll::roll:

Τι να σας πω και μετά που σαράντησε πάλι έκλαιγε ......

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑ .. τι θυμήθηκαααααααααα!!!!!

μια φίλη μου μου είπε όταν γέννησα την κορούλα μου ότι τα ασαράντιστα μωρά λέει τα τριγυρνάει ο διάβολος για να τα πάρει ΕΙΔΙΚΑ όταν δεν έχουμε διαλέξει οι γονείς όνομα .. :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

εκείνη που είχε γεννήσει, είχανε ήδη επιλάξει όνομα απο όταν έμαθαν ότι είναι κορίτσι! για να μην την πάρει λέει το κακό! :shock::shock:

καλά .. το θυμήθηκα τώρα και έσκασα στα γέλια έτσι?? :lol::lol:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑΑ .. τι θυμήθηκαααααααααα!!!!!

μια φίλη μου μου είπε όταν γέννησα την κορούλα μου ότι τα ασαράντιστα μωρά λέει τα τριγυρνάει ο διάβολος για να τα πάρει ΕΙΔΙΚΑ όταν δεν έχουμε διαλέξει οι γονείς όνομα .. :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

εκείνη που είχε γεννήσει, είχανε ήδη επιλάξει όνομα απο όταν έμαθαν ότι είναι κορίτσι! για να μην την πάρει λέει το κακό! :shock::shock:

καλά .. το θυμήθηκα τώρα και έσκασα στα γέλια έτσι?? :lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...