Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Φυσικά και να βγείτε βόλτα το μωρό δηλαδή μπορεί να βγει για να πάει στον

παιδίατρο και δεν μπορεί να αναπνεύσει λίγο καθαρό αέρα θα πάθουν τα νεύρα σας 40 μέρες μέσα στο σπίτι!!!!!!!!!!!!!!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εμείς βγαίναμε έξω κανονικά από την αρχή ανεξαρτήτως ευχής. Για το τυπικό πήραμε τη μισή ευχή στις 20 μέρες και πήγαμε και στις 40 αλλά έξω βγαίναμε από την πρώτη εβδομάδα.

Σιγά μην καθόμασταν καλοκαιριάτικα κλεισμένοι μέσα...

Στις 20 μέρες πήγαμε εμείς στην εκκλησία και στα 3 μου παιδιά και ο παππάς εκτός από την προβλεπόμενη ευχή, αφού μας ρώτησε αν έχουμε αποφασίσει οριστικά για όνομα και του το είπαμε, μας διάβασε και την ευχή του ονόματος ώστε να μπορούμε να το χρησιμοποιούμε από την αρχή και να μην καταφεύγουμε στα μπέμπης-μπέμπα μέχρι τη βάφτιση.

Εμείς έτσι κι αλλιώς από το μαιευτήριο με το όνομά τους τα λέγαμα αλλά αφού υπήρχε και η δέουσα ευχή ακόμα καλύτερα...!

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Μιση ευχη κατ'αρχην δεν υπαρχει! και σε μας αυτο ειπε ο παπας.

Στις 10 μερες πηγαμε για την ονοματοδωσια ετσι λεγεται η ευχη αυτη.

Στις 40 μερες ακριβως, πηγαμε για την ευχουλα. Ακριβως 40 μερες γιατι ετσι μας ειπε ο παπας.

Φυσικα εμεις βγαιναμε απο την αρχη. Μου ηταν αδυνατον να μεινω σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

"Μισή εύχή" το λέει ο περισσότερος κόσμος εννοώντας την ευχή που παίρνεις αν θες στις 20 μέρες. Πως το λένε κανονικά δεν ξέρω, ο παπάς δεν μας είπε κάτι διαφορετικό. Μας διάβασε κανονικά την ευχή και όταν τελείωσε μας διάβασε και την ευχή της ονοματοδοσίας. Δηλαδή μας διάβασε 2 ευχές.

Φαντάζομαι ότι όντως δεν ονομάζεται μισή ευχή όπως πολλοί την αποκαλούν χάρις ευκολίας αλλά πάντως για ευχή πρόκειται αφού τη διάβασαν και στα 3 παιδιά μου διαφπρετικοί παπάδες. Και η μαμά μου είχε κάνει το ίδιο πριν πολλά χρόνια σε μένα και στα δύο αδέλφια μου. Κανένας από τους παπάδες ούτε τότε ούτε τώρα δεν είπε ότι δεν μπορεί να δώσει ευχή στις 20 μέρες...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βεβαιως μπορουν κ πρεπει να δωσουν! Που ζουμε στον μεσαιωνα?

Κ ειδικα αφου θεωρουν οτι δεν θα επρεπε να βγαινουν μαμα κ παιδι πριν τις 40 μερες. Εμενα στην πρωτη ευχη δεν με αφησε να μπω στην εκκλησια, ζητησε να μπει το μωρο με την νονα του.

Παντως εγω πηγα σε ενα εκκλησακι που δεν λειτουργειται αμμεσως μολις βγηκαμε απο την κλινικη κ προσκυνησα. Ηταν εκει που εκανα τις προσευχες μου στην εγκυμοσυνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου elias-christina.

Έπεσες και στη περίπτωση... Άκου να μη σ'αφήσεις να μπεις στην εκκλησία :!:

Εγώ πήγα χωρίς νονούς, δε θα με άφηνε δηλαδή να μπω;

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Οποτε νιωσεις εσύ έτοιμη βγαίνεις!!!

Αυτά με τα σαρανταήμερα και τις άλλες δεισιδεμονίες είναι μπούρδες για μένα!!!

Εγώ πήρα στις 20 ήμέρες την μισή γιατί έπρεπε να ταξιδεψουμε και με πίεσαν οι γιαγιαδες για αυτό. Μετά βγαίναμε έξω κανονικά και στις 40 ημέρες ακριβώς περάσαμε και μια βόλτα από την εκκλησία!!!!!!

:D:D:D

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λίγο αργά μπαίνω στη συζήτηση, αλλά να πω έστω και τώρα την εμπειρία μου.

Γέννησα χειμώνα και ξεκίνησα να βγαίνω κανονικά κάθε μέρα μια εβδομάδα μετά τη γέννα για να πάρουμε αέρα.

Όσο για το σαραντισμό, είμαι πολύ της εκκλησίας, αλλά τα περί ακαθαρσίας τα θεωρώ ***. Πήγα το μωρό για την ευχή, όχι για να καθαρίσω για κάτι που το θεωρώ μεγαλειώδες. Και φυσικά στεκόμασταν μαζί με τον άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ.... ΛΟΙΠΟΝ, ΕΙΜΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΣΑ, (ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΟΙ), ΑΝ ΟΛΑΠΑΝΕΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ, ΜΟΛΙΣ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΛΙΝΙΚΗ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΑ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 10 ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟ ΒΟΛΤΕΣ.... ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ??? ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΑ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ!!!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και βεβαια να πατε για καφεδακι αυτα με τους σαραντησμους τα θεωρω βλακειες εγω που γεννησα και Μαρτιο 18 ημερων τον εβγαλα και πηγεναμε κανονικα στο μαγαζι και βολτουλα σιγουρα θα χρειαστεις γυρω στης 15 μερες για να νιωθεις και εσυ καλα :D

 

με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις δεν τα κρατησαμε αυτα αφου μας ειπε ο παιδιατρος οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα ημασταν σχεδων καθε μερα βολτα.στις 8 ημερες ηρθε ο παπας στο σπιτι και μας εδωσε μια ευχη και μου ειπε οτι μπορουμε να βγαινουμε απο την ανατολη του ηλιου εως τη δυση ε εμεις γυρνουσαμε λιγο μετα τη δυση.

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

τον σαραντισμό τον κάνεις άμα θέλεις, δεν σε υποχρεώνει κανείς ούτε να το κάνεις, αλλά ούτε και να μείνεις μέσα για 40 μέρες.

Εμείς πήραμε και μισά σαράντα και σαράντα, πράγμα που δεν σημαίνει όμως ότι μέχρι τότε μείναμε στο σπίτι κλεισμένοι.

Βγαίναμε με το μωρό, αλλά μετά τις 20 ημέρες επειδή τόσες χρειάστηκα κι εγώ για να νιώθω καλύτερα μετά την καισαρική!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/05/giati-ginetai-o-sarantismos-ths-gynaikas-kai-ti-symbolizei.html

 

ένα άρθρο που αποδεκνύει ότι ο σαραντισμός οφείλεται σε θρησκευτικούς λόγους!!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα οταν ηρθε ο παππας σπιτι στις 8μερες μετα την γεννα για μου δωσει την ευχη τον ρωτησα τι παιζει με τον σαραντισμο.μου ειπε οτι η εκκλησια δεν δεχεται τιποτα απο ολα αυτα που εχουμε μαθει απο τους γονεις μας.μου ειπε οτι αν ο γυναικολογος σου κ ο παιδιατρος σου(θεμα υγειας) σε αφηνουν να βγεις τοτε η εκκλησια "δεν θα σου σταθει εμποδιο." οπως επισης αυτα που λενε οτι πριν απο τον σαραντισμο δεν κανει κανεις να ερθει σπιτι,οτι μετα την δυση του ηλιου επισης δεν επιτρεπονται οι επισκεψεις,οτι δεν κανει να ερθει αδιατεθετει γυναικα σπιτι...κ ολα αυτα που λενε μου ειπε οτι δεν ισχυει τιποτα! επισης με ειπε για πλακα οτι αν θελω να αποφυγω καποια ατομα μπορω να επικαλεστώ τον σαραντισμο! οποτε δεν υπαρχει λογος να κλειστεις στο σπιτι μεσα!! με το καλο να ερθει το μωρακι σου κ καλες βολτες!!!!!!!!!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

τον σαραντισμό τον κάνεις άμα θέλεις, δεν σε υποχρεώνει κανείς ούτε να το κάνεις, αλλά ούτε και να μείνεις μέσα για 40 μέρες.

Εμείς πήραμε και μισά σαράντα και σαράντα, πράγμα που δεν σημαίνει όμως ότι μέχρι τότε μείναμε στο σπίτι κλεισμένοι.

Βγαίναμε με το μωρό, αλλά μετά τις 20 ημέρες επειδή τόσες χρειάστηκα κι εγώ για να νιώθω καλύτερα μετά την καισαρική!

 

Συμφωνω... Παντως μην νομιζεις ότι θα βγεις απο το μαιευτηριο και θα εχεις ορεξη για βολτες την επομενη μερα.. Παρολο που γεννησα φυσιολογικα και ειχα πολύ ευκολη γεννα, εκανα αρκετες μερες να συνελθω, οπως και η φιλη sardelaki... Μετα δεν σε εμπδιζει τιποτα να πας βολτουλα με το μωρο σου... Ισα ισα που η παιδιατρος τοτε μας ειχε πει να το βγαζουμε βολτα το παιδι, αρκει να μην πηγαιναμε σε κλειστους χωρους με κοσμο... Ηταν και καλοκαιρι και ηταν ιδανικα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΟΛΙΣ ΒΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΛΙΝΙΚΗ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΤΑΒΕΡΝΑ

 

Και εγώ δεν περίμενα να σαραντήσω για να βγώ από το σπίτι, αλλά μην νομίζεις ότι μόλις βγεις από το μαιευτήριο θα έχεις τη διάθεση και το χρόνο να πάς σε ταβέρνα, όσο καλά και αν γεννήσεις! :P Καταρχήν το μωρό θα θέλει να θηλάζει συνέχεια, σχεδόν κάθε 2 ώρες....

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, γεννησα στις 06.03 βγηκα στις 09.03, μειναμε σπιτι μας 2 μερες κ πολυ ηταν! Η πρωτη βολτα ηταν μονες μας στο παρκο. Η δευτερη στην θαλασσα περιπατο κ απο κει κ περα ουτε καν θυμαμαι τι πρωτοκαναμε!

Εχω θηλασει εκεινη την περιοδο παντου, χωρις κανενα προβλημα...

Και εγχειρισμενη εγω απο καισαρικη, ετσι? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πολυ πιστεύω τα περί σαραντισμού αλλά στην περίπτωση μου που θα γεννήσω καλώς εχόντων των πραγμάτων μέσα με τέλος Νοεμβρίου δεν ξέρω αν πρέπει να ακολουθήσω τα έθιμα :lol: σχετικά και με τις επισκέψεις βέβαια :lol:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο χρονος που χρειαζεται η μανα για να αναρωσει και γενικα να προσαρμοστει στο κοματι μητροτητα.

Επισης προστατευεις το παιδι απο ιωσεις.

Δεν ειναι μονο για θρησκευτικους λογους.

Η μητερα μου λεει παντως οτι η λεχωνα νυχτα πρεπει να ειναι σπιτι. Πρωι κινειται :lol:

Εγω ειχα κατσει 40 μερες μεσα και λαλησα κυριολεκτικα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πολυ πιστεύω τα περί σαραντισμού αλλά στην περίπτωση μου που θα γεννήσω καλώς εχόντων των πραγμάτων μέσα με τέλος Νοεμβρίου δεν ξέρω αν πρέπει να ακολουθήσω τα έθιμα :lol: σχετικά και με τις επισκέψεις βέβαια :lol:

 

Κι εγώ Νοέμβρη :) Χάλια εποχή για να βγούμε με τα μωρά αλλά ευτυχώς βλέπω τα καινούργια καρότσια έχουν κουκούλες.

 

Η μόνη περίπτωση που θα μπορούσα να επικαλεστώ το σαράντισμα ειναι για επισκέψεις απο το σόι του άντρα μου :lol:

 

Επίσης το έθιμο αυτό υπάρχει μόνο στη χώρα μας μιας και προέρχεται καθαρά απο τη θρησκεία και δεν βασίζεται σε επιστημονικά στοιχεία.

 

Τώρα βέβαια αν ήμουν εγχειρησμένη και ταλαιπωρημένη απο καισαρική κτλ θα περίμενα να σιάξω πρώτα και μετά να του δώσω για έξω

Link to comment
Share on other sites

Οi σαραντα μέρες μου φάνηκαν μόνο χρησιμες στο να μην δέχομαι επισκέψεις(γέννησα χειμώνα φουλ στις ιώσεις και τέτοια η κούραση που δεν είχα όρεξη) οπου το χρησιμοποιούσα σαν δικαιολογία ....χαχαχαχα ναι ναι ελάτε αφου σαραντίσω...

 

κατα τα άλλα αν και φουλ χειμώνας τις βόλτες μας τις κάναμε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χωρίς να κοιτάξουμε ημερολόγια κλπκλπ νομίζω στις 20 μέρες...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε την πρωτη βολτουλα μας στις 10 μερες.Καναμε μια βολτα με το καροτσακι και μετα κατσαμε για καφεδακι!!

Δεν νομιζω πως θα αντεχα να μεινω σπιτι καλοκαιριατικα!!

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...