Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Σας παραθετω κατι σχετικο με την ευχη του σαραντισμου που βρηκα...

 

το Σαββατο σαραντιζουμε και με μεγαλη χαρα θα παμε να παρουμε την ευχη του σαραντισμου Μαμα, μπαμπας και κορη!!!

 

Να μας εχει ο Θεος καλα, γερους και δυνατους...!!!

 

Μόλις πέρασαν σαράντα ημέρες από την γέννηση του Θεανθρώπου, προσεφέρθη ο Κύριος στο ιερό υπό Μητρός Παρθένου, και υπεδέχθη Αυτόν ο πρεσβύτης Συμεών. Κατά τη διάταξη του Μωσαϊκού νόμου «παν άρσεν πρωτότοκον έσται αφιερωμένον τω Θεώ, και την εις τούτον νενομισμένην θυσίαν προσενέγκη, ζεύγος τρυγόνων, ή δύο νεοσσούς περιστερών». Δηλαδή, κάθε πρωτότοκο αρσενικό παιδί ήταν αφιερωμένο στο Θεό, και προς τούτο γινόταν μία συγκεκριμένη τελετή στο ναό, περιλαμβάνουσα και προσφορά δύο τρυγόνων ή περιστεριών.

 

Λαβών δε ο πρεσβύτης Συμεών τον Κύριο της δόξης στα χέρια του είπε το «Νυν απολύεις τον δούλον σου Δέσποτα κατά το ρήμα σου εν ειρήνη ...;». Τώρα, δηλαδή, Κύριε, ας πεθάνω, αφού είδα το Σωτήρα του κόσμου. Διότι αυτό περίμενε χρόνια ο δίκαιος ΣυμεώνΩ να δει με τους οφθαλμούς του τον Κύριο και Θεό του. Και πλέον ευτυχισμένος μπορούσε να υπάγει εις τα αγκάλας του Θεού.

 

 

 

Έπειτα από αυτή τη γενική αναφορά, γίνεται κατανοητό ότι ο σαραντισμός έχει τις ρίζες του στην εποχή του Μωυσή (καθώς αυτό το στοιχείο το αντλούμε μέσα από τον Μωσαϊκό νόμο). Λέγοντας «σαραντισμό», εννοούμε ότι η μητέρα προσφέρει το νεογέννητο στο ναό και αυτό προς δόξαν του τριαδικού Θεού.

 

Η γυναίκα, έπειτα από την κύηση χρειάζεται ένα διάστημα ώστε να επανέλθει και πάλι στην προ του τοκετού κατάσταση. Αυτό το διάστημα ίσως είναι λιγότερο από της σαράντα ημέρες, αλλά από τη στιγμή την οποίαν οι πατέρες της εκκλησίας θέσπισαν αυτό τον συμβολικό αριθμό, οφείλουμε κι εμείς να τον υπακούμε.. Σίγουρα αυτοί κάτι παραπάνω θα γνώριζαν για να εισάγουν αυτό το διάστημα των σαράντα ημερών. Ας μη μας διαφεύγει άλλωστε ότι την εποχή διαμορφώσεως των τελετουργικών της Εκκλησίας μας, τόσες ημέρες εχρειάζοντο.(Aλλωστε στην σημερινή εποχή και κατα οικονομία τελείται και ο ονομαζόμενος ΄"μισός σαραντισμός" στις 20 μερες περίπου,μιας και οι συνθήκες ζωής έχουν αλλάξει και είναι αναγκασμένη εκ των πραγμάτων να χρειάζεται η Λεχωνα γυναίκα,να βγαίνει για κάποιες απαραίτητες δουλειές απο το σπίτι.Αυτό βεβαια δεν αναιρεί τον κανονικό Σαραντισμο,στην Εκκλησία.)

 

Η γυναίκα λοιπόν, κατά το πρότυπο της Παναγίας, έπειτα από σαράντα ημέρες πηγαίνει το βρέφος στο ναό για δυο λόγους. Πρώτον, για να εισάγει το βρέφος στο ναό, ώστε αυτό να μπορεί στη συνέχεια να βαπτισθεί και να συμμετάσχει στην εν Χριστώ λατρευτική ζωή, και δεύτερον για να καθαρισθεί και αυτή (καθώς οι ευχές του σαραντισμού αναφέρονται και στον καθαρισμό της γυναικός).

 

Παρατηρούμε ότι, όταν η γυναίκα έρχεται στο ναό για να λάβει υπο του ιερέως την ευχή του σαραντισμού, ο ιερεύς δεν την αφήνει να μπει στον κυρίως ναό, διότι θεωρείται ακόμα ακάθαρτη. Ακάθαρτη και όχι αμαρτωλή, όπως το συγχέουν πολλοί άνθρωποι στις ημέρες μας. Η γυναίκα δεν διέπραξε καμία αμαρτία, αντιθέτως έφερε στον κόσμο έναν άνθρωπο. Ακαθαρσία θεωρείται ό,τι αποβάλλεται από τον ανθρώπινο οργανισμό, δια τούτο και παραμένει η γυναίκα έπειτα από την κύηση στον οίκο της για σαράντα ημέρες, ώσπου να καθαριστεί πλήρως και να μπορεί να συμμετάσχει και πάλι στη λατρευτική ζωή της εκκλησίας. Γι΄αυτό το λόγο και διαβάζει ο ιερεύς την ευχή στον πρόναο του ναού και έπειτα καθώς λαμβάνει στα χέρια του το βρέφος και το εισάγει στον κυρίως ναό, τότε και η γυναίκα, αφού έχει καθαρισθεί από τις ευχές, ασπάζεται μετ'; ευλαβείας τις εικόνες. Όλα αυτά γίνονται προς μίμηση του σαραντισμού του Κυρίου.

ο σαραντισμός είναι μια πανάρχαια λειτουργική πράξη της εκκλησίας μας, η οποία έχει τις ρίζες της στον Μωσαϊκό νόμο, καθώς αυτός γίνεται σήμερα ως προτύπωση της υπαπαντής του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και οι γυναίκες συμβολίζουν την Παναγία, η οποία έφερε στις αγκάλες της τον Υιόν της και τον πρόσφερε στον ναό ως θυσίαν «ευπρόσδεκτη».

 

Παπαθεοχάρης Μιχαήλ

 

Φοιτητής θεολογίας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aν δεν υπηρχε ο οικογενειακος περιγυρος δεν πηγαινα με τιποτα .Θα παω χωρις ομως να πιστευω σ αυτα...ακαθαρσιες και χαζομαρες.Γιατι αραγε ολες οι δυσιδαιμονιες που διαδιδονται απο την εκκλησια αφορουν παντα τις γυναικες;Και μερικες απο εμας καθομαστε και τις χαφτουμε.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να μην πάρω μισή ευχή αλλά να πάω κανονικά να πάρω την ευχή όταν σαραντήσω, δηλαδή 11/8. Πρέπει να πάρω να κλείσω ραντεβού; Πρέπει να πληρώσω τον παππά;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ λέω να μην πάρω μισή ευχή αλλά να πάω κανονικά να πάρω την ευχή όταν σαραντήσω, δηλαδή 11/8. Πρέπει να πάρω να κλείσω ραντεβού; Πρέπει να πληρώσω τον παππά;

 

 

εξαρταται απο τον παπα...

να κανεις ερευνα αγοράς να βρεις τον καλυτερο και φθηνοτερο

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω γεννήσει 2 φορές και τις 2 φορές που πήγα για την ευχή μια φορά ηταν στην πόλη και μια αλλη σε χωριο κανενας παπας δεν δεχτηκε χρηματα αλλα ουτε και ραντεβου.

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites

επειδη ο σαραντισμος γινεται μετα τη λειτουργια, καλο ειναι να παρετε ενα τηλεφωνακι πριν ν το ξερει ο πατερ....λεφτα δεν παιρνουν αν θελεις βαζεις κατι στο κυτιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κρατησατε τις 40 ημερες?εγω ειναι το δευτερο παιδακι μου κ δεν την παλευα με τιποτα.ειχα κ τον γιο μου κλεισμενο μεσα τις πρωτες 20 μερες γιατι ο αντρας μου δουλευει.νιωθω ασχημα που δεν μπορω να κατσω αλλα ειμαι πολυ ασχημα ψυχολογικα.σημερα βγηκα πηγα για καφε κ μετα τον μικρο στις κουνιες ειναι τοσο κακο?θα κανω κακο στο μωρο μου?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα κακό δε θα κάνεις στο γιο σου.Ισα -ισα καλό θα κάνεις και στα δυο σου παιδιά.Οι σαράντα μέρες είναι της θρησκείας μας.Κάποτε,επειδή οι γυναίκες πάθαιναν επιλοχιο πυρετό και πέθαιναν τό περάσαν μέσω της θρησκείας για να προστατέψουν μητέρα και παιδί.Δεν υπάρχει κανένας φόβος αρκεί να μην πειγαίνεις το παιδί σε κλειστά μέρη με πολύ κόσμο.

Εμένα έτσι μου είπε ο γιατρός και έβγαλα τα παιδιά μου την επόμενη της επίσκεψης του γιατρού αφου με βεβαίωσε οτι είναι καλά.Βγάλε τα παιδάΚΙΑ σου στο πάρκο και μη φοβάσε τπτ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oταν γεννησα ηταν Ιουνιος. Επειδη λογω φαρμακων, δυσκολης εγκυμοσυνης κτλ ημουν υποψηφια για καταθλιψη μετα τον τοκετο, ο δικος μου γυναικολογος μου ειχε πει οτι μπορω να βγαινω απο το σπιτι και οτι αν δεν εχω κανεναν να μου κρατησιε το μωρο να το παιρνω μαζι μου. Αλλωστε στο εξωτερικο βγαζουν τα μωρακια αμεσως εξω. Τελοσπαντων, εγω εβγαλα το μωρο 20 ημερων αφου πηραμε την μιση ευχη. Πηγαιναμε παντου και οταν εγινε 40 ημερων πηγαμε και διακοπουλες.

Εσυ ρωτησε τον γιατρο σου ή τον παιδιατρο σου και αποφασιζεις. Καλες βολτουλες

Link to comment
Share on other sites

οι 40 μερες εχουν θεσπιστει τοσο απο την ιατρικη οσο και απο την θρησκεια για διαφορετικους ομως λογους. ιατρικα, επειδη εισαι με τα λοχεια και εξασθενημενη σαν οργανισμος εισαι πιο επηρρεπης σε λοιμωξεις. ετσι μπορεις ανετα να μεταφερεις κατι και στο νεογνο, ιδιως να ειναι προωρο ή ελλιποβαρες. θρησκευτικα, επειδη εισαι ευαλωτη εναντι στην επηρρεια των δαιμονων. τωρα, αν δεν συντρεχουν οι ιατρικοι λογοι, συμφωνει ο παιδιατρος και δεν εισαι πολυ της εκκλησιας δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαινόταν αδιανόητο να μη βγω καθόλου έξω και με τόσο καλό καιρό να είμαστε κλεισμένοι μεσα στους τέσσερις τοίχους. Κάναμε μικρές βόλτες έξω και πήγαμε και για καφέ μετά τις 20-25 μέρες, όταν ένιωσα καλύτερα από τη γέννα και ότι ήθελα να βγω έξω. Και σούπερ μάρκετ πήγαμε. Ο παιδιατρος μου είπε από την αρχή έξω βολτούλα καμιά ωρίτσα για καθαρό αέρα το απόγευμα. Όταν του είπα "γιατρέ να βγαίνουμε έξω ή όχι;" με κοίταξε σαν εξωγήινη....Αν το προσέχεις το μωράκι, δεν παθαίνει τιποτα. Εντάξει όχι στον ήλιο, ούτε στα ρεύματα ή σε μέρη με καπνό από τσιγάρα...σε φυσιολογικά πλαίσια δεδομένων των συνθηκών...καλές βόλτες....

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς να σου ζήσει!!!

Εγω έβγαλα τη μικρή μου 19 ημερών.Γέννησα τέλη Αυγούστου και δεν άντεχα με τόση ζέστη να μένω κλεισμένη μέσα.Πήγαμε σε άλσος βολτούλα και την επόμενη μέρα για ψώνια.Ενιωσα πολύ καλύτερα:)

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμεις ειμαστε μολις 11 ημερων.σημερα πηγα για δευτερη φορα το μωρουλακι μου στην παιδιατρο μας που ειναι κοντα στο σπιτι μας.γενικοτερα αυτο που θελω να κανω ειναι να παρω τον μισο σαραντισμο και να βγαινουμε και μεις τα καημενουλικα δειλα δειλα εξω ισα ισα για τα καθημερινα ψωνια.αυτο που σκεφτομαι ειναι πως και το αντρουλακι μου θα αποφορτιστει απο το ανχος για τα ψωνια και σε μας θα κανει καλο μια μικρη βολτουλα με πολυ προσοχη βεβαια και χωρις υπερβολες πιστευω οτι ειναι ακινδυνο ειδικα αυτην την εποχη.......καλη δυναμη σε ολες μας!

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ με τα κορίτσια,μια χαρά θα πάνε όλα...οι κλειστοί χώροι είναι επικίνδυνοι και ο ήλιος το καταμεσήμερο...δεν θα πάθει τίποτα το παιδί αν βγαίνεις νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα.

εγώ γέννησα φλεβάρη κι από την ημέρα που βγήκαμε από το νοσοκομείο βγαίναμε κάθε μέρα και πηγαίναμε στη δουλειά με θερμοκρασίες έξω 4-5 βαθμούς...και τις βόλτες μας κανονικά...

και δεν έπαθε τίποτα.

νας σας ζήσουν τα μωράκια σας!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

τημ μπεμπα την αφηνω στην μαμα μου κ περνω τον μεγαλο!!!!κ τον παω καμια βολτιτσα.

το θεμα ειναι οτι ειχα πολυ καλη γεννα ουτε ραμματα δεν εχω τιποτα οποτε σωματικα αισθανομαι πολυ καλα γι αυτο ισως να μου κακοφανηκε που επρεπε να κατσω μεσα.την πρωτη εβδομαδα εκλαιγα συνεχεια με το παραμικρο κ την δευτερη αρχισε να μου γυρναει το ματι αληθεια ομως επιασα τον εαυτο μου πολλες φορες να θελω να ανοιξω την πορτα κ να παρω τους δρομους κ μετα εκλαιγα απο τυψεις.μιση ευχη πηρα μολις βγηκα απο το νοσοκομειο.

απο προχθες αρχισα να βγαινω αλλα μου την βαραει στο κεφαλι που ολοι κρυφο ρωτουν τον αντρα μου γιατι βγαινω κ τετοια.

Link to comment
Share on other sites

τημ μπεμπα την αφηνω στην μαμα μου κ περνω τον μεγαλο!!!!κ τον παω καμια βολτιτσα.

το θεμα ειναι οτι ειχα πολυ καλη γεννα ουτε ραμματα δεν εχω τιποτα οποτε σωματικα αισθανομαι πολυ καλα γι αυτο ισως να μου κακοφανηκε που επρεπε να κατσω μεσα.την πρωτη εβδομαδα εκλαιγα συνεχεια με το παραμικρο κ την δευτερη αρχισε να μου γυρναει το ματι αληθεια ομως επιασα τον εαυτο μου πολλες φορες να θελω να ανοιξω την πορτα κ να παρω τους δρομους κ μετα εκλαιγα απο τυψεις.μιση ευχη πηρα μολις βγηκα απο το νοσοκομειο.

απο προχθες αρχισα να βγαινω αλλα μου την βαραει στο κεφαλι που ολοι κρυφο ρωτουν τον αντρα μου γιατι βγαινω κ τετοια.

 

Καλημέρα και να σας ζήσει η μπεμπούλα σας:-)!Συγνώμη για αυτό που θα πω αλλά να τους γράψεις όλους εκεί που δεν παίρνει μελάνι:mad:.Άκου να ρωτούν τον άντρα σου γιατί βγαίνεις:confused:...Να βγαίνεις κοπέλα μου και αν κάνεις και κέφι να παίρνεις και το μωράκι σου μαζί;).Καλοκαίρι είναι και η έξοδος κάνει σε όλους σας καλό!Όλα τα άλλα είναι βλακείες:mad:...

Link to comment
Share on other sites

κρατησατε τις 40 ημερες?

 

Πως πέρασαν; Με βόλτες. Από την επόμενη που βγήκα εγώ και από όταν μου έδωσε το οκ ο παιδίατρος για τα μωρά (μετά από 2-3 ημέρες αφού ήταν ακόμα καλοκαίρι).

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως στις 10 ημερες πηγαμε στην θαλασσα!

περιμενα πως και πως να αισθανθω τις δυναμεις μου και εφυγα..

ο καθενας κανει αυτο που νομιζει καλυτερο για εκεινον και την οικογενεια του..

εαν θες να ακολουθεις εθιμα και παραδοσεις ειναι δικη σου η επιλογη..

οσο για ''καποιους'' (ας μην σχολιασω) που αν δεν ειχα σαραντισει δεν με ηθελαν στο σπιτι τους γιατι ειχαν ''δουλειες'' (τι συμπτωση!) , τους εχω γραμμενους..

υπαρχει η '' αποψη'' οτι η λεχωνα μεχρι τις 40 μερες ειναι ''βρωμικη'' καθως δεν εχει καθαρισει ακομα ο οργανισμος της.. :shock::shock::shock::shock:

προσωπικα (χωρις να θελω να θιξω τα πιστευω του καθενος εδω μεσα) τις θεωρω τριτοκοσμικες αυτες τις αποψεις.. ο καθενας μπορει να εχει οποια αποψη θελει, αλλα καλο ειναι να μην θιγει οποιον δεν τηρει τα δικα του πιστευω..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως στις 10 ημερες πηγαμε στην θαλασσα!

περιμενα πως και πως να αισθανθω τις δυναμεις μου και εφυγα..

ο καθενας κανει αυτο που νομιζει καλυτερο για εκεινον και την οικογενεια του..

εαν θες να ακολουθεις εθιμα και παραδοσεις ειναι δικη σου η επιλογη..

οσο για ''καποιους'' (ας μην σχολιασω) που αν δεν ειχα σαραντισει δεν με ηθελαν στο σπιτι τους γιατι ειχαν ''δουλειες'' (τι συμπτωση!) , τους εχω γραμμενους..

υπαρχει η '' αποψη'' οτι η λεχωνα μεχρι τις 40 μερες ειναι ''βρωμικη'' καθως δεν εχει καθαρισει ακομα ο οργανισμος της.. :shock::shock::shock::shock:

προσωπικα (χωρις να θελω να θιξω τα πιστευω του καθενος εδω μεσα) τις θεωρω τριτοκοσμικες αυτες τις αποψεις.. ο καθενας μπορει να εχει οποια αποψη θελει, αλλα καλο ειναι να μην θιγει οποιον δεν τηρει τα δικα του πιστευω..

συμφωνώ μαζί σου! εμείς πάνω στο δεκαήμερο πήγαμε για ψώνια για τον γιο μας κ περίπου στο μήνα ο μικρός έπινε καφεδάκι με τη μαμα κ τον μπαμπά του-δεν τον βγάλαμε πιο νωρίς γιατί γέννησαμε Δεκέμβρη κ μόλις πετύχαμε καλό καιρό Βγήκαμε!! όσο για ευχή νομίζω πήραμε μια αυτή που λένε στις 40 μέρες την πήραμε 2 μηνών ..

Link to comment
Share on other sites

το μωρο δεν το εχω βγαλει ακομα μονο εδω γυρω στο σπιτι, εγω πηγα δυο φορες για ψωνια σουπερ μαρκετ μαναβη κλπ την ωρα που κοιμοταν ο μπεμπης και πηρα και την κορη μαζι κ ανεβηκε η πεθερα μου πανω μηπως ξυπνησει.

 

γενικα εδω περα εχουν "εθιμο" να μη βγαινει το βραδυ εξω η λεχωνα μεχρι της 40.

θυμαμαι στο πρωτο παιδι μολις εδυε ο ηλιος η πεθερα μου απο κατω μου φωναζε να παω μεσα στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως στις 10 ημερες πηγαμε στην θαλασσα!

.

σ αφηνει ο γιατρος σου? εμενα μου ειχε πει ο γιατρος να μην παω για μπανιο μεχρι τις 40 και το μωρο μετα τους 2-3 μηνες (τοτε θα εχει βαλει κρυα οποτε του χρονου) και να το προσεχω απο τον ηλιο. κι ετσι αν παμε καμια μερα εγω με το μπεμπη θα κατσουμε στην καφετερια και ο αντρας μου θ αναλαβει τα μπανια της μικρης

Link to comment
Share on other sites

Εγω τη κορη μου που τη γεννησα Μαρτιο την εβγαλα στο μηνα.Εγω

είχα βγει και απο το πρωτο δεκαημερογια ψωνια.

Τωρα στο δευτερο οταν με το καλο ερθει μετα τη κλεισουρα που εχω φαει τους

τελευταιους μήνες λογω προβληματων θα βγω απο τη πρωτη βδομαδα.

Δεν αντεχω αλλο μεσα το μωρο βεβαια δε θα το βγαλω αμεσως αλλα θα

παρω τη μεγαλη μου κορη και θα τη παω οπου θελει γιατι και αυτη το

τελευταιο καιρο με εχει στερηθει πολυ και παραπονιεται.Και το μωρο φυσικα

δε θα το αφησω μεσα πανω απο 20 μερες.

Link to comment
Share on other sites

τημ μπεμπα την αφηνω στην μαμα μου κ περνω τον μεγαλο!!!!κ τον παω καμια βολτιτσα.

το θεμα ειναι οτι ειχα πολυ καλη γεννα ουτε ραμματα δεν εχω τιποτα οποτε σωματικα αισθανομαι πολυ καλα γι αυτο ισως να μου κακοφανηκε που επρεπε να κατσω μεσα.την πρωτη εβδομαδα εκλαιγα συνεχεια με το παραμικρο κ την δευτερη αρχισε να μου γυρναει το ματι αληθεια ομως επιασα τον εαυτο μου πολλες φορες να θελω να ανοιξω την πορτα κ να παρω τους δρομους κ μετα εκλαιγα απο τυψεις.μιση ευχη πηρα μολις βγηκα απο το νοσοκομειο.

απο προχθες αρχισα να βγαινω αλλα μου την βαραει στο κεφαλι που ολοι κρυφο ρωτουν τον αντρα μου γιατι βγαινω κ τετοια.

 

Να σας ζήσει, να σας ζήσει!

 

Καλά σοβαρά τωρα ρωτάνε τέτοια πράγματα τον άντρα σου?????

Λοιπόν βγαίνε, βλέπε φίλες, πήγαινε για ψώνια, καμιά φορά και μόνη σου.

Τα πέρασα στον πρώτο μου, γέννησα Γενάρη και φοβόμουν το κρύο, ωστόσο οι γονείς μου ήταν με ίωση και δεν έρχονταν, ο άντρας μου μετά τη δουλειά ήταν στην οικοδομή για το σπίτι μας, εγώ δεν είχα ιδέα απόμωρα, ασε, γι αυτό έχασα και τον αποκλειστικο θηλασμό, ψυχολογία χάλια.

Τον δεύτερο τον έκανα Φλεβάρη, αλλά μπηκε στη μονάδα, οπότε εγώ έφυγα και αυτός έμεινε, πήγαμε λοιπόν με τον άντρα μου στο ΙΚΑ και σε ολ΄ αυτά, και όταν τον πήραμε σπίτι δεν χολόσκασα, όποτε μπορούσαμε βγαίναμε. Και καλύτερα ειμασταν, και ο θηλασμός πήγε τέλεια.

Πρόσεχε τα προφανή, ιωσεις κλπ και να θηλαζεις, αν το κάνεις μη φοβάσαι δεν παθαινουν τίποτα, αλίμονο αν παθαιναν με το παραμικρό, εδώ ο μεγάλος μου έφερε ότι μικρόβιο θες απ΄ τον παιδικό και ο μικρός δεν είχε ούτε μυξα

 

ps ο μπαμπας μου είναι ψάλτης, ποτέ δεν τήρησε όλα αυτά τα θρησκευτικά. (σαραντίσματα, νηστείες κλπ).Πιστεύει ότι όλα θεσπίστηκαν για να βοηθηθεί

η κοινωνία μέσω της θρησκείας, σε περιοδους έντονου αναλφαβητισμού και προκατάληψης.Και εγώ πιστεύω ότι ειδικά το σαράντισμα θεσπίστηκε για την προστασία του βρέφους αλλά και σεβασμό ως προς τη σωματική κόπωση/ξενύχτι/ράμματα της μαμας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...