Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας λογος για να ΜΗΝ παει παιδικο?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 560
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητη μου οι γονεις δεν εχουν ευθυνες για τιποτα......μονο απαιτησεις!!!Και ειδικα απο εσας τις νηπιαγωγους.:lol:Καληνυχτα!

 

To είπες ή δεν το είπες, κορίτσι μου?

 

Για τα περαιτέρω, σου το ξανάπα, κάνε μου τη χάρη.

Link to comment
Share on other sites

:roll::roll::roll::roll::roll:

 

 

Εσυ αερικο οποτε σε συμφερει μιλας,οποτε σε αποστομωνουν κανεις τουμπεκι....(το τουμπεκι δεν ειναι βρισια...ειναι τουρκικη λεξη...για να μη μας πει παλι εξυπναδες...)Κι εχω συμπερανει οτι πεταγεσε στο ξεκαρφωτο σε διαλογους αλλων σαν....για να το παιξεις εξυπνη.Απορω αλλη δεν εχεις απο τα κα ασχολησαι με τους αλλους?Η κουτσομπολα της γειτονιας εισαι?Αντε κανε μας τη χαρη........Μη ξαναναφερθεις στο ονομα μου κ τα λεγομενα μου,ειναι δικαιωμα μου να εκφρασω την αποψη μου σ αρεσει δε σ αρεσει!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

το συμπερασμα για μενα ειναι, αν εχεις τυχη διαβαινε!

ψαξτο καλα πριν το αφησεις οπου το αφησεις!

 

και εγω ειχα 2 επιλογες

τη γκλαμουρια τον φρεσκο και τεραστιο και τον μικρουλη, το διπατο σπιτακι με τη τεραστια σκαλα που παντα την ειχα αγχος!

ολοι μου ειπαν τον 2ο! και δε το μετανοιωσα!

το λιγοτερο βαθμο που θα εβαζα σε μια ηταν 7 και τον καλυτερο στη περσινη μας 10 με πολλους τονους!!!!

Αμα το θες αμα το εχεις εισαι ανθρωπος και ζεις με τα παιδια για τα παιδια!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είχα ξεκινήσει να παρακολουθώ το θέμα στις πρώτες σελίδες, γιατί έχω ένα αγοράκι μικρό ακόμη, δεν εργάζομαι, δυστυχώς νόμιζα, ευτυχώς αρχίζω να πιστεύω, αλλά επειδή είναι ζωηρό σκεφτόμουνα, δουλεύω δε δουλεύω, του χρόνου να το στείλω κάποιες ώρες παιδικό για να αλλάζει παραστάσεις και να βλέπει παιδάκια,

ξαναμπαίνω τώρα, πάω μπρος πίσω σελ. και κουφαίνομαι, ελπίζω να προλάβω να γράψω πριν μπει αρχείο, γιατί φυστικάκι νομίζω δεν την γλιτώνει

προοσωπικά θεωρούσα δεδομένο τον ιδιωτικό παιδικό σταθμό, αλλά ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ όλα αυτά που ακούω για τους δημόσιους, για να πω τη μαύρη αλήθεια, κι εγώ αρρώστησα στο δημοτικό μάλιστα και είχα ψιλοπρόβλημα, ήρθε λοιπόν η δασκάλα, ιδιωτικό σχολείο, με βοήθησε στην τουαλέττα και φυσικά μετά με πήγε στο ιατρείο, και μου βρήκαν και ρούχα από τα περίφημα χαμένα, ίσως καταλάβουν μερικές για ποιο σχολείο πρόκειται, για να αλλάξω, δηλ. εκείνη η δασκάλα τι έκανε, υπέρβαση καθήκοντος ή πουλούσε το επάγγελμά και το πτυχίό της

κάτι ειπώθηκε για δημόσιο και μονιμότητα, αλήθεια οι κοπέλες στους ιδιωτικούς σταθμούς, με το μόνιμο φόβο απόλυσης, και με μπλοκάκι, δηλ. χωρίς τίποτα, τι πρέπει να πούνε?

κι εγώ ως μηχανικός, που έχω φτιάξει καφέ, έχω σφουγγαρίσει γιατί πλυμμήρισε το μπάνιο στο γραφείο, έχω κάνει τη γραμματέα, και το παιδί για τα θελήματα τι να πρέπει να κάνω?

δηλ. το ξεσκάτισμα, και δεν βάζω τελίτσες, ξεσκάτισμα κι άμα σας αρέσει, είναι ντροπή? ή θέλει master και διδακτορικό για να καταλάβεις πώς καταβαραθρώνεις την ψυχολογία ενός παιδιού αν το αφήσεις μέσα στην τάξη χεσμένο ή κατουρημένο για τους χ,ψ, ζ λόγους είτε είναι αρρώστεια, ή κάτι που μπορεί να έφαγε ή και ψυχολογικό, ωραίοι παιδαγωγοί!

καλά ανέκδοτα λέμε? όσο για τον άνθρωπο stand by, κοπέλα μου αν είχαν άνθρωπο stand by απλά δε θα έστελναν το παιδί σε δημόσιο παιδικό σταθμό, αυτά

και ελπίζω πριν κλειδωθεί να απαντηθούν κάποια ερωτήματα γιατί η κατάσταση πράγματι έχει ξεφύγει

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νηπιαγωγείο και νήπια (5 ετών).

Μέσα στην τάξη 25-30 παιδιά (ας όψεται το ΔΝΤ, γιατί πριν ήταν μέχρι 25).

Νηπιαγωγός 1.

Δουλειά: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ των παιδών (αναγνωση, μαθηματικά, αισθητική αγωγή, πληροφορική κλπ).

Έχετε βρεθεί σε ένα χώρο με 25 παιδιά; Γνωρίζετε τι γίνεται με 25 παιδιά; Γνωρίζετε πόσο εύκολα μπορεί κάποιο παιδί να χτυπήσει μπροστά στα μάτια σας;

Διάλειμμα; Τι είναι αυτό! Για το νηπιαγωγείο το διάλειμμα είναι ως εξής: Βγαίνουμε στην αυλή (αν υπάρχει και αν το επιτρέπει ο καιρός) και η νηπιαγωγός πρέπει να απασχολήσει 15 παιδιά με δημιουργικά παιχνίδια ψυχοκινητικής. Με απλά λόγια; Να γίνεται χίλια κομμάτια για να είναι όλα τα παιδιά χαρούμενα, να παίζουν όλα, να είναι όλα ασφαλή, να μην μιλάνε με άτομα άσχετα από τα κάγκελα, να μην πέσει κανένα....

Προσωπικός χρόνος στο νηπιαγωγείο; ΜΗΔΕΝ! Όσα χρόνια δουλεύω, δεν έχω πιεί καφέ, δεν έχω μιλήσει στο τηλέφωνο, δεν έχω πάει τουαλέτα, δεν έχω μιλήσει στη συνάδελφο της διπαλνής αίθουσας, για να μην μείνουν τα παιδιά ούτε 2 λεπτά μόνα στην τάξη και να μην διακοπεί μια δραστηριότητα.

Έστω ότι ένα παιδί κατουριέται πάνω του (ατύχημα και όχι συνηθισμένο περιστατικό). Αν εγώ πάω μαζί του στην τουαλέτα για να το αλλάξω (άραγε με τι από τη στιγμή που δεν θα έχω ρούχα;) και μείνουν μόνα τους τα υπόλοιπα 24 παιδιά, και ένα ανεβεί πάνω στο τραπέζι, πηδήξει (μην μου πέιτε πως δεν το κάνουν) και πέσει πάνω στο χέρι του και το σπάσει, εγώ τι θα πω στη μαμά του παιδιού αυτού;

Αν το επιλέξω να το αλλάξω την ώρα του διαλείμματος, και υπάρχουν κούνιες στην αυλή (κακώς αλλά σε πολλά νηπιαγωγεία υπ΄παρχουν) και ένα παιδάκι το χτυπήσει η κούνια (έχω διαβάσει απρόμοιο περιστατικό στο φόρουμ, όπου ο πατέρας του παιδιού στράφηκε εναντίον της νηπιαγωγού, η οποία ήταν στην αυλή και όχι στο κτίριο) τι θα πω εγώ στο γονιό; Υποχρεώνομαι για λόγους ασφάλειας (αν μη τι άλλο) να είμαι πάντα μαζί με τα παιδιά!

Τι θα κάνω σε περίπτωση "ατυχήματος"; Θα καλέσω άμεσα το γονιό ή όποιο άλλο πρόσωπο μου έχει υποδειχτεί να καλώ σε περίπτωση ανάγκης (γι' αυτό ζητάμε οπωσδήποτε τηλέφωνα ανάγκης) και στο μεταξύ θα ενθαρρύνω το παιδί ώστε να μην νιόθει άσχημα. Αν του μιλήσεις κατ'άλληλα, δεν το μαλώσεις, δεν του αποδώσεςι ευθύνες, ένα παιδάκι 5 ετών ακταλαβαίνει, όπωςκαταλαβαίνουν και τα υπόλοιπα την έννοια του "ατυχήματος".

Και όχι δεν κοιταω το γράμμα του νόμου και τις "υποχρεώσεις" μου, αλλά κοιτάω πρώτα από όλα την ασφάλεια των παιδιών σας/μου.....

Είναι η δουλειά μου να είμαι νηπιαγωγός και το λατρέυω!

 

Α! Και κακοί συνάδελφοι, που τρώνε μπουγάτσες κλπ υπάρχουν σίγουρα! Στο χέρι των γονιών είναι να κάνουν παρατήρηση (με επιχειρήματα0, να πάνε στον προϊστάμενο, να το τραβήξουν το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

To είπες ή δεν το είπες, κορίτσι μου?

 

Για τα περαιτέρω, σου το ξανάπα, κάνε μου τη χάρη.

 

 

Κι εσενα ποιος σου ειπα οτι το ειρωνικα....αλλα εσενα ετσι σε συμφερει να το δεις.για να λες κι εσυ μαργαριταρια..λογο προκαταληψης!Αντε κανε μας αερα λεω εγω....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ελπίζω να μην κλειδωθεί γιατί υπάρχουν πολύτιμες πληροφορίες για τις μανούλες που ψάχνονται όπως το Φυστίκι... αλλά δεν το βλέπω... :(

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν πήγαινα εγώ νηπιαγωγείο, είπαμε ιδιωτικό, είχαμε 2 παιδιαγωγούς στην τάξη και 2 βοηθούς, έφερναν νερό, πήγαιναν τα παιδιά τουαλέττα και μία ήταν πάντα στην τάξη, με 3ο τόσα παιδιά

να απαιτήσετε λοιπόν κι άλλο προσωπικό, και όχι καθαρίστριες ή διοικητικούς που μπαίνουν από το παράθυρο για να τη βολέψουν, καλά όλες αυτές οι προκυρήξεις για πρόσληψη προσωπικού σε βρεφονηπιακούς σταθμούς τι είναι?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

είχα ξεκινήσει να παρακολουθώ το θέμα στις πρώτες σελίδες, γιατί έχω ένα αγοράκι μικρό ακόμη, δεν εργάζομαι, δυστυχώς νόμιζα, ευτυχώς αρχίζω να πιστεύω, αλλά επειδή είναι ζωηρό σκεφτόμουνα, δουλεύω δε δουλεύω, του χρόνου να το στείλω κάποιες ώρες παιδικό για να αλλάζει παραστάσεις και να βλέπει παιδάκια,

ξαναμπαίνω τώρα, πάω μπρος πίσω σελ. και κουφαίνομαι, ελπίζω να προλάβω να γράψω πριν μπει αρχείο, γιατί φυστικάκι νομίζω δεν την γλιτώνει

προοσωπικά θεωρούσα δεδομένο τον ιδιωτικό παιδικό σταθμό, αλλά ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ όλα αυτά που ακούω για τους δημόσιους, για να πω τη μαύρη αλήθεια, κι εγώ αρρώστησα στο δημοτικό μάλιστα και είχα ψιλοπρόβλημα, ήρθε λοιπόν η δασκάλα, ιδιωτικό σχολείο, με βοήθησε στην τουαλέττα και φυσικά μετά με πήγε στο ιατρείο, και μου βρήκαν και ρούχα από τα περίφημα χαμένα, ίσως καταλάβουν μερικές για ποιο σχολείο πρόκειται, για να αλλάξω, δηλ. εκείνη η δασκάλα τι έκανε, υπέρβαση καθήκοντος ή πουλούσε το επάγγελμά και το πτυχίό της

κάτι ειπώθηκε για δημόσιο και μονιμότητα, αλήθεια οι κοπέλες στους ιδιωτικούς σταθμούς, με το μόνιμο φόβο απόλυσης, και με μπλοκάκι, δηλ. χωρίς τίποτα, τι πρέπει να πούνε?

κι εγώ ως μηχανικός, που έχω φτιάξει καφέ, έχω σφουγγαρίσει γιατί πλυμμήρισε το μπάνιο στο γραφείο, έχω κάνει τη γραμματέα, και το παιδί για τα θελήματα τι να πρέπει να κάνω?

δηλ. το ξεσκάτισμα, και δεν βάζω τελίτσες, ξεσκάτισμα κι άμα σας αρέσει, είναι ντροπή? ή θέλει master και διδακτορικό για να καταλάβεις πώς καταβαραθρώνεις την ψυχολογία ενός παιδιού αν το αφήσεις μέσα στην τάξη χεσμένο ή κατουρημένο για τους χ,ψ, ζ λόγους είτε είναι αρρώστεια, ή κάτι που μπορεί να έφαγε ή και ψυχολογικό, ωραίοι παιδαγωγοί!

καλά ανέκδοτα λέμε? όσο για τον άνθρωπο stand by, κοπέλα μου αν είχαν άνθρωπο stand by απλά δε θα έστελναν το παιδί σε δημόσιο παιδικό σταθμό, αυτά

 

και ελπίζω πριν κλειδωθεί να απαντηθούν κάποια ερωτήματα γιατί η κατάσταση πράγματι έχει ξεφύγει

 

Μπράβο eleanax!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το emmaki...ναι με καλυπτεις, ο τροπος που τα περιγραφεις ειναι σωστος, θετεις ορια και προσεχεις τα παιδια οσο σου επιτρεπεται.

Απλα ο ντορος εδω μεσα γινεται βασικα για τις 2 προηγουμενες ταξεις και οχι τη δικια σου του νηπιου ως επι το πλειστον.

Εγω με 2 και δε μπορω να κανω ενα τηλεφωνημα! οχι εσυ με 25!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νηπιαγωγείο και νήπια (5 ετών).

Μέσα στην τάξη 25-30 παιδιά (ας όψεται το ΔΝΤ, γιατί πριν ήταν μέχρι 25).

Νηπιαγωγός 1.

Δουλειά: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ των παιδών (αναγνωση, μαθηματικά, αισθητική αγωγή, πληροφορική κλπ).

Έχετε βρεθεί σε ένα χώρο με 25 παιδιά; Γνωρίζετε τι γίνεται με 25 παιδιά; Γνωρίζετε πόσο εύκολα μπορεί κάποιο παιδί να χτυπήσει μπροστά στα μάτια σας;

Διάλειμμα; Τι είναι αυτό! Για το νηπιαγωγείο το διάλειμμα είναι ως εξής: Βγαίνουμε στην αυλή (αν υπάρχει και αν το επιτρέπει ο καιρός) και η νηπιαγωγός πρέπει να απασχολήσει 15 παιδιά με δημιουργικά παιχνίδια ψυχοκινητικής. Με απλά λόγια; Να γίνεται χίλια κομμάτια για να είναι όλα τα παιδιά χαρούμενα, να παίζουν όλα, να είναι όλα ασφαλή, να μην μιλάνε με άτομα άσχετα από τα κάγκελα, να μην πέσει κανένα....

Προσωπικός χρόνος στο νηπιαγωγείο; ΜΗΔΕΝ! Όσα χρόνια δουλεύω, δεν έχω πιεί καφέ, δεν έχω μιλήσει στο τηλέφωνο, δεν έχω πάει τουαλέτα, δεν έχω μιλήσει στη συνάδελφο της διπαλνής αίθουσας, για να μην μείνουν τα παιδιά ούτε 2 λεπτά μόνα στην τάξη και να μην διακοπεί μια δραστηριότητα.

Έστω ότι ένα παιδί κατουριέται πάνω του (ατύχημα και όχι συνηθισμένο περιστατικό). Αν εγώ πάω μαζί του στην τουαλέτα για να το αλλάξω (άραγε με τι από τη στιγμή που δεν θα έχω ρούχα;) και μείνουν μόνα τους τα υπόλοιπα 24 παιδιά, και ένα ανεβεί πάνω στο τραπέζι, πηδήξει (μην μου πέιτε πως δεν το κάνουν) και πέσει πάνω στο χέρι του και το σπάσει, εγώ τι θα πω στη μαμά του παιδιού αυτού;

Αν το επιλέξω να το αλλάξω την ώρα του διαλείμματος, και υπάρχουν κούνιες στην αυλή (κακώς αλλά σε πολλά νηπιαγωγεία υπ΄παρχουν) και ένα παιδάκι το χτυπήσει η κούνια (έχω διαβάσει απρόμοιο περιστατικό στο φόρουμ, όπου ο πατέρας του παιδιού στράφηκε εναντίον της νηπιαγωγού, η οποία ήταν στην αυλή και όχι στο κτίριο) τι θα πω εγώ στο γονιό; Υποχρεώνομαι για λόγους ασφάλειας (αν μη τι άλλο) να είμαι πάντα μαζί με τα παιδιά!

Τι θα κάνω σε περίπτωση "ατυχήματος"; Θα καλέσω άμεσα το γονιό ή όποιο άλλο πρόσωπο μου έχει υποδειχτεί να καλώ σε περίπτωση ανάγκης (γι' αυτό ζητάμε οπωσδήποτε τηλέφωνα ανάγκης) και στο μεταξύ θα ενθαρρύνω το παιδί ώστε να μην νιόθει άσχημα. Αν του μιλήσεις κατ'άλληλα, δεν το μαλώσεις, δεν του αποδώσεςι ευθύνες, ένα παιδάκι 5 ετών ακταλαβαίνει, όπωςκαταλαβαίνουν και τα υπόλοιπα την έννοια του "ατυχήματος".

Και όχι δεν κοιταω το γράμμα του νόμου και τις "υποχρεώσεις" μου, αλλά κοιτάω πρώτα από όλα την ασφάλεια των παιδιών σας/μου.....

Είναι η δουλειά μου να είμαι νηπιαγωγός και το λατρέυω!

 

Α! Και κακοί συνάδελφοι, που τρώνε μπουγάτσες κλπ υπάρχουν σίγουρα! Στο χέρι των γονιών είναι να κάνουν παρατήρηση (με επιχειρήματα0, να πάνε στον προϊστάμενο, να το τραβήξουν το θέμα!

 

:shock: δηλαδη εισαι μια για 25 παιδια;

Εδω εμεις ειμαστε 25 για ενα παιδι και δεν τη βγαζουμε!

Απαπα...

Παιδια θα αρχισω να παιζω λοττο, προτο, εθνικο λαχειο, ο,τι χρειαστει. Στο σπιτι με tutor!! Φιστικι να αλλαζουμε βαρδια στο Λυκειο;;;

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΝΑ148 νομίζω ότι γίνεσαι αγενής και καλύτερα να αποχωρήσεις......

 

αν έχεις τους στοιχειώδεις τρόπους δλδ......

 

Ενω εσυ εισαι ευγενης που λες ενα σωρο βαριες κουβεντες κ περιφρονησεις για να κερδισεις τις εντυπωσεις,χωρις να με γνωριζεις επειδη..."Τολμησα..." ντροπη μου...να εκφρασω διαφορετικη αποψη...τι να πω..?Αν δε δεχεστε αλλες γνωμες παρτε η μια την αλλη τηλεφωνο κ πειτε τα...τα δημοσια forum εχουν αλλο σκοπο...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν πήγαινα εγώ νηπιαγωγείο, είπαμε ιδιωτικό, είχαμε 2 παιδιαγωγούς στην τάξη και 2 βοηθούς, έφερναν νερό, πήγαιναν τα παιδιά τουαλέττα και μία ήταν πάντα στην τάξη, με 3ο τόσα παιδιά

να απαιτήσετε λοιπόν κι άλλο προσωπικό, και όχι καθαρίστριες ή διοικητικούς που μπαίνουν από το παράθυρο για να τη βολέψουν, καλά όλες αυτές οι προκυρήξεις για πρόσληψη προσωπικού σε βρεφονηπιακούς σταθμούς τι είναι?

 

Αν αναφέρεσαι στο δικό μου νήμυμα, μιλάω για δημόσιο νηπιαγωγέιο, όπου δεν προβλέπεται και δεν δικαιλογείται η πρόσληψη έξτρα προσωπικού. Ακόμα και οι τραπεζοκόμοι που υπ΄παρχουν σε κάποια νηπιαγωγεία είναι ουσιαστικά παράνομες....

Ας μην ξεκινήσουμε τώρα συζήτηση για το τι ειδικότητες θα έπρεπε να υπάρχουν σε ένα νη[πιαγωγείο, γιατί θα βάλω τα κλάμματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αν αναφέρεσαι σε παιδικό σταθμό, σε κάποιο σημείο αναφέρθηκα τα άτομα που ΠΡΕΠΕΙ να απασχολούνται! Περιλαμβάνονται και βοηθοί, με συγκεκριμένα ακθήκοντα!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως emmaki. Προβλέπεται διευθύντρια που απασχολεί και τα παιδάκια την ώρα που δεν ασκεί διοικητικά καθήκοντα! Και που θα έπρεπε να υπάρχει και να βοηθάει!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κι εσενα ποιος σου ειπα οτι το ειρωνικα....αλλα εσενα ετσι σε συμφερει να το δεις.για να λες κι εσυ μαργαριταρια..λογο προκαταληψης!Αντε κανε μας αερα λεω εγω....

 

Μη χτυπιέσαι κορίτσι μου. Θα πάθεις τίποτα. Και ειρωνικά να μην το είπες, τόσο το χειρότερο. Τρία ήταν τα ποστ μου όλα κι όλα σε τόσες σελίδες. Οπότε, εγώ πετάω μαργαριτάρια, που σκεφτόμουν τόσες μέρες κι έγραφα μια ώρα, χωρίς να βρεθεί κανείς να μου αντιπαρατάξει έστω ένα επιχείρημα ή εσύ που έχασες την ψυχραιμία σου, δεν θυμάσαι τι έχεις πει και βρίζεις προς πάσα κατεύθυνση?

 

Λοιπόν, ένα πράγμα είναι πλέον ολοφάνερο. Εσύ έχεις όρεξη για ξεκατίνιασμα. Εγώ πάλι, όχι. Και γι' αυτό, αυτή είναι η τελευταία φορά που σου απευθύνω το λόγο. Συνέχισε μόνη σου όσο σου κάνει όρεξη, ώσπου να ξεθυμάνεις.

Link to comment
Share on other sites

:shock: δηλαδη εισαι μια για 25 παιδια;

Εδω εμεις ειμαστε 25 για ενα παιδι και δεν τη βγαζουμε!

Απαπα...

Παιδια θα αρχισω να παιζω λοττο, προτο, εθνικο λαχειο, ο,τι χρειαστει. Στο σπιτι με tutor!! Φιστικι να αλλαζουμε βαρδια στο Λυκειο;;;

 

Είδατε πού δεν γνωρίζετε τι κάνει μία νηπιαγωγός; Είδατε που δεν είναι και τόσο εύκολο ως επάγγελμα;:?

Ναι είμαι 1 για 25-30 παιδιά (πριν κάποια χρόνια ήμουν 1 για 27 παιδιά + 1 παιδί με ειδικές ανάγκες, σύνολο 28)

 

(Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά. Μιλάω γενικά για απόψεις που υπάρχουν)

Link to comment
Share on other sites

είχα ξεκινήσει να παρακολουθώ το θέμα στις πρώτες σελίδες, γιατί έχω ένα αγοράκι μικρό ακόμη, δεν εργάζομαι, δυστυχώς νόμιζα, ευτυχώς αρχίζω να πιστεύω, αλλά επειδή είναι ζωηρό σκεφτόμουνα, δουλεύω δε δουλεύω, του χρόνου να το στείλω κάποιες ώρες παιδικό για να αλλάζει παραστάσεις και να βλέπει παιδάκια,

ξαναμπαίνω τώρα, πάω μπρος πίσω σελ. και κουφαίνομαι, ελπίζω να προλάβω να γράψω πριν μπει αρχείο, γιατί φυστικάκι νομίζω δεν την γλιτώνει

προοσωπικά θεωρούσα δεδομένο τον ιδιωτικό παιδικό σταθμό, αλλά ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ όλα αυτά που ακούω για τους δημόσιους, για να πω τη μαύρη αλήθεια, κι εγώ αρρώστησα στο δημοτικό μάλιστα και είχα ψιλοπρόβλημα, ήρθε λοιπόν η δασκάλα, ιδιωτικό σχολείο, με βοήθησε στην τουαλέττα και φυσικά μετά με πήγε στο ιατρείο, και μου βρήκαν και ρούχα από τα περίφημα χαμένα, ίσως καταλάβουν μερικές για ποιο σχολείο πρόκειται, για να αλλάξω, δηλ. εκείνη η δασκάλα τι έκανε, υπέρβαση καθήκοντος ή πουλούσε το επάγγελμά και το πτυχίό της

κάτι ειπώθηκε για δημόσιο και μονιμότητα, αλήθεια οι κοπέλες στους ιδιωτικούς σταθμούς, με το μόνιμο φόβο απόλυσης, και με μπλοκάκι, δηλ. χωρίς τίποτα, τι πρέπει να πούνε?

κι εγώ ως μηχανικός, που έχω φτιάξει καφέ, έχω σφουγγαρίσει γιατί πλυμμήρισε το μπάνιο στο γραφείο, έχω κάνει τη γραμματέα, και το παιδί για τα θελήματα τι να πρέπει να κάνω?

δηλ. το ξεσκάτισμα, και δεν βάζω τελίτσες, ξεσκάτισμα κι άμα σας αρέσει, είναι ντροπή? ή θέλει master και διδακτορικό για να καταλάβεις πώς καταβαραθρώνεις την ψυχολογία ενός παιδιού αν το αφήσεις μέσα στην τάξη χεσμένο ή κατουρημένο για τους χ,ψ, ζ λόγους είτε είναι αρρώστεια, ή κάτι που μπορεί να έφαγε ή και ψυχολογικό, ωραίοι παιδαγωγοί!

καλά ανέκδοτα λέμε? όσο για τον άνθρωπο stand by, κοπέλα μου αν είχαν άνθρωπο stand by απλά δε θα έστελναν το παιδί σε δημόσιο παιδικό σταθμό, αυτά

και ελπίζω πριν κλειδωθεί να απαντηθούν κάποια ερωτήματα γιατί η κατάσταση πράγματι έχει ξεφύγει

 

Οχι να μην κλειδωθει, διοτι μαθαμε πολλα...τωρα ευτυχως ή δυστυχως δεν ξερω...τυχερη εισαι κοπελα μου, λεω να παραιτηθω του χρονου, που να το στειλω με αυτα που εμαθα, με τι σθενος...

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως emmaki. Προβλέπεται διευθύντρια που απασχολεί και τα παιδάκια την ώρα που δεν ασκεί διοικητικά καθήκοντα! Και που θα έπρεπε να υπάρχει και να βοηθάει!

 

Μιλάμε για νηπιαγωγείο, όχι για ΠΣ.

Δεν υπάρχει διευθύντρια. Υπάρχει προϊσταμένη, που είναι "μια από μας", έχει δηλαδή κανονικά τμήμα και επιπλέον έχει τη διοίκηση του σχολέιου (γραφειοκρατία κλπ)

Link to comment
Share on other sites

το παιδακι δεν ειχε συνοδο μαζι του?

 

Μα δεν προβλέπεται!!!!! Μάλιστα απαγορεύεται να είναι οποιοσδήποτε τρίτος στο σχολέιο χωρίς άδεια. Και αυτό για λόγους ασφαλέιας....

Ακόμα και μια γιαγιά να φωνάξουμε για να πει ένα παραμύθι στα παιδιά ή για να κάνει μια συνταγή μαγειρική, πρέπει να υπ΄παρχει άδεια από το γραφείο!

Το συγκεκριμένο παιδάκι το είχα όλο τη χρονιά στην τάξη, του έκανα ξεχωριστές δραστηριότητες προσαρμοσμένες στις δικές του ανάγκες ή και τις ίδιες με τα άλλα παιδιά όταν μπορούσε να ανταπεξέλθει, και όλα αυτά γιατί δεν έιχε εγκριθεί από το υπουργείο πίστωση για ειδικό παιδαγωγό!

Link to comment
Share on other sites

emmaki,

 

να σε ρωτήσω κάτι?

 

όταν γίνεται σύμπτυξη τμημάτων για διάφορους λόγους (γιατί γίνεται!)

 

μία στο τόσο

 

δεν θα μπορούσε να βρεθεί μια άμεση λύση για ένα χεσμένο παιδί (και επιμένω στο χεσμένο για να θυμόμαστε για τι μιλάμε), έτσι ώστε να μην νοιώθει άσχημα (σωματικά-ψυχολογικά)?

 

Δηλαδή,

 

αν ένα παιδί πέσει και σπάσει το κεφάλι του και πρέπει η νηπιαγωγός να του σταματήσει την αιμορραγία, θα περιμένετε τους γονείς να έρθουν?

Και σε αυτή την περίπτωση, πως η άλλη συνάδελφος θα καταφέρει να τιθασεύσει τα υπόλοιπα 99 παιδιά?

 

υ.γ. Κανένας κατουρημένος / χεσμένος δεν νοιώθει ωραία, ότι κι αν του εξηγήσουν. Όχι 5 να είναι αλλά 105...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...