Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραγανές τηγανητές πατάτες


Elli

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αντε ρε!!! και κοβει ομορφα τις πατατες αυτο το πραγματακι, για τηγανι ε??

 

παω να παρω σημερα, ειλικρινα δεν το εχω ξαναδει!

Το λάχανο πως το κόβεις? Εγώ μόνο για λάχανο έχω..

Πρόσεξε μη πάρεις κανένα που δεν είναι για πατάτες..

Και κοίτα το μέγεθος πατάτας που βγάζει.. Είναι μερικά που έχουν μόνο μία λάμα για πατάτες και κατά τη γνώμη μου είναι χοντρές.. Τις προτιμώ πιο λεπτούλες..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Το λάχανο πως το κόβεις? Εγώ μόνο για λάχανο έχω..

Πρόσεξε μη πάρεις κανένα που δεν είναι για πατάτες..

Και κοίτα το μέγεθος πατάτας που βγάζει.. Είναι μερικά που έχουν μόνο μία λάμα για πατάτες και κατά τη γνώμη μου είναι χοντρές.. Τις προτιμώ πιο λεπτούλες..

 

 

ΑΑΑΑΑΑ σωστά που το ανέφερες itsme

 

 

φυστικάκι ακου το μαντολίνο για στρογγιλά λεπτά φετάκια ή για λάχανο είναι το σιελ το παραπάνω που σου έδειξα με λεια λεπίδα ίσια...

 

Για πατάτες και λεπτα πατατάκια στικάκια (μπαστουνάκια λαχανικών) το μαντολίνο πρέπει να έχει μικρές εγκοπές κάθετες πάνω στις λεια επιφάνεια

 

Δες τις φωτογραφίες επάνω και πάρε το σωστό.....

 

Επίσης θέλει προσοχή μην κοπείς, αν δεν μπορείς πάρε το ειδικό χερουλι που καρφώνεις τα λαχανικά και τα κόβεις...(το πουλάνε ξεχωριστά)

Link to comment
Share on other sites

114 λίρες που την έχει το άμαζον σε ευρώ μεταφράζονται σε 135 ευρώ....

 

Μεταφορικά δεν χρεωνονται μόνο για παράδοση μέσα στην Αγγλία για την Ελλάδα όμως χρεωνονται και τα μεταφορικά....Αρα να πάει τουλάχιστον 150 ευρώ??? Για 40 ευρώ διαφορα???

 

Θα πάρεις μηχάνημα με τόσα λεφτά για τηγανιτές πατάτες???

 

Νομίζω πάντως πως αυτό που λές δεν ισχύει. Το αμαζον για αγορές άνω των 25 λιρών δεν χρεώνει μεταφορικά και όχι μόνο για Αγγλία. Το έχει κάνει έτσι τον τελευταίο περίπου μήνα και έχω ψωνίσει κάποια πραγματάκια χωρίς επιπλέον έξοδα. Αρκεί βέβαια πωλητής να είναι το αμαζον..

σορρυ για το εκτός θέματος!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως πως αυτό που λές δεν ισχύει. Το αμαζον για αγορές άνω των 25 λιρών δεν χρεώνει μεταφορικά και όχι μόνο για Αγγλία. Το έχει κάνει έτσι τον τελευταίο περίπου μήνα και έχω ψωνίσει κάποια πραγματάκια χωρίς επιπλέον έξοδα. Αρκεί βέβαια πωλητής να είναι το αμαζον..

σορρυ για το εκτός θέματος!!!

 

Σίλια διαβάσε προσεχτικά το λινκ που έστειλε η κοπέλα.....Μην κάνετε υπόδειξη σε μένα...Η αγγελία το λεει.....Αφενός

 

αφετερου εγώ θεωρώ λάθος να δίνει τόσα λεφτά για τηγανιτές πατάτες ...αυτο λέω σε όλα τα πόστ μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια το μαντολινο κοβει πατατες για τσιπς, εγω εχω της tupperware και φτιαχνω καμια φορα.

 

Ναι ρε Φιστικάκι μόνο πατάτες κάνει!!!!! Δες το σχετικό βίντεο που έχει το αμαζον στο παραπάνω λινκ και θα καταλάβεις....

 

η actifry μαγειρευει παρα πολλα φαγητα με πολυ λιγα λιπαρα.

αν μπειτε στο site της tefal θα το δειτε.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σίλια διαβάσε προσεχτικά το λινκ που έστειλε η κοπέλα.....Μην κάνετε υπόδειξη σε μένα...Η αγγελία το λεει.....Αφενός

 

αφετερου εγώ θεωρώ λάθος να δίνει τόσα λεφτά για τηγανιτές πατάτες ...αυτο λέω σε όλα τα πόστ μου....

 

http://www.tefal.gr/All+Products/Cooking+Appliances/Fryers/Products/ActiFry/Actifry.htm

επειδή ψωνίζω συχνά από το amazon να σου πω ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο τα μεταφορικά είναι δωρεάν

 

δεν διαφωνώ ότι είναι υπερβολικό το ποσό για να κάνεις πατάτες ή ψητά λαχανικά και κρεατικά τη ίδια δουλειά πάντως κάνει ένα φουρνάκι αέρα και κοστίζει κάτω από 60 ευρώ :wink:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το μαντολινο κοβει πατατες για τσιπς, εγω εχω της tupperware και φτιαχνω καμια φορα.

Το μαντολίνο ανάλογα με τη λάμα κόβει και πατάτες μπαστουνάκια για τηγάνι, όχι μόνο τσιπς..

Γι'αυτό είπαμε με τη stellinula να προσέξετε μη πάρετε αυτό που κόβει μόνο λάχανο ή τσιπς..

Κι εγώ μαρία ελπίδα μόνο για λάχανο έχω αλλά υπάρχουν κι άλλα..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

http://www.tefal.gr/All+Products/Cooking+Appliances/Fryers/Products/ActiFry/Actifry.htm

επειδή ψωνίζω συχνά από το amazon να σου πω ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο τα μεταφορικά είναι δωρεάν

 

δεν διαφωνώ ότι είναι υπερβολικό το ποσό για να κάνεις πατάτες ή ψητά λαχανικά και κρεατικά τη ίδια δουλειά πάντως κάνει ένα φουρνάκι αέρα και κοστίζει κάτω από 60 ευρώ :wink:

Αναλόγως το χρόνο φαντάζομαι.. Δηλαδή αυτή η φριτέζα σε πόση ώρα βγάζει τις τραγανές πατάτες? Αν κάνει 10'-15' τότε συμφέρει τρελά!! Αν κάνει καμιά ώρα, βράστα χαράλαμπε! :lol:

Αλήθεια, πόσο χρόνο χρειάζεται?

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μαντολίνο ανάλογα με τη λάμα κόβει και πατάτες μπαστουνάκια για τηγάνι, όχι μόνο τσιπς..

.

δεν το ηξερα αυτο... ευχαριστω για την πληροφορια!!

 

Αναλόγως το χρόνο φαντάζομαι.. Δηλαδή αυτή η φριτέζα σε πόση ώρα βγάζει τις τραγανές πατάτες? Αν κάνει 10'-15' τότε συμφέρει τρελά!! Αν κάνει καμιά ώρα, βράστα χαράλαμπε! :lol:

Αλήθεια, πόσο χρόνο χρειάζεται?

για πατατες κανει γυρω στα 40'

για τα αλλα φαγητα κανει γυρω στο μισαωρο, κανει κεφτεδακια, μελιτσανες, κοτοπουλο, (δεν μπορω να σου πω αλλα, μου ερχεται αναγουλα απο την εγκυμοσυνη...)

δουλευω σε καταστημα ηλεκτρικων και γι'αυτο το γνωριζω

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σίλια διαβάσε προσεχτικά το λινκ που έστειλε η κοπέλα.....Μην κάνετε υπόδειξη σε μένα...Η αγγελία το λεει.....Αφενός

 

αφετερου εγώ θεωρώ λάθος να δίνει τόσα λεφτά για τηγανιτές πατάτες ...αυτο λέω σε όλα τα πόστ μου....

 

Που ακριβώς σου έκανα υπόδειξη εγώ καλέ?? Επειδή κάτι που είπες σε σχέση με τα μεταφορικά δεν ήταν σωστό και είπα τι ισχύει είναι κακό? Ούτε αναφέρθηκα στο αν πρέπει κάποιος να το πάρει ή όχι..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι πως αποφεύγω τα τηγανητά γενικώς.

Ακόμα και πατάτες σπάνια φτιάχνω.

Επομένως τη λύση της φριτέζας την έχω απορρίψει.

 

Τις λίγες φορές όμως που τηγανίζω πατάτες θέλω να είναι τραγανές,έχω κόλλημα:D

 

Στο φούρνο έχω δοκιμάσει αλλά...όπως και να το κάνουμε δεν είναι ακριβώς "τηγανητές πατάτες":D

 

Λοιπόν όταν θα βρώ χρόνο θα δοκιμάσω να προτηγανίσω μερικές και να τις βάλω στην κατάψυξη και αν πετύχει θα ποστάρω.

 

Αν γίνουν και σε 5 λεπτά όπως οι έτοιμες,θα είναι σούπερ:D

 

Βέβαια έτσι ξοδεύεται διπλή ποσότητα λαδιού αλλά δεν μπορείς να τα έχεις και όλα τσάμπα:D

Link to comment
Share on other sites

A! ρε καλαμαράκι ότι θα είχες λύση και γιαυτό δεν το περίμενα! Είσαι άπαιχτη!

 

Θενκς σμουτσ

 

114 λίρες που την έχει το άμαζον σε ευρώ μεταφράζονται σε 135 ευρώ....

 

Μεταφορικά δεν χρεωνονται μόνο για παράδοση μέσα στην Αγγλία για την Ελλάδα όμως χρεωνονται και τα μεταφορικά....Αρα να πάει τουλάχιστον 150 ευρώ??? Για 40 ευρώ διαφορα???

 

Θα πάρεις μηχάνημα με τόσα λεφτά για τηγανιτές πατάτες???

 

Ναι σωστα 135ευρω αλλα για ΚΑΠΟΙΑ πραγματα το αμαζον εχει δωρεαν μεταφορικα για ελλάδα αλλωστε στη σελιδα του προιοντος το λεει και οταν πας για τσεκ αουτ επισης το αναφερει (πως αλλιως θα παρω το μιξερ που θελω...εδω το εχουν 400ευρω και στο αμαζον 250ευρω....)και για αυτο το εγραψα....το σιγκεκριμένο ειναι με δωρεαν μεταφορικα αρα...200εδω ...135 εκει ειναι 65ολοκληρα ευρω.

Εγω ναι θα την αγοραζα απο εξω ακομα και για 40ευρω διαφορα που λεει ο λογος..

 

Link to comment
Share on other sites

Σίλια διαβάσε προσεχτικά το λινκ που έστειλε η κοπέλα.....Μην κάνετε υπόδειξη σε μένα...Η αγγελία το λεει.....Αφενός

 

αφετερου εγώ θεωρώ λάθος να δίνει τόσα λεφτά για τηγανιτές πατάτες ...αυτο λέω σε όλα τα πόστ μου....

 

Your order qualifies for free delivery. (Some restrictions apply)

Make sure you select Free Super Saver Delivery at the checkout.

 

 

για να ειμαι σωστη, το λινκ που παρεθεσα ειναι σωστο....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Τώρα τελευταία δοκίμασα αυτές http://www.sintagespareas.gr/sintages/aleiromenes-tiganites-patates.html

αλευρωμένες τηγανιτές πατάτες και είναι τέλειες,δοκιμάστε τες.Σίγουρη επιτυχία για τραγανές πατάτες.

Link to comment
Share on other sites

Το είπε μια κοπέλα πιο πάνω, αλλά το λέω και 'γω με ένα τιπ παραπάνω. Οι τηγανητές πατάτες γίνονται τραγανές αν τις ξανατηγανίσεις. Δηλαδή τις βγάζεις για κάποιο χρόνο από το τηγάνι και τις ξαναρίχνεις μετά. Τις σκουπίζω κιόλας από το νερό με μια βαμβακερή πετσετούλα για να είναι στεγνές και γίνονται τέλειες. Τις χωρίζω σε δύο δόσεις (ή περισσότερες) και μέχρι να κρυώσει η μια, μισοψήνω την άλλη (βεβαια λερώνω ένα πιάτο παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

για τραγανές πατατούλες...

στρώνουμε στο ταψί λαδόκολλα,

κόβουβε ψιλούτσικες τις πατατούες τις αραδειάζουμε στο ταψί και στο φούρνο...

 

ω ναι γινονται καταπληκτικες και λαιτ διοτι βαζεις πολυ λιγο λαδακι απο πανω

 

επι του θεματος.. εγω τις μισω τις προτηγανισμενες (σπανιως θα μου αρεσουν) και θελω να καταργηθουν χιχι

δεν εχει τιποτα καλυτερο απ τις κανονικες πατατες τις τηγανιτες (και ειμαι και ποτατο λοβερ :P)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν κορίτσια την φριτέζα που λέτε την έχω και κάνω όλα τα τηγανητά φαγητά εκεί, με μία κουταλιά λάδι και γίνονται τέλεια.Οσο για τραγανές τηγανιτές πατάτες;Καθαρίστε τες, κόψτε τες και...αλατίστε τες.Αφήστε τες σε στραγγιστό 15-20 λεπτά και τηγανίστε σε φριτέζα μέχρι να ροδίσουν καλά.Γίνονται τόσοοοο τραγανές ....μιαμ μιαμμμ.Δοκιμάστε και θα δείτε.

Link to comment
Share on other sites

εμεις τις κανουμε στο φουρνο τις ειδα απο τις συνταγες τις παρεας και ειναι νοστιμοτατεςςςςςςςςς!!!!!!!!!

http://www.sintagespareas.gr/sintages/tiganites-patates-xoris-tipseis.html

 

και εγω έτσι τις εκανα σημερα πολύ ελαφρες και χωρίς περιττά λάδια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια εφαρμόζω το εξής (όταν τηγανίζω, δηλαδή εξαιρετικά σπάνια): κόβω τις πατάτες και τις αφήνω μέσα σε μπύρα μέχρι να κάνω κάποια άλλη δουλειά. Μετά τις τηγανίζω και γίνονται χρυσαφί και τραγανότατες!! Κάπου το είχα διαβάσει, δεν θυμάμαι που όμως..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

 

για τραγανες πατατες και οχι μονο δοκιμαστε σησαμελαιο!! ειναι λιγο πιο ακριβο απο τα υπολοιπα αλλα θα με θυμηθειτε!!!

 

προσοχη μονο να βαλετε λιγη ποσοτητα γιατι αφριζει!! εγω δεν το ηξερα και την εκανα τη βλακεια μου στην αρχη!!

 

επισης δεν μυριζει το σπιτι καθολου!!!! :wink:

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω οτι κανείς δεν εχει γράψει το κόλπο!!!!

 

το κόλπο είναι να τις αλατίσετε ΠΡΙΝ το τηγάνισμα να τις κουνήσετε να πάει παντου το αλάτι και να τις αφήσετε λίγη ώρα.

 

είναι το ίδιο εφέ όπως όταν ρίχνεις πανω απο την πέτσα ψητου, αλατόνερο, για να κανει κρουστα.....

 

δοκιμάστε και πείτε!

 

το σουσαμελαιο δεν ήξερα οτι αφρίζει καλά που το γραψες :-))) νομίζω όμως οτι δεν είναι πλεον πιο ακριβο. όταν είχα δεί θυμαμαι οτι εχει ιδια τιμη ανα λιτρο με ενα αξιοπρεπες ελαιόλαδο ή θυμάμαι λάθος?

το σουσαμέλαιο ειναι φανταστικό για τηγανισμα απανάριστου μοσχαρισιου σνίτσελ (με απλώς πιπέρι)

(το ζητάω συνήθως απο ουρά και ψήνεται σε 1 λεπτό κ πολύ μαλακό!)

 

ή κοτόπουλου (με κύμινο) σε μικρές και διαιτητικές ποσότητες 1 κουτ σουπας ανά μερίδα. αλλά και σε τηγανητό αυγό για αλλαγή - είναι σαν βουτυρο η γεύση του μετά

το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...