Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με νονά ή ιδέα μου?


tanoyla

Recommended Posts

δεν θα επετρεπα ουτε σε εμενα την ιδια να εχω το παιδι μου σαν"δεκανικι" το καθε παιδι ηρθε σε αυτον τον κοσμο για να γεμισει τα δικα του κενα κ κανενος αλλουνου.

το λεει κ η υπογραφη μου........

δεν θα επετρεπα καμμια προσπαθεια επιβολης με την οποιαδηποτε προθεση(καλη, κακη, ζηλεια, αγαπη) επανω στο παιδι μου.

ντροπη στην κοπελα λοιπον ή στην νονα? κ σιγα την φιλη..........ΜΑΚΡΙΑ..!!!!

 

Ακριβώς ! Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα. Προφανώς άνθρωποι μπερδεύονται γιατί δεν τα χουν βρει με τον εαυτό τους. Το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι πραγματικά την θεωρούσα φίλη μου και αποδεικνύεται εκ του αποτελέσματος ότι δεν είναι ή δεν ήταν ποτέ.

Παρ'όλα αυτά την πήρα τηλέφωνο κρύβεται θύμωσε κιόλας φαίνεται, επειδή της είπα το αυτονόητο ότι δηλ. το παιδί είναι δικό μου! Όπως το λες. Ούτε κι εγώ θέλω πλέον καμία σχέση ΜΑΚΡΙΑ

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ακριβώς ! Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα. Προφανώς άνθρωποι μπερδεύονται γιατί δεν τα χουν βρει με τον εαυτό τους. Το μόνο που με στενοχωρεί είναι ότι πραγματικά την θεωρούσα φίλη μου και αποδεικνύεται εκ του αποτελέσματος ότι δεν είναι ή δεν ήταν ποτέ.

Παρ'όλα αυτά την πήρα τηλέφωνο κρύβεται θύμωσε κιόλας φαίνεται, επειδή της είπα το αυτονόητο ότι δηλ. το παιδί είναι δικό μου! Όπως το λες. Ούτε κι εγώ θέλω πλέον καμία σχέση ΜΑΚΡΙΑ

 

Eλα ρε συ... δηλαδη τι εγινε? Της το ξεκαθαρισες τελικα οτι δεν θα γινει νονα? Δεν σε ρωταω απο αδιακρισια να με συγχωρεις αν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου συγνώμη που παρεμβαίνω,αλλά σας βλέπω από χτες να μαλώνετε για δύο ανθρώπους,τους οποίους δεν γνωρίζετε καν.Ούτε την tanoyla γνωρίζετε προσωπικά,ούτε την παρ'ολίγον κουμπάρα και επιπλέον ξέρετε την ιστορία από την πλευρά της κοπέλας που άνοιξε το θέμα.Την οποία ούτε εγώ γνωρίζω και μπορεί να είναι ένας χρυσός άνθρωπος,αλλά αφού πήρε την απόφασή της,με βάση τα δικά της πιστεύω,δεν υπάρχει λόγος ούτε να την κρίνετε,αλλά και ούτε να την υποστηρίζετε.Γιατί πλέον το θέμα έχει ξεφύγει και χωριστήκατε σε δύο στρατόπεδα,κάνοντας όμως δηλώσεις του στυλ "δεν μου αρέσει ο χαρακτήρας σου","ούτε εγώ θα σε ήθελα για φίλη μου",κλπ.,το οποίο έχει ξεπεράσει τα όρια του διαλόγου και του αντίλογου και είναι κρίμα.Και τέλος,όταν ανοίγουμε ένα θέμα και ζητάμε γνώμες,καλό είναι να είμαστε και έτοιμοι να τις ακούσουμε.Εδώ μέσα είστε για να ανταλλάσσετε απόψεις για τα παιδάκια σας και όχι για να πικραίνετε η μια την άλλη.

Με φιλική διάθεση...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου συγνώμη που παρεμβαίνω,αλλά σας βλέπω από χτες να μαλώνετε για δύο ανθρώπους,τους οποίους δεν γνωρίζετε καν.Ούτε την tanoyla γνωρίζετε προσωπικά,ούτε την παρ'ολίγον κουμπάρα και επιπλέον ξέρετε την ιστορία από την πλευρά της κοπέλας που άνοιξε το θέμα.Την οποία ούτε εγώ γνωρίζω και μπορεί να είναι ένας χρυσός άνθρωπος,αλλά αφού πήρε την απόφασή της,με βάση τα δικά της πιστεύω,δεν υπάρχει λόγος ούτε να την κρίνετε,αλλά και ούτε να την υποστηρίζετε.Γιατί πλέον το θέμα έχει ξεφύγει και χωριστήκατε σε δύο στρατόπεδα,κάνοντας όμως δηλώσεις του στυλ "δεν μου αρέσει ο χαρακτήρας σου","ούτε εγώ θα σε ήθελα για φίλη μου",κλπ.,το οποίο έχει ξεπεράσει τα όρια του διαλόγου και του αντίλογου και είναι κρίμα.Και τέλος,όταν ανοίγουμε ένα θέμα και ζητάμε γνώμες,καλό είναι να είμαστε και έτοιμοι να τις ακούσουμε.Εδώ μέσα είστε για να ανταλλάσσετε απόψεις για τα παιδάκια σας και όχι για να πικραίνετε η μια την άλλη.

Με φιλική διάθεση...

 

 

Ενταξει αυτα συμβαινουν παντα . Δεν γινεται να αποφευχθουνα αυτα δυστυχως ειναι σαν να συμμετεχεις σε ενα ζωντανο διαολογο.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αυτα συμβαινουν παντα . Δεν γινεται να αποφευχθουνα αυτα δυστυχως ειναι σαν να συμμετεχεις σε ενα ζωντανο διαολογο.

 

 

Ναι κοριτσάκι μου,το ξέρω.Απλά θεωρώ ότι ξεπεράστηκαν κάποια όρια.Αν δεν συμπαθούσα τις περισσότερες από εσάς,θα το διασκέδαζα κιόλας,όπως γίνεται σε παρόμοιες περιπτώσεις...;) Τώρα απλά στεναχωρέθηκα.Και είναι δικαίωμά μου να το πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου συγνώμη που παρεμβαίνω,αλλά σας βλέπω από χτες να μαλώνετε για δύο ανθρώπους,τους οποίους δεν γνωρίζετε καν.Ούτε την tanoyla γνωρίζετε προσωπικά,ούτε την παρ'ολίγον κουμπάρα και επιπλέον ξέρετε την ιστορία από την πλευρά της κοπέλας που άνοιξε το θέμα.Την οποία ούτε εγώ γνωρίζω και μπορεί να είναι ένας χρυσός άνθρωπος,αλλά αφού πήρε την απόφασή της,με βάση τα δικά της πιστεύω,δεν υπάρχει λόγος ούτε να την κρίνετε,αλλά και ούτε να την υποστηρίζετε.Γιατί πλέον το θέμα έχει ξεφύγει και χωριστήκατε σε δύο στρατόπεδα,κάνοντας όμως δηλώσεις του στυλ "δεν μου αρέσει ο χαρακτήρας σου","ούτε εγώ θα σε ήθελα για φίλη μου",κλπ.,το οποίο έχει ξεπεράσει τα όρια του διαλόγου και του αντίλογου και είναι κρίμα.Και τέλος,όταν ανοίγουμε ένα θέμα και ζητάμε γνώμες,καλό είναι να είμαστε και έτοιμοι να τις ακούσουμε.Εδώ μέσα είστε για να ανταλλάσσετε απόψεις για τα παιδάκια σας και όχι για να πικραίνετε η μια την άλλη.

Με φιλική διάθεση...

 

 

Έχεις δίκιο. Δυστυχώς παρασύρθηκα και ανταπέδωσα τους χαρακτηρισμούς. Φυσικά και ήμουν έτοιμη να ακούσω και αντίθετες γνώμες γι αυτό και άνοιξα το θέμα και γι αυτό άργησα να ενεργήσω θέλοντας να ακούσω όσο δυνατόν περισσότερες γνώμες. Αν οι περισσότερες είχαν εκφραστεί όπως εσύ , δεν θα είχα πρόβλημα . ΄Όταν όμως άλλες ελαφρά τη καρδία εκφράζονται με ανάρμοστο τρόπο,περνώντας σε χαρακτηρισμούς και θίγοντας , χάνεις την ψυχραιμία σου. Δεν το συνεχίζω. Άλλωστε ο κύβος ερρίφθη. Δεν θα γίνει νονά γιατί δεν αισθάνομαι άνετα με αυτές της τις κινήσεις. Χαίρομαι που δεν το βλέπω έτσι μόνο εγώ. Καταλαβαίνω αυτές που δεν θα αισθάνονταν άβολα. Απλά εγώ έτσι νιώθω.

Σ' ευχαριστώ για την παρέμβασή σου. Ήταν πολύ βοηθητική

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω το λογο των παραπανω επιθεσεων στην tanoyla.Η κοπελα θελησε να βαλει τα ορια της σε αυτη την σχεση,ειτε ειναι κουμπαρια ειτε οποιαδηποτε ειδους σχεση και πολυ καλα εκανε,κατα τη γνωμη μου.Δεν ξερω αν γινομαι σκληρη,αλλα ειναι καποιοι ανθρωποι που σε φερνουν σε δυσκολη θεση και ουσιαστικα σε αναγκαζουν να γινεσαι κακος,χωρις να το θελεις.

Οταν θεωρεις δεδομενο απο μονη σου οτι το παιδι που βαφτισες θα ερχεται να κοιμαται σπιτι σου και μαλιστα σε τετοιο βαθμο που του ετοιμαζεις και δωματιο, ε πας και λιγο γυρευοντας να σου κοψουν τον αερα,συγνωμη κι ολας...

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η διαφορά μας με την ξαδέρφη μου και με σένα απ'ότι βλέπω. Δεν μου αρέσει να πικάρω τους άλλους.

Eιλικρινα και χωρις παρεξηγηση, αν μου μιλουσε καποιος οπως εσυ στην ξαδερφη-15ετη φιλη ή κουρουπα θα εφευγε ή θα βαραγα λεκτικα εκει που ποναει. Διαλεγεις και περνεις. Πιστευω την ανωδυνη επιλογη διαλεξε η κοπελα :lol::lol:

 

Μόνο στιγμή αδυναμίας δεν δείχνει το πικάρισμα και αληθινή φιλία. Και θα συμφωνήσω μαζί σου "φίλους" σαν και σένα και την ξαδέρφη μου που ζηλεύουν τόσο εύκολα με τις καλές στιγμές των άλλων, ευτυχώς να έχουν λίγοι.

Καλα .. λατρευω τον τροπο σκεψη σου. :D:D

Επιλογη ενα δεν φταιω εγω.

Επιλογη 2 : φταις εσυ.:lol:

 

Την επιλογη φταιω εγω δεν την εχεις ε? :lol::lol:

 

Για τα υπόλοιπα έχουν απαντήσει η Δημητρούλα και η Σωτηρία που μπήκαν στον κόπο να εξηγήσουν τα κορίτσια τα αυτονόητα και τα ευχαριστώ.

Αυτονοητα για ποιον ειπαμε?

 

Πάντως σ' ευχαριστώ που μπήκες σε τόσο μεγάλο κόπο ξημερώματα !

Δεν κανει τιποτα.

Αλλα να με συγχωρεσεις δεν θα ασχοληθω αλλο με το θεμα σου. Νομιζω εξαντλησα τις αποψεις μου στο τι πιστευω, τις απεριψες , εγινε εποικοδομητικος διαλογος , κρατησες οτι ηταν να κρατησεις οτι οχι δεν πειραζει ο χρονος δειχνει παντα . Οποτε αν μου επιτρεπεις... να πηγαινω σιγα σιγα γιατι δεν νομιζω οτι θα πω κατι που βοηθαει σε καποιον που δεν θελει να ακουσει και εχει καταληξει στο τι πιστευει και τι οχι (αρα ανουσιο το ποστ αφου δεν καταλαβαινω τον λογο υπαρξης του). ;)

 

Καλη συνεχεια :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Eιλικρινα και χωρις παρεξηγηση, αν μου μιλουσε καποιος οπως εσυ στην ξαδερφη-15ετη φιλη ή κουρουπα θα εφευγε ή θα βαραγα λεκτικα εκει που ποναει. Διαλεγεις και περνεις. Πιστευω την ανωδυνη επιλογη διαλεξε η κοπελα :lol::lol:

 

Εξήγησέ μου τι σημαίνει κουρούπα γιατί μάλλον δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα.

 

[QUOTE]Αυτονοητα για ποιον ειπαμε?

Για πολλά κορίτσια στο ποστ που απάντησαν αν το διάβασες.

 

 

Οποτε αν μου επιτρεπεις... να πηγαινω σιγα σιγα γιατι δεν νομιζω οτι θα πω κατι που βοηθαει σε καποιον που δεν θελει να ακουσει και εχει καταληξει στο τι πιστευει και τι οχι (αρα ανουσιο το ποστ αφου δεν καταλαβαινω τον λογο υπαρξης του). ;)

 

Και ξόδεψες τόσο χρόνο και ενέργεια για κάτι ανούσιο?

Δεν αντέχεις να διαφωνούν μαζί σου φαίνεται . Κρίμαααα. Γιατί από ότι είδα είσαι και εθελοντικός σύμβουλος θεμάτων. Πάντα τόσο επιθετική? Ή μόνο όταν κάποιος τολμά να διαφωνεί μαζί σου? Κάποια στιγμή μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι μαζί είχαμε την διαφωνία. Πάντα τα παίρνεις τόσο προσωπικά? Φιλικά πάντα από περιέργεια

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω λογια......

κριμα παντως ,για την παραλίγο κουμπαρα σου.....

αν εχεις τετοιους φιλους ,τι να τουςκανεις τους εχθρους???

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε να σου καλυψω τις αποριες φευγοντας αλλα ξαναλεω. οκ εχεις ενα θεμα και θελεις λυση και κατανοηση αυτου. Διαφωνω μαζι σου και απο την στιγμη που δεν μπορεις να δεχθεις κατι τετοιο με φερνεις στην δυσκολη θεση να απαντας επιθετικα και να πρεπει να "πεσω" σε αυτο το επιπεδο φρασεων και λεξεων.

 

Σου ειπα αυτο αρχικα:

Η μαμα μου παντως εχει φτιαξει παιδικο σπιτι της για τα παιδια μου. Σιγουρα ξερει πως ειναι δικα μου 100%.

και απαντας quotarontas το post μου:

Πόσα παιδάκια έχω δει να μεγαλώνουν με τις γιαγιάδες και τους παππούδες και να έχουν τους γονείς του σαββατοκύριακου. Εξαρτάται τι είδους σχέση θέλει να έχει με τα παιδιά του ο καθένας. Πολλοί φαίνονται κατώτεροι των προσδοκιών ή ανήμποροι να ανταποκριθούν στις ευθύνες που απαιτεί το μεγάλωμα ενός παιδιού. Δεν θα το κρίνω εγώ. Ο καθένας όπως το αισθάνεται και όπως το βλέπει.

 

Ποιος ξεκιναει επιθετικα αραγε???????

Ποιος δεν δεχεται να διαφωνησουν μαζι του?

Με τοποθετεις στους γονεις του Σαββατοκυριακου και κρινεις ΕΣΥ (και με ποιο δικαιωμα) την σχεση μου με τα παιδια μου μονο και μονο επειδη διαφωνησα ομορφα μαζι σου (εγω ομορφα ξεκινησα και εσυ το εκανες αντε μην πω)?

 

Απο εκει και περα με το υφος των απαντησεων σου τι απαντησεις περιμενεις να παρεις?

Θεωρεις οτι μπορεις να προσβαλεις τους γυρω σου απλα και μονο επειδη δεν συμφωνουν μαζι σου και εκεινοι απλα να ακουνε?

Αυτη ειναι η εννοια του διαλογου για σενα? Δεν φταιει ο λυκος που ορμησε αλλα το αρνι που αμυνθηκε?

 

Προσπαθεις να "θυματοποιησε" μια κατασταση περιγραφοντας την οπως σε βολευει και βλεποντας την με την πραγματικοτητα που εσενα βολευει.

Και ειμαι σιγουρη οτι αυτο επαθε και η παρολιγον νονα.

"Όταν πιεζω κατι με δυναμη, με πιεζει κ εκεινο με την ιδια δυναμη." Αυτο εμπεδωσε το .

 

Μην το συνεχιζεις αλλο. Εστιασου στο θεμα σου.

Με το να προσπαθεις να με κανεις να απαντησω quotarontas και απορωντας με τα αυτονοητα μονο "αμυντικες" απαντησεις μπορεις να παρεις. Αν το θεμα σου ειναι να κρατησεις το ποστ σου ανοιχτο με ασχετα θεματα οκ μπορεις να συνεχισεις. Προσωπικα θα επελεγα να συνεχισω με το "προβλημα" μου (στην θεση σου) αδιαφοροντας για αυτους που θεωρω "επιθετικους" και "κακοβουλους"

 

"Το τέλος εμπεριέχει μια θαυμάσια ευκαιρία: να κάνεις μια νέα αρχή."

 

 

Εξήγησέ μου τι σημαίνει κουρούπα γιατί μάλλον δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα.

http://www.slang.gr/lemma/show/kouroupas_8709:%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%80%CE%B1%CF%82

 

 

Και ξόδεψες τόσο χρόνο και ενέργεια για κάτι ανούσιο?

"Προχωρησε περα από τις λεξεις και κατανοησε την ουσια των εννοιων."

 

Δεν αντέχεις να διαφωνούν μαζί σου φαίνεται . Κρίμαααα.

"Η κατακριση προς τους αλλους είναι ένα διαφανες καλυμμα των δικων μας ευθυνων."

 

 

Πάντα τόσο επιθετική? Ή μόνο όταν κάποιος τολμά να διαφωνεί μαζί σου?

"Αν θελεις να αλλαξεις την συμπεριφορα των αλλων αλλαξε πρωτα την δικη σου."

 

Κάποια στιγμή μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι μαζί είχαμε την διαφωνία. Πάντα τα παίρνεις τόσο προσωπικά? Φιλικά πάντα από περιέργεια

Με βαση τα παραπανω που σου ανελυσα δεν χρειαζεται πιστευω καν να ρωτας πως μπηκα προσωπικα στο θεμα ετσι? Να υποθεσω ειναι ρητορικη η ερωτηση...

 

Τελος...

 

"Μπορεις να διαλεξεις ένα προβλημα, για να το λυσεις ευκολοτερα."

Αποφασισε ποιο ειναι αυτο. Εγω ή ο αρχικος σου "προβληματισμος"?

 

Τωρα επετρεψε μου να αποχωρησω απο αυτον τον κατινισμο.

Αν εχεις καποια επιπλεον "απορια" θα σου την λυσω ευχαριστως μεσω πμ.

 

Φιλικη συμβουλη: Μαθε να μην προσβαλεις τους γυρω σου οταν διαφωνουν μαζι σου.

 

Καλη συνεχεια.-

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας βλέπει το κάθε θέμα που τίθεται σύμφωνα με την αντίληψη του τα βιώματα-τις εμπειρίες του αλλά και μέσα από τον συναισθηματισμό που διακατέχεται σχετικά με το θέμα.

 

1)Προσπαθούσα καιρό να κάνω παιδί και δεν μπορούσα... Όταν κράτησα την βαπτιστήρα μου αγκαλιά στο μαιευτήριο, και μην έχοντας δικό μου παιδί, τα δάκρυα έτρεχαν ποτάμι! Λόγω συγκίνησης, λόγω παράπονου, ζήλιας, αλλά και αγάπης.Πραγματικά την ένιωθα δικό μου παιδί! Ευτυχώς η μαμά της δεν με πέταξε έξω!!!

Μου έχει και της έχω μεγάλη αδυναμία! Φανταστείτε οτι στο σχολείο η δασκάλα τους ζήτησε να γράψουν έκθεση για όποιο πρόσωπο ήθελαν και εκείνη έγραψε για την νονά της, μια απίστευτη έκθεση! Θα έπρεπε η μαμά της να νιώσει απειλή? ζήλια? επειδή η κόρη της έχει πρότυπο την νονά της ?

Την αγαπώ τόσο πολύ και δεν την ξεχωρίζω από τα παιδιά μου. Γι αυτό και έκανα μόνο ένα βαπτιστήρι ώστε να είμαι 1000% εκεί.

2)Στη νονά του 2ου γιού μου δεν στάθηκα τυχερή...

Ενώ ξεκαθάρισα την θέση μου τις απαιτήσεις μου την οπτική μου στο θέμα νονά και πήρα καταφατική, σύμφωνη απάντηση η πράξη έδειξε αλλιώς.

Είπα "ΔΕΝ με ενδιαφέρουν τα δώρα, με ενδιαφέρει η επαφή με το παιδί η ουσιαστική επικοινωνία, το δέσιμο" Μακάρι να είχα μια νονά που να ήξερα οτι αν πάθω κάτι, το παιδί μου δεν θα καταλήξει σε ίδρυμα αλλά στην 2η μαμά του. Για μένα αυτό είναι νονά! 2η ΜΗΤΕΡΑ!

Ο γιός μου είναι 3,5 χρονών και άντε να χει δει την νονά του 15φορές και αυτό με δική μου πρωτοβουλία και ενέργεια.

3)"Γονείς του Σαββατοκύριακου" αυτή η αντίληψη, άποψη με απογοητεύει πάαααρα πολύ!!!

Αν εγώ σήμερα έχω την δυνατότητα να έχω τα παιδιά μου μαζί μου, στη δουλειά μου, αν έχω τον ελεύθερο χρόνο να πάω όπου θέλω, και όποτε θέλω με τα παιδιά μου, το οφείλω στους γονείς μου που με σπούδασαν και με βοήθησαν να γίνω ελεύθερος επαγγελματίας. Για να γίνει όμως αυτό, εγώ έβλεπα τους γονείς μου μισή Κυριακή!!!!

Θυσίασαν την προσωπική τους ζωή τον χρόνο τους την νεότητα τους για να φτιάξουν μια κατάσταση ευνοϊκότερη από ότι είχαν εκείνοι για χάρη των παιδιών τους.

Μας μεγάλωσαν οι παππούδες μας και είμαι πολύ τυχερή που τους είχα, οι γονείς μου δεν τους είχαν, έκαναν πάρα πολύ καλή δουλειά, όπως κάνουν τώρα και οι δικοί μου γονείς με τα δικά μου παιδιά! Και ας μην ξεχνάμε πως πολλοί παππούδες γιαγιάδες είναι καλύτεροι από πολλούς γονείς. Εξάλλου είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο οτι η επαφή με τους παππούδες είναι ευεργετική!

Μεμπτοί είναι οι γονείς που έχοντας ελεύθερο χρόνο παρκάρουν τα παιδιά τους για να περάσουν εκείνοι καλά ΧΩΡΙΣ τα παιδιά! Και αυτό όταν γίνεται συνεχόμενα. Γιατί και πάλι, και οι γονείς είναι άνθρωποι που έχουν ανάγκη λίγο χρόνο μόνοι τους!

Όλα είναι θέμα μέτρου!

Προσωπικά θα ήθελα πολύ μια τέτοια νονά, σίγουρα ο "ανταγωνισμός" θα με παρότρυνε να γίνω καλύτερη μητέρα!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Της είπα πολύ απλά ότι δεν πρόκειται να δεχτώ κάτι τέτοιο και ότι δεν θέλω το παιδί να γεμίζει τα κενά κανενός.

 

Πολυ σκληρο απο μερους σου αυτο που ειπες, για αυτο αντεδρασε και ετσι. Προσπαθουσα για δευτερο παιδι και μετα απο 3 αποβολες σταματησα. Λιγες μερες μετα την 3 αποβολη η κολλητη μου μου ειπε οτι ειναι εγκυος ε να σου πω το ιδιο ενιωσα με την φιλη σου συγκινηθηκα και χαρηκα που θα εχουμε ενα μωρο ναι θα το ενιωθα σαν δικο μου και φυσικα η φιλη μου δεν ενιωσε οτι απειλητε ,οπως δεν νιωθω και εγω οτι απειλουμε που βλεπει την κορη μου σαν δικη της ,που την παιρνει σπιτι της ,ή διακοπες οταν μπορει ουτε νιωθω ζηλεια οταν η κορη μου προτιμαει την παρεα της απο την δικη μου και κανει σαν τρελλη να κοινηθει εκει ή μου την επαινει συνεχεια η Σ ειναι πιο ομορφη ,πιο καλη, μαγειρευει καλυτερα κλπ .Ισα ισα νιωθω τυχερη που εχει εναν ακομα ανθρωπο να την συμβουλευει να ειναι διπλα της να την αγαπα οσο εγω .Το μωρο δεν το κρατησε τελικα ( αν και το ηθελε πολυ :-( ) και λεει συνεχεια και παιδι να μην κανω τελικα ποτε ( ειναι ανυπαντρη και χωρις σχεση ) εχω την Μ (κορη μου ) .Ειμαι τυχερη που η κορη μου εχει 2 ΜΑΜΑΔΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σκληρο απο μερους σου αυτο που ειπες, για αυτο αντεδρασε και ετσι. Προσπαθουσα για δευτερο παιδι και μετα απο 3 αποβολες σταματησα. Λιγες μερες μετα την 3 αποβολη η κολλητη μου μου ειπε οτι ειναι εγκυος ε να σου πω το ιδιο ενιωσα με την φιλη σου συγκινηθηκα και χαρηκα που θα εχουμε ενα μωρο ναι θα το ενιωθα σαν δικο μου και φυσικα η φιλη μου δεν ενιωσε οτι απειλητε ,οπως δεν νιωθω και εγω οτι απειλουμε που βλεπει την κορη μου σαν δικη της ,που την παιρνει σπιτι της ,ή διακοπες οταν μπορει ουτε νιωθω ζηλεια οταν η κορη μου προτιμαει την παρεα της απο την δικη μου και κανει σαν τρελλη να κοινηθει εκει ή μου την επαινει συνεχεια η Σ ειναι πιο ομορφη ,πιο καλη, μαγειρευει καλυτερα κλπ .Ισα ισα νιωθω τυχερη που εχει εναν ακομα ανθρωπο να την συμβουλευει να ειναι διπλα της να την αγαπα οσο εγω .Το μωρο δεν το κρατησε τελικα ( αν και το ηθελε πολυ :-( ) και λεει συνεχεια και παιδι να μην κανω τελικα ποτε ( ειναι ανυπαντρη και χωρις σχεση ) εχω την Μ (κορη μου ) .Ειμαι τυχερη που η κορη μου εχει 2 ΜΑΜΑΔΕΣ

 

Γιατι να το βλεπουμε ολες ετσι? Η καθε μια μανουλα εχει τα δικα της πιστευω και δεν ειναι σκληρο οταν λεει κατι που θελει να προστατευσει η να αποφυγει για το παιδι της.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια χρειαζονται και άλλους ανθρώπους,

για να αναπτυχθούν σωστα.....

όχι μόνο τους γονεις και τα αδερφια....

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα παιδια χρειαζονται και άλλους ανθρώπους,

για να αναπτυχθούν σωστα.....

όχι μόνο τους γονεις και τα αδερφια....

 

Συμφωνών 100% αλλα ολα με μετρο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνών 100% αλλα ολα με μετρο

 

 

φυσικά όλα με μέτρο,

αλλα δεν χρειαζεται να πληγωνουμε τους ανθρωπους...

δεν πιστευω η φιλη της να το έκανε κακοπροαιρετα.

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά όλα με μέτρο,

αλλα δεν χρειαζεται να πληγωνουμε τους ανθρωπους...

δεν πιστευω η φιλη της να το έκανε κακοπροαιρετα.

 

το να με πλήγωσε η δική της στάση δεν το συζητάμε , ε?

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

φυσικά όλα με μέτρο,

αλλα δεν χρειαζεται να πληγωνουμε τους ανθρωπους...

δεν πιστευω η φιλη της να το έκανε κακοπροαιρετα.

 

Χωρις να θελω να γινομαι γραφικη, ή να φαινομαι σαν την δικηκορος της τανουλα νομιζω οτι η τανουλα καθε αλλο παρα κακοπροαιρετη ηταν στην αρχη. Ηθελε και αυτη να γινει η ξαδελφη της νονα αλλα ενοχληθηκε οταν ξεπερασε τα ορια της ΄΄φυλαξης΄΄ του παιδιου. Το παιδι δεν ειναι ιδιοκτησια να το μοιραζεται η μανα με καποιον αλλο. Το παιδι ειναι ενας ανεξαρτητος ανθρωπος οπου βρισκει αγαπη εκει που του την δινουν. Δεν γινεται με το ζορι να δωσεις αγαπη και δεν λεω ολα τα καλα συναισθηματα που θελει να δωσει η νονα μονο και μονο για να καλυψει το κενο του δευτερου παιδιου. Ηταν παρα πολυ αδικο αυτο που της ειπε οτι η μητερα φοβαται μηπως το δικο της δωματιο δεν ειναι τοσο καλο οσο το δωματιο που θα της εφτιαχνε αυτη. Εκτος απο παιδιαστικο και ανοητο ηταν και τρελο! Επιμενω και παλι παλι παλι . Η γυναικα αυτη εχει ενα παιδακι 12 ετων σε αυτο πρεπει να επικεντρωθει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το βλεπουμε ολες ετσι? Η καθε μια μανουλα εχει τα δικα της πιστευω και δεν ειναι σκληρο οταν λεει κατι που θελει να προστατευσει η να αποφυγει για το παιδι της.

 

Ναι βρε Σωτηρια μου συμφωνω η καθε μαμα εχει τα δικα της πιστευω αλλα δεν καταλαβαινω οταν λες να το προστατευσει απο τι ? απο αγαπη που θα παρει απο μια αλλη γυναικα ; Ειναι λιγο εγωιστικο (για μενα παντα ) .Δεν ηταν καποια γυναικα που ειχαν σχεση φιλικη 1-2 χρονια η κοπελα μιλησε για σχεση ζωης γνωριονται απο παιδια και ηταν και φιλες ,Και εγω με την κολλητη μου ετσι ενιωσα δεν ηταν ουτε ζηλια ουτε φθονος ουτε αντικατασταση της δικης μου απωλειας ενας ανθρωπος που αγαπω θα εφερνε στον κοσμο ενα παιδι ναι θα το εβλεπα σαν δικο μου αυτο δεν σημαινει οτι θα της το εκλεβα ελεοςς!! και αν σκεφτοταν ποτε ετσι θα σημαινε οτι τελικα δεν ηταν φιλη μου και οτι αυτη εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Σωτηρια μου συμφωνω η καθε μαμα εχει τα δικα της πιστευω αλλα δεν καταλαβαινω οταν λες να το προστατευσει απο τι ? απο αγαπη που θα παρει απο μια αλλη γυναικα ; Ειναι λιγο εγωιστικο (για μενα παντα ) .Δεν ηταν καποια γυναικα που ειχαν σχεση φιλικη 1-2 χρονια η κοπελα μιλησε για σχεση ζωης γνωριονται απο παιδια και ηταν και φιλες ,Και εγω με την κολλητη μου ετσι ενιωσα δεν ηταν ουτε ζηλια ουτε φθονος ουτε αντικατασταση της δικης μου απωλειας ενας ανθρωπος που αγαπω θα εφερνε στον κοσμο ενα παιδι ναι θα το εβλεπα σαν δικο μου αυτο δεν σημαινει οτι θα της το εκλεβα ελεοςς!! και αν σκεφτοταν ποτε ετσι θα σημαινε οτι τελικα δεν ηταν φιλη μου και οτι αυτη εχει προβλημα

 

Δεν μιλαμε για ανταγωνισμο και ζηλεια! Μιλαμε για ορια.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σου καλυψω τις αποριες φευγοντας αλλα ξαναλεω. οκ εχεις ενα θεμα και θελεις λυση και κατανοηση αυτου. Διαφωνω μαζι σου και απο την στιγμη που δεν μπορεις να δεχθεις κατι τετοιο με φερνεις στην δυσκολη θεση να απαντας επιθετικα και να πρεπει να "πεσω" σε αυτο το επιπεδο φρασεων και λεξεων.

 

Σου ειπα αυτο αρχικα:

 

και απαντας quotarontas το post μου:

 

 

Ποιος ξεκιναει επιθετικα αραγε???????

Ποιος δεν δεχεται να διαφωνησουν μαζι του?

Με τοποθετεις στους γονεις του Σαββατοκυριακου και κρινεις ΕΣΥ (και με ποιο δικαιωμα) την σχεση μου με τα παιδια μου μονο και μονο επειδη διαφωνησα ομορφα μαζι σου (εγω ομορφα ξεκινησα και εσυ το εκανες αντε μην πω)?

 

Απο εκει και περα με το υφος των απαντησεων σου τι απαντησεις περιμενεις να παρεις?

Θεωρεις οτι μπορεις να προσβαλεις τους γυρω σου απλα και μονο επειδη δεν συμφωνουν μαζι σου και εκεινοι απλα να ακουνε?

Αυτη ειναι η εννοια του διαλογου για σενα? Δεν φταιει ο λυκος που ορμησε αλλα το αρνι που αμυνθηκε?

 

Προσπαθεις να "θυματοποιησε" μια κατασταση περιγραφοντας την οπως σε βολευει και βλεποντας την με την πραγματικοτητα που εσενα βολευει.

Και ειμαι σιγουρη οτι αυτο επαθε και η παρολιγον νονα.

"Όταν πιεζω κατι με δυναμη, με πιεζει κ εκεινο με την ιδια δυναμη." Αυτο εμπεδωσε το .

 

Μην το συνεχιζεις αλλο. Εστιασου στο θεμα σου.

Με το να προσπαθεις να με κανεις να απαντησω quotarontas και απορωντας με τα αυτονοητα μονο "αμυντικες" απαντησεις μπορεις να παρεις. Αν το θεμα σου ειναι να κρατησεις το ποστ σου ανοιχτο με ασχετα θεματα οκ μπορεις να συνεχισεις. Προσωπικα θα επελεγα να συνεχισω με το "προβλημα" μου (στην θεση σου) αδιαφοροντας για αυτους που θεωρω "επιθετικους" και "κακοβουλους"

 

"Το τέλος εμπεριέχει μια θαυμάσια ευκαιρία: να κάνεις μια νέα αρχή."

 

 

 

http://www.slang.gr/lemma/show/kouroupas_8709:%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%80%CE%B1%CF%82

 

 

 

"Προχωρησε περα από τις λεξεις και κατανοησε την ουσια των εννοιων."

 

 

"Η κατακριση προς τους αλλους είναι ένα διαφανες καλυμμα των δικων μας ευθυνων."

 

 

 

"Αν θελεις να αλλαξεις την συμπεριφορα των αλλων αλλαξε πρωτα την δικη σου."

 

 

Με βαση τα παραπανω που σου ανελυσα δεν χρειαζεται πιστευω καν να ρωτας πως μπηκα προσωπικα στο θεμα ετσι? Να υποθεσω ειναι ρητορικη η ερωτηση...

 

Τελος...

 

"Μπορεις να διαλεξεις ένα προβλημα, για να το λυσεις ευκολοτερα."

Αποφασισε ποιο ειναι αυτο. Εγω ή ο αρχικος σου "προβληματισμος"?

 

Τωρα επετρεψε μου να αποχωρησω απο αυτον τον κατινισμο.

 

Φιλικη συμβουλη: Μαθε να μην προσβαλεις τους γυρω σου οταν διαφωνουν μαζι σου.

 

Καλη συνεχεια.-

 

Περιμένω να ακολουθήσεις πρώτη την συμβουλή σου.

Και κάτι τελευταίο. Πολλά κορίτσια διαφώνησαν μαζί μου(itsme, ego-roula κτλ.) καμία όμως με το δικό σου μένος. Και φυσικά δεν ξεκατινιάστηκαν με χαρακτηρισμούς και προσβολές. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την άποψή του. Προφανώς άγγιξα ευαίσθητες χορδές.

 

 

Αν εχεις καποια επιπλεον "απορια" θα σου την λυσω ευχαριστως μεσω πμ.

 

Α, και δεν δέχομαι απειλές. Αν θες πες ό,τι έχεις να πεις να το διαβάσουν όλοι. Ούτε με γνωρίζεις , ούτε σε γνωρίζω και να σου πω δεν θα θελα κιόλαας!

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη... αλλα εγω θα σε εβριζα με αυτο.

Και παλι συγνωμη αλλα ειλικρινα αυτο θα εκανα :?

 

 

Για την ιστορία έτσι ξεκίνησε. Ψάξε λίγο καλύτερα

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

το να με πλήγωσε η δική της στάση δεν το συζητάμε , ε?

 

το οτι εισαι πληγωμενη το βλεπω (μαλλον το διαβάζω)

αλλα δεν καταλαβαινω τον λογο..

το μωρο ειναι δικο σου , δεν προκειτε να σου το παρει..

Μαλλον απο την χαρα της το εκανε , δεν πιστεύω ότι ήθελε κάτι παραπάνω...

αγαπη ήθελε να δώσει,αλλα εσυ την ξερεις καλυτερα....

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην το εκανε κακοπροαιρετα, αλλα απο την στιγμη που δειχνεις σε καποιον οτι σε πειραζει κατι και δεν ''μαζευεται'', ειναι αναποφευκτη η συγκρουση, σε οποιο θεμα και να εχεις προβλημα

 

πιστευω οτι επειδη καποιες κοπελες διαφωνειτε με την σκεψη της κοπελας, την βλεπετε τελειως αρνητικα οτι και να γραψει

η επιθετικοτητα που αναφερθηκε πιο πανω ξεκινησε απο το οτι μερικα ποστ εδειξαν οτι δεν την πιστευετε την κοπελα οτι οντως ετσι ειναι η κατασταση και καποια ποστ αφηναν να αιωρειται η αισθηση οτι εκεινηηταν γυναικα που βλεπει παντου φαντασματα που θα της αρπαξουν το παιδι, καθοτι πολυ ανασφαλης ως μητερα.......

αν εγραφαν ετσι για το ατομο σας δεν θα εκνευριζοσασταν? δεν θα το παιρνατε λιγο πιο προσωπικα? δεν λεω οτι ειναι σωστα ολα οσα γραφτηκαν, απλα αισθανθηκα την αναγκη να σας γραψω τις σκεψεις μου.

 

καταληγω στο οτι ολα τα ποστ που γραφτηκαν απτην αρχη που ξεκινησε το θεμα (δεν βγαζω τα δικα μου απεξω) συνεβαλλαν στο να γραφτουν αυτα που γραφτηκαν

την επομενη φορα να ειμαστε πιο προσεχτικες ΟΛΕΣ ΜΑΣ προτεινω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...