Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με νονά ή ιδέα μου?


tanoyla

Recommended Posts

Πνευματικο γονιο δεν κανουμε καποιον μονο για να μας βαφτισει απλα το παιδι και να παιρνει τα δωρακια του τα Χριστουγεννα και το Πασχα.

Νονος ειναι κατι βαθυτερο που ισως δεν θελουμε να καταλαβουμε. Υποτιθεται οτι ειναι ο δευτερος γονιος του παιδιου χωρις αυτο να σημαινει οτι παιρνει τον ρολο του γονιου.

Πραγματικα αν δεν θελεις μια νονα που ενδιαφερεται για το παιδι σου και θελεις μια νονα που απλα θα διεκπερωσει μια διαδικασια, ψαξε και θα την βρεις. Ειναι πολυ ευκολο.

Ειναι παρα πολλες που φορανε την τουαλετα τους και βαφτιζουν ενα μωρο και μετα εξαφανιζονται.

Και επειδη εχω βρεθει στην δυσαρεστη θεση να χασω παιδι και να λαχταραω ενα, ποτε δεν ετυχα τετοια αντιμετωπιση. Αγαπη ηθελα να δωσω και ετυχως η ξαδελφη μου και μελλοντικη κουμπαρα μου δεν ενιωσε ποτε μα ποτε απειλη γιατι απλα ηταν σιγουρη και για τον εαυτο της και για εμενα.

Με το καλο να βρεις την καταλληλη νονα!!!

Να σου ζησει το μικρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση. Σέβομαι τις απόψεις όλων μα αισθάνομαι ότι απειλούμαι κι ότι μπερδεύονται οι ρόλοι. Άφησα να εννοηθεί ότι με ενοχλεί όλο αυτό το σκηνικό και απόδειξη για τις προθέσεις της είναι ότι δεν έχει εμφανιστεί ούτε στο τηλ.Είμαι και εγώ νονά και μάλιστα ο βαφτησιμιός μου πέρασε πολύ δύσκολα μα ποτέ δεν προσπάθησα να αντικαταστήσω την μαμά. Όσο για τις παροχές και τα παρόμοια πρώτον δεν πουλάω τα παιδιά μου και δεύτερον έχω μάθει φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας. Ο ρόλος της νονάς πρέπει να είναι παραστάτης μεν διακριτικός δε. Έτσι ήμουν εγώ, έτσι είναι η νονά του πρώτου μου γιου , έτσι ήταν η νονά μου την οποία και λάτρευα. Υπάρχουν και όρια. Το έχω συζητήσει και με φίλες μου που την γνωρίζουν και συμφωνούν ότι έχει ξεφύγει. Είμαι πολύ κοντά να της πω ότι δεν θέλω να γίνει νονά του παιδιού. Είδωμεν

με συγχωρεις αλλα εγω τουλαχιστον δεν αντελιφθηκα καποιον απο αυτους που απαντησαν να πουλησε τα παιδια του οπως εσυ λες, πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα?αγαπη ειναι να προσφερεις υλικα και πνευματικα οτι θες χωρις να ζητας ανταλαγματα και το να δεχεσαι αγαπη απο τον οποιονδηποτε(ποσο μαλλον αν ειναι συγγενης η φιλος 15 χρονια)ειναι ευλογια για μενα!!μαλλον πρεπει πρωτα να τα βρεις με τον εαυτο σου γιατι ακομα και απο αυτα που διαβασες λαθος συμπερασμα εβγαλες.δεν ξερω αλλα νομιζω πως εισαι λιγο ανασφαλης.τελος παντων εσυ σιγουρα ξερεις την υποψηφια νονα,υστερα απο 15 χρονια φιλιας ,καλυτερα απο εμας που δεν την ξερουμε καθολου και θα παρεις την σωστη αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρεις αλλα εγω τουλαχιστον δεν αντελιφθηκα καποιον απο αυτους που απαντησαν να πουλησε τα παιδια του οπως εσυ λες, πως το εβγαλες αυτο το συμπερασμα?αγαπη ειναι να προσφερεις υλικα και πνευματικα οτι θες χωρις να ζητας ανταλαγματα και το να δεχεσαι αγαπη απο τον οποιονδηποτε(ποσο μαλλον αν ειναι συγγενης η φιλος 15 χρονια)ειναι ευλογια για μενα!!μαλλον πρεπει πρωτα να τα βρεις με τον εαυτο σου γιατι ακομα και απο αυτα που διαβασες λαθος συμπερασμα εβγαλες.δεν ξερω αλλα νομιζω πως εισαι λιγο ανασφαλης.τελος παντων εσυ σιγουρα ξερεις την υποψηφια νονα,υστερα απο 15 χρονια φιλιας ,καλυτερα απο εμας που δεν την ξερουμε καθολου και θα παρεις την σωστη αποφαση.[/QUΑ

 

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα. Προσφέρει κάποιος χωρίς πραγματικά να ζητάει ανταλλάγματα? Δηλαδή ξοδεύω για το παιδί όπως κάποιος προείπε για δωμάτια, ρούχα κτλ. επομένως έχω δικαίωμα να το παίρνω όποτε θέλω στο σπίτι μου? αυτό δεν είναι αντάλλαγμα και κάποιο είδος σιωπηρής συμφωνίας συναλλαγής? ακριβώς επειδή δεν είμαι ανασφαλής,θέλω εγώ να έχω την ευθύνη ανατροφής και συντήρησης του παιδιού που εγώ αποφάσισα να φέρω στον κόσμο. Δεν θέλω να έχω το παιδί μου συνεταιρικά. Όπως επίσης φυσικά δεν θέλω να έχει το παιδί μια νονά που να εξαφανιστεί όπως είπε μια φίλη παραπάνω. Δηλαδή ή του ύψους ή του βάθους? Μέση οδός δεν υπάρχει?

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα συμφωνισω μαζι σου.δε θα μου αρεζε με τιποτα η νονα του παιδιου να φτιαξει ακομη και δωματιο για να το παιρνει σπιτι της!!!και ειδικα μετα τη δηλωση που εκανε οτι αφου δε κανει παιδι δε πειραζει γιατι θα εχει το δικο σου!!!τι ειναι αυτα???θα εβρισκα μια δικιολογια για να αποφυγω την κουμπαρια.στην αναγκη θα ανεβαλα ακομη κ τη βαφτιση για αργοτερα κ μετα κατι θα εβρισκα για να κανω αλλη νονα η αλλο νονο

στο λεω απο προσωπικη πειρα.

η αδερφη της μαμας μου δε μπορουσε να κανει παιδια.βαφτησε τον αδερφο μου και συνεχεια τονιζε κ ελεγε οτι ειναι η πνευματικη μανα του.οταν μεγαλωσε ο αδερφος μου καποια στιγμη η μαμα μου παρατηρησε πολυ αρνητικη συμπεριφορα απεναντι της(απεναντι στη μαμα μου εννοω). δε τηςμιλουσε την κοιτουσε με μισο ματι κ συνεχεια πηγαινε στη νονα του .καποια στιγμη τον επιασε η μαμα μου κ του μιλησε.αυτος ξεσπασε σε κλαματα οτι η νονα του του εβαζε λογια για τη μανα μας.οτι δε μας θελει δε μας αγαπαει και αλλα τετοια και οτι αυτη τον αγαπαει πιο πολυ και θα του δωσει εκεινο και το αλλο ....περιττο να πω το τι εγινε οταν το εμαθε κ ο μπαμπας μου.πηγε σπιτι της κ μονο φωτια δε το εβαλε

προσεχε σου λεω:?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα συμφωνισω μαζι σου.δε θα μου αρεζε με τιποτα η νονα του παιδιου να φτιαξει ακομη και δωματιο για να το παιρνει σπιτι της!!!και ειδικα μετα τη δηλωση που εκανε οτι αφου δε κανει παιδι δε πειραζει γιατι θα εχει το δικο σου!!!τι ειναι αυτα???θα εβρισκα μια δικιολογια για να αποφυγω την κουμπαρια.στην αναγκη θα ανεβαλα ακομη κ τη βαφτιση για αργοτερα κ μετα κατι θα εβρισκα για να κανω αλλη νονα η αλλο νονο

στο λεω απο προσωπικη πειρα.

η αδερφη της μαμας μου δε μπορουσε να κανει παιδια.βαφτησε τον αδερφο μου και συνεχεια τονιζε κ ελεγε οτι ειναι η πνευματικη μανα του.οταν μεγαλωσε ο αδερφος μου καποια στιγμη η μαμα μου παρατηρησε πολυ αρνητικη συμπεριφορα απεναντι της(απεναντι στη μαμα μου εννοω). δε τηςμιλουσε την κοιτουσε με μισο ματι κ συνεχεια πηγαινε στη νονα του .καποια στιγμη τον επιασε η μαμα μου κ του μιλησε.αυτος ξεσπασε σε κλαματα οτι η νονα του του εβαζε λογια για τη μανα μας.οτι δε μας θελει δε μας αγαπαει και αλλα τετοια και οτι αυτη τον αγαπαει πιο πολυ και θα του δωσει εκεινο και το αλλο ....περιττο να πω το τι εγινε οταν το εμαθε κ ο μπαμπας μου.πηγε σπιτι της κ μονο φωτια δε το εβαλε

προσεχε σου λεω:?

 

Σ' ευχαριστώ πολύ ρε Δήμητρα γιατί εκτός από τα αρχικά μηνύματα που το βλέπουν το θέμα περίπου όπως κι εσύ όλα τα υπόλοιπα μ' έκαναν να νομίζω ή στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε. Επειδή έχω ξανακούσει τέτοια περίπτωση και γενικά επειδή όπως έχω πει είμαι κι εγώ νονά αλλά ουδέποτε ήθελα να πάρω ρόλους άλλων, μου φαίνεται πολύ περίεργη η συμπεριφορά αυτή. Και εν πάσει περιπτώσει δεν θ' απολογούμαι για το ότι αισθάνομαι να απειλούμαι . Και δεν είναι ανασφάλεια. Ίσα ίσα. Αν αισθανόμουν ανεπαρκής μαμά θα μου καλάρεσε και θα με "βόλευε " μια τέτοια εισβολή. Δεν έχω ανάγκη κανέναν για να ανταποκριθώ στο ρόλο της μητρότητας.

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειπαμε να δειχνει ενα ενδιαφερον η νονα.οχι μονο χριστουγεννα κ πασχα.να εχει μια επαφη με το παιδι κ μακαρι να ειναι κ καθημερινη αν αυτο ειναι εφικτο.αλλα οχι κ να του φτιαξει κ δωματιο κ να λεει οτι δε πειραζει που δε κανει παιδι κ θα εχει αυτο!ποτε δε ξερεις τι γινεται.κ δεν εχουμε ακουσει κ λιγα.

εγω προσωπικα σου ειπα εχω βιωσει τετοια κατασταση!ο αδερφος μου ηταν 8 ετων κ μεχρι κ σε κοινωνικη λειτουργο τον πηγαιναν για να συνελθει απο την ψυχικη φθορα που του προξενησε η νονα του!απο τοτε δε ξαναμιλησε μαζι της η μανα μου!και εγω το ιδιο θα εκανα σε οποιον εκανε κατι τετοιο στο παιδι μου!

αν γινεται βρες αλλη νονα η απλα ξεκαθαρισε τη θεση σου.πες της να μη κανει δωματιο γιατι απλα δε προκειται να παρει το παιδι εκει να μενει!πες της οτι σε ενοχλει!αν θυμωσει θυμωσε τι να κανουμε!!

Link to comment
Share on other sites

tanoyla μαλλον την απαντηση την ξερεις απο μονη σου. θετεις το ζητημα των οριων, των ρολων, του σφετερισμου, πραγματα παρα πολυ σοβαρα ακομα κ για να υπαινισσονται . ως γονεις οφειλουμε να προστατευουμε τα παιδια μας και να βαζουμε τα ορια. δεν μπορει κανεις να δρα κ να εκφραζεται ανεξελεγκτα. και αυτο δεν ειναι θεμα ανασφαλειας, οπως εγραψαν καποιοι παραπανω , αντιθετως θεωρω οτι ειναι ενδειξη αυτοπροστασιας και προστασιας του παιδιου απο ολες αυτες τις υπερβολες, που προφανως, καμια σχεση δεν εχουν με το ιδιο το μωρο, απλα καλυπτουν τα κενα της (υποψηφιας)νονας!!

 

η γνωμη μου ειναι οτι αυτο που βγαζει αυτη η γυναικα δεν ειναι αγαπη. και ουτε θα πρεπει να κανεις πισω επειδη εχει να αντιμετωπισει μια δυσκολια στη ζωη της, ας τα βγαλει περα χωρις να κρεμιεται στο δικο σου παιδι.

....δωματιο στο σπιτι της;; το παιδι εχει δωματιο και εχει σπιτι.

δεν ξερω αν κ πως να της μιλησεις...ειναι πολυ λεπτο ζητημα.

 

σιγουρα παντως το πιο σημαντικο ειναι να δεις αν σε καλυπτει η σχεση της μαζι σου και με το παιδι σου, αυτο εχει σημασια.

 

α, και νονος δεν σημαινει αγαπη χωρις ορια.....ο νονος εχει ρολο και εχει ορια, το αντιθετο ειναι ενα διαρκες μπερδεμα που μονο συγχυση μπορει να προκαλεσει....

καλη τυχη....

Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι σε μια κοπελα που γνωριζεις χρονια.

Σου ειχε δωσει ποτε το δικαιωμα οτι δεν στεκει και την παρουσιαζεις ετσι?

 

Οσον αφορα το υπνοδωματιο σπιτι της. Εχει τυχει ποτε να κοιμηθει ο μεγαλος σου γιος εκει? Μηπως με αυτο το σκεπτικο??

 

Ισως απλα η πορεια σας ηταν τοσο κοινη οπως λες τοσα χρονια και ενοιωσε καπως με την ανακοινωση οτι δεν μπορει να κανει αλλο .

Αν και το κανω παιδι οταν κανουν και οι υπολοιποι δεν το καταλαβαινω βεβαια θα μπορουσα να το δικαιολογησω με το οτι πολλοι γονεις οταν φευγει η "μωρουδιλα¨" απο το σπιτι και τα παιδια ανεξαρτητοποιουνται πια περνανε ενα στερητικο :lol: (υποθετω)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Οι νονες του γιου μου (μαμα και κορη) τον πηραν ενα ΣΚ το καλοκαιρι στο σπιτι τους και περασαν ολοι τελεια (ο γιος μου ειναι 7 ετων). Και τι εγινε δηλαδη? Δεν οικιοποιήθηκαν κανεναν ρολο μαμας!!!! Αλλα ουτε οτι πουλησα το παιδι μου!!!!

Το παιδι μου λαχταραει για τις νονες του, ειδικα για την μικρη που ειναι τωρα 16 ετων. Πως θα επρεπε δηλαδη να ειναι οι σχεσεις τους για να μην απειλουμαι?

Να τις εβλεπε καθε Πασχα και Λαμπρη για να ειχε μονο το δωρακια του ή ακομη καλυτερα να τις εβλεπε μονο στην βαφτιση και μετα ποτε?

Δεν το καταλαβαινω αυτο το σκεπτικο, ειλικρινα.

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε να δειχνει ενα ενδιαφερον η νονα.οχι μονο χριστουγεννα κ πασχα.να εχει μια επαφη με το παιδι κ μακαρι να ειναι κ καθημερινη αν αυτο ειναι εφικτο.αλλα οχι κ να του φτιαξει κ δωματιο κ να λεει οτι δε πειραζει που δε κανει παιδι κ θα εχει αυτο!ποτε δε ξερεις τι γινεται.κ δεν εχουμε ακουσει κ λιγα.

εγω προσωπικα σου ειπα εχω βιωσει τετοια κατασταση!ο αδερφος μου ηταν 8 ετων κ μεχρι κ σε κοινωνικη λειτουργο τον πηγαιναν για να συνελθει απο την ψυχικη φθορα που του προξενησε η νονα του!απο τοτε δε ξαναμιλησε μαζι της η μανα μου!και εγω το ιδιο θα εκανα σε οποιον εκανε κατι τετοιο στο παιδι μου!

αν γινεται βρες αλλη νονα η απλα ξεκαθαρισε τη θεση σου.πες της να μη κανει δωματιο γιατι απλα δε προκειται να παρει το παιδι εκει να μενει!πες της οτι σε ενοχλει!αν θυμωσει θυμωσε τι να κανουμε!!

ναι αλλα η κοπελα αυτη εχει ενα παιδακι δεν ειναι το ιδιο απλα πιστευω οτι δεν εχει καταλαβει οτι την ενοχλει την κοπελα με αυτα που λεει μαλλον τα λεει για να την ευχαριστησει.πρεπει να μιλησουν μεταξυ τους !δεν πιστευω οτι θα βαλει κανενα παιδι πανω απο το παιδι της
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως επιμένω ότι είναι το πρώτο σου παιδάκι γι αυτό το βλέπεις έτσι..είναι το δικό σου κλωσσοπουλάκι!και οι ορμόνες σου ακόμη χορεύουν! Δεν σταματάνε με το που γεννάς!η γυναίκα έχει παιδί..δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να αγαπήσει το δικό σου όσο και το δικό της..θα το δει και η ίδια στη πορεία αν δεν το έχει ήδη δει..απλά θέλει να σου δείξει ότι θα το αγαπάει και αυτό ΣΑΝ παιδί της..είναι φίλη σου 15 χρόνια βέβαια κι εσύ ξέρεις καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το πρωτο της εχει αλλο ενα η κοπελα.δε ξερω κοριτσια και εμενα θα με πειραζαν κ τα λογια κ οι πραξεις αυτες...

δε μιλαμε οτι να παει να μεινει ενα ΣΚ

μιλαμε οτι η γυναικα κανει ολοκληρπ ΔΩΜΑΤΙΟ για να παιρνει το παιδι σπιτι της!

αυτο ειναι τραβηγμενο.κ εμεις μεναμε σε θειες και γιαγιαδες αλλα δε μας ειχαν κανει κ δωματιο μονο κ μονο για εμας...αυτο σημαινει οτι δε μας αγαπουσαν?

ουτε και ποτε καμια ειπε οτι μας εχει σαν τα παιδια της.σαν το παιδι σου δε θα εχεις ποτε κανενα παιδι.εχω κ εγω ενα ανηψακι.του αδερφου μου το κοριτσακι 2.5 ετων.το λατρευω το αγαπαω αλλα οχι σαν τα παιδια μου!ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι το καλύτερο είναι μία ξεκάθαρη συζήτηση με τη νονά για το πως αισθάνεσαι αφού είναι και τόσο κοντινή συγγενής και έχετε τόσο στενές σχέσεις. Μπορεί απλώς να είναι ένα ξέσπασμα ορμονών από τη μεριά της νονάς, μία υπερευαισθησία, υπάρχουν και τα προκλιμακτηριακά, και να ηρεμήσει αφού δει τη συμπεριφορά της από τη δική σας τη μεριά. Κρίμα να χαλάσετε τη σχέση σας γιατί ίσως περνάει μία δύσκολη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Ένας κομψός τρόπος να το θέσεις (πχ το να μην της φτιάξει δωμάτιο σπίτι της) είναι οτι δε θες να ζηλεύει ο μεγάλος σου γιος που δεν έχει τέτοια σχέση με την νονά του κλπ

Link to comment
Share on other sites

ισως να μην ειναι τα πραγματα ετσι ακριβως οπως φαινονται. ισως οντως να τη λατρευει και μιλαω σα νονα που ετσι νιωθω για τη βαπτιστηρα μου! τη νιωθω σαν παιδι μου κι ας εχω δυο παιδακια.ισως να ειναι λιγο υπερβολικη αλλα καλυτερα να της το συζητησεις γιατι ετσι θα χασεις μια πολυ καλη νονα!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας αντιστρέψω το ερώτημα : Ποιά μητέρα δεν θα ήθελε για νονά μια γυναίκα ανιδιοτελή, γλυκιά, γεμάτη από δώρα αλλά κυρίως από αγάπη για το παιδί της?

 

Νομίζω η φίλη που άνοιξε το θέμα, δεν ήταν επιθετική ούτε αφοριστική. Απλά νοιώθει έναν "κίνδυνο". Και απόδειξη της καλής της πρόθεσης και ανησυχίας είναι ότι ήρθε εδώ να το συζητήσει κι άρα να συμβουλευτεί και να σκεφτεί. Αν ήταν διαφορετικά, θα είχε ήδη ξαποστείλει τη νονά και θάχε ξεμπερδέψει.

 

Γεγονός είναι ότι ο καθένας βλέπει τα πράγματα από την δική του πλευρά. Όμως και στις πιο εγκάρδιες κι ανοιχτές σχέσεις πρέπει να υπάρχουν όρια. Είναι άτυπα και κοινώς αποδεκτά (από τις δύο εμπλεκόμενες πλευρές τουλάχιστον). Όταν αρχίζουμε και τα συζητάμε ή δεν τα συζητάμε και μας ζώνουν τα φίδια, τότε ... στραβός δεν είναι ο γυαλός...

 

Φίλη μου, με σοβαρό πρόβλημα υπογονιμότητας - χωρίς να ξέρει αν θα μπορέσει ποτέ να γίνει μητέρα -, είναι νονά ενός παιδιού. Απλά, καταπληκτική! Γεμάτη αγάπη για το παιδί, κοντά του σε όλες τις σημαντικές (και μη) στιγμές, γενναιόδωρη, παρούσα ουσιαστικά. Μια όαση ανθρωπιάς, συναισθημάτων αλλά και διακριτικότητας απέναντι στους γονείς.

 

Φίλη μου, που γέννησε κι έχασε το μωρό της (χωρίς να έχει άλλο παιδί και χωρίς να έχει ακόμη και τώρα αποκτήσει), είναι νονά δύο παιδιών. Ακόμα καλύτερη κι από την προηγούμενη!

 

Σας έφερα το παράδειγμα δύο πονεμένων γυναικών που όμως δεν άρπαξαν ποτέ το παιδί από την αγκαλιά της μάνας ούτε επισκέφθηκαν το βαφτιστήρι τους αργά κι απρόσκλητες ούτε του έφτιαξαν κρεββατοκάμαρα στο σπίτι τους ούτε δακρύζουν όταν βλέπουν τους κουμπάρους και τα παιδάκια τους ούτε τίποτα! Το προσωπικό τους δράμα το ζουν στα σπίτια τους και χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο αλλά τα βαφτιστήρια τους δεν έχουν καμία σχέση με αυτό - μεταφορική ή πραγματική.

 

Και κάτι άλλο (προφανώς εκτός θέματος αλλά θέλω να το πω). Επειδή είμαι γυναίκα κι έχω αξιωθεί να ζήσω την σύλληψη - την κύηση - την γέννα - το μεγάλωμα ενός παιδιού, μπορώ να φανταστώ την απογοήτευση μιας γυναίκας που θέλει να κάνει δεύτερο παιδί και δυσκολεύεται (όπως η νονά της ιστορίας μας). Αλλά, δεν είναι το τέλος του κόσμου. Μην δείχνουμε ασέβεια σε εκείνες τις γυναίκες που ακόμη δεν έχουν καταφέρει να κρατήσουν ένα μωρό στα χέρια τους ή τα έχουν καταφέρει αλλά βασανίζονται φρικτά οι ίδιες ή τα παιδιά τους από σοβαρότατα προβλήματα υγείας. Μια προσεχτική περιήγηση σε άλλα θέματα αυτού εδώ του φόρουμ (όπου η ζωή δείχνει πραγματικά το τραγικό της πρόσωπο), θα μας πείσει όλους ότι πρέπει να είμαστε πιο ταπεινοί.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβασα το πρωτο σου ποστ για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη. Εγω βλεπω μια κοπελλα που θλιβεται που δεν θα εχει ενα κοριτσακι ναμεγαλωσει , να του ψωνισει ολα εκεινα τα κοριτσιστικα ομορφα πραγματακια και σε αγαπαει τοσο πολυ που εξ αντανακλασεως αγαπαει και το παιδι σου και αποφασιζει να κανει οτικαλυτερο σαν νονα απολαμβανοντας το ρολο της. Γι αυτο και το κοριτσιστικο δωματιο. Απο την αλλη βλεπω μια ανασφαλη μαμα που πιστευει οτιτης "κλεβουν" το παιδι της. Αν της μιλησεις θα εκπλαγει πραγματικα για το πως βλεπεις εσυ τη σταση της μετα απο κατι τετοιο νομιζω πως δεν θα θελει ουτε εκεινη να σου βαφτισει τ παιδι σου οποτε και θα σε βγαλει η ιδια απο τη δυσκολη θεση. Εαν τα αισθηματα σου ειναι αρνητικα απο τωρα καθε της κινηση θα την μεγαλοποιεις , οποτε αφου κανεις ενα ξεκαθαρισμα μεσα σου, χαλαρωσε , δες τα θετικα αυτης της σχεσης και απολαυσε τη φιλια σας .

 

 

(Βλεπεις πιστευω ακραδαντα οτι η αγαπη δεν μοιραζεται αλλα πολλαπλασιαζεται)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι το πρωτο της εχει αλλο ενα η κοπελα.δε ξερω κοριτσια και εμενα θα με πειραζαν κ τα λογια κ οι πραξεις αυτες...

δε μιλαμε οτι να παει να μεινει ενα ΣΚ

μιλαμε οτι η γυναικα κανει ολοκληρπ ΔΩΜΑΤΙΟ για να παιρνει το παιδι σπιτι της!

αυτο ειναι τραβηγμενο.κ εμεις μεναμε σε θειες και γιαγιαδες αλλα δε μας ειχαν κανει κ δωματιο μονο κ μονο για εμας...αυτο σημαινει οτι δε μας αγαπουσαν?

ουτε και ποτε καμια ειπε οτι μας εχει σαν τα παιδια της.σαν το παιδι σου δε θα εχεις ποτε κανενα παιδι.εχω κ εγω ενα ανηψακι.του αδερφου μου το κοριτσακι 2.5 ετων.το λατρευω το αγαπαω αλλα οχι σαν τα παιδια μου!ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη!

 

Συμφωνω απο το πρωτο σου ποστ οπως και συμφωνω και με τον προβληματισμο της κοπελας.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μεγαλη σημασια δινεται στο οτι θελει να φτιαξει ενα δωματιο η γυναικα.

Και εγω πριν κανω παιδι ή μαλλον μετα που το εχασα, ηθελα να εχω παιχνιδακια κτλ σε ενα δωματιο για να παιζουν τα ανηψια μου. Ουτε ηθελα να αντικαταστησω την μανα τους ουτε τιποτα.

Και η μανα μου εφτιαξε το παλιο μου δωματιο, το εβαψε, εβαλε μεσα καναπε κρεβατι για να κοιμουνται εκει τα εγγονια της οταν πηγαινουν (ασχετα αν σπανια εως καθολου τα κραταει). Ουτε ενιωσα οτι απειλουμαι ουτε τιποτα.

Δεν το καταλαβαινω πραγματικα πως το βλεπετε το θεμα.

Αγαπη θελει να δωσει η γυναικα. Ημαρτον δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μεγαλη σημασια δινεται στο οτι θελει να φτιαξει ενα δωματιο η γυναικα.

Και εγω πριν κανω παιδι ή μαλλον μετα που το εχασα, ηθελα να εχω παιχνιδακια κτλ σε ενα δωματιο για να παιζουν τα ανηψια μου. Ουτε ηθελα να αντικαταστησω την μανα τους ουτε τιποτα.

Και η μανα μου εφτιαξε το παλιο μου δωματιο, το εβαψε, εβαλε μεσα καναπε κρεβατι για να κοιμουνται εκει τα εγγονια της οταν πηγαινουν (ασχετα αν σπανια εως καθολου τα κραταει). Ουτε ενιωσα οτι απειλουμαι ουτε τιποτα.

Δεν το καταλαβαινω πραγματικα πως το βλεπετε το θεμα.

Αγαπη θελει να δωσει η γυναικα. Ημαρτον δηλαδη.

 

Εννοείται ότι όλα αυτα που γράφεις τα καταλαβαίνουμε και εμείς και τα σεβόμαστε. ΑΛΛΑ.. τουλάχιστον για εμένα πρέπει να υπάρχουν κάποια όρια. Το παιδί πρέπει να μάθει να αγαπει και να σέβεται τους συγγενείς του χωρίς όμως να ''πνίγεται ΄΄ απο μια παράλογη αγάπη. Σκέψου μόνο ότι μπορει η νονά να θέλει να το ΄΄κακομάθει΄΄ και η μητέρα να μην θελει να ακολουθησει τετοιου είδους διαπεδαγώγηση στο παιδί της και η νονά και η κάθε νονά, θεία, γιαγιά, να παρεξηγείται και απο πάνω

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ αλλα μόλις τώρα διάβασα προσεκτικότερα και είδα ότι η νονά έχει ήδη ένα παιδί. Η κάνω λάθος? Αν είναι έτσι ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω τώρα πια

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μεγαλη σημασια δινεται στο οτι θελει να φτιαξει ενα δωματιο η γυναικα.

Και εγω πριν κανω παιδι ή μαλλον μετα που το εχασα, ηθελα να εχω παιχνιδακια κτλ σε ενα δωματιο για να παιζουν τα ανηψια μου. Ουτε ηθελα να αντικαταστησω την μανα τους ουτε τιποτα.

Και η μανα μου εφτιαξε το παλιο μου δωματιο, το εβαψε, εβαλε μεσα καναπε κρεβατι για να κοιμουνται εκει τα εγγονια της οταν πηγαινουν (ασχετα αν σπανια εως καθολου τα κραταει). Ουτε ενιωσα οτι απειλουμαι ουτε τιποτα.

Δεν το καταλαβαινω πραγματικα πως το βλεπετε το θεμα.

Αγαπη θελει να δωσει η γυναικα. Ημαρτον δηλαδη.

 

 

ΗΜΑΡΤΟΝ .. αυτο λεω και εγω...

 

τα παιδια περα απο τους γονεις και τα αδερφια ,

χρειαζονται και αλλους,ανθρωπους για να μεγαλωσουνε σωστα...

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ ρε Δήμητρα γιατί εκτός από τα αρχικά μηνύματα που το βλέπουν το θέμα περίπου όπως κι εσύ όλα τα υπόλοιπα μ' έκαναν να νομίζω ή στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε. Επειδή έχω ξανακούσει τέτοια περίπτωση και γενικά επειδή όπως έχω πει είμαι κι εγώ νονά αλλά ουδέποτε ήθελα να πάρω ρόλους άλλων, μου φαίνεται πολύ περίεργη η συμπεριφορά αυτή. Και εν πάσει περιπτώσει δεν θ' απολογούμαι για το ότι αισθάνομαι να απειλούμαι . Και δεν είναι ανασφάλεια. Ίσα ίσα. Αν αισθανόμουν ανεπαρκής μαμά θα μου καλάρεσε και θα με "βόλευε " μια τέτοια εισβολή. Δεν έχω ανάγκη κανέναν για να ανταποκριθώ στο ρόλο της μητρότητας.

Δηλαδή θες να σου γράψουμε μόνο αυτά που θες να ακούσεις?

 

Κι εγώ πιστεύω πως η μελλοντική νονά μόνο αγάπη έχει να δώσει..

Ρωτάω βέβαια τον εαυτό μου "Εσύ θα άφηνες το παιδάκι σου να κοιμηθεί αλλού?".. Η απάντησή μου είναι "εξαρτάται από την ηλικία του παιδιού"..

Θα άφηνα το παιδί μου αν και μόνο αν εκείνο μπορούσε να αποφασίσει.. Να είναι σε θέση δηλαδή να μου λέει τι του αρέσει και τι όχι.

Αυτό ισχύει από παππουδογιαγιάδες μέχρι λοιπούς φίλους και συγγενείς. Διαφορετικά το παιδί δεν θα είναι πουθενά που δεν είναι τουλάχιστον ένας από τους 2 γονείς του.. Αυτό το ξεκαθαρίζω σε όλους..

 

Για το δωμάτιο πιστεύω πως το είπε επειδή ίσως προόριζε έναν χώρο για το δεύτερο παιδάκι της που ποτέ δεν ήρθε και σου λέει θα τον έχω για το δικό σου παιδάκι.. Εγώ αυτό το βρίσκω γλυκό..

 

Εσύ τη ξέρεις βέβαια 15 χρόνια, αρκετά ώστε να αποφασίσεις αν θες αυτόν τον άνθρωπο δίπλα σου ή όχι.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως, εμενα στην νονα μου στο νησι, 3 μηνες καλοκαιρι, 15 μερες χριστουγεννα και αλλες τοσες πασχα.... μεχρι προσφατα, χεχχεχεχεχεχ κα θε τρεις και λιγο της κουβαλιομουν!!!

 

δε θυμαμαι τη μανα μου να νιωσει οτι απειλειται.... κι αμα της ελειπα... απλα, ερχοταν και κεινη!!! αλλα ημασταν οικογενεια...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως, εμενα στην νονα μου στο νησι, 3 μηνες καλοκαιρι, 15 μερες χριστουγεννα και αλλες τοσες πασχα.... μεχρι προσφατα, χεχχεχεχεχεχ κα θε τρεις και λιγο της κουβαλιομουν!!!

 

δε θυμαμαι τη μανα μου να νιωσει οτι απειλειται.... κι αμα της ελειπα... απλα, ερχοταν και κεινη!!! αλλα ημασταν οικογενεια...

Αλλες εποχές ρε παιδί μου!!! Κι εγώ Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι σε μια θεία μου που έχει 4 παιδιά κοντά στην ηλικία μου την έβγαζα! Αν δε με άφηναν σήκωνα τον τόπο!

Τα ομορφότερα χρόνια της ζωής μου!!!!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...