Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με νονά ή ιδέα μου?


tanoyla

Recommended Posts

χωρις πλακα, μακαρι να εχει τετοια σχεση η κορη μου με τη νονα της, ωστε να κοιμαται εκει, να κανουν διακοπες μαζι, να γινει δηλαδη η κουμπαρια συγγενεια...

 

αλλα..

αν δεν σου καθεται καλα ο ανθρωπος που προκειται να βαφτισει το παιδι σου, τοτε ολα αυτα δεν θα γινουν... οποτε αν εχεις ενστασεις σχετικα μ αυτην τη γυναικα που επιθυμει να γινει νονα, αστο καλυτερα... σιγουρα θα βρει κι αυτη ενα αλλο παιδακι να βαφτισει και να του προσφερει την αγαπη της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο ειναι λιγο τραβηγμενο....

:?:???:

να σου πω την αλήθεια δεν συμφωνο με τις υπόλοιπες και το βλέπω πολύ περίργο και αρρωστημένο ...εχω βιώση 2 παρόμοιες κατστάσεις.

Μια φίλη μου ήταν εγκυος το πρώτο της παιδάκι όταν ήταν έγκυος 6 μηνών το παιδί είχε σοβαρό πρόβλημα υγέιας και το έβγαλε ...την μέρα εκείνη μαθαίνω εγώ ότι ήμουν έγκυος το τρίτο ( μετά απο προσπάθεια ) δεν μου έτυχε δηλαδη καταλαθος ...εννοήτε η κατάσταση ήταν πολύ δύσκολη με τη φίλη μου, το ξεπέρασε βέβαια και καποια στιγμη έμαθε την δικια μου εγκυμοσύνη και μου ζήτησε να το βαφτίση ήταν κορίτσι το δικό μου και όπως και αυτό που έχασε...λοιπον εγω αρνήθηκα διότι το έιχα πει με μια αλλη φίλη μου ευτυχώς που και αυτή ήθελε 3 αλλα λόγο ηλικία ς δεν γινότανε να κάνει άλλο ....έτσι χωρίς παρεξήγηση το δέχτικε η άλλη και της είπα ότι το επόμενο το δικό της θα το βάφτιζα εγώ και έτσι και έγινε ....έχει τώρα ενα γιο 3 χρόνων . Πιστέυω ότι η σχέση με το δικό μου παιδί αν το βάφτιζε θα ήταν αρρωστημένη όπως και αυτής που περιγράφης εσύ σίγουρα σου λέω διότι θα ήταν σα να αναπλήρωνε το δικό της το χαμένο...Τώρα λατρέυη το γιόκα της στο οποίο θέμα την ΄πίεσα να κάνει ξανα προσπάθεια για παιδί γιατί λογικά είχε τρομοκρατηθεί πολύ και φυσικό, είναι αλλα με στύριξη απο φίλους και οικογένεια τα κατάφερε

Η άλλη φίλη μου λοιπόν που τελικά είναι και η νονά της κόρης μου έχει 2 μεγάλα παιδια γυμνάσιο λύκειο και το τρίτο το δικό μου είναι το στερνοπούλι τους όπως και σε μας φυσίκα γινόμαστε παιδιά μαζί της αλλα δεν υπάρχη αυτή η αρρώστημένη κατάσταση που περιγράφης καμία σχέση :-P

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αλήθεια δεν συμφωνο με τις υπόλοιπες και το βλέπω πολύ περίργο και αρρωστημένο ...εχω βιώση 2 παρόμοιες κατστάσεις.

Μια φίλη μου ήταν εγκυος το πρώτο της παιδάκι όταν ήταν έγκυος 6 μηνών το παιδί είχε σοβαρό πρόβλημα υγέιας και το έβγαλε ...την μέρα εκείνη μαθαίνω εγώ ότι ήμουν έγκυος το τρίτο ( μετά απο προσπάθεια ) δεν μου έτυχε δηλαδη καταλαθος ...εννοήτε η κατάσταση ήταν πολύ δύσκολη με τη φίλη μου, το ξεπέρασε βέβαια και καποια στιγμη έμαθε την δικια μου εγκυμοσύνη και μου ζήτησε να το βαφτίση ήταν κορίτσι το δικό μου και όπως και αυτό που έχασε...λοιπον εγω αρνήθηκα διότι το έιχα πει με μια αλλη φίλη μου ευτυχώς που και αυτή ήθελε 3 αλλα λόγο ηλικία ς δεν γινότανε να κάνει άλλο ....έτσι χωρίς παρεξήγηση το δέχτικε η άλλη και της είπα ότι το επόμενο το δικό της θα το βάφτιζα εγώ και έτσι και έγινε ....έχει τώρα ενα γιο 3 χρόνων . Πιστέυω ότι η σχέση με το δικό μου παιδί αν το βάφτιζε θα ήταν αρρωστημένη όπως και αυτής που περιγράφης εσύ σίγουρα σου λέω διότι θα ήταν σα να αναπλήρωνε το δικό της το χαμένο...Τώρα λατρέυη το γιόκα της στο οποίο θέμα την ΄πίεσα να κάνει ξανα προσπάθεια για παιδί γιατί λογικά είχε τρομοκρατηθεί πολύ και φυσικό, είναι αλλα με στύριξη απο φίλους και οικογένεια τα κατάφερε

Η άλλη φίλη μου λοιπόν που τελικά είναι και η νονά της κόρης μου έχει 2 μεγάλα παιδια γυμνάσιο λύκειο και το τρίτο το δικό μου είναι το στερνοπούλι τους όπως και σε μας φυσίκα γινόμαστε παιδιά μαζί της αλλα δεν υπάρχη αυτή η αρρώστημένη κατάσταση που περιγράφης καμία σχέση :-P

Στις περιπτωσεις σου δεν βλεπω τιποτε το αρρωστημενο.

Απλα δεν ηθελες να κανεις νονα την πρωτη κοπελα και εκανες την δευτερη η οποια ηθελε τριτο παιδι αλλα δεν μπορουσε (αληθεια ιδια περιπτωση ειναι η κανω λαθος?).

Επισης, απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι η πρωτη κοπελα θα σου δημιουργουσε προβλημα?

Και επειδη σου λεω οτι βρεθηκα σε παρομοια φαση, εχασα παιδι, ημουν αρκετα κοντα με ανηψακι μου, εκανα παιδι και βαφτισα το δευτερο παιδι της ξαδελφης μου, δεν υπηρχε και δεν υπαρχει καμια αρρωστημενη κατασταση. Αγαπη εδωσα, αγαπη πηρα.

Εχω βρεθει και στην αλλη θεση, να εχω το παιδι και να χασει η φιλη μου που μετα εγινε κουμπαρα μου, το δικο της. Μου βαφτισε το παιδι μου και δεν υπαρχει καμια απολυτως αρρωστημενη κατασταση και παλι. Αγαπη εδωσε και δινει , αγαπη πηρε και παιρνει.

Το καλοκαιρι μαλιστα ηθελε να της στειλω την 11 χρονη πλεον βαφτιστηρα της στο νησι που μετακομησε προσφατα για να την φιλοξενησει. Δεν πηγε για αλλους λογους,οχι επειδη φοβηθηκα μηπως μου ¨κλεψει¨" κατι.

Την νονα την διαλεγουμε για πνευματικη μαμα του παιδιου μας, αλλα δεν το εχουμε καταλαβει. Παραμενουμε στις τυπικουρες.

Προσωπικα αν φυγω με τον αντρα μου απο την ζωη θα ηθελα οι κουμπαρες μου να αναλαβουν τα παιδια μου γιατι ειναι πραγματικα αξιολογα ατομα και λατρευουν τα παιδια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό είναι που φοβάμαι και πιάνω στον αέρα. Πάει να σφετεριστεί την μητρότητα γι αυτό το παιδί. Ίσως δεν ήμουν πολύ σαφής πριν. Δεν είμαι πλέον έγκυος . Το μωρό είναι 5 μηνών, οπότε άκυρο το θέμα των ορμονών. Όπως είπα και πριν και η αδερφή μου απέκτησε παιδί . Θα θεωρούνταν φυσιολογικό αν δεν είχα και εγώ μωρό να έφτιαχνα δωμάτιο για το μωρό σπίτι μου θεωρώντας δεδομένο ότι θα το παίρνω όποτε θέλω? έχω και άλλη κουμπάρα την νονά του μεγάλου μου γιου. Η γυναίκα πολύ διακριτική. Είναι νονά και ποτέ δεν θέλησε να σφετεριστεί τον δικό μου ρόλο. Έχοντας αυτό ως σύγκριση δεν μου αρέσει καθόλου και με ανησυχεί αυτή η εντύπωση ό,τι δικό μου δικό της. Έχω άδικο?

 

συμφωνώ μαζί σου και καλά το μυρίστηκες...γιατι το ζω εγω με την κουνιάδα μου η οποια ειναι νονα της κορης μου....

η κουνιάδα μου έχει ενα παιδι 12 ετων ειναι 40...αλλά ήταν δική της επιλογη να μην κάνει άλλο...δεν ήθελε....οταν έμεινα εγκυος τοτε της ηρθε τι νιονιο.....δεν ξέρω αν προσπάθησε αλλά με μισόλογα κατηγόριας για τον άντρα της που λειπει συχνά...μάλλον το έχασε το τρένο.....όταν γεννησα όλα καλά φυσιολογικά όταν η μικτή άρχισε να μιλάει...και να καταλαβαίνει ερχόταν να την παρει να πανε βολτα και καλά να με ξεκουράσει....στην αρχη δεν ειπα τιποτα μετά ερχόταν με τσαμπουκά σονι και καλά να την πάρει σπιτι της....το παιδι μια ήταν με μπουκωμα περυσι συνέχεια άρρωστη με ένα απλο κρυωματακι ή ιωση ανα κολλουσε απο τον γιο της θα ειχαμε πάλι θεμα....

κάποια στιγμή η κάτια με φώναζε μανούλα.....να η μανουλα μου καλά αυτό ήταν το χειρότερο της έδειχνε την ζήλεια της έντονα....και έλεγε μας έπρηξες με την μάνα σου.....το καλοκαιρι μου τα κανε....τσ...κια....σονι και καλα να σταματεισω το παιδι απο το σχολειο να το παρει να πάνε στον κάλαμο στην μανα της............όποτε πάει ή πάμε επάνω σπιτι της την στουμπωνει με φαγητά ή γλυκά για να έχει την ευνοινια της....της κανει δώρα....

και επειδη δεν ειναι άνθρωπος που θα καταλάβει την έχω στην άκρη....

πρωτα μίλα της....και πεσ της τι αισθάνεσαι....αν έχει πραγματικά αισθήματα θα το καταλάβει και θα απομακρυνθει....αν όχι....τότε θα έχεις προβλημα και καλυτερα να χαθείτε ως φίλες παρά να σουσπάει τα νευρα.....και να δημιουργίσει κανενα θέμα και στο παιδι....να η μαμα δεν με αγαπάει τόσο όσο η νονά....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε βρε κοριτσια τι δεν μπορω να καταλαβω? Γιατι βγαζετε τις γυναικες που ειχαν μια απωλεια ή που δεν μπορουν να κανουν παιδακι, παλαβες? Γιατι βλεπετε παντου φαντασματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερετε βρε κοριτσια τι δεν μπορω να καταλαβω? Γιατι βγαζετε τις γυναικες που ειχαν μια απωλεια ή που δεν μπορουν να κανουν παιδακι, παλαβες? Γιατι βλεπετε παντου φαντασματα?

 

 

ελα μου ντε??????????

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε βρε κοριτσια τι δεν μπορω να καταλαβω? Γιατι βγαζετε τις γυναικες που ειχαν μια απωλεια ή που δεν μπορουν να κανουν παιδακι, παλαβες? Γιατι βλεπετε παντου φαντασματα?

 

ν αγιασει το στομα σου βρε κουκλα!!

 

κατ αρχην, μειονεκτουν οι ατεκνες..

ακολουθουν εκεινες με ενα παιδι..

τι, μονο δυο?

ε, τι τρια μωρε, τι τεσσερα!!

 

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω 2 πράγματα πριν βγάλω συμπέρασμα.

1) Θα το βαφτίσει ο άντρας της και όχι η ίδια? Γιατί?

2) Όταν σου είπε να παίρνει το παιδί σπίτι της να κοιμάται, της είπες ότι δεν θέλεις?

 

Το ότι δεν ρώτησε για να το πάρει αγκαλιά δεν το βρίσκω τραγικό. Για παράδειγμα η αδερφή σου σε ρωτάει πριν το πάρει αγκαλιά? Αφού πρόκειται να το βαπτίσει. Αν για κάποιο λόγο εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή δεν ήθελες να της δώσεις το μωρό, έπρεπε να της το πεις εξηγώντας το γιατί.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

ν αγιασει το στομα σου βρε κουκλα!!

 

κατ αρχην, μειονεκτουν οι ατεκνες..

ακολουθουν εκεινες με ενα παιδι..

τι, μονο δυο?

ε, τι τρια μωρε, τι τεσσερα!!

 

 

:mrgreen:

 

 

χαχαχαχα καλοοοοο :-P

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω βρισκω υπερβολικη τη νονα.Κι εμενα θα με πειραζε να εχει καποιος δεδομενο οτι θα παιρνει το παιδι μου σπιτι του οποτε γουσταρει.(που λες οτι ετοιμαζει δωματιο) Ε οχι να βγαζει ο καθενας τα απωθημενα του στο παιδι μου...Σε ολες τις σχεσεις,συγγενικες ή οτιδηποτε,πρεπει να υπαρχουν και καποια ορια.Και ειναι και κατι αλλο,οποιος δεν εχει την απολυτη ευθυνη ενος παιδιου, ειναι πολυ ευκολο να φανει- οχι απλα καλος- ειδανικος!!!Εσυ που κουραζεσαι γιατι εχεις ολη μερα την ευθυνη του,αναγκαστικα θα γινεις και δυσαρεστη και θα φωναξεις και θα μαλωσεις και θα χαλασεις και χατηρια....εκει μπορει να παιξει ασχημο ρολο καποιος που θα μπαινει σφηνα και θα κανει ολες τις χαρες.Προσπαθησε να κρατησεις καποιες αποστασεις,αν θες τη γνωμη μου.Συγνωμη αν εγινα κακια...

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το έχω βγάλει το συμπέρασμα τελικά τώρα που ξαναδιάβασα το μήνυμά σου. Δεν νομίζω ότι τρέχει κάτι περίεργο. Η γυναίκα κάνει δώρα στο παιδάκι που θα βαφτίσει, θέλει να το παίρνει αγκαλίτσα και να το ταίζει (και η δικιά μας νονά το κάνει αυτό και θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό), θέλει να του έχει χώρο στο σπίτι της για να παίζει (στο να κοιμάται εκεί ούτε εγώ συμφωνώ αλλά πες της το)... Το να είναι υπερβολική δεν σημαίνει ότι είναι και παλαβή.

Αν κάτι σε ενοχλεί να το λες ευθέως.

Να ανησυχήσεις αν τυχόν το πάρει να το θηλάσει... (πλάκα κάνω βλ. "το χέρι στην κούνια").

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε βρε κοριτσια τι δεν μπορω να καταλαβω? Γιατι βγαζετε τις γυναικες που ειχαν μια απωλεια ή που δεν μπορουν να κανουν παιδακι, παλαβες? Γιατι βλεπετε παντου φαντασματα?

 

δεν βγάζουμε κανέναν τρελλό και εγω ειχα απώλεια και όταν γεννήθηκε ο ανηψιός μου ποθ του έχω τρελλή αδυναμία...δεν έκανα ποτέ κάτι που θα πειραζε την μαμα του...πάντα σκεφτόμουν τι θα ήταν αυτό που δεν θα την ενοχλούσε γιατι εκεινη είναι υπευθυνη για την διαπαιδαγωγιση του....δεν την ενόχλησα ποτε με το να φορτώνομαι καθε τρεις και λιγο....δεν πήγα να πάρω το παιδι της μετα βιας ή να το ξεσηκώσω και μετα να του λέω αχ δεν μπορώ να σε πάρω δεν αφήνει η μαμα....πλάκα μου κάνετε....ήξερε η άλλη οτι το παιδι ψηνόταν στον πυρετο καλοκαιριάτικα και ερχόταν και της έλεγε έλα να πάμε για μπάνιο....στη γιαγιά....αυτο τι είναι θα μου το εξηγεισετε εσεις?

ή επιδεικτικά για να την προσέξει επειδη δεν της έδινε σημασία αποροφημένη με τα παιχνίδια την τσίγκλαγε λεγοντας εγω θα πάρω τον παναγιώτη να πάμε για παγωτο....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μεγαλη σημασια δινεται στο οτι θελει να φτιαξει ενα δωματιο η γυναικα.

Και εγω πριν κανω παιδι ή μαλλον μετα που το εχασα, ηθελα να εχω παιχνιδακια κτλ σε ενα δωματιο για να παιζουν τα ανηψια μου. Ουτε ηθελα να αντικαταστησω την μανα τους ουτε τιποτα.

Και η μανα μου εφτιαξε το παλιο μου δωματιο, το εβαψε, εβαλε μεσα καναπε κρεβατι για να κοιμουνται εκει τα εγγονια της οταν πηγαινουν (ασχετα αν σπανια εως καθολου τα κραταει). Ουτε ενιωσα οτι απειλουμαι ουτε τιποτα.

Δεν το καταλαβαινω πραγματικα πως το βλεπετε το θεμα.

Αγαπη θελει να δωσει η γυναικα. Ημαρτον δηλαδη.

 

για να παίζουν όταν έρχονται άλλο αυτό όχι για να μεινουν μαζί σου....ή να τα φιλοξενίσεις ένα βράδυ για να παει η μαμά και ο μπαμπάς πχ σε ενα γάμο....

ειναι προφανές οτι θέλει το κοριτσάκι της ξαδρφης της να συμπληρώσει το δικό της κενό...το να έχει ένα κοριτσάκι....αυτο τα λέει όλα.....οκ δέχομαι πως η νονά μπορει να έχει προς το παρον τις καλυτερες προθεσεις....χωρίς να ρωτήσει τη μάνα αν θέλει να φιλοξενει το παιδί της?αυτό δεν είναι φυσιολογικό....αν δεν ρωτήσεις τους γονεις δεν υπάρχει καλή προθεση....

και γιατι το μωρό να μπει σε αυτή την διαδικασία του υποκατάστατου?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Οι νονες του γιου μου (μαμα και κορη) τον πηραν ενα ΣΚ το καλοκαιρι στο σπιτι τους και περασαν ολοι τελεια (ο γιος μου ειναι 7 ετων). Και τι εγινε δηλαδη? Δεν οικιοποιήθηκαν κανεναν ρολο μαμας!!!! Αλλα ουτε οτι πουλησα το παιδι μου!!!!

Το παιδι μου λαχταραει για τις νονες του, ειδικα για την μικρη που ειναι τωρα 16 ετων. Πως θα επρεπε δηλαδη να ειναι οι σχεσεις τους για να μην απειλουμαι?

Να τις εβλεπε καθε Πασχα και Λαμπρη για να ειχε μονο το δωρακια του ή ακομη καλυτερα να τις εβλεπε μονο στην βαφτιση και μετα ποτε?

Δεν το καταλαβαινω αυτο το σκεπτικο, ειλικρινα.

 

σε ρώτησαν καλη μου....δεν τον πηραν με το έτσι θέλω....ουτε σου ανακοινωσαν ξαφνικά α....του φτιάξαμε δωματιο να μένει μαζι μας να στο πούμε και σενα απο σπόντα....αλλο να φιλοξενηθει με την συνενεση σου και άλλο να θεωρουν δεδομένο ότι αφου στο βάφτισαν θα έχουν και δικαιώματα...αυτή ειναι η διαφορά.....

και ο γιος σου ειναι 7 ετων όχι μωρο....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλετε να δείτε μια παρανοική νονά??Ε,ελάτε σπίτι μου!!!Ζει μαζί μας από...πάντα,βασικά πριν να γεννηθώ εγώ,γιατί είναι αδερφή της μάνας μου.Μόνο αυτή θυμάμαι να με φροντίζει,διότι η μάνα μου ήταν πάντα "σουρτούκα"(θρακιώτικη λέξη=αυτή που δεν στρώνει οπίσθια κάτω και τριγυρνάει συνέχεια εκτός σπιτιού).Πάντα ένιωθα τυχερή που την είχα νονά,μέχρι που αρρώστησε η μάνα μου πολύ σοβαρά και το γεγονός ότι την φροντίζουμε μαζί,της δίνει αυτόματα το δικαίωμα(στο μυαλό της)να μου απαγορεύει με τον τρόπο της να κάνω οικογένεια για να μην μείνει μόνη της.Και όπως λέει και ο αγαπημένος μου,η συγκεκριμένη νονά είναι κάτι σαν οικογενειακό κειμήλιο!!Πάει από γενιά σε γενιά και θα την κληρονομήσουν και τα παιδιά μου,αν ποτέ κάνω.Μετά από αυτήν την περίπτωση λοιπόν,καμιά δεν μου φαίνεται χειρότερη ή παρανοική.Αφήστε που,όπως ξαναέγραψα,η υποψήφια νονά της κοπέλας θα ξεθυμάνει μετά από λίγο καιρό και θα κάνει τα μισά από όσα έλεγε,για να μην πω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

σε ρώτησαν καλη μου....δεν τον πηραν με το έτσι θέλω....ουτε σου ανακοινωσαν ξαφνικά α....του φτιάξαμε δωματιο να μένει μαζι μας να στο πούμε και σενα απο σπόντα....αλλο να φιλοξενηθει με την συνενεση σου και άλλο να θεωρουν δεδομένο ότι αφου στο βάφτισαν θα έχουν και δικαιώματα...αυτή ειναι η διαφορά.....

και ο γιος σου ειναι 7 ετων όχι μωρο....

Eσενα σου πηραν το παιδι με το ετσι θελω? Το πηγαν σπιτι τους χωρις να σε ρωτησουν?

Τελικα το εφτιαξαν το δωματιο ή απλα ειπαν οτι θα φτιαξουν οπως μας ειπες στο πρωτο σου post?

Διεκδικουν το παιδι σου ή ετσι σου φαινεται εσενα επειδη του παιρνουν δωρα και το πηραν μια αγκαλια?

Δεν σου αρεσει? Πες το. Θες μια νονα απλα για να σου πληρωσει τα εξοδα της βαφτισης? Βρες την. Ενα σωρο κυκλοφορουν εξω.

Για ενα ειμαι σιγουρη αν και δεν γνωριζω καμια απο τις δυο σας.

Πραγματικα δεν της αξιζει ολο αυτο. Αγαπη θελει να δωσει. Αγαπη!!!!

Δεν θελει να σου παρει το παιδι!!!!! Παιδι εχει!!!!!

Μηπως εισαι εσυ ανασφαλης? Εαν δεν την θελεις στην ζωη σου επειδη φοβασαι, απλα βγαλτην. Ομως πολυ πιθανων στον δρομο σου να βρεθει και αλλη γυναικα που ισως δυσκολευεται να γινει μανα η οποια παλι θα διεκδικει το παιδι σου.

 

#Εντω μεταξυ αυτο που κοιτανε τις γυναικες που δεν μπορουν να κανουν παιδακι ή που εχουν απωλεια, με μισο ματι, που θεωρουν δεδομενο οτι ζηλευουν, που τις λυπουνται ή που δεν τις θελουν στην ζωη του γιατι θα τους ματιασουν τα παιδια, πολυ με εκνευριζει.

Link to comment
Share on other sites

δε το εβαλε το θεμα η φενακι αλλα η τανουλα

μπερδευτηκες βρε ζωη:P

εγω παντως θα μιλουσα στη μελλουσα νονα για ολα αυτα κ θα της τα ελεγα κανονικα οπως τα σκεφτομαι.αν θυμωνε δε πειραζει.ας μη το βαφτιζε..

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να δείτε μια παρανοική νονά??Ε,ελάτε σπίτι μου!!!Ζει μαζί μας από...πάντα,βασικά πριν να γεννηθώ εγώ,γιατί είναι αδερφή της μάνας μου.Μόνο αυτή θυμάμαι να με φροντίζει,διότι η μάνα μου ήταν πάντα "σουρτούκα"(θρακιώτικη λέξη=αυτή που δεν στρώνει οπίσθια κάτω και τριγυρνάει συνέχεια εκτός σπιτιού).Πάντα ένιωθα τυχερή που την είχα νονά,μέχρι που αρρώστησε η μάνα μου πολύ σοβαρά και το γεγονός ότι την φροντίζουμε μαζί,της δίνει αυτόματα το δικαίωμα(στο μυαλό της)να μου απαγορεύει με τον τρόπο της να κάνω οικογένεια για να μην μείνει μόνη της.Και όπως λέει και ο αγαπημένος μου,η συγκεκριμένη νονά είναι κάτι σαν οικογενειακό κειμήλιο!!Πάει από γενιά σε γενιά και θα την κληρονομήσουν και τα παιδιά μου,αν ποτέ κάνω.Μετά από αυτήν την περίπτωση λοιπόν,καμιά δεν μου φαίνεται χειρότερη ή παρανοική.Αφήστε που,όπως ξαναέγραψα,η υποψήφια νονά της κοπέλας θα ξεθυμάνει μετά από λίγο καιρό και θα κάνει τα μισά από όσα έλεγε,για να μην πω τίποτα.

 

:D:D:D λες να γινει ετσι και εγω μαλλον ετσι το κοβω

Link to comment
Share on other sites

δε το εβαλε το θεμα η φενακι αλλα η τανουλα

μπερδευτηκες βρε ζωη:P

εγω παντως θα μιλουσα στη μελλουσα νονα για ολα αυτα κ θα της τα ελεγα κανονικα οπως τα σκεφτομαι.αν θυμωνε δε πειραζει.ας μη το βαφτιζε..

Aν σου πω οτι δεν προσεχω ποιος βαζει τα θεματα? :-)

Απλα επειδη μιλησε τοσο απολυτα απαντησα χωρις να δω.

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από τι σόι άνθρωπος είναι αυτή η υποψήφια νονά αν έιναι διακριτική ή όχι. Μπορεί να είναι ο χαρακτηρας της αυθόρμητη και ενθουσιώσης, δεν ξερω. Εσύ Tanοyla που την ξέρεις και καλύτερα είσαι η αρμόδια να αποφασίσεις. Για το δωματιο που έχει γίνει τόσος ντόρος δεν είναι άσχημη ιδέα, εμένα θα με χαροποιούσε αν το έκανε η νονά της κόρης μου. Μου δείχνει ότι δεν θέλει σχεση τυπική αλλα ουσιαστική, και αυτό είναι το ζητούμενο της κουμπαριάς.

Από τη δική μας νονά που μένει ένα τετράγωνο παραπάνω και την βλέπουμε 1 φορά το μήνα, την προτιμώ...

Αλλά και πάλι το ξαναλέω μεγάλο ρόλο παίζει τι άνθρωπος έιναι αυτή γενικότερα, πως συμπεριφέρεται, αν τρώει κολλήματα και κανει παράλογα πράγματα που είναι εις βάρος του παιδιου ή κάνει χοντράδες και σε φέρνει σε δύσκολη θέση μίλα της και ξεκαθάρισέ το.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια τι φοβάσαι;; Με συγκινεί η τόση αγάπη που δείχνει για το παιδάκι σου..η κοπέλα ήθελε τόσο πολύ να αποκτήσει με τόση ευκολία όσα εσύ απέκτησες και αφου είδε πως δεν μπορεί , συμβιβάστηκε στην ιδέα και βρήκε ένα παιδάκι (το δικό σου )να δώσει την αγάπη που της περισσεύει πέρα απο το δικό της παιδάκι..είναι κάτι πολύ όμορφο. Ότι κάνει το κάνει γιατι θέλει και η ίδια να δώσει στον εαυτό της ένα λόγο παραπάνω να ξεχάσει αυτό που της συμβαίνει και να συμπληρώσει μέσα της το κενο..εσύ δεν απειλείσαι απο αυτό..μάνα είναι μονο μια και θα είναι για πάντα!!!:) όσο για τη νονα και τη βαφτιστήρα της..θα έχουν πιστεύω την καλύτερη σχέση..μη φοβάσαι να αγαπήσει το παιδί σου σα δικό της..άλλες το ζητάνε και δεν το έχουν!!:)

Link to comment
Share on other sites

Μολις διάβασα και όσα λένε οι υπολοιπες κοπέλες..λυπάμαι που θεωρείται αρρωστημενο ,υπερβολή και ψυχολογικό πρόβλημα το γεγονος ότι η κοπέλα είχε αποθέματα αγάπης και βρήκε στο πρόσωπο του παιδιου έναν μικρό αποδέκτη..Το θεωρώ ΄πολύ όμορφο..όταν ένας άνθρωπος έχει μέσα του αγάπη να δώσει και βλέπεις ότι την προσφέρει στο ίδιο σου το παιδι τότε συγχαρητήρια..έχεις βρει άλλον έναν άνθρωπο σε αυτόν τον πλανήτη που δεν είναι οικογένειά σου και λατρεύει το παιδί σου σαν δικό της!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τίθεται ένα θέμα του πως βλέπει ο καθένας τη νονά... Κανονικά η νονά είναι πνευματική μητέρα! Τώρα αν εσύ θες μια νονά με διακριτική παρουσία στη ζωή του παιδιού και τυπική στα δώρα της (όπως οι περισσότερες ας πούμε, και δικαίωμά σου δηλαδή) αλλά η γυναίκα αυτή σου δίνει άλλες ενδείξεις, τότε όντως πρέπει να βρεις τρόπο να κόψεις τη φόρα... Επαναλαμβάνω ότι αν δεν είχε παιδί δικό της θα αντιλαμβανόμουν το φόβο σου να σφετεριστεί τη μητρότητα, τώρα έχει... Άσε που αυτό με το σφετερισμό εγώ δεν το κατέχω και πολύ, εγώ ξέρω ότι όσο πιο πολλοί αγαπάνε - φροντίζουν -προστατεύουν κλπ το παιδί, τόσο το καλύτερο!!!

ετσι ακριβώς..

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D λες να γινει ετσι και εγω μαλλον ετσι το κοβω

 

 

Βρε κορίτσια,ο Μανώλης με τα λόγια χτίζει ανώγια και κατώγια!!Όλες δεν έχουμε πει μεγάλα λόγια και δεν έχουμε δώσει υποσχέσεις που ποτέ δεν κρατήσαμε??Ε,έτσι νομίζω θα κάνει και αυτή η κοπέλα.Μια,δυο,τρεις θα της περάσει.Αν πάλι δεν είναι έτσι και τα εννοεί,το κοριτσάκι θα είναι πολύ τυχερό.Και πιστεύω ότι αν η κοπέλα που ξεκίνησε το θέμα είχε πιάσει την υποψήφια νονά και της είχε μιλήσει ευγενικά αλλά και με ειλικρίνεια,όπως δηλαδή αρμόζει σε μια φιλία τόσων χρόνων,θα είχε καταλάβει καλύτερα τις προθέσεις της και θα είχε διώξει όλες τις ανησυχίες της και τους φόβους της.Αν πάλι από την συζήτηση καταλάβαινε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά,θα είχε δώσει ήδη τέλος και δεν θα καθόταν να στεναχωριέται τόσο καιρό.Εξάλλου όλες εμείς εκφράζουμε άποψη για δύο κοπέλες που δεν γνωρίζουμε καθόλου και άρα λέμε μόνο θεωρίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...