Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με νονά ή ιδέα μου?


tanoyla

Recommended Posts

η τανουλα δε πιστευω οτι φοβηθηκε οτι θα της κλεψει το παιδι γιατι φυσικα ειναι αδυνατον να συμβει κατι τετοιο!ολοι εχουμε ορια.εγω εχω τα δικα μου,η φιλεναδα μου τα δικα της,η γειτονισα τα δικα της.εμενα μπορει να με ενοχλει το να κοιμαται το παιδι μου στο σπιτι της καθε μιας που θελει οπως λεει να του προσφερει αγαπη.την γειτονισσα μπορει να μη την ενοχλει.κακο ειναι αυτο?εφοσον λοιπον εμενα με ενοχλει αρα σημαινει πως ειναι κατι που ξεπερναει το δικα μου τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ορια.αρα πρεπει να το ελεγξω!δε καταλαβαινω γιατι θα πρεπει πχ εγω να καταπιεστω κ να αναγκασω τον εαυτο μου να δεχτει κατι το οποιο δε μπορω να το ανεχτω ασχετα με το αν ο αλλος εχει καλη προθεση η κακη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η τανουλα δε πιστευω οτι φοβηθηκε οτι θα της κλεψει το παιδι γιατι φυσικα ειναι αδυνατον να συμβει κατι τετοιο!ολοι εχουμε ορια.εγω εχω τα δικα μου,η φιλεναδα μου τα δικα της,η γειτονισα τα δικα της.εμενα μπορει να με ενοχλει το να κοιμαται το παιδι μου στο σπιτι της καθε μιας που θελει οπως λεει να του προσφερει αγαπη.την γειτονισσα μπορει να μη την ενοχλει.κακο ειναι αυτο?εφοσον λοιπον εμενα με ενοχλει αρα σημαινει πως ειναι κατι που ξεπερναει το δικα μου τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ορια.αρα πρεπει να το ελεγξω!δε καταλαβαινω γιατι θα πρεπει πχ εγω να καταπιεστω κ να αναγκασω τον εαυτο μου να δεχτει κατι το οποιο δε μπορω να το ανεχτω ασχετα με το αν ο αλλος εχει καλη προθεση η κακη!

 

 

Η ξαδέρφη της είναι, οχι το σπιτι

της καθε μιας ,,,, εχει διαφορα.

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

περα απο το δικο μου σπιτι τα υπολοιπα τα θεωρω ΄''το σπιτι του καθε ενος''

το οτι ειναι ξαδερφη της δε μου λεει τιποτα.δηλαδη αν δεν ηταν ξαδερφη της αλλα φιλη της θα αλλαζαν ολα?τοτε θα ειχε δικιο?η συγγενεια δεν εχει καμια σχεση.το οτι καποιος ειναι συγγενης μας δεν τον κανει αυτοματα και δικαιουχο σε οτι αφορα τη δικη μας οικογενεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαμε για ανταγωνισμο και ζηλεια! Μιλαμε για ορια.

 

Στην αγαπη ; Ενταξει καταλαβαινω ο καθενας πραττει οπως νιωθει ειναι χαζο να προσπαθουμε να πεισουμε οτι νιωθει λαθος ή σωστα ουτε να κατηγορησω για αυτο επειδη εγω το βλεπω διαφορετικα . Αλλωστε η σχεση που εχω εγω με την φιλη μου ειναι σπανια ισως και για αυτο δεν με πειραζει και νιωθω τυχερη που εχουν τετοιες σχεσεις με την κορη μου σκεφτομαι βαση αυτου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,η κοπέλα έχει πάρει ήδη την απόφασή της και δεν αλλάζει.Αν έπραξε καλώς ή κακώς,θα το δείξει το μέλλον.'Η που θα βγει σωστό το ένστικτό της με την στάση που θα δείξει ότι κρατάει η φίλη της ή που θα το μετανιώσει όταν δει την συμπεριφορά της νονάς/νονού που τελικά θα επιλέξει.Το βρίσκω άσκοπο να συζητάμε κάτι το οποίο έχει πια τελειώσει, ειδικά όταν αυτό μας χωρίζει σε δύο στρατόπεδα και μας κάνει να μιλάμε σκληρά στον άλλον,πιστεύοντας(ο καθένας από την πλευρά του)ότι έχουμε δίκιο.Είπαμε όλες την άποψή μας,η άμεσα ενδιαφερόμενη αποφάσισε... τέλος.Το καλύψαμε πλήρως το θέμα.Και η κοπέλα πληγώνεται από κάποιες κουβέντες και με την σειρά της πληγώνει τους άλλους.

Tanoyla προτείνω να ανοίξεις καινούριο θέμα,σχετικό με τις ετοιμασίες της βάφτισης.Ό,τι έγινε,έγινε.Δεν μου αρέσει αυτό το κλίμα που έχει δημιουργηθεί.

Σας φιλώ όλες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αγαπη ; Ενταξει καταλαβαινω ο καθενας πραττει οπως νιωθει ειναι χαζο να προσπαθουμε να πεισουμε οτι νιωθει λαθος ή σωστα ουτε να κατηγορησω για αυτο επειδη εγω το βλεπω διαφορετικα . Αλλωστε η σχεση που εχω εγω με την φιλη μου ειναι σπανια ισως και για αυτο δεν με πειραζει και νιωθω τυχερη που εχουν τετοιες σχεσεις με την κορη μου σκεφτομαι βαση αυτου.

 

H αγαπη μπορει να γινει αποπνικτηκη και να κουρασει καμια φορα τον αλλο... παντως μπραβο σου που εχεις μια αριστη σχεση με την κολλητη σου . Ευχομαι να ειστε παντα ετσι! :)

Link to comment
Share on other sites

H αγαπη μπορει να γινει αποπνικτηκη και να κουρασει καμια φορα τον αλλο...

 

Πάντως οι πιο πολλές εδώ μέσα παραπονιέστε για έλλειψη αγάπης,ενδιαφέροντος και παρουσίας της νονάς στην ζωή του παιδιού...

Link to comment
Share on other sites

H αγαπη μπορει να γινει αποπνικτηκη και να κουρασει καμια φορα τον αλλο...

 

Πάντως οι πιο πολλές εδώ μέσα παραπονιέστε για έλλειψη αγάπης,ενδιαφέροντος και παρουσίας της νονάς στην ζωή του παιδιού...

 

 

 

 

αυτο ακριβως...

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

H αγαπη μπορει να γινει αποπνικτηκη και να κουρασει καμια φορα τον αλλο...

 

Πάντως οι πιο πολλές εδώ μέσα παραπονιέστε για έλλειψη αγάπης,ενδιαφέροντος και παρουσίας της νονάς στην ζωή του παιδιού...

 

Δεν ειναι ειπε κανεις το αντιθετο απλα σου ειπα τι γνωμη εχω εγω

Link to comment
Share on other sites

H αγαπη μπορει να γινει αποπνικτηκη και να κουρασει καμια φορα τον αλλο...

 

Πάντως οι πιο πολλές εδώ μέσα παραπονιέστε για έλλειψη αγάπης,ενδιαφέροντος και παρουσίας της νονάς στην ζωή του παιδιού...

 

συγνωμη αλλα η καλη νονα δεν ειναι αυτη που παει στο ικεα και το ξεσηκωνει για να φτιαξει δωματιο στο βαφτηστικο!δηλαδη οσες νονες εμειναν απλα στην επισκεψη στο τηλεφωνο στα δωρακια και σε καμια βολτα ειναι κακες νονες?επρεπε να φτιαξουν εξτρα δωματιο για το βαφτηστηρι για να ειναι καλες?:shock: αλλο να εχει ενδιαφερον κ επαφη με το παιδι κ αλλο να δημιουργει εξτρα αποκλειστικο χωρο στο σπιτι της για το παιδι και να σου πεταει καταμουτρα οτι τωρα δε θελω αλλο παιδι να κανω γιατι θα εχω το δικο σου!!!και θα κοιμαται σπιτι μου!και στο καπακι?ζηλευεις μην ειμαι καλυτερη απο σενα και μην αγαπαει πιο πολυ το παιδι εμενα τη νονα παρα εσενα τη μανα και ζηλευεις μηπως το δωματιο το κανω καλυτερο!πολυ καλη νονα τι να σου πω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διορθωμενο μηνυμα

 

Ειχα γραψει κατι αλλα αποφασισα οτι δεν αξιζει.

 

Τηρω την αποφαση μου στο να μην πεσω σε αυτο το επιπεδο οσο προκλητικη και αν συνεχιζει να ειναι η tanoyla τοσο σε χαρακτηρισμους οσο και σε παραπληροφορηση .

 

Παρακαλω συνεχιστε...:lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ελα ρε συ ελενικ μη ταραζεσαι.δε χρειαζεται να φτανουμε σαυτο το σημειο(καλα θα μου πεις κοιτα ποια μιλαει:rolleyes:) τεσπα εγω απλα λεω πως ειναι δικο της θεμα τα ποια ορια θα βαλει κ πως θα τα επαναφαρει αν ξεπερνιουνται:P

Link to comment
Share on other sites

Eαν ημουν υποψηφια νονα και ειχα παρομοια συμπεριφορα απο την μαμα του παιδιου, θα της ελεγα να μιλησει με κανεναν ψυχολογο γιατι μαλλον το προβλημα δεν το εχω εγω αλλα η μαμα που πιστευει οτι θα της εκλεβα το παιδι.

Φυσικα και θα πληγωνομουν και θα ηθελα τον χρονο μου για να της μιλησω.

Επισης δεν θα γινομουν νονα με τιποτα. Οχι επειδη εθεσε ορια η μαμα του παιδιου αλλα επειδη δεν θα ηθελα να γινω νονα μονο για το θεαθηναι και χορηγος του μυστηριου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,είπαμε όλες την γνώμη μας από 10 φορές τουλάχιστον.Εγώ προσωπικά,όπως ξαναείπα,πιστεύω πως τα λόγια της νονάς ήταν πιο πολύ λόγια του αέρα...από αυτά που όλοι έχουμε πει κατά καιρούς και ποτέ δεν έχουμε κάνει πράξη.Η κοπέλα αποφάσισε ήδη.Τί νόημα έχει η συνέχιση της συζήτησης??Ό,τι πιστεύει η κάθε μία δεν αλλάζει,όσο και να προσπαθεί να πείσει τις υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

 

συγνωμη αλλα η καλη νονα δεν ειναι αυτη που παει στο ικεα και το ξεσηκωνει για να φτιαξει δωματιο στο βαφτηστικο!δηλαδη οσες νονες εμειναν απλα στην επισκεψη στο τηλεφωνο στα δωρακια και σε καμια βολτα ειναι κακες νονες?επρεπε να φτιαξουν εξτρα δωματιο για το βαφτηστηρι για να ειναι καλες?:shock: αλλο να εχει ενδιαφερον κ επαφη με το παιδι κ αλλο να δημιουργει εξτρα αποκλειστικο χωρο στο σπιτι της για το παιδι και να σου πεταει καταμουτρα οτι τωρα δε θελω αλλο παιδι να κανω γιατι θα εχω το δικο σου!!!και θα κοιμαται σπιτι μου!και στο καπακι?ζηλευεις μην ειμαι καλυτερη απο σενα και μην αγαπαει πιο πολυ το παιδι εμενα τη νονα παρα εσενα τη μανα και ζηλευεις μηπως το δωματιο το κανω καλυτερο!πολυ καλη νονα τι να σου πω!

 

Δεν αναφέρθηκα στη νονά για την οποία συζητάμε,αλλά σ'αυτό που είπε μια κοπέλα,ότι η αγάπη μπορεί να γίνει αποπνικτική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eαν ημουν υποψηφια νονα και ειχα παρομοια συμπεριφορα απο την μαμα του παιδιου, θα της ελεγα να μιλησει με κανεναν ψυχολογο γιατι μαλλον το προβλημα δεν το εχω εγω αλλα η μαμα που πιστευει οτι θα της εκλεβα το παιδι.

Φυσικα και θα πληγωνομουν και θα ηθελα τον χρονο μου για να της μιλησω.

Επισης δεν θα γινομουν νονα με τιποτα. Οχι επειδη εθεσε ορια η μαμα του παιδιου αλλα επειδη δεν θα ηθελα να γινω νονα μονο για το θεαθηναι και χορηγος του μυστηριου.

 

δεν ειπε πουθενα η κοπελα οτι φοβαται μη της κλεψει το παιδι ρε κοριτσια μη βγαζετε απο μονες σας συμπερασματα!της κοπελας δε της αρεσε που η υποψηφια νονα πηγε να πατησει τα ορια της.και φυσικα υπαρχουν ορια στην αγαπη.παν μετρον αριστον.κ το παιδι μου το αγαπαω κ το λατρευω αλλα αν του το δειχνω υπερπροστατευοντας το τοτε θα το πνιξω κ μολις γινει 18 θα μου πει ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!ασχετο αυτο βεβαια με την περιπτωση που συζηταμε τωρα αλλα δε νομιζω πως μια νονα αν δε φτιαξει δωματια και δε κοιμαται το βαφτηστηρι σπιτι της συχνα πυκνα τοτε θα ειναι νονα χορηγος!κιεγω ποτε δε κοιμηθηκα στη νονα μου αλλα ειχαμε παρα πολη καλη σχεση και οποτε τη χρειαστικα με συμβουλεψε και μαλιστα σε μια περιπτωση θυμαμαι που μου ελεγε το ιδιο πραγμα η μανα μου κ δε την ακουγα με τιποτα κ μολις μου το ειπε η νονα μου(με αλλο τροπο βεβαια) τοτε το ξανασκεφτηκα κ το εκανα!αυτο ειναι καλη σχεση νονας με βαφτηστηρι κ οχι να θελει να το σπιτωνει ντε και καλα γιατι αλλιως ειναι χορηγος!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,είπαμε όλες την γνώμη μας από 10 φορές τουλάχιστον.Εγώ προσωπικά,όπως ξαναείπα,πιστεύω πως τα λόγια της νονάς ήταν πιο πολύ λόγια του αέρα...από αυτά που όλοι έχουμε πει κατά καιρούς και ποτέ δεν έχουμε κάνει πράξη.Η κοπέλα αποφάσισε ήδη.Τί νόημα έχει η συνέχιση της συζήτησης??Ό,τι πιστεύει η κάθε μία δεν αλλάζει,όσο και να προσπαθεί να πείσει τις υπόλοιπες.

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την cristina112. Η καθεμιά έχει την άποψή της. Ο λόγος που ξεκίνησα το θέμα ήταν για να ακούσω όσο το δυνατόν περισσότερες γνώμες (καλοπροαίρετες πάντα). Δεν μου αρέσει το κλίμα που έχει δημιουργηθεί. Αν γνωρίζει καμία πώς μπορώ να κλείσω το θέμα γιατί δεν γνωρίζω μπορεί να μου το πει? Μάλλον θα ακολουθήσω της συμβουλή της ψυχραιμότερης φίλης (cristina 112) και θα ανοίξω νέο με την προετοιμασία της βάφτισης της κορούλας μου.Ευχαριστώ όλες για την συμμετοχή σας και ιδιαίτερα εκείνες που αισθάνθηκαν την ανάγκη να με υποστηρίζουν.

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

τελικα ποιος θα το βαφτισει το παιδι?μπερδευτικα:shock:

 

Βρίσκομαι στην αναζήτηση. Είχε προτείνει και μία φίλη και θα την ρωτήσω σκέφτομαι αν ενδιαφέρεται ακόμη. Γνωρίζει και τα τεκταινόμενα. Ελπίζω να το βαφτίσει αυτή. :roll:

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε τι να κανονισεις ρε συ τα της βαφτισης?βρες τη νονα πρωτα.ποτε ειναι τα βαφτησια?

 

 

Εγώ θέλω να την βαφτίσουμε τέλος Μαϊου αρχές Ιουνίου πριν χρονίσει. Λες να μην βρω μέχρι τότε? Χαχαχα. Η τελευταία μου εναλλακτική είναι μετά η αδερφή μου . Υπηρεσιακή. Χαχαχα!

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειπα να μην γραψω στο θεμα γιατι ειδα οτι θες να το κλεισεις αλλα να σου πω τη γνωμη μου.Εγινα νονα πριν λιγο καιρο.Σε μια συζητηση μου με τη μαμα του μωρου, πριν τη βαπτιση της ειπα:Δεν ειμαι πλουσια, σ' ευχαριστω που με τιμησες το παιδι σου ειναι και παιδι μου και οσο μπορω θα κανω το καλυτερο.μου απαντησε Σ' ευχαριστω πολυ κα ειδα κατι πολυ γλυκο στα ματια της.και οταν λεω ειναι παιδι μου δεν εννοω οτι θα ηθελα ποτε να το παρω για δικο μου.Το λατρευω ομως αυτο το μωρο. Δεν θα εκανα ποτε δωματιο σπιτι μου,αλλα θελω να εχω μαζι του μια τελεια σχεση. αλλη σχεση μαμα - παιδιου αλλη η σχεση νονας - παιδιου, αλλη η σχεση θειας - παιδιου κτλ.Στη δικη σου περιπτωση δεν νομιζω οτι η νονα θα εκανε ποτε δωματιο σπιτι της, ουτε θα το εβαζε ποτε πανω απο το δικο της.Και να εκανε δωματιο θα το επαιρνε οταν το παιδι μεγαλωνε και τοτε ισως και το παιδι δεν ηθελε να παει, οποτε μην σε στεναχωρει κατι που δεν ξερεις πως θα ειναι τα δεδομενα σε λιγα χρονια.Μπορει να ειναι πληγωμενη που δεν μπορει να κανει αλλο, αυτο δεν σημαινει οτι και σε ενα χρονο θα νιωθει ετσι.Και γω θελω σα τρελη να κανω μωρο, αλλα παντα χαιρομαι οταν βλεπω γυρω μου μωρα αλλα το βατηστηρι μου θα' ναι παντα το παιδι μου, το παιδι που εβαλα λαδι και μεχρι εκει. Δεν θα ικανοποιουσα ποτε τη μητρικη μου αναγκη με αυτο γιατι απλα δεν το γεννησα εγω.Παντως για μενα μη χαλασεις μια σχεση ππου ισως αργοτερα μετανιωσεις.φιλικα...

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

Τανούλα, αν θες να κλείσεις το θέμα μπορείς να στείλεις σε κάποιον από τη διαχείριση να σου πει πως γίνεται.

Επειδή όμως δεν μου αρέσουν οι τσακωμοί, να δώσω μία τελευταία ανάλυση του θέματος?

Νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι το τι νόμισε η τανούλα, το πως ερμήνευσε τη συμπεριφορά και τι σκέφτηκε. Αυτό είναι δικό της θέμα και δεν μπορούμε να το αλλάξουμε.

Το πρόβλημα νομίζω ότι εντόπίστηκε - από τα κορίτσια που διαφώνησαν με το θέμα δηλαδή- στον τρόπο που η Τανούλα μίλησε.

Ίσως αν το είχε χειριστεί αλλιώς και είχε πει πχ: " βρε φιλενάδα, μιας και τα λέμε όλα τώρα τόσα χρόνια, με πείραξε που είπες αυτό για το δωμάτιο του παιδιού. Τα παιδιά μου, δε θέλω να κοιμούνται και με στεναχώρησε που θεώρησες ότι δεν υπάρχει πρόβλημα χωρίς να με ρωτήσεις για το δωμάτιο του παιδιού"

Το πιο πιθανό σε αυτή την περίπτωση είναι να πει η ψνονά ότι το είπε πάω στον αυθορμητισμό της, για τη χαρά που έχει που θα βαπτίσει. Όπως και να έχει, θα είχε έτσι ξεκαθαρίσει τη θέση της η τανούλα και απλά θα παρακολουθούσε σιωπηλά τη στάση της νονάς για το αν θα υπήρχαν άλλα ύποπτα δείγματα.

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι δεν μου αρέσει η επιθετικη συμπεριφορά, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να εκφράσουμε αυτό που θέλουμε ώστε να έχουμε και το δίκιο πάντα με το μέρος μας. Από την άλλη κατανοώ ότι πάνω στη σύγχυση του δεν μπορεί κάποιος να κρατήσει τα προσχήματα.

Υπάρχουν πολλές προσεγγίσεις πάνω στο θέμα, ωστόσο επειδή ότι έγινε εγινε και είναι αδιανόητο να συμφωνούμε όλες με κάτι θεωρώ ότι είναι κρίμα να τσακωνόμαστε για κάτι το οποίο τελικά δε θα αλλάξει....

Σόρρυ για το κατεβατό, ήθελα να δώσω μία άλλη διάσταση στο θέμα που πιστεύω ότι ήταν η κύρια αιτία της διαφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άτομα στα οποία μπορεί να μιλήσεις διακριτικά και να σε καταλάβουν, άτομα που μπορεί να μιλήσεις διακριτικά ή με τον τρόπο σου να δείξεις ότι πειράχτηκες και να μην σε καταλάβουν, άτομα με τα οποία να βάλεις όρια με λίγο πιο "σκληρό" τρόπο και να θυμώσουν ή άτομα που να μην καταλαβαίνουν αλλιώς, αν δεν κόψεις μαχαίρι ορισμένα πράγματα. Με λίγα λόγια όλοι οι άνθρωποι είναι διαφορετικοί και αναλόγως προσεγγίζονται. Δεν υπάρχουν συνταγές και καλούπια με τα οποία να συμμορφώνονται όλοι . Όταν λοιπόν βλέπεις ότι το πράγμα δεν μαζεύεται με "διακριτικές" απαντήσεις και παραφουντώνει έχεις άλλη επιλογή? Μάλλον όχι!

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...