Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με νονά ή ιδέα μου?


tanoyla

Recommended Posts

Πόσα παιδάκια έχω δει να μεγαλώνουν με τις γιαγιάδες και τους παππούδες και να έχουν τους γονείς του σαββατοκύριακου. Εξαρτάται τι είδους σχέση θέλει να έχει με τα παιδιά του ο καθένας. Πολλοί φαίνονται κατώτεροι των προσδοκιών ή ανήμποροι να ανταποκριθούν στις ευθύνες που απαιτεί το μεγάλωμα ενός παιδιού. Δεν θα το κρίνω εγώ. Ο καθένας όπως το αισθάνεται και όπως το βλέπει.

 

Όσο για το φίλημα του χεριού της νονάς. Συμβολική κίνηση συμφωνώ. Λίγο παρεξηγημένη όμως? Δηλαδή αν στο μέλλον εγώ έχω μια άποψη για την ανατροφή της κόρης μου και η νονά διαφορετική θα πρέπει από σεβασμό να υπερισχύσει η άποψη της νονάς?

 

Φυσικά και επιμένω ότι όλες οι σχέσεις έχουν και πρέπει να έχουν όρια.

Εγώ το βλέπω έτσι και απ' ότι βλέπω όχι μόνο εγώ.

 

Τανουλα μου κανενα νεο? Επικοινωνησε παλι μαζι σου? Να μπαινεις να και να μας γραφεις να νεα σου ειναι πολυ ενδιαφερον θεμα γιατι σιγουρα μπορει να το αντιμετωπισει και καποια αλλη κοπελα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:confused::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::confused:

Γιατί σοκαρίστηκες? Μπες στη θέση της κοπέλας που ήθελε ένα παιδάκι, δεν τα καταφέρνεις και δείχνεις την αγάπη σου στο παιδάκι της υποτιθέμενης φίλης σου και αυτή γυρνάει και σου λέει "το παιδί μου δεν θα γεμίσει τα δικά σου κενά".

Εσύ πώς θα ένιωθες?

Τί έκανε δηλαδή για να της αξίζει τέτοια κουβέντα από την καλύτερή της φίλη(λέμε τώρα!!!!)?

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σοκαρίστηκες? Μπες στη θέση της κοπέλας που ήθελε ένα παιδάκι, δεν τα καταφέρνεις και δείχνεις την αγάπη σου στο παιδάκι της υποτιθέμενης φίλης σου και αυτή γυρνάει και σου λέει "το παιδί μου δεν θα γεμίσει τα δικά σου κενά".

Εσύ πώς θα ένιωθες?

Τί έκανε δηλαδή για να της αξίζει τέτοια κουβέντα από την καλύτερή της φίλη(λέμε τώρα!!!!)?

 

Γλυκια μου itsme η μελλουσα νονα εχει ηδη ενα παιδακι! Ηταν επιλογη της τοσα χρονια να μην κανει! Εχει μια μικρη διαφορα κατα τη γνωμη μου . Δεν ειναι μια κοπελα ατεκνη που ηθελε απεγνωσμενα ενα παιδακι και δεν τα καταφερε γιατι περασαν τα χρονια. Αυτο ειναι κατι που δεν καταλαβαινω εγω. Το αλλο παιδακι ειναι 12 χρονων. Σε μια πολυ κρισημη ηλικια. Πρεπει να ειναι εκει 100% και να δοξαζει τον Θεο που την αξιωσε και την εκανε μανουλα

Link to comment
Share on other sites

Τανουλα μου κανενα νεο? Επικοινωνησε παλι μαζι σου? Να μπαινεις να και να μας γραφεις να νεα σου ειναι πολυ ενδιαφερον θεμα γιατι σιγουρα μπορει να το αντιμετωπισει και καποια αλλη κοπελα ...

 

 

thank you for the support . Βλέπεις τι γίνεται? και μάλιστα από άτομα που σίγουρα δεν έχουν διαβάσει το θέμα από την αρχή. Εύχομαι να μην αντιμετωπίσει καμία παρόμοια κατάσταση. Δεν έχει επικοινωνήσει ακόμη αλλά σκέφτομαι να το κάνω εγώ. Δηλαδή εκείνη ήταν πραγματική φίλη που μόλις ξεκαθάρισα την θέση μου νευρίασε κιόλας? Θα τρελλαθώ , θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο.

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου itsme η μελλουσα νονα εχει ηδη ενα παιδακι! Ηταν επιλογη της τοσα χρονια να μην κανει! Εχει μια μικρη διαφορα κατα τη γνωμη μου . Δεν ειναι μια κοπελα ατεκνη που ηθελε απεγνωσμενα ενα παιδακι και δεν τα καταφερε γιατι περασαν τα χρονια. Αυτο ειναι κατι που δεν καταλαβαινω εγω. Το αλλο παιδακι ειναι 12 χρονων. Σε μια πολυ κρισημη ηλικια. Πρεπει να ειναι εκει 100% και να δοξαζει τον Θεο που την αξιωσε και την εκανε μανουλα

Δεν ήταν επιλογή της:

Δυσκολεύτηκε να κάνει και το πρώτο παιδί δεν έκανε δεύτερο παρ'όλες τις προσπάθειες που όμως λόγω ηλικίας πια είχε σταματήσει.

Και τι έγινε που έχει ένα παιδάκι? Ειχε και αγάπη που ήθελε να δώσει!

Την ζήλεια την καταλαβαίνω! Φυσιολογικό! Κι εγώ που προσπαθούσα για παιδάκι μόνο 5 μήνες όταν άκουγα για εγκυμοσύνες ζήλευα..

 

Τι να σου πω... Αν εμένα η κολλητή μου, μου έλεγε τέτοια κουβέντα θα έτρεμα για 5 μέρες από το σοκ! Ετσι το σκέφτηκα και έτσι απάντησα

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

thank you for the support . Βλέπεις τι γίνεται? και μάλιστα από άτομα που σίγουρα δεν έχουν διαβάσει το θέμα από την αρχή. Εύχομαι να μην αντιμετωπίσει καμία παρόμοια κατάσταση. Δεν έχει επικοινωνήσει ακόμη αλλά σκέφτομαι να το κάνω εγώ. Δηλαδή εκείνη ήταν πραγματική φίλη που μόλις ξεκαθάρισα την θέση μου νευρίασε κιόλας? Θα τρελλαθώ , θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο.

 

Παντως εγω συμφωνω 100% μαζι σου! Εσυ παρτην κανενα τηλεφωνο αν εχει μουτρα ας τα κρατησει σε συμφερει παρα πολυ . Αν παλι το παιζει κουλ και το φερει η κουβεντα πεταξε της οτι η αδελφη σου σου προτεινε να το βαφτισει και αυτη και μαλλον θα την επιλεξεις. .... καλα τοτε ελπιζω να μην ειστε τετ α τετ .... φοβαμαι μην σου ορμησει κιολας. Δεν την ειρωνευομαι αν σκεφτεται ετσι καποια κοπελα απλα λεω την γνωμη μου και με αυτα που διαβαζω εχω διαμορφωσει την αποψη μου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εκείνη ήταν πραγματική φίλη που μόλις ξεκαθάρισα την θέση μου νευρίασε κιόλας? Θα τρελλαθώ , θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο.

Αστειεύεσαι? Με τέτοια κουβέντα που της είπες τί ήθελες να κάνει? Να σου πει κι ευχαριστώ?

Οπως έγραψα και στη Σωτηρία, αν εμένα η κολλητή μου μου έλεγε τέτοια κουβέντα θα έτρεμα για 5 μέρες..

Ελπίζω να έχω κάνει καλύτερες επιλογές στους φίλους μου!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

φοβαμαι μην σου ορμησει κιολας.

χεχε... συγνώμη βρε Σωτηρία μου αλλά όταν γράφεις τέτοια βάλε τη δική σου Φίλη στη θέση της κοπέλας.. Το σκέφτεσαι το ίδιο όταν έχεις εικόνα δικής σου φίλης?

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου itsme η μελλουσα νονα εχει ηδη ενα παιδακι! Ηταν επιλογη της τοσα χρονια να μην κανει! Εχει μια μικρη διαφορα κατα τη γνωμη μου . Δεν ειναι μια κοπελα ατεκνη που ηθελε απεγνωσμενα ενα παιδακι και δεν τα καταφερε γιατι περασαν τα χρονια. Αυτο ειναι κατι που δεν καταλαβαινω εγω. Το αλλο παιδακι ειναι 12 χρονων. Σε μια πολυ κρισημη ηλικια. Πρεπει να ειναι εκει 100% και να δοξαζει τον Θεο που την αξιωσε και την εκανε μανουλα

 

Δεν ήταν επιλογή της:

 

Και τι έγινε που έχει ένα παιδάκι? Ειχε και αγάπη που ήθελε να δώσει!

Την ζήλεια την καταλαβαίνω! Φυσιολογικό! Κι εγώ που προσπαθούσα για παιδάκι μόνο 5 μήνες όταν άκουγα για εγκυμοσύνες ζήλευα..

 

Τι να σου πω... Αν εμένα η κολλητή μου, μου έλεγε τέτοια κουβέντα θα έτρεμα για 5 μέρες από το σοκ! Ετσι το σκέφτηκα και έτσι απάντησα

 

 

 

Έτσι εξηγείται . Γι αυτό μπαίνεις στην θέση της. Εγώ αγαπητή που ήμουν σ' αυτή την θέση επί 11 χρόνια δεν ζήλευα, ή φθονούσα. Είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας φαίνεται . Αν δε ,επρόκειτο για την κολλητή μου σαφώς και δεν θα σκεφτόμουν να ζηλέψω. Ο θεός να σε φυλάει από τέτοιου είδους "κολλητές"!!!!!

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν επιλογή της:

 

Και τι έγινε που έχει ένα παιδάκι? Ειχε και αγάπη που ήθελε να δώσει!

Την ζήλεια την καταλαβαίνω! Φυσιολογικό! Κι εγώ που προσπαθούσα για παιδάκι μόνο 5 μήνες όταν άκουγα για εγκυμοσύνες ζήλευα..

 

Τι να σου πω... Αν εμένα η κολλητή μου, μου έλεγε τέτοια κουβέντα θα έτρεμα για 5 μέρες από το σοκ! Ετσι το σκέφτηκα και έτσι απάντησα

 

ναι βρε αγαπη μου το καταλαβαινω ετσι οπως το βλεπεις και εσυ . Αλλωστε την γνωμη σου λες ... αλλα ειναι λιγο χοντρο να λες στη τανουλα οτι την φθονει και οτι εκανε παιδι για να της μπει στο ματι ... ειναι λιγο ακομψο ... σκεψου οτι εσυ με αυτα που διαβασες θα ετρεμες 5 μερες απο το σοκ. Σκεψου πως ενιωσε και η τανουλα οταν το διαβασε αυτο. Εδω εγω και στενοχωρηθηκα ...:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χεχε... συγνώμη βρε Σωτηρία μου αλλά όταν γράφεις τέτοια βάλε τη δική σου Φίλη στη θέση της κοπέλας.. Το σκέφτεσαι το ίδιο όταν έχεις εικόνα δικής σου φίλης?

 

κοιτα πιστευω οτι η κοπελα αυτη πρεπει και εκτος παιδιου στη μεση να ειχε δειξε στο παρελθον καποια ΄΄περιεργα ΄΄ της συμπεριφορας της. Προφανως η τανουλα και ο αντρας της δεν εδιναν σημασια. Μπορει να μην εδινα και εγω αλλα σιγουρα θα με προβληματιζε το σκηνικο της βαφτισης...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εξηγείται . Γι αυτό μπαίνεις στην θέση της. Εγώ αγαπητή που ήμουν σ' αυτή την θέση επί 11 χρόνια δεν ζήλευα, ή φθονούσα. Είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας φαίνεται . Αν δε ,επρόκειτο για την κολλητή μου σαφώς και δεν θα σκεφτόμουν να ζηλέψω. Ο θεός να σε φυλάει από τέτοιου είδους "κολλητές"!!!!!

Εχεις μπερδέψει τη ζήλεια με τον φθόνο και τα αυγά με τα πασχάλια!!

Τη ζήλεια δε τη σκέφτεσαι, απλώς συμβαίνει και είναι ένα απολύτως υγιές συναίσθημα.

Εγώ όταν ζηλεύω κάτι το λέω κιόλας στις φίλες μου.. Καμία δε παρεξηγήθηκε..

Μάλλον δεν ξέρεις τι είναι φιλία

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

οτι εκανε παιδι για να της μπει στο ματι

Δεν έγραψα τέτοια κουβέντα! Αλλο έγραψα..

Διάβασέ το πάλι..

 

Και δεν ασχολούμαι άλλο.. Βαρέθηκα! Απλώς δε μου αρέσει ο χαρακτήρας της.. Τέλος.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα τέτοια κουβέντα! Αλλο έγραψα..

Διάβασέ το πάλι..

 

Και δεν ασχολούμαι άλλο.. Βαρέθηκα! Απλώς δε μου αρέσει ο χαρακτήρας της.. Τέλος.

 

Ναι εχεις δικιο εγω το ερμηνευσα λαθος αλλα και παλι η ερμηνια που βγαζω με την σειρα των δικων σου σκεψεων παλι με στενοχωρει. Τελος παντων δεν υπαρχει λογος τωρα εσυ να συγχιζεσαι και εγω να υπερασπιζομαι . Σε φιλω γλυκα γιατι κατα 99% συμφωνω παντα με οτι γραφεις και μ'αρεσεις:wink:

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω συμφωνω 100% μαζι σου! Εσυ παρτην κανενα τηλεφωνο αν εχει μουτρα ας τα κρατησει σε συμφερει παρα πολυ . Αν παλι το παιζει κουλ και το φερει η κουβεντα πεταξε της οτι η αδελφη σου σου προτεινε να το βαφτισει και αυτη και μαλλον θα την επιλεξεις. .... καλα τοτε ελπιζω να μην ειστε τετ α τετ .... φοβαμαι μην σου ορμησει κιολας. Δεν την ειρωνευομαι αν σκεφτεται ετσι καποια κοπελα απλα λεω την γνωμη μου και με αυτα που διαβαζω εχω διαμορφωσει την αποψη μου

 

 

Μην απολογείσαι κιόλας για αυτά που πιστεύεις. Η κοπέλα ας διαβάσει απ΄την αρχή το θέμα. Ούτε καν ήξερε ότι είχε κι άλλο παιδί. Υπάρχουν τόσο στενόμυαλοι άνθρωποι με τόσο μπερδεμένα μυαλά περί σχέσεων. Σαφώς και θα υπάρχουν όμοιοι άνθρωποι με την πρώην πια νονά, με την οποία θα ταυτίζονται και απαντούν με χαρακτηρισμούς. Ευτυχώς έχω αποφασίσει να πετάω από πάνω μου ότι με χαλάει πολύ. Τα παιδιά μου θέλω να έχουν σχέση με ψυχικά υγιείς ανθρώπους. Για τους υπόλοιπους ξέρω πολύ καλούς ψυχαναλυτές. Ας πάνε να λύσουν τα προβλήματά τους. Και επιμένω. Κανένας δεν θα μας χρησιμοποιήσει για να καλύψει τα κενά του.

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις μπερδέψει τη ζήλεια με τον φθόνο και τα αυγά με τα πασχάλια!!

Τη ζήλεια δε τη σκέφτεσαι, απλώς συμβαίνει και είναι ένα απολύτως υγιές συναίσθημα.

Εγώ όταν ζηλεύω κάτι το λέω κιόλας στις φίλες μου.. Καμία δε παρεξηγήθηκε..

Μάλλον δεν ξέρεις τι είναι φιλία

 

Φιλία είναι να χαίρεσαι με τις καλές στιγμές των άλλων και να λυπάσαι με τις στενοχώριες τους. Έτσι ξέρω εγώ μπορεί να κάνω λάθος . Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα σε ήθελα για φίλη μου. Ούτε εμένα μου αρέσει ο χαρακτήρας σου. Τέλος

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

δε θα μου αρεζε ποτε ο οποιοσδηποτε να ξεκινησει να χτιζει κ να φτιαχνει δωματια στο σπιτι του για το δικο μου παιδι και να εχει κ σιγουρο (χωρις να με ρωτησει)οτι το παιδι θα μενει εκει καποια διαστηματα!!!ειτε νονα ειτε γιαγια ειτε φιλη!και μαλιστα να μου πει κιολας οτι φοβαμαι μηπως τα κανει αυτη καλυτερα απο τα δικα μου κ το παιδι θελει πιο πολυ αυτην παρα εμενα!μα δε φαινεται απο αυτη τη φραση και μονο οτι κατι τετοιο αποσκοπουσε!???

Link to comment
Share on other sites

δε θα μου αρεζε ποτε ο οποιοσδηποτε να ξεκινησει να χτιζει κ να φτιαχνει δωματια στο σπιτι του για το δικο μου παιδι και να εχει κ σιγουρο (χωρις να με ρωτησει)οτι το παιδι θα μενει εκει καποια διαστηματα!!!ειτε νονα ειτε γιαγια ειτε φιλη!και μαλιστα να μου πει κιολας οτι φοβαμαι μηπως τα κανει αυτη καλυτερα απο τα δικα μου κ το παιδι θελει πιο πολυ αυτην παρα εμενα!μα δε φαινεται απο αυτη τη φραση και μονο οτι κατι τετοιο αποσκοπουσε!???[/QUOTE]

 

 

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Ότι δηλ. πράγματι είχε σκεφτεί αυτά που φοβήθηκα. Στραβός είναι ο γυαλός δεν αρμενίζουμε στραβά.

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

δε θα μου αρεζε ποτε ο οποιοσδηποτε να ξεκινησει να χτιζει κ να φτιαχνει δωματια στο σπιτι του για το δικο μου παιδι και να εχει κ σιγουρο (χωρις να με ρωτησει)οτι το παιδι θα μενει εκει καποια διαστηματα!!!ειτε νονα ειτε γιαγια ειτε φιλη!και μαλιστα να μου πει κιολας οτι φοβαμαι μηπως τα κανει αυτη καλυτερα απο τα δικα μου κ το παιδι θελει πιο πολυ αυτην παρα εμενα!μα δε φαινεται απο αυτη τη φραση και μονο οτι κατι τετοιο αποσκοπουσε!???

 

πες τα ρε δημητρα!

κι εγω ετσι θα αισθανομουν μη σου πω οτι θα ειχα ξεκοψει πριν αρχισει καν...

 

δεν καταλαβαινω πως γινεται να διαβαζει καποιος τα παραπανω και να βγαζει συμπερασμα οτι απλα αγαπη θελει να δωσει? ναι αγαπη θα δωσει, θα καταπατησει ομως και τα ορια της οικογενειας της τανουλας...

Link to comment
Share on other sites

πες τα ρε δημητρα!

κι εγω ετσι θα αισθανομουν μη σου πω οτι θα ειχα ξεκοψει πριν αρχισει καν...

 

δεν καταλαβαινω πως γινεται να διαβαζει καποιος τα παραπανω και να βγαζει συμπερασμα οτι απλα αγαπη θελει να δωσει? ναι αγαπη θα δωσει, θα καταπατησει ομως και τα ορια της οικογενειας της τανουλας...

 

Προφανώς όποιου τα όρια δεν είναι πολύ διακριτά. Μην ανησυχείς και δεν αφήνω κανέναν μέσα στην οικογένειά μου, μόνο και μόνο από φόβο να μην πληγωθεί. Ο θεός ο ίδιος να είναι.

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

Πόσα παιδάκια έχω δει να μεγαλώνουν με τις γιαγιάδες και τους παππούδες και να έχουν τους γονείς του σαββατοκύριακου. Εξαρτάται τι είδους σχέση θέλει να έχει με τα παιδιά του ο καθένας. Πολλοί φαίνονται κατώτεροι των προσδοκιών ή ανήμποροι να ανταποκριθούν στις ευθύνες που απαιτεί το μεγάλωμα ενός παιδιού. Δεν θα το κρίνω εγώ. Ο καθένας όπως το αισθάνεται και όπως το βλέπει.

 

Προσωπικα ο δικος μου γιος δεν εχει κοιμηθει ποτε εκτος σπιτιου αν εννοεις αυτο. Η μονη μερα που εμεινε πανω ηταν οταν ηταν 40 μερων που γινομουνα κουμπαρα και πηγα και τον πηρα στις 4 η ωρα γιατι δεν αντεχα την ιδεα του να μην ειναι σπιτι μας ενω εγω ειμαι.

Ηθελε να το κανει η γιαγια και ισως βοηθουσε την ψυχολογια της οτι θα κανει το παιδικο μου δωματιο, παιδικο του γιου μου (ενα αδειο ειναι καταθληπτικο θα συμφωνησω μαζι της) και δεν με ενοχλησε ποτε αυτο.

 

 

Όσο για το φίλημα του χεριού της νονάς. Συμβολική κίνηση συμφωνώ. Λίγο παρεξηγημένη όμως? Δηλαδή αν στο μέλλον εγώ έχω μια άποψη για την ανατροφή της κόρης μου και η νονά διαφορετική θα πρέπει από σεβασμό να υπερισχύσει η άποψη της νονάς?

Γιατι πρεπει να υποθεσω και να λυσω μια αντιπαραθεση που ισως εχω σε καποια χρονια ή δεν ζησω ποτε δεν το καταλαβαινω. Αλλα αφου βαζεις τον εαυτο σου σε τετοιους προβληματισμους θα σου πω την δικη μου γνωμη.

Θα εκανα το ιδιο που θα εκανα αν διαφωνουσα με την γιαγια , τον παππου ή οποιοδηποτε αλλο μελος. Εγω ειμαι η μανα αλλα παντα με σεβασμο στον απεναντι που λατρευει οσο εγω το παιδι μου και μιλαει μονο με αυτο ως συμβουλο.

 

Φυσικά και επιμένω ότι όλες οι σχέσεις έχουν και πρέπει να έχουν όρια.

Εγώ το βλέπω έτσι και απ' ότι βλέπω όχι μόνο εγώ.

Τα ορια ηταν παντα το θεμα μου και ειδικα προσφατα οπως θα διαπίστωσες οποτε ψαξε αλλου απαντηση ;)

Ορια στο ποσο θα λατρεψει καποιος το παιδι μου παντως ευχομαι να μην χρειαστει να βαλω ποτε (ποτε μην λες ποτε βεβαια αλλα με βαση οσα πιστευω σημερα :lol:)

 

Στα υπολοιπα με καλυψε η itsme μην τα ξαναγραφω.

 

Δεν θα φοβηθω ποτε μην μου παρει κανεις κατι που ειμαι σιγουρη οτι ειναι δικο μου (και ναι μανα του εισαι μονο εσυ).

Αν ειναι δυνατον ρε παιδια. Θα φοβηθω και θα κανω θεμα το οτι μια φιλη ποσων ετων ειπαμε? κατσε να βρω το ποστ μιας και το διαβασα εξαρχης και θυμαμαι που ειναι:

 

Είπαμε να την βαφτίσει ο άντρας της πρώτης μου εξαδέρφης με την οποία είμαι πολύ δεμένη από πολύ μικρή. Να σας πω πως με περνά 6 χρόνια και οι πορείες μας είναι σχεδόν παράλληλες. Παντρευτήκαμε με διαφορά 6 μηνών και τα παιδιά μας (ο μεγάλος μου γιος και ο γιος της) έχουν 1,5 χρόνο διαφορά. Κάναμε πολλή παρέα και έτυχε να ταιριάξουν και οι σύζυγοι επομένως δεν είχαμε μόνο συγγενική αλλά και φιλική οικογενειακή σχέση τα τελευταία 15 χρόνια

 

Θελετε να μου πειτε οτι θα εχω "ΦΙΛΙΑ" για 15 χρονια με εναν ανθρωπο και θα τον χαρακτηρισω σχιζοφρενη απο μια φραση ?

 

θέλει λέει να της φτιάξει δωμάτιο σπίτι της, όταν μεγαλώσει λίγο να την παίρνει να κοιμάται εκεί , και επειδή κατάλαβε ότι έχω ενοχληθεί λίγο με αυτά, κάποια στιγμή ανακοινώνοντάς μου ότι δεν θα κάνει άλλη προσπάθεια για άλλο παιδί μου είπε ότι είπε στον άντρα της να μην στενοχωριέται γιατί τώρα θα χουν το δικό μου παιδί σαν δικό τους και βουρκώνοντας μου έλεγε ότι μπορεί να μου φαίνεται υπερβολικό αλλά αυτό το παιδί το θεωρεί και το αγαπά σαν δικό της!

 

Ενταξει καλε.... μια στιγμη αδυναμιας ενοιωσε η γυναικα. Θα πεσω να φαω μια ΦΙΛΗ 15 ΕΤΩΝ για μια στιγμη που λυγισε και ενοιωσε κατι που με φοβισε εμενα? Τι στο καλο... αυτην την στιγμη περιμενα να μαθω τι ειναι ή μηπως αυτη την στιγμη περιμενα να βγαλω εγω καποια πραγματα?

 

Για μενα ο τροπος που της μιλησες ηταν απαραδεκτος. Και ναι αν μου μιλουσε και εμενα καποιος ετσι πιθανοτατα αυτα θα απαντουσα για να τον πικαρω

 

Στιγμες αδυναμιας εχουμε ολοι οι υγιεις ανθρωποι. Τετοιους "φιλους" λιγοι ελπιζω..

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

.

Θελετε να μου πειτε οτι θα εχω "ΦΙΛΙΑ" για 15 χρονια με εναν ανθρωπο και θα τον χαρακτηρισω σχιζοφρενη απο μια φραση ?

 

Αν διάβαζες προσεκτικά το θέμα απ'την αρχή θα έβλεπες ότι δεν ήταν μόνο μία φράση αλλά συνδυασμός πραγμάτων.

 

Ενταξει καλε.... μια στιγμη αδυναμιας ενοιωσε η γυναικα. Θα πεσω να φαω μια ΦΙΛΗ 15 ΕΤΩΝ για μια στιγμη που λυγισε και ενοιωσε κατι που με φοβισε εμενα? Τι στο καλο... αυτην την στιγμη περιμενα να μαθω τι ειναι ή μηπως αυτη την στιγμη περιμενα να βγαλω εγω καποια πραγματα?

 

Ελαφρυντικά για μια στιγμή αδυναμίας όπως την χαρακτηρίζεις δυο μέτρα και δυο σταθμά? Δηλαδή δεν έχει τύχει σε κανέναν κάποιος ξαφνικά να αρχίζει να ζηλεύει επειδή ο άλλος κάνει πράγματα που ο ίδιος δεν μπορεί? Απίθανο, ε?

 

 

Για μενα ο τροπος που της μιλησες ηταν απαραδεκτος. Και ναι αν μου μιλουσε και εμενα καποιος ετσι πιθανοτατα αυτα θα απαντουσα για να τον πικαρω

 

Αυτή είναι η διαφορά μας με την ξαδέρφη μου και με σένα απ'ότι βλέπω. Δεν μου αρέσει να πικάρω τους άλλους. Μόνο στιγμή αδυναμίας δεν δείχνει το πικάρισμα και αληθινή φιλία. Και θα συμφωνήσω μαζί σου "φίλους" σαν και σένα και την ξαδέρφη μου που ζηλεύουν τόσο εύκολα με τις καλές στιγμές των άλλων, ευτυχώς να έχουν λίγοι.

Για τα υπόλοιπα έχουν απαντήσει η Δημητρούλα και η Σωτηρία που μπήκαν στον κόπο να εξηγήσουν τα κορίτσια τα αυτονόητα και τα ευχαριστώ.

 

Πάντως σ' ευχαριστώ που μπήκες σε τόσο μεγάλο κόπο ξημερώματα !

xldpp3.png

oKjKp3.png

Να σας καμαρώσω, όπως επιθυμείτε...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σοκαρίστηκες? Μπες στη θέση της κοπέλας που ήθελε ένα παιδάκι, δεν τα καταφέρνεις και δείχνεις την αγάπη σου στο παιδάκι της υποτιθέμενης φίλης σου και αυτή γυρνάει και σου λέει "το παιδί μου δεν θα γεμίσει τα δικά σου κενά".

Εσύ πώς θα ένιωθες?

Τί έκανε δηλαδή για να της αξίζει τέτοια κουβέντα από την καλύτερή της φίλη(λέμε τώρα!!!!)?

δεν θα επετρεπα ουτε σε εμενα την ιδια να εχω το παιδι μου σαν"δεκανικι" το καθε παιδι ηρθε σε αυτον τον κοσμο για να γεμισει τα δικα του κενα κ κανενος αλλουνου.

το λεει κ η υπογραφη μου........

δεν θα επετρεπα καμμια προσπαθεια επιβολης με την οποιαδηποτε προθεση(καλη, κακη, ζηλεια, αγαπη) επανω στο παιδι μου.

ντροπη στην κοπελα λοιπον ή στην νονα? κ σιγα την φιλη..........ΜΑΚΡΙΑ..!!!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...