Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Nηπιάκι απομονώνεται και αρνείται να παίξει


Recommended Posts

Γεια σας μανούλες και μπαμπάδες

 

Εχω δύο κοριτσάκια 5,5 και 7 ετών. Εχω το εξής θέμα με τη μικρή μου κόρη που φέτος πάει στα νηπια. Ενώ στις εργασίες της είναι άψογη, σε κοινωνικό επίπεδο δεν μπορεί να συνδεθεί με τα άλλα παιδιά. Δεν παίζει και κάθεται μόνη της στο διάλειμμα, δεν διεκδικεί, δεν ακούγεται καλά καλά η φωνούλα της. Εκανε μια φίλη, την οποία όμως θέλει "αποκλειστικά" και όχι σε ομάδα με άλλα παιδιά. Αντίστοιχα φαινόμενα άρνησης έχουμε και εκτός σχολείου (πχ δεν θέλει να πάει παιδική χαρά).

 

Τα προηγούμενα τρία χρόνια ήταν στον παιδικό και σταδιακά είχε προσαρμοστεί καλά. Την τελευταία χρονιά στον παιδικό είχε φίλους και ήταν αγαπητή στα παιδιά. Κανένας όμως από τους παλιούς "συμμαθητές"δεν είναι στο νηπιαγωγείο που πάει φέτος.

 

Εχετε καμιά ιδέα πώς μπορώ να τη βοηθήσω να ξεπεταχτεί και να νιώσει συανσιθηματικά ασφαλής? Αναρωτιέμαι αν έχει συνηθίσει να παίζει με ένα παιδί μόνο επειδή έχει την αδελφή της σε "αποκλειστικότητα" στο σπίτι. Η μεγαλύτερη κόρη μου, Β΄ δημοτικού, είναι γενικά πιο εξωστρεφής και διεκδικητική.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eγώ ήθελα να σε ρωτήσω είναι πλήρως "εξαρτημένη" από την αδερφή της, σε σημείο που να ταυτίζεται με τη μεγάλη ?

Αυτό στο ρωτάω γιατί το ίδιο πρόβλημα έχει ένας συναθλητής του γιου μου στο ποδόσφαιρο που είναι με τον λίγο μεγαλύτερο αδερφό του...

Ο μικρός δεν έχει δική του προσωπικότητα καθόλου, εξαρτάται εντελώς από τον αδερφό του.Αυτό εκτός από το ότι μου το έχει επισημάνει η ίδια τους η μάνα είναι και πολύ εμφανές μέσα στο γήπεδο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι εξαρτημένη στο βαθμό που λες. Εχει δική της προσωπικότητα, με εσωστρέφεια και χαμηλούς τόνους, ενώ η αδελφή της είναι πιο εξωστρεφής και παρεμβατική. Ωστόσο η μικρή είναι λειτουργική μακριά της και τώρα που το σκέφτομαι της αρέσει να περνά χρόνο χωρίς την παρουσία της αδελφής της!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον, όπως αναφέρεις, και στον Παιδικό όπου πήγαινε την προηγούμενη 3ετία, τής πήρε αρκετό χρόνο να κάνει φίλους / να συνδεθεί με παιδάκια και (σημαντικό) είναι αυτός ο τύπος της δλδ δεν φαίνεται να την στενοχωρεί το γεγονός, επέτρεψέ της να λειτουργήσει έτσι. Μπορεί με τον καιρό να αλλάξει η στάση της.

Θα μπορούσες 1ον) να απευθυνθείς και στην δασκάλα της να σου πει ποιά είναι η συμπεριφορά της εντός "τάξης" π.χ. συμμετέχει κλπ. και 2ον) να τηλεφωνήσεις σε κάποια γραμμή π.χ. Μαζί για το Παιδί όπου ένας παιδοψυχολόγος θα μπορούσε να σε διαφωτίσει πιο "έγκυρα" ας πούμε.

Μπορείς πάλι να της προτείνεις να έρθουν παιδάκια σπίτι σας να παίξουνε για να αρχίσει σιγά σιγά να εξοικειώνεται (αν και από όσα λες δεν πιστεύω ότι αντιμετωπίζει θέμα με αυτό είναι μάλλον η ιδιοσυγκρασία της έτσι)...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να οργάνωνες ένα μικρό παρτάκι με φίλους από το παλιό και το νέο σχολείο να συγχρωτιστούν ομαλά;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι και εγω θα προτεινα αυτο που ειπε το metaxaki. σιγα σιγα να καλεις εσυ στο σπιτι παιδακια για να αισθανθει πιο ανετα και αυτο να το κανει και εκτος σπιτιου. παντως αφου στον σταθμο εκανε φιλους μαλλον θελει το χρονο της εξαλλου και εμεις οι μεγαλοι δεν ειμαστε ολοι το ιδιο. καποιοι κανουν φιλιες ευκολοτερα και αλλοι ειναι πιο συγκρατημενοι.εχει ο καθενας το χαρακτηρα του!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγω θα προτεινα αυτο που ειπε το metaxaki. σιγα σιγα να καλεις εσυ στο σπιτι παιδακια για να αισθανθει πιο ανετα και αυτο να το κανει και εκτος σπιτιου. παντως αφου στον σταθμο εκανε φιλους μαλλον θελει το χρονο της εξαλλου και εμεις οι μεγαλοι δεν ειμαστε ολοι το ιδιο. καποιοι κανουν φιλιες ευκολοτερα και αλλοι ειναι πιο συγκρατημενοι.εχει ο καθενας το χαρακτηρα του!

 

συμφωνω απολυτα,

και μη ξεχνας οτι εχασε ολους τους παλιους φιλους της.

θα συνηθισει δωσε της χρονο και ρωτα την ποιους θα ηθελε να καλεσε τε σπιτι σας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...