Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!


Recommended Posts

Ωραία τα κολπάκια σας κοριτσάκια! Θα τα εφαρμόσω σίγουρα σε μένα (πνίγομαι ακόμη και με το σάλιο μου ορισμένες φορές) και αν πιάσει θα προσπαθήσω να τα μάθω και στα παιδάκια μου! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • G.STONE

    G.STONE 15 δημοσιεύσεις

  • my billy

    my billy 10 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 5 δημοσιεύσεις

  • jst

    jst 5 δημοσιεύσεις

Κοριτσια μου, εγω εζησα αυτην την απαισια εμπειρια με τη μητερα μου 15 χρονια πριν , σε μια ψαροταβερνα πνιγηκε με κατι και αμα δεν ητανε εκει ενας γιατρος να εφαρμοσει την συγκεκριμενη κινηση δεν θα ζουσε τωρα .Παντα εχω φοβο απο τοτε , αλλωτε περισσοτερο αλλωτε πολυ λιγοτερο , στα παιδια μοθ δεν θελησα ποτε να τον μεταφερω , τρωνε και μασανε τα παντα απο 11 μηνων , εχει συμβει περιστατικο με την μικρη , λαιμαργη οπως ειναι εκαιγε το κομματακι ψαρακι και το κατεβασε ετσι , της κολησε και εκανε κινησεις οτι δεν μπορουσε να το βγαλει , δεν 3ερω αμα δεν επερνε αναπνοη γιατι την ειχα ηδη παρει στα χερια μου και της εκανα την κινηση , δεν 3ερω αμα τελικα το εβγαλε απο μονη ή αμα της το εβγαλα εγω με την κινηση , ειναι οτι πιο τρομακτικο .

Μια αλλη εσχατη λυση αμα δεν πιασει τπτ και απειλειτε η ζωη του ανθρωπου η παιδιου ειναι λιγο βαρβαρη αλλα θα σωσει τη ζωη , στο λαιμο υπαρχει μασ αμα πιεσουμε υπαρχει μια τρυπα , ετσι δεν ειναι ? εκει λοιπον με ενα στυλο οπου δεν θα τρεχει μελανι , αποτην αλλη πλευρα δηλαδη , η εστω με κατι αιχμηρο πιεζεις και ανοιγεις το σημειο εκει , κανεις τρυπα δηλαδη και ο αερας βγαινει και μπαινει απο εκει , θα χρειαστει μετα νοσοκομειο , ισως καποια εγχειρηση , ισως χαλασουν οι φωνιτικες χορδες αλλα η ζωη θα σωθει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πω πω τι πάθατε...τώρα το είδα...

εμείς αυτό που πάθαμε ήταν 6 μηνών,είχα ανοίξει και τόπικ...

στο αυτοκίνητο εν κινήσει,με το καρεκλάκι το ανάποδο,αλλά είχαμε καθρεφτάκι να την βλέπουμε,ακούω έναν περίεργο θόρυβο να κάνει η μικρή, και τι βλέπω...

είχε βάλει το κλιπάκι για την πιπίλα ένα στρογγυλό όλο στο στόμα όρθιο και της είχε σφηνώσει στον ουρανίσκο,έπαθα σοκ...

το παιδί να μην μπορεί να αναπνεύσει,ούτε να κλείσει το στόμα της...

σταματάει ο άντρας μου το αυτοκίνητο και ανοίγει το στόμα της ακόμα πιο πολύ για να τη ξεσφηνώσει...μάτωσε κιόλας,ευτηχώς το έβγαλε!!

από τότε δεν ξαναχρησιμοποιήσαμε τα σ$%κλιπάκια!!

όσο και να προσέχουμε κάτι θα μας ξεφύγει!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη εσχατη λυση αμα δεν πιασει τπτ και απειλειτε η ζωη του ανθρωπου η παιδιου ειναι λιγο βαρβαρη αλλα θα σωσει τη ζωη , στο λαιμο υπαρχει μασ αμα πιεσουμε υπαρχει μια τρυπα , ετσι δεν ειναι ? εκει λοιπον με ενα στυλο οπου δεν θα τρεχει μελανι , αποτην αλλη πλευρα δηλαδη , η εστω με κατι αιχμηρο πιεζεις και ανοιγεις το σημειο εκει , κανεις τρυπα δηλαδη και ο αερας βγαινει και μπαινει απο εκει , θα χρειαστει μετα νοσοκομειο , ισως καποια εγχειρηση , ισως χαλασουν οι φωνιτικες χορδες αλλα η ζωη θα σωθει .

Κοπελιά αυτό λέγεται τραχειοτομή και είναι πάρα πολύ επικύνδυνο!!Αν δεν έχουμε τις γνώσεις ούτε για αστείο δεν κάνουμε τρύπα στην τραχεία του άλλου.Αυτά μόνο στις ταινίες!;)

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πω πω τι πάθατε...τώρα το είδα...

εμείς αυτό που πάθαμε ήταν 6 μηνών,είχα ανοίξει και τόπικ...

στο αυτοκίνητο εν κινήσει,με το καρεκλάκι το ανάποδο,αλλά είχαμε καθρεφτάκι να την βλέπουμε,ακούω έναν περίεργο θόρυβο να κάνει η μικρή, και τι βλέπω...

είχε βάλει το κλιπάκι για την πιπίλα ένα στρογγυλό όλο στο στόμα όρθιο και της είχε σφηνώσει στον ουρανίσκο,έπαθα σοκ...

το παιδί να μην μπορεί να αναπνεύσει,ούτε να κλείσει το στόμα της...

σταματάει ο άντρας μου το αυτοκίνητο και ανοίγει το στόμα της ακόμα πιο πολύ για να τη ξεσφηνώσει...μάτωσε κιόλας,ευτηχώς το έβγαλε!!

από τότε δεν ξαναχρησιμοποιήσαμε τα σ$%κλιπάκια!!

όσο και να προσέχουμε κάτι θα μας ξεφύγει!!

εμενα η δικια μου οταν ηταν 6 μηνων ειχε χωσει ολοκληρη την πιπιλα στο στομα,ειχε σφηνωσει,τρομαξε ,και αρχισε να κλαει..ευτχως ημουν στον ιδιο χωρο και κατευθειαν την τραβηξα και της την εβγαλα,με πολυ δυσκολια βεβαια γιατι ειχε σφηνωσει στον ουρανισκο ...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παναγια μου!!!!κι εγω χθες ταιζα το μικρο φρουτοκρεμα και επειδη ηταν κρυωμενος εβηξε και αναρροφησε την κουταλια που ειχε στο στομα.γουρλωσε τα ματακια του και ειχε γινει κατακοκκινος. δεν ξερω καν πως αντεδρασα, προσπαθουσα να τον λυσω απο το καρεκλακι του και δε μπορουσα γιατι ειχε μπερδευτει η ποδιτσα του!τελικα τον σηκωσα και συνηλθε!!!εχασα τη μιση μου ζωη!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα η δικια μου οταν ηταν 6 μηνων ειχε χωσει ολοκληρη την πιπιλα στο στομα,ειχε σφηνωσει,τρομαξε ,και αρχισε να κλαει..ευτχως ημουν στον ιδιο χωρο και κατευθειαν την τραβηξα και της την εβγαλα,με πολυ δυσκολια βεβαια γιατι ειχε σφηνωσει στον ουρανισκο ...

την πιπιλα:shock:???

υποτιθεται οτι ειναι φτιαγμενες ωστε να ΜΗΝ χωρανε ολοκληρες στο στοματακι τους. κ αν συμβει στον υπνο τους???????????:?:?:?

λαχταρησα παλι:rolleyes:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιά αυτό λέγεται τραχειοτομή και είναι πάρα πολύ επικύνδυνο!!Αν δεν έχουμε τις γνώσεις ούτε για αστείο δεν κάνουμε τρύπα στην τραχεία του άλλου.Αυτά μόνο στις ταινίες!;)

Το ξερω καλη μου οτι ειναι παρα πολυ επικυνδινο και ουτε το συνεστησα ως τροπο , ομως αμα το παιδι πνιγεται και δεν υπαρχει αλλος τροπος και δεν περνει ανασα δεν θα κανεις οτι μπορεις για να του σωσεις τη ζωη ?? ως τετοιο μετρο μιλησα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι την έχω πατήσει 2 φορές με τα παιδιά μου .. πριν απο 2,5 χρόνια η μικρή μου που ήταν 2 ετών, εγώ 3 μηνών έγγυος στο γιό μου, γυρνάγαμε Πάσχα απο το χωριό και της είχα δώσει ένα κουλουράκι που έκανε η μαμά μου για να τρώει και να είναι ήσυχη .. είχαμε ανοιχτό το ραδιόφωνο και ακούει ένα τραγούδι που της άρεσε .. ξαφνικά σταματάει να τραγουδάει και αρχίζει να βήχει, γυρνάω και τη βλέπω κατακόκκινη να μην μπορεί να πάρει ανάσα .. σταματάω στη μέση της Εθνικής χωρίς αλάρμ χωρίς τίποτα, βγαίνει και ο άντρας μου και αρχίζω να την κουνάω, να την φυσάω (πιάνει πολλές φορές στα παιδιά καθώς τα κάνει να ξεχνούν ότι πνίγονται και συνήθως συνέρχονται) να ουρλιάζω .. σταμάτησε και ο μπαμπάς μου που ήταν πιο μπροστά μας και όλοι μαζί προσπαθούσαμε να τη συνεφέρουμε .. πιάνω ένα μπουκαλάκι νερό και της το έριξα και με όλα αυτά η μικρή συνήλθε .. κορίτσια κόντεψα να αποβάλω .. έβαλα τα κλάματα και έκανα κανα μισάωρο να συνέλθω ..

και με το γιό μου, την προηγούμενη Κυριακή, κατεβήκαμε στη μαρίνα Φλοίσβου για βολτάρισμα και είπα να τους πάρω marshmallows .. έδωσα ένα στο γιό μου που είναι 2 ετών και εκείνος έκανε καλά και το έβαλε ΟΛΟ στο στόμα .. και αυτό άμα βραχεί γίνεται σαν κόλλα .. και έρχεται και κολάει στο λαιμό του και να προσπαθεί να το βγάλει και να μην μπορεί .. ευτυχώς ο αντρούλης μου έβαλε το δάχτυλό του και το έβγαλε .. κορίτσια πήρα το σακουλάκι και το πέταξα .. γι αυτό σας συνιστώ προσοχή σε αυτά τα ζαχαρωτά .. είναι άκρως επικίνδυνα!!!!!

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλια με έκανες κ πλάνταξα στο κλάμα! Ότι αφορά το παιδί μου μου προκαλεί τρόμο κ ενώ είμαι γενικά πολύ ψύχραιμη μετά μπορεί να κλαίω κ μόνο με την ιδέα μη συμβεί κάτι. Πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικές με τα ζουζούνια μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσοχή σε ότι αφορά το φαγητό ειδικά κρέας και ψαρικά διότι τέτειες εμπειρίες μένουνε στα παιδιά και καμιά φορά και μελλοντικά ψυχολογικά τράυματα.Το να κάνουμε τα αδύνατα δυνατά για να σώσουμε το παιδί μας είναι ενστικτο και το αν πρέπει ή όχι να κάνουμε κάποιες ενεργειες εκείνη την στιγμή περνάει σε δεύτερη μοίρα..

Και το αναφέρω απο προσωπική εμπειρία μου με παρόμοιο πνιγμό από κρέας που το θυμάμαι εως και τώρα την δυσκολία αναπνοής και τον πόνο και φυσικά την μητερα μου να τρέχει σαν τρελή και να μην ξέρει τι να κάνει και να μην βρίσκει νερό διότι έτυχε τότε διακοπή εκείνη την μέρα..επίσης με ψαροκόκαλο (χειρότερο) είχε κάτσει στον λεμό μου ακριβώς στην μέση και μες στον πανικό ο πατέρας μου έβαλε το χερι του κ το έβγαλε. Αυτά είναι τραγικά διότι εως και τώρα που είμαι μεγάλη έχω μεγάλη φοβία στα ψαρικα και στο κοκκινο κρέας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...