Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • G.STONE

    G.STONE 15 δημοσιεύσεις

  • my billy

    my billy 10 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 5 δημοσιεύσεις

  • jst

    jst 5 δημοσιεύσεις

κατ'αρχην να σας πω ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ από τον πνιγμο. φοβαμαι ως εκει που δεν παιρνει γιατι οταν πηγαινα στο δημοτικο παραλιγο να πεθανω, πνίγηκα με το νερο που επινα. δεν εχω ξεχασει τιποτα από αυτο που εζησα και κυριως την εμπειρια που ειχα να βλεπω τη ζωη να περναει μπροστα από τα ματια μου σαν ταινια.

τελοσπαντων.... να σχετικο βιντεακι κοπέλα μου

http://night-flights.pblogs.gr/2007/06/heimlich-maneuver-heirismos-haimlih.html

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια πολυ καλη μεθοδος προληψης (ας πουμε) εινα ο ασφαλης τροφοδοτης(το εχω παρει απο το cosy corner)δεν ξερω να παραθεσω το site..... αλλα, αν πατε στην σελιδα με τα ειδη φαγητου θα το δειτε! ειναι κατι σαν διχτακι με λαβη. ειναι απιστευτα βολικο.

του εχω δωσει με αυτο απο ψωμι ,πατατα,μπισκοτο, σπανακι κ.α. κ τωρα που αρχισε να βαριεται την αλεσμενη φρουτοκρεμα του βαζω μεσα κ φρουτα(κομματακια)κ τα τρωει δαγκωτα τα τσακιζει! με εχει σωσει στην κυριολεξια.απο 5 μηνων το χρησιμοποιουμε ως τωρα. σε ταβερνακια κ οικογενειακα τραπεζια το εχω παντα μαζι γιατι ο λιχουδακος μου ολο μαμ-μαμ λεει!! οσοι το βλεπουν, με ρωτανε που το πηρες αυτο?? ααα!! τι ωραιο. αν δεν το εχετε ανακαλυψει ακομα σας το προτεινω οπωσδηποτε!!!!!!!!!!

 

Τι ακριβώς είναι ο ασφαλής τροφοδότης και ποιά είναι η χρήση του; το είδα στο site αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eχω πάθει τη πλάκα μου!!!

Αφου σκέφτομαι να της ξαναρχίσω τα αλεσμένα!!

 

Το βιντεάκι σας για τον πνιγμό είναι πάαρα πολύ καλό!!

 

http://night-flights.pblogs.gr/2007/06/heimlich-maneuver-heirismos-haimlih.html

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1812427&postcount=37

 

Εδώ βρήκα και άλλα τέτοια βιντεάκια

http://www.videojug.com/film/how-to-treat-conscious-choking-in-an-adult-or-child

 

Αυτό είναι ακριβώς για μικρά παιδιά

 

[YOU TUBE]mLgFnSyDi-U[/YOU TUBE]

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει κάτι ανάλογο. Δεν θυμάμαι πόσο χρονών ήταν ακριβώς η κόρη μου. Λιγότερο από 2 πάντως. Την κράταγα αγκαλιά στο τραπέζι και της έδινα λίγο ψωμάκι. Πολύ μικρά κομματάκια. Ο άντρας μου δίπλα... Ξαφνικά αρχίζει να πνίγεται, να την χτυπάμε στην πλάτη, τίποτα... Άρχισα και εγώ να κλαίω και να μην ξέρω τι να κάνω. Δεν υπάρχει χρόνος να ζητήσεις από αλλού βοήθεια. το τέλος του λέω "κρατα την ανάποδα". Την γύρισε στην κυριολεξία ανάποδα, την κρατούσε από τα πόδια και της χτυπούσα την πλάτη. Στο τέλος εκσφενδονίστηκε μια τεράστια μάζα ψωμί. Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. Μάλλον δεν κατάπινε, αλλά κρατούσε τα κομματάκια στο στόμα της μέχρι που έγιναν μπάλα.

Φρίκαρα από τότε και τα αλεσμένα τα έκοψα σταδιακά μετά τα 2...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι ο ασφαλής τροφοδότης και ποιά είναι η χρήση του; το είδα στο site αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι είναι.

ξεβιδωνει κ βαζεις μεσα στο διχτακι ενα κομματι μηλο π.χ (σκεψου ενα μηλο κομμενο στα 8 κοματια περιπου βαζεις το 1 κομματι τετοια ποσοτητα χωραει) το παιδι το μπουκωνει στο στομα του το μουλιαζει η το δαγκωνει αναλογα την ηλικια του, κ αυτο λιωνει κ βγαινει απο τις τρυπουλες που εχει το διχτυ χωρις καμμια απολυτως πιθανοτητα να πνιγει!:-D. του δινεις κατι να μασουλαει κ δεν χρειζεται να εχεις το νου σου μην πνιγει. το δυσκολο ειναι(για το μπεμπη μας) να του το παρεις απο το χερι κ για να το ξαναγεμισεις........:rolleyes::rolleyes: ουρλιαζει! του αρεσει που εχει τον ελεχγο μονος του. ασε που λερωνει λιγοτερο π.χ απο ενα μπισκοτο που σερνεται απο το χερακι του στα πατωματα κ τριβεται τελικα! οταν βγαινουμε εξω, κ ειναι ωρα για φρουτοκρεμα, τρωει με αυτο ολοκληρη μπανανα κανονικοτατα.

για μωρα απο 5-6 μηνων ως 12-14 (πιστευω αναλογα το παιδι) ειναι τελειο σας λεω!:mrgreen: συμβουλη αν το παρτετε αγοραστε κ ανταλλακτικα διχτακια γιατι βαφουν κ γινονται ψιλοχαλια μετα απο καποιες χρησεις.

μακρυγορησα παλι..... αλλα ελπιζω να το καταλαβες.:mrgreen::mrgreen:!

αααα! η μανα μου οταν το ειδε θυμηθηκε οτι μικρα μας βαζανε τροφη μεσα σε τουλι κ το μασουλουσαμε.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς είναι ο ασφαλής τροφοδότης και ποιά είναι η χρήση του; το είδα στο site αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι είναι.

 

Koρίτσια αυτό εννοείτε;

http://www.cosycorner.gr/products/details.php?lang=gr&id=767

Link to comment
Share on other sites

my billy καλό ακούγεται για παιδάκια μικρότερης ηλικίας βέβαια. Αν και ποιστεύω ότι ο δικός μου δεν θα έτρωγε με αυτόν τον τρόπο. Σίγουρα πάντως αν με αξιώσει ο Θεός και κάνω 2ο παιδάκι θα το χρησιμοποιήσω 100%!

Ας το δοκιμάσουν οι μανούλες που μας διαβάζουν, είναι ένας τρόπος ασφάλειας τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

my billy καλό ακούγεται για παιδάκια μικρότερης ηλικίας βέβαια. Αν και ποιστεύω ότι ο δικός μου δεν θα έτρωγε με αυτόν τον τρόπο. Σίγουρα πάντως αν με αξιώσει ο Θεός και κάνω 2ο παιδάκι θα το χρησιμοποιήσω 100%!

Ας το δοκιμάσουν οι μανούλες που μας διαβάζουν, είναι ένας τρόπος ασφάλειας τουλάχιστον.

ναι δεν κανει για εσας:(μετα ειδα την ηλικια του γιου σου.....

αλλα για μωρακια ειναι σουπερ βολικο!:P κ ναι ειναι αυτο που παραθετει η κοπελα 2 ποστ πιο πανω. μου εστειλαν καταλογο του 2011 κ ειδα οτι εχει βγαλει κ καποια σχεδια ακομη.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απο που μπορουμε να το αγορασουμε αυτο?μου αρεσε σαν ιδέα:P:p:p

εγω το πηρα απο το cosy corner to site που εχει πιο πανω η soevan07.

αλλα το ειχα δει κ στο site του λητω μαρκας nuby. αν το παρει παρε κ ανταλλακτικα διχτακια οπωσδηποτε γιατι με τις χρησεις βαφουν κ ειναι καπως μπλιαχ.... αν κ τα μουλιαζω σε λευκο ξυδι κ σοδα αλλα κ παλι θελουν αλλαγη.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

εγω το πηρα απο το cosy corner to site που εχει πιο πανω η soevan07.

αλλα το ειχα δει κ στο site του λητω μαρκας nuby. αν το παρει παρε κ ανταλλακτικα διχτακια οπωσδηποτε γιατι με τις χρησεις βαφουν κ ειναι καπως μπλιαχ.... αν κ τα μουλιαζω σε λευκο ξυδι κ σοδα αλλα κ παλι θελουν αλλαγη.

 

 

σε ευχαριστω,θα το παρω σιγουρα!!!!εγω αλεθω ακομα οπότε μου φενεται καλη ιδεα να μασουλαει και να μην φοβαμαι για τυχών πνιγμο.

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω,θα το παρω σιγουρα!!!!εγω αλεθω ακομα οπότε μου φενεται καλη ιδεα να μασουλαει και να μην φοβαμαι για τυχών πνιγμο.

Χμμμ!!!!!! :rolleyes:δεν ξερω μου φαινεται λιγο μεγαλο το παιδακι σου, εξαρταται κ απο το παιδι βεβαια! δοκιμασε το κ θα δεις δεν ειναι κ πανακριβο εξαλλου!:P

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι φανταζομαι πως σε περιπτωση που υπαρχει μαζα φαγητου δε θα πιασει το συγκεκριμενο, γιατι απλα η μαζα θα μεταφερθει παρακατω που το δαχτυλο σου δε θα φτανει....παντως εγω ετσι την εχω σωσει 2 φορες...αλλα δε σας προτεινω να το δοκιμασετε ειδικα αν σε γενικες γραμμες ειναι ο λαθος τροπος!!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

 

Κοριτσια κι εγω εχω διαβασει οτι δενκανει να βαλεις το χερι μεσα γιατι μπορει να το σπρωξεις χειροτερα!!!Μαλλον ομως πρεπει να ρωτησουμε καποιον ειδικο για σιγουρια,γιατι ΠΡΕΠΕΙ ολες να ξερουμε οπωσδηποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα την Heimlich Maneuver πρεπει να κανετε. Την ειχαμε μαθει στις πρωτες βοηθειες με την πυροσβεστικη οταν ημουν νεαρη. Τωρα βεβαια δεν την θυμαμαι καλα αλλα το βιντεο ειναι ΠΟΛΥ ενημερωτικο. Ειναι ο πιο ασφαλης τροπος αφαιρεσης αντικειμενου απο το λαιμο παιδιου ή ενηλικου

 

 

και για μωρα:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΕΣ ΕΜΕΝΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΝΙΓΕΙ ΠΑΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΕΤΣΙ 8ΗΜΕΡΩΝ ΕΒΓΑΖΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΝΙΓΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΠΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΦΕΡΩ...ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιόκας μου,είχαμε ψήσει μπριζόλες-λουκάνικα(ήταν τα γενέθλια της γυναίκας μου)και μετά (είναι λαίμαργος τι να κάνουμε:rolleyes:)παίρνει ένα κομμάτι λουκάνικο,το τρώει και επειδή έκαιγε και δεν το είχε μασήσει καλά του κόπηκε η ανάσα!!!:(:(Πήγα και ήρθα!!!:oops:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λίγο εως πολύ συμβαίνει σε όλα τα παιδάκια και εμενα μου έχει συμβεί δυο τρείς φορές με τα μικρά και πραγματικά τα χρειάστηκα και μάλιστα τουλάχιστον δύο φορές έχω βάλει χέρι στο λαιμό και έχ τραβήξει έξω αυτό που τα έπνιγε αυτό που δεν κάνω βέβαιαα ποτέ είναι δίνω στα μικρά ξηρούς καρπούς και μεγάλες σκληρές καραμέλες και όταν ήταν μικρότερα κιόλας δεν τους έδινα ποτέ μεγάλο κομμάτι μήλο γιατί κολλάει εύκολα στο λαιμό, τι πρώτες βοήθειες σε περίπτωση πνιγμού τις γνωρίζω οπότε σε κάθε περίπτωση κάνω έναν συνδυασμό απ' όλα και ο θεός βοηθός είναι τελικά να μην σου τύχει η στραβή.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μας 10 μηνών αλλά δεν έχει βγάλει ούτε ένα δόντι, το παλεύουμε και βάζουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο στόμα με μανία. Χθες του έδωσα ένα μπισκοτάκι biskoti nutricia και άρχισε να το γλείφει και αφού μαλάκωσε είδα κάτι κομματάκια μικρά στο στόμα του. Τον άφησα να δω τι θα κάνει, αλλά πάντα ήμουν δίπλα του. Τα πρώτα τα κατέβασε, αλλά τον έβλεπα να δυσανασχετεί έντονα. Κάποια στιγμή στο επόμενο κομματάκι άρχισε να γουρλώνει τα μάτια, να βήχει και τότε τον σήκωσε το γύρισα μπρούμυτα και τον χτυπησα ελαφρά στην πλάτη. Τα έβγαλε όλα κάνοντας εμετό !!! Το ίδιο έκανε και σήμερα που του έδωσα λίγη μπανανα εντελώς λιωμένη σε ποσότητα μισή από ένα στραγάλι. Γιατι το κάνει αυτό ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η κόρη μου το έκανε πάααααρα πολλές φορές, ακόμη και με κρέμες.... Νομίζω πως με ένα μικρό σβώλο στην κρέμα, αναγουλιάζει και αν γουρλώσει βγάζει το σύμπαν..... Σαν ποτάμι....

Νομίζω πως μόλις συνήθισε τα κομματάκια μέσα στην κρέμα και έμαθε ότι μασάμε και λίγο το φαϊ μας, μερικές φορές, σταμάτησε να το κάνει. (Καμμιά φορά σπανίως το ξαναβλέπουμε...).

ΜΗΝ το κουνάς, ΜΗΝ το τρομάζεις..... Περίμενε. Μίλα του να μην τρομάξει (όχι οτι τα νοιάζει και πολύ). Να δεις που μόνο του θα βγάλει ό,τι είναι και θα συνεχίσει κανονικά σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Προσοχή να μη μελανιάσει και να μην έχει βάλει τίποτα άλλο στο στόμα του......

Που θα πάει, θα περάσει κι αυτό.... Υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτο που πάθαμε με τον άντρα μου το Σάββατο, θα μας μείνει βαθιά χαραγμένο στην μνήμη μας για πάντα.

Έπλασα λίγα κεφτεδάκια για να τα έχω έτοιμα την επόμενη μέρα. Τα βλέπει ο μικρός και έκανε σαν τρελλούλης για να φάει. έκλαιγε σπαρακτικά! Οκ λέω ,να τα τηγανίσω λοιπόν για να γίνουν και πιο γρήγορα. Μόλις τα έβγαλα, παγώνουν λίγο και του δίνω. Από την λαχτάρα του, σκαρφαλωσε στον πάγκο και έριξε ένα γυάλινο πιάτο κάτω. Παραλίγο να του ρθει και αυτό στο κεφάλι...

Σε κάποια φάση εκεί που είχε φάει ήδη τρία κεφτεδάκια, ξαφνικά αρχίζει να βήχει. Τον χτυπάμε στην πλατούλα, δεν φανταστήκαμε πόσο πολύ θα πνιγόταν το παιδί. Αυτό να μην συνέρχεται και ξανά δυνατά χτυπήματα στην πλάτη και γυρισμένο το παιδί πρός τα κάτω. Τίποτα, άρχιζε να μελανιάζει και να του κόβεται η αναπνοή. Εγώ να ουρλιάζω και να κλαίω, περάσαν όλα από μπροστά μου κορίτσια, το παιδί κοιτούσε στο άπειρο, με ένα μωβ χρώμα στο πρόσωπο του. Τελευταίες κινήσεις, βάζει το χέρι του ο άντρας μου να του τραβήξει την γλώσσα, του δίνει ένα πολύ δυνατό χτύπημα στην πλάτη και τελικά έφτυσε μια μάζα από τα κεφτεδάκια.Όχι κομμάτι.

Πραγματικά δεν ξέρω τι έφταιξε, στραβοκατάπιε ίσως; επειδή ήταν τραγανά; απο την λαιμαργία του και σε συνδυασμό με τα παραπάνω έγινε; δεν θα μάθω...και γενικά είμαι τόσο προσεκτική σε αυτά που τρώει, το κακό όμως δεν αργεί να γίνει...Ο Θεός και η Παναγία ευτυχώς μας λυπηθηκαν.

 

Εδώ και δυο μέρες κλαίω συνέχεια, δεν βγαίνουν αυτές οι στιγμές από το μυαλό μου. 10 δευτερόλεπτα ακόμα και το παιδί μου θα μου έφευγε μέσα από τα χέρια μου. Εχω τρελλαθεί. Ο άντρας μου μετά μου είπε ότι τα τελευταία δευτερόλεπτα νόμιζε ότι δεν θα τα καταφέρουμε και η καρδιά του χτυπούσε πολύ δυνατα.

Μεγάλη προσοχή κορίτσια όταν τρώνε τα παιδάκια μας.

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά ήθελα να μοιραστώ αυτό που έζησα μαζί σας.

 

Κορίτσι μου τι να σου πω... :cry:

 

Μου ανέβηκαν δάκρυα στα μάτια μου και μόνο που το διάβασα... οχι να το ζούσα κι όλας! Αναψε και ένα κεράκι στην Παναγίτσα να την ευχαριστήσεις που σας το φύλαξε το μικρό σας!

 

Υ.Γ. Να σας πω κάτι λιγουλάκι κουφό που όμως πιάνει? Οταν σας πιάσει βήχας και νιώθετε πως πνίγεστε (όχι να έχει κολλήσει κάτι στον λαιμό σας!), όταν στραβοκατάπιατε κλπ., σηκώστε το ένα σας χέρι όρθιο! Θα δείτε πως σε μερικά δευτερόλεπτα θα συνέλθετε! Δεν ξέρω πως "πιάνει" αυτό, μας το είχε πει ένας παιδιάτρος στην Αμερική και πιάνει πάντα! :idea:

Το κάνουμε και μεις αλλά το έχουμε μάθει και στον μικρό μας που το κάνει πάντα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Επισης κατι αλλο που κανουμε λαθος οταν πνιγομαστε ειναι να προσπαθουμε να αναπνευσουμε ενστικτωδως φυσικα, απο το στομα. Αν εκεινη τη στιγμη που πνιγεσαι παρεις βαθια ανασα απο τη μυτη, δε θα σου κοπει ο αερας (γιατι ειναι φραγμενη η στοματικη οδος οποτε προσπαθεις παλι κ παλι και πνιγεσαι χειροτερα) και θα καταφερεις να καταπιεις πιο ευκολα αυτο που σε πνιγει. Το εχω παθει εγω πολλες φορες και αυτο το "κολπο" εχει πιασει... αλλα φυσικα ειναι δυσκολο να το κανει ενα παιδακι, και πολυ περισσοτερο να του το μαθεις. Αλλα το αναφερω γιατι και οι μαμαδες πνιγομαστε καμια φορα....;) εγω ειδικα εχω πρωταθλημα στο..πνιξιμο με νερο η κοκα κολα:confused:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...