Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!


Recommended Posts

Κορίτσια αυτο που πάθαμε με τον άντρα μου το Σάββατο, θα μας μείνει βαθιά χαραγμένο στην μνήμη μας για πάντα.

Έπλασα λίγα κεφτεδάκια για να τα έχω έτοιμα την επόμενη μέρα. Τα βλέπει ο μικρός και έκανε σαν τρελλούλης για να φάει. έκλαιγε σπαρακτικά! Οκ λέω ,να τα τηγανίσω λοιπόν για να γίνουν και πιο γρήγορα. Μόλις τα έβγαλα, παγώνουν λίγο και του δίνω. Από την λαχτάρα του, σκαρφαλωσε στον πάγκο και έριξε ένα γυάλινο πιάτο κάτω. Παραλίγο να του ρθει και αυτό στο κεφάλι...

Σε κάποια φάση εκεί που είχε φάει ήδη τρία κεφτεδάκια, ξαφνικά αρχίζει να βήχει. Τον χτυπάμε στην πλατούλα, δεν φανταστήκαμε πόσο πολύ θα πνιγόταν το παιδί. Αυτό να μην συνέρχεται και ξανά δυνατά χτυπήματα στην πλάτη και γυρισμένο το παιδί πρός τα κάτω. Τίποτα, άρχιζε να μελανιάζει και να του κόβεται η αναπνοή. Εγώ να ουρλιάζω και να κλαίω, περάσαν όλα από μπροστά μου κορίτσια, το παιδί κοιτούσε στο άπειρο, με ένα μωβ χρώμα στο πρόσωπο του. Τελευταίες κινήσεις, βάζει το χέρι του ο άντρας μου να του τραβήξει την γλώσσα, του δίνει ένα πολύ δυνατό χτύπημα στην πλάτη και τελικά έφτυσε μια μάζα από τα κεφτεδάκια.Όχι κομμάτι.

Πραγματικά δεν ξέρω τι έφταιξε, στραβοκατάπιε ίσως; επειδή ήταν τραγανά; απο την λαιμαργία του και σε συνδυασμό με τα παραπάνω έγινε; δεν θα μάθω...και γενικά είμαι τόσο προσεκτική σε αυτά που τρώει, το κακό όμως δεν αργεί να γίνει...Ο Θεός και η Παναγία ευτυχώς μας λυπηθηκαν.

 

Εδώ και δυο μέρες κλαίω συνέχεια, δεν βγαίνουν αυτές οι στιγμές από το μυαλό μου. 10 δευτερόλεπτα ακόμα και το παιδί μου θα μου έφευγε μέσα από τα χέρια μου. Εχω τρελλαθεί. Ο άντρας μου μετά μου είπε ότι τα τελευταία δευτερόλεπτα νόμιζε ότι δεν θα τα καταφέρουμε και η καρδιά του χτυπούσε πολύ δυνατα.

Μεγάλη προσοχή κορίτσια όταν τρώνε τα παιδάκια μας.

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά ήθελα να μοιραστώ αυτό που έζησα μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • G.STONE

    G.STONE 15 δημοσιεύσεις

  • my billy

    my billy 10 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 5 δημοσιεύσεις

  • jst

    jst 5 δημοσιεύσεις

Θεέ μου! Από τις μεγαλύτερες φοβίες μου ο πνιγμός... Μην το σκέφτεστε πια, πάει πέρασε... Όλα καλά τώρα!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Τρελάθηκα και μόνο που διάβασα αυτό που έγινε όχι να το πάθαινε και παιδί μου...ευτυχώς που ήταν και άντρα σου εκεί ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΛΕΠΤΟ ...................

Link to comment
Share on other sites

αχ καλή τι πάθατε!!!!

θέλει απίσευτη προσοχή, είναι μικρούλαι ακόμα τα παιδάκια μας!!!!

ευτυχώς που όλα πήγαν καλά!

μια μεγάαααααλη λαμπάδα να ανάψεις!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κοροϊδεύω τον πεθερό μου που είναι συνέχεια μη και μη με τις μπουκιές της μικρής γιατί της ξαδέρφης του της "έφυγε" το μωρό με έναν κόκκο ρυζιού!

 

Μην το σκέφτεσαι... πέρασε πάει... θα μάθει και ο μκρός να μασάει καλύτερα ;) Think positive.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θέλω να το βγάλω από το μυαλό μου και όλο βλέπω μπροστά μου το προσωπάκι του. Εννοείται το επόμενο πρωϊ κατευθείαν εκκλησία τον πήγα και τον κοινώνησα. Θα κάνουν πολύ καιρό να δούνε κεφτεδάκια στο σπίτι...τρέμω να τον ταϊσω κιόλας τωρα...Παναγίτσα μου τι ήταν αυτό που πήγε να πάθει το παιδάκι μου. Μας ζητούσε βοήθεια με το βλέμμα του και δεν μπορούσαμε κορίτσια να τον κάνουμε να φτύσει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω να το βγάλω από το μυαλό μου και όλο βλέπω μπροστά μου το προσωπάκι του. Εννοείται το επόμενο πρωϊ κατευθείαν εκκλησία τον πήγα και τον κοινώνησα. Θα κάνουν πολύ καιρό να δούνε κεφτεδάκια στο σπίτι...τρέμω να τον ταϊσω κιόλας τωρα...Παναγίτσα μου τι ήταν αυτό που πήγε να πάθει το παιδάκι μου. Μας ζητούσε βοήθεια με το βλέμμα του και δεν μπορούσαμε κορίτσια να τον κάνουμε να φτύσει.

πω πω κοπελα μου τι λαχταρα περασατε:-( σε νιωθω πληρως.

πριν κανα μηνα κ αφου εχει μονο 2 δοντακια ο μπεμπης..... ξαφνικα βλεπω τον αντρα μου πανικοβλητο να τον εχει στα ποδια του να του χτυπαει την πλατουλα. τι εφαγε του λεω? κ ταυτοχρονα τον γυρναω αναποδα κ τον χτυπαω στην πλατη 4-5 χτυπηματα κ τα ματακια του γουρλωμενα :shock:εχασα την μιση μου ζωη. ευτυχως το εφτυσε. ο εξυπνος ο αντρας μου του ειχε δωσει ΠΑΞΙΜΑΔΙ:shock::?:shock:!!!!!!!! μα αφου τον προσεχα μου ειπε.......πως εγινε αυτο?

ευτυχως που εναι καλα τα πλασματακια μας:P

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω καλή μου...τι κακό ήταν κι αυτό! Η Παναγία σε βοήθησε! Ευτυχώς ήταν κι ο άντρας σου εκεί! Να 'ναι καλά το παιδάκι σου και να μην ξαναλαχταρήσετε έτσι ποτε!

 

Πρέπει να έχω κι εγώ το νου μου γιατί ο μεγάλος ήταν κακόφαγος και είχα επαναπαυθεί σε αυτό το θέμα, ο μικρός όμως είναι πολύ λαίμαργος!

 

Κορίτσια το πιστεύετε ότι κι εγώ, 18 χρονών γαϊδούρα, κόντεψα να πνιγώ με ένα κομμάτι χάμπουργκερ? Τα είδα όλα μιλάμε...θα πέθαινα στ' αλήθεια! Θέλει πολύ προσοχή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε καταλαβαινω απολυτα μου έτυχε οχι με φαγητο αλλά απο μια μπομπονιερα που μας έφεραν απο βαπτιση...η μικρη μου έπαιζε με το παιχνιδακι της μπομπονιερας ξεκολλησε το αυτοκολλητο διαφανες που συνηθως βαζουν με την φιρμα του μαγαζιου χωρίς να τη δω και το έβαλε στο στομα...προφανως δεν μπορεσε να το καταπιει....κολλησε στο λαιμο άρχισε να λεει μαμα....και μετα αυτο που περιγράφεις...αλλάαυτο που έκανα γιατι ήμουν μονη μου την γυρισα πλάτη σε μενα και της πιεσα το διάφραγμα 2-3 φορες δυνατά έβγαλε μια δυο γουλιτσες υγρα μαζι με το καταραμένο πλαστικο....η ψυχη μου στην κουλουρη....ευτυχως δεν έχασα την ψυχραιμια μου.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που είχε γίνει πριν λίγα χρόνια, το θυμάστε? Το είχαν πει και στις ειδήσεις...

 

Ένα πεντάχρονο αγοράκι βρήκε κάτω από τον καναπέ ένα φουντούκι απο τη γιορτή που είχαν στο σπίτι τους το πρηγούμενο βράδυ και πνίγηκε καθώς πήγε να το φάει...το θυμάμαι ακόμα γιατί μου είχα κάνει εντύπωση που ήταν και γιατρός η μάνα του και πάλι δεν μπόρεσε να το σώσει...στα χέρια της έσβησε το παιδί...μπρρρ το θυμάμαι και μου σηκώνεται η τρίχα.

Τι να πει και τι να κάνει αυτή η δόλια η μάνα?

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω απολυτα μου έτυχε οχι με φαγητο αλλά απο μια μπομπονιερα που μας έφεραν απο βαπτιση...η μικρη μου έπαιζε με το παιχνιδακι της μπομπονιερας ξεκολλησε το αυτοκολλητο διαφανες που συνηθως βαζουν με την φιρμα του μαγαζιου χωρίς να τη δω και το έβαλε στο στομα...προφανως δεν μπορεσε να το καταπιει....κολλησε στο λαιμο άρχισε να λεει μαμα....και μετα αυτο που περιγράφεις...αλλάαυτο που έκανα γιατι ήμουν μονη μου την γυρισα πλάτη σε μενα και της πιεσα το διάφραγμα 2-3 φορες δυνατά έβγαλε μια δυο γουλιτσες υγρα μαζι με το καταραμένο πλαστικο....η ψυχη μου στην κουλουρη....ευτυχως δεν έχασα την ψυχραιμια μου.....

Αυτο μου συνέβη κι εμένα με ένα χαρτάκι που ξεκόλλησε από ένα παιχνίδι του! ήταν 6 μηνών μέσα στο πάρκο κι έπαιζε κι αν δεν πέρναγα εκείνη την ώρα να το δω δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι αφού του το έβγαλα, τον πήρα αγακλιά και έκατσα στον καναπέ τρομοκρατημένη, μουδιασμένη και περίμενα τον άντρα μου. Μόνο όταν ήρθε ξέσπασα σε κλάματα. Δε θέλω να το θυμάμαι...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Παναγιτσα μου!!!!!

εχω φοβια με αυτο το πραγμα και σε καταλαβαινω. αυτο το ειχα παθει οταν ειχα μικρη την κορη μου και ακομη οχι το γιο μου. ημουν μονη στο σπιτι και δεν ξερω πως δεν λιποθυμησα , ακομη τρεμω..... την ειχα γυρισει και την κρατουσα αναποδα και αυτη δεν εκανε τιποτα. μετα την εβαλα στα γονατα και την χτυπησα στην πλατη. ειχε πνιγει με γαλα και ετσι αναποδα και με το χτυπημα ,εκανε εμετο και γυρισε πισω το γαλα. ειναι η πρωτη φορα που χαρηκα που εκανε εμετο. δεν το εχω ξεχασει. νομιζω οτι δεν ανεπνεα καθολου....

θυμαμαι μονο που φωναζα ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ και με βοηθησε. μου εχρχεται να βαλω τα κλαματα και μονο που το σκεφτομαι...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδιά όταν λέτε ανάποδα εννοείτε ότι το κρατάτε ας πούμε από τα πόδια ή με την κοιλιά πάνω στα πόδια σας ας πούμε; Μου είναι αδιανόητο ότι μπορεί να χρειαστεί να γυρίσω το παιδί με το κεφάλι κάτω!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω σοκαριστεί αφάνταστα. Όσο και να τα κυνηγάμε, κακά τα ψέμματα, τα παιδάκια μας είναι στα χέρια του Θεού και μόνο. Σε καταλαβαίνω απόλυτα και χαίρομαι πολύ που πήγαν όλα καλά.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

πωπω καλη μου τι παθατε??ανατριχιασα οσο το διαβαζα..φανταζομαι εσεις πως θα νιωθατε....:cry::cry:

σε καταλαβαινω που λες οτι αυτη η στιγμη δεν φευγει απ'το μυαλο σου!!το καλοκαιρι επεσε ο μεγαλος μου απ'την κουνια εξω στην αυλη πανω στο μπετο κ ακουω ενα μπαααμ κ λεω παει τον εχασα!δεν εχω ακουσει πιο τρομακτικο ηχο στην ζωη μου!!!!δεν κουνιοταν,ουτε εκλαιγε..παρα μονο ειχε χλωμιασει!!μολις τον σηκωσα εβαλε κατι καλματα..αχ αφηστε...!τον λυπηθηκα τοσο μα τοσο πολυ!!!εεε ακομα ακουω αυτον τον ηχο στα αυτια μου κ δεν εχω ξεχασει το προσωπο του!!

αρα σε καταλαβαινω γλυκια μου!!ειναι αδυναμια για τους γονεις να βλεπουν το παιδι τους κταπονημενο κ να τους ζηταει βοηθεια!αυτο το βλεμματακι αργει πολυ να ξεθωριασει απ'την μνημη σου!

τωρα ομως ολα πηγαν καλα δοξα το θεο!!ισως τωρα να τρωει κ πιο προσεκτικα με τετοια τρομαρα το καημενουλι!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμαν, αμάν αμάν!

Ευτυχώς όλα πήγαν καλά!

Για διαβάστε ΟΛΟΙ εδώ, είναι απαραίτητο να τα ξέρουμε!!!!!

ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

http://www.babyspace.gr/Article/item-inside-throat/168-1602.html

 

 

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες, ωστόσο ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανένα βιντεάκι να δούμε, γιατί στην πράξη είναι διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν λέτε ανάποδα εννοείτε ότι το κρατάτε ας πούμε από τα πόδια ή με την κοιλιά πάνω στα πόδια σας ας πούμε; Μου είναι αδιανόητο ότι μπορεί να χρειαστεί να γυρίσω το παιδί με το κεφάλι κάτω!

ναι καλα καταλαβες! ετσι ακριβως αναποδα σαν αρνι!στον αερα απ τους αστραγαλους κ το κεφαλι κατω.πιστεψε με αν ερθει ποτε αυτη η στιγμη:?(που το απευχομαι φυσικα) δεν θα σου φανει καθολου αδιανοητο!!!!!!:shock:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Μου σηκώθηκε η τρίχα... Μπράβο σας που ήσασταν ψύχραιμοι! Εμένα ο μεγάλος μου φόβος είναι μην τύχει κάτι τέτοιο στη μάνα μου που την προσέχει... Γενικά είναι ψύχραιμη αλλά θα είναι κι εκείνη την ώρα; (αν, ο μη γένοιτο... )

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω απολυτα μου έτυχε οχι με φαγητο αλλά απο μια μπομπονιερα που μας έφεραν απο βαπτιση...η μικρη μου έπαιζε με το παιχνιδακι της μπομπονιερας ξεκολλησε το αυτοκολλητο διαφανες που συνηθως βαζουν με την φιρμα του μαγαζιου χωρίς να τη δω και το έβαλε στο στομα...προφανως δεν μπορεσε να το καταπιει....κολλησε στο λαιμο άρχισε να λεει μαμα....και μετα αυτο που περιγράφεις...αλλάαυτο που έκανα γιατι ήμουν μονη μου την γυρισα πλάτη σε μενα και της πιεσα το διάφραγμα 2-3 φορες δυνατά έβγαλε μια δυο γουλιτσες υγρα μαζι με το καταραμένο πλαστικο....η ψυχη μου στην κουλουρη....ευτυχως δεν έχασα την ψυχραιμια μου.....

 

Εννοείς ότι την πίεσες ανάμεσα στην κοιλιά και το στομάχι; πως ακριβώς; θα έρθει και η παιδιατρός μας αύριο για εμβόλιο και θα την ρωτήσω. Όλο έλεγα να της το πώ και δεν πρόλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...