Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόκκινο πιπί σε κορίτσι 2-6 ετών


Recommended Posts

Μπορεί να είμαι υπερβολική που ανοίγω τέτοιο θέμα...αλλά εδώ και 3 μέρες τα χειλάκια της ήβης της μικρής είναι κατακκόκινα και βλέπω και μικρά σπυράκια σαν να έχει κάνει έκζεμα δλδ...

 

πήρα την παιδίατρο και μου είπε να βάζω μια κρέμα (verdal) πρωί βράδυ για τουλάχιστον 10 μέρες και βλέπουμε....

 

σήμερα ήταν πάλι κατακκόκινη (μπορεί και χειρότερα)...τι κάνω ? υπομονή ή πηγαίνω σε δερματολόγο άμεσα???

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προφανώς αν είναι τόσο ερεθισμένη θα την τσούζει ή θα την πονάει κιόλας. Πως είναι η διάθεσή της; Σου παραπονιέται εκείνη;

Την κρέμα πότε την ξεκίνησες; Φαντάζομαι μετά από δύο μέρες χρήσης θα έπρεπε τουλάχιστον να υποχωρεί η κοκκινίλα. Καλύτερα να δει δερματολόγος, έκαστως στο είδος του. Περαστικά

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αν είναι τόσο ερεθισμένη θα την τσούζει ή θα την πονάει κιόλας. Πως είναι η διάθεσή της; Σου παραπονιέται εκείνη;

Την κρέμα πότε την ξεκίνησες; Φαντάζομαι μετά από δύο μέρες χρήσης θα έπρεπε τουλάχιστον να υποχωρεί η κοκκινίλα. Καλύτερα να δει δερματολόγος, έκαστως στο είδος του. Περαστικά

 

όχι δεν παραπονιέται...

 

την ξεκίνησα χτες....λες να είναι νωρίς ακόμα???

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

RESCUE θα τη βρεις σε ομοιοπαθητικα φαρμακεια. εγω σωθηκα που ειχα προβλημα συνεχως με τον μικρο . μυκητες ειναι αυτο που περιγραφεις ,3 φορες τη μερα για 3-4 μερες και τελος. ουτε φαρμακα ουτε κορτιζονες.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν παραπονιέται...

 

την ξεκίνησα χτες....λες να είναι νωρίς ακόμα???

Επίσης μπορείς να την πλένεις και με χαμομήλι σε αυτήν την περιοχή. Εξωτερικά εννοείται κάνει θαύματα, φυσικό αντισηπτικό και καταπραϋντικό.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

RESCUE θα τη βρεις σε ομοιοπαθητικα φαρμακεια. εγω σωθηκα που ειχα προβλημα συνεχως με τον μικρο . μυκητες ειναι αυτο που περιγραφεις ,3 φορες τη μερα για 3-4 μερες και τελος. ουτε φαρμακα ουτε κορτιζονες.

 

και τι να την πάρω χωρίς να την έχει δει γιατρός??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι υπερβολική που ανοίγω τέτοιο θέμα...αλλά εδώ και 3 μέρες τα χειλάκια της ήβης της μικρής είναι κατακκόκινα και βλέπω και μικρά σπυράκια σαν να έχει κάνει έκζεμα δλδ...

 

πήρα την παιδίατρο και μου είπε να βάζω μια κρέμα (verdal) πρωί βράδυ για τουλάχιστον 10 μέρες και βλέπουμε....

 

σήμερα ήταν πάλι κατακκόκινη (μπορεί και χειρότερα)...τι κάνω ? υπομονή ή πηγαίνω σε δερματολόγο άμεσα???

 

καλημέρα

ρωτησες το παιδίατρο; την ειδε εκείνος;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

ρωτησες το παιδίατρο; την ειδε εκείνος;

 

όχι δεν την είδε..την περιέγραψα και μου είπε για την κρέμα...

 

το θέμα είναι να την πάω στην παιδίατρο ή σε δερματολόγο??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το παθαίνουμε συχνά. Βάζω verdal και μετά από πάνω ταλκ. Πολύ ταλκ για να τραβάει όλη την υγρασία. Αλλά δεν περνάει και αμέσως.

 

Καλύτερα νομίζω ο παιδίατρος να τη δει.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν την είδε..την περιέγραψα και μου είπε για την κρέμα...

 

το θέμα είναι να την πάω στην παιδίατρο ή σε δερματολόγο??

 

σε δερματολόγο culte!!!

όπως και να χει αφου ε4ιναι εξωτερικό είναι δερματικό το θέμα,

πολυ πολύ ρωτα το παιδίατρο για να τη πας στο δερματολόγο

κ μενα ειχε ενα κοκκιωμα ο μικρος 6- μηνών κ ο ιδιος ο παιδίατρος με παρέπεμψε σε δερματολόγο

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχαμε παθει κ εμεις κατι τετοιο κ μας ειχε δωσει την verdal.δεν θα δεισ αμεσα αποτελεσματα....εγω τον επλενα σε καθε αλλαγη κ του εκανα με πετσετουλα καλα ολη την περιοχη.....η υγρασια κανει πολυ κακο σε αυτα.αν προσεχεις με την υγρσια θα δεις δεν θα ξανα κανει τιποτα.εμενα απο τοτε που μου το ειπαν προσεχω πολυ κ δεν εχει παθει τιποτα!!!!!!!!!!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

εμεις που εχουμε παθει κατα διαστηματα κατι παρομοιο verdal βαλαμε θελει ομως δυο τρεις μερες για να δραση,εγω θα σου ελεγα βοηθησε την με χαμομηλι.

μην ανυσηχεις ομως θα περασει:D

Link to comment
Share on other sites

Verdal βάζαμε κι εμείς αλλά το έχω ξαναγράψει: Το μυστικό γι' αυτές τις κοκκινίλες με τα σπυράκια είναι πολύ καλό στέγνωμα μετά το πλύσιμο ή το μωρομάντηλο. Να μην έχει ίχνος υγρασία το πιπί πριν μπει η κρέμα και η πάνα. Εμείς πλέον σκουπίζουμε με μωρομάντηλο, σκουπίζουμε με χαρτί, παίζουμε και για κανά λεπτό να στεγνώσει πλήρως και μετά βάζουμε την sudocream και κλείνουμε την πάνα. Απαλλαχτήκαμε και γλιτώσαμε και την verdal ;) Με υπομονή θα φύγει.

 

Επίσης αν έχεις την δυνατότητα να την αφήνεις για κανά μισάωρο χωρίς πάνα μέχρι να φύγει η κοκκινίλα θα το βοηθήσεις... να παίρνει αέρα το πιπί ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο σταθμό τα πλένουν; και ο δικός μου πέρυσι είχε παρουσιάσει ένα τέτοιο ερεθισμό κανα δυο φορές επειδή δεν τα πλένουν στο σταθμό. Πολύ ερεθισμένος όμως ενώ σε εμένα το παιδί δεν είχε πάθει ποτέ τίποτα. Fusicort μου είχε πεί η παιδίατρος για 2-3 μέρες και υποχώρησε αμέσως.

 

Τώρα όσον αφορά το σταθμό εμένα παρά το γεγονός ότι ήταν χάλια και τις παρακάλεσα δεν τον έπλεναν. Αυτό που κάνω φέτος είναι να του βάζω κάθε πρωϊ πρίν φύγουμε κρέμα. Πρός το παρόν είμαστε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Στο σταθμό το απαιτείς! Όχι να την αφήσουν ελεύθερη αλλά να την στεγνώνουν καλά πριν βάλουν κρέμα - πάνα! Κι εμένα στο σταθμό μου το δημιούργησαν. Το έγραψα 2 φορές στο τετράδιο, πήρα κι ένα τηλέφωνο την διευθύντρια μόλις γύρισα σπίτι και το είδα... και έστρωσαν ;) Έχουμε καιρό να το πάθουμε. Επίσης θα τους πεις να την αλλάζουν συχνότερα. Εμάς έχουν πρόγραμμα αλλαγής. Δηλαδή ανεξάρτητα από το τι έχει κάνει το παιδί υπάρχουν 3 συγκεκριμένες ώρες που ακόμα και αν τα έχουν αλλάξει πριν μισή ώρα τα ξαναλλάζουν. Μπορείς να ζητήσεις να στην αλλάζουν ανά ώρα μέχρι να στρώσει... έτσι θα το σκεφτούν σοβαρά να μην ακολουθήσουν τις οδηγίες για στέγνωμα και κρέμα την επόμενη φορά ;)

 

Φαντάζομαι ότι πάνες και μωρομάντηλα και κρέμα τους πας εσύ ετσι;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ναι εγώ τους πάω...

 

δεν έχω πρόβλημα με τον σταθμό , κάνουν ότι τους λέω...

 

και αυτό πρώτη φορά συμβαίνει..από πέρυσι σεπτέμβριο πάει σταθμό...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

RESCUE θα τη βρεις σε ομοιοπαθητικα φαρμακεια. εγω σωθηκα που ειχα προβλημα συνεχως με τον μικρο . μυκητες ειναι αυτο που περιγραφεις ,3 φορες τη μερα για 3-4 μερες και τελος. ουτε φαρμακα ουτε κορτιζονες.

 

Συμφωνώ, είχαμε άμεσα αποτελέσματα και γλιτώσαμε τις κορτιζονούχες αλοιφές.

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Η verdal δεν είναι κορτιζονούχα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς βρε κορίτσια το πιπί της είναι μόνιμα κόκκινο!!! Τίποτα δε βάζω ... μήπως κάνω βλακεία???? Ασπράκια δεν έχουμε βέβαια

 

δεν είναι το κόκκινο μόνο...

 

έχει και κάτι ψιλά σπυράκια σαν εκζεματάκι....το λέω και στην αρχή....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...