Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να νιώσουμε.....


Vitsi

Recommended Posts

θα συμφωνήσω με την Αγγελίνα ότι το ενδεχόμενο της υιοθεσίας ίσως να είναι καλύτερο για το παιδί:

 

Πραγματκα δεν καταλαβαινω με τη μεγαλη ευκολια θεωρειτε λυση την υιοθεσια μονο και μονο επειδη η κοπελα ειναι μικρη και ανεργη προφανως.

Και μαλιστα την καλυτερη λυση για το καλο ενος παιδιου.Η κοπελα ειναι 21 ετων...οχι 11.Εχει ενηλικιωθει και θα μπορουσε να ειναι ακομα και παντρεμενη.

 

 

θα πάει σε ένα ζευγάρι που θα το επιθυμεί διακαώς και δεν θα το αντιμετωπίσει ως "πρόβλημα", "βάρος" αλλά ως πηγή χαράς και ευτυχίας και κατά πάσα πιθανότητα θα μπορεί να ανταποκριθεί καλύτερα και στο οικονομικό σκέλος της ανατροφής του παιδιού (αν δεν κάνω λάθος, ανέφερε η Βικούλα προηγουμένως ότι είναι άνεργη η αδερφή της και η ίδια και εφόσον η μητέρα τους το πήρε τόσο αρνητικά, φαντάζομαι ότι οποιαδήποτε βοήθεια εκ μέρους της αποκλείεται).

 

Πως εισαι τοσο σιγουρη γι'αυτο...οτι το παιδι ετσι και δοθει για υιοθεσια θα ευτυχισει?Δλδ οσα παιδια εχουν δοθει για υιοθεσια ειναι τυχερα και ολα καταληγουν σε καταπληκτκες οικογενειες?Τοτε εγω μαλλον σε αλλο κοσμο ζω.

Εννοείται ότι η τελική απόφαση είναι της αδερφής της Βικούλας, όμως το συμφέρον του παιδιού προέχει και καλύτερα να αντιμετωπιστεί ψύχραιμα και λογικά. Ένα υιοθετημένο παιδί που μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον αγάπης, στοργής και αποδοχής είναι πολύ πιο ευνοημένο από ένα παιδί που μεγαλώνει μεν με την βιολογική του μητέρα, όμως υφίσταται στερήσεις και κυρίως νιώθει ότι το βλέπουν ως εμπόδιο και βάρος και λάθος...

 

 

Η κοπελα ειναι 21 ετων...μονη της...και ξαφνικα μαθαινει οτι ειναι εγκυος.Προφανως χρειαζεται στηριξη και αγαπη να καταλαβει πρωτα απόλα τι εχει γινει,να συνειδητοποιησει την κατασταση και σιγα σιγα να ηρεμησει.ΙΣως και καποιος ειδικος θα μπορουσε να βοηθησει σε κατι τετοιο.Η καθε μια στη θεση της θα ειχε σαστισει.Δεν βλεπω καποια παραλογη αντιδραση...ετσι ωστε να συμβουλευουμε την κπελα να δωσει το παιδι.

 

Εχω στο φιλικο μου περιβαλλον 2 ατομα υιοθετημενα και μαλιστα μεγαλωμενα με πολυ αγαπη απο τους θετους γονεις.Το μαραζι ομως του οτι δε μεγαλωσαν με τη βιολογικη τους μητερα και το γιατι αυτη η μανα τα εδωσε για υιοθεσια ειναι τοσο εμφανες τοσο στα λογια τους οσο και στο βλεμα τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 518
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγγνώμη βρε παιδιά , αλλά έχω την εξής φιλοσοφική απορία:

Το ότι κάποιοι γονείς είναι άτεκνοι και επιθυμούν διακαώς να αποκτήσουν παιδάκι (και όχι για να τους γηροκομήσει), τι συνεπάγεται?

 

Οτι θα είναι καλοί γονείς ;;;

Οτι θα είναι ικανοί γονείς ;;;

 

Θέλουν ναι, αλλά ξέρουν πώς είναι να έχεις παιδί ;

Λες και ξέρουμε όλοι μας πριν αποκτήσουμε;

 

Πώς να εμπιστευτείς τον άλλον ότι θα κάνει ό,τι μπορεί για το παιδί σου όταν δεν είσαι σίγουρος για τον ίδιο σου τον εαυτό ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι εδώ με νέα και έστω και κατά το ήμισυ,είναι πιο θετικά από χθες.

Η μαμά μας είναι πιο ψύχραιμη σήμερα,συζητήσιμη και γενικά δεν έχει καμία σχέση με το τι προηγήθηκε.Μέχρι και κούνια έλεγε πως θα πάει να του πάρει και γενικά τη προίκα του μωρού θα την αναλλάβει εκείνη.Ήταν φυσικό και επόμενο εν μέρη να αντιδράσει σπασμωδικά,ξαφνικά και απ'το πουθενά βλέπει ότι τα δεδομένα της αλλάζουν και η ζωή μας θα αλλάξει τροπή...Λέω στην αδερφή μου ας πούμε τί να προσέχει και εκείνη δεν μπορεί να πιστέψει ότι η κόρη της κυοφορεί.

Όσο για την υιοθεσία,απλά ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση....Ό,τι ειπώθηκε,ήταν σε κατάσταση πανικού και απελπισίας και ειδικά γιατί η αδερφή μου ένιωσε ότι δεν έχει τους γονείς της σύμμαχους οπότε και φοβήθηκε.Όταν αναμένεις μια κουβέντα παρηγοριάς απο άτομα που υποτίθεται σε νοιάζονται πραγματικά και αντ'αυτού ακούς ότι "κατέστρεψες τα νιάτα σου",τότε τί κουράγιο να πάρει;;

Δεν υπάρχει περίπτωση το παιδί να νιώσει ανεπιθύμητο γιατί απλά δεν είναι!Θα αγαπηθεί όσο τίποτα άλλο και θα αγκαλιαστεί από όλους μας με λατρεία!!!

Όσο δύσκολες και να είναι οι συνθήκες στη παρούσα φάση,θα "χτιστεί"ένα υγιές περιβάλλον για χάρη αυτής της ψυχούλας,η οποία δεν χρωστάει σε τίποτα να περάσει ίσως ό,τι εγώ ή και άλλα αθώα πλάσματα.

Μπορεί να ακούγομαι πολύ μελό,αλλά έτσι είναι και έτσι θα γίνει!!!Κάθε κίνηση και σκέψη της αδερφής μου αλλά και του πατέρα του παιδιού,θα έχουν ως κοινό παρονομαστή το παιδί και ΤΕΛΟΣ.Αυτά δεν είναι ελπίδες δικές μου αλλά λόγια του "ζευγαριού".Και εγώ θα είμαι ΠΑΝΤΑ εκεί για να καλύπτω πιθανά κενά που θα υπάρξουν....Είμαι τόσο πολύ συγκινημένη αυτή τη στιγμή....και αισιόδοξη και ελπίζω ο χρόνος να μην μου πάει κόντρα...

Σας ευχαριστώ όλες ολόψυχα για το ενδιαφέρον σας,την κατάθεση της άποψής σας,όλες μετράνε άσχετα απ'το αν διαφωνούμε ή συμφωνούμε...Σημασία έχει πως με κάνετε να νιώθω πως είστε κοντά μου,έστω και νοητά!!!:)

 

Σε λιγάκι περιμένουμε να έρθει στο σπίτι και ο μπαμπάς μου για να συζητήσουμε....Έχω άγχος,αλλά ελπίζω....

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς την κι από μένα,

 

 

Να είστε δυνατές και αποφασισμένες, για όλα θα βρεθεί λύση.

 

Είναι πολύ δύσκολη αυτή η κατάσταση δυστυχώς και όχι μόνο πρακτικά...

Είναι μεγάλο κρίμα το παιδάκι να στερηθεί τον πατέρα του, και είναι επίσης μεγάλο κρίμα να το θεωρεί η μητέρα του ως την αιτία που ΄"κλείστηκε στο σπίτι", είτε αυτό σημαίνει ότι στερήθηκε βόλτες, ταξίδια, φίλους είτε αυτό σημαίνει απλά ότι στερήθηκε το χρόνο να παλέψει για την επαγγελματική της αποκατάσταση (δεν ξέρω αν η αδελφή σου σπουδάζει πχ).

Γι' αυτο το λόγο θα πρέπει να βοηθήσετε όλοι όσοι είστε διαθέσιμοι (αν η γιαγιά αρνείται ζητήστε βοήθεια από άλλους συγγενείς ή και στενούς φίλους) όσο θα μεγαλώνει το μωράκι... τότε θα είναι τα ζόρια... όχι από πλευράς χρόνου και κόστους (αυτά λύνονται) αλλά με την έννοια ότι το παιδάκι θα πρέπει να νιώθει ότι ήταν και είναι καλοδεχούμενο σε αυτή τη ζωή..

 

Η άποψή μου είναι ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να συμμετέχει σε όλη τη διαδικασία ο πατέρας , όχι μέσω γάμου αν δε θέλουν ή δεν είναι έτοιμοι...Θα βοηθηθεί κι εκείνος να ωριμάσει και να γίνει πιο υπεύθυνος...

 

 

Προτείνω στα κορίτσια (έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν) να βοηθήσουμε και έμπρακτα όταν έρθει εκείνη η ώρα, μαζεύοντας και αποστέλλοντας ό,τι μπορεί η καθεμία για την προίκα του μωρού ...

 

Δεν θα την πιέσουμε να κάνει κάτι που δεν θέλει και δεν θα τη κάνει ευτυχισμένη,στόχος μας είναι να νιώθει ότι δεν είναι ανεπιθύμητη απ'την οικογένειά της και το ότι θα γίνει μαμά,δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα γίνει μια παντρεμένη μαμά!Σίγουρα θα ήταν πιο ιδανικά αν οι καταστάσεις βασίζοντας σε άλλα δεδομένα,αλλά τί να κάνουμε που η ζωή δεν έρχεται έτσι όπως τη θέλουμε;;Καλά εδώ που τα λέμε,δεν φταίει για την απερισκεψία και την ανωριμότητά μας αυτή η ρημάδα η ζωή.Ο μπαμπάς του παιδιού,"δήλωσε παρών"και αυτό που μένει είναι να συζητήσουν οι δυο τους τί θέλουν να γίνει.

 

Ααααα!!!!Η χοριακη της ειναι 12300 μοναδες.Στο γιατρο θα παμε την Πεμπτη.

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να το δει ψυχραιμα ο πατερας σας και σε ευχαριστω για τα υπεροχα νεα που μοιραστηκες μαζι μας τωρα γτ ειχε μαυρισει η ψυχη μου απο χτες με τις περικοπες και ολα αυτα που συμβαινουν,αλλα ολοι θα τα καταφερουμε ρε γμτ,και εσεις ειστε ευλογημενοι και τυχεροι που σε λιγους μηνες θα εχετε ενα μπεμπεκακι στο σπιτι σας.και χιλια μπραβο για την κινηση του νεαρου πατερα και την υπευθυνοτητα που εδειξε

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχομαι να το δει ψυχραιμα ο πατερας σας και σε ευχαριστω για τα υπεροχα νεα που μοιραστηκες μαζι μας τωρα γτ ειχε μαυρισει η ψυχη μου απο χτες με τις περικοπες και ολα αυτα που συμβαινουν,αλλα ολοι θα τα καταφερουμε ρε γμτ,και εσεις ειστε ευλογημενοι και τυχεροι που σε λιγους μηνες θα εχετε ενα μπεμπεκακι στο σπιτι σας.και χιλια μπραβο για την κινηση του νεαρου πατερα και την υπευθυνοτητα που εδειξε

 

Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλους μας κουφετάκι γιατί τα πράγματα αρχίζουν και γίνονται ασφυκτικά...

Το καλό που του ήθελα του νεαρού μπαμπά...Βέβαια,για να μην του ευλογώ τσάμπα τα γένια του,του έχει πει η αδερφή μου να βγουν απόψε για να μιλήσουν και της έλεγε να το κάνουν αύριο...Εδώ καίγεται ο απαυτός μας και εκείνος....

Πάντως σε ό,τι αφορά τη πλευρά του,θα ησυχάσω μόνο όταν έρθει σπίτι μας με το πατέρα του,τα βάλουμε κάτω και μας βεβαιώσουν ότι θα είναι παρόντες σε όλη τη φάση της εγκυμοσύνης αλλά και μετέπειτα,σε ψυχολογικό αλλά και οικονομικό κομμάτι!

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι αλλα ας τα βλεπουμε θετικα τωρα τα πραγματα!εδω επαθε η μαμα ενα ταρακουλο δεν θα το παθε ο νεαρος?σιγουρα!η ουσια ειναι οτι δεν εκανε η δεν ειπε βλακειες εγω πιστευω οτι θα ειναι εκει διπλα στην αδερφη σου.και που ξες με τον καιρο ισως ο κοινος παρονομαστης (το παιδι τους)τους ενωσει και γινουν οικογενεια.στην τελικη θα ειναι αν γινει κατι τετοιο μια αποφαση αβιαστη αρα σωστη(ειμαι λιγο ρομαντικη τι να κανω)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφυγε ο μπαμπάς...Μιλήσαμε ήρεμα,πραγματική μου έφυγε ένα βάρος που όλο αυτό το "φορτίο"μοιράστηκε....Αλλά....

Κατέληξαν στο ότι αν υπάρχει περιθώριο να γίνει άμβλωση θα είναι το καλύτερο...Και εκεί θα καταφύγουμε...:(

Είπα την άποψή μου,αλλά δεν είμαι εγώ ο κηδεμόνας της οπότε δεν μπορώ να πάρω πάνω μου κάτι τόσο σοβαρό και απ'τη στιγμή που είμαστε άνεργες και εξαρτόμαστε απ'τους γονείς μας,δυστυχώς η πρωτοβουλία για να κρατήσουμε το μωρό,δεν πέφτει σε μας....Απογοητεύτηκα,τσαντίστηκα,αλλά...

Όσο για την αντίδραση του νεαρού πατέρα, ο μπαμπάς μου σαν μεγαλύτερος και περπατημένος,κρατάει τις επιφυλάξεις του...Επίσης δεν θεωρεί την αδερφή μου έτοιμη να γίνει μητέρα και δεν θέλει να δυστυχίσει ούσα με έναν άνθρωπο που δεν νιώθει κάτι για εκείνον και πολύ πιθανόν και εκείνος για την αδερφή μου...

 

Δεν ξέρω τί να πώ,πώς να αντιδράσω....Τη Δευτέρα κλείσαμε ραντεβού με τον δικό μου γυναικολόγο μιας και ο Χασιάκος δεν μπορεί να την δεχτεί νωρίτερα απ΄τη Πέμπτη.Η μαία του Χασιάκου πάντως είπε ότι δεν γίνεται κάτι πλέον.Είναι πάνω από 12 εβδομάδων πάντως,υπάρχει περίπτωση να δεχτεί γιατρός να την αναλλάβει;;

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ καίγεται ο απαυτός μας και εκείνος....

Πάντως σε ό,τι αφορά τη πλευρά του,θα ησυχάσω μόνο όταν έρθει σπίτι μας με το πατέρα του,τα βάλουμε κάτω και μας βεβαιώσουν ότι θα είναι παρόντες σε όλη τη φάση της εγκυμοσύνης αλλά και μετέπειτα,σε ψυχολογικό αλλά και οικονομικό κομμάτι!

 

Ας πάρω λοιπόν εγώ το μέρος αυτού του daddy 2 be και να σου επισημάνω ότι αυτή η κατάσταση όσο άβολη είναι για την αδερφή σου άλλο τόσο και λίγο παραπάνω είναι και για τον πατέρα. Έχει χωρίσει (προφανώς κάποιοι λόγοι θα υπήρχαν) και ξαφνικά πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες ως πατέρας μικρός και ο ίδιος. Μην τον αντιμετωπίσεις ως εχθρό. Στάσου πλάι του όπως στέκεσαι και στην αδερφή σου αν θες να τον κερδίσετε (ειλικρινά όμως). Πρόσφατα έζησα την ίδια κατάσταση με μια φίλη που είναι και σε μεγαλύτερη ηλικία και που έμεινε έγκυος κατά λάθος από μία σχέση που είχε μόλις 2 μήνες. Όταν το έμαθε ήταν στα χωρίσματα με το παλικάρι (ο οποίος είναι και μικρότερος). Του το είπε και οι αντιδράσεις του ήταν τη μία έτσι και την άλλη γιουβέτσι. Ναι μεν ήθελε να κρατήσουν το παιδί και να παντρευτούν αλλά επειδή η φίλη και λόγω ορμονών και λόγω χαρακτήρα είναι λίγο ιδιότροπη όταν έμεναν κάποιες μέρες μαζί σκοτώνονταν και της έλεγε "ρίξτο και παράτα με" κάτι που φυσικά η ίδια είχε αποκλείσει. Για να μην τα πολυλογώ έφτασαν στο "χωρίζουμε" και τότε εκείνος της ζήτησε συγνώμη με πολύ συγκινητικό τρόπο εν ώρα εργασίας (δουλεύουμε μαζί με την κοπέλα). Βρήκα την ευκαιρία και του μίλησα του στυλ "ξέρω πως και σε εσένα όπως και στην χ έχει πέσει ο ουρανός στο κεφάλι σου αλλά η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη και πρέπει να συνέλθεις και να δεις τι πραγματικά θες. Καταλαβαίνω πως δεν το είχες σκοπό να γίνεις μπαμπάς τόσο νωρίς και μάλιστα με μία γυναίκα που μόλις γνώρισες αλλά προσπάθησε να την γνωρίσεις, να λύσεις τα θέματα μαζί της (με γνώμονα ότι ειναι δύσκολη περίοδος για την ίδια) έτσι ώστε να είστε και οι δύο έτοιμοι όταν έρθει αυτό το πλάσμα στον κόσμο".

 

Την άλλη μέρα ήρθε η χ να μου πει ότι της είπε ότι είμαι ο μόνος άνθρωπος που τον κατάλαβε. Από τότε τα πάνε μια χαρά (αν εξαιρέσεις τη φίλη μου που διατηρεί τις επιφυλάξεις της και καλά κάνει).

 

Μην τον αποπάρετε. Και για εκείνον είναι το ίδιο με την αδερφή σου!

 

Χαίρομαι που η μητέρα σου συνήλθε :) Ελπίζω ο πατέρας σου να σας σταθεί το ίδιο.

 

Να έχει μια καλή εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωρό :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφυγε ο μπαμπάς...Μιλήσαμε ήρεμα,πραγματική μου έφυγε ένα βάρος που όλο αυτό το "φορτίο"μοιράστηκε....Αλλά....

Κατέληξαν στο ότι αν υπάρχει περιθώριο να γίνει άμβλωση θα είναι το καλύτερο...Και εκεί θα καταφύγουμε...:(

Είπα την άποψή μου,αλλά δεν είμαι εγώ ο κηδεμόνας της οπότε δεν μπορώ να πάρω πάνω μου κάτι τόσο σοβαρό και απ'τη στιγμή που είμαστε άνεργες και εξαρτόμαστε απ'τους γονείς μας,δυστυχώς η πρωτοβουλία για να κρατήσουμε το μωρό,δεν πέφτει σε μας....Απογοητεύτηκα,τσαντίστηκα,αλλά...

Όσο για την αντίδραση του νεαρού πατέρα, ο μπαμπάς μου σαν μεγαλύτερος και περπατημένος,κρατάει τις επιφυλάξεις του...Επίσης δεν θεωρεί την αδερφή μου έτοιμη να γίνει μητέρα και δεν θέλει να δυστυχίσει ούσα με έναν άνθρωπο που δεν νιώθει κάτι για εκείνον και πολύ πιθανόν και εκείνος για την αδερφή μου...

 

Δεν ξέρω τί να πώ,πώς να αντιδράσω....Τη Δευτέρα κλείσαμε ραντεβού με τον δικό μου γυναικολόγο μιας και ο Χασιάκος δεν μπορεί να την δεχτεί νωρίτερα απ΄τη Πέμπτη.Η μαία του Χασιάκου πάντως είπε ότι δεν γίνεται κάτι πλέον.Είναι πάνω από 12 εβδομάδων πάντως,υπάρχει περίπτωση να δεχτεί γιατρός να την αναλλάβει;;

 

κυριως να ρτησετε την αδερφη σου αν θελει να προχωρησει σε αμβλωση γιατι μπορει ολοι να αποφασισαν αλλα εκεινη θα το κουβαλαει μια ζωη.ασε που μετα απο 12 εβδ δεν γινεται αμβλωση αλλα διακοπη κυησης και πιστεψε με ειναι αρκετα ασχημη εμπειρια.γιαυτο πιστευω οτι τετοια αποφαση δεν μπορει να την παρει αλλος.δεν πρεπει να την παρει αλλος.στην προκειμενη περιπτωση το σωστο οντως θα ηταν υιοθεσια οπως ειπαν παραπανω.βεβαια αποψη μου...............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έγραφες όσο έγραφα... Μιλήστε και με τον πατέρα του παιδιού και αποφασίζετε μετά.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αερικό δεν έχω πρόθεση να τον αποπάρω γιατί αντιλαμβάνομαι τη θέση του,αλλά να σου πω και κάτι;;;Γιατί να δικαιολογήσω το νεαρό της ηλικίας του και τον τρόπο που αντιδρά σύμφωνα με το απρόσμενο γεγονός;;;;Όταν έκανε ό,τι έκανε με τεράστια δόση ανευθυνότητας εκεί ήταν μεγαλύτερος;;;Φυσικά αυτά ισχύουν και για την αδερφή μου,έχει το ίδιο μερίδιο ευθύνης,μην σας πω και μεγαλύτερο γιατί αδιαφόρησε πρώτα απ'όλα για τον εαυτό της!!

 

Τέλος πάντων...είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά αυτή τη στιγμή μόνο και μόνο στην ιδέα ότι θα σκοτώσουμε το μωρουδέλι μας!!! :( :(

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

θελει η αδερφη σου 4 μηνων να κανει εκτρωση?:confused: μα αυτο ειναι κανονικο μωρο πλεον:cry: βαλτης να δει κανενα βιντεο απο εκτρωση να δει ποο υποφερει το μωρο.ελεος ρε συ μου ρχεται να βαλω τα κλαμματα !εχω κ μωρακι 22 ημερων κ το βλεπω αλλιως?δε ξερω:cry: κριμα το μωρακι να του σταματησουν την καρδουλα επειδη ετσι γουσταρουν!αισχος αυτο εχω να πω...αισχος...λυπαμαι....πραγματικα....ο πονος που θα νιωσει αυτο το μωρο καθως θα του κοματιαζουν τα ποδαρακια κ τα χερακια κ θα του ξεκολανε το κεφαλακι...λυπαμαι...:cry::cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

κυριως να ρτησετε την αδερφη σου αν θελει να προχωρησει σε αμβλωση γιατι μπορει ολοι να αποφασισαν αλλα εκεινη θα το κουβαλαει μια ζωη.ασε που μετα απο 12 εβδ δεν γινεται αμβλωση αλλα διακοπη κυησης και πιστεψε με ειναι αρκετα ασχημη εμπειρια.γιαυτο πιστευω οτι τετοια αποφαση δεν μπορει να την παρει αλλος.δεν πρεπει να την παρει αλλος.στην προκειμενη περιπτωση το σωστο οντως θα ηταν υιοθεσια οπως ειπαν παραπανω.βεβαια αποψη μου...............

 

Xenia μου συμφωνώ σε όσα λες,αλλά πες μου με τι κίνητρο θα πει η αδερφή μου ότι το κρατάει το παιδί;;;Θα βασιστεί στους γονείς μας και εκείνοι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά...Και εκτός από αυτό,ο μπαμπάς μου έθεσε σαν πρόβλημα ότι το ζευγάρι δεν αγαπιέται και έχει χωρίσει εδώ και 3 μήνες σχεδόν και ότι δεν γίνεται το παιδί να μην έχει πατέρα και άλλα πολλά.Επίσης δεν πιστεύει ότι είναι αξιόπιστος και ότι θα κρατήσει το λόγο του σε ό,τι και να λέει τώρα...

Είμαι πολύ μπερδεμένη...

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Τέλος πάντων...είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά αυτή τη στιγμή μόνο και μόνο στην ιδέα ότι θα σκοτώσουμε το μωρουδέλι μας!!! :( :(

 

.να τους κοψεις το δικαιωμα να αποφασισουν για την αδερφη σου γιατι αυτη θα το κουβαλαει μια ζωη και ειναι μεγαλο φορτιο

Link to comment
Share on other sites

Xenia μου συμφωνώ σε όσα λες,αλλά πες μου με τι κίνητρο θα πει η αδερφή μου ότι το κρατάει το παιδί;;;Θα βασιστεί στους γονείς μας και εκείνοι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά...Και εκτός από αυτό,ο μπαμπάς μου έθεσε σαν πρόβλημα ότι το ζευγάρι δεν αγαπιέται και έχει χωρίσει εδώ και 3 μήνες σχεδόν και ότι δεν γίνεται το παιδί να μην έχει πατέρα και άλλα πολλά.Επίσης δεν πιστεύει ότι είναι αξιόπιστος και ότι θα κρατήσει το λόγο του σε ό,τι και να λέει τώρα...

Είμαι πολύ μπερδεμένη...

 

εχεις τα δικια σου και οι γονεις σου.απλα σκεφτομαι πως αυτη η αποφαση θα επηρεασει την αδερφουλα σου.ας την αφησουν να την παρει μονη της.ξαναγραφω ειναι βαρυ το φορτιο.φιλικα

Link to comment
Share on other sites

O πατέρας του μωρού εργάζεται τουλάχιστον ώστε να μπορέσει να συνεισφέρει; Πόσο είναι αυτός;

Υπάρχει περίπτωση επανασύνδεσης, τουλάχιστον;;;

Eργάζεται στο μαγαζί του πατέρα του.Είναι 23.Δεν ξέρω για επανασύνδεση,δεν έχουν βρεθεί ακόμα απο κοντά.

 

θελει η αδερφη σου 4 μηνων να κανει εκτρωση?:confused: μα αυτο ειναι κανονικο μωρο πλεον:cry: βαλτης να δει κανενα βιντεο απο εκτρωση να δει ποο υποφερει το μωρο.ελεος ρε συ μου ρχεται να βαλω τα κλαμματα !εχω κ μωρακι 22 ημερων κ το βλεπω αλλιως?δε ξερω:cry: κριμα το μωρακι να του σταματησουν την καρδουλα επειδη ετσι γουσταρουν!αισχος αυτο εχω να πω...αισχος...λυπαμαι....πραγματικα....ο πονος που θα νιωσει αυτο το μωρο καθως θα του κοματιαζουν τα ποδαρακια κ τα χερακια κ θα του ξεκολανε το κεφαλακι...λυπαμαι...:cry::cry::cry::cry::cry:

 

Δεν θέλει η αδερφή μου Δήμητρα να κάνει διακοπή,αλλά ουσιαστικά την αναγκάζουν γιατί δεν θεωρούν ευνοϊκές τις συνθήκες.Πώς να πάρει μόνη της την απόφαση να φέρει αυτό το μωρό στο κόσμο;;;Από παντού βλέπει τοίχο και άρνηση!!!

Και εγώ που δεν είμαι μάνα,δεν αντέχω στην ιδέα του να κομματιάζουν το κορμάκι του μωρού,είναι αβάσταχτο.:-(

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Xenia μου συμφωνώ σε όσα λες,αλλά πες μου με τι κίνητρο θα πει η αδερφή μου ότι το κρατάει το παιδί;;;Θα βασιστεί στους γονείς μας και εκείνοι δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά...Και εκτός από αυτό,ο μπαμπάς μου έθεσε σαν πρόβλημα ότι το ζευγάρι δεν αγαπιέται και έχει χωρίσει εδώ και 3 μήνες σχεδόν και ότι δεν γίνεται το παιδί να μην έχει πατέρα και άλλα πολλά.Επίσης δεν πιστεύει ότι είναι αξιόπιστος και ότι θα κρατήσει το λόγο του σε ό,τι και να λέει τώρα...

Είμαι πολύ μπερδεμένη...

τωρα θα γινω κακια!η αδερφη σου ενηλικη γυναικα

στηριζεται στους γονεις της για το αν θα γινει μανα?

ξερω κοριτσακι 17 ετων που κρατησε το μωρο κ τους εβαλες ολους στη θεση τους!κ γονεις κ αδερφια κ ολους!παλεψε για το μωρο της κ ετριξε τα δοντια σε οσους της ειπαν να παει να το ριξει κ ηταν μονο 8 εβδομαδων!κ τωρα εχει μωρακι 2 μηνων σχεδον και αυτη ειναι 18 ετων!κ τρισευτιχισμενη!η αδερφη σου δεν εχει βουληση?επειση ειπε ο μπαμπας σου να το ριξει αυτη θα παει να το κανει?κ πρεπει ντε κ καλα να εχει πατερα το παιδι?δηλαδη επειδη δε θα εχει πατερα να κανει εκτρωση?με την ιδια λογικη πρεπει να βγουμε εξω κ να σκοτωσουμε οποια παιδια ειναι εκτος γαμου ετσι?:evil: να λιθοβολισουμε δημοσιως τις γυναικες που τολμησαν κ γεννησαν αυτα τα παιδια!οχι δεν εχουν δικαιωμα να ζουν αυτα τα μωρα σωστα?μονο οσοι εχουν 2 γονεις εχυν δικαιωμα στη ζωη?ετσι σκεφτεται ο μπαμπας σου?κ η αδερφη σου?ειναι δυνατον?νομιζω πως η αδερφη σου εψαχνε απλα δικιολογια για να σκοτωσει το μωρο κ τα λογια του μπαμπα σου απλα την πισανε επειδη αυτη ΗΘΕΛΕ να πιστει!εψαχνε δικιολογια για τον εαυτουλη της πολυ απλα!:evil: ντροπη να παιζουνε στα ''ζαρια'' τη ζωη ενος αθωου μωρου!που επειδη δεν μιλαει κ δε φαινεται μπορει ο καθενας ανετα να το σκοτωσει:evil:

Link to comment
Share on other sites

θελει η αδερφη σου 4 μηνων να κανει εκτρωση?:confused: μα αυτο ειναι κανονικο μωρο πλεον:cry: βαλτης να δει κανενα βιντεο απο εκτρωση να δει ποο υποφερει το μωρο.ελεος ρε συ μου ρχεται να βαλω τα κλαμματα !εχω κ μωρακι 22 ημερων κ το βλεπω αλλιως?δε ξερω:cry: κριμα το μωρακι να του σταματησουν την καρδουλα επειδη ετσι γουσταρουν!αισχος αυτο εχω να πω...αισχος...λυπαμαι....πραγματικα....ο πονος που θα νιωσει αυτο το μωρο καθως θα του κοματιαζουν τα ποδαρακια κ τα χερακια κ θα του ξεκολανε το κεφαλακι...λυπαμαι...:cry::cry::cry::cry::cry:

 

 

μεσα στο κεφαλι μου ησουν???????????αυτο με το ιντερνετ σωστο

Link to comment
Share on other sites

Όχι στην έκτωση!!!!

Μη το κάνει, είναι κρίμα.... Το παιδί της;;;;;;

Είναι που είναι ψυχολογικά πιεσμένη τώρα, γι' αυτό τα σκέφτεται όλα αυτά....

Δε μιλάω εκ του ασφαλούς, αλλά εάν προβεί σε έκτρωση σίγουρα στο μέλλον θα το μετανιώσει. Δε θα μετανιώσει όμως ποτέ που αξιώθηκε κι έφερε στο κόσμο μια ζωή, που ίσως να μη της ξαναδωθεί η ευκαρία.

Δε θα πάει χαμένη ούτε αυτή, ούτε το μωρό της. 2011 θα έχουμε σε λίγο....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Δήμητρα αν και συμφωνώ μαζί σου είσαι πολύ σκληρή. Χαλάρωσε λίγο :D

 

Βίκη αν η αδερφή σου δεν θέλει πραγματικά να κάνει έκτρωση να μην την κάνει! Εγώ είμαι παιδί από ανύπαντρη μητέρα εκτός γάμου και αν η μητέρα μου με ήθελε πραγματικά και μου το έδειχνε στη διάρκεια της ζωής μου θα ήμουν απλά πιο ευτυχισμένη. Παρόλες τις αντιξοότητες όμως (την μητέρα μου θεωρώ μία τέτοια η οποία με κράτησε από πείσμα!) είμαι ένας υγιής και όσο το δυνατόν σωστός άνθρωπος.

 

Υπάρχουν χιλιάδες μητέρες ανύπαντρες που τα καταφέρνουν εκεί έξω. Γιατί όχι και η αδερφή σου; Ο πατέρας σας τις αποφάσεις για τη δική του ζωή τις έχει πάρει. Αποφάσεις για τη δική σας ζωή παίρνετε εσείς ακόμα και αν οικονομικά εξαρτιέστε από εκείνον! Έθεσε θέμα ότι αν δεν το κανετε δεν θα συνεχίσει να βοηθάει οικονομικά;

 

Το ότι μιλάμε χωρίς να ξέρουμε τις προθέσεις του νεαρού που έχει και δουλειά εξακολουθεί να με προβληματίζει και σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να παρθεί μια απόφαση ερήμην του!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν γινετε αναρροφιση με σωληνα ειναι κανονικο παιδι τωρα υπόθετο θα την βαλουν παρανομος φυσικα η ολη διαδικασια και το ποιο πιθανο εινια να γεννηθει εν ζωη και να φυγει μετα απο καποια ωρα.δηλ. πραγματικο εγκλημα.ασε βικουλα αν ειναι ετσι καλυτερα να το δωσετε για υοθεσια το παιδακι δεν φταιει σε τπτ η αθωα ψυχουλα.δεν καταλαβαινω ομως γτ τοσο υποχειρια ρε κοριτσια και αντε ας πουμε οτι ο περπατημενος πατερας δεν ειναι γνωστης οτι δεν διακοπτετε η κυοφορια τωρα,την υγεια της κορης του δεν την σκεφτηκε καθολου?ψυχικη και σωματικη... και ρε συ βικουλα δεν πρεπει να ειναι μεγαλοι ειστε μικρες εσεις.ποσο χρονων ειναι οι γονεις σας?!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

τωρα θα γινω κακια!η αδερφη σου ενηλικη γυναικα

στηριζεται στους γονεις της για το αν θα γινει μανα?

ξερω κοριτσακι 17 ετων που κρατησε το μωρο κ τους εβαλες ολους στη θεση τους!κ γονεις κ αδερφια κ ολους!παλεψε για το μωρο της κ ετριξε τα δοντια σε οσους της ειπαν να παει να το ριξει κ ηταν μονο 8 εβδομαδων!κ τωρα εχει μωρακι 2 μηνων σχεδον και αυτη ειναι 18 ετων!κ τρισευτιχισμενη!η αδερφη σου δεν εχει βουληση?επειση ειπε ο μπαμπας σου να το ριξει αυτη θα παει να το κανει?κ πρεπει ντε κ καλα να εχει πατερα το παιδι?δηλαδη επειδη δε θα εχει πατερα να κανει εκτρωση?με την ιδια λογικη πρεπει να βγουμε εξω κ να σκοτωσουμε οποια παιδια ειναι εκτος γαμου ετσι?:evil: να λιθοβολισουμε δημοσιως τις γυναικες που τολμησαν κ γεννησαν αυτα τα παιδια!οχι δεν εχουν δικαιωμα να ζουν αυτα τα μωρα σωστα?μονο οσοι εχουν 2 γονεις εχυν δικαιωμα στη ζωη?ετσι σκεφτεται ο μπαμπας σου?κ η αδερφη σου?ειναι δυνατον?νομιζω πως η αδερφη σου εψαχνε απλα δικιολογια για να σκοτωσει το μωρο κ τα λογια του μπαμπα σου απλα την πισανε επειδη αυτη ΗΘΕΛΕ να πιστει!εψαχνε δικιολογια για τον εαυτουλη της πολυ απλα!:evil: ντροπη να παιζουνε στα ''ζαρια'' τη ζωη ενος αθωου μωρου!που επειδη δεν μιλαει κ δε φαινεται μπορει ο καθενας ανετα να το σκοτωσει:evil:

Απ΄τη στιγμή που δεν έχει δικό της πορτοφόλι,ΔΕΝ μπορεί να μην στηρίζετε στους γονείς μας!

Ο καθένας κοιτάει την οικογένειά του και πράττει αυτό που θεωρεί καλύτερο,οπότε το σχόλιό σου για τα άλλα παιδάκια κτλ έιναι άστοχο.

Δεν λέω πως συμφωνώ μαζί τους,ίσα-ίσα,πάω να σκάσω από στενοχώρια και καημό.Η αδερφή μου δεν είναι δυναμική ούτως ή άλλως και το να αγνοήσει τους πάντες στηριζόμενη στα πόδια της και να φέρει στο κόσμο το μωρό,μάλλον για ταινία επιστημονικής φαντασίας που φαίνεται.Είμαι πολύ τσαντισμένη με όλους τους..Οι γονείς μου πιστεύουν ότι θα δυστυχίσει,δεν είναι έτοιμη κτλ κτλ....

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Αερικο συμφωνω πως ακουγομαι σκληρη αλλα η πραγματικοτητα ειναι σκληρη απο μονη της.εγω απλα την παρεθεσα οπως εχει.

επισης συμφωνω σαυτο που ειπες οτι η αποφαση παρθηκε εν αγνοια του πατερα.ειναι 23 ετων!τοσο ηταν ο αντρας μου οταν καναμε το πρωτο μας παιδι κ ναι ημασταν ανυπαντροι τοτε.ειχαμε σχεση 4 χρονια οταν γεννησα την κορη μου.παντρευτικαμε οταν η κορη μου ηταν 11 μηνων!

ο πατερας πρεπει να παρει θεση γιατι μονο αυτος κ η αδερφη σου εχουν δικαιωμα να παρουν θεση.ωστοσο κανεις δεν εχει δικαιωμα να στερει μια ζωη.γιατι αν κ αγεννητο...ΖΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...