Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να νιώσουμε.....


Vitsi

Recommended Posts

Πόσο αλήτης στη ψυχή μπορεί να αποδειχτεί ένας άνθρωπος;;;;;

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 518
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαιρομαι πολυ για την εξελιξη της ιστορίας.... με το καλο να έρθει το μπεμπάκι σας! ΑΑΑΑ, και μην ξεχνας ότι και η αλλη πλευρα- του μπαμπά του μωρού- λογικά έχει τα ίδια δικαι'ωματα στο μωρό, εφοσον αποδειχθουν αξιοπιστοι βεβαια.... Με το κάλο!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έγινε κάτι καινούργιο κορίτσια μου.Έκανα το σχολιασμό με βάση το ποστ της lucky-sylvester σχετικά με τα "μπ......α" και τη συμπεριφορά της "κολλητής"της αδερφής μου.

Δεν ήμουν σαφής απ'ό,τι φάνηκε,σορρυ.

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις πρώτες μας αγορές για το μπεμπίκο...

Αν όλα πάνε καλά,η μικρή θέλει να θηλάσει.Εμείς παρόλ'αυτά να πάρουμε ή όχι μπιμπερό;;

Θα μου πείτε τι χαζά ρωτάω,μωρό χωρίς μπιμπερό γίνεται;;;

Και να αγοράσουμε,πόσα να πάρουμε;;

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Να μην αγοράσετε ;) Τα μπιμπερό μπορείτε να τα πάρετε αν κάτι πάει στραβά σε οποιοδήποτε φαρμακείο στην ίδια τιμή που θα τα βρείτε και στα καταστήματα! Οπότε αν στραβώσει ο θηλασμός τότε ψωνίζετε.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείτε ν'αγοράσετε, αλλά να ΜΗΝ πάρετε σκόνη γάλα! Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα, μιας και είχα ήδη κάποια από τα δικά μου και μου χάρισε και κάποια κοπέλα...και είπα στους δικούς μου:"Μην τυχών και πάρετε κουτί! Κι αν το κάνετε, κρύψτε το σε μέρος που δε θα το βρώ με τίποτα!"...και τον θηλάζω αποκλειστικά μ'επιτυχία! Ωστόσο, όταν βγαίνει για καφέ ή όποτε θα πρέπει ν'αποχωριστεί το μωρό και αν θέλει να συνεχίσει αποκλειστικό θηλασμό, θα πρέπει να πάρετε μπουκάλια, αποστειρωτή και θήλαστρο. ΟΧΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ! http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα,να μην αγοράσουμε τίποτα ώστε να μην μπει στο πειρασμό να δώσει ξένο σε περίπτωση που αντιμετωπίσει δυσκολίες.

Όσο για τα θήλαστρα,ήδη κάνουμε έρευνα αγοράς και έχω διαβάσει το σχετικό θέμα στο φόρουμ.

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα πρεπει να δεις στο τοπικ του δημοσιου θηλασμου

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31898&page=26&highlight=%E4%E7%EC%EF%F3%E9%EF%F2+%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%F2

και εδω στην κοινωνικη ζωη και θηλασμος

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=77536&highlight=%EA%EF%E9%ED%F9%ED%E9%EA%E7+%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%F2

 

αν ειναι να προσπαθησει για θηλασμο θα πρεπει να ενημερωνετε για τα θεματα του θηλασμου ακομα και για τυχον προβληματα που μπορει να αντιμετοπισει στην αρχη απο τωρα μην το αφησει τελευτεα στιγμη

ευχομαι να σας πανε ολα καλα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς Βικούλα μου, θα σας δώσουν από το μαιευτήριο κουτί με διαφορα δείγματα από γάλατα, πάνες, λοσιόν κλπ, οπότε για αρχή βολεύεστε. Μετά, βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή ιδέα,να μην αγοράσουμε τίποτα ώστε να μην μπει στο πειρασμό να δώσει ξένο σε περίπτωση που αντιμετωπίσει δυσκολίες.

Όσο για τα θήλαστρα,ήδη κάνουμε έρευνα αγοράς και έχω διαβάσει το σχετικό θέμα στο φόρουμ.

Εγω απο προσωπικη εμπειρια σε συμβουλευω διαφορετικα.

δεν ειχα προνοησει για γαλα σκονη τον ειχα σιγουρο τον θηλασμο:rolleyes::rolleyes: βλεπεις!!! αλλα βρεθηκαμε το πρωτο βραδυ εκτος μαιευτηριου να ψαχνουμε στις 12.30 το βραδυ για εφημερευον φαρμακειο για γαλα.

μεγαλη ιστορια αλλα πιστεψε επρεπε να βρω αμμεσα γαλα.το μωρο να κλαιει εγω να κλαιω κ ο αντρας μου να τρεχει 1 ωρα αποσταση για γαλα!!!! παρτε 1 κουτι καλου κακου κ ας ειναι αχρειαστο. στα δημοσια μαιευτηρια δεν δινουν δειγματακια γαλα παντως!

βικουλα αυτα που σου εχω πει οτι θα σας δωσω ισχυουν παντα! μεσα σε αυτα κ αποστειρωτη κ μπιμπερο.:D αν κατι δεν θα χρειαστειτε ενημερωσε με!!;) μην βλεπεις που χανομαι σου εχω εξηγησει!!!!!!!!!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο προσωπικη εμπειρια σε συμβουλευω διαφορετικα.

δεν ειχα προνοησει για γαλα σκονη τον ειχα σιγουρο τον θηλασμο:rolleyes::rolleyes: βλεπεις!!! αλλα βρεθηκαμε το πρωτο βραδυ εκτος μαιευτηριου να ψαχνουμε στις 12.30 το βραδυ για εφημερευον φαρμακειο για γαλα.

μεγαλη ιστορια αλλα πιστεψε επρεπε να βρω αμμεσα γαλα.το μωρο να κλαιει εγω να κλαιω κ ο αντρας μου να τρεχει 1 ωρα αποσταση για γαλα!!!! παρτε 1 κουτι καλου κακου κ ας ειναι αχρειαστο. στα δημοσια μαιευτηρια δεν δινουν δειγματακια γαλα παντως!

βικουλα αυτα που σου εχω πει οτι θα σας δωσω ισχυουν παντα! μεσα σε αυτα κ αποστειρωτη κ μπιμπερο.:D αν κατι δεν θα χρειαστειτε ενημερωσε με!!;) μην βλεπεις που χανομαι σου εχω εξηγησει!!!!!!!!!

 

Εντάξει κοπέλα μου,ξέρω και δεν σε παρεξηγώ εννοείται!!:)

Όσο για το γάλα σε σκόνη,σκέφτηκα να το αγοράσουμε κρυφά χωρίς να ξέρει κάτι η μικρή γιατί μπορεί να εφησυχαστεί με το θέμα του θηλασμού.

Βέβαια δεν ξέρω αν όλο αυτό λειτουργήσει θετικά στη ψυχολογία της....

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κοπέλα μου,ξέρω και δεν σε παρεξηγώ εννοείται!!:)

Όσο για το γάλα σε σκόνη,σκέφτηκα να το αγοράσουμε κρυφά χωρίς να ξέρει κάτι η μικρή γιατί μπορεί να εφησυχαστεί με το θέμα του θηλασμού.

Βέβαια δεν ξέρω αν όλο αυτό λειτουργήσει θετικά στη ψυχολογία της....

βρε σου λεω οταν θα δει το παιδακι της θα τα ξεχασει οοολαααα ομως!!!

καε τη πονηρια σου κ παρε 1 κουτι;) αλλα ευχομαι να της πανε ολα δεξια κ να θηλασει ενα γερο μωρακι!:P

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

βρε σου λεω οταν θα δει το παιδακι της θα τα ξεχασει οοολαααα ομως!!!

καε τη πονηρια σου κ παρε 1 κουτι;) αλλα ευχομαι να της πανε ολα δεξια κ να θηλασει ενα γερο μωρακι!:P

 

:lol::lol::lol::lol:

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

μην παρεις γαλα στο μωρο χωρις να το ξερει

οπως δεν θα σου αρεσε εσενα να αποφασιζει καποιος αλλος για το μωρο σου ετσι και δεν θα της αρεσει και εκεινης

αφου θελει να θηλασερι υποστηριξε την στο θυλασμο

εμενα δεν θα μου αρεσε καθολου αυτη η πονηρια

οπως δεν θα σου αρεσε και σενα ασχετα αν το ηξερες η οχι

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

μην παρεις γαλα στο μωρο χωρις να το ξερει

οπως δεν θα σου αρεσε εσενα να αποφασιζει καποιος αλλος για το μωρο σου ετσι και δεν θα της αρεσει και εκεινης

αφου θελει να θηλασερι υποστηριξε την στο θυλασμο

εμενα δεν θα μου αρεσε καθολου αυτη η πονηρια

οπως δεν θα σου αρεσε και σενα ασχετα αν το ηξερες η οχι

 

εμενα παντως καθολου δεν θα με πειραζε να ειχε σκεφτει κ προνοησει καποιος το ενδεχομενο κατι να παει στραβα με τον θηλασμο(οπως κ πηγε δυστυχως στην περιπτωση μου)κ να ειχαμε ενα κουτακι γαλα καβατζα στο σπιτι ωστε να μην ακουω το 6 ημερων μωρο μου επι τουλαχιστον 1 ωρα να κλαιει σπαρακτικα επειδη πεινουσε κ εγω δεν μπορουσα να κανω ΤΙΠΟΤΑ.:cry:

μην το βλεπεις σαν "πονηρια" κακοπροαιρετη αλλα σαν ενδιαφερον.:P

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

αφου την ενημερωσεις πληρως για τον θηλασμο η της πεις να το ψαξει απο τωρα για τυχον προβληματα που ισωςαντιμετοπισει

ΡΩΤΗΣΕ ΤΗΝ ΑΝ ΘΕΛΕΙ

ΝΑ ΠΑΡΕΙς ΓΑΛΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ

ΑΛΑ ΡΩΤΗΣΕ ΤΗΝ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

μην παρεις γαλα στο μωρο χωρις να το ξερει

οπως δεν θα σου αρεσε εσενα να αποφασιζει καποιος αλλος για το μωρο σου ετσι και δεν θα της αρεσει και εκεινης

αφου θελει να θηλασερι υποστηριξε την στο θυλασμο

εμενα δεν θα μου αρεσε καθολου αυτη η πονηρια

οπως δεν θα σου αρεσε και σενα ασχετα αν το ηξερες η οχι

 

Ο λόγος που θα αγοράσω-αν αγοράσω-γάλα σε σκόνη κρυφά,θα είναι για να μην το ξέρει η μικρή και στη πρώτη δυσκολία με το θηλασμό τα παρατήσει και καταφύγει στο ξένο.

Δεν νομίζω το κίνητρό μου να είναι κατά του θηλασμού όπως προανέφερες....

Όσο για το ότι μπορεί να την ενοχλήσει αν κινηθώ εν αγνοία της,αυτό το δέχομαι και γι'αυτό και προβληματίστηκα!

Και η πονηριά,μόνο από κακία δεν είναι....;)

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

το αν θελει να θηλασει η οχι η κοπελα αφορα μονο αυτη και κανεναν αλλον.ειναι καθαρα ΔΙΚΟ της θεμα και δεν αφορα ουτε καν τον πατερα του παιδιου.οποτε γιατι μιλατε για σκονες και θηλασμους κ αν τα παρατησει κλπ?δεν εχει δικη της κριση να αποφασισει αν θελει να θηλασει η οχι?αν θελει να θηλασει θα το κανει.αν θελει να παρει καβατζα σκονη,επισης θα το κανει μονη της.ολες οι υπολοιπες που ειχαν καβατζα σκονη για καλο κ για κακο δηλαδη τι επαθαν?παρατησαν το θηλασμο επειδη ειχαν κουτι γαλα?στο κατω κατω ακομα εγκυος ειναι το κοριτσι!προσωπικα (μονο για μενα μιλωντας) θα με νευριαζε παρα πολυ να εψαχνε καποιος αλλος αντι για εμενα θηλαστρα και να θελει ντε και καλα να θηλασω να ενημερωνεται για τον ΔΙΚΟ ΜΟΥ θηλασμο και γενικα να ψαχνοταν καποιος αλλος στο τι θα κανω εγω με το παιδι μου(εκτος απο τον μπαμπα του).αν θελει να ψαχτει θα το κανει μονη της.γιατι αυτη ειναι η μανα κ πρεπει να το καταλαβετε ολοι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πολλά συγχαρητήρια Βικουλα που στηρίζεις την αδερφούλα σου.

 

Κοίτα για το θέμα του θηλασμού συμφωνώ, είναι καθαρά δικό της θέμα το τι θέλει να κάνει.

 

Για το τι πράγματα θα χρειαστεί εντάξει δεν τρέχει τίποτα που ψάχνετε η Βικουλα, και εγώ βοήθησα την αδερφή μου στο θέμα των αγορών γιατί δεν είχε ιδέα το τι μπορεί να χρειαστεί για το μωρό.

 

Εγώ θέλω να δώσω μια συμβουλή στην Βικουλα.

Πρόσεχε μην παθιάζεσαι τόσο πολύ γιατί όταν θα γεννηθεί το μωρό η αδερφή σου μπορεί να αλλάξει απότομα και να μην είναι πια το άβουλο πλασματακι που κάνει ότι του λέτε.

Μπορεί να αρχίσει να αντιδράει όταν τις δίνεται συμβουλές για το πως θα πρέπει να μεγαλώσει το παιδί της και τι είναι σωστό να κάνει.

Μην ξεχνάς ότι αυτή είναι η μάνα.

 

Δεν θέλω να σου χαλάσω το όνειρο που ζεις αλλά είναι η πραγματικότητα και στο λέω εκ πείρας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...