Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Μπερδευτηκα! Μιλαμε για κληρωση σε δημοσιο; Στο νηπιο δε κανουν κληρωσεις μονο στο προνηπιο

 

στο δικό μας θα κάνουν γιατί υπάρχουν παραπάνω αιτήσεις από θέσεις

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

στο δικό μας θα κάνουν γιατί υπάρχουν παραπάνω αιτήσεις από θέσεις

 

Κλήρωση θα γίνει ΜΟΝΟ για τα προνήπια. Τα νήπια, αν είναι περισσότερα από όσα χωράνε στο σχολέιο, θα γίνουν δεκτά κατά σειρά εγγραφής (αν και δεν ρποβλέπεται πουθενά αυτό και πιο πιθανό είναι να αλλάξουν τα γεωγραφικά όρια ώστε να μοιραστο΄πυν σε άλλα νηπιαγωγεία). Παιδί νήπιο ΔΕΝ πρόκειται να μείνει εκτός σχολείου

Οι τρίτεκνοι δεν θεωρούνται πολύτεκνοι και δεν έχουν καμία προτεραιότητα στις εγγραφές. Ούτε μετά τους πολύτεκνους. Αν χρειαστεί, μπαίνουν κανονικά στην κλήρωση μαζί με τα άλλα παιδιά.

 

Για περισσότερες πλροφορίες σχετικά με τις εγγραφές, δες το Προεδρικό Διάταγμα 200 που ορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων

Link to comment
Share on other sites

Κλήρωση θα γίνει ΜΟΝΟ για τα προνήπια. Τα νήπια, αν είναι περισσότερα από όσα χωράνε στο σχολέιο, θα γίνουν δεκτά κατά σειρά εγγραφής (αν και δεν ρποβλέπεται πουθενά αυτό και πιο πιθανό είναι να αλλάξουν τα γεωγραφικά όρια ώστε να μοιραστο΄πυν σε άλλα νηπιαγωγεία). Παιδί νήπιο ΔΕΝ πρόκειται να μείνει εκτός σχολείου

Οι τρίτεκνοι δεν θεωρούνται πολύτεκνοι και δεν έχουν καμία προτεραιότητα στις εγγραφές. Ούτε μετά τους πολύτεκνους. Αν χρειαστεί, μπαίνουν κανονικά στην κλήρωση μαζί με τα άλλα παιδιά.

 

Για περισσότερες πλροφορίες σχετικά με τις εγγραφές, δες το Προεδρικό Διάταγμα 200 που ορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων

 

Πού μπορώ να βρω αυτό το διάταγμα? Κάπου διάβασα για τουες πολύτεκνους ότι δεν μπαίνουν στην κλήρωση και απ' όσο γνωρίζω οι τρίτεκνοι έχουν γίνει πολύτεκνοι γι' αυτό ρώτησα.

 

Τώρα όσον αφορά την κλήρωση εμείς είμαστε ειδική περίπτωση και θα γίνει κλήρωση για τα νήπια συνεαδέλφων που θα παρακολουθήσουν το νηπιαγωγείο της εργασίας μου. Δεν είναι ένα οποιοδήποτε νηπιαγωγείο. Είναι των υπαλλήλων απλά φέτος έχει πολλά παιδάκια και δε μπορούν να τα πάρουν όλα οπότε θα κληρωθούν αυτά που θα αποχωρήσουν.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πού μπορώ να βρω αυτό το διάταγμα? Κάπου διάβασα για τουες πολύτεκνους ότι δεν μπαίνουν στην κλήρωση και απ' όσο γνωρίζω οι τρίτεκνοι έχουν γίνει πολύτεκνοι γι' αυτό ρώτησα.

 

Τώρα όσον αφορά την κλήρωση εμείς είμαστε ειδική περίπτωση και θα γίνει κλήρωση για τα νήπια συνεαδέλφων που θα παρακολουθήσουν το νηπιαγωγείο της εργασίας μου. Δεν είναι ένα οποιοδήποτε νηπιαγωγείο. Είναι των υπαλλήλων απλά φέτος έχει πολλά παιδάκια και δε μπορούν να τα πάρουν όλα οπότε θα κληρωθούν αυτά που θα αποχωρήσουν.

 

το διάταγμα το βρίκεις εύκολα αν το βάλεις στο γούγλη...

Επίησης, το έχω αναρτήσει στην ενότητα "χρήσιμη εκπαιδευτική νομοθεσία" μαζί με άλλα έγγραφα που καλό είναι να τα γνωρίζουν όλοι όσοι έχουν παιδιά στο σχολείο.

 

Οι τρίτεκνοι έχουν γίνει πολύτετκνοι, αλλά με όρους.... Αποτελούν εδική κατηγορία και δεν λογίζονται για πολύτεκνοι, όπως όσοι έχουν 4 παιδιά και πάνω.

 

Όσο για την κλήρωση...αν υπάγεται σε ειδικό καθεστώς το νηπιαγωγείο, τότε πιθανότατα γίνεται κλήρωση. Πάντως στα δημόσια νηπιαγωγεία (τα γενικά εννοώ, όχι τις ειδικές περιπτώσεις όπως το δικό σου) δεν γίνεται κλήρωση μεταξύ των νηπίων. Αν υπάρχουν περισσότερες αιτήσεις από όσες μπορούν να ικανοποιηθούν, τότε στέλνονται προς άλλα νηπιαγωγεία, και (εννοείται) δεν παίρνουν προνήπια

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επειδη εγω τα εψαχνα, γιατι πριν ξεκινησουν οι αιτησεις στα νηπια θα παμε παιδιατρο για για εμβολιο και δε σκοπευω να ξαναπαω 2 φορες σε ενα μηνα, βαζω κι εδω για να το εχουμε το εγγραφο που (ισως) θα ζητησουν για το νηπιο συμπληρωμενο απο το γιατρο. εμας μας το ειχαν δωσει περσι για το προνηπιο να το συμπληρωσουμε και να τους το επιστρεψουμε.

 

μπορειτε να το τυπωσετε να το πατε στο παιδιατρο και να μη περιμενετε να σας το δωσουν απο το νηπιο, για να το πατε αρων αρων.... να πατε ετοιμοπολεμες για την αιτηση δηλαδη.

 

ειναι αυτο34ngv0h.jpg

αλλα για καλυτερα κατεβαστε το απο εδω που ειναι σε word. αν δεν εχετε word μπορειτε να σωσετε την παραπανω εικονα

 

Eπισης αυτο ειναι το χαρτι που εχει το βιβλιαριο των παιδιων για την οδοντιατρικη εξεταση. για να μην το κοψετε απο το βιβλιαριο, το εχω σκαναρει για να το χρησιμοποιησει οποια το χρειαστει. καντε save την εικονα και τυπωστε την!

 

di-P8EU.jpg

 

edit admin

ατομικο δελτίο υγείας νηπιαγωγείου εμβόλια

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ PARENTS ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΟ ΤΡΙΣΙΜΙΣΗ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

:lol:

Link to comment
Share on other sites

αναστασια, θα πρεπει να βρεις σε ποιο δημοσιο νηπιαγωγειο ανηκεις βαση της διευθυνσης σου και να κανεις αιτηση για προνηπιο. εδω εχει ολα τα νηπια στο περιστερι μπορει να ξερουν να σου πουν οι ιδιοι σε ποιο πρεπει να πας http://www.peristeri.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=74&Itemid=107

Αλλα δεν ειναι σιγουρο πως θα σε παρουν γιατι παιρνουν ολα τα νηπια πρωτα που θεωρουνται υποχρεωτικη εκπαιδευση και αν δε συμπληρωθουνε οι θεσεις, τοτε κανουν κληρωση για τα προνηπια που εχουν κανει αιτηση. Τα δικαιολογητικα που χρειαζεται θα στα δωσουν απο εκει γραμμενα, γιατι απο οτι εχω δει καθε δημος εχει ζητησει αλλα ανα περιοδους. πχ σε εμενα ζητησαν κατι που απο αλλους δημους δεν ειχαν ζητησει και το αντιστροφο. τα βασικα ομως που ειναι τα ιδια (πχ πιστ. γεννησης ) μπορεις να διαβασεις το θεμα απο την αρχη να τα δεις δε τα θυμαμαι απεξω η να ψαξεις στο google. Οι αιτησεις δε ξεκινανε ακομα, αν παρεις τηλ ρωτα ποτε, αν θυμαμαι καλα μεσα με τελος μαιου εως μεσα ιουνιου.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Τα δικαιολογητικα που χρειαζεται θα στα δωσουν απο εκει γραμμενα, γιατι απο οτι εχω δει καθε δημος εχει ζητησει αλλα ανα περιοδους.
\

 

 

ΔΕΝ ζητάει ο δήμος δικαιολογητικά! Υπάρχουν γραμμένα στο προεδρικό διάταγμα που διέπει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων (ΠΔ 200) όλα τα δικαιολογητικά.

Αν κάποιο σχολέιο κρίνει ότι χρειάζεται επιπλέον για κάποιο λόγο, τότε, με την άδεια της πρωτοβάθμιας, μπορεί να τα ζητήσει.

Ο δήμος είναι υπέυθυνος μόνο για τη συντήρηση των κτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Εννοουσα στα σαιτ των δημων εχουμε δει πως ζητανε διαφορετικα οποτε αν μπει πχ στο σαιτ του δημου περιστεριου και ψαξει μπορει να αναγραφονται αλλα απο το σαιτ του δημου ηρακλειου ο οποιος μπορει να θελει χαρτι απο ωριλα η καρδιολογο)!!!!ενω του περιστεριου οχι( το χουμε συναντησει γιαυτο το αναφερω Οχι πως οι δημοι αποφασιζουν τι ζητανε. Διορθωνω!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!Εγώ πήρα τηλ. σήμερα στο νηπιαγωγείο μας και μου είπαν την άλλη βδομάδα θα αναρτήσουν τα δικαιολογητικά..Το μόνο που με χάλασε είναι ότι στο κλασσικό μας έχει βάρδιες.Μια βδομάδα 8-12 και την επόμενη 12-4...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μόνο που με χάλασε είναι ότι στο κλασσικό μας έχει βάρδιες.Μια βδομάδα 8-12 και την επόμενη 12-4...

 

Αυτό είναι συνηθισμένο? Δεν το έχω ξαναακούσει? Διατρέχουμε κίνδυνο και σε άλλα νηπιαγωγεία?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι συνηθισμένο? Δεν το έχω ξαναακούσει? Διατρέχουμε κίνδυνο και σε άλλα νηπιαγωγεία?

 

Όταν δε φτάνουν οι αίθουσες συστεγάζονται τα νηπιαγωγεία με εναλλασσόμενο ωράριο, μία πρωί και μία απόγευμα. Όπως τα παλιάααα τα χρόνια που ήμασταν παιδιά (εντάξει για μένα παλιά για ίσως πιο πρόσφατα). τεσπα στην ίδια κατάσταση είναι το κτιριακό που ήταν και τότε.....

 

Οπότε θα το ήξερες, δεν αλλάζει στην πορεία.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την εξετασε οπως και τους μεγαλους!

απλα αντι για γραμματα της ειχε βαλει να βλεπει λουλουδακια ζωακια και τετοια...βεβαια τα σχηματα αυτα που ειχαν δε τα ξερα εγω καλα καλα τι δειχνουν πχ το πουλι το λεγε πιγκουινο, αλλα αφου καθε φορα που το βλεπε και σε ολα τα μεγεθη ελεγε το ιδιο δεν ανησυχησαμε....της εβαλε κι αυτα τα περιεργα γυαλια που ζυγιζουνε 2 κιλα :P

Και μετα σε αυτο το μηχανημα που κοιτας μεσα και βλεπεις το αεροστατο η την αγελαδα στο λιβαδι. Καπου εκει η δικια μου βαρεθηκε και αρχισε να κουνιεται. Μετα προσπαθησαμε να της κανουμε τεστ για δυσχρωματοψια ενα βιβλιο ειναι με διαφορα σχηματα κ χρωμματα ( εχουμε κληρονομικοτητα απο το μπαμπα) αλλα δε πολυσυνεργαζοτανε, ηδη απο τη προηγουμενη εξεταση την ειχαμε "χασει". ηταν και 3μισι χρονων περσι, το θεωρω λογικο, και κατακουρασμενη, την ειχα παει αμεσως μετα απο τον παιδικο.... φετος φανταζομαι θα τα παμε καλυτερα. Παιζει ρολο παντως οτι η οφθαλμιατρος ειναι πολυ γνωστη μας και την ξερει .

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...