Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Ερωτηση για νηπιαγωγους:

Η κορη μου χωριστηκε τελικα απο την καλυτερη της φιλη και πανε σε διαφορετικα τμηματα. Αν και ο διαχωρισμος εγινε αλφαβητικα, στο πρωτο τμημα υπαρχουν δυο παιδακια που το επωνυμο τους ξεκιναει απο Φ. Η νηπιαγωγος ειπε οτι δεν μπορει να αλλαξει τμημα καμμια απο τις δυο (η κορη μου 'η το αλλο κοριτσακι). Οπως καταλαβαινετε, κλαινε και οι δυο απο την στιγμη που τελειωσε ο αγιασμος και δεν μπορουν να καταλαβουν/δεχτουν οτι δεν θα ειναι μαζι...

Πως να το αντιμετωπισω αυτο, σε πρωτη φαση με το παιδι μου?

Υπαρχει περιπτωση να μπορω να κανω κατι προκειμενου να αλλαξει τμημα ενα απο τα δυο παιδια?

 

Εχω το ιδιο προβλημα με την κορη μου!στο αλλο τμημα ειναι ο πρωτος της ξαδερφος (και κολητος της) και επισης η καλυτερη της φιλη!αυτη στην αλλη ταξη!της εχει πειραξει πολυ!οι νηπιαγωγοι ανενδοτοι στην αλλαγη!τι να κανω?βοηθεια...κλαιει η καημενουλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Μα καλα γιατι τα χωρίσανε τα καημενα τα παιδακια? Εμας μας ρωτησανε με ποια αλλα παιδακια να ειναι στην ταξη και ζητησα να την γραψω εκει που ειναι τα αλλα 2 γειτονοπουλα μας.

Την αλφαβητικη σειρα την ξερω πως εφαρμοζεται απο την Α' δημοτικου. τι να πω...

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμμάκι η κυρία του γιου μου στο νήπιο δίνει εργασίες για το σπίτι του στυλ ζωγράφισε ότι είναι κόκκινο και έχει μήλα αχλάδια πορτοκάλια κτλ.

Ο μικρός δεν θέλει να τις κάνει.Υπάρχει κάποιος τρόπος να τις κάνουμε χωρίς να τον πιέσω ή να του τάξω αντάλλαγμα.Του εξήγησα ότι πρέπει να τα κάνουμε για να μάθουμε αλλά δεν τον έπεισα.

Οι άλλες μαμάδες τι κάνετε;;

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο προβλημα με την κορη μου!στο αλλο τμημα ειναι ο πρωτος της ξαδερφος (και κολητος της) και επισης η καλυτερη της φιλη!αυτη στην αλλη ταξη!της εχει πειραξει πολυ!οι νηπιαγωγοι ανενδοτοι στην αλλαγη!τι να κανω?βοηθεια...κλαιει η καημενουλα!

 

Λοιπόν καμμένη εγώ σήμερα μιας και χθες βγήκε η μικρή μου από νοσοκομείο πέρασε μια ίωση που επέμεινε πάνω από 5 ημέρες με επιπλοκές, ξέρετε γιατί! Με έριξε η δασκάλα στο φιλότιμο να γράψω τη μικρή ολοήμερο τον Ιούνιο ώστε να δημιουργηθεί θέση για εκείνη. Απ την πρώτη μέρα το Σεπτέμβρη της είπα δε θα μείνει τελικά αλλά την άφησαν εκεί...... που το πάω...... ολοήμερο = πάρκινγκ (κακώς οι μαμάδες το βλέπουν έτσι) αλλά μία μητέρα πήγε τη μικρή της με ίωση και αντιπυρετικό στο νηπιαγωγείο, την είχε κρατήσει μόνο μια ημέρα σπίτι. Έτσι αρρωστήσαμε και εμείς οικογενειακώς και η δασκάλα. Αλλά την πλήρωσε η μικρή μου που δεν είχε νοσηλευτεί ποτέ, να τσιρίζει στην αιμοληψία μόνη και να μη μας επιτρέπουν να μπούμε και εμείς, να μένει 4 ημέρες με ορό και εξετάσεις εξετάσεις εξετάσεις + την αγωνία μας για εκείνη αλλά και το μικρό που αφήσαμε πίσω.....και να μένει και το μωρό μόνο του πίσω χιλιόμετρα μακρυά μας μόνο με τη γιαγιά χωρίς βοήθεια, επιστρέψαμε και δε με γνώριζε και πεταγόταν τα βράδια, η δική πρόλαβε μόνο 2 ημέρες στο νηπιαγωγείο. άδικο τελείως. στο μεταξύ στην τάξη εκείνη είχε ήδη πρόβλημα γιατί τα παιδιά είναι πολύ ζωηρά και την κοπανάει για την άλλη τάξη όπου λέει τα άλλα είναι ήσυχα και συνάμα την παίζουν ενώ στη δική της τάξη πάλι την διώχνουν απ όλα τα παιχνίδια. Βλέπετε φέτος ήρθαμε στην πόλη και δεν έχει γνωστά παιδάκια γιατί και εγώ είμαι εκπαιδευτικός και μετακινούμαι εξ αιτίας του επαγγέλματος. Άραγε τι θα έκαναν τώρα οι δασκάλες αν τους έθετα το θέμα αλλαγής. Μπαίνω στον πειρασμό να την αλλάξω νηπιαγωγείο. Είμαι αναστατωμένη από τα όσα πέρασε για μια άδικη νοσηλεία, 5 μέρες πυρετό σπίτι + 4 ημέρες νοσηλεία + 10 μέρες θα μείνει σπίτι ώσπου να επαναλάβουμε εξετάσεις να βεβαιωθούμε για την υγεία της και ξανά αιμοληψίες. Σας γράφω με το ένα χέρι αγκαλιά με το άλλο μωρό που ψήνεται και εκείνο σήμερα. που να βρω άραγε απαντήσεις. Πείτε μου κι εσείς καμιά ιδέα. Α ναι το παιδί μου θα έχει μια εβδομάδα τη μια νηπιαγωγό και μια την άλλη γιατί οι δυο τους μοιράζονται το ολοήμερο τμήμα ενώ δίπλα το κλασικό δίπλα έχει την ίδια και μοναδική νηπιαγωγό. Είναι 3 νηπιαγωγοί με 2 τμήματα. πόσο παιδαγωγικά ορθό είναι αυτή η αλλαγή προσώπων ανά εβδομάδα σε αυτή την ηλικία;

Περιμένω απόψεις και γνώμες και εγώ, αν έχετε καμιά ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Α ναι το παιδί μου θα έχει μια εβδομάδα τη μια νηπιαγωγό και μια την άλλη γιατί οι δυο τους μοιράζονται το ολοήμερο τμήμα ενώ δίπλα το κλασικό δίπλα έχει την ίδια και μοναδική νηπιαγωγό. Είναι 3 νηπιαγωγοί με 2 τμήματα. πόσο παιδαγωγικά ορθό είναι αυτή η αλλαγή προσώπων ανά εβδομάδα σε αυτή την ηλικία;

Περιμένω απόψεις και γνώμες και εγώ, αν έχετε καμιά ιδέα!

 

 

Για την ίωση δεν θα σχολιάσω καθόλου. 'Εχω εκθέσει σε άλλο θέμα πολύ αναλυτικά την άποψη μου για τα παιδιά που τα φέρνουν άρρωστα στο νηπιαγωγείο και στο σχολείο γενικότερα.

Για το θέμα των νηπιαγωγών. Στο ολοήμερο νηπιαγωγείο υπάρχουν 2 νηπιαγωγοί που εναλλάξ κάνουν το πρωινό και το απογευματινό ωράριο. Δεν θα είναι μία νηπιαγωγός όλη την εβδομάδα πρωί απόγευμα και τη΄ν επόμενη εβδομάδα η δεύτερη. Άρα τα παιδιά δεν αλλάζουν πρόσωπα ανά εβδομάδα, απλά αλλάζουν οι βάρδιες (το πρόσωπα είναι ίδια).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμμάκι η κυρία του γιου μου στο νήπιο δίνει εργασίες για το σπίτι του στυλ ζωγράφισε ότι είναι κόκκινο και έχει μήλα αχλάδια πορτοκάλια κτλ.

Ο μικρός δεν θέλει να τις κάνει.Υπάρχει κάποιος τρόπος να τις κάνουμε χωρίς να τον πιέσω ή να του τάξω αντάλλαγμα.Του εξήγησα ότι πρέπει να τα κάνουμε για να μάθουμε αλλά δεν τον έπεισα.

Οι άλλες μαμάδες τι κάνετε;;

 

 

 

Στο νηπιαγωγείο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ οι εργασέις στο σπίτι!

Αν πρόκειται για δημόσιο νηπιαγωγείο, θα σε συμβούλευα να ρωτήσεις τη νηπιαγωγό πού στηρίζεται παιδαγωγικά για να δίνει ασκήσεις στο σπίτι.

Αν πρόκειται για ιδιωτικό....πάω πάσο, γιοατί ο καθένας κάνει ό,τι θέλει

 

Kαι εξηγώ. Σκοπός του νηπιαγωγείου είναι "να προσφέρει ερεθίσματα για μάθηση" και όχι μάθηση με την έννοια που προσφέρεατι στο δημοτικό. Άρα δεν δικαιολογούνται οι εργασίες στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Xanp, αυτό που λέει η Emmaki x2! Αν προτιμάς να μην προκαλέσεις τη νηπιαγωγό ζητώντας της εξηγήσεις για την τακτική που ακολουθεί στην τάξη, στείλτον απλά "άγραφο" και εξήγησέ της ότι το παιδί δεν θέλει να κάνει ασκήσεις στο σπίτι και δεν θέλεις να τον πιέσεις.

 

Αν μεθαύριο τους βάλει να κάνουν ολοκληρώματα, άλλαξέ τον νηπιαγωγείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.Σε δημόσιο νηπιαγωγείο πάει και μας δίνει φωτοτυπίες με ζωγραφική αλλά ο γιος μου δεν θέλει με τίποτα να τις κάνει και δεν θέλω να τον πιέσω...Θα κάνω ότι μου είπατε δεν θέλω να κάνω θέμα μιας και θα είμαστε και του χρόνου εκεί ως νήπια κανονικά.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω αν γνωριζει κανεις, εαν για τα προνηπια που κληρώνονται σε θεσεις που μενουν απο τα νηπια σε δημοσια νηπιαγωγεια βαση του προεδρικου διαταγματος, η παρουσια των γονεων ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η οχι κατα τα διαρκεια της κληρωσης.

 

στο δικο μας νηπιαγωγειο τα παιδια των οποιων οι γονεις δεν ηταν παροντες εξαιρεθηκαν απο τη διαδικασια.

 

προσωπικα ημουν κατα τυχη εκει (κανονικα δεν μπορουσα να φυγω απο τη δουλεια μου αλλα τελευταια στιγμη τα καταφερα) και μου εκανε εντυπωση οτι τα παιδια των οποιων οι γονεις δεν ηταν εκει εξαιρεθηκαν.

το ειπα στη νηπιαγωγο και στη διευθυντρια αλλα μου ειπαν οτι ετσι ειναι.

 

εμεις δεν κληρωθηκαμε, αν και εξαιρωντας τα παιδια αυτα οι πιθανοτητες για οσους ειμασταν εκει αυξάνονταν, αλλα δεν με πειραζει, καθε εμποδιο για καλο που λενε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν εξαιρουνται από την διαδικασια τα παιδια που οι γονεις τους δεν είναι παρόντες. Στο δικο μας νηπιαγωγειο συμμετείχαν όλα τα παιδακια στην κλήρωση ήταν δεν ήταν οι γονεις τους παρόντες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εξαιρουνται από την διαδικασια τα παιδια που οι γονεις τους δεν είναι παρόντες. Στο δικο μας νηπιαγωγειο συμμετείχαν όλα τα παιδακια στην κλήρωση ήταν δεν ήταν οι γονεις τους παρόντες.

 

Ακριβώς το ίδιο και σε εμάς.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα:D:grin:.Μηπως θα μπορουσε να μου πει καμια σας αν τα διδυμα εχουν προτεραιοτητα για το προνηπιο:?:Εχω ακουσει οτι γινονται καποιες κληρωσεις...Αν θελει καποια ας μου απαντησει....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν προτεραιοτητα. απλα αν κληρωθει το ενα απο τα 2 αυτοματως παιρνουν και το 2ο. προτεραιοτητα ειχαν οι 3τεκνες οικογενειες.(λεω ειχαν γιατι πολλα αλλαζουν στη χωρα μας αλλα λογικα αυτο δε θα αλλαξει)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουν προτεραιοτητα. απλα αν κληρωθει το ενα απο τα 2 αυτοματως παιρνουν και το 2ο. προτεραιοτητα ειχαν οι 3τεκνες οικογενειες.(λεω ειχαν γιατι πολλα αλλαζουν στη χωρα μας αλλα λογικα αυτο δε θα αλλαξει)

 

Οι τρίτεκνοι δεν είχαν ποτέ προτεραιότητα.

Σύμφωνσ με το Προεδρικό Διάταγμα 200 που ορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων

12. Κατ' εξαίρεση και χωρίς κλήρωση εγγράφονται τα παρακάτω νήπια των δύο ηλικιών:

α) Τα δίδυμα αδέρφια εφόσον έχει κληρωθεί ο ένας από αυτούς.

β) Τα τέκνα πολυτέκνων , αφού ληφθεί υπόψη η παρ. 10 του παρόντος άρθρου. (η παρ. 10 αναφέρει ότι προηγούνται πάντα τα νήπια πρώτης ηλικίας)

γ) Τα τέκνα των νηπιαγωγών που διδάσκουν στο νηπιαγωγείο και των άλλων εκπαιδευτικών που εργάζονται σε συστεγαζόμενα με το νηπιαγωγείο σχολεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για την πληροφορια κοριτσια!!Δηλαδη θα ειμαι ατυχη αν δεν κληρωθει κανενα...Θελω πολυ να τα παρουν για να προετοιμαστουν για το νηπιαγωγειο καλυτερα.Ισως να μπορεσω να βρω και εγω μια δουλιτσα με λιγες ωρες αλλα και εκεινα να ειναι και με αλλα παιδακια και να αλλαζουν παραστασεις..Σταματησα να δουλευω μολις γεννηθεικαν και με εχουν συνηθισει συνεχεια κοντα τους.Καθως και τους παππουδες που εναλλαξ τους πηγαινουν στις κουνιες και τους κακομαθαινουν κανωντας τους ολα τα χατιρια.Αντε να τους βαλω σε ταξη μετα!!!:lol:Αργω αλλα τα καταφερνω.Μακαρι λοιπον να πανε προνηπιο για να κοινωνικοποιηθουν και να μαθουν να ειναι και λιγο ανεξαρτητα στις επιλογες τους:)

Link to comment
Share on other sites

Οι τρίτεκνοι δεν είχαν ποτέ προτεραιότητα.

Σύμφωνσ με το Προεδρικό Διάταγμα 200 που ορίζει τη λειτουργία των νηπιαγωγείων

ναι προφανως κανω λαθος ...εμενα μου το ειχαν πει νομιζω σαν δικαιολογια (δε το βγαλα απο το μυαλο μου..)καπου μου το ειπαν. ισως στους παιδ. σταθμους????

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ναι προφανως κανω λαθος ...εμενα μου το ειχαν πει νομιζω σαν δικαιολογια (δε το βγαλα απο το μυαλο μου..)καπου μου το ειπαν. ισως στους παιδ. σταθμους????

 

Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει στους παιδικούς σταθμούς.....

 

Πάντως, στα δημόσια νηπιαγωγεία η λειτουργία διέπεται από Προεδρικό Διάταγμα, το οποίο καλό είναι να το γνωρίζουν οι γονείς πριν την εγγραφή των παιδιών τους, ώστε να ξέρουν τι δικαιούνται αλλά και τι υποχρεώσεις έχουν...

 

Επίσης, τη βασική νομοθεσία που διέπει την εκπαίδευση (που και αυτή είναι καλό να την έχουν υπόψη τους οι γονείς) την έχω αναρτήσει ως υπόμνημα στο thread "Χρήσιμη Εκπαιδευτική Νομοθεσία"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα...λιγο νωρις για εγγραφη αλλα να ειμαστε εδω να τα λεμε! φετος παμε κ εμεις νηπιο! ολεεε!!!!

Μια ρωτηση αρχικα, καπου σε ενα ποστ εδω γυρω διαβασα πως τα νηπιαγωγεια μπορει να λειτουργουν εως τις 2? Λαθος πληροφορια? Βασικα εμενα με ενδιαφερει το ολοημερο γιατι η μικρη εχει συνηθισει να πηγαινει πολλες ωρες και αν τη παρεις πχ στο 3-4ωρο ηδη στο παιδικο, φωναζει και κλαιει και θελει να μεινει κι αλλο.!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...λιγο νωρις για εγγραφη αλλα να ειμαστε εδω να τα λεμε! φετος παμε κ εμεις νηπιο! ολεεε!!!!

Μια ρωτηση αρχικα, καπου σε ενα ποστ εδω γυρω διαβασα πως τα νηπιαγωγεια μπορει να λειτουργουν εως τις 2? Λαθος πληροφορια? Βασικα εμενα με ενδιαφερει το ολοημερο γιατι η μικρη εχει συνηθισει να πηγαινει πολλες ωρες και αν τη παρεις πχ στο 3-4ωρο ηδη στο παιδικο, φωναζει και κλαιει και θελει να μεινει κι αλλο.!

 

Το ωράριο είναι στάνταρ.

Κλασσικό: 8:15-12:30 (αν έχει πρωινή ζώνη από τις 7)

Ολοήμερο: 8-3:45 έως 16:00 η αποχώρηση (αν έχει πρωινή ζώνη από τις 7)

 

Για να λειτουργήσει πρωινή ζώνη σε ένα νηπιαγωγείο απαιτείται συμμετοχή 5 παιδιών νηπίων (όχι προνηπίων)

 

Το ωράριο τηρείται αυστηρά. Σε πολύ ειδικές περιπτώσεις επιτρέπεται προσέλευση αργότερα ή αποχώρηση νωρίτερα και αυτό όχι σε καθημερινή βάση (π.χ. αν κάποιο παιδί πάει στο γιατρό).

Οι πόρτες της αυλής (κανονικά) κλειδώνουν και δεν μπαίνει κανένας στην αυλή την ώρα λειτουργίας του σχολείου

Link to comment
Share on other sites

ποτε ξεκινανε οι εγγραφες; και θα παρουν τελικα φετος προνηπια;

 

Κανονικά ξεκινούν 1 Ιουνίου, εκτός αν έρθει άλλη εγκύκλιος.

 

Το αν θα γίνουν εγγραφές προηπίων εξαρτάται από τον αριθμό νηπίων στο συγκεκριμένο νηπιαγωγείο. Προηγούνται τα νήπια και αν περισσέψουν θέσεις γίνεται κλήρωση για προνήπια

Link to comment
Share on other sites

και μια ερωτηση.....που με απασχολει ο μικρος μου ειναι γεννημενος 29 δεκ.....μηπως δεν θα ειναι αρκετα ωριμος για προνηπιο;

 

Μια χαρά είναι.

θα είναι λίγο μικρούλης, ίσως ζοριστεί στην αρχή, ειδικά αν δεν έχει πάει παιδικό, αλλά θα βρει τους ρυθμούς του.

Άλλωστε του χρόνου θα πάει υποχρεωτικά νήπια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...