Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγγραφή στο νηπιαγωγείο


Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ, και κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω ο μικρός είναι γεννημένος 15-11-2006 γιατί κάποιοι μου λένε ότι θα παει προνηπιο, νήπιο δεν είναι κανονικά; Έχω μπερδευτεί

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 987
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 160 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 76 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 39 δημοσιεύσεις

  • TARA

    TARA 36 δημοσιεύσεις

Ευχαριστω πολυ, και κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω ο μικρός είναι γεννημένος 15-11-2006 γιατί κάποιοι μου λένε ότι θα παει προνηπιο, νήπιο δεν είναι κανονικά; Έχω μπερδευτεί

Nηπιο ειναι το παιδι. Τα 5 δεν θα κλεισει τον Νοεμβρη?

Το παιδι δεν το εχεις γραψει ηδη σε κανενα νηπιο? Οι εγγραφες ηταν τον Ιουνιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι είμαστε σε φάση μετακόμισης και ακόμα δεν βρήκαμε σπιτι έμαθα όμως ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και Τώρα να τον γράψω και αργότερα να γίνει η μετεγγραφη

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι πρεπει να ξεκινησει ετσι και αλλιως σχολειο. Οποτε θα το γραψεις σε αυτο της περιοχης σου και μετα θα κανεις μεταγραφη.

Το ιδιο θα κανω και εγω για 10 -15 μερες.

Θα πανε κανονικα στα σχολεια της περιοχης μου δημοτικο και γυμνασιο και μετα θα κανω μεταγραφη.

Link to comment
Share on other sites

τα παιδιά του 2006 (1/1 με 31/12) θα πανε ΟΛΑ ΝΗΠΙΟ. Τα παιδιά τους 2007,πηγαινουν προνηπιο...

πηγαινε τη δευτερα στο νηπιαγωγειο που θα ανήκετε, να τον γραψεις. θα τον παρουν σιγουρα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ, και κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω ο μικρός είναι γεννημένος 15-11-2006 γιατί κάποιοι μου λένε ότι θα παει προνηπιο, νήπιο δεν είναι κανονικά; Έχω μπερδευτεί

 

νήπιο θα πάει και όχι στα προνήπια:cool:

Και μένα ο μικρος μου ξεκινάει νηπιαγωγείο, πήραμε καινούργια τσαντούλα, παγούρινο και τσαντάκι για το φαγητό. Όλα σε ben10, είναι πολύ ενθουσιασμένος που επιτέλους θα πάει στο μεγάλο σχολείο, έτσι το λέει. Εχω λίγο άγχος, αν και το έχω ξαναπεράσει με τον μεγάλο μου, αλλά προσπαθώ να μην το δείξω. Καλή αρχή να έχουν τα παιδάκια μας.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες

so ....το σκηνικό είναι πάμε στον αγιασμό- ΜΑ ΔΕ ΚΑΤΑΡΓΉΘΗΚΕ ΑΚΌΜΑ ;;; :-) - (για τα προνήπια) και περιμένουμε την κλήρωση :-)

μα τη σύστημα κι αυτό ;;;

τεσπα !

εμείς ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ Τ Ι Π Ο Τ Α

περιμένουμε το μπουγιουρντί της δασκάλας (μάλλον της δημόσιας και δωρεάν παιδιάς που ζητα λεφτά ) και τον καυγα που θα ακολουθήσει ...

 

υπάρχει ένας σημαντικός σύνδεσμος τον οποίο και σας τον παραθέτω ...

(έχει ξανά τοποθετεί στο παρελθόν εδώ αλλα είπα να το ξαναβάλω : Οδηγός Γονέα: Ολοήμερο Νηπιαγωγείο http://www.free-ebooks.gr/gre/ebook/1852 ) αν έχει εκδοθεί νέα έκδοση και την έχετε ενημερώστε και εμάς τοποθετώντας εδώ το λινκ

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΊΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω , εδώ στο νηπιαγωγείο πυλαιας που πήραν τη μικρή μου είπαν ότι το ολοήμερο που φετος εχει 25 παιδια έχει μόνο 1 δασκάλα οπως και το κλασικό διπλα εχει πάλι 25 παιδια και μόνο 1 δασκάλα. Ειναι φυσιολογικό αυτό, και στα άλλα νηπιαγωγεία παει 25= 1 δασκάλα ?

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν κ απαράδεκτο είναι φυσιολογικό! :evil: νόμιμο δηλαδή! Τώρα τι είδους μάθημα θα γίνεται με αυτή την αναλογία δεν ενδιαφέρει φυσικά το υπουργείο κ την κυβέρνηση....:mad::?

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω απογοητευτηκα εντελως σημερα.....πηγα να δω το νεο μας νηπιαγωγειο μιας και μας το αλλαξανε και το ενταξανε μεσα σε ενα δημοτικο και αυτο που αντικρυσα δεν μου αρεσε καθολου..............ολο το σχολειο ειναι υπο επισκευη βαζουν πλακακια τουαλετες κτλ και γινεται χαμος οι ταξεις δεν ειναι φτιαγμενες και αρχιζουμε δευτερα!!!!αδυνατον

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες της μανουλες, και ευχομαι καλη σχολικη χρονια σε ολα τα ζουζουνια μας:D

 

εγω πηγα εχθες στο νηπιαγωγειο , στην περαια θεσσαλονικης, για να ρωτησω τι θα γινει την δευτερα, και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι η δασκαλα με το που μας ειδε ηξερε το ονομα του γιου μου, για την ακριβεια το θυμοταν:shock:..........αυτο για να ειμαι ειλικρινης μου αρεσε παρα πολυ:D

 

για να μπω στο θεμα μας μου ειπε οτι την δευτερα θα κνουμε αγιασμο, και μετα θα μας μιλησουν λιγο και απο την τριτη ξεκιναμε κανονικα σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια εμεις δυδτυχως θα είμαστε μια βδομαδα πρωι και μια βδομαδα απογευμα.....

Και φυσικα δεν ειναι ολοημερο!

Εγω ξερω πως ο αγιασμος γινεται στις 10:00 και μετα θα κατεβουμε στις αιθουσες να μας χωρισουνε στις ταξεις.

Οσο για το φεσι με την υλη που πρεπει να αγορασουμε, την περιμενω πως και πως να δω τι θα μας ζητησουν πάλι....

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

πηγα παλι σημερα και ειπαν αντι για λιστα θα δωσουμε 50 ευρω και θα παρουν οτι χρειαζονται................αγιασμος την δευτερα και φυσικα το σχολειο ακομα τα χαλια του αλλα καλυτερα απο την τεταρτη!

Link to comment
Share on other sites

εμεις τελικα κληρωθηκαμε για το προνηπιο αλλα δε θα παμε... δε θα λειτουργησουν λεει σαν ολοημερο προς το παρον γιατι δεν εχουν στειλει νηπιαγωγο και ειναι μονο μια με 40 παιδακια... να μου λειπει, και το κτιριακο ειναι χαλια...του χρονου βλεπουμε...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν θα δώσω λεφτα ....

θα τους ζητήσω την λιστα με τα υλικά που θέλουν . ετσι κι αλλιώς ενα μικρό νηπιαγωγείο ειναι το σπίτι μου κατα πάσα το 50% αυτων που θελουν τα εχω ...!

 

απο όσο ειδα την ταξη παντως ειναι με πολύ μεράκι φτιαγμένη , παντως αν αναλογιστούμε όλοι το πόσο δυσκολοι καιροί ειναι οι τωρινοί το μόνο που εύχομαι ειναι να μην έχουν χασει την θεληση τους για προσφορά και την αγαπη τους για το επαγκελμα τους ...αλλιώς καήκαμε !

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς ο αγιασμός θα γίνει 8.30 και το νηπιαγωγείο στεγάζεται μέσα στο δημοτικό. Επειδή εκεί έστειλα και τον μεγάλο μου, ξέρω ότι τα βγάζουν διάλειμμα σε διαφορετικές ώρες από το δημοτικό για να μην χτυπήσουν. Κανονικά υπάρχουν διαφορετικές τουαλέτες για τα νήπια, αλλά είναι ανοιχτές και πάνε όλα τα παιδιά. Ενα από τα θετικά είναι ότι ξέρω τις δασκάλες, ότι κάποια παιδάκια που πηγαίναν μαζί στο σταθμό και έκανε παρέα θα είναι μαζί του. Επίσης, για το ολοήμερο, μέσα στην τάξη έχουν φούρνο και ζεσταίνουν το φαγητό οι νηπιαγωγοί. Ενώ στο δημοτικό, αν και υπάρχει φούρνος, δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος να αναλάβει το ζέσταμα και τα παιδιά είναι αναγκασμένα το χειμώνα να τρώνε κρύο το φαγητό. Τέτοια ξεφτίλα.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν lunch boxes που κρατουν το φαγητο ζεστο πολλές ωρες ...

πείρα ενα απο το εξωτερικό βεβαια ... και ετισ μου λύνει και την υποχρεωση δωσε ε΄να 50αρι στην καθαρηστια να στο ζεσταίνει :wink:

 

εχουν και εδω τετοια .... δεν ειναι σαν τα παραδοσιακά .... απλά ζεσταινεις το φαγητο το πρωί και μεχρι τις 12:30 -13:00 που θα φαει θα ειναι στην σωστή θερμοκρασία ...!

Link to comment
Share on other sites

ενας απο τους λογους που δε θα τη στειλω ειναι το φαγητο. αν της στελνω εγω φαγητο θα εχουμε προβλημα διοτι τρωει μονο μακαρονια και τυρι. ενω στον παιδικο ελπιζω να θελει να φαει και κατι αλλο οπως και περσι. αλλα το οτι ειναι μεσα στο δημοτικο σημαινει πως δεν εχει εδω τουλαχιστον μια κουνια-τσουληθρα κλπ....και μονο τσιμεντο. αυτο δε σε προβληματιζει καθολου? εγω σκεφτηκα πως αν πεσει το παιδι θα μου γυρισει μεσα στα αιματα! οπως και να χει παντως με το καλο τα παιδακια μαςοπου κι αν πανε@@@@!!!1

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εμενα ρωτας ;;;

εμενα δε με προβληματίζει παντως ...! (στο ιδιο σχολείο θα πανε τα παιδια μας ;;;):-)

εμενα ειναι μαθημένη να χτυπαει ...:-)

και ολούθε εχει δεντρα

Ωραιο περιβαλλον δλδ

και εκει πηγα σχολειο δεν επαθα τιποτα ...! οκ χτυπαγα αλλα ήμουν οκ μετα !

θα μου πεις παμε μπροστα ή πίσω ....;; δεν ξέρω να σου απαντησω ειλικρινά

θελω να μαθω να επιβιώνω στις συνθήκες που μου παρεχονται και να τις αλλαζω όποτε και αν μπορω ! (προς το καλυτερο παντα)

 

απ το κλουβι σταθμο πρωην σπιτι που πηγαινε ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΑΠΛΑ ΚΑΙ Η ΦΥΣΗ που θα παει τωρα ! :-)

Link to comment
Share on other sites

ενας απο τους λογους που δε θα τη στειλω ειναι το φαγητο. αν της στελνω εγω φαγητο θα εχουμε προβλημα διοτι τρωει μονο μακαρονια και τυρι. ενω στον παιδικο ελπιζω να θελει να φαει και κατι αλλο οπως και περσι. αλλα το οτι ειναι μεσα στο δημοτικο σημαινει πως δεν εχει εδω τουλαχιστον μια κουνια-τσουληθρα κλπ....και μονο τσιμεντο. αυτο δε σε προβληματιζει καθολου? εγω σκεφτηκα πως αν πεσει το παιδι θα μου γυρισει μεσα στα αιματα! οπως και να χει παντως με το καλο τα παιδακια μαςοπου κι αν πανε@@@@!!!1

 

 

Οι κούνιες στην αυλή ενός σχολείου είναι πάρα πολύ επικίνδυνες.

Όσο προσεκτικοί και αν είναι οι εκπαιδευτικοί, τα παιδάκια πολύ εύκολα ξεφεύγουν, δεν προσέχουν και τα ατυχήμετα γίνονται!

Π.χ. στο νηπιαγωγείο που ήμουν πριν κάποια χρόνια, ο σύλλογος γονέων αποφάσισε να βάλει κούνιες στην αυλή για να παίζουν τα παιδιά (χωρίς να συμβουλευτεί τους εκπαιδευτικούς που θα το αρνούμασταν κατηγορηματικά). Στο νηπιαγωγείο υπήρχαν 4 τμήματα των 25 παιδιών το καθένα, σύνολο 100 παιδιά. Διάλειμμα βγαίναμε όλο μαζί, γιατί δεν μπορείς να κρατήσεις παιδάκια μέσα στην τάξη όταν ακούνε τα άλλα να είναι έξω (αλήθεια, λέω. Δοκιμάστε το αν δεν με πιστεύετε με το δικό σας παιδί και θα δείτε ότι δεν θα μπορεί να συγκεντρωθεί σε μια δραστηριότητα όταν ακούει άλλα παιδιά να παίζουν). Να πω επίσης, ότι ήμασταν και 5 εκπαιδευτικοί (4 για τις "κανονικές" τάξεις και εγώ για το τμήμα ένταξης) συνεχώς στην αυλή ανάμεσα στα παιδιά. Κάποια στιγμή έρχεται ένα πιτσιρίκι και μου λέει "Κυρία, ο Χ. έσπασε τα δόντια του". Τρέχω να δω, και πράγματι, ο Χ. είχα φάει μια κούνια στα μούτρα και είχε σπάσει τα μπροστινά του δόντια!!!! ¨Ηταν από τις φάσεις που δεν φταίει κανένας, καθώς οι νηπιαγωγοί ήμασταν όλοι έξω και ασχολούμασταν με τα παιδιά, το παιδί που έκανε κούνια δεν μπορούσε να δει τι γίνεται πίσω του, και ο Χ. στην τρέλλα του παιχνιδιού έτρεξε πίσω από την κούνια.... Ευτυχώς, η ζημιά ήταν μόνο τα σπασμένα νεογυλλα δόντια και όχι κάτι πιο σοβαρό!!!!!!!

Δίδαγμα; Όχι σε κούνιες στα σχολεία!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για νηπιαγωγους:

Η κορη μου χωριστηκε τελικα απο την καλυτερη της φιλη και πανε σε διαφορετικα τμηματα. Αν και ο διαχωρισμος εγινε αλφαβητικα, στο πρωτο τμημα υπαρχουν δυο παιδακια που το επωνυμο τους ξεκιναει απο Φ. Η νηπιαγωγος ειπε οτι δεν μπορει να αλλαξει τμημα καμμια απο τις δυο (η κορη μου 'η το αλλο κοριτσακι). Οπως καταλαβαινετε, κλαινε και οι δυο απο την στιγμη που τελειωσε ο αγιασμος και δεν μπορουν να καταλαβουν/δεχτουν οτι δεν θα ειναι μαζι...

Πως να το αντιμετωπισω αυτο, σε πρωτη φαση με το παιδι μου?

Υπαρχει περιπτωση να μπορω να κανω κατι προκειμενου να αλλαξει τμημα ενα απο τα δυο παιδια?

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι κούνιες στην αυλή ενός σχολείου είναι πάρα πολύ επικίνδυνες.

για να διορθωσω δεν ειδα κουνια οντως.δε ξερω αν εχει πραγματικα η το βγαλα απο το μυαλο μου...φυσικα εχεις δικιο εμακι κι εγω εχω φαει μικρη κουνια στο ματι! εχει κατι τσουληθρες κατασκευες και καλα σα καστρο, σπιτακια πλαστικα τσουληθρες...δε θυμαμαι τι αλλο...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για νηπιαγωγους:

Η κορη μου χωριστηκε τελικα απο την καλυτερη της φιλη και πανε σε διαφορετικα τμηματα. Αν και ο διαχωρισμος εγινε αλφαβητικα, στο πρωτο τμημα υπαρχουν δυο παιδακια που το επωνυμο τους ξεκιναει απο Φ. Η νηπιαγωγος ειπε οτι δεν μπορει να αλλαξει τμημα καμμια απο τις δυο (η κορη μου 'η το αλλο κοριτσακι). Οπως καταλαβαινετε, κλαινε και οι δυο απο την στιγμη που τελειωσε ο αγιασμος και δεν μπορουν να καταλαβουν/δεχτουν οτι δεν θα ειναι μαζι...

Πως να το αντιμετωπισω αυτο, σε πρωτη φαση με το παιδι μου?

Υπαρχει περιπτωση να μπορω να κανω κατι προκειμενου να αλλαξει τμημα ενα απο τα δυο παιδια?

 

Ο διαχωρισμός δεν γίνεται αλφαβητικά, αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε τα τμήματα να είναι όσο πιο ομοιγενή γίνεται. Δηλαδή να έχουν ίσο αριθμό νηπίων και προνηπίων, αγοριών και κοριτσιών, ελληνόγλωσσων και αλλόγλωσσων.

Όσο για το παιδί σου, άσε να έρθει η πρώτη μέρα και η δεύτερη. Θα κάνει νέους φίλους και θα βλέπει και τη φίλη της στο διάλειμμα (αυτό βασικά να της πεις).

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός δεν γίνεται αλφαβητικά, αλλά με τέτοιο τρόπο ώστε τα τμήματα να είναι όσο πιο ομοιγενή γίνεται. Δηλαδή να έχουν ίσο αριθμό νηπίων και προνηπίων, αγοριών και κοριτσιών, ελληνόγλωσσων και αλλόγλωσσων.

Όσο για το παιδί σου, άσε να έρθει η πρώτη μέρα και η δεύτερη. Θα κάνει νέους φίλους και θα βλέπει και τη φίλη της στο διάλειμμα (αυτό βασικά να της πεις).

 

Η νηπιαγωγος, οταν την ρωτησε η αλλη μαμα αν θα μπορουσαν να ειναι μαζι τα κοριτσια, ειπε οχι επειδη ο διαχωρισμος εγινε α) αλφαβητικα, β) αγορια - κοριτσια και γ) προνηπια. Τωρα που το σκεφτομαι, τα δυο Φ στο πρωτο τμημα μπορει να ειναι προνηπια (εχει 4 ολα κι ολα, ισως να ξεκιναει το επωνυμο τους απο τα τελευταια γραμματα της αλφαβητου).

Αλλογλωσσα εχει περισσοτερα στο τμημα της κορης μου σε αναλογια 30% (αν κρινουμε απο το επωνυμο των παιδιων), ενω στο πρωτο τμημα εχει μονο 2%!!!

Το προβλημα ειναι οτι ολα τα παιδακια που εκανε παρεα η κορη μου ειναι στο πρωτο τμημα (με αποκορυφωμα την κολλητη της), ολα τα αλλα ειναι σουπερ, λιγα παιδια στο καθε τμημα (μολις 15), οι νηπιαγωγοι καλες, ο χωρος πολυ καλος, κανενα αλλο προβλημα.

Η μικρη μου δεν εχει παρει ακομα χαμπαρι οτι δεν θα ειναι με κανενα γνωστο της παιδακι, προς το παρον κλαιει και οδυρεται για την φιλη της...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...