Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ


mere

Recommended Posts

tarta.. ο δικοσ σου μαλλον δεν ειναι κ πολυ φαγανοσ.. εμενα ειναι 8 μινων κ η φρουτοκρεμα ειναι το αγαπημενο του.. τωρα αρχιζει κ τρωει κ τα υπολοιπα.. φρουτοκρεμα τουλαχιστον 200γρ, κρεατοσουπα παλι 200 κ ριζαλευρο το απογευμα λιγοτερο απο 150..ομωσ μεχρι τωρα δεν ετρωγε τιποτα..μονο γαλα..αειδιαζε!!οποτε μπορει καποια στιγμη να σου κανει εκρηξη..παντως αν διχνει χορτασμενοσ κ δεν γκρινιαζει μην πολυσκας κ μην τον πιεζεισ εννοειται..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά δεν είναι σίγουρα φαγανή...αλλά ρε κορίτσια ούτε η μεγάλη έτρωγε....πώς γίνεται αυτό? Σήμερα στην πρώτη κουταλιά μοσχάρι καρότο κολοκύθι με λαδάκι, έκανε 2 φορές εμετό! Πάλι συμπλήρωμα σιδήρου προβλέπω κ στη μικρή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα!!

ειμαι νεα στο φορουμ.η μικρη μου εχει αρχισει να τρωει ριζαλευρο και φρουτοκρεμα στο ριζαλευρο τρωει 3-4 κουταλιες και σταματαει αλλά στη φρουτο κρεμα εχω μεγαλο προβλημα.μπορει καποιος να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Κορίτσια ο μικρός μου είναι 5μιση μηνών κ από 5 ξεκινήσαμε στερεές μια κ δεν θηλαζε. Του φτιάχνω φρουτοκρεμα με μισό μήλο, μισή μπανάνα, ένα αχλάδι, μισό πορτοκαλί και φτιάχνω με 60μλ νερό βρώμη και τα αναμειγνυω για να πάρουν μια πιο ουδέτερη γεύση τα φρούτα γιατί σκέτα δεν τα τρώει εύκολα. Δεν την τρώει όλη την κρέμα αλλά την περισσότερη ποσότητα. Το πρόβλημα είναι ότι μέτα από 1,5-2 ώρες ξαναπειναει κ θέλει γάλα. Τι να βάζω μέσα στη φρουτοκρεμα για να τον κρατάει πιο πολύ; γιατί όταν βάλουμε το μεσημεριανό θα υπάρχει πρόβλημα κ επίσης ο γιατρός έχει πει να μην τρώει πριν τις 3 ώρες ίσως για να μην κάνει εμετό δεν ξέρω. Σκέφτηκα να βάζω μπισκότο κρέμα της hipp όταν γίνει 6 μηνών. Τα δικά σας ή φρουτοκρεμα τα κρατάει ένα γεμάτο 3ωρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@maria_tweety Ο παιδίατρος μου είχε πει μέχρι το μωρό να καταφέρει να φάει 200γρ φρουτόκρεμα να της δίνω γαλατάκι λίγο μετά το γεύμα αντί για νερό. Απο ότι θυμάμαι 200γρ είναι περίπου ενα ολόκληρο μεσαίο μήλο, μία ολόκληρη μπανάνα και ένα αχλάδι. Και πράγματι, σταδιακά έτρωγε περισσότερα φρούτα και λιγότερο γάλα, ώσπου κάποια στιγμή κατάφερε να τρώει ικανοποιητική ποσότητα φρουτόκρεμας χωρίς να συμπληρώσει με γάλα και μέχρι το μεσημεριανό την κράταγε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Κορίτσια ο μικρός μου είναι 5μιση μηνών κ από 5 ξεκινήσαμε στερεές μια κ δεν θηλαζε. Του φτιάχνω φρουτοκρεμα με μισό μήλο, μισή μπανάνα, ένα αχλάδι, μισό πορτοκαλί και φτιάχνω με 60μλ νερό βρώμη και τα αναμειγνυω για να πάρουν μια πιο ουδέτερη γεύση τα φρούτα γιατί σκέτα δεν τα τρώει εύκολα. Δεν την τρώει όλη την κρέμα αλλά την περισσότερη ποσότητα. Το πρόβλημα είναι ότι μέτα από 1,5-2 ώρες ξαναπειναει κ θέλει γάλα. Τι να βάζω μέσα στη φρουτοκρεμα για να τον κρατάει πιο πολύ; γιατί όταν βάλουμε το μεσημεριανό θα υπάρχει πρόβλημα κ επίσης ο γιατρός έχει πει να μην τρώει πριν τις 3 ώρες ίσως για να μην κάνει εμετό δεν ξέρω. Σκέφτηκα να βάζω μπισκότο κρέμα της hipp όταν γίνει 6 μηνών. Τα δικά σας ή φρουτοκρεμα τα κρατάει ένα γεμάτο 3ωρο;

Εμένα δεν την κρατάει από πολύ μωρό η φρουτοκρεμα,απο την ηλικία σας δηλαδή. Και της έδινα και της δίνω πάντα φρούτο κρέμα και αμέσως μια μπουκάλα γάλα κι όσο πιει. Και την κρατάει. Άμα πεινάει δεν θα το αφήσεις νηστικό 3 ώρες... Δε θα κάνει εμετό είναι πολύ δύσκολο. Αφού πεινάει... Εμένα το 3ωρο δεν έπιασε ποτε πάρα όταν έπινε γάλα μόνο... Μετά με τα στερεά αλλάξαμε τελείως. Δεν κοιτάζω καν δηλαδή το ρολόι. Μάλιστα μεσημεριανό όταν είναι η μεγάλη να φάει ετοιμαζω και του μωρού κι ας έχουν περάσει 2 η 4 η 5 ώρες. Για να τρώνε και παρέα..αλλά συνήθως τρώει γιατί ζηλεύει λιγάκι. Άμα θέλει θα φάει, αν όχι το αφήνω και ξαναδοκιμαζω πιο μετά.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maya14 είπε:

@maria_tweety Ο παιδίατρος μου είχε πει μέχρι το μωρό να καταφέρει να φάει 200γρ φρουτόκρεμα να της δίνω γαλατάκι λίγο μετά το γεύμα αντί για νερό. Απο ότι θυμάμαι 200γρ είναι περίπου ενα ολόκληρο μεσαίο μήλο, μία ολόκληρη μπανάνα και ένα αχλάδι. Και πράγματι, σταδιακά έτρωγε περισσότερα φρούτα και λιγότερο γάλα, ώσπου κάποια στιγμή κατάφερε να τρώει ικανοποιητική ποσότητα φρουτόκρεμας χωρίς να συμπληρώσει με γάλα και μέχρι το μεσημεριανό την κράταγε μια χαρά.

Κατάλαβα ευχαριστώ. Εγώ ρωτούσα τον γιατρό για ποσότητες και μου λέει όσο θέλει να φάει. Νιώθω όμως πιο ασφαλής αν ξέρω ότι κανονικά πρέπει να φάει 200 γρ και μου έφαγε 100 οπότε να συμπληρώσω με λίγο γάλα. Δεν μπορώ να καταλάβω ποτέ χορταίνει. Τρώει λίγο κ μετά γκρινιάζει αλλά πιστεύω βαριέται που κάθεται στο καρεκλάκι όχι ότι έχει χορτάσει. 

Link to comment
Share on other sites

@maria_tweety Στην αρχή ειδικά ήταν δυσκολο το ταισμα. Επειδή έβλεπα πως μπορεί να ξεφύγει το θέμα απο άποψη ώρας , έβαλα ένα όριο χρονικό, δηλαδή όσο φάει το παιδί σε 45 λεπτά. Μετά την άφηνα 5-10 λεπτά ησυχη και έπειτα τις έδινα λίγο γαλατάκι, όσο ηθελε αυτή χωρίς ζόρι. Ναι συνήθως βαριούνται, πιάνεται το κορμάκι τους και εκνευρίζονται. Την έπαιρνα αγκαλιτσα λιγο να ξεπιαστει, ηρεμούσε και την ξαναέβαζα πίσω. Δοκίμασε πολλά πράγματα, πχ να του δίνεις παιχνιδάκι, να τραγουδάς, παιδικά τραγουδάκια κλπ. Μία περίοδο θυμάμαι έτρωγε μεν, αλλά δύσκολα πολύ, και τυχαία ανακάλυψα ότι τις άρεσε να βλέπει ένα συγκεκριμένο τηλεπαιχνίδι στην τηλεόραση (μάλλον απο τα χρώματα )και την είχα γυρισμένο το καρεκλάκι και έτρωγε την κρέμα σε 10 λεπτά αβίαστα. Εϊχα τύψεις που το τάιζα έτσι το παιδί, αλλά πραγματικά είχα απελπιστεί :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , maria_tweety είπε:

Κορίτσια ο μικρός μου είναι 5μιση μηνών κ από 5 ξεκινήσαμε στερεές μια κ δεν θηλαζε. Του φτιάχνω φρουτοκρεμα με μισό μήλο, μισή μπανάνα, ένα αχλάδι, μισό πορτοκαλί και φτιάχνω με 60μλ νερό βρώμη και τα αναμειγνυω για να πάρουν μια πιο ουδέτερη γεύση τα φρούτα γιατί σκέτα δεν τα τρώει εύκολα. Δεν την τρώει όλη την κρέμα αλλά την περισσότερη ποσότητα. Το πρόβλημα είναι ότι μέτα από 1,5-2 ώρες ξαναπειναει κ θέλει γάλα. Τι να βάζω μέσα στη φρουτοκρεμα για να τον κρατάει πιο πολύ; γιατί όταν βάλουμε το μεσημεριανό θα υπάρχει πρόβλημα κ επίσης ο γιατρός έχει πει να μην τρώει πριν τις 3 ώρες ίσως για να μην κάνει εμετό δεν ξέρω. Σκέφτηκα να βάζω μπισκότο κρέμα της hipp όταν γίνει 6 μηνών. Τα δικά σας ή φρουτοκρεμα τα κρατάει ένα γεμάτο 3ωρο;

Γιατί θα υπάρχει πρόβλημα με το μεσημεριανό; εννοώ τι σχεση εχει το ποσο θα χορτασει με τα φρουτα με το να δημιουργησει προβλημα στο μεσημεριανο; τα θηλαζοντα σιγουρα πίνουν γαλα στα ενδιαμεσα κ λογικα θα θελει ακομα γάλα κ το δικό σου που είναι τόσο μικρό. μήπως διψάει κιολας, που εχει ακομα ζεστη; 

 

τώρα δεν είναι της εποχής κ έχει εισαγωγής ακριβά, αλλά αν βρεις είναι νόστιμα κ χορταστικά τα αβοκάντο. κ εχουν απαλή ουδέτερη γευση κ αρκετες θερμίδες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Maya14 είπε:

@maria_tweety Στην αρχή ειδικά ήταν δυσκολο το ταισμα. Επειδή έβλεπα πως μπορεί να ξεφύγει το θέμα απο άποψη ώρας , έβαλα ένα όριο χρονικό, δηλαδή όσο φάει το παιδί σε 45 λεπτά. Μετά την άφηνα 5-10 λεπτά ησυχη και έπειτα τις έδινα λίγο γαλατάκι, όσο ηθελε αυτή χωρίς ζόρι. Ναι συνήθως βαριούνται, πιάνεται το κορμάκι τους και εκνευρίζονται. Την έπαιρνα αγκαλιτσα λιγο να ξεπιαστει, ηρεμούσε και την ξαναέβαζα πίσω. Δοκίμασε πολλά πράγματα, πχ να του δίνεις παιχνιδάκι, να τραγουδάς, παιδικά τραγουδάκια κλπ. Μία περίοδο θυμάμαι έτρωγε μεν, αλλά δύσκολα πολύ, και τυχαία ανακάλυψα ότι τις άρεσε να βλέπει ένα συγκεκριμένο τηλεπαιχνίδι στην τηλεόραση (μάλλον απο τα χρώματα )και την είχα γυρισμένο το καρεκλάκι και έτρωγε την κρέμα σε 10 λεπτά αβίαστα. Εϊχα τύψεις που το τάιζα έτσι το παιδί, αλλά πραγματικά είχα απελπιστεί :)

Η αλήθεια είναι κ γω τον έχω γυρισμένο στην τηλεόραση γιατί αλλιώς δύσκολα τα πράγματα. Επίσης είναι αδυνατουλης, μόλις 6 κιλά, οπότε προτιμώ να τρώει έστω κ έτσι. Το ξέρω λάθος αλλά την τηλεόραση δεν μπορείς να την αποφύγεις όλη μέρα σπίτι. 

Just now, Έσπερος είπε:

Γιατί θα υπάρχει πρόβλημα με το μεσημεριανό; εννοώ τι σχεση εχει το ποσο θα χορτασει με τα φρουτα με το να δημιουργησει προβλημα στο μεσημεριανο; τα θηλαζοντα σιγουρα πίνουν γαλα στα ενδιαμεσα κ λογικα θα θελει ακομα γάλα κ το δικό σου που είναι τόσο μικρό. μήπως διψάει κιολας, που εχει ακομα ζεστη; 

 

τώρα δεν είναι της εποχής κ έχει εισαγωγής ακριβά, αλλά αν βρεις είναι νόστιμα κ χορταστικά τα αβοκάντο. κ εχουν απαλή ουδέτερη γευση κ αρκετες θερμίδες. 

Απλά σκέφτομαι ότι αν 2 ώρες μετά τα φρούτα θέλει γάλα θα πηγαίνουν πίσω όλα τα γεύματα του. Νερό του δίνω μετά την κρέμα κάνει πως πίνει αλλά στην πραγματικότητα παίζει. Για το αβοκάντο ρώτησα σε άλλο θέμα. Μετά τις 15 του μήνα βγαίνουν αλλά βρήκα γλυκοπατάτα. Μπορώ να την δώσω για απογευματινό χωρίς να έχω εισάγει λαχανικά; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Η αλήθεια είναι κ γω τον έχω γυρισμένο στην τηλεόραση γιατί αλλιώς δύσκολα τα πράγματα. Επίσης είναι αδυνατουλης, μόλις 6 κιλά, οπότε προτιμώ να τρώει έστω κ έτσι. Το ξέρω λάθος αλλά την τηλεόραση δεν μπορείς να την αποφύγεις όλη μέρα σπίτι. 

Απλά σκέφτομαι ότι αν 2 ώρες μετά τα φρούτα θέλει γάλα θα πηγαίνουν πίσω όλα τα γεύματα του. Νερό του δίνω μετά την κρέμα κάνει πως πίνει αλλά στην πραγματικότητα παίζει. Για το αβοκάντο ρώτησα σε άλλο θέμα. Μετά τις 15 του μήνα βγαίνουν αλλά βρήκα γλυκοπατάτα. Μπορώ να την δώσω για απογευματινό χωρίς να έχω εισάγει λαχανικά; 

Αν ρωτήσεις 100 γιατρούς θα σου πουν 100 οδηγιες οποτε επι της ουσιας μπορεις να κανεις ο,τι θες αρκει να μη δωσεις φρεσκο γαλα, αλατι κ μελι πριν το ετος. κ να τηρείς κ εισαγωγές για να ξερεις τι τον πειραζει ενδεχομενως. κανονικα είναι νωρίς για τόσα γεύματα κ είναι νωρίς κ για βρώμη. μη σκας για το γαλα, ετσι κι αλλιως μεχρι να συνηθισει το μεσημεριανο, θα συμπληρώνεις κ τοτε με γαλα. αν ειναι ψιλοχορτάτος, ας τρωει οσο θελει μεσημεριανο. στην αρχη ετσι κ αλλιως δεν τρωνε πολυ, θελει καποιον καιρο να συνηθίσουν ενα γευμα. εμενα πηρε πανω απο δεκαπενθημερο ή εικοσαήμερο για να πω οτι στανταρ ετρωγε μεσημεριανο μια καλη ποσοτητα κ με διαφορα που ακουω, δεν άργησε πολύ. Αν η γιατρός σου δεν λεει πολλα, μη σκας, βαλε καποια φρουτα εποχης κ μετα τπυς 6 ξεκινα λαχανικα κ κρεας κ απογευματινο γιαουρτι μετα τους 7, κ συμπληρώνεις με γαλα μεχρι να εδραιωθει το καθε γευμα. 

 

Για το φαγητο εγω εδινα ενδιαμεσα νερο δλδ 2-3 κουταλιες φρουτα, μια νερο, ηταν κ καλοκαιρι κ του αρεσε πολυ. Κ τρώγαμε απο την αρχη ολοι μαζι, ετσι βοηθήθηκε κ δεν εμπλεξα ουτε με τηλεοραση ουτε με παιχνιδακια κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Η αλήθεια είναι κ γω τον έχω γυρισμένο στην τηλεόραση γιατί αλλιώς δύσκολα τα πράγματα. Επίσης είναι αδυνατουλης, μόλις 6 κιλά, οπότε προτιμώ να τρώει έστω κ έτσι. Το ξέρω λάθος αλλά την τηλεόραση δεν μπορείς να την αποφύγεις όλη μέρα σπίτι. 

Oχι οτι εβλεπα πολυ παλαιοτερα αλλα απο τοτε που ηρθε ο πρωτος μου στο σπιτι την εχω διακοσμητικη. Φυσικα και μπορεις να την αποφυγεις, ειναι καθαρα θεμα θελησης και επιλογης. Γνωστη μου που την ειχε ανοιχτη αρκετα μεσα στη μερα αρχισε ο γιος της (τοτε 6 μηνων) να εχει εφιαλτες, ξυπνουσε κλαιγοντας και ουρλιαζε. Πηγε σε παιδοψυχολογο νομιζοντας οτι η αιτια βρισκεται αλλου, τοτε ο γιατρος της ειπε να κλεισει την τηλεοραση τελειως, δημιουργει θεματα συγκεντρωσης και αναπτυξιακες δυσκολιες. "Φορτιζει" απο τα εντονα ερεθισματα της οθονης και το βραδυ ο εγκεφαλος προκειμενου να "αποφορτιστει" δημιουργει εφιαλτες. Την εκλεισε και ηρεμησε το παιδι. Καλυτερα να φαει λιγοτερο αλλα πιο αυξημενες θερμιδικα τροφες (μπανανα, αβοκαντο) παρα να την ανοιγεις για να τρωει χωρις να καταλαβαινει οτι τρωει, απλα και μονο για να γεμισει το στομαχακι :)

Επισης, δεν ειναι αναγκαιο να το φαει ολο. 3 μισα φρουτα ειναι αρκετα για τοσο μικρο στομαχι απλα οταν ειναι πολτοποιημενο το φαγητο τρωμε περισσοτερο. Επιπλεον, μην αγχωνεσαι απο τωρα για τις ποσοτητες. Σκοπος τους πρωτους μηνες της εισαγωγης ειναι να γνωρισει τις στερεες τροφες, οχι να αρχισει να τρωει κανονικα. Το γαλα συνεχιζει να ειναι η κυρια τροφη. Εμενα παντως και οι δυο μου γιοι, τον πρωτο μηνα εισαγωγης ετρωγαν κατι σαν 3 μπουκιες τη φορα, βεβαια δεν εδινα φρουτοκρεμα αλλα φρουτο μαλακο και μασουσαν οποτε ισως χορταινανε πιο γρηγορα μιας που ο κορεσμος ξεκιναει απο τη μασηση. Μη προσπαθεις να τον "μπουκωσεις" με τηλεοραση, ετσι μπαινουν τα θεμελια της παχυσαρκιας. Κανε την ωρα του φαγητου ευχαριστη: βαλε λιγη φρουτοκρεμα στο τραπεζακι του να την πιανει, βαλε και σε σενα ενα πιατο και φαε κι εσυ μαζι του δειχνοντας του τι ωραια που ειναι σε καθε μπουκια, μιλα του για αυτο που κανετε κι αν δειχνει δυσαρεστημενος ξαναπροσπαθεις αργοτερα. Να προσεχεις τις ωρες που τον ταϊζεις: οχι αν νυσταζει, αν πειναει υπερβολικα, αν εχει μολις πιει γαλα κα.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αν ρωτήσεις 100 γιατρούς θα σου πουν 100 οδηγιες οποτε επι της ουσιας μπορεις να κανεις ο,τι θες αρκει να μη δωσεις φρεσκο γαλα, αλατι κ μελι πριν το ετος. κ να τηρείς κ εισαγωγές για να ξερεις τι τον πειραζει ενδεχομενως. κανονικα είναι νωρίς για τόσα γεύματα κ είναι νωρίς κ για βρώμη. μη σκας για το γαλα, ετσι κι αλλιως μεχρι να συνηθισει το μεσημεριανο, θα συμπληρώνεις κ τοτε με γαλα. αν ειναι ψιλοχορτάτος, ας τρωει οσο θελει μεσημεριανο. στην αρχη ετσι κ αλλιως δεν τρωνε πολυ, θελει καποιον καιρο να συνηθίσουν ενα γευμα. εμενα πηρε πανω απο δεκαπενθημερο ή εικοσαήμερο για να πω οτι στανταρ ετρωγε μεσημεριανο μια καλη ποσοτητα κ με διαφορα που ακουω, δεν άργησε πολύ. Αν η γιατρός σου δεν λεει πολλα, μη σκας, βαλε καποια φρουτα εποχης κ μετα τπυς 6 ξεκινα λαχανικα κ κρεας κ απογευματινο γιαουρτι μετα τους 7, κ συμπληρώνεις με γαλα μεχρι να εδραιωθει το καθε γευμα. 

 

Για το φαγητο εγω εδινα ενδιαμεσα νερο δλδ 2-3 κουταλιες φρουτα, μια νερο, ηταν κ καλοκαιρι κ του αρεσε πολυ. Κ τρώγαμε απο την αρχη ολοι μαζι, ετσι βοηθήθηκε κ δεν εμπλεξα ουτε με τηλεοραση ουτε με παιχνιδακια κλπ. 

Μας ξεκίνησε 5 μηνών στερεές γιατί αφενός δεν θήλαζα και αφετέρου έχουμε θέμα με τα κιλά. Κ 6 μηνών ξεκινάμε μεσημεριανό. Βρώμη πηρα της holle που είναι για 4 μηνών κ πάνω. Αλλά επειδή δεν θέλω να του δίνω κάθε απόγευμα βρώμη του δίνω κ κρέμα βανίλια μερικές φορές, αν κ δε θέλω. Δεν ξέρω τι άλλο να δώσω το απόγευμα σε 5,5 μηνών. Γι αυτό σκέφτηκα να του δώσω γλυκοπατάτα σαν πουρέ με το γάλα του (άραγε  πάει σα συνδυασμός;;) εν τω μεταξύ ο δικός μου μαζί με το βραδινό κάνει 7 γεύματα οπότε θα του μείνουν 4 γεύματα με γάλα, εκτός των στερεών. Για γιαούρτι σκεφτόμουν να πάρω της κρι κρι που είναι για 6 μηνών για να τον ξεκινήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Μας ξεκίνησε 5 μηνών στερεές γιατί αφενός δεν θήλαζα και αφετέρου έχουμε θέμα με τα κιλά. Κ 6 μηνών ξεκινάμε μεσημεριανό. Βρώμη πηρα της holle που είναι για 4 μηνών κ πάνω. Αλλά επειδή δεν θέλω να του δίνω κάθε απόγευμα βρώμη του δίνω κ κρέμα βανίλια μερικές φορές, αν κ δε θέλω. Δεν ξέρω τι άλλο να δώσω το απόγευμα σε 5,5 μηνών. Γι αυτό σκέφτηκα να του δώσω γλυκοπατάτα σαν πουρέ με το γάλα του (άραγε  πάει σα συνδυασμός;;) εν τω μεταξύ ο δικός μου μαζί με το βραδινό κάνει 7 γεύματα οπότε θα του μείνουν 4 γεύματα με γάλα, εκτός των στερεών. Για γιαούρτι σκεφτόμουν να πάρω της κρι κρι που είναι για 6 μηνών για να τον ξεκινήσω. 

Αλλοι γιατροι  δινουν κατευθειαν πολλα γευματα, αλλοι βαζουν ενα τον μηνα. κ η δικια μου μας ξεκινησε καπως γρηγορα κ την ακολούθησα κυριως για να κοψω τη φορμουλα κ να επαρκεί αυτο που αντλουσα. μη δινεις κρεμα ετοιμη αν δεν θες. μπορεις κ κανονικο γιαουρτι, τα παιδικα ειναι απάτη. αλλα οντως μπορεις κ εναν πουρέ λαχανικών το μεσημερι αντι για απογευμα αν θες οπωσδηποτε κι αλλο γευμα στερεων. 

 

Η γιατρος σου ειναι η συμβουλος θηλασμου που ελεγες οτι ειχες δει στην αρχη, ή αλλη; γιατι οι συμβουλοι θηλασμου συνηθως εχουν τελειως διαφορετικη προσεγγιση στα στερεα γευματα, απ ο,τι εχω καταλαβει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maria_tweety είπε:

Μας ξεκίνησε 5 μηνών στερεές γιατί αφενός δεν θήλαζα και αφετέρου έχουμε θέμα με τα κιλά. Κ 6 μηνών ξεκινάμε μεσημεριανό. Βρώμη πηρα της holle που είναι για 4 μηνών κ πάνω. Αλλά επειδή δεν θέλω να του δίνω κάθε απόγευμα βρώμη του δίνω κ κρέμα βανίλια μερικές φορές, αν κ δε θέλω. Δεν ξέρω τι άλλο να δώσω το απόγευμα σε 5,5 μηνών. Γι αυτό σκέφτηκα να του δώσω γλυκοπατάτα σαν πουρέ με το γάλα του (άραγε  πάει σα συνδυασμός;;) εν τω μεταξύ ο δικός μου μαζί με το βραδινό κάνει 7 γεύματα οπότε θα του μείνουν 4 γεύματα με γάλα, εκτός των στερεών. Για γιαούρτι σκεφτόμουν να πάρω της κρι κρι που είναι για 6 μηνών για να τον ξεκινήσω. 

Καπου εδω στο φορουμ ειχα διαβασει οτι η βρωμη (και αλλα σιτηρα) ειναι πλουσια σε φυτικες ινες, οι οποιες ειναι αναστολεις θρεψης, οποτε αν θελετε να βαλετε βαρος μαλλον δεν ειναι η σωστη επιλογη. Τα γιαουρτακια τυπου κρικρι δεν ειναι γιαουρτακια, αλλα επιδορπια γιαουρτιου με σακχαρα, αλλος ενας παραγοντας παχυσαρκιας και εθισμου στα γλυκαντικα. Αν θες να δωσεις κατι δωσε προβειο γιαουρτακι που ειναι και πιο παχυ, απο 6 μηνων μου ειπε ο γιατρος μου μπορουμε να δινουμε.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Καπου εδω στο φορουμ ειχα διαβασει οτι η βρωμη (και αλλα σιτηρα) ειναι πλουσια σε φυτικες ινες, οι οποιες ειναι αναστολεις θρεψης, οποτε αν θελετε να βαλετε βαρος μαλλον δεν ειναι η σωστη επιλογη. Τα γιαουρτακια τυπου κρικρι δεν ειναι γιαουρτακια, αλλα επιδορπια γιαουρτιου με σακχαρα, αλλος ενας παραγοντας παχυσαρκιας και εθισμου στα γλυκαντικα. Αν θες να δωσεις κατι δωσε προβειο γιαουρτακι που ειναι και πιο παχυ, απο 6 μηνων μου ειπε ο γιατρος μου μπορουμε να δινουμε.

Μια μικρη διορθωση μονο: Οι φυτικες ινες ΔΕΝ ειναι αναστολεις θρεψης! Απλως τροφιμα πλουσια σε φυτικες ινες πολλες φορες περιεχουν και αναστολεις θρεψης, βλεπε φυτικο οξυ! Οι φυτικες ινες απλως δεν διασπωνται στο λεπτο εντερο και περνουν στο παχυ εντερο οπου και μεταβολιζονται απο την εντερικη μικροχλωριδα και παραγονται διαφορα προιοντα μεταβολισμου αυτων τα οποια και απορροφωνται τελικα. Ενας ενηλικας με φυσιολογικη μικροχλωριδα τις διασπα λοιπον χωρις ιδιαιτερα προβληματα, η πρωιμη μικροχλωριδα ομως, δηλαδη αυτη των παιδιων διαφερει σημαντικα ως προς την συσταση της. Το αν μικρα παιδια μπορουν να διασπασουν τις φυτικες ινες δεν το εχω ψαξει, οποτε δεν το γνωριζω, φανταζομαι ομως οτι σε καποιο βαθμο το κανουν. 

 

Στα υπολοιπα συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

@maria_tweety διαβασε τον οδηγο διατροφης για το πρωτο ετος του Υπουργειου (2016) που επιτελους εναρμονιστηκε με τις διεθνεις οδηγιες για την εισαγωγη στερεων τροφων. Επισης, μπορεις να δεις και το αντιστοιχο θεμα που υπαρχει στο φορουμ.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια θα κοιτάξω όσα μου είπατε. Τι μπορώ να βάλω μέσα στη φρουτοκρεμα για να είναι πιο παχυντικη; καμία ιδέα; 

Φυστικοβουτυρο, ταχίνι, μπανάνα, αβοκάντο νομίζω όλα επιτρέπονται από τον 6ο μηνα

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , maria_tweety είπε:

Μας ξεκίνησε 5 μηνών στερεές γιατί αφενός δεν θήλαζα και αφετέρου έχουμε θέμα με τα κιλά. Κ 6 μηνών ξεκινάμε μεσημεριανό. Βρώμη πηρα της holle που είναι για 4 μηνών κ πάνω. Αλλά επειδή δεν θέλω να του δίνω κάθε απόγευμα βρώμη του δίνω κ κρέμα βανίλια μερικές φορές, αν κ δε θέλω. Δεν ξέρω τι άλλο να δώσω το απόγευμα σε 5,5 μηνών. Γι αυτό σκέφτηκα να του δώσω γλυκοπατάτα σαν πουρέ με το γάλα του (άραγε  πάει σα συνδυασμός;;) εν τω μεταξύ ο δικός μου μαζί με το βραδινό κάνει 7 γεύματα οπότε θα του μείνουν 4 γεύματα με γάλα, εκτός των στερεών. Για γιαούρτι σκεφτόμουν να πάρω της κρι κρι που είναι για 6 μηνών για να τον ξεκινήσω. 

 

Πάρε δεύτερη γνώμη, τόσο το μητρικό όσο και η φόρμουλα έχουν πολύ περισσότερες θερμίδες από το αχλάδι και το μήλο. Σε μωρό που δεν αναπτύσσεται, πας σε ειδικό γάλα και σίγορα όχι σε αχλάδια.Ούτε μετράμε τα στερεά (δηλαδή εγω τις ποσότητες που λες, δεν μπορώ να τις φάω εύκολα, πώς να τις φάει το βρέφος), ούτε αφήνουμε το μωρό νηστικο με το ρολόι (εγώ 45 χρονών, άμα πειναω τρώω, δεν περιμένω τριωρο πάντως !)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Φυστικοβουτυρο, ταχίνι, μπανάνα, αβοκάντο νομίζω όλα επιτρέπονται από τον 6ο μηνα

Τέλεια ευχαριστώ. Αφήνουν φυσικό βούτυρο κ ταχίνι από τον 6;δεν το ήξερα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Τέλεια ευχαριστώ. Αφήνουν φυσικό βούτυρο κ ταχίνι από τον 6;δεν το ήξερα. 

Εφ'οσον δεν εχει υπαρξει καποια ενδειξη αλλεργιας οσο ηταν μικρο ή δεν υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια, συστηνεται να ξεκινανε νωρις για να αποφευχθουν μελλοντικες αλλεργιες.

 
Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2019 at 2:05 PM, maria_tweety said:

Κορίτσια ο μικρός μου είναι 5μιση μηνών κ από 5 ξεκινήσαμε στερεές μια κ δεν θηλαζε. Του φτιάχνω φρουτοκρεμα με μισό μήλο, μισή μπανάνα, ένα αχλάδι, μισό πορτοκαλί και φτιάχνω με 60μλ νερό βρώμη και τα αναμειγνυω για να πάρουν μια πιο ουδέτερη γεύση τα φρούτα γιατί σκέτα δεν τα τρώει εύκολα. Δεν την τρώει όλη την κρέμα αλλά την περισσότερη ποσότητα. Το πρόβλημα είναι ότι μέτα από 1,5-2 ώρες ξαναπειναει κ θέλει γάλα. Τι να βάζω μέσα στη φρουτοκρεμα για να τον κρατάει πιο πολύ; γιατί όταν βάλουμε το μεσημεριανό θα υπάρχει πρόβλημα κ επίσης ο γιατρός έχει πει να μην τρώει πριν τις 3 ώρες ίσως για να μην κάνει εμετό δεν ξέρω. Σκέφτηκα να βάζω μπισκότο κρέμα της hipp όταν γίνει 6 μηνών. Τα δικά σας ή φρουτοκρεμα τα κρατάει ένα γεμάτο 3ωρο;

Εμένα θυμάμαι πως ο παιδίατρος μου είχε πει πως το παιδί πρέπει να τρώει όποτε πεινάει σε αυτή την ηλικία...και αυτό έκανα. Αφού θέλει γάλα το παιδί γιατί δεν του δίνεις γάλα?? από ότι είδα δεν υπάρχει θέμα με το βάρος του (δεν είναι παραπάνω δηλαδή από το φυσιολογικό) γιατί να μην τρώει αφού πεινάει? Μπορεί να είναι από τα παιδιά που θέλει λίγο φαγητό σε τακτά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εμένα θυμάμαι πως ο παιδίατρος μου είχε πει πως το παιδί πρέπει να τρώει όποτε πεινάει σε αυτή την ηλικία...και αυτό έκανα. Αφού θέλει γάλα το παιδί γιατί δεν του δίνεις γάλα?? από ότι είδα δεν υπάρχει θέμα με το βάρος του (δεν είναι παραπάνω δηλαδή από το φυσιολογικό) γιατί να μην τρώει αφού πεινάει? Μπορεί να είναι από τα παιδιά που θέλει λίγο φαγητό σε τακτά διαστήματα.

Εννοείται πως του δίνω να φάει απλά ο παιδιατρος μου είπε πως μόλις βάλουμε και το μεσημεριανό, δλδ σε 10 μέρες περίπου, δεν θα πρέπει να συμπληρώνω το γεύμα του με γάλα για να μη συνηθίζει έτσι. Όσο φάει δλδ κ μετά στο επόμενο γεύμα. Γι αυτό θέλω να χορταίνει με τη φρουτοκρεμα για του δίνω μετά μεσημεριανό. Επίσης, αν 2 ώρες μετά τα φρούτα πιει γαλα πάνε πίσω όλα τα γεύματα μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...