Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που ειναι ο μπαμπας μου?


goody

Recommended Posts

Κορίτσια, καλησπέρα!!!

Καταρχήν, συγχαρητήρια που μεγαλώνετε μόνες σας τα παιδάκια σας. Σας εύχομαι τα καλύτερα, να χαίρεστε τα ζουζούνια σας.

Στο θέμα που σας απασχολεί στις 24-6-2010 το μέλος Sam δημοσίευσε στο "Ελεύθερος Χρόνος και Δραστηριότητες" ένα ωραίο κειμένακι με τον τίτλο "Έχω μπαμπά;", το οποίο, νομίζω, ότι δίνει κάποιες απαντήσεις - εάν μπορεί να απαντηθεί ένα τόσο δύσκολο ερώτημα - στο ερώτημά σας.

Συγγνώμη :rolleyes:, αλλά δεν ξέρω πώς να το μεταφέρω εδώ. Εάν κάποια κοπέλα μπορεί κι εφόσον κρίνει ότι είναι όντως κατατοπιστικό, ας το κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω μπαμπά;

 

Το παρόν είναι ένα μεταφρασμένο ανέκδοτο παραμύθι με αρχικό τίτλο : Do I have a daddy?

 

Written by Warren Lindsay illustrated by Jami Moffett

 

Σε μετάφραση : Γιούλη Καλλιβρετάκη (all rights reserved)

Ο Ερικ και η Τζένιφερ παίζανε την οικογένεια .

 

« Θα μαγειρέψω τα καρότα κι εσύ θα σκουπίσεις το πάτωμα»

 

Είπε ο Ερικ Πέρναγαν καλά…

 

Μέχρι την στιγμή που έπεσε η κατσαρόλα από τα χέρια του Ερικ και προσγειώθηκε στο πόδι της Τζένιφερ .

 

« ωωωωχ αυτό πόνεσε» φώναξε « αυτή η μικρή κατσορολίτσα δεν μπορεί να πόνεσε το πόδι σου»

 

Είπε ο Ερικ , κι αυτό έκανε την Τζενιφερ έξαλλη . «θα το πώ στο μπαμπά μου» είπε τότε .

 

« Κι εγώ θα το πώ στο μπαμπά μου» απάντησε ο Ερικ « Αφού δεν έχεις μπαμπά» είπε η Τζένιφερ

« Έχω» είπε ο Ερικ « πού είναι» τον ρώτησε τότε η Τζένιφερ

 

« δεν …δεν ξέρω» απάντησε ο Ερικ και αποφάσισε να φύγει και να πάει σπίτι του .

 

«Έφτιαχνα καρότα αλλά μου έπεσε η κατσαρόλα στα πόδια της Τζένιφερ και εκείνη νευρίασε» είπε ο Ερικ στην μαμα του .

 

« κακόμοιρη Τζενιφερ , πρέπει να πόνεσε πολύ» είπε η μαμά του Ερικ.

 

« κάνει σαν μωρό . Δεν την συμπαθώ» απάντησε ο Ερικ

 

Και ξαφνικά ο Ερικ άρχισε να κλαίει…..

 

« Που είναι ο μπαμπάς μου ; Εγώ έχω μπαμπά; Η τζένιφερ λέει ότι εγώ δεν έχω μπαμπά»

 

« Θα σου πω για τον μπαμπά σου» είπε τότε η μαμά του Ερικ .« Είχες μπαμπά στην αρχή . Χρειάζονται και οι δύο , και μια μαμά και ένας μπαμπάς για να γίνει ένα μωρό»

 

« Ναι αλλά ο μπαμπάς της Τζένιφερ ζει μαζί τους κι εγώ δεν έχω δει ποτέ τον μπαμπά μου» είπε ο Ερικ . « Υπάρχουν πολλοί μπαμπάδες και μαμάδες που συμπαθούν ο ένας τον άλλον και παντρεύονται» Εξήγησε η μητέρα του . « Μένουν μαζί και φροντίζουν παρέα τα παιδιά τους. Αυτό συνέβη με την μαμά και τον μπαμπά της Τζένιφερ»

 

« Ο μπαμπάς σου κι εγώ δεν ζήσαμε ποτέ μαζί . Είμαστε πολύ νέοι όταν γεννήθηκες και δεν ήμασταν έτοιμοι να παντρευτούμε . Αλλά σε ήθελα πάρα πολύ και ήμουν πάρα πολύ ευτυχισμένη που σε είχα»

 

« και ο μπαμπάς μου ; Δεν με ήθελε ;» ρώτησε ο Ερικ .

 

« ο μπαμπάς σου ήταν ενθουσιασμένος. Ερχόταν και σε έβλεπε όταν ήσουν μικρός . Αλλά μετά έφυγε»

 

« Δεν με συμπαθούσε; Ρώτησε ο Ερικ .

 

« Και βέβαια σε συμπαθούσε .Ήταν υπερήφανος για σένα .» απάντησε η μαμά του «Και τότε γιατί έφυγε ;» ρώτησε ο Ερικ

 

«Δεν ξέρω αν ποτέ κατάλαβα το γιατί ; Έφυγε , αλλά δεν ήταν εξ αιτίας σου . Το σημαντικό όμως είναι ότι είμαι εγώ εδώ για σένα !» απάντησε η μητέρα του Ερικ .

 

Και τότε η μαμα του Ερικ του πρότεινε το εξής:

 

« Εγώ λέω αν η Τζενιφερ σου ξανά πει ότι δεν έχεις μπαμπά, εσύ απλά να της πεις ότι έχεις μπαμπά αλλά είναι μακριά τώρα»

 

« εντάξει» είπε ο Ερικ .

 

«Όποια στιγμή θελήσεις να μιλήσουμε ξανά για τον μπαμπά σου να μου το πείς. Και ΄τωρα βοήθησε με να βάλουμε τραπέζι για να φάμε»

 

Είπε η μαμά.

 

Μερικές μέρες μετά ο Ερικ πλησίασε την μαμά του και την ρώτησε :

 

« Θα γυρίσει ποτέ ο μπαμπάς μου;»

 

« δεν το νομίζω !» απάντησε η μαμά του.

 

« Μα εγώ θέλω μπαμπά όπως η Τζένιφερ» είπε ο Ερικ και η μαμά του του απάντησε :

 

« ίσως μια μέρα αποκτήσεις»

 

« Βλέπεις…» συνέχισε η μαμα του Ερικ, « Υπάρχουν διαφορετικών ειδών μπαμπάδες. Μερικές φορές ένας μπαμπάς φεύγει μακριά, όπως ο δικός σου και μπορεί να μην δεί τα παιδιά του καθόλου. Ένας άλλος μπαμπάς μπορεί να μένει μαζί με τα παιδιά του και να τα φροντίζει όπως ο μπαμπάς της Τζένιφερ»

 

« μπορεί να αποκτήσεις έναν διαφορετικό μπαμπά κι εσύ μια μέρα . Αν παντρευτώ , ο άντρας αυτός θα είναι και μπαμπάς σου .»

 

« Μαμά παντρεύεσαι;» ρώτησε τότε ο Ερικ « Όχι τώρα. Αλλά ίσως ποιος ξέρει. Μια μέρα ίσως παντρευτώ!» απάντησε η μαμά του και συνέχισε .

 

« Για την ώρα μπορείς να περνάς περισσότερο χρόνο Με τον Θείο σου τον Μπομπ ή με τον παππού , που σε αγαπά τόσο πολύ και παίζει μαζί σου …»

 

«Ίσως ο παπούς να θέλει να πάτε μια βόλτα. δεν τον ρωτάς ;»

 

Και ο Ερικ πήγε στον παπού του και τον ρώτησε . « παππού παμε μια βόλτα ;» και ο παππούς του απάντησε

 

« Και βέβαια Ερικ . Πολύ ωραία ιδέα.!».........

http://mporona.gr/2009-09-21-18-35-48/82-2010-03-13-22-46-12/125-2010-06-23-19-22-57

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εκει κολλαω δυστυχως.. οτι απαντησεις και να σκεφτω ειναι εις βαρος του παιδιου.

Δηλαδη ''ο μπαμπας δεν ηθελε οικογενεια'' αρα δεν θελει το παιδι του..

''Ο μπαμπας σε αγαπαει και σε ηθελε αλλα τσακωθηκαμε πολυ και απο τοτε δεν ξαναμιλησαμε'' , θα μου πει ε μιληστε τωρα , παρε τον τηλεφωνο, θελω τον μπαμπα μου...

 

Τελοσπαντων το παραμυθι μου ακουγεται πολυ καλη ιδεα. Και μηπως σου ειπε απο ποια ηλικια να αρχισεις να του το λες?

 

τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις θα τις δουλέψω μαζί του αφού πρώτα καθήσω και διαβάσω ένα βιβλίο που μου έδωσε. Αυτές τις ερωτοαπαντήσεις θα ενσωματώσουμε στο παραμύθι. Μεταξύ μαμάς-παιδιού και μετακύ παιδιού-άλλων. Επίσης μου είπε ότι στο σημαντικότερο πράαγμα είναι τι απάντηση θα του δώσουν η γιαγιά, ο παππούς και τελοσπάντων όποιος κοιτάει το παιδί. Και θα πρέπει όλοι αυτοί να ξέρουν ότι σε περίπτωση που τους ρωτήσει οτιδήποτε σχετικά με τον πατέρα πρέπει όλοι να δίνουν την ίδια απάντηση " Αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να το συζητήσεις μόνο με τη μαμά σου". ΚΑι αν επιμένει αυτό να επιμένουν και αυτοί.

Η ηλικία είναι ανάλογα πόσο ώριμο είναι το παιδί και θέλει να ακούει παραμύθια. ΚΑι μη ξεκινήσεις με τα κλασικά παρά μόνο με το δικό σου. Τα κλασικά αργότερα και αυτά θα τα περνάς γρήγορα. Το δικό σου θα είναι με όλες τις λεπτομέρειες ώστε να μπει καλά στο υποσυνήδητό του.

 

ΑΑα και επίσης όσο αφορά το μπαμπά δουλεύεις πάντα χωρίς μπαμπά. Δεν υπάρχει μπαμπάς. Παραμένεις όμως οικογένεια. Δεν αναφέρεις μπαμπά όσο είναι τώρα μωρό. Αργότερα αν θελήσει να έρθει ο "Βιολογικός δότης" τότε με χαρά να έρθει αλλά να είναι σωστά. Αν δεν είναι ας πάει από εκεί που ήρθε. Στην ηλικία των 4 καταλαβαίνουν τι είναι ο μπαμπάς.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σευχαριστω παρα πολυ meg! Θα συμβουλευτω κι εγω ειδικο αφου κανετε τοσο λεπτομερη δουλεια!

Αυτο με τον μπαμπα το κανω κι εγω, δεν του αναφερω καθολου την λεξη μπαμπα,

ακομα και στο τραγουδακι '' παλαμακια παιξετε'' λεμε ''η μαμα του ερχεται'' :P

Αλλα η πρωτη του λεξουλα ηταν μπαμπα... ετσι για σπασιμο! χαχα!

Καλη επιτυχια και κουραγιο και σε σενα!

Link to comment
Share on other sites

To Σάββατο είχε έρθει η θεία μου στο σπίτι μας. Την Τετάρτη γεννάει η ξαδέρφη μου οπότε έχουν έρθει οικογενειακώς Αθήνα και φυσικά δεν θα μπορούσε να μην έρθουν να δουν την μικρή. Είναι η αδερφή της μάνας μου στης οποίας το σπίτι πέρασα πολλά καλοκαίρια μαζί με τα ξαδέρφια μου. Ξέρετε πως γίνεται... βλέπουν τη μικρή και θυμούνται πως ήσουν εσύ και σου λένε. Μου έλεγε λοιπόν ότι ένα καλοκαίρι που έπρεπε να πάει στο χωριό (πρέπει να ήμουν ή 3 ή 4) με τα παιδιά της είχε περάσει από Αθήνα και είχα λυσσάξει να πάω μαζί της... τόσο πολύ που ανέβασα 40 πυρετό για να με πάρει :lol: το γιατί όμως ήρθε αμέσως μετά με κάτι άλλο που λέγαμε λέει η ξαδέρφη μου: "μα αφού τον πατέρα τον φώναζε ΜΠΑΜΠΑ".... Και πράγματι όταν το είπε θυμήθηκα τον πόνο που μου προκάλεσε ο θάνατος του θείου μου... ήταν για μένα ο μπαμπάς μου (το αντρικό πρότυπο) και γενικά η οικογένεια αυτή είναι η δεύτερη οικογένειά μου :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εγω δε μπορω να πω τον μπαμπα μου παπου

αντε να φωναζω απο φωταγωγο για οτιδηποτε να με ακουσει

μπαμπαααα, μπαμπααααα

και αυτα χωροδια......μπαμπαααα, μπαμπαααααα

αλλα για την ωρα δε το βλεπουν σοβαρα αλλα κατι αστειο

η Α εχει αρχισει να το αναπτυσει στο κεφαλι της

οπου ναναι θα ερθει η κουλη ερωτηση και θα χορεψω!

μου λεει σε μια φαση...ο παπους..ο μπαμπας ΣΟΥ!

ειδωμεν!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δυο ετων ηταν ο δικοσ μου γιοσ οταν εκλαιγε κρυφα το βραδυ την ωρα του υπνο και νομιζε οτι αυτοσ εφταιγε που εφυγε απο το σπιτι μασ.με πολυ αγαπη και υπομονη καθε βραδυ που ξυπνουσε πηγαινα κοντα του και του ελεγα οτι τον αγαπαει πολυ απλα δεν μπορουσαμε να μενουμε αλλο μαζι.αυτο βεβαια δεν του εκλεινε την πληγη γιατι ειδικα στα αγορια τουσ λειπει πολυ ο πατερασ τουσ, αλλα δεν την μεγαλωναμε....κιολασ.αυτο συνεχιζοταν για ενα χρονο περιπου.φωτογραφιεσ εβλεπε πολλεσ.τον ζητουσε.οταν εφτασε δεκα ετων επικοινωνουσε μονοσ του μαζι του βεβαια εμεισ δεν βιωσαμε την απολυτη εξαφανιση απλα τα πρωτα χρονια του χωρισμου ηταν απων γιατι ηθελε πιο πολυ να εκδικηθει εμενα.εφτασε 15 ετων τωρα βλεπει την απορριψη ακομη και παλι εγω και η αδελφη του τον δικαιολογουμε.νομιζω οτι πρεπει το ιδιο να κανεισ αλλα επειδη η δικη σασ περιπτωση ειναι διαφορετικη καλυτερα να μιλησεισ με εναν παιδοψυχολογο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που νομιζουν οτι εκδικουνται εμας με το να πληγωνουν τα παιδακια με τρελαινει!

Μπραβο σου μεμη, μακαρι να το ξεπερασει το αγορι σου και να μην τον νοιαζει τοσο...Οσο και να τον δικαιολογειται νομιζω σιγα σιγα ο γιος σου θα καταλαβει οτι ειναι θεμα (παλιο)χαρακτηρα και δεν θα τον ζηταει τοσο σε λιγο καιρο..

Μακαρι δηλαδη για να μην πληγωνεται αλλο το παιδι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να μη θελεις το παιδακι σου ...ειναι για το δικο μου μυαλουδακι αδυναμια χαρακτηρα κ μικροτητα ψυχης .

 

ισως ειναι προτιμοτερο να εξηγησεις εστω κ σε ενα μικρο παιδι οτι υπαρχουν χαρακτηρες κ χαρακτηρες !

 

δε νομιζω οτι θα τον μισησει αν κατανοησει οτι το προβλημα ειναι δικο του κ αφορα εκεινον .

το μισος μαλλον ειναι αυτο που θελεις να αποφυγεις ,γιατι την απογοητευση λιγο πολυ θα την νοιωσει ομως δε πειραζει αν εχει μια καλη μανουλα,γιαγια κ παππου .

Link to comment
Share on other sites

και'γω νομιζω πως αν το παιδι ζει σ'ενα περιβαλλον με αγαπη και αφοσιωση θα μπορεσει ν'αντιμετωπισει την απορριψη απο τον οποιον απωντα πατερα.

Οχι πως δεν θα το'χει μεσα του,παντα θα υπαρχει.Αν ομως εχει καλο περιβαλλον και ισχυρη μαμα θ'ανταπεξελθει.

Ο γιος μιας συναδελφου ετων 35,εγινε προσφατα πατερας και τωρα του εχει βγει να παει να βρει τον πατερα του,ο οποιος δεν τον εχει αναγνωρισει κιολας.

Ισως επειδη τωρα καταλαβαινει και ο ιδιος την πατροτητα στο πετσι του και ισως επειδη νιωθει πιο δυνατος εχοντας πια την δικη του οικογενεια. Τον εχω ακουσει να λεει πως θα του τριψει στην μουρη πως εκεινος με την μανα του τα καταφερε ακομα και αν ο πατερας του τον αγνοουσε τοσα χρονια.Ποιος ξερει το καθε παιδακι τι ιστοριες φτιαχνει μεσα στο μυαλο του σε τετοιες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μιας συναδελφου ετων 35,εγινε προσφατα πατερας και τωρα του εχει βγει να παει να βρει τον πατερα του,ο οποιος δεν τον εχει αναγνωρισει κιολας.

Ισως επειδη τωρα καταλαβαινει και ο ιδιος την πατροτητα στο πετσι του και ισως επειδη νιωθει πιο δυνατος εχοντας πια την δικη του οικογενεια. Τον εχω ακουσει να λεει πως θα του τριψει στην μουρη πως εκεινος με την μανα του τα καταφερε ακομα και αν ο πατερας του τον αγνοουσε τοσα χρονια.Ποιος ξερει το καθε παιδακι τι ιστοριες φτιαχνει μεσα στο μυαλο του σε τετοιες περιπτωσεις.

 

Δυστυχώς εφόσον τόσα χρόνια δεν ενδιαφέρθηκε εκείνος το μόνο που θα κερδίσει είναι μια απογοήτευση παραπάνω :(

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και'γω νομιζω πως αν το παιδι ζει σ'ενα περιβαλλον με αγαπη και αφοσιωση θα μπορεσει ν'αντιμετωπισει την απορριψη απο τον οποιον απωντα πατερα.

Οχι πως δεν θα το'χει μεσα του,παντα θα υπαρχει.Αν ομως εχει καλο περιβαλλον και ισχυρη μαμα θ'ανταπεξελθει.

Αυτο.

Θεωρω επισης οτι ειναι πολυ πιο επιβλαβες για το παιδι να μην χωριζουν οι γονεις "για το καλο του" παρα το να ειναι απων ενας εκ των 2.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καριτσια!

Εχεις δικιο elenik.Δυστυχως παρα μα παρα πολλες φορες λεμε να μεινουμε στην σχεση για τα παιδια μας.Και δεν συνειδητοποιουμε πως μια σχεση αν εχει τελειωσει δεν μπορει ν'αναστηθει εξαιτιας των παιδιων.

Αντιθετα, πιστευω πως οι διαφορες και οι διαφωνιες διογκωνονται σ'αυτη την περιπτωση και ολα πανε χειροτερα απο καλυτερα.

Δυστυχως ομως σε περιπτωση χωρισμου συνηθως καποιοι ξεχνανε πως ειναι γονεις περα και πανω απο συζυγοι ή οτιδηποτε αλλο.

Τι να πω!!Μ'ενα μαγικο τροπο γινονται πουλακια,ελευθερα να τιτιβιζουν σε αλλα κλαδια.Ετσι αισθανονται δηλαδη και τοτε ξεχνανε τα παντα.Ακομα και τα ιδια τους τα παιδια.ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ,ρε παιδι μου.Εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν δεν ηταν τοσο ανευθυνοι δεν θα χαλαγαν και το γαμο τους, θα προσπαθουσαν λιγο...

Η περιπτωση της μεμης με προβληματισε λιγο...

Καταλαβαινω την αναγκη ενος παιδιου που δεν γνωρισε ποτε τον πατερα του να τον ψαξει καποια στιγμη και να τον βρει, το βρισκω υγιες.. αλλα νομιζα οτι αν βλεπει που και που τον πατερα του και βλεπει οτι ειναι αδιαφορος και απο την αλλη εχει μια μαμα που του δινει πολυ αγαπη και ασφαλεια σιγα σιγα θα απεριπτε μονο του τον μπαμπα του, θα του ηταν πιο ξεκαθαρο οτι δεν φταει αυτο αλλα ο χαρακτηρας του πατερα του...

Αλλα αποτι λεει η μεμη ο γιος της τον ζηταει ακομα και νιωθει την απορριψη..

Φανταζομαι βεβαια πως το καθε παιδι αντιδρα διαφορετικα αλλα ειναι πολυ κριμα ρε κοριτσια...

Link to comment
Share on other sites

MIS PITSI ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΠΟΛΥ. Η ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΑ(ΕΝΤΑΞΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ;ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ )Ο ΜΙΚΡΟΣ ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΝΑΓΚΗ .ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΤΑ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΞΕΡΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ..ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΑΘΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ , ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ;;;ΟΛΟΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΒΛΕΠΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ.

ΕΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΑΝ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟΝ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΦΤΑΙΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΙΓΟ..ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε μεμη,φταις που τα παιδια σου ειναι ευαισθητα και εχουν ηθος?Δηλαδη αν ηταν αναισθητα και υστεροβουλα θα ηταν καλυτερα?Εδω λεμε πως θα μεγαλωσουμε σωστους ανθρωπους.Εγω καταλαβαινω απο τα λιγα που ξερω πως ο ανθρωπος δεν ειναι για ν'αναλαμβανει ευθυνες.Δεν θελει ρε παιδι μου.Τα παιδια τα εκανε επειδη,ξερω εγω,ισως στο μυαλο του επρεπε.Ξερω'γω,τι να πω.Πατερας που του λεει η γυναικα του,να παρει τα παιδια του να τα μεγαλωσει αν συμβει κατι στην μανα και τα πασαρει στην γιαγια ειναι τουλαχιστον γαιδουρι.ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΙΑΣ ΜΑΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ.Οχι να παρει να μεγαλωσει τα παιδια του.Ξερω'γω,μπορει να το θεωρει μεγαλο κοπο και ευθυνη.Που ειναι δηλαδη,αλλα ειναι ο πατερας τους.Τι να πω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγω αντιμετοπιζω ασχημη κατασταση με τον δικο μου πρωην. Οταν λοιπον στο σοι εμαθαν πως ο κυριος δεν θελει ουτε να ακουσει για μωρο (ακομα πιστευει πως εμεινα εγκυος επιτιδεσ) μου ειπαν να του πω πως το εριξα και να σηκωθω να φυγω για το χωριο μου και εκει να πω σε ολους πως ο μπαμπας του μπεμπε πεθανε.. και αυτο μου το ειπαν μεγαλες γυναικες οχι μικρες κοπελες σαν εμας. εκεινες ηδη εχουν καταλαβει τους αντρες.. εμεις ειμαστε ρομαντικες.. φοβηθηκα ομως πως αν ο γιος μου μαθει ποτε το ψεμα που του ειπα τοτε ο πατερας του ο μ... θα φανει ως το θυμα.. και δεν το δεχομαι αυτο.. δεν δεχομαι να βγω η κακια ενω περναω τοσα μονη μου...

Link to comment
Share on other sites

ναι οντοσ σωστα αλλα αν σκεφτεις πως μου το ειπαν μεγαλες και ηλικιωμενες γυναικες που υποτιθεται εχουν πιο παλια μυαλα απο τα δικα μας φαντασου τι γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Ψεμματα ποτε.Μια ωραια ιστορια αμβλυμενη στις λεπτομερεις για να μην πονεσει το παιδι και σιγα-σιγα μεγαλωνοντας την αληθεια.Ασε που θα την καταλαβει μονο του.

Και θα δεις πως ολα θα πανε καλα με το μικρο σου.

Και'συ θα'σαι παντα η μαμα του,που το λατρευει.Αυτο θα το ξερει καλυτερα απο ολα.Και θα'ναι η ισορροπια του και το σημειο αναφορας του οτι και να του πουν για σενα και οτι και να του συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...