Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Γέννησα στο Αλεξάνδρα και με βάλανε σε εξάκλινο, τον γιατρό τον κυνηγούσε ο άντρας μου για να του δώσει λεφτά και δεν τα έπαιρνε με τίποτα, στις νοσοκόμες που με πρόσεχαν έδωσε λίγα και σαν σύνολο του έφυγαν 800-1200€. Για 3 μέρες που θα μείνεις μέσα είναι κοροϊδία να δίνεις παραπάνω χρήματα και σίγουρα να σκέφτεσαι για σουίτες κτλ. Το μόνο που πρέπει να μας νοιάζει είναι να βγούμε γρήγορα με το μωρό και να είμαστε καλά. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να καλύψουν το εγώ μας, για ρωτήστε και καμμιά κοπέλα που είχε προβλήματα στην εγκυμοσύνη της το αν την νοιάζει το δωμάτιο. Το τι είδα εγώ στο νεογνολογικό τμήμα του νοσοκομείου δεν περιγράφεται, ευτυχώς η μικρή μου έμεινε μόνο 20 μέρες αλλά υπήρχαν μωράκια που ήταν σε θερμοκοιτίδες επί μήνες. Εκεί να δείτε έξοδα, και στην διάρκεια που θα είναι το μωρό στο νοσοκομείο και μετά...μόνο τα γάλατα που το κουτί έχει 14,90€ και χρειάζεστε 6-7 κουτιά την εβδομάδα (μέχρι το χρόνο) είναι πάρα πολλά έξοδα. Μόνο όσοι γονείς περνάνε τέτοια λούκια μπορούν να καταλάβουν και οι υπόλοιποι ας εύχονται να μην τους συμβεί.

 

ΥΓ. Στο Ιασώ θα πήγαινα και εγώ αλλά να'ναι καλά ο γιατρός που δεν μου έπαιρνε την πίεση και με τρέχανε με βαριά προεκλαμψία.

Και ναι σε αυτό το νοσοκομείο η αμοιβή του γιατρού είναι όσο το δωμάτιο.

 

ΥΓ 2. Συγνώμη αν έθιξα με αυτά που λέω αλλά το πιστεύω οτι η υγεία είναι πάνω από όλα και οι συγγενείς που θα έρθουν πρέπει να νοιάζονται για τη μαμά και το μωρό και όχι το χώρο. :!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σιγουρα δεν παιζουν ρολο οι πολυτελειες,αλλα στο λητω που γεννησα εγω μας εφερναν το μωρο ωρες που δεν ειχαμε επισκεπτηριο κ ηταν πολυ αυστηροι σε αυτο.....πρωτα μαζευαν το μωρα κ μετα ανοιγαν οι πορτες για τους επισκεπτες.για μενα αυτο ηταν πολυ καλο γιατι ετσι προστατευαμε τα μωρα μας απο τα μικροβια κ τις ιωσεις.στα δημοσια μαιευτηρια δεν εχεις αυτη τη πολυτελεια......

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου πήρε ως αμοιβή 900,00 € για φυσιολογικό τοκετό ενώ απ΄ότι γνωρίζω για καισαρική ζητάει 1100,00. Επίσης με το που μπήκα στο μήνα μου δεν μου χρέωσε καμια επισκεψη. Στην διάρκεια της εγκυμοσύνης η κάθε επίσκεψη κόστιζε 30,00.

Νομίζω ότι είναι από τους πιο οικονομικούς που υπάρχουν..

Να τονίσω ότι είναι και πάρα πολύ καλός γιατρός. (έχω αλλάξει αρκετούς και μαλίστα από κάποιον έχω και πολύ κακή εμπειρία)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα παι3α τι τιμες ειναι αυτες απο γιατρους ?

εμας μας πηρε για φυσιολογικο τοκετο 800 ευρω και στο νοσοκομειο πληρωσαμεπολλα επειδι η ψωναρα ηθελα μονοκλινο :) . Τις επισκεψεις που μου εκανε στο νοσοκομειο ο γιατρος της εκανε τσαμπα και γενικως ειναι ενας λαμπρος επιστημονας και φοβερος ανθρωπος

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα παι3α τι τιμες ειναι αυτες απο γιατρους ?

εμας μας πηρε για φυσιολογικο τοκετο 800 ευρω και στο νοσοκομειο πληρωσαμεπολλα επειδι η ψωναρα ηθελα μονοκλινο :) . Τις επισκεψεις που μου εκανε στο νοσοκομειο ο γιατρος της εκανε τσαμπα και γενικως ειναι ενας λαμπρος επιστημονας και φοβερος ανθρωπος

 

Ήσουν απίστευτα τυχερή θα έλεγα. Στην Αθήνα και στα Ιδιωτικά Μαιευτήρια πέφτουν καμπανιές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ασε κουκλα μου 3ερω , η κουνιαδα μου γεννησε αθηνα και εφρηξα με τις τιμες , αληθεια ασχετο , μαζι θα γεννησοθμε εμεις ε ?? εγω εχω υποψηφια ημερομηνια 6.11 καπουθ εκει εισαι και εσυ ε ?

Link to comment
Share on other sites

εμένα για 4κλινο το νοσοκομείο θα πάει στα 1940 ευρώ(με την επισκληριδιο) και 1500 ο γιατρός! όσο το δωμάτιο γίνεται με λιγότερα κρεβάτια φυσικά απογειώνεται η τιμή και απογειώνεται και η αμοιβή του γιατρού το οποίο το θεωρώ μεγάλη γελοιότητα.στα ιδιωτικά της αθήνας δυστυχώς είναι στάνταρ αυτό με το γιατρό. :x

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα για 4κλινο το νοσοκομείο θα πάει στα 1940 ευρώ(με την επισκληριδιο) και 1500 ο γιατρός! όσο το δωμάτιο γίνεται με λιγότερα κρεβάτια φυσικά απογειώνεται η τιμή και απογειώνεται και η αμοιβή του γιατρού το οποίο το θεωρώ μεγάλη γελοιότητα.στα ιδιωτικά της αθήνας δυστυχώς είναι στάνταρ αυτό με το γιατρό. :x

 

θα το ξαναπω :D δεν ειναι στανταρ :wink:

Link to comment
Share on other sites

ασε κουκλα μου 3ερω , η κουνιαδα μου γεννησε αθηνα και εφρηξα με τις τιμες , αληθεια ασχετο , μαζι θα γεννησοθμε εμεις ε ?? εγω εχω υποψηφια ημερομηνια 6.11 καπουθ εκει εισαι και εσυ ε ?

 

8/11 είμαι :D αλλά μου φαίνεται ατελείωτο το διάστημα! Εδώ ήδη μου φαίνεται ατελείωτη η κάθε μέρα (και δεν έχω ακούσει καν την καρδούλα ακόμα...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν άκουσα την καρδούλα της μπέμπας, δεν μπορούσα να σταματήσω τα κλάμματα...ο γιατρός έβαλε τα γέλια και μου είπε πως έχει κάτι να κάνει για λίγο και με άφησε να την ακούω....Είμαστε πολύ τυχερές οι γυναικές που μπορούμε να ζούμε αυτό το θαύμα. :D

Link to comment
Share on other sites

grafistria μάλλον μόνο εγω και εσύ πέσαμε σε normal αμοιβές γιατρού. (Μήπως έχουμε τον ίδιο?)

Από γνωστες ακούω κάτι τιμές εξωφρενικές ......και στην Θεσσαλονίκη

 

Πάντως κι εγώ 30? πληρώνω...κι αν τύχει να πάω δυο φορές σε έναν μήνα εννοείται πως δεν θα μου ξαναπάρει 30?, αλλά ισχύουν τα πρώτα που έδωσα. Δηλ. μηνιαία παίρνει αυτά τα λεφτά.

 

Κι εγώ Θεσσαλονίκη είμαι...σε ποιόν γιατρό είσαι; Αν θέλεις στείλε πμ να μάθω η περίεργη μήπως είμαστε στον ίδιο :lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς γιατί πώς να αλλάξω γιατρό τελευταία στιγμή (είμαι στον έβδομο);

 

Αυτο δεν ειναι "τελευταια στιγμη"... τελευταια στιγμη ειναι μονο μια βδομαδα πριν γεννηθει το μωρο! :lol: Ο εβδομος μια χαρα ειναι, ξερω τρεις γυναικες (εγω ημουν η μια) που αλλαξαν στον ογδοο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πάντως είμαι διατεθειμένη να αλλάξω γιατρό αν νιώσω την ανάγκη να το κάνω έστω και την τελευταια στιγμή.Τώρα βέβαια να μη λέω μεγάλα λόγια ίσως στην πορεία να αλλάξω γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.εγω οταν με το καλο μεινω εγκυος θα γεννησω στο νοσοκομειο λογω οικονομικων.και σκεφτομαι να πηγαινω για τις εξετασεις μου στον γιατρο που ξεγεννησε την μαμα μου οταν ηταν εγκυος σε μενα.ειναι στο δημοσιο νοσοκομειο που λεω να γεννησω και εμαθα οτι ειναι και διευθυντης στην μαιευτικη.θελω να ρωτησω αν εχεις ασφαλεια ικα τι πρεπει να πληρωσεις στο νοσοκομειο?δωματιο ας πουμε,γιατρο?

νεα ζωη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θα ήθελα να σας παρακαλέσω να βάζετε περιοχές όταν πρόκειται για χρήματα, εννοώντας βέβαια πόλη ή νησί ή έστω περιφέρεια της Ελλάδος γιατί δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα από όλα αυτά ! Διαφέρουν πολύ οι τιμές από Αθήνα σε Θεσσαλονίκη, Πάτρα κτλ.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα κοριτσια η γιατρος μου μου ειπε οτι δεν θα μου παρει χρηματα για τις επισκεψεις.Δεν την ρωτησα ποσα παιρνει για την γεννα.Ποτε λετε να την ρωτησω..?Ντρεπομαι και λιγο,ειναι και νωρις ακομα(ειμαι στην εκτη εβδομαδα)...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοrina.v. όποτε και να ρωτήσεις δεν είναι ντροπή γιατί θεωρητικά θέλεις να κάνεις το κουμάντο σου.Άλλωστε έχεις μπροστά σου και κάτι ωραία πακετάκια εξετάσεων τις τάξεως των 150 ευρω...το λιγότερο το καθένα.

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου κάνει τρελή εντύπωση που η γιατρός σου δεν θα σου χρεώνει τις επισκέψεις. αν μπορείς εξήγησέ μου,γιατί;ο δικός μου γυναικολόγος (πρίν από 2χρόνια που ήμουν έγκυος)μου χρέωνε 70 ευρω την επίσκεψη.

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λεει αρχη της να μην παιρνει χρηματα στις επισκεψεις οταν αναλαμβανει μια εγκυο.Προφανως τα βαζει στο πακετο της γεννας(Λετε να μου πει κανα υπερογκο ποσο στη γεννα και χαιρομαι τζαμπα?) :lol::lol: Θα ρωτησω σιγουρα για το τι χρεωνει και μαλιστα νωρις για να ξερω τι μου γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λεει αρχη της να μην παιρνει χρηματα στις επισκεψεις οταν αναλαμβανει μια εγκυο.Προφανως τα βαζει στο πακετο της γεννας(Λετε να μου πει κανα υπερογκο ποσο στη γεννα και χαιρομαι τζαμπα?) :lol::lol: Θα ρωτησω σιγουρα για το τι χρεωνει και μαλιστα νωρις για να ξερω τι μου γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...