Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΦΤ στο ΙΑΣΩ

 

ΒΒ 4 1,990

ΒΒ 3 2,090

ΒΑ 2 2,850

Α 1 5,200

ΛΟΥΞ 7,150

ΣΟΥΙΤΑ 11,950

 

Δεν συμπεριλαμβάνεται :

Αμοιβή Ιατρού

Νάρκωση & Έξοδα Νάρκωσης

(αν θυμάμαι καλά γύρω στα 500€ η επισκληρήδιος και ότι συμφωνήσεις με τον γιατρό για την αμοιβή του, αν και συνήθως στο ΙΑΣΩ παίρνουν όσα τα νοσήλια του δωματίου που επιλέγεις)

 

Υγειονομικό Υλικό

Εργαστηριακές & Ιατρικές Εξετάσεις

Φαρμακευτική Αγωγή

Σύνολο: 730€

 

 

ΒΒ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ(6κλινο) 1,890€

Δεν συμπεριλαμβάνεται :

Αμοιβή ιατρού, Νάρκωση & Έξοδα Νάρκωσης

Περιλαμβάνεται:

Συγκεκριμένο Υγειονομικό Υλικό

και συγκεκριμένες Εργαστηριακές & Ιατρικές Εξετάσεις

 

 

Στα παραπάνω βέβαια προστίθεται οτιδήποτε extra.

 

Α! Επίσης αυτός ο κατάλογος ισχύει από 11/12/2007 και μου τον έδωσαν πριν 3-4 βδομάδες που πήγα από 'κει. Ισχύει μέχρι νεοτέρας...! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα 730 τα εχτρα μαζι με την αμοιβη του γιατρου?λιγα δεν ειναι?εμενα στην τελευταια γεννα μονο 400 πηρε ο ανασθησιολογος.. :roll:

 

Συγγνώμη, δικό μου λάθος!! Θα το διορθώσω άμεσα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να παθω ανακοπή, εγκεφαλικό....

Παντως μουρθε μια ζαλάδα κατι τις....

Δε μου λετε βρε κορίτσια γιατί τους πληρώνεται τοσα λεφτα, μενω με την απορία :?:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα 730 τα εχτρα μαζι με την αμοιβη του γιατρου?λιγα δεν ειναι?εμενα στην τελευταια γεννα μονο 400 πηρε ο ανασθησιολογος.. :roll:

 

Συγγνώμη, δικό μου λάθος!! Θα το διορθώσω άμεσα!!!!

και επισης ειπες οτι οι τιμες ειναι απο το 2007 .ισχυουν μεχρι σημερα οι ιδιες?
Link to comment
Share on other sites

Να παθω ανακοπή, εγκεφαλικό....

Παντως μουρθε μια ζαλάδα κατι τις....

Δε μου λετε βρε κορίτσια γιατί τους πληρώνεται τοσα λεφτα, μενω με την απορία :?:

εγω γενναω κορινθο και πληρωσα σε δικλινο(ετσι και αλλιως μεχρι δικλινα εχει)μαζι με το γιατρο 2700 πριν 2 χρονια.στην κλινικη ΗΡΑ.ρωταω επειδη θελει να γεννησει η νυφη μου εκει και με ρωτουσε για να την κατατοπισω.
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα 730 τα εχτρα μαζι με την αμοιβη του γιατρου?λιγα δεν ειναι?εμενα στην τελευταια γεννα μονο 400 πηρε ο ανασθησιολογος.. :roll:

 

Συγγνώμη, δικό μου λάθος!! Θα το διορθώσω άμεσα!!!!

και επισης ειπες οτι οι τιμες ειναι απο το 2007 .ισχυουν μεχρι σημερα οι ιδιες?

 

Αυτό ισχύει! Κι εμένα μου έκανε εντύπωση αλλά μου τον έδωσε η κοπέλα στη γραμματεία και την ρώτησα επί τούτου και μου είπε ότι ισχύει...!

Link to comment
Share on other sites

Koritsia ego epatha to sok xthes, pou rotisa ti maia posa pernei o giatros k mou eipe : oso peripou to domatio, den tha sou zitisei fisika k to timologio....den to perimena apo auton ton giatro, mou fenotan poli edaxei. To kako einai oti tha pao se monoklino sto MHTERA . (eimai ligo kalomathimeni ti na kano!) Kai mou steilane timokatalogo opou epatha to 2o sok: monoklino me ΦΤ : 4900 !!!!!

kai episkliridios: + 650 !!!!!! dil thelo 10000 !!!!! eleos!!!ti xeftila!!!sa de drepodai leo go! to na thelo ligi frodida kai dadema parapano, ti simenei oti prepei na xrisopliroso k to giatro? tin idia douleia tha kanei ! TA XO PAREI !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koritsia ego epatha to sok xthes, pou rotisa ti maia posa pernei o giatros k mou eipe : oso peripou to domatio, den tha sou zitisei fisika k to timologio....den to perimena apo auton ton giatro, mou fenotan poli edaxei. To kako einai oti tha pao se monoklino sto MHTERA . (eimai ligo kalomathimeni ti na kano!) Kai mou steilane timokatalogo opou epatha to 2o sok: monoklino me ΦΤ : 4900 !!!!!

kai episkliridios: + 650 !!!!!! dil thelo 10000 !!!!! eleos!!!ti xeftila!!!sa de drepodai leo go! to na thelo ligi frodida kai dadema parapano, ti simenei oti prepei na xrisopliroso k to giatro? tin idia douleia tha kanei ! TA XO PAREI !!

 

Το σκεπτικό είναι αφού τα έχεις για να τα σκάσεις για το δωμάτιο θα έχεις και για τον γιατρό...! Όχι ότι υπάρχει λογική φυσικά σε αυτό...! Δηλαδή αν στα πληρώνε η ασφαλιστική θα του έδινες πάλι τόσα;; Καμία λογική δυστυχώς...!!

Link to comment
Share on other sites

NAI i logiki tous einai auti, alla me vasi auti thn taktiki, tote tote gia otidipote agorazeis, proion i ipiresia, k prepei na pliroseis , prepei na deixneis k tin oikonomiki sou katastasi gia na se xreonoun analoga??? eleos, an itan ola etsi.....einai paralogismos. Kai to kako einai oti telika tha ta skaso ! gia pollous logous: sta triklina k tetraklina, ginete o panikos, episkepseis sinexeia, den iremeis, to paidi den sto fernoun , k otan sto fernoyn einai taismeno, k para poles kopeles exoun provlima meta me petroma stithous, k telos k pio simadiko, fovamia para poli tis endosokomiakes loimoxeis, giati prosfata eixa ena peristatiko: gennise fili mou sto IASO kai kollise mia limoxi pithanon tis eipan oi giatroi apo tous episkeptes. k to moraki itan 10 meres edatiki, me 40 pitero, paraligo na pethanei.

Link to comment
Share on other sites

gennise fili mou sto IASO kai kollise mia limoxi pithanon tis eipan oi giatroi apo tous episkeptes. .

 

Μα τι άλλο θα έλεγε το Ιασώ; Υπήρχε περίπτωση να παραδεχθούν ότι δεν πήραν όλα τα μέτρα και το μωράκι κόλλησε στο θάλαμο νεογνών;

Link to comment
Share on other sites

nai , pezei k auto...alla pisteuo oti auto den einai thema nosokomeiou. Borei na simvei k se ena pedakatharo nosokomeio , k borei na min simvei se ena vromiko. i alitheia einai oti den xero kato apo poies proipotheseis anaptisodai autes oi loimoxeis. Episis exo tin epilogi tou monoklinoy sto Aretaieon, giati einai k ekei o giatros mou, alla den to skeftomai, dioti to kalokairi eixe kleisei , 1on logo endosokomeiakis loimoxis sta neogna, kai 2on, logo elleipsis prosopikou kai ulikou!! e oxi den pao ekei...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Episis exo tin epilogi tou monoklinoy sto Aretaieon, giati einai k ekei o giatros mou, alla den to skeftomai, dioti to kalokairi eixe kleisei , 1on logo endosokomeiakis loimoxis sta neogna, kai 2on, logo elleipsis prosopikou kai ulikou!!

 

Δεν ειχε κλεισει πραγματικα λογω του δευτερου λογου, αλλά λογω του πρωτου. Ηταν οντως σοβαροτατο περιστατικο αυτο που συνεβη στο νεογνολογικο του τμημα. Τωρα ομως εχει απολυμανθει, ετσι δεν ειναι? Και σε μονοκλινο ισως μπορεις να ζητησεις το μωρο να παραμενει συνεχεια διπλα σου. Το ασφαλεστερο περιβαλλον για ενα νεογνο ειναι διπλα στη μητερα του, να θηλαζει συνεχως για να παιρνει το πρωτογαλα που ειναι γεματο αντισωματα και του προσφερει τη μεγιστη δυνατη προστασια. Κανενα αλλο περιβαλλον δεν ειναι ασφαλεστερο για ενα νεογνο (σιγουρα οχι το νεογνολογικο τμημα οπου βρισκονται τοσα μωρα!), εκτος κι αν το βαλουν σε γυαλινο θαλαμο οπου ολοι μπαινουν με μασκα και ειδικη στολη. Τα μωρα δεν κινδυνευουν απο τους υγιεις επισκεπτες αλλά απο τα μωρα και τα παιδια. (αν κινδυνευαν κι απο τους υγιεις επισκεπτες, να εισαι σιγουρη οτι θα απαγορευονταν οι επισκεψεις στις λεχωνες και τα μωρα τους!)

Link to comment
Share on other sites

nai , pezei k auto...alla pisteuo oti auto den einai thema nosokomeiou. Borei na simvei k se ena pedakatharo nosokomeio , k borei na min simvei se ena vromiko. i alitheia einai oti den xero kato apo poies proipotheseis anaptisodai autes oi loimoxeis. Episis exo tin epilogi tou monoklinoy sto Aretaieon, giati einai k ekei o giatros mou, alla den to skeftomai, dioti to kalokairi eixe kleisei , 1on logo endosokomeiakis loimoxis sta neogna, kai 2on, logo elleipsis prosopikou kai ulikou!! e oxi den pao ekei...

Αν σκοπεύεις να δώσεις 10.000 για μια γέννα θα σου πρότεινα να επιλέψεις και πάλι το Αρεταίοιο που θεωρειτε από τα καλύτερα νοσοκομεία της χωρας (αν δεν ηταν καλύτερο από τα ιδιωτικά-ξενοδοχεια δεν θα πήγαιναν εκεί το Χριστόδουλο), θα πληρωσεις καλα το γιατρό σου, θα δωσεις 100-200 ευρώ στις μαιες και τις νοσοκόμες και θα τρέχουν όλες πάνω από το κεφάλι σου, και υγειονομικό υλικό θα έχεις και την καλύτερη φροντίδα για εσενα και το μωρό και θα σου βγεί πολύ πιο οικονομικά. Το μωρό εννοειτε θα το έχεις δίπλα σου, και οχι σε θαλαμο νεογνων που τα μωρά είναι στηβαγμένα όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου ilonka19 ο λόγος που απέφυγα τα ιδιωτικά είναι ακριβώς αυτός ήμουν σε δίκληνο μόνη μου(ΓΠΝΠατρών) με το μωρό και αν συνέβαινε κάτι με το μωρό ή εμένα θα ήμασταν και η δύο μέσα στην πηγή.ΜΕτα απο αυτό που άκουσα οτι στην αθήνα υπάρχουν μόνο τρεις κινητές μονάδες για μεταφορά νεογνών και όποιος πάρει σειρά τον Κύριο είδε νομίζω πως Πρώτα οΘεός όταν έρθει και το δεύτερο έτσι θα πράξω.

Απο την άλλη όμως έχει και σημασία που νιώθει η κάθε μια απο εμας άνετα και ασφαλής να πάει να γεννήσει και γι΄αυτό υπάρχουν τόσες επιλογές και τόσοι γιατροί ή επιλογή είναιι της κάθεμιας μας ξεχωριστή.

Link to comment
Share on other sites

Den xero vre koritsia, exo akousei tosa k tosa gia to Aretaio, eixe gennisei ekei k h kouniada mou , se monoklino, k itan xalia, me piase kathlipsi ekei mesa, mirize arrostila , ase pou ekei pethane k i giagia mou k exo kakes anamniseis. Ego to vlepo ligo pio romadika to olo gegonos, einai mia fasi kai ebiria stin zoi mias ginekas pou thes na tin ziseis se ena omorfo perivallon, katharo , xoris na thimizei nosokomeio, k dipla sou na einai karkinopatheis k ena soro alloi arrostoi. Opote axizei pistevo na doseis kati parapano, poses fores gennas, 1-2.

Link to comment
Share on other sites

Η σύζυγός μου γέννησε το 2ο παιδί μας στο Έλενα με καισαρική στις 10/3/09, σε καινούργια σουίτα (θα ήθελαν πολύ στα ιδιωτικά να είχαν τέτοια δωμάτια ) στον 5ο όροφο, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ φακελάκι για το δωμάτιο και πλήρωσα μόνο την διαφορά από την 1η θέση που κάλυπτε το ταμείο της (ΤΣΑΥ), δηλαδή πλήρωσα 325 ευρώ για όλα. Στο γιατρό έδωσα ένα φάκελο με 700 ευρώ αλλά ΔΕΝ δέχτηκε ούτε 1 ευρώ!!!! (είναι αναπληρωτής διευθυντής.)

Αντίστοιχα στο ΙΑΣΩ θα έπρεπε να δώσω 14.000 + την αμοιβή του γιατρού. Είπατε τίποτα;;;;;;;;

Η αντιμετώπισή μας από όλο το προσωπικό (νοσοκόμες , γιατρούς) ήταν η καλύτερη που θα μπορούσαμε να φανταστούμε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο ΕΛΕΝΑ και στο έμψυχο δυναμικό του.

Link to comment
Share on other sites

O γιατρός μου είναι συγγενής μου και επειδή τον γνωρίζω πολύ καλά ξέρω ότι είναι καλός άνθρωπος. Για αυτό θα γεννήσω στο Μητέρα.

Αν δεν είχα συτή τη σχέση με το γιατρό μου, δηλαδή να τον γωνρίζω προσωπικά από τη μέρα που γεννήθηκα (ή μαλλον να τον γνωρίζω από την κοιλιά της μάνας μου!) θα διάλεγα δημόσιο νοσοκομείο.

 

edit: λόγω του ότι δεν θα πληρώσω γιατρό θα μπορούσα με τα χρήματα που θα γλιτώσω να πάρω μονόκλινο αντί για τετράκλινο, όμως δεν θα το κάνω γιατί δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Θα γίνω πολύ σκύλα για να έχω το μωρό μαζί μου όσο γίνεται περισσότερο. Και όσον αφορά τις επισκέψεις, όταν θα γίνεται το αδιαχώρητο στο δωμάτιο, για να μην χαλάμε τις καρδιές μας με τις συγκάτοικους θα ζητάμε διακριτικά από το προσωπικό του μαιευτηρίου να τους ξαποστέλνουν

Link to comment
Share on other sites

Ναι , στο Ελενα εχω παει κ ειναι πολυ καλο, αν ηταν εκει ο γιατρος μου θα πηγαινα εκει αντι για το ΜΗΤΕΡΑ. Ειναι οντως πολυ καθαρο, και ειναι κ καθαρα μαιευτηριο χωρις αλλες κλινικες. Αλλα στο Αρεταιειο δεν παταω ξανα εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Μaggie, θα σου ελεγα εφοσον δεν θα πληρωσεις το γιατρο σου, καλυτερα να πας σε μονοκλινο στο ΜΗΤΕΡΑ. Διοτι, θα εχεις μονο τους δικους συγγενεις κ φιλους, και οχι των αλλων, που πραγματικα ειναι ανυποφοροι, και δεν θα σε αφηνουν να ξεκουραστεις. Γιατι αν εχεις μια δυσκολη γεννα, την θες την ξεκουραση, για να εχεις κ δυναμεις για μετα στο σπιτι .Επισης, απο φιλη που γεννησε σε μονοκλινο , της εκαναν τουμπες οι νοσοκομες και το μωρο το ειχε οποτε ηθελε κ οση ορα ηθελε. Για ξανασκεψου το.

Link to comment
Share on other sites

Μaggie, θα σου ελεγα εφοσον δεν θα πληρωσεις το γιατρο σου, καλυτερα να πας σε μονοκλινο στο ΜΗΤΕΡΑ. Διοτι, θα εχεις μονο τους δικους συγγενεις κ φιλους, και οχι των αλλων, που πραγματικα ειναι ανυποφοροι, και δεν θα σε αφηνουν να ξεκουραστεις. Γιατι αν εχεις μια δυσκολη γεννα, την θες την ξεκουραση, για να εχεις κ δυναμεις για μετα στο σπιτι .Επισης, απο φιλη που γεννησε σε μονοκλινο , της εκαναν τουμπες οι νοσοκομες και το μωρο το ειχε οποτε ηθελε κ οση ορα ηθελε. Για ξανασκεψου το.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα -ορθά- λέει πως δεν αξίζει να δίνουμε τόσα χρήματα στο μαιευτήριο. Και εγώ μπορεί να τα έχω τα χρήματα αλλά δεν γουστάρω να τα δώσω σε αυτούς, όσο και αν θέλω να πάω σε μονόκλινο. Θα πάω σε τετράκλινο στο Μητέρα, ούτε καν σε τρίκλινο γιατί η βαβούρα θα είναι ακριβώς η ίδια και τα ευρώ κατά 700 παραπάνω!

 

Υ.Γ. Η μαμά μου χθες ανέφερε ότι πριν 20 χρόνια που γεννησε τον αδελφό μου, για μονόκλινο στο Μητέρα είχε πληρώσει 2.000 ευρώ σημερινά χρήματα! Μια χαρά ε?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...