Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Φυσικά και όλοι είμαστε κατά όσων χρηματίζονται.

Εχουμε όμως συνηθίσει,δυστυχώς, να πληρώνουμε αδρά ανθρώπους που δεν αξίζουν και δεν είναι καλοί και σωστοί επαγγελματίες και φτάνουμε μάλιστα πολλές φορές να τους παρακαλάμε κιόλας, που αν πέσει στο δρόμο μας κάποιος που να νοιαστεί πραγματικά για μας να τον κάνουμε χρυσό.Είναι αυτονόητο ότι μας συγκινούν οι άνθρωποι που στάθηκαν δίπλα μας,ιδιαίτερα στους τοκετούς.

Διαφωνώ για τα υπέρογκα ποσά που παίρνουν οι γιατροί αλλά δε μπορώ να πω ότι μένω αδιάφορη απέναντι σε όσους πραγματικά αξίζουν.Προσωπικά έδωσα περισσότερα χρήματα στη μαία μου που μου στάθηκε σαν αδερφή στη δυσκολότερη και πιο κρίσιμη στιγμή της ζωής μου,όταν κόντευα να χάσω το γιο μου στο τοκετό.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσια ας το πάρουμε πιο χαλαρα! Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του, είτε πρόκειται για το γιατρό, ..... Αυτά είχα να πω..

 

gia mena einai akrivws opws ta les :wink: efxomai kai sena kalh lefteria m ena pono... :D

 

Ευχαριστώ πολύ και εσύ να χαίρεσαι το νινάκι σου.. :lol:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Συγχαρητήρια σε όλους όσοι χαρτζιλικώνουμε τους γιατρούς και από ένα κοινωνικό λειτούργημα τους έχουμε μετατρέψει σε άρπαγες!

 

Αύριο που θα ζητάνε τις χιλιοπεντακοσάρες και οι άλλες ειδικότητες (βλ. καρδιολόγοι, χειρούργοι κλπ) να μην τους κατηγορούμε για τα "φακελλάκια", το καθαρά ελληνικό φαινόμενο σήψης και διαφθοράς. Να θυμόμαστε πως αυτό το φαινόμενο είναι έργο όλων μας.

 

Και για το κλείσιμο, ας θυμηθούμε την ιστορία της Αμαλίας Καλυβίνου, μιας 30χρονης κοπέλας, που κάποιοι "γιατροί" την έστειλαν πρόωρα στον θάνατο.

 

http://fakellaki.blogspot.com/

 

Ουδεμία σχέση δεν έχουν οι αμοιβές των ιδιωτικών ιατρών με τα φακελλάκια καλή μου...! Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, το Μητέρα όπως και το Ιασώ και το Λητώ είναι ιδιωτικές κλινικές με τις οποίες οι γιατροί συνεργάζονται. Μιλάμε λοιπόν για γιατρούς οι οποίοι δεν ανήκουν στο ΕΣΥ και ως εκ τούτου επιτρέπεται να διατηρούν ιδιωτικό ιατρείο στο οποίο κόβουν κανονικές αποδείξεις, επιτρέπεται να αμοίβονται για τις υπηρεσίες τους (γέννες, επεμβάσεις κοκ) και υποχρεούνται να εκδίδουν αποδείξεις για τα ποσά που λαμβάνουν. Οπότε απ'ότι καταλαβαίνεις είναι άτοπη η τοποθέτηση σου. Τα παραπάνω που έγραψες αφορούν ιατρούς σε δημόσια νοσοκομεία, όπου με βρίσκεις οπολύτως σύμφωνη, είναι απαράδεκτο να παίρνουν "φακελάκια". Είναι επίσης απαράδεκτοι και οι μισθοί που παίρνουν αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα που οπωσδήποτε όμως δεν δικαιολογεί τον "χρηματισμό" τους...!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Συγχαρητήρια σε όλους όσοι χαρτζιλικώνουμε τους γιατρούς και από ένα κοινωνικό λειτούργημα τους έχουμε μετατρέψει σε άρπαγες!

 

Αύριο που θα ζητάνε τις χιλιοπεντακοσάρες και οι άλλες ειδικότητες (βλ. καρδιολόγοι, χειρούργοι κλπ) να μην τους κατηγορούμε για τα "φακελλάκια", το καθαρά ελληνικό φαινόμενο σήψης και διαφθοράς. Να θυμόμαστε πως αυτό το φαινόμενο είναι έργο όλων μας.

 

Και για το κλείσιμο, ας θυμηθούμε την ιστορία της Αμαλίας Καλυβίνου, μιας 30χρονης κοπέλας, που κάποιοι "γιατροί" την έστειλαν πρόωρα στον θάνατο.

 

http://fakellaki.blogspot.com/

 

Ουδεμία σχέση δεν έχουν οι αμοιβές των ιδιωτικών ιατρών με τα φακελλάκια καλή μου...! Σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, το Μητέρα όπως και το Ιασώ και το Λητώ είναι ιδιωτικές κλινικές με τις οποίες οι γιατροί συνεργάζονται. Μιλάμε λοιπόν για γιατρούς οι οποίοι δεν ανήκουν στο ΕΣΥ και ως εκ τούτου επιτρέπεται να διατηρούν ιδιωτικό ιατρείο στο οποίο κόβουν κανονικές αποδείξεις, επιτρέπεται να αμοίβονται για τις υπηρεσίες τους (γέννες, επεμβάσεις κοκ) και υποχρεούνται να εκδίδουν αποδείξεις για τα ποσά που λαμβάνουν. Οπότε απ'ότι καταλαβαίνεις είναι άτοπη η τοποθέτηση σου. Τα παραπάνω που έγραψες αφορούν ιατρούς σε δημόσια νοσοκομεία, όπου με βρίσκεις οπολύτως σύμφωνη, είναι απαράδεκτο να παίρνουν "φακελάκια". Είναι επίσης απαράδεκτοι και οι μισθοί που παίρνουν αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα που οπωσδήποτε όμως δεν δικαιολογεί τον "χρηματισμό" τους...!

 

Liv, με κάλυψες, αυτό ήθελα να γράψω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά, μη το παίρνετε προσωπικά. Γενικά μίλησα, χωρίς μάλιστα να εξαιρώ τον εαυτό μου.

 

Και που στα ιδιωτικά και χτυπάνε 1700 ευρά για μια τόσο φυσιολογική διαδικασία όσο η γέννα, αυτό και αν είναι ο ορισμός της ιατρικοποίησης της ζωής μας και...ληστεία.

 

Από τη μια κλαιγόμαστε ως κενωνία που ιδιωτικοποιείται η υγεία και από την άλλη τα σκάμε στα ιδιωτικά. Από τη μια κατακρίνουμε το φακελλάκι και από την άλλη μιλάμε για "αμοιβή" γιατρού χωρίς να τρέχει κάστανο.

 

Είμαστε εμείς μια κενονία...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα είμαι καινούργια στο Forum και θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να σας παραθέσω την δική μου εμπειρία.

Γέννησα πρίν 3 χρόνια 16-3-09 στο Γενικό Πανεπηστιμιακό Νοσοκομείο Πατρών . Τον γιατρό που επισκεπτόμουν μου τον σύστησε ένας γνωστος ο οποίος δουλεύει σε διαγνωστικό κέντρο και γνώριζε πως όλες τις δύσκολες περιπτώσεις (πο αφορούσαν τους υπέρηχους Α & Β επιπέδου ) είτε απο ιδιώτες είτε απο γιατρούς του δημοσίου τις απευθύνανε σε αυτόν.

Είχε μόνο πρωινά ραντεβού το οποίο σημαίενι οτι για κάθε επίσκεψη πλήρωνα το ποσό των 3,00 € μου έκανε όλους τους υπέρηχους και Α΄& Β΄Επιπέδου , χωρίς να πληρώσω τίποτε παραπάνω κάποια φορά έβγαλα να του δώδω 50,00€ και μου τα γύρισε πίσω. Τον έπερνα στο κινητό για οτιδίποτε χρειαζόμουν , ποτέ δεν το βρήκα κλειστό . Ο ίδιος επέμενε για φυσιολογικό τοκετό χωρίς ορό και επισκληρίδιο (γιατί θεωρεί οτι είναι το πιο ανώδυνο για την επαναφορά του γυναικείου σώματος , όταν όλα πάνε φυσιολογικά) παρά μόνο όταν θα έφθανα 8 διαστολή και έτσι και έγινε παρότι μπήκα στο μαιευτήριο στις 19:00 το απόγευμα 19:15 ήταν πάνω απο το κεφάλι μου στις 22:00 μου έσπασε τα νερά και στις 22:30 γέννησα. Ο άντρας μου τον κυνηγούσα κυριολεκτικά στους διαδρόμους του μαιευτηρίου για να τον πληρώσει μέχρι που τελικά τον πρόσβαλε και σταμάτησε να τον κυνηγάει. Απο αυτόν τον άνθρωπο έχω μόνο τα καλλίτερα να πώ. Όσο για τη μαία δεν έφυγε καθόλου απο δίπλα μου και μόλις της είπα οτι ήθελα να θυλάσω έδωσε το κινητό της στον άντρα μου και του είπε να την πέρνω οτι ώρα τη χρειάζομαι και μόλις γέννησα μου έφερε αμέσως την μικρή και μου την έβαλε στο στήθος και δεν την πήραν καθόλου απο δίπλα μου. Θεωρώ τον ευατό μου πολύ τυχερή που έπεσα σε αυτούς τους ανθρώπους και δεν θα τους ξεχάσω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μη το παίρνετε προσωπικά. Γενικά μίλησα, χωρίς μάλιστα να εξαιρώ τον εαυτό μου.

 

Και που στα ιδιωτικά και χτυπάνε 1700 ευρά για μια τόσο φυσιολογική διαδικασία όσο η γέννα, αυτό και αν είναι ο ορισμός της ιατρικοποίησης της ζωής μας και...ληστεία.

 

Από τη μια κλαιγόμαστε ως κενωνία που ιδιωτικοποιείται η υγεία και από την άλλη τα σκάμε στα ιδιωτικά. Από τη μια κατακρίνουμε το φακελλάκι και από την άλλη μιλάμε για "αμοιβή" γιατρού χωρίς να τρέχει κάστανο.

 

Είμαστε εμείς μια κενονία...

 

Sorry βρε κορίτσι αλλά δεν καταλαβαίνω... Είπαμε ότι ο ιδιωτικός γιατρός αμοίβεται για τις υπηρεσίες που παρέχει και κόβει αποδείξεις. Αποδίδει το φόρο του κανονικά και σε εμένα πχ εκπίπτει το 20% του ποσού όταν θα το βάλω στη φορολογική μου δήλωση. Δηλαδή που είναι το περίεργο;; Στο ότι ο γιατρός επειδή κάνει λειτούργημα αμοίβεται; Δεν θα έπρεπε;; Με την ίδια λογική δεν πρέπει να αμοιφθούν και οι δάσκαλοι; Γιατί; Είναι υπεράνω χρημάτων επειδή επέλεξαν να υπηρετήσουν μια επιστήμη που ως αντικείμενο της έχει τον άνθρωπο;; Είπαμε να μην παίρνουν φακελάκια αλλά να δουλευουν και για την ψυχή της μάνας τους;; Κανονικά οι αμοιβές των ιατρών στο ΕΣΥ έπρεπε να είναι ισάξιες αυτών των ιδιωτικών ιατρών. Αλλά δεν είναι. Και δεν είναι γιατί αυτό σημαίνει μεγαλύτερη μερίδα από τον προϋπολογισμό για τις δαπάνες της υγείας. Αφήνουν λοιπόν το σύστημα φακελάκι να δουλεύει για να καλύπτουν το "μισθό" που θα έπρεπε να δίνουν στους ιατρούς. Για να δυσανασχετήσεις και να στραφείς στην ιδιωτική υγεία. Γιατί αν δεν γίνει μπάχαλο η δημόσια υγεία πως θα στραφούμε στην ιδιωτική;; Κορόϊδο δεν είναι κανείς. Ούτε και ψώνιο. Απλά ψάχνεις την καλλίτερη δυνατή εξηπηρέτηση-περίθαλψη. Όχι να σκέφτονται οι λεχώνες να πάνε στο μπάνιο γιατί σιχαίνονται επειδή χρησιμοποιήται από όποιον λάχει και αυτό διότι βρίσκεται έξω από το δωμάτιο. Ή να γεννάει μια γυναίκα στις 9 το πρωί με ΦΤ και μέχρι τις 3 να μην έχει πάει σε δωμάτιο... Δεν φταίνε οι γιατροί για όλα αυτά. Φταίνε αυτοί που αντί να βοηθήσουν πραγματικά τη δημόσια υγεία και να την χρηματοδοτήσουν όπως πρέπει κάνουν ότι μπορούν για να είναι μονίμως με δεκανίκια. Και γι'αυτό, συγγνώμη κιόλας δεν φταίει η "κενονία". Η "κενονία" μια χαρά πληρώνει και φόρους, μια χαρά κάθεται και την πηδ@νε τόσα χρόνια. Είναι εύκολο όμως να μας μεταθέτουν τις ευθύνες κι εμείς άκριτα να το δεχόμαστε... Δεν φταίει η γιαγιά που πληρώνει φακελάκι για να μην πεθάνει σ'ένα κρεβάτι πριν προλάβει να κάνει μια ρημαδοστεφανιογραφία. Διότι αυτήν την γυναίκα το κράτος οφείλει να την προστατέψει. Διότι είναι γριά, αγράμματη και ανήμπορη. Πρέπει να την πετάξει στον Καιάδα;; Αυτό είναι το κοινωνικό κράτος;; Το θέμα είναι ότι το "κοινωνικό κράτος" αφήνει τη δημόσια υγεία να χάσκει για να εξηπηρετεί τα μεγαλο-συμφέροντα και ως εκ τούτου η γραία ή θα χώσει το ελάχιστο φακελάκι των 1500€ ή θα κάτσει να πεθάνει στο δωμάτιο του δημόσιου νοσοκομείου ή στο σπίτι της. Γιατί για το ιδιωτικό νοσοκομείο δεν έχει....!! Τεσπα, είναι μεγάλη κουβέντα αυτή και καταχράστηκα το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαιρα καλως ηρθες και να ξερεις πως ησουν πολυ τυχερη...

να σας ζησει το μικρακι!!! :D

Σ΄ευχαριστώ πολύ να είσαι πάντα καλά. Και μια διόρθωση για την ημερομηνία τοκετού 16-1-06 ήθελα να γράψω αλλά απο τη βιασύνη μου τα μπέρδεψα .

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επειδή εργάζομαι σε δημόσιο νοσοκομείο θα σας πω το εξής!!!!οι γιατροί αν δεν είναι ευχαριστημένοι με τον μισθό τους να πάνε στον ιδιωτικό τομέα και όχι να περιμένουν από γιαγιάδες να πάρουν φακελάκι..βασικό είναι όμως να σας πω ότι φταίμε κι εμείς γιατί πολλές φορές ρωτάμε γιατρέ τι θέλετε;;πολύ κακώς...εγώ θα γεννήσω Ιούνιο...με παρακολουθεί μια γιατρός από το νοσοκομείο η οποία είναι άγγελος...βοηθάει πολύ κόσμο και μάλιστα άτομα και χωρίς ασφάλεια...όλα είναι θέμα γιατρού..εγώ τα χριστούγεννα της πήρα ένα αφρόλουτρο από τα body shop και δεν ήθελε να το πάρει..είπε να ασχοληθώ με το μωρό μου...οι γιατροί αυτοί σπανίζουν...επίσης όταν γεννάς έρχεται και ας μην εφημερεύει..αυτά!!!

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια επειδή εργάζομαι σε δημόσιο νοσοκομείο θα σας πω το εξής!!!!οι γιατροί αν δεν είναι ευχαριστημένοι με τον μισθό τους να πάνε στον ιδιωτικό τομέα και όχι να περιμένουν από γιαγιάδες να πάρουν φακελάκι..βασικό είναι όμως να σας πω ότι φταίμε κι εμείς γιατί πολλές φορές ρωτάμε γιατρέ τι θέλετε;;πολύ κακώς...εγώ θα γεννήσω Ιούνιο...με παρακολουθεί μια γιατρός από το νοσοκομείο η οποία είναι άγγελος...βοηθάει πολύ κόσμο και μάλιστα άτομα και χωρίς ασφάλεια...όλα είναι θέμα γιατρού..εγώ τα χριστούγεννα της πήρα ένα αφρόλουτρο από τα body shop και δεν ήθελε να το πάρει..είπε να ασχοληθώ με το μωρό μου...οι γιατροί αυτοί σπανίζουν...επίσης όταν γεννάς έρχεται και ας μην εφημερεύει..αυτά!!!

 

 

Να σε ρωτήσω κάτι μια και εργάζεσαι σε δημόσιο νοσοκομείο;; Θεωρείς ότι οι γιατροί αμοίβονται ικανοποιητικά;

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι αμείβονται ικανοποιητικά και κάποιοι όχι!!!!!εξαρτάται την ειδικότητα(οι χειρούργοι ανάλογα τι εγχειρήσεις θα κάνουν,έξτρα τα φακελάκια που είναι μαύρα),την θέση(καθηγητής,αναπληρωτής,επίκουρος κλπ)...είναι άσχημο που κάνουν κάποιες εφημερίες και δεν τις πληρώνονται αλλά είναι απαράδεκτο να εφημερεύουν,να πληρώνονται και να λείπουν από το πόστο τους και σε κάτι έκτακτο να δίνουν οδηγίες από το τηλέφωνο...συγκριτικά με τους ιδιωτικούς δεν πληρώνονται το ίδιο αλλά οι ιδιώτες είναι και ελεύθεροι επαγγελματίες..!!!!η ερώτηση σου έχει 2 μεριές όπως κατάλαβες...επίσης ξαναλέω...αν δεν τους αρέσει να φύγουν...εγώ δούλευα στον ιδιωτικό τομέα για κάποια χρονια πριν να διοριστώ...είναι απίστευτο που όσα παιδιά δεν είχαν αφεντικό ποτέ είναι πάντα παραπονεμένα με το δημόσιο..νομίζω ότι οι εποχές είναι δύσκολες και λέω δόξα το Θεό που κάθε 15μερο πληρώνομαι...και μάλιστα τα διπλάσια και βάλε από τον ιδιωτικό!!!!!

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

επίσης,ξέχασα να αναφέρω τους ειδικευόμενους γιατρούς που τα παιδιά κάνουν την λάντζα πολλές φορές και οι καθηγητάδες τους τρέχουν και τους μειώνουν πολλές φορές!!!ανάλογα σε τι θα πέσουν...αυτοί κατά 80% είναι εξυπηρετικοί..εκτός αν πέσεις σε κάνα ψώνιο που ο μπαμπάς του είναι γιατρός και είναι ο χαιδεμένος της κλινικής...δεν βγαίνει νόημα ξεκάθαρο παιδιά!!!

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά εννοείται ότι δεν μιλάω για καθηγητές. Μιλάω για απλούς γιατρούς. Και έχω την εξής απορία: Οι γιατροί δεν πρέπει να παρακολουθούν τις εξελίξεις στον τομέα τους για να γίνονται όσο το δυνατόν καλλίτεροι; Πρέπει. Το κόστος όμως το συνεδρίων-σεμιναρίων κοκ είναι δυσανάλογο ως προς τις αμοιβές των περισσοτέρων. Για να σπουδάσουν και να πάρουν ειδικότητα, ξέρουμε πόσα χρόνια θέλουν; Πολλά. Και όλα αυτά τα χρόνια στηρίζονται οικονομικά, οι περισσότεροι, από τις οικογένειες τους (δεν είναι όμως όλοι γιοί και θυγατέρες μεγαλογιατρών, σωστά; ). Και πόσοι από αυτούς έχουν την ευχέρεια (την οικονομική εννοώ) να ανοίξουν δικό τους ιατρείο; Γιατί εκτός από το κεφάλαιο που χρειάζεσαι, χρειάζεσαι και πελατολόγιο και αν υποθέσουμε ότι το πρώτο το βολεύεις με δάνειο από την τράπεζα το δεύτερο; Πως το βολεύεις;

 

Συμφωνώ ως προς τις υποχρεώσεις τους. Σαφώς και δεν είναι όλοι εντάξει. Όπως υπάρχουν και άλλοι επαγγελματίες που δεν είναι εντάξει. Η ένσταση μου βρίσκεται στο εξής: Όσο αφορά τα δημόσια νοσοκομεία το κράτος έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι. Είναι σε θέση λοιπόν να παρέχει ικανοποιητικές αμοιβές σε όλους (έτσι ώστε να μην καταφεύγει κανείς στο φακελάκι, διότι γιατί να ρισκάρεις την καλοπληρωμένη θεσούλα σου για ένα φακελάκι;; ) και ταυτόχρονα να αναπτύξει ελεγκτικούς μηχανισμούς έτσι ώστε να μην μπορεί ένα γιατρός να χρηματιστεί. Το ίδιο ισχύει και για την παιδεία. Διαμαρτύρονταν οι δάσκαλοι για αυξήσεις στους μισθούς και βγαίναν κάποιοι και λέγανε "γιατί να πάρει ο δάσκαλος παραπάνω; Αφού δουλευεί λιγότερους μήνες τον χρόνο". Δεν σκέφτηκε κανείς ότι ο δάσκαλος δεν παίζει. Διδάσκει. Και διδάσκει τα παιδιά μας. Τα πλάθει. Αν το κράτος ήθελε καλή παιδεία για τα παιδιά μας (κι όχι δασκάλους χασικλήδες - το έχουμε δει κι αυτό!! ) θα έδινε αυξήσεις, θα έκανε σεμινάρια κάθε χρόνο και παρομοίως θα ενέπτυσσε ελεγκτικούς μηχανισμούς έτσι ώστε και να υπάρχει αξιοκρατεία στις προωθήσεις τους αλλά δεν θέλουν. Ούτε καλή παιδεία, γιατί τα παιδιά τους ξέρουμε σε ποιό σχολείο τα στέλνουν, ούτε καλή υγεία διότι πως θα κερδοφορήσουν οι ιδιωτικές κλινικές;; Τεσπα... Τελειώς άλλη κουβέντα αυτή και άσχετη με το θέμα... Πάλι ξέφυγα...! Με συγχωρήτε...! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολύ απλό, όποια απο μας θέλει να γεννήσει (πότε Παναγία μου? :lol: ) και να μην πληρώσει, μπορεί να πάει στο οποίοδήποτε Δημόσιο Νοσοκομείο και να γεννήσει με τον γιατρό που εφημερεύει, όποια δεν το επιθυμεί όμως είναι δικαίωμα της να γεννήσει με τον γιατρό που αυτή επιλέγει και αυτή (και ο καλός της) πληρώνει.

Η κολλητή μου ζεί στον Καναδά , έδωσε για μία εξωσωματική 13.000 δολλάρια, και γέννησε με γιατρό που εφημέρευε ,γιατί πολύ απλά εκεί ο τοκετός δεν προγραμματίζετε, και δεν γεννάς με δικό σου γιατρό-απαγορεύεται.

Είναι ουτοπικό όμως να ζητάμε απο έναν γιατρό να είναι οποιαδήποτε μέρα και ώρα διαθέσιμος για εμάς, και να μην αμείβεται, ξέρετε κανέναν να εργάζετε δωρεάν? Σαφώς και η ιατρική είναι λειτούργημα, όχι όμως για όλους, υπάρχουν εξαιρετικοί γιατροί και επιστήμονες που εργάζονται 20 ώρες την ημέρα, και είμαι σίγουρη ότι το κάνουν απο λειτούργημα, δεν νομίζω ότι το κάνουν επειδή είναι φιλοχρήματοι. εμείς όλοι παρακαλούμε να βρούμε έναν καλό γιατρό, γιατί? γιατί -όπως σε όλους τους τομείς-δεν είναι όλοι ίδιοι. Θέλουμε όμως να έχουμε τον καλύτερο γιατρό, στο καλύτερο νοσοκομείο, να είναι συνέχεια μαζί μας, και να μην πληρώσουμε.

να συμπληρώσω για να μην παρεξηγηθώ ότι ο γιατρός μου είναι στο δημόσιο και ο γιατρός που έσωσε εδώ και δέκα χρόνια την ζωή του πατέρα μου , επίσης.Δεν μπορώ όμως να επιβάλλω σε κανέναν που "γουστάρει" να έχει έναν συγκεκριμένο γιατρό και να τον πληρώνει ότι είναι "κουτός". Άλλωστε τα θέμα της υγείας είναι αυστηρώς προσωπικά και υποκειμενικά.Εγώ μπορεί να προτιμώ να μην έχω να φάω, αλλά στον γιατρό να τα δώσω, και όποιος έχει αντίθετη άποψη, θα ήθελα πολύ να τον έβλεπα όταν θα έβαζε το δικό του κεφαλάκι στο κρεββατάκι του χειρουργείου. Γιατί ένας καλός γιατρός μπορεί απλά να είναι και ένας μικρός Θεός.

Link to comment
Share on other sites

ακουστε περιπτωση.παει στον ενδοκρινολογο μια φιλη στο ιατρειο του,και μετα το τελος της εξετασης ζητησε αποδειξη γιατι εχει ιδιωτικη ασφαλεια και θα επαιρνε τα χρηματα.ο γιατρος πηρε 80 ευρω και δουλευει και σε δημοσιο νοσοκομειο.λεει στον γιατρο .παρακαλω θα ηθελα μια αποδειξη γιατι την χρειαζομαι.η απαντηση ηταν.δεν μπορω να σας δωσω και αν θελετε δωρεαν να ερχεστε στο νοσοκομειο. :oops:

Link to comment
Share on other sites

ακουστε περιπτωση.παει στον ενδοκρινολογο μια φιλη στο ιατρειο του,και μετα το τελος της εξετασης ζητησε αποδειξη γιατι εχει ιδιωτικη ασφαλεια και θα επαιρνε τα χρηματα.ο γιατρος πηρε 80 ευρω και δουλευει και σε δημοσιο νοσοκομειο.λεει στον γιατρο .παρακαλω θα ηθελα μια αποδειξη γιατι την χρειαζομαι.η απαντηση ηταν.δεν μπορω να σας δωσω και αν θελετε δωρεαν να ερχεστε στο νοσοκομειο. :oops:

 

Αν η φίλη σου ήξερε ότι ο γιατρός είναι σε δημόσιο νοσοκομείο και έχει και ιατρείο παράνομα, συγνώμη, αλλά το φταίξιμο είναι και δικό της.

Οι γιατροί που εργάζονται σε δημόσια νοσοκομεία ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να έχουν ιδιωτικό ιατρείο, εκτός αν είνα πανεπιστημιακοί.

'Οποιος λοιπόν εν γνώση του επισκέπτεται μη πανεπιστημιακό γιατρό του δημοσίου σε ιδιωτικό ιατρείο, είναι συνένοχος.

Link to comment
Share on other sites

Theni είδα οτι εχουμε τον ίδιο γιατρό! Γέννησα πριν 4 μήνες και είχα μια πολύ καλή εμπειρία μαζί του. Οντως ηταν συνέχεια μαζί μου, σε εναν τοκετό που κράτησε πολλές ώρες και που όλα "φώναζαν" καισαρική (νερά κεχρωσμένα, μωρό που δεν κατέβαινε, περιτυλίξεις λώρου, παλμοί που πέφτανε και ολα αυτά).Τελικά γέννησα φυσιολογικά, το ήθελα και με βοήθησε σε αυτό. Για κάποιο λογο μου ειπε και εμένα οτι δεν ειναι και τόσο απαραίτητο να πληρώσω μαία, ο ίδιος δεν έχει κάποια στο ιατρείο του...θεωρούσε οτι ο ίδιος μπορεί να ειναι εκει και να με βοηθάει με αναπνοές και τέτοια. Δεν με πειραξε που δεν είχα μαια αλλά και γενικώς ειμαι και λιγο στον κόσμο μου και δεν ηθελα και πολλούς γυρω μου να ασχολούνται μαζι μου:Ρ

Μετα βίας ήθελα και τον γιατρό :lol:

 

Τα λεφτα ωστοσο ήταν 1500 :? Γνωρίζω οτι τόσα παίρνει γενικώς...

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά για μενα είτε 1400 ειτε 1500 είτε 5000 ειναι πολλά και δεν είμαι σίγουρη οτι σε μια επομενη εγκυμοσύνη θα επιλέξω πάλι τον ιδιο γιατρό, παρόλο που ειμαι παραπάνω απο ευχαριστημένη. Χαίρομαι που εχω την επιλογή ανάμεσα σε ιδιωτικό και δημόσιο μαιευτήριο, δεν έχω κολλήματα του τυπου "ο γιατρός μου ειναι πάνω απο ολα ανθρωπος, χρωστάω τη ζωη του παιδιού με σε αυτον κ.α που δεν αμφιβάλλω οτι λέγονται με τις καλύτερες των προθέσεων. Απλά είμαι ισως λίγο κυνική...για μενα ο γιατρός ειμαι πανω απο ολα ενας ακόμα που εξασκεί ενα επάγγελμα, ο ευσυνειδητος προσπαθεί να κάνει καλα τη δουλειά του και να έχει ικανοποιημένους πελάτες, ο ασυνειδητος βάζει σε κινδυνο ζωές και χάνει πελάτες.

Χαίρομαι που ο γιατρός μου είναι ευσυνειδητος, καλός επαγγελματίας, αλλά δεν μπορώ να μιλήσω για ανθρωπιά κα.

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά για μενα είτε 1400 ειτε 1500 είτε 5000 ειναι πολλά και δεν είμαι σίγουρη οτι σε μια επομενη εγκυμοσύνη θα επιλέξω πάλι τον ιδιο γιατρό, παρόλο που ειμαι παραπάνω απο ευχαριστημένη. Χαίρομαι που εχω την επιλογή ανάμεσα σε ιδιωτικό και δημόσιο μαιευτήριο, δεν έχω κολλήματα του τυπου "ο γιατρός μου ειναι πάνω απο ολα ανθρωπος, χρωστάω τη ζωη του παιδιού με σε αυτον κ.α που δεν αμφιβάλλω οτι λέγονται με τις καλύτερες των προθέσεων. Απλά είμαι ισως λίγο κυνική...για μενα ο γιατρός ειμαι πανω απο ολα ενας ακόμα που εξασκεί ενα επάγγελμα, ο ευσυνειδητος προσπαθεί να κάνει καλα τη δουλειά του και να έχει ικανοποιημένους πελάτες, ο ασυνειδητος βάζει σε κινδυνο ζωές και χάνει πελάτες.

Χαίρομαι που ο γιατρός μου είναι ευσυνειδητος, καλός επαγγελματίας, αλλά δεν μπορώ να μιλήσω για ανθρωπιά κα.

 

 

O καθενας μας κανει τις επιλογες του καλη μου και οτι μπορει καλυτερο δεν νομιζω οτι εισαι κυνικη... ας πουμε εμενα με περνει και μπορω και θα ξαναπαω αν θελησει ο Θεος να μας δωσει κι αλλο παιδακι δεν κρινεσαι απο κανεναν

 

οσο αφορα την μαια... τι να την κανεις αν ειναι ο γιατρος μαζι σου ολη την ωρα :wink:

 

 

και για την αμοιβη... τοσο λαθος να κανω... αν ειναι ετσι παντως ευτυχως δωσαμε περισοτερα... δεν θα μ αρεσε καθολου αν μετα που θα τα εβλεπε ηταν λιγοτερα απο οσο ειχαμε πει :oops:

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

και για την αμοιβη... τοσο λαθος να κανω... αν ειναι ετσι παντως ευτυχως δωσαμε περισοτερα... δεν θα μ αρεσε καθολου αν μετα που θα τα εβλεπε ηταν λιγοτερα απο οσο ειχαμε πει Embarassed

 

δε νομίζω παντως οτι ο συγκεκριμένος θα το εκανε θέμα αν τα λεφτά ηταν λιγότερα :wink:

Κοιτα δεν ξέρω τι θα γίνει σε μια ακόμα εγκυμοσύνη, τώρα παρακολουθεί την αδερφή μου στη δευτερη εγκυμοσύνη της κι ενω και εκείνη σκεφτόταν να απευθυνθεί σε δημόσιο μαιευτήριο τελικά επέλεξε ξανά τον ίδιο :lol:

Οπότε δεν λέω μεγάλα λόγια πάντως να πω κατι τελευταίο σε μενα μέτρησε πολύ οτι δεν ειναι αυτό το στυλ του κόλακα, πολυλογά και του δημοσιοσχετίστα. Καλώς ή κακώς οταν η δουλειά σου είναι τόσο ευαίσθητη και έχει να κάνει με γυναίκες αυτό το στυλάκι περνάει και γοητεύει. Ευτυχώς κάποιοι , λίγοι έστω, δεν το εκμετάλλευονται.

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...