Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτοκρεμα δεν τρώει


nora

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδώ και μία εβδομάδα ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα. Τον άρχισα σταδιακά, μερικές κουταλιές παραπάνω την ημέρα. Όσο του έδινα το έτρωγε. Εχθές ξαφνικά μετά από τις πρώτες 3-4 κουταλιές άρχισε να κλαίει. Δεν ήθελε άλλο με τίποτα. Να σας πω πως προχθές το απόγευμα του έδωσα για πρώτη φορά κρέμα ρυζάλευρο βανίλια. Όχι πολύ 3-4 κουταλιές για να μπεί και σε αυτό σιγά σιγά. Λέτε να μην ήθελε την φρουτόκρεμα το άλλο πρωί γιατί του άρεσε πολύ η βανίλια και περίμενε τέτοια γεύση? Επίσης δεν πίνει καθόλου νερό. Τι λέτε να φταίει για όλα αυτά?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

προφανώς γλυκιά μου του γυάλισε το ρυζάλευρο :lol::lol: και δεν θέλει το φρούτο.

Χωρίς πλάκα τώρα...η αρχή με τις κρέμες είναι δύσκολη και θέλει υπομονή...προσπάθησε ξανά και ξανά...και πάνω απ΄όλα συζήτα το και με τον γιατρό σου.

Εμένα ευτυχώς δεν είχε καθόλου πρόβλημα ...το αρπάξαμε το κουταλάκι κατευθείαν :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς τρώμε από 6-7 μηνών φρουτόκρεμα που την φτιάχνω εγώ με μήλο μπανάνα αχλάδι ή μάλλον για την ακρίβεια εδώ και 2 εβδομάδες αρνείται πεισματικά να τη φάει!! Τι να κάνω? Δεν έχω μιλήσει ακόμη με την παιδίατρο. Μπορώ να αντικαταστήσω με κάτι άλλο πχ αυτά τα παιδικά επιδόρπια γιαουρτιού?? Είναι κρίμα γιατί κάπως πρεπει να παίρνει βιταμίνες.

Ούτε και θέλω να καταφύγω σε αυτά τα έτοιμα φρουτογευματάκια.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω? Νομίζω ότι όταν άβρίσκε κανένα κομματάκι ήταν χειρότερα γιατί το πλάθει στο στόμα του και μετά δεν θέλει (όταν βέβαια έτρωγε φρούτο). Έχει 4 δοντάκια. Μπορεία να φάει θεωρητικά πιο χοντροαλεσμένη την τροφή?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις 4 εχουμε και τρωμε μπανανα,αχαλδι σε κομματακια και πολυ μανταρινι σε κομματια!

Καντα στην αρχη πολυ μικρα κομματια και βαλτα στον δικο μπροστα του και ας τον να φαει.Δινε του κι εσυ στο στομα!

Δοκιμασε το!

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος χθές με φαρίν λακτέ-αχλάδι, τζίφος κ σήμερα με φαρίν λακτέ-μπανάνα. Τουλάχιστον την μπανάνα μέχρι τώρα την έτρωγε, τώρα δηλ. τί άλλαξε δεν καταλαβαίνω. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Καμμιά ιδέα κανείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[

 

ναι, φαρίν λακτέ με φρούτο.

Γιατί εκπλήσσεσαι?

Κάνω λάθος κ δεν πρέπει να της δίνω φαρίν λακτέ?

Σε 3 μέρες θα είναι 6 μηνών ακριβώς.

Επειδή δεν τρώει με τίποτα σκέτα φρούτα, της βάζω κ μισή δόση φαρίν λακτέ για να αλλάξει λίγο η γεύση κ να φάει, δεν καταφέρνω κ πολλά βέβαια, αλλά μερικές κουταλιές τις τρώει.

Το είπα κ στην παιδίατρο κ το δέχτηκε. Μπισκότο είπε όχι ακόμα, ούτε φαγητά.

Αν θέλεις όμως πές μου γιατί δεν θα πρεπε να δίνω φαρίν λακτέ?

 

απλα εμενα η παιδιατρος μου κι απο τις φιλες μου απο οτι ξερω φαριν λακτε ξεκιναμε 7,5 μηνων γιατι περιεχει γλουτενη κι απαγορευεται σε μωρα κατω των 6 μηνων για τυχον αλλεργιες!

ξεκιναμε απο βανιλια ρυζαλευρο στον 5-6 μηνα.μηπως δεν καταλαβες καλα?

εγω στα φρουτα το πρωι εβαζα μια κουταλια βανιλια χωρις γλουτενη κ γλυκαινε.

ποσες μερες ξεκινησατε τα φρουτα?

μην το πιεζεις ειναι μικρο ακομα.

κουταλιτσες κουταλιτσες.

Link to comment
Share on other sites

[

 

ναι, φαρίν λακτέ με φρούτο.

Γιατί εκπλήσσεσαι?

Κάνω λάθος κ δεν πρέπει να της δίνω φαρίν λακτέ?

Σε 3 μέρες θα είναι 6 μηνών ακριβώς.

Επειδή δεν τρώει με τίποτα σκέτα φρούτα, της βάζω κ μισή δόση φαρίν λακτέ για να αλλάξει λίγο η γεύση κ να φάει, δεν καταφέρνω κ πολλά βέβαια, αλλά μερικές κουταλιές τις τρώει.

Το είπα κ στην παιδίατρο κ το δέχτηκε. Μπισκότο είπε όχι ακόμα, ούτε φαγητά.

Αν θέλεις όμως πές μου γιατί δεν θα πρεπε να δίνω φαρίν λακτέ?

 

απλα εμενα η παιδιατρος μου κι απο τις φιλες μου απο οτι ξερω φαριν λακτε ξεκιναμε 7,5 μηνων γιατι περιεχει γλουτενη κι απαγορευεται σε μωρα κατω των 6 μηνων για τυχον αλλεργιες!

ξεκιναμε απο βανιλια ρυζαλευρο στον 5-6 μηνα.μηπως δεν καταλαβες καλα?

εγω στα φρουτα το πρωι εβαζα μια κουταλια βανιλια χωρις γλουτενη κ γλυκαινε.

ποσες μερες ξεκινησατε τα φρουτα?

μην το πιεζεις ειναι μικρο ακομα.

κουταλιτσες κουταλιτσες.

 

οκ, θα πάρω το απόγευμα τηλ την παιδίατρο να το διευκρινήσω, ευχαριστώ για την ενημέρωση.Δεν την πιέζω καθόλου, αν δεν θέλει δεν της δίνω, απλά πρίν 2 μέρες έφαγε 20-25 κουταλίτσες κ μου έκανε εντύπωση αλλά χάρηκα κιόλας που ξεκίνησε να μαθαίνει, κ σήμερα απογοητεύτηκα που δεν ήθελε.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια ειναι πολυ μικρο το μωρο σου,be cool :cool:

Επειδη εφαγε μια και δυο μερες δεν σημαινει οτι θα τρωει παντα ετσι και οτι καθε μερα θα τρωει και καλυτερα...Μακαρι να ηταν ετσι αλλα δυστυχως δεν ειναι...Και εμεις καθε φορα λεμε να αρχισε να τρωει λιγο καλυτερα και μετα παλι τρωει λιγοτερο...τι να κανουμε ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

 

ααα και μια συμβουλη,μην αναμιγνυεις τα φρουτα με τετοιες κρεμες που εχουν ζαχαρη γιατι η ζαχαρη δεσμευει τις βιταμινες,ειναι κριμα...Προσφερε σκετα φρουτακια και καποια στιγμη θα φαει...

Αν δεν τρωει καθολου,ασε να περασουν λιγες μερες και προσφερε μετα!

Link to comment
Share on other sites

[

 

οκ, θα πάρω το απόγευμα τηλ την παιδίατρο να το διευκρινήσω, ευχαριστώ για την ενημέρωση.Δεν την πιέζω καθόλου, αν δεν θέλει δεν της δίνω, απλά πρίν 2 μέρες έφαγε 20-25 κουταλίτσες κ μου έκανε εντύπωση αλλά χάρηκα κιόλας που ξεκίνησε να μαθαίνει, κ σήμερα απογοητεύτηκα που δεν ήθελε.

 

 

 

ισως πεινουσε πιο πολυ.ποσες ωρες αφηνεις να περασουν αναμεσα στα γευματα?

εγω εκανα το λαθος να την ταιζω ανα 3ωρο κ δεν ετρωγε γιατι δεν πεινουσε.

επισης μπορει να βγααζει κ δοντακια κ να μην εχει ορεξη.

περνανε φαση.αλλες μερες θα σου τρωει αλλες οχι.μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[

 

οκ, θα πάρω το απόγευμα τηλ την παιδίατρο να το διευκρινήσω, ευχαριστώ για την ενημέρωση.Δεν την πιέζω καθόλου, αν δεν θέλει δεν της δίνω, απλά πρίν 2 μέρες έφαγε 20-25 κουταλίτσες κ μου έκανε εντύπωση αλλά χάρηκα κιόλας που ξεκίνησε να μαθαίνει, κ σήμερα απογοητεύτηκα που δεν ήθελε.

 

ισως πεινουσε πιο πολυ.ποσες ωρες αφηνεις να περασουν αναμεσα στα γευματα?

εγω εκανα το λαθος να την ταιζω ανα 3ωρο κ δεν ετρωγε γιατι δεν πεινουσε.

επισης μπορει να βγααζει κ δοντακια κ να μην εχει ορεξη.

περνανε φαση.αλλες μερες θα σου τρωει αλλες οχι.μην ανησυχεις.

 

Καλημέρα και ευχαριστώ για την συμβουλή με την φαρίν λακτέ.

Πήρα τηλ την γιατρό χθές κ ....κόντεψε να με δείρει.

Μου είχε πεί να ξεκινήσω ρυζάλευρο 2-3 κουτ. στα φρούτα αν δεν τα τρώει σκέτα κ το είχα ξεχάσει.

Η απόφαση είναι να την δοκιμάσω με βιολογικό ρυζάλευρο κ η παιδίατρος είναι θετική.

Ανά 4 ώρες την ταίζω.

Ευχαριστώ κ πάλι, γκάφα έκανα...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω κοριτσια αλλα εμεις εχουμε φαει φρουτοκρεμα μονο 5κουταλιες.και τι δεν ειχαμε δοκιμασει ολα τα παραπανω που λετε.τελικα τιποτα.επινε το γαλατακι της και ολα καλα.γιατι και εχω απογοητευομουν και αυτη πεισμωνε.τελικα εμεις ξεκινησαμε 4,5μηνων το ριζαλευρο και 7μηνων την φαριν λακτε.ακομα και τωρα τα φρουτα δεν τα τρωει.μονο μηλο και χυμο.και οχι παντα.οποτε θελει.τουλαχιστον τρωει τα φαγητα σχεδον ολα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για την συμβουλή με την φαρίν λακτέ.

Πήρα τηλ την γιατρό χθές κ ....κόντεψε να με δείρει.

Μου είχε πεί να ξεκινήσω ρυζάλευρο 2-3 κουτ. στα φρούτα αν δεν τα τρώει σκέτα κ το είχα ξεχάσει.

Η απόφαση είναι να την δοκιμάσω με βιολογικό ρυζάλευρο κ η παιδίατρος είναι θετική.

Ανά 4 ώρες την ταίζω.

Ευχαριστώ κ πάλι, γκάφα έκανα...

 

καλημερα μαρια-23.δεν πειραζει .ενα λαθακι εκανες.εγω και ποσες αλλες μανουλες ξερεις ποσα εχουμε κανει?

απλα τα αυτια μας ανοιχτα.

κι εμενα την φρουτοκρεμα δεν την τρωει πια.

δοκιμασα τα παντα!

τωρα της δινω ετοιμη αναγκαστικα.λιγο τρωει.

της βαζω κ μπισκοτο παλι λιγο.

αυτο με το βιολογικο ειναι πολυ καλο.ψαξε εδω μεσα πολλα κοριτσια το λενε...

φιλια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμείς έχουμε έναν μήνα περίπου που ξεκινήσαμε ρυζάλευρο βανίλια την οποία πλέον την τρώμε μια χαρά.Απλά στην αρχή δεν ήξερε να ανοίξει καν το στόμα της.Εδώ και 2-3 μέρες ξεκινήσαμε μπανάνα αχλάδι αλλά δεν ανοίγει το στόμα της καν!!!Είπαμε μήπως δεν της αρέσει το αχλάδι και το αλλάξαμε με μήλο! Τίποτα!! Της φαίνεται ξυνή και γυρνάει το κεφάλι απο την άλλη! Δοκιμάσαμε την φρουτόκρεμα με μια κουταλίτσα ρυζάλευρο μέσα αλλά πάλι τίποτα!! Αρχίζω και απελπίζομαι! Θα της αρέσει ποτέ? Και όταν ξεκινήσουμε λαχανικά και κρέας τι θα κάνουμε που εκεί δεν είναι και η πιο super γεύση???Βοήθεια!!!Η αλήθεια είναι ότι περάσαμε και 5-6 μέρες στο Παίδων με αντιβιώσεις απο το στόμα και τέτοια , οπού και αυτό η αλήθεια είναι ότι την είχε χαλάσει πάρα πολυ!!Μπορεί να φταίει και αυτό! Τι να κάνω ? Να περιμένω η να μιλήσω με τον παιδίατρο για μια άλλη λύση??Thanks alot..

Link to comment
Share on other sites

Το ρυζαλευρο δεν ειναι απαραιτητη τροφη.

Ειδικα το συγκεκριμενο ειναι γεματο ζαχαρη,τεχνητα γλυκαντικα,αμφιβολου προελευσεως φυτικα ελαια και δεν ξερω γω τι αλλο.

Επιπλεον,δίνωντας αυτο σαν πρωτη τροφη,το μωρο γνωριζει τις γλυκες γεματες ζαχαρη γευσεις και ειναι πιο δυσκολο να συνθισει τις αλλες.

 

Στην θέση σου ,θα σταματουσα το ρυζαλευρο και θα εδινα φρουτα,σιγα σιγα θα μαθει να τα τρωει.

Εγω δεν εδωσα ποτε κρεμα,ξεκινησαμε να τρωμε καπου στους 10 μηνες.

 

Αν ρωτησεις τον παιδιατρο το πιο πιθανο ειναι να σου πει,οτι χρειαζεται η κρεμα βανιλια :? Κι αυτος τετοια θα εδωσε στα παιδια του.

 

Υπομονη με τις στερεες,θα ερθει καποια στιγμη που θα φαει!

Link to comment
Share on other sites

Φρύνη φιλάκια... :lol:

 

Λοιπόν κορίτσια κι εγώ δεν έδωσα καθόλου σκόνη κρέμες στην μικρή κατόπιν εντολής του γιατρού για τους ιδιους λόγους που είπε και η Φρύνη.

Τα φρούτα να πω την αλήθεια δεν τα τρώει με τοση όρεξη όπως το μοσχάρι και το κοτόπουλο.

Είχα διαβάσει κάπου εδώ μέσα πως βάζουν τα φρούτα για λίγο στον ατμομάγειρα και έτσι δοκίμασα τις δύο τελευταίες μέρες τα έκοψα σε κομμάτια και τα έβαλα στο μπρίκι με πολύ λίγο νεράκι για να μην κολήσουν (στη συνέχεια βγάζουν και τα ίδια νεράκι) τα αφήνω για 3 λεπτάκια περίπου όχι πολύ και μετά τα αλέθω.

Ξέχασα να σας πω ότι βράζω μόνο το μήλο και το αχλάδι, την μπανάνα την βάζω έπειτα στο μπλέντερ.

Περιττό να σας πω, πως η μικρή τα τρώει μετά μανίας και βγάζει και ήχους ικανοποίησης.

Όταν τα έφαγε χθες είπα πως ίσως να ήταν τυχαίο, αλλά και σήμερα τα έφαγε με τον ίδιο ρυθμό.

Ίσως με το βράσιμο να βγάζουν τα φρούτα τα σάκχαρά τους και να γίνονται λίγο κομπόστα, ίσως λέω εγώ τώρα με το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια βάζω με το μάτι...χα χα σε διαφώτισα τώρα εεε;

 

Το κόβω σε κομματάκια από την αρχή για να βράσει και πιο γρήγορα γιατί δεν το βάζω στην χύτρα, το μέγεθος που βάζω στην μερίδα της φαντάσου πως είναι ίσο με δύο μεγάλα λουκούμια.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς παιδιά μετά από περίπου 20 μέρες προσπάθειας και μάλιστα άκαρπης... Το μυστικό ήταν ότι την ήθελε ζεστή .......

Μόλις άρχισα να την ζεσταίνω σε μπεν μαρί την τρώει όλη...Όχι βέβαια με τρέλλα αλλά δεν σφραγίζει το στόμα όπως πριν....

Όπως επίσης και το νερό για να το πιει πρέπει να είναι λίγο χλιαρό..

Όχι τόσο ζεστό όσο το γάλα απλά να μην έχει κρυώσει...

 

Τι να πω άβυσσος η ψυχή των μωρών...

 

 

line_flow_blue_beg_40_time_1219204800_text_d4ef20eaeff5f4f3eff5eddceae920eceff520e5dfede1e920.gif

Όταν ο άνθρωπος προγραμματίζει ο Θεός γελάει…!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...