Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτοκρεμα δεν τρώει


nora

Recommended Posts

frene τα πιατακια της μικρής χωράνε περίπου 200 μλ,οπότε αυτά γεμίζω κι όσο φάει,συνήθως το τρώει όλο.

 

τί φρούτα? εξαρτάται. Μπορεί να είναι μισο μήλο ένα αχλάδι μια μεγαλη μπανανα ή ένα μήλο ένα ροδακινο μιση μπανανα κλπ κλπ

 

όσο για τον θηλασμό,έπειτα απο συμβουλή της Αγλαίας θηλάζω καμια ώρα πριν :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο δικός μου ενώ είναι γενικά καλόφαγο παιδάκι, με τα φρούτα όμως τραβάμε μεγάλη ταλαιπωρία για να φάει έστω 1 την ημέρα. Σήμερα του έδωσα για πρώτη φορά σταφύλι μαζί με μπανάνα. Όμως παρόλο που φάνηκε να του αρέσει, αναγούλιαζε γιατί αν και το άλεσα πολύ ώρα είχαν μείνει κομματάκια φλούδας. Σκέφτηκα να το ξεφλουδίσω αλλά ήταν σουλτανίνα και θα εξαφανιζόταν. Εσείς τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

χθες το απόγευμα συγκεκριμένα της έδωσα πρώτη φορά σταφύλι :) το λάτρεψε!

 

όχι σαν κρέμα αλεσμένο-δεν ξέρω πώς λέγεται η ποικιλία,πάντως σταφύλι με μεγάλες ρώγες,οπότε το έκοβα στη μέση,έβγαζα τα κουκουτσάκια,και μετά με το χέρι μου της εβαζα στο στομα κομματάκια κομματάκια απο το "ψαχνό". Σαν τρελή έκανε!!! :cool: έφαγε αρκετό,ττη σταμάτησα εγώ μήπως και της πέσει βαρύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια αυτο με τα φρουτα πολυ προβλημα......

Δοκιμασα μηλο με αχλαδι, το τρωει δεν λεω αλλα δεν της αρεσει ειμαι σιγουρη!

Δοκιμασα μηλο, αχλαδι κ ρυζαλευρο, μια απο τα ιδια!

Δοκιμασα μπανανα με μηλο, λιγο καλυτερα τα πραγματα...

Αναρωτιεμαι αν θα της αρεσουν τα λαχανικα, μεσοβδομαδα θα το προσπαθησω κ αυτο κ θα δω!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω τι της αρεσει και τι οχι! μπορει να φαει το ιδιο 10 φορες και τις αλλες 10 να μη το φαει... :?

βασικα τη φρουτοκρεμα δε τη πολυτρωμε...απλα καποιες μερες μας κανει ...τη χαρη να φαει...

σταφυλια εγω τα σουλτανι τα ξεφλουδιζω :oops::oops: φοβαμαι μη της κολλησει καμια φλουδιτσα στο λαιμο...

βασικα οσο μεγαλυτερη ποικιλια τοσο καλυτερα. εγω δε ψαχνω συνδυασμους της βαζω οτι βιολογικο βρω..(δεν εχει και μεγαλη ποικιλια)

Link to comment
Share on other sites

elias-christina δεν νομιζω οτι ειναι τοσο θεμα γευσης απλα δεν εχει μαθει να τρωει.Ποτε ξεκινησατε;Ειναι και πολυ μικρουλα ακομη.

Φαντασου εμεις ξεκινησαμε πριν 20 μερες φρουτα και αλλοτε τα τρωει κι αλλοτε οχι.Και μη φανταστεις οτι τα τρωει μπαμ μπαμ,με καραγκιοζιλικια και αλλα σχετικα. :lol::lol:

 

Μηπως να μην βιαστεις να της ξεκινησεις λαχανικα;Ειναι νωρις μωρε....Αστην να μαθει λιγο το κουταλι πρωτα.

Ασε που τα λαχανικα ετσι οπως τα κανουμε για τα μωρα δεν ειναι τοσο νοστιμα οσα τα φρουτα.

Link to comment
Share on other sites

βρε Χριστινάκι είναι όντως μωρό το μωρό :lol: το θεμα ειναι να συνηθίσει το κουταλάκι τώρα και σιγα σιγα όλα....μην την πιέζεις και δεις τα αντίθετα αποτελέσματα....αφού οι περισσότεροι αρχίζουν στον 6ο :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω ειμαστε και εμεις :)

 

Η μαγουληθρα μου τελικα μονο καρπουζοζουμο πινει με το εκπαιδευτικο ποτηρακι.

 

Ολα τα υπολοιπα φρουτα μονο τα γλυφουμε για λιγο :D

 

Οσο αφορα τα λαχανικα, ανακατεψα βραστη πατατα και καροτο μεσα σε ζωμο κρεατος (εβρασα χωριστα λιγο νουα μοσχαρι). Το ετρωγε, αναγουλιαζε και μετα ξανα ανοιγε το στοματακι να φαει και ξανα αναγουλιαζε ... ... ... κτλ μεχρι που στην 5η-6η κουταλακια το σταματησα :?

 

Αβυσσος η ψυχη (και η ορεξη) ενος βρεφους ... ...

 

.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου μιλαω για θεμα γευσης διαφορετικα αν δειτε πως τρωει το λυμασμενο μου θα παθετε πλακα! λες κ μια ζωη ετρωγε με κουταλι...

φτανει να σας πω πως σε 10 λεπτα τρωμε ολοκληρο το πιατακι μας κ χωρις "καραγκιοζιλικια", ανοιγουμε, βαζουμε το κουταλακι κ μολις καταπιουμε ξανανοιγουμε κ περιμενουμε την υπολοιπη κουταλια!

δεν τιθεται θεμα ετοιμοτητας αλλα γευσης. σημερα το φαγαμε χωρις γκριματσα καν, με μπανανουλα λιγο μηλαρακι κ ρυζαλευρο.

παραλιγο να φαει κ μενα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου μιλαω για θεμα γευσης διαφορετικα αν δειτε πως τρωει το λυμασμενο μου θα παθετε πλακα! λες κ μια ζωη ετρωγε με κουταλι...

φτανει να σας πω πως σε 10 λεπτα τρωμε ολοκληρο το πιατακι μας κ χωρις "καραγκιοζιλικια", ανοιγουμε, βαζουμε το κουταλακι κ μολις καταπιουμε ξανανοιγουμε κ περιμενουμε την υπολοιπη κουταλια!

δεν τιθεται θεμα ετοιμοτητας αλλα γευσης. σημερα το φαγαμε χωρις γκριματσα καν, με μπανανουλα λιγο μηλαρακι κ ρυζαλευρο.

παραλιγο να φαει κ μενα!!!!!!!!

 

πάντως να έχεις γενικά το νου σου

και η μπανάνα και το μήλο και το ρυζάλευρο, φέρνουν δυσκοιλιότητα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου μιλαω για θεμα γευσης διαφορετικα αν δειτε πως τρωει το λυμασμενο μου θα παθετε πλακα! λες κ μια ζωη ετρωγε με κουταλι...

φτανει να σας πω πως σε 10 λεπτα τρωμε ολοκληρο το πιατακι μας κ χωρις "καραγκιοζιλικια", ανοιγουμε, βαζουμε το κουταλακι κ μολις καταπιουμε ξανανοιγουμε κ περιμενουμε την υπολοιπη κουταλια!

δεν τιθεται θεμα ετοιμοτητας αλλα γευσης. σημερα το φαγαμε χωρις γκριματσα καν, με μπανανουλα λιγο μηλαρακι κ ρυζαλευρο.

παραλιγο να φαει κ μενα!!!!!!!!

 

πάντως να έχεις γενικά το νου σου

και η μπανάνα και το μήλο και το ρυζάλευρο, φέρνουν δυσκοιλιότητα

 

Eχω ενημερωθει ηδη κ ηταν να το γραψω. Παντως ενω με το γαλα τον τελευταιο καιρο ειχαμε τα πανω μας κ τα κατω μας δλδ μπορουσε ισως να κανουμε κ μερα παρα μερα, τωρα με το ρυζαλευρο κ τα φρουτα τα κανουμε κανονικοτατα καθημερινως. Βεβαια εχει αλλαξει -ας το πως ετσι- η "υφη" τους. :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κι εγώ ομοιοπαθούσα !!!

 

Ποτέ δεν τρελλαινόμασταν με τη φρουτόκρεμα.

Αλλά κάτι με καραγκιοζολίκια, κάτι με γκρίνια..την ψιλοτρώγαμε.

Εδώ κι 1 μήνα όμως η κατάσταση έχει γίνει ανυπόφορη.

Κλείνει το στόμα και αν την πολυπιέσεις να φάει, αρχίζει να κλαίει με λυγμούς. Μάλιστα τις τελευταίες μέρες, με το που βλέπει το κουτάλι, αρχίζει και κλαίει, πριν δει καλά-καλά αν είναι φρουτόκρεμα, κρέμα ή κάτι άλλο !!!

 

Σκέφτομαι λοιπόν...μήπως να σταματήσω τις προσπάθειες με τη φρουτόκρεμα για λίγο καιρό, ώστε να ηρεμήσει και να ψιλοξεχάσει την όλη ιστορία;

 

Τι λέτε;

Καμμία παρόμοια εμπειρία;

 

ΥΓ: Να σημειώσω ότι το φαγητό μας και την κρέμα μας τα τρώμε μια χαρά.

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια τραβάω και με τη σουσουράδα μου.

Όταν μου έκλεισε το στόμα εντελώς στη φρουτόκρεμα, σταμάτησα τη φρέσκια και της έδωσα για 4 ημέρες έτοιμη σκόνη. Την 5η ημέρα, φτιάχνω φρέσκια όπου την τρώει όλη και χωρίς πολλά καραγκιοζιλίκια. Αυτό συνεχίστηκε για αρκετό καιρό. Δηλαδή στον 1 μήνα έτρωγε 4 ημέρες έτοιμη.

Το τελευταίο διάστημα έκοψα την έτοιμη, γιατί θεωρώ ότι δεν έχει καμία διατροφική αξία. Σημειώτεον, ότι είναι το μόνο γεύμα που τρώμε αλεσμένο γιατί διαφορετικά δεν υπάρχει περίπτωση να φάνε 4 φρούτα σε μία ημέρα.

Τώρα τρώμε τη φρουτόκρεμα με γάλα. Στο μπλέντερ μπανάνα, μήλο, αχλάδι ή άλλα φρούτα εκτός από πορτοκάλι, ρίχνω και γάλα και τρώει μια χαρά.

Τα φρούτα κομματάκια, ούτε να τα δει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια τραβάω και με τη σουσουράδα μου.

Όταν μου έκλεισε το στόμα εντελώς στη φρουτόκρεμα, σταμάτησα τη φρέσκια και της έδωσα για 4 ημέρες έτοιμη σκόνη. Την 5η ημέρα, φτιάχνω φρέσκια όπου την τρώει όλη και χωρίς πολλά καραγκιοζιλίκια. Αυτό συνεχίστηκε για αρκετό καιρό. Δηλαδή στον 1 μήνα έτρωγε 4 ημέρες έτοιμη.

Το τελευταίο διάστημα έκοψα την έτοιμη, γιατί θεωρώ ότι δεν έχει καμία διατροφική αξία. Σημειώτεον, ότι είναι το μόνο γεύμα που τρώμε αλεσμένο γιατί διαφορετικά δεν υπάρχει περίπτωση να φάνε 4 φρούτα σε μία ημέρα.

Τώρα τρώμε τη φρουτόκρεμα με γάλα. Στο μπλέντερ μπανάνα, μήλο, αχλάδι ή άλλα φρούτα εκτός από πορτοκάλι, ρίχνω και γάλα και τρώει μια χαρά.

Τα φρούτα κομματάκια, ούτε να τα δει ακόμα.

 

Εμένα αυτή τη στιγμή της έχει κάτσει τόσο άσχημα η όλη φάση με τη φρουτόκρεμα (πίεση, κλάμα κτλ κτλ) που ούτε έτοιμη θέλει να δει ούτε τίποτα. Γι' αυτό σκέφτομαι μήπως να σταματήσω εντελώς την υπόθεση "φρουτόκρεμα" για καμμιά εβδομάδα και μετά να ξαναπροσπαθήσω;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εγώ το έκανα αυτό. Σταμάτησα τη φρουτόκρεμα για 2-3 ημέρες και έδινα τυράκι. Ξεχάστηκε για λίγο με αυτή τη γεύση και μετά της ήρθε καλύτερα και άρχισε πάλι να την τρώει.

Επίσης, είχα παρατηρήσει ότι όποτε έπινε πολύ γάλα το πρωί (240 ml), ουσιαστικά δεν ήθελε να φάει γιατί δεν πεινούσε και όχι γιατί δεν της άρεσε η φρουτόκρεμα.

Γενικά, πάντως προσπάθησε να μην την πιέζεις, γιατί μπορεί να μην ξαναφάει από πείσμα. Είναι καλύτερα να τρώει 5 ημέρες την εβδομάδα φρουτόκρεμα από το να μην τρώει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εγώ το έκανα αυτό. Σταμάτησα τη φρουτόκρεμα για 2-3 ημέρες και έδινα τυράκι. Ξεχάστηκε για λίγο με αυτή τη γεύση και μετά της ήρθε καλύτερα και άρχισε πάλι να την τρώει.

Επίσης, είχα παρατηρήσει ότι όποτε έπινε πολύ γάλα το πρωί (240 ml), ουσιαστικά δεν ήθελε να φάει γιατί δεν πεινούσε και όχι γιατί δεν της άρεσε η φρουτόκρεμα.

Γενικά, πάντως προσπάθησε να μην την πιέζεις, γιατί μπορεί να μην ξαναφάει από πείσμα. Είναι καλύτερα να τρώει 5 ημέρες την εβδομάδα φρουτόκρεμα από το να μην τρώει καθόλου.

 

Αυτό θα κάνω ... θα σταματήσω για λίγο ώστε να ξεχαστεί ...η "τραγωδία".

Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι να της δίνω αντί για φρουτόκρεμα (τυρί π.χ. δεν τρώει ακόμα). Μάλλον θα ρωτήσω την παιδίατρο σήμερα που έχω ραντεβού.

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

EHO NA PO SE OLES TIS APEGNOSMENES ME TI FROUTOKREMA MAMADES...

 

O giokas mou, apo 6 eos 8 minon etroge froutokrema kanonika... Meta tin ekopse mahairi... Katafugame stis etoimes tupou GIOTIS, Nounou ktl..

 

 

Os dia mageias molis epistrepsame fetos to kalokairi apo tis diakopes... leo de tou dokimazo freska frouta..

 

E loipon , o kurios einai tora 16 minon kai troei ena terastio mpol froutokrema kathe proi me ena soro frouta mesa....peponi, stafilia, portokali , milo, mpanana, ahladi...

 

Min aghoneste loipon! Allazoun suneheia sunitheies. Eiha apogoiteutei ki ego, den etroge frouta me kanenan tropo...

as1cA3c03761210MjU2ZGp8MDAwMDI2NjdkfG8gYW50cmlrb3MgbW91Li4u.gif

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Οταν λεμε οτι βαζουμε μιση ετοιμη με φρεσκα φρουτα δηλαδη στα φρεσκα προσθετουμε τη σκονη ή τα φτιαχνουμε και τα δυο ξεχωριστα και τα ανακατευουμε μετα?

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ.Ποτέ δεν αγάπησε τη φρουτόκρεμα.Με προσπάθεια έτρωγε αφού προσθέταμε και λίγη κρέμα βανίλια.Ωστόσο, όταν έφτασε δέκα μηνών και δοκιμασε φρούτο σε κομματάκια ενθουσιάστηκε και από τότε έτσι τρώει τα φρούτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...