Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mama2008 οταν λεω ετυχε....εννοω ετυχε να πεσει πανω μου,ετυχε να τον γνωρισω.....αυτο και μονο...

 

αλμακ οι ευχες καλοδεχουμενες :D ...τα μπραβο περιττα.......σε μενα τουλαχιστον......ολες οι αποψεις ειναι καλοδεχουμενες....ο τροπος κανει την διαφορα......

Link to comment
Share on other sites

(

 

αγπητε αλμακ...εσυ πριν καμποσες σελιδες ευχαριστησες την yls που δεν σε ελουσε σωστα? ηταν ομως αναμενωμενο να γηνει απο καποιες αλλες , αποτελεσμα των ισωπεδοτηκων τοποθετησεων σου (εξακολουθω και το πιστευω οτι εισαι ισωπεδοτικος, συγνωμη ....) )

Την ευχαρίστησα που η ενασχόληση της με τα γραπτά μου ήταν να διαβάσει την αποψη μου ώς μια ακόμα άποψη...................χαριτολογώντας μίλησα για λούσιμο.

Το ότι αναμενόταν να τα ακούσω από άλλες κι εγώ το περίμενα.

Αν ξανα διαβάσεις τα γραπτά της θα δεις κάπου να λέει ότι η αποφαση της είναι δεδομένη , απλός ήθελε να δει κάθε μεριά του θέματος , πιθανόν κάποια μεριά που δεν την είχε σκεφτεί.Μερικοί από μας μίλησαν για αυτές τις κάποιες μεριές , άλλος με όμορφα λόγια και άλλος ωμά.

 

(επισης ειχες πει και η αδερφη σου βαδιζει στονι ιδιο δρομο και της ειπες κανε οτι σε φωτησει ο θεος και θα την στυρηξεις οσο μπορεις...τωρα ερωτω ...επιδη δεν την βλεπεις την yls σου δηνει αυτο το γεγονος το δικαιωμα να γηνεις τοσο μα τοσο σκληρος...η αδερφη σου ειναι αδερφη σου και την αγαπας αρα μια αγνωστη που δεν την ξερεις δεν την βλεπεις μπορεις να ξερασεις πανω της οτι δεν εχεις πει αλου?ή υποκρηνεσε στις διαπροσωπικες σου σχεσεις (στην παρουσα με την αδερφη σου ) και λες ψεματα κι εδω θελεις να λαμψει η αληθεια...

γιατι σε αυτην την γυναικα να μην αξιζει ενας καλος λογος παντων?

 

:) )

1) Η αδελφή μου γνωρίζει πολύ καλά ότι δεν πιστεύω στο θεό.

2) Μα η lys για μας που δεν την γνωρίζουμε είναι ένα user name το οποίο έκανε μια ερώτηση ( η οποια ερώτηση θα μπορούσε να είναι και υποθετική για να γίνει κουβέντα) . Το ίντερνετ είναι απρόσωπο διότι είμαστε κρυμμένοι πίσω από ένα πληκτρολογιο . Το ίντερνετ είναι μια μεγάλη βιβλιοθήκη που αντλούμε γνώσεις ιδέες εμπειρίες ενημέρωση και παραπληροφόρηση κάθε είδους. Ουέ κι αλλίμονο σε όποιον το πέρνει τόσο πρωσοπικά και στεναχωριέται κιόλας.

aria ένα βιβλίο που διαβάζεις μπορεί και αυτό να είναι ισοπεδοτικό.

Δεν παύει να είναι η άποψη του συγγραφέα του.

 

Σις διαπροσωπικές μου σχέσεις δεν είμαι υποκριτής και ψεύτης όπως υποθέτεις ή ρωτάς.

Με τους ανθρώπους γύρω μου είμαι διπλωμάτης και ο συμβιβασμός στις σχέσεις μου έχει μεγάλη σημασία.

Αν όλα στις σχέσεις μου με τους ανθρώπους έπρεπε να είναι όπως ακριβώς τα λέω ωμά και χωρίς συμβιβασμούς , δεν θα υπήρχαν άνθρωποι γύρω μου σε ακτίνα χιλιομέτρων :lol: ( εννοώ θα είχαν φύγει οι άνθρωποι 8) )

Στο κάτω κάτω ουτε ψυχολόγος ψυχαναλυτής θεραπευτής ψυχ........................ης είμαι , ούτε διεκδικώ να γίνω.

 

Λοιπόν δεν ξερνώ πάνω της ότι δεν λέω αλλού ....................και καλά λόγια άκουσε η lys και η κάθε lys από τις περισσότερες εδώ μέσα.

 

(...πες πες πες...και 3000000000 αλλοι λογοι που μπορουν να την εχουν οδηγησει στην μοναξια αυτο δεν την κανει λιγη ως μανα...

Τα συναισθήματα και η θέληση μιας τέτοιας μάνας σίγουρα δεν υπολοίπονται οποισδήποτε άλλης , είναι φανερό άλλωστε , βγάζει μάτια θα έλεγα .

Όμως δεν παύει να ξεκινά τον μαραθώνιο με ντεζαβαντάζ ( βάζει πολλά καρπούζια κάτω από την μασχάλη της).

Και το θέμα μου δεν είναι σε τι κατάσταση θα βρίσκετε στο τέλος του μαραθώνιου η ίδια ( ενήλικας είναι ας κάνει ότι θέλει) το θέμα μου είναι σε τι κατάσταση θα είναι το παιδί κατά την διάρκεια του μαραθωνίου και πόσα καρπούζια θα έχει στο τέλος το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

"Κι αν δεν μπορεσεις να κανεις τη ζωή σου οπως θελεις

μην την εξευτελιζεις μεσα στων σχεσεων και των συναναστροφων

την καθημερινή ανοησια

μεχρι να γινει μια ξενη, φορτική..."

Αν πρέπει να το καταλάβω ομολογώ πως δεν το καταλαβαίνω..............εννοώ δεν βγάζω νόημα :?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κωνσταντίνος Καβάφης

 

 

Όσο μπορείς

 

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,

τούτο προσπάθησε τουλάχιστον

όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,

μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,

γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς την

στων σχέσεων και των συναναστροφών

την καθημερινήν ανοησία,

ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.

 

ποιηση ειναι καλε μου αλμακ...αχ σε

 

παρακαλω μην το συζητησουμε κι αυτο με τις ωρες....τι θελει να πει ο ποιητης και τετοια....κι οπως μια ψυχη γραφει...Η ποιηση δεν ειναι η προσωπογραφια του ποιητη αλλα ειναι η προσωπογραφια του αναγνωστη...αρα οτι καταλαβες καταλαβες.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

επισης......

 

εσυ ειπες

Στην αδελφή μου που είναι κάτι τις μικροτερή σου αλλά είσαστε στο ίδιο δρόμο , όταν με ρώτησε το ίδιο πράγμα που ρώτησες και συ ..ξέρεις τι της είπα????

Κοπέλα μου θα είναι δύσκολο αλλά κάνε ότι σε φωτίσει , όπου μπορώ θα σε στηρίξω.

 

τι εννοοουσες??? οτι σε φωτησει ο δεης?????οκ τοτε γραψε λαθος...αλου ηταν το θεμα βεβαια...

στο πως αντιμετωπησες την μια και πως την αλλη για το ιδιο ακριβως θεμα...υπαρχει μια διαφορα δεν νομιζεις ..? βαση παντα αυτων που γραφεις....απροσωπε username almακ

:lol::lol::lol::lol::lol:

αν δεν μου αρεσει μια αποψη η η αποψη ενος συγγραφεα σε ενα βιβλιο το διαβαζω ολο (για να δω που το παει και που θελει να καταλήξει) ..εκτος κι αν δεν αντεξω και το κλεισω.....σωστα...?κι εσυ νομιζω εχεις γηνεις σαφης σε ολες τις εκβασεις αυτου του ζητηματος...

 

(επισης ηθελα να σου πω μην μας κατηγορεις που μπερδευομαστε με τις πολλες παραθεσεις...εσυ προτως τις χρησημοποιεις παρα πολυ και ζηλεψα ηα ληθεια ειναι ....ασε που προκαλεις κι ολας βρε παιδι μου ....εσυ ειπες ....παραθεση κι εγω λεω....αλλη παραθεση ...ενω πριν ειχες πει....ουφ κουραστηκα...ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ ΑΛΜΑΚ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙς ΜΗΝ ΚΑΤΣΟΥΦΙΑΖΕΙς....ΟΕΟ)

 

ΛΕΦΤΕΡΙΑ ΣΤΑ ΖΩΝΙΑΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΗΒΕΤ ΒΕΒΑΙΩς ΒΕΒΑΙΩΣ..

Link to comment
Share on other sites

εσυ ειπες

Στην αδελφή μου που είναι κάτι τις μικροτερή σου αλλά είσαστε στο ίδιο δρόμο , όταν με ρώτησε το ίδιο πράγμα που ρώτησες και συ ..ξέρεις τι της είπα????

Κοπέλα μου θα είναι δύσκολο αλλά κάνε ότι σε φωτίσει , όπου μπορώ θα σε στηρίξω.

 

τι εννοοουσες??? οτι σε φωτησει ο δεης?????..

Όχι βέβαια ο Δ.Ε.Η.ς αλλά ο θεός που πιστεύει. 8)

Τα ζωνιανά και το θιβέτ είναι στον κόσμο τους για διαφορετκούς λόγους το καθένα.

Με την ποίηση δεν συναντήθηκα ποτέ , οπότε και να ήθελες ανάλυση δεν θα το τολμούσα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ almak ουσιαστικά δεν υπάρχει δυνατότητα για μια γυναίκα μόνη να υιοθετήσει ένα παιδί από ίδρυμα στην Ελλάδα....

 

Ακόμη και για ένα ζευγάρι η διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα (ίσως και 5 χρόνια η νόμιμη διαδικασία...)...

Αγαπητή Αγλαϊα δες τι λέει παρακάτω

Είμαι 37 ετών με καλούτσικα οικονομικά και πολύ καλή υγεία. Δεν έχω σύντροφο απλά γιατί δεν μου έχει τύχει κάτι εδώ και καιρό... Λατρεύω τα παιδιά και θα ήθελα πάρα πολύ να υιοθετήσω. Όμως το κράτος δεν μου δίνει αυτή την δυνατότητα[..] Μέσω του διαδικτύου επισκέφθηκα ιδιωτικά γραφεία υιοθεσιών. Αυτά μπορούν να δώσουν παιδί αλλά μόνο από Λατινική Αμερική,Κίνα,Ινδία και ίσως με κάποιο πρόβλημα υγείας (αυτιστικό). Δεν θέλω να μπω σε τέτοιου είδους περιπέτειες.

 

Αγαπητέ almak, επαναφέρω λιγάκι το θέμα γιατί μου είχε διαφύγει. Πρόσεξε λίγο την επισήμανση ότι μόνο ιδιωτικά γραφεία υιοθεσιών του εξωτερικού της δίνουν δυνατότητα να υιοθετήσει παιδί.

 

Αναφέρθηκα μόνο για τα ιδρύματα στην Ελλάδα γιατί γνωρίζω αυτή την πραγματικότητα. Αυτά τα ιδρύματα δεν δίνουν δυνατότητα υιοθεσίας σε μια μητέρα μόνη.

 

Επίσης γνωρίζω για την ύπαρξη ιδιωτικών γραφείων υιοθεσιών του εξωτερικού που αναλαμβάνουν μία τέτοια διαδικασία με αδρή συνήθως αμοιβή...

 

Πιστεύω ότι αν μια γυναίκα μπορεί να κάνει μόνη της ένα παιδάκι, να το αγαπήσει από τη στιγμή της σύλληψης και να του δώσει όλη της την αγάπη από την πρώτη στιγμή που θα γεννηθεί, μπορεί να το κάνει όπως κάνει και κάθε ζευγάρι που προτιμά να κάνει δικά του παιδιά παρά να υιοθετήσει κάποια από τα ήδη υπάρχοντα. Η μόνη μητέρα δεν έχει λιγότερα δικαιώματα από ένα ζευγάρι σε αυτές τις επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ almak, επαναφέρω λιγάκι το θέμα γιατί μου είχε διαφύγει. Πρόσεξε λίγο την επισήμανση ότι μόνο ιδιωτικά γραφεία υιοθεσιών του εξωτερικού της δίνουν δυνατότητα να υιοθετήσει παιδί.

 

.

Aglaia δεν κολλήσαμε στο ποιός φορέας τελικά θα μας δώσει ένα παιδί για υιοθεσία.

Και στην Ελλάδα άμα έρθεις σε συμφωνία με την οικογένεια του παιδιού το υιοθετείς από βρέφος και κάνεις την δουλειά σου.

 

Αναφέρθηκα μόνο για τα ιδρύματα στην Ελλάδα γιατί γνωρίζω αυτή την πραγματικότητα. Αυτά τα ιδρύματα δεν δίνουν δυνατότητα υιοθεσίας σε μια μητέρα μόνη.

 

.

Είναι ο νόμος που προσπαθεί να διασφαλίσει τα αυτονόητα στο παιδί . Μέσα απ΄τα αυτονόητα ( έμμεσα δηλαδή) εξαλοίφει κάθε πιθανότητα ελείματος ηθικής από μέρους των μελλοντικών γονιών.

 

Επίσης γνωρίζω για την ύπαρξη ιδιωτικών γραφείων υιοθεσιών του εξωτερικού που αναλαμβάνουν μία τέτοια διαδικασία με αδρή συνήθως αμοιβή...

 

.

Εδώ μιλάμε για τον νόμο του χρήματος ............και είσαι νόμιμος μόνο αν σου περισσεύουν χρήματα. :lol:

 

Πιστεύω ότι αν μια γυναίκα μπορεί να κάνει μόνη της ένα παιδάκι, να το αγαπήσει από τη στιγμή της σύλληψης και να του δώσει όλη της την αγάπη από την πρώτη στιγμή που θα γεννηθεί, μπορεί να το κάνει όπως κάνει και κάθε ζευγάρι που προτιμά να κάνει δικά του παιδιά παρά να υιοθετήσει κάποια από τα ήδη υπάρχοντα. Η μόνη μητέρα δεν έχει λιγότερα δικαιώματα από ένα ζευγάρι σε αυτές τις επιλογές.

Στην προκειμενη περίπτωση δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω το δικαίωμα στον καθένα να κάνει ένα παιδί ( σε συντεταγμένη κοινωνία ζούμε :wink: )........όμως ας μην χρησιμοποιούμε το δικαίωμα ως "φερετζέ" :wink::wink:

Και για να το κάνω λίγο πιο μαλακό , δεν είπα ότι όλοι φοράνε "φερετζέ"

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Λογω αυξημενων υποχρεωσεων δυστηχως δεν μπορω να συμμετεχω στο forum οσο θα ηθελα. Παρολα αυτα μπαινω οσο μπορω και παρακολουθω τα τεκτενομενα χωρις (παλι δυστηχως) να μπορω να συμμετεχω παντα. Στο συγκεκριμενο ζητημα ομως (παρολο που απο εδω που βρισκομαι δεν επιτρεπεται να κανω χρηση του internet περαν της δουλειας) δεν μπορω να μην συμμετεχω!!!!

Θεωρω τις Μανουλες που αποφασισαν για τον Α ή Β λογω να μεγαλωσουν τα παιδακια τους μονες τους Ηρωες.... και τους λεω και ενα μεγαλο Μπραβο!!!!!! Μηπως δηλαδη θα ηταν καλυτερα μια γυναικα που της ετυχε ξαφνικα η εγκυμοσυνη να το "σκοτωσει" με μια εκτρωση??? Επειδη δεν θα ηταν αποδεκτη κοινωνικα?????? Αν ξεκινουσε ενα αλλο post που για παραδειγμα μια κοπελα θα ελεγε οτι "σκοτωσε" την εγκυμοσυνη της για αυτο τον λογω θα πεφταμε ολοι πανω της να την φαμε και θα την κατηγορουσαμε σαν δολοφονο!!! Τωρα παλι αφου αποφασισαν να κρατησουν το αγγελουδι τους παλι προς σφαγη πανε!!!!!!!

Αλλα ακομα και αν μια κυρια αποφασισει να κανει ενα παιδακι χωρις συντροφο παλι για τους ιδιαιτερους προσωπικους τις λογους παλι μπραβο της. Εγω εχω δει τρισευτυχισμενα παιδακια ανυπαντρων γυναικων και τρισδυστηχισμενα παιδακια οικογενειων που "διαθετουν" και "μπαμπα".

και ας πεταξω και το δικο μου "logo" :lol::lol:

"Μην Κρινεις ινα μην Κριθεις"

Ευχομαι σε ολες τις μανουλες που μεγαλωνουν με πολυ κοπο τα παιδακια τους μονες να ειναι παντα καλα και δυνατες!

 

Φιλια σε ολους. Παντα με σεβασμο και πολυ εκτιμηση σας επισκεπτομαι στο υπεροχο αυτο site. :)

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω δει τρισευτυχισμενα παιδακια ανυπαντρων γυναικων και τρισδυστηχισμενα παιδακια οικογενειων που "διαθετουν" και "μπαμπα".

και ας πεταξω και το δικο μου "logo"

"Μην Κρινεις ινα μην Κριθεις"

 

τα ειπες ολα με λιγες λεξεις..................

συμφωνω απολυτα!

c014.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο νόμος που προσπαθεί να διασφαλίσει τα αυτονόητα στο παιδί . Μέσα απ΄τα αυτονόητα ( έμμεσα δηλαδή) εξαλοίφει κάθε πιθανότητα ελείματος ηθικής από μέρους των μελλοντικών γονιών.

 

κατσε αλμακ...

κατσε γιατι μπερδευτικα...(again)....

 

:roll: στο εξωτερικο δλδ που δεν υπαρχει αυτο το κολλημα ειναι ανηθικοι???

 

και επιπλεον (σορι κι ολας) το να ειναι τα παιδιακια στα ιδρυματα ειναι πολυ καλυτερο απο το να τα αναλαβει ενας και μονο γονιος? την αποψη σου ζηταω....

και στην τελικη αφου η ελληνικη νομοθεσια της δηνει το δικαιωμα για εξωσωματικη τι προβλημα υπαρχει? εκει θες να πεις οτι οι νομικοι ξεχασαν ,παραβλεψαν το ελλειμα ηθικης που υπηρχε αντικειμενικα κατ εσε?

 

και επιτελους θελω να μαθω αυτες τις αντικειμενικες ηθικες αξιες που ψαχνω να μαθω τοσο καιρο και τις οποιες προφανως εσυ ξερεις και δεν μας λες βρε αλμακ...αν υπαρχει καποιος μυστικος ή φανερος κωδικας θελω να τον ξερω...

 

τα θελω σε λιστα σε παρακαλω γιατι αργω .... :wink:

 

για να πουμε τα πραγματα κι οπως εχουν...αν η καθε yls θελει αντι για παιδι αξεσουαρ , υπαρχει θεμα...αλλα δεν θα την κρινουμε εμεις, και ποσοι απο μας αλωστε δεν το εχουν κανει ετσι κι αλλιως (παιδι αξεσουαρ για δυο....τωρα και σε ταξιδιου family size :lol::lol: )κι ας ειναι και δυο ...???..κι εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα να το κανει καλα θα κανει να το κανει..τυχερο θα ειναι το παιδακι που θα ρθει στην ζωη....οπως και να χει κι αν δεν κανει καλα την δουλεια της ως μανα θα την κρηνει παλι το παιδι της και αν κι εμεις ως γονεις δεν κανουμε καλα την δουλεια μας ητε ειμαστε 1 ή 2 ή 3 ή 103 θα μας κρηνουν παλι τα παιδια μας....

 

αντε ας μας φωτησει ο δεης !!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

"Κι αν δεν μπορεσεις να κανεις τη ζωή σου οπως θελεις

μην την εξευτελιζεις μεσα στων σχεσεων και των συναναστροφων

την καθημερινή ανοησια

μεχρι να γινει μια ξενη, φορτική..."

 

Τι όμορφα που τα έθεσες όλα...

έτσι και αλλιώς έχει ξεφύγει το θέμα..

Καβάφης ή Καρυωτάκης? δεν είμαι σίγουρη..

όπως και να΄χει είναι υπέροχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι ο νόμος που προσπαθεί να διασφαλίσει τα αυτονόητα στο παιδί . Μέσα απ΄τα αυτονόητα ( έμμεσα δηλαδή) εξαλοίφει κάθε πιθανότητα ελείματος ηθικής από μέρους των μελλοντικών γονιών.

 

κατσε αλμακ...

κατσε γιατι μπερδευτικα...(again)....

 

:roll: στο εξωτερικο δλδ που δεν υπαρχει αυτο το κολλημα ειναι ανηθικοι???

 

:

Στο εξωτερικό κάνουν και πολλά άλλα πράγματα που εμείς ακόμα δεν έχουμε κώλο να τα εφαρμόσουμε over night κι ας βλέπουμε ότι είναι σωστά.

Βέβαια άλλα πράγματα όπως πιστωτικές και δάνεια είμαστε οι καλύτεροι μαθητές.

Ας αφήσουμε το εξωτερικό και τις σκανδιναβίες όπου το αλκοόλ σκίζει και οι αυτοκτονίες ( σε νούμερα) κάνουν πάρτυ.

 

Να σου πω εγώ πως καταλαβαίνω τον ελληνικό νόμο για τις υιοθεσείες από ίδρυμα.

Το κράτος πρέπει να εξασφαλίσει την καλύτερη δυνατή περίπτωση για κάθε παιδί.

Άρα ζητά ζευγάρι για γονείς.

Ζητά οικονομική άνεση.

Σε βάζει και σε μια διαδικασία του περίμενε ( μπορεί και κάτι χρόνια)

ΕΕΕΕΕΕΕΕ μετά από όλα αυτά σου λέει ο νόμος , άμα αντεξεις και είστε ακόμα ζευγάρι και θέλετε το παιδί και υπάρχουν ακόμα αυτά τα περισεύματα αγάπης και λαχτάρας για ένα παιδί εεεεεεεεεεεεε πάρτο.

Κανένας νόμος δεν μπορεί να διαφυλάξει ένα παιδί από το έλειμα ηθικής που μπορεί να έχουν οι μέλλοντες γονείς του.

Μόνο ο χρόνος που περνά και βρίσκει το ζευγάρι ακόμη ενωμένο είναι ένα καλό σημάδι ότι μπορούν να υιοθετήσουν.Ποτέ όμως δεν μπορείς να είσαι και σίγουρος , και ούτε θα βάλουμε ένα ζευγάρι να μας αποδείξει την αφοσίοση του σε βάθος χρόνου 15ετίας:lol::lol:

 

[και επιπλεον (σορι κι ολας) το να ειναι τα παιδιακια στα ιδρυματα ειναι πολυ καλυτερο απο το να τα αναλαβει ενας και μονο γονιος? την αποψη σου ζηταω....

:

Μα τα παιδιά δεν μένουν στα ιδρύματα δίοτι οι γονείς δεν τα ζητούν , μένουν επειδή έχουν καποιο πρόβλημα υγείας ( κανείς δεν τα θέλει) ή επειδή ο νόμος έχει βάλει ψηλά τον πύχη.

 

[και στην τελικη αφου η ελληνικη νομοθεσια της δηνει το δικαιωμα για εξωσωματικη τι προβλημα υπαρχει? εκει θες να πεις οτι οι νομικοι ξεχασαν ,παραβλεψαν το ελλειμα ηθικης που υπηρχε αντικειμενικα κατ εσε? :
Κανένα πρόβλημα , είναι νόμιμο δικαιωμά της να κάνει ότι θέλει με το σώμα της.

Οι νομικοί δεν μπορούν να κάνουν τίποτα για το πως θα διαχειριστείς εσύ το σώμα σου. Τώρα βέβαια αν από το σώμα σου προκύψει μια ψυχή την οποία σε δουν κάποιοι να μαστιγώνεις , τότε ο νόμος θα σε τιμωρήσει αναλόγος ( μόνο αυτό μπορεί να κάνει ο νόμος)......αλλά εγώ μιλάω για το πως δεν θα φτάσουμε εκεί.

 

[

και επιτελους θελω να μαθω αυτες τις αντικειμενικες ηθικες αξιες που ψαχνω να μαθω τοσο καιρο και τις οποιες προφανως εσυ ξερεις και δεν μας λες βρε αλμακ...αν υπαρχει καποιος μυστικος ή φανερος κωδικας θελω να τον ξερω...

 

τα θελω σε λιστα σε παρακαλω γιατι αργω .... :wink:

 

:lol:

Η απάντηση βρίσκετε στις δυο παρακάτω γραμμές οι οποίες είναι γραπτά της lys
Δυστυχώς στην κοινωνία που ζούμε οι ταμπέλες μπαίνουν πολύ εύκολα. Τα παιδιά αντιμετωπίζουν ρατσισμό για διάφορα θέματα. Ύψος, πάχος, εθνικότητα. Ένα παιδί χωρίς υπαρκτό βιολογικό πατέρα αυτόματα έχει πολύ βάρος. Θα τα καταφέρει να ανταπεξέλθει ή θα με μισήσει για τον εγωισμό μου?

 

 

για να πουμε τα πραγματα κι οπως εχουν...αν η καθε yls θελει αντι για παιδι αξεσουαρ , υπαρχει θεμα...
Αφού καταλαβαίνεις τι θέλω να πω , τι με βάζεις και τα αναλύω :twisted:

 

Όποιον έκρινα από εσάς τον έκρινα βάση και μόνο από αυτά που είπε .

Δεν θα φοβηθώ να κρίνω κάποιον έτσι ώστε να μην κριθώ .

Τα γραπτά μου έχουν να κάνουν με το πως βλέπω εγώ την οικογένεια γενικότερα και από αυτό υποθέτω ( και όχι κρίνω όπως σας αρέσει να λέτε) τι μπορεί να προκύψει στο μέλλον

Εσείς από την άλλη μεριά αμφισβητείτε τις υποθέσεις μου με επιχειρήματα δικές σας υποθέσεις.

 

Ο κάθε γονιός , μόνος του ή με παρέα :lol: θεωρεί πως κάνει το σωστό.

Το παιδί θα καταλάβει τι τελικά συνέβει μόνο όταν το ίδιο γίνει γονιός ( και δεν είναι και σίγουρο ότι θα καταλάβει...αλλά τεςπα)

Η ιστορία όμως δεν γράφεται από τους πρωταγωνιστές , μιας και οι πρωταγωνιστές κατέχουν το μειονέκτημα της μεροληψίας .

 

Εμείς από την άλλη μεριά σε αυτό εδώ το φόρουμ δεν έχουν την δυνατότητα να ζήσουμε αιώνια για να κρίνουμε και να γράψουμε σωστα την ιστορία της lys , .....................άρα ας αρκεστούμε στις υποθέσεις , και ο καθένας ας χρησιμοποιήσει το συναίσθημα την λογική ή ότι τέλος πάντων του είναι πρόσφορο . :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο γραπτός λόγος μένει σας παραθέτω τις φράσεις του αγαπητού συνομιλητή μας:

όποιος δεν τα κατάφερε στις διαπροσωπικές , ή να το κάνω πιό λιανά αφού μισή ζωή δεν κατάφερες να τα βρεις με έναν άνθρωπο να κάνεις χαϊρι , να κάνεις το αυτονόητο να ζήσετε μαζί , να αγαπάτε να προσέχετε ο ένας τον άλλο , ποιός μου δίνει εγγύηση ότι αυτά θα τα καταφέρεις με ένα βρέφος σήμερα / παιδί αύριο / έφηβο μεθαύριο.

 

Το μόνο που βλέπω είναι πως όσα δεν κατάφερες να επιβάλεις σε έναν μέλλον σύντροφο , είναι σίγουρο πως θα καταφέρεις να τα επιβάλεις σε ένα παιδί το οποίο εκ θέσεως δεν έχει άποψη.

 

Τα υπόλοιπα περι χωρισμένων ....λάθος κατάλαβες διότι οι χωρισμένοι δεν είχαν σκοπό να χωρίσουν εξ αρχής..............τους προέκυψε ο χωρισμός..............αυτοί λοιπόν είναι άλλο επίπεδο και άλλο θέμα συζήτησης.

 

 

 

Για τα παραπάνω έκρινα σωστό να απέχω της συζήτησης γιατι κρίνω ότι δεν υπάρχει διάλογος μετά από τέτοιου είδους σχόλια και χαρακτηρισμούς. Μα δεν σας πέρασε ποτέ άπο το μυαλό ότι διαβάζουν και ανύπαντρες μητέρες αυτό το forum και να δείξετε λίγο σεβασμό;;;;;

 

Λυπάμαι και θυμώνω όταν κάθομαι εγώ και εσείς αγαπητέ μου κύριε συνομιλητή στα σπιτάκια μας και έκ του ασφαλούς ρίχνουμε τους συνανθρώπους μας στα λιοντάρια το θεωρώ...ας μην πω καλύτερα.Λυπάμαι και πάλι και σας ενημερώνω από τώρα ότι δεν θα να ξανα συμετασχω στην συγκεκριμένη συζήτηση οποία και άν αντίδραση του οποιουδήποτε.

 

καλό σας βραδύ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λυπάμε που προφανός δεν έχεις καταλάβει τίποτα από αυτά που έχω γράψει.

Σε κανένα σημείο δεν μιλώ για το τι μέλλει γενέσθαι για τους χωρισμένους.

ίσα ίσα είπα πως οι χωρισμένοι είναι άλλο επίπεδο και άλλο θέμα συζήτησης έτσι ώστε να μην μεταφέρει κανείς τα λεγόμενα μου και στην περίπτωση των χωρισμένων.

Παρ' όλο που το είπα , παρ όλο που το έκανες και παράθεση βλέπω πως κατάλαβες το ακριβώς αντίθετο πράγμα .

Κι εγώ λυπάμε , αλλά με την λύπη δεν κάνουμε τίποτα ....... πέρα από το να εξηγούμε κάθε φράση μας 7000 φορές.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι αυτοι που εχουν βρει συντροφο ευκολα η δυσκολα αντιμετωπιζουν το θεμα εως εξης... "βρες συντροφο εγω πως βρηκα οεο?"

δεν μπορουν να αποκλεισουν απο την συζητηση το "δεν βρισκω συντροφο,δεν ειχα την τυχη , δεν μου τον εφερε ο θεος ακομα "

 

Οποτε εφοσον αποκλεισουν οτι εγω δεν βρισκω συντροφο ...και θελω παιδι ....τι κανω ??? εξωσωματικη !

 

Βασικα η αποψη μου ειναι ... για ολους και ολες υπαρχει ενας συντροφος ...

μην αποκλειεται ποτε απο την ζωη σας οτι δεν θα τον βρειτε !

αλλα απο την αλλη μεχρι ποτε θα περιμενεται να τον βρειτε ??? και εαν οταν τον βρειτε ειστε μεγαλες και δεν μπορειτε πλεον να αποκτησετε ενα παιδι ???

και απο την αλλη εισαι 38 αποκτας ενα παιδι με εξωσωματικη ...και μετα βρισκεις τον συντροφο !!! και εκει κτυπας το κεφαλι σου που το εκανες μονη σου !!!

 

Δεν ξερω εαν ημουν στην θεση σου εαν θα το εκανα ... βασικα πιστευω οτι δεν θα εκανα ενα παιδι μονη μου !!! ειμαι αρκετα "συντηριτικη" για να το κανω .... ενα παιδι χρειαζεται και τους δυο γονεις ! τουλαχιστον να ξεκιναει με αυτο !

Link to comment
Share on other sites

και απο την αλλη εισαι 38 αποκτας ενα παιδι με εξωσωματικη ...και μετα βρισκεις τον συντροφο !!! και εκει κτυπας το κεφαλι σου που το εκανες μονη σου !!!

 

 

Εγω πιστευω πως οταν εχεις κανει ενα παιδι, εστω και ανυπαντρη με εξωσωματική δεν χτυπας αργοτερα το κεφαλι σου που το εκανες μονη σου για τιποτα και για κανεναν! Το πολυ πολυ να κανεις και δευτερο με τον καινουριο συντροφο για να εχει παρεα το πρωτο!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα από την αρχή νομίζω είναι κατά πόσο θα ειναι ισορροπημένο το παιδί που θα γεννηθεί με εξωσωματική και εκτός γάμου και χωρίς σύντροφο κλπ. Δεν το ξέρουμε αυτό.. κανείς μας δεν το ξέρει. Όπως δεν ξέρουμε και πόσο ισορροπημένα ειναι και τα παιδιά που γεννιούνται εντός γάμου, είτε απο εξωσωματική είτε όχι, ή τα παιδιά που οι γονείς τους κάποια στιγμή χωρίζουν. Και ναι είναι στο χέρι μας αλλά τα παιδιά δεν μεγαλώνουν σε γυάλες, δεχονται και επιρροές από τρίτους ... δεν ξέρω βρε παιδιά! Δίκοπο μαχαίρι είναι...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

και εαν οταν τον βρειτε ειστε μεγαλες και δεν μπορειτε πλεον να αποκτησετε ενα παιδι ???

και απο την αλλη εισαι 38 αποκτας ενα παιδι με εξωσωματικη ...και μετα βρισκεις τον συντροφο !!! και εκει κτυπας το κεφαλι σου που το εκανες μονη σου !!!

 

;

 

γιατι να χτυπας το κεφαλι που το εκανες μονη?

υπαρχουν πολλοι αντρες(ενας εξ αυτων ο δικος μου) που αγαπουν και φροντιζουν παιδια που δεν ειναι δικα τους καλυτερα και απο τα δικα τους....

το λεω γιατι το ζω καθημερινα

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ συμφωνω ... αυτο που λεω ειναι οτι προτιμω να εξαντλησω ολες μα ολες τις πιθανοτητες να αποκτησω παιδι με συντροφο ...

και λεω οτι θα χτυπας το κεφαλι για το μονο λογο οτι θα πρεπει να εξηγησεις στο παιδι σου πως το εκανες !! ενω θα μπορουσες τελικα να το εχεις κανει φυσιολογικα ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...