Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Επίσης θέλω να τονίσω ότι η ζωή τρέχει με πάρα πολύ γρήγορους ρυθμούς. Δεν θέλω σε 20 χρόνια από τώρα που θα βγω στην σύνταξη, πρώτα ο Θεός, να κοιτάξω πίσω μου και το μόνο έργο που θα έχω επιτελέσει είναι να έχω υπάρξει καλή συναδέλφισσα και φίλη. Άπαξ και φύγεις από την δουλειά οι πάντες σε ξεχνούν. Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από αναντικατάστατους...Όσο άξιος και να είναι κάποιος, στο τέλος της επαγγελματικής του ζωής, το μόνο που του μένει είναι η οικογένεια.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επίσης θέλω να τονίσω ότι η ζωή τρέχει με πάρα πολύ γρήγορους ρυθμούς. Δεν θέλω σε 20 χρόνια από τώρα που θα βγω στην σύνταξη, πρώτα ο Θεός, να κοιτάξω πίσω μου και το μόνο έργο που θα έχω επιτελέσει είναι να έχω υπάρξει καλή συναδέλφισσα και φίλη. Άπαξ και φύγεις από την δουλειά οι πάντες σε ξεχνούν. Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από αναντικατάστατους...Όσο άξιος και να είναι κάποιος, στο τέλος της επαγγελματικής του ζωής, το μόνο που του μένει είναι η οικογένεια.

 

Σοφα λόγια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα zetta μου.

 

Όχι, δεν γίνεσαι αδιάκριτη. Αυτό που σκέφτομαι έντονα είναι ότι είμαι απόλυτα έτοιμη από κάθε άποψη να γίνω μητέρα. Θα ήθελα το παιδί μου να έχει έναν πατέρα ώστε να μην αντιμετωπίσει ρατσισμό. Αλλά,πρώτον, στα 37 μου δεν μπορώ να περιμένω και, δεύτερον, πόσο σωστό είναι να παντρευτώ έναν άντρα που σιχαίνομαι (τέτοιοι υπάρχουν μπόλικοι) για να με γκαστρώσει και ύστερα να τον σχολάσω? Δίνεις δικαιώματα πάνω στο παιδί σε άτομο/α που δεν θες. Το έχουν κάνει κάποιες κοπέλες που ξέρω και δεν τους βγήκε σε καλό. Σκέτη πίκρα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.. Οι σχέσεις των ενηλίκων είναι πολύ δύσκολες και μονίμως τα θύματα είναι τα παιδιά. Αλλά πάλι ίσως με δύναμη ψυχής και βοήθεια παιδοψυχολόγου να ξεπεραστούν οι σκόπελοι.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας είμαι σίγουρη όμως οτι έχετε και την δύναμη, την γνώση άλλα και την αγάπη και θα πετύχετε σαν μητέρα!!!

 

Σας εύχομαι από καρδίας ότι καλύτερο και στην διάθεση σας παντα!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να τονίσω ότι η ζωή τρέχει με πάρα πολύ γρήγορους ρυθμούς. Δεν θέλω σε 20 χρόνια από τώρα που θα βγω στην σύνταξη, πρώτα ο Θεός, να κοιτάξω πίσω μου και το μόνο έργο που θα έχω επιτελέσει είναι να έχω υπάρξει καλή συναδέλφισσα και φίλη. Άπαξ και φύγεις από την δουλειά οι πάντες σε ξεχνούν. Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από αναντικατάστατους...Όσο άξιος και να είναι κάποιος, στο τέλος της επαγγελματικής του ζωής, το μόνο που του μένει είναι η οικογένεια.

 

Πολύ καλά και σοφά όσα μας έγραψες yls. Αυτές οι σκέψεις και αυτά τα δυνατά αισθήματα που εκφράζεις για τη ζωή, νομίζω ότι θα σε καθοδηγήσουν στο να κάνεις αυτό που είναι καλύτερο για τη ζωή σου. Και νομίζω ότι θα δώσουν ευτυχία και σε ένα παιδάκι που γίνει οικογένεια σου!Γιατί ξέρεις τί είναι πιο σημαντικό!Εμείς σε περιμένουμε στο άμεσο μέλλον ως μέλος της παρέας μας και ως νέα μαμά για να σου δώσουμε τα φώτα μας!!!! :D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να τονίσω ότι η ζωή τρέχει με πάρα πολύ γρήγορους ρυθμούς. Δεν θέλω σε 20 χρόνια από τώρα που θα βγω στην σύνταξη, πρώτα ο Θεός, να κοιτάξω πίσω μου και το μόνο έργο που θα έχω επιτελέσει είναι να έχω υπάρξει καλή συναδέλφισσα και φίλη. Άπαξ και φύγεις από την δουλειά οι πάντες σε ξεχνούν. Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από αναντικατάστατους...Όσο άξιος και να είναι κάποιος, στο τέλος της επαγγελματικής του ζωής, το μόνο που του μένει είναι η οικογένεια.

 

Πολύ καλά και σοφά όσα μας έγραψες yls. Αυτές οι σκέψεις και αυτά τα δυνατά αισθήματα που εκφράζεις για τη ζωή, νομίζω ότι θα σε καθοδηγήσουν στο να κάνεις αυτό που είναι καλύτερο για τη ζωή σου. Και νομίζω ότι θα δώσουν ευτυχία και σε ένα παιδάκι που γίνει οικογένεια σου!Γιατί ξέρεις τί είναι πιο σημαντικό!Εμείς σε περιμένουμε στο άμεσο μέλλον ως μέλος της παρέας μας και ως νέα μαμά για να σου δώσουμε τα φώτα μας!!!! :D:D

 

 

Συμφωνω!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα zetta μου.

 

Όχι, δεν γίνεσαι αδιάκριτη. Αυτό που σκέφτομαι έντονα είναι ότι είμαι απόλυτα έτοιμη από κάθε άποψη να γίνω μητέρα. Θα ήθελα το παιδί μου να έχει έναν πατέρα ώστε να μην αντιμετωπίσει ρατσισμό. Αλλά,πρώτον, στα 37 μου δεν μπορώ να περιμένω και, δεύτερον, πόσο σωστό είναι να παντρευτώ έναν άντρα που σιχαίνομαι (τέτοιοι υπάρχουν μπόλικοι) για να με γκαστρώσει και ύστερα να τον σχολάσω? Δίνεις δικαιώματα πάνω στο παιδί σε άτομο/α που δεν θες. Το έχουν κάνει κάποιες κοπέλες που ξέρω και δεν τους βγήκε σε καλό. Σκέτη πίκρα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.. Οι σχέσεις των ενηλίκων είναι πολύ δύσκολες και μονίμως τα θύματα είναι τα παιδιά. Αλλά πάλι ίσως με δύναμη ψυχής και βοήθεια παιδοψυχολόγου να ξεπεραστούν οι σκόπελοι.

Επίσης θέλω να τονίσω ότι η ζωή τρέχει με πάρα πολύ γρήγορους ρυθμούς. Δεν θέλω σε 20 χρόνια από τώρα που θα βγω στην σύνταξη, πρώτα ο Θεός, να κοιτάξω πίσω μου και το μόνο έργο που θα έχω επιτελέσει είναι να έχω υπάρξει καλή συναδέλφισσα και φίλη. Άπαξ και φύγεις από την δουλειά οι πάντες σε ξεχνούν. Τα νεκροταφεία είναι γεμάτα από αναντικατάστατους...Όσο άξιος και να είναι κάποιος, στο τέλος της επαγγελματικής του ζωής, το μόνο που του μένει είναι η οικογένεια.

Εγώ ξέρω πως ο καθένας όπως στρώσει κοιμάτε.

Όταν φτάνουμε σε ηλικίες 35~40 και βλέπουμε ότι δεν υπάρχει ταίρι για μας ,αυτό κάτι λέει από μόνο του .

 

Το έχετε δεδομένο ότι θα τον σχολάσετε!!!!!!!!

 

Όταν με το καλό μέίνετε έγκυος , αν σας ρωτήσει κάποιος πόσο μηνών είστε γκαστρωμένη μην θυμώσετε , μην του θυμήσετε πως ο όρος χρησιμοποιήτε πλέον για τα τετράποδα στην Ελλάδα ( και τήνει να εξαφανιστεί).

 

Το παιδί σας θα πρέπει να έχει πατέρα διότι τον δικαιούτε από την φύση του και όχι μόνο για να αποφύγει ρατσιστικά σχόλια στο μέλλον.

 

Δεν πρέπει να κάνουμε παιδιά για να μας γηροκομούν στην σύνταξη ή γιατί δεν θα έχουμε να κάνουμε κάτι μετά την σύνταξη.

Τα παιδιά μας θα έχουν τις δικές τους σκοτούρες δεν χρειάζονται και τις δικές μας.

 

Τι θα πείτε ( διδάξετε) στο παιδί σας μια μέρα για την επιλογή σας να γίνετε μητέρα χωρίς σύζηγο.

Θα του πείτε πως δεν βρέθηκε ικανός?

Θα του πείτε ότι έτυχε?

Θα του πείτε φταίει η Ελλαδίτσα που δεν είναι Σκανδιναβία?

 

Ότι και να του πείτε στην αρχή θα το πιστέψει , θα έρθει όμως η ώρα που θα καταλάβει ότι λέτε ψέματα .

Με αυτά τα ψέματα θα μεγαλώσει το παιδί.

 

Και αυτά που λέγονται για "κότσια" τα ακούω βερεσέ.

Κότσια θέλει να δοκιμασθείς μέσα στην σχέση να διατηρήσεις την σχέση και ότι προκύψει από αυτήν .

 

Και από 'οτι κατάλαβα έχετε μια Α επαγγελματική καριέρα και καλά οικονομικά.

Θέλει κότσια στον εργασιακό χώρο να επιπλεύσεις να αναριχηθής να διατηρήσεις την θέση σου και κατά προέκταση την αμοιβή σου.

Αυτό είμαι σίγουρος πως το γνωρίζετε καλά .....και πόσο δύσκολο είναι!!!!

 

Το ίδιο δύσκολο είναι και η συνύπαρξη με κάποιον άλλο , με τον οποίο μάλιστα θα βρείτε πολλά να κάνετε στην σύνταξη ( όταν έλθει με το καλό).

 

Οι σχέσεις των ενηλίκων είναι πολύ δύσκολες............
Το γνωρίζω από πρώτο χέρι :roll: αλλά αν προσπεράσω το πρόβλημα θα το βρω προστά μου μεταλαγμένο :lol:

 

ΥΓ. Ευχαρίστως θα διαβάσω κάθε σχόλιο και θα απαντήσω , αλλά θα παρακαλέσω μην μου αρχίσετε ίστορίες του στυλ ( μητρότητα , ολοκλήρωση ......................).

Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι που ξέχασα.

 

Ναι να πάρετε ένα παιδάκι από ίδρυμα (και με προβλήματα) και να του δώσετε όλη αυτή την αγάπη που σας περισεύει.

Θα κάνετε το μεγαλύτερο καλό.

Αυτά τα παιδιά δεν τα περιμένει τίποτα χειρότερο έτσι κι αλλιώς.

Η όποια ενασχόληση σας με ένα τέτοιο παιδί μόνο κέρδος θα έχει για το ίδιο το παιδί .

Ξέχασα όμως

Όσο άξιος και να είναι κάποιος, στο τέλος της επαγγελματικής του ζωής, το μόνο που του μένει είναι η οικογένεια.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε almak, σέβομαι ότι είστε ένας πόλύ κάλος πατέρας και σύζυγος διαβάζοντας τις απόψεις σας σε άλλα topics, δεν νομίζετε όμως οτι κάποιοι άνθρωποι δεν είχαν την τύχη ή δεν έτυχαν οι συγκυρίες στην ζωή τους να αποκτήσουν οικογένεια όπως η δική μου και η δική σας, πρέπει να βγαίνουν δηλαδή στο περιθώριο και να τους αρνούμαστε την κάθε ευκαιρία;

 

Και σε τελευταία ανάλυση υπάρχει σύγκεκριμένη φόρμουλα ευτυχισμενης οικογενείας και δεν μας το έχουν πει ακόμα;;

 

Μπορώ να σας πω παραδείγματα παιδιών που είναι υπαρκτός ο βιολογικός τους πατέρας και αυτός δεν μπαίνει ούτε στο κόπο να πληρώσει την διατροφή για να ζήσουν τα παιδιά του αυτός δηλαδή έχει περισσότερα δικαιώματα επειδή έτυχε να κάνει ένα γάμο κάποια στιγμή στην ζωή του στα παιδιά αυτά τι λεμέ;

Μπορώ να σας γνωρίσω επίσης μητέρες που τους έτυχε να γκαστρωθούν και να συνεχίσουν απλώς την εγκυμοσύνη και να οδηγηθεί σε έναν αποτυχημένο γάμο και με πολλές μα πολλές επιπτώσεις στα παιδιά, δόξα το θεό η Ελλαδιτσα μας είναι γεμάτη από τέτοια παραδείγματα και ακόμα δεν έχουμε βάλει μυαλό να γινουμε Σκανδιναβία :!:

 

Ο καθένας μας κουβαλάει τον σταυρό του τώρα θα μαλώσουμε ποιανού είναι βαρύτερος :?:

 

Δεν θα ήθελα να σας πω ο δικός ποσό βαρύς είναι αλλά με κάνει να ξέρω οτι η ευτιχία δεν έχει φόρμουλα γάμου νόθου ή νομίμου :!:

Link to comment
Share on other sites

ilonka19,mata,NTINAT,zetta ευχαριστώ για την αγάπη και την υποστήριξή σας. Με τον τρόπο σας με διδάξατε πολλά.

 

almak: Ευχαριστώ για την κατάθεση των απόψεών σας.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

...almak: Ευχαριστώ για την κατάθεση των απόψεών σας.
Εγώ σε ευχαριστώ που κράτησες την ψυχραιμία σου και δεν με "έλουσες" αλλά αν δεν μας είναι εύκολο έτσι απρόσωπα να πούμε τα πράγματα με το ονομά τους , φαντάσου πόσο δύσκολο είναι να τα πει κανείς πρόσωπο με πρόσωπο.

Τα λέω σε εσένα (που ζήτησες την αποψή μας) και δεν με ενοχλεί που είμαι ωμός μαζί σου.

Στην αδελφή μου που είναι κάτι τις μικροτερή σου αλλά είσαστε στο ίδιο δρόμο , όταν με ρώτησε το ίδιο πράγμα που ρώτησες και συ ..ξέρεις τι της είπα????

Κοπέλα μου θα είναι δύσκολο αλλά κάνε ότι σε φωτίσει , όπου μπορώ θα σε στηρίξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποφάσισα να πω κι εγώ την αποψή μου για το εν λόγω ζήτημα αν και το θεωρώ λίγο λεπτό και προσωπικό.Δεν θα μιλήσω με την εμπειρία της ηλικίας, γιατί είμαι μικρή αλλά σαν μάνα μικρού παιδιού.Ένα μικρό παιδί θέλει χρόνο και αντοχή και αν είσαι και μόνος τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα.Συγχαίρω αυτή την γυναίκα για την απόφαση που πήρε σ'αυτή την ηλικία και κάτω από τέτοιες συνθήκες,αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα να είχε υιοθετήσει ένα παιδάκι και μάλιστα μεγαλύτερης ηλικίας(10 χρονών παράδειγμα);

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε almak, σέβομαι ότι είστε ένας πόλύ κάλος πατέρας και σύζυγος διαβάζοντας τις απόψεις σας σε άλλα topics, δεν νομίζετε όμως οτι κάποιοι άνθρωποι δεν είχαν την τύχη ή δεν έτυχαν οι συγκυρίες στην ζωή τους να αποκτήσουν οικογένεια όπως η δική μου και η δική σας, πρέπει να βγαίνουν δηλαδή στο περιθώριο και να τους αρνούμαστε την κάθε ευκαιρία;...

Η τύχη είναι αυτό που κάνουμε καθημερινά και το λουζόμαστε την επομένη.

Η δική σας και η δική μου οικογένεια δεν χρειάζεται να γίνει μέτρο σύγκρισης για τους άλλους , διότι πολύ απλά ούτε εγώ ούτε και σεις ανακαλύψαμε την Αμερική :wink: απλά κάναμε το αυτονόητο.

 

Και σε τελευταία ανάλυση υπάρχει σύγκεκριμένη φόρμουλα ευτυχισμενης οικογενείας και δεν μας το έχουν πει ακόμα;;
Ζέτα αν κουνήσεις το ένα χέρι στον αέρα δεν θα ακούσεις τίποτα.

Αν κουνήσεις και τα δύο χέρια και τύχει να συναντηθούν , τότε θα ακούσεις θόρυβο.

Πολλά πράγματα σε αυτόν τον πλανήτη χρειάζονται δυο για να γίνουν.

Ποιό συγκεκριμένος δεν θέλω να γίνω , για τα υπόλοιπα ο καθένας ας αυτοσχεδιάσει.

 

Μπορώ να σας πω παραδείγματα παιδιών που είναι υπαρκτός ο βιολογικός τους πατέρας και αυτός δεν μπαίνει ούτε στο κόπο να πληρώσει την διατροφή για να ζήσουν τα παιδιά του αυτός δηλαδή έχει περισσότερα δικαιώματα επειδή έτυχε να κάνει ένα γάμο κάποια στιγμή στην ζωή του στα παιδιά αυτά τι λεμέ;

Μπορώ να σας γνωρίσω επίσης μητέρες που τους έτυχε να γκαστρωθούν και να συνεχίσουν απλώς την εγκυμοσύνη και να οδηγηθεί σε έναν αποτυχημένο γάμο και με πολλές μα πολλές επιπτώσεις στα παιδιά, δόξα το θεό η Ελλαδιτσα μας είναι γεμάτη από τέτοια παραδείγματα και ακόμα δεν έχουμε βάλει μυαλό να γινουμε Σκανδιναβία …

Kαι γω γνωρίζω απίθανες έως γελοίες υιοθεσίες που έγιναν από γυναίκες 40 ~50 χρόνων κι έχω ακόμα και σήμερα προσωπική εμπειρία επ’ αυτού.

Όχι πως δεν συμβαίνουν αυτά που λέτε , αλλά που θέλετε να καταλήξετε ????

Καλύτερα ένας????? Και πιο συνειδητοποιημένος υποτίθεται.!!!!!!!!

 

Ο καθένας μας κουβαλάει τον σταυρό του τώρα θα μαλώσουμε ποιανού είναι βαρύτερος :?:

Ποιος θα κρίνει άραγε ποιανού ο σταυρός είναι βαρύτερος???? Έχει σημασία άλλωστε ?????

ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑς ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑΤΟΝ ΦΩΡΤΏΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ.

 

Δεν θα ήθελα να σας πω ο δικός ποσό βαρύς είναι αλλά με κάνει να ξέρω οτι η ευτιχία δεν έχει φόρμουλα γάμου νόθου ή νομίμου :!:
Αυτό δεν το πολυκατάλαβα .

Αλλά ευτυχία μπορεί να θεωρεί όποιος θέλει το γεγονός ότι απέκτησε παιδί.

Το παιδί τι πιθανότητες έχει να νιώσει την ευτυχία αυτή???

 

Τέλος εμένα μπορείτε να μου λύσετε την απορία πως ένα άνθρωπος που δεν τα κατάφερε στις διαπροσωπικές του σχέσεις θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στις ανάγκες διαπαιδαγώγησης ενός βρέφους -> παιδιού -> εφήβου……….?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ almak συγνώμη που επεμβαίνω αλλά γνωρίζω πολλές περιπτώσεις που θα ήταν καλύτερα για το παιδί να υπήρχε μόνο ένας γονιός και όχι απαραίτητα η μάνα.δεν γεννιούνται όλοι οι άνθρωποι άξιοι για γονείς αλλά είναι κρίμα για κάποια παιδιά να πρέπει να γεννηθούν για να το ανακαλύψουν στην πορεία....

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ almak συγνώμη που επεμβαίνω αλλά γνωρίζω πολλές περιπτώσεις που θα ήταν καλύτερα για το παιδί να υπήρχε μόνο ένας γονιός και όχι απαραίτητα η μάνα.δεν γεννιούνται όλοι οι άνθρωποι άξιοι για γονείς αλλά είναι κρίμα για κάποια παιδιά να πρέπει να γεννηθούν για να το ανακαλύψουν στην πορεία....
Συμφωνώ πως υπάρχουν πάρα πολλοί που στην πορεία αποδεικνύονται ανάξιοι.

Αυτό όμως δεν είναι αρκετό να μας οδηγήσει σε έναν γονιό εξ αρχής έτσι ώστε να αποφύγουμε την μελλοντική πιθανή ανυπαρξία-ανεπάρκεια του ενός από τους δύο.

Στο κάτω κάτω αν αποδειχτεί ανάξιος ο ένας από τους δύο συνεχίζουμε με τον έναν.

Αν ξεκινάμε με έναν γονιό και στην πορεία αυτός αποδειχτεί ανεπαρκής πως συνεχίζουμε?????

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά Αλμάκ,

ομολογώ ότι σχεδόν όποτε διαβάζω κάτι δικό σου συμφωνώ και μάλιστα χαμογελάω κιόλας.

Αυτή τη φορα, παρόλο που συμφωνω στα περισσότερα, υπάρχουν σημεία βασικά που διαφωνώ.

Το πρώτο είναι ότι δεν παντρευτόμαστε για να αυξήσουμε τις πιθανότητες ευτυχίας του παιδιού.

Αν δηλαδή ο ένας γονιός αποδειχτεί ανάξιος στην πορεία, συνεχίζουμε με τον άλλον -πήραμε τις πιθανότητες του 50%-!

Έγραψες ότι:'Αν ξεκινάμε με έναν γονιό και στην πορεία αυτός αποδειχτεί ανεπαρκής πως συνεχίζουμε?'

Δηλαδή ο ένας γονιός μείωνει αυτόματα τις πιθανότητες στο 50%???

Και αν σε ένα ζευγάρι είναι και οι 2 ανεπαρκείς??

 

Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά του να κάνει μία γυναίκα παιδί μόνη της απλά γιατί δεν είμαι κατάλληλη να κρίνω ποιος ή ποοι είναι άξιοι να γίνουν γονείς.

Είδα εχθές μια εκπομπή στην τηλεόραση για παιδιά που είχαν εγκαταληφθεί και είχαν μεγαλώσει σαν αγρίμια, με όλες τις πιθανές επιπτώσεις που είχε αυτό στο μεγάλωμά τους. Τα πιο πολλά κατέληξαν πεταμένα σε ιδρύματα.

Αυτά τα παιδιά, που ξεκίνησαν με 2 γονείς, και τώρα η επιστήμη τα ονομάζει αγρίμια, είχαν, σύμφωνα με την άποψή σου, πιο πολλές πιθανότητες από μιας ανύπαντρης μητέρας να γίνουν ευτυχισμένα!!!!!

 

Επίσης έγραψες ότι 'Τέλος εμένα μπορείτε να μου λύσετε την απορία πως ένα άνθρωπος που δεν τα κατάφερε στις διαπροσωπικές του σχέσεις θα μπορέσει να ανταπεξέλθει στις ανάγκες διαπαιδαγώγησης ενός βρέφους -> παιδιού -> εφήβου……….?'

 

Εγώ αν τσακώνομαι κάθε μέρα με τον σύζυγό μου τα έχω καταφέρει πιο πολύ στις διαπροσωπικές μου σχέσεις?

Αν με χτυπάει καθημερινά τα έχω καταφέρει πιο πολύ?

Αν με απατάει τα έχω καταφέρει πιο πολύ?

Αν τον απατάω εγώ?

Αν τον 'βρίζω' διαρκώς όπου βρεθώ τα έχω καταφέρει?

Αν με 'βρίζει' αυτός?

Άρα:

Οι άνθρωποι που έχουν χωρίσει θεωρούνται 'αποτυχημένοι στις διαπροσωπικές τους σχέσεις'?????

Ούτε κι αυτοί θα καταφέρουν να 'ανταπεξέλθουν στις ανάγκες διαπαιδαγώγησης ενός βρέφους -> παιδιού -> εφήβου'……….?????????????

Τελικά, ποιος μπορεί να κρίνει ποιος τα έχει καταφέρει στις διαπροσωπικές του σχέσεις?

 

Απλά δεν πιστεύω ότι ένας γάμος σε κάνει και γονιό.

 

Σαφώς και είμαι υπέρ του να υπάρχουν 2 για να γίνει οικογένεια. Υπάρχουν οι βάσεις....

Θεωρητικά...

Δεν ξέρω αν τα παιδιά μου -λέω μου για να μην γενικεύω- θα είναι πιο ευτυχισμένα από μιας ανύπαντρης μητέρας παρόλο που πιστεύω ότι μια σωστή οικογένεια είναι το άλφα και το ωμέγα για να μεγαλώνει σωστά ένα παιδί. Είμαι υπέρ της οικογένειας, το ξαναλέω. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μια ανύπαντρη μητέρα δεν μπορεί να μεγαλώσει ευτυχισμένα παιδιά.

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....Απλά δεν πιστεύω ότι ένας γάμος σε κάνει και γονιό.

..

Αυτό δεν το λέει κανείς....ούτε κι εγώ.
....Αυτή τη φορα, παρόλο που συμφωνω στα περισσότερα, υπάρχουν σημεία βασικά που διαφωνώ.

Το πρώτο είναι ότι δεν παντρευτόμαστε για να αυξήσουμε τις πιθανότητες ευτυχίας του παιδιού.

Αν δηλαδή ο ένας γονιός αποδειχτεί ανάξιος στην πορεία, συνεχίζουμε με τον άλλον -πήραμε τις πιθανότητες του 50%-!

Έγραψες ότι:'Αν ξεκινάμε με έναν γονιό και στην πορεία αυτός αποδειχτεί ανεπαρκής πως συνεχίζουμε?'

Δηλαδή ο ένας γονιός μείωνει αυτόματα τις πιθανότητες στο 50%???

Και αν σε ένα ζευγάρι είναι και οι 2 ανεπαρκείς??

Μα εγώ όπως και εσεις δεν γνωρίζουμε την lys δεν αναφερόμαστε κρίνουμε συγκεκριμένους ανθρώπους.....υποθέσεις κάνουμε χρησιμοποιώντας την λογική.

Άλλοι μπορεί να κάνουν υποθέσεις χρησιμοποιώντας το συναίσθημα!!!!!

Όμως το 1 είναι 1 και το 2 είναι 2 .

Το 2 είναι συντριπτικά μεγαλύτερο του 1.

Όλα αυτά που μου γράψατε για τα μαθηματικά , καλά τα καταλάβατε εκτός από ένα.

Όταν ένα παιδί γενιέτε κι έχει μόνο έναν γονιό δεν ξεκινά από το 50% και πάει προς τα κάτω :idea::idea:

Από το 100% ξεκινά διότι ο γονιός έχει πολύ όρεξη για να δώσει.

Το πρόβλημα ( αν παρουσιαστεί ) θα φανεί στην πορεία όπου εκεί εύκολα το 100% πάει προς τα κάτω απότομα διότι δεν υπάρχει το έτερο ήμιση να συγκρατήσει κάτι!!!!!

Τώρα αν στο ζευγάρι είναι ανεπαρκείς και οι δύο βρείτε μου εσείς την λύση , εγώ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οι νόμοι και η πρόνοια κάθε κράτους.

 

Σαφώς και είμαι υπέρ του να υπάρχουν 2 για να γίνει οικογένεια. Υπάρχουν οι βάσεις....

Θεωρητικά...

.

Μα αυτό δεν λέω κι εγώ ???????? :?:?:?

 

...Δεν ξέρω αν τα παιδιά μου -λέω μου για να μην γενικεύω- θα είναι πιο ευτυχισμένα από μιας ανύπαντρης μητέρας παρόλο που πιστεύω ότι μια σωστή οικογένεια είναι το άλφα και το ωμέγα για να μεγαλώνει σωστά ένα παιδί. Είμαι υπέρ της οικογένειας, το ξαναλέω. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μια ανύπαντρη μητέρα δεν μπορεί να μεγαλώσει ευτυχισμένα παιδιά.

Και βέβαια μπορεί να μεγαλώσει ευτυχισμένα παιδιά , αλλά έχει λιγότερες ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ πιθανότητες.

 

Ξέρετε κάτι , μπορώ να καταλάβω πως σας φαίνονται τα γραπτά μου λίγο ωμά , επιθετικά δεν είναι.

Θα μπορούσα να είμαι λιγότερο ωμός , αλλά βλέπω πως κανείς δεν τολμά να πει καμιά ωμή αλήθεια και παραμένουμε σε ευχολόγια και χαϊδεμα αυτιών.

 

Αγαπητή starligh έπρεπε να γράψω ολόκληρα κατεβατά μέχρι να τολμήσει κάποιος να γράψει το εξής απλό

Σαφώς και είμαι υπέρ του να υπάρχουν 2 για να γίνει οικογένεια. Υπάρχουν οι βάσεις....

Θεωρητικά...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τελικά συμφωνούμε...

Τα ίδια με άλλα λόγια λέτε νομίζω....και συμφωνώ μαζί σας :D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ναι να πάρετε ένα παιδάκι από ίδρυμα (και με προβλήματα) και να του δώσετε όλη αυτή την αγάπη που σας περισεύει.

Θα κάνετε το μεγαλύτερο καλό.

Αυτά τα παιδιά δεν τα περιμένει τίποτα χειρότερο έτσι κι αλλιώς.

Η όποια ενασχόληση σας με ένα τέτοιο παιδί μόνο κέρδος θα έχει για το ίδιο το παιδί .

 

Αγαπητέ almak ουσιαστικά δεν υπάρχει δυνατότητα για μια γυναίκα μόνη να υιοθετήσει ένα παιδί από ίδρυμα στην Ελλάδα....

 

Ακόμη και για ένα ζευγάρι η διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα (ίσως και 5 χρόνια η νόμιμη διαδικασία...)...

Link to comment
Share on other sites

Ναι να πάρετε ένα παιδάκι από ίδρυμα (και με προβλήματα) και να του δώσετε όλη αυτή την αγάπη που σας περισεύει.

Θα κάνετε το μεγαλύτερο καλό.

Αυτά τα παιδιά δεν τα περιμένει τίποτα χειρότερο έτσι κι αλλιώς.

Η όποια ενασχόληση σας με ένα τέτοιο παιδί μόνο κέρδος θα έχει για το ίδιο το παιδί .

 

Αγαπητέ almak ουσιαστικά δεν υπάρχει δυνατότητα για μια γυναίκα μόνη να υιοθετήσει ένα παιδί από ίδρυμα στην Ελλάδα....

 

Ακόμη και για ένα ζευγάρι η διαδικασία είναι πολύ χρονοβόρα (ίσως και 5 χρόνια η νόμιμη διαδικασία...)...

Αγαπητή Αγλαϊα δες τι λέει παρακάτω

Είμαι 37 ετών με καλούτσικα οικονομικά και πολύ καλή υγεία. Δεν έχω σύντροφο απλά γιατί δεν μου έχει τύχει κάτι εδώ και καιρό... Λατρεύω τα παιδιά και θα ήθελα πάρα πολύ να υιοθετήσω. Όμως το κράτος δεν μου δίνει αυτή την δυνατότητα[..] Μέσω του διαδικτύου επισκέφθηκα ιδιωτικά γραφεία υιοθεσιών. Αυτά μπορούν να δώσουν παιδί αλλά μόνο από Λατινική Αμερική,Κίνα,Ινδία και ίσως με κάποιο πρόβλημα υγείας (αυτιστικό). Δεν θέλω να μπω σε τέτοιου είδους περιπέτειες.
Aυτά γράφτηκαν στην δεύτερη δημοσίευση σε αυτό το θέμα .

Όταν διαβάζω τέτοια καταλήγω σε μια "πρόταση" με μπόλικο σαρκασμό.

Συγχώραμε αν ο σαρκασμός μου δεν ήταν αρκετά εμφανής κι έτσι σε έβαλα στην διαδικασία να πιστέψεις πως πραγματικά το εννοούσα ( να υιοθετήσει παιδί από ίδρυμα και με προβλήματα......αυτιστικό .....κτλ).

 

ΥΓ. Και μογγολάκι να είχε γράψει.........το ίδιο μου κάνει.

Μην νομίζει κανείς πως κόλλησα στην λέξη 8)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ almak αν κατάλαβα καλά είσαι κατά των αυτιστικών παιδιών;Είναι πολύ ιδιαίτερο ζήτημα και ειλικρινά θεωρώ πως θέλει ''γερά κότσια''για να αναλάβει κάποιος το μεγάλωμα ενός παιδιού με προβλήματα.Σε πληροφορώ λοιπόν πως πολύ καλό μου φιλικό ζευγάρι έκανε ενέργειες για να υιοθετήσει παιδί και όταν τους είπανε πως μόνο διανοητικά ανάπηρο θα τους δίνανε αποσύρανε την πρόταση.Η ζωή αμέσως μετά τους χάρισε δικό τους παιδί,το οποίο είναι διανοητικά ανάπηρο....Δεν φταίει λοιπόν το κάθε παιδί για ότι θα του συμβεί ή για ότι η ζωή ή ο Θεός ή όποιος άλλος θέλεις θα του στερήσει.Σαφώς δεν θα ήθελα να είναι το δικό μου,αλλά ποιος το αποφασίζει αυτό;Κι όλα αυτα τα παιδιά τί θα απογίνουν;Να τα σκοτώσουμε μήπως;Συγνώμη αν είμαι λίγο επιθετική......όπως και ζητάω συγνώμη αν παρερμήνευσα αυτά που έγραψες.....

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ almak αν κατάλαβα καλά είσαι κατά των αυτιστικών παιδιών;Είναι πολύ ιδιαίτερο ζήτημα και ειλικρινά θεωρώ πως θέλει ''γερά κότσια''για να αναλάβει κάποιος το μεγάλωμα ενός παιδιού με προβλήματα.Σε πληροφορώ λοιπόν πως πολύ καλό μου φιλικό ζευγάρι έκανε ενέργειες για να υιοθετήσει παιδί και όταν τους είπανε πως μόνο διανοητικά ανάπηρο θα τους δίνανε αποσύρανε την πρόταση.Η ζωή αμέσως μετά τους χάρισε δικό τους παιδί,το οποίο είναι διανοητικά ανάπηρο....Δεν φταίει λοιπόν το κάθε παιδί για ότι θα του συμβεί ή για ότι η ζωή ή ο Θεός ή όποιος άλλος θέλεις θα του στερήσει.Σαφώς δεν θα ήθελα να είναι το δικό μου,αλλά ποιος το αποφασίζει αυτό;Κι όλα αυτα τα παιδιά τί θα απογίνουν;Να τα σκοτώσουμε μήπως;Συγνώμη αν είμαι λίγο επιθετική......όπως και ζητάω συγνώμη αν παρερμήνευσα αυτά που έγραψες.....
Vasso είμαι πατέρας ενός αυτιστικού παιδιού κι επειδή πιστεύω πως αρκετοί το γνωρίζουν , δεν ήθελα να νομίζει κανείς πως καταπιάστηκα με αυτά που έγραψε η lys επειδή τυχαία ( είμαι σίγουρος) αναφέρθηκε σε παιδιά από Λατινική Αμ. Κίνα......με αυτισμό.

ΔΕΝ χρειάζεται να ζητάς συγνώμη γι αυτό που κατάλαβες.

Ότι κατάλαβες ευθύνομαι κι εγώ :wink:

Ε! το εξηγούμε λίγο καλύτερα και πάμε παρακάτω :lol::lol::lol: έτσι??????????? :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το πιστέψεις πως πραγματικά νιώθω πολύ λίγη σαν μητέρα μπροστά σε γόνεις σαν εσένα γιατί αυτά που θεωρώ εγώ απαραίτητα να κάνω για το παιδί μου, σε λίγα χρόνια θα τα κάνει μόνη της και δεν θα με έχει πια ανάγκη(καταλαβαίνεις τί εννοώ....).Αυτά και πάμε παρακάτω.....

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να καταθέσω κάποιες σκέψεις ακόμα.

 

Προσπαθώ με όλη την δύναμη της ψυχής μου να αποδέχομαι κάθε άνθρωπο και να μην διέπομαι από ρατσισμό. Όμως, πείτε με κακιά ή υποκρίτρια αλλά δεν μπορώ να δώσω 30,000 δολάρια προκειμένου να υιοθετήσω ένα παιδί με προβλήματα. Χρειάζεται μεγάλη γενναιότητα για να το κάνει κάποιος αυτό, την οποία εγώ δεν έχω. Αν, Θεός φυλάξοι, αποκτήσω εγώ ένα παιδί με ειδικές ανάγκες, θα κλάψω, θα πικραθώ πολύ αλλά στο τέλος θα αποδεχθώ την κατάσταση γιατί το παιδί αυτό θα είναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ όμως δεν έχω την ψυχική δύναμη να μπω σε αυτή την διαδικασία. Είμαι άνθρωπος όχι ο Ιησούς Χριστός. Μπορείτε να με κρίνετε ή να με καταδικάσετε αλλά αυτή είναι η αλήθεια μου.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει βόλτα τον μικρό και είχα δεί μια μαμά με Μ κεφαλαίο να έχει στην αγκαλιά της ένα παιδί μεγάλο σε ηλικία με κάποιο εμφανή πρόβλημα, και αισθάνθηκα σαν μαμά και σαν άνθρωπος ένα τίποτα μπροστά της....

Αν δεν μπορούσα να κάνω μωρό σίγουρα θα υιοθετούσα άλλα δεν θα μπορούσα εν γνώση μου να έχω ένα ειδικό παιδί πονάει η ψύχη μου και δεν το αντέχω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...