Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕ ΒΑΡΕΘΗΚΕ....


christiana08

Recommended Posts

Christiana δεν έχω τίποτα ουσιαστικό να προσφέρω σε σχέση με τις υπόλοιπες κοπέλες που έγραψαν, τυχαία μπήκα σε αυτή τη συζήτηση αλλά με τάραξε αρκετά το όλο θέμα. Θα ήθελα να ξυπνήσεις αύριο και όλα να έχουν διορθωθεί. Εάν όμως αυτό δεν γίνει, θα ήθελα να σου πω ότι κατά τη γνώμη μου πρέπει να πάρεις τη ζωή σου στα χέρια σου. Ας καταρρέουν τα πάντα γύρω σου, εσύ μπορείς να βρεις τους τρόπους να σώσεις τον εαυτό σου και - στην προκειμένη περίπτωση - τα παιδιά σου. Γκρέμισέ τα όλα και χτίσε τα από την αρχή. Μην γίνεσαι έρμαιο κανενός. Εάν χρειαστεί να κάνεις κάποια υπομονή με αυτόν τον άνθρωπο μέχρι να βρεις μία δουλειά και να ψιλοτακτοποιηθείς κάνε το. Όλα είναι θεμιτά σε αυτήν την περίπτωση, γιατί υπάρχουν τα παιδιά σου και πρέπει να τα στηρίξεις. Απλά να πω ότι στη θέση σου, και με βάση αυτά που έγραψες και μόνο, δεν θα προγραμμάτιζα το υπόλοιπο της ζωής μου με τον ίδιο άνθρωπο. Αυτά. Μπορεί και καθόλου να μην βοήθησα. Αλλά είναι όμορφο να νοιώθεις όσο τον δυνατόν λιγότερο μόνη. Φιλιά και εύχομαι να εξελιχθούν όλα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για εσένα και τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 188
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χριστιάννα δεν είναι ώρα για αποφάσεις ειδικά εν βρασμώ ψυχή σου έχουν πέσει όλα μαζεμένα και δεν μπορείς να τα διαχειριστείς..ίσως να μην μπορεί και εκείνος να διαχειριστεί όλα αυτά που συμβαίνουν στην ζωή σας ή ακόμη να αισθάνεται ότι ασχολείσαι με όλα τα άλλα και τον απομακρύνεις με τον τρόπο σου..ή ότι ασχολείσαι με τα συναισθήματα σου και αδιαφορείς για τα δικά του..

Χρειάζεσαι ηρεμία όσο αυτό είναι δυνατόν επικεντρώσου σε κάτι θετικό στα

παιδιά σου και θα έρθει και ο καιρός για λύσεις και αποφάσεις..

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας αν δεν εχεις ηδη facebook,ΚΑΝΕ!

Και βεβαια προσθεσαι ΜΟΝΟ αντρες..Φροντισε να εχετε και καποιους κοινους φιλους ωστε να εμφανιζεται το προφιλ σου και σ αυτον..

Αν ειναι να του στειλεις μηνυμα,μην το κανεις..ουτε τηλεφωνο..εξαφανισου κι εσυ οπως αυτος..Φερσου οπως κι αυτος..αδιαφορησε..

Επειδη ειχα σχεση με καρκινο(με 2 καρκινους συγκεκριμενα) εχω καταλαβει οτι: οι καρκινοι δε μπαινουν σε καλουπια..θα κανουν αυτο που θελουν οποτε το θελουν(οπως μαλλον και οι περισσοτεροι ανδρες?δεν ξερω!εγω εμπλεκα παντα με καρκινους και κριους )ειναι κολλημενοι με το παρελθον ειτε αυτο ειναι σχεση ειτε ειναι τροπος ζωης..τους αρεσει η καλοπεραση και παρολο που οι ιδιοι ειναι γκρινιαρηδες δεν αντεχουν την γκρινια απο τους αλλους..θελουν οι λυσεις στα προβληματα τους να προερχονται απο τους αλλους ωστε να μην ιδρωσει ο κω!&ς τους..τωρα οσο για το να κατσεις και να συζητησεις μαζι τους,δυσκολακι..παντα θα λενε ψεματα,παντα θα κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους σαν μωρα παιδια και γι αυτο θελουν αντιμετωπιση μικρου παιδιου..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

 

Βλεπεται τι ωρα σηκωθηκα,σας εχω μαρτυρες.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Σε τι απ'ολα ν'απαντησω?

 

Σωτηρια μου,το σπιτι αυτο ειναι με δανειο και ειναι του αντρα μου.Και δεν εχω αλλο.Το πηρε πριν με παντρευτει.

 

Aggeloudia,ποτε τελειωνει αυτη η εκλειψη,να δουμε το αποτελεσμα?

 

Paros99,αυτο το βιολι εχει αρχισει απο τον Δεκεμβρη που μας περασε.Την μια φορα που γυρισε απο τον αδερφο του δεν μιλησανε,του εστειλε εκεινος μυνημα που δεν του αφηνε περιθωρια και με πηρε.

Την αλλη με την μητερα του το μονο που μου ειπε εκεινη ειναι οτι εκλαιγε και τις ειπε οτι θα καταστραφει (οικονομικα-το προβλημα ηταν οικονομικο.

Σε μενα με το που μπηκε εκεινη την μερα σπιτι μου ειπε οτι θα ερχοταν απο μονος του μετα την βαρδυα (η μητερα του ειχε παει κατα την διαρκεια.

Δεν εχει τεθει κανενα θεμα,ο,τι και αν εχουμε πει.

Ολα μια χαρα,υποτιθεται οτι δεν θα το ξαναεκανε αυτο (το να εξαφανιζεται) ειχαμε λυσει το οικονομικο (οχι με τις τραπεζες-μεταξυ μας και συνεχιζαμε μια χαρα,κανονικα,αγαπημενοι και ολα.

Και μετα με το εξωδικο του αδερφου του και με το κωλοφεις ξαναμανα.

Καλα,εγινε χαλασμος εδω,αν με δειτε νευριασμενη θα καυαλαβετε,αλλα και?Εκει που μας χρωσταγαν,μας πηραν και τον γαιδαρο?

 

Chris2008,εχεις δικιο,προσπαθω να σας τα λεω οσο πιο αντικειμενικα μπορω,οσο γινεται,αλλα και βεβαια τον αγαπαω.Ποτε να μου φυγει,τον εχω δει και καθολου?

 

Fraoulopoulitsa,εχω αντρα ναυτικο,πατερα ναυτικο,αδερφο ναυτικο και μαντεψε-κι'εγω ημουν ναυτικος.Τα ξερω ολα αυτα για τα λιμανια και τις βαρδιες.Το θεμα ειναι πως ο αντρας μου δεν ειναι τυπος που θα το επιδιωξει,πρεπει να το βρει ετοιμο το ψητο,εκτος και αν μεσα στις αλλαγες του ειναι οτι εγινε κυνηγος.Γι'αυτο ελεγα οτι πιο πολυ φοβαμαι μελος του πληρωματος.Γιατι ειναι και ομορφος,

 

Alice6,σ'ευχαριστω,γλυκια μου,ειλικρινα εχθες δεν εβγαινε η μερα αν δεν μιλουσα με καποιον.Το θεμα της δουλειας πρεπει να αναβληθει για καποιους μηνες,μετα θα το τακτοποιησω σιγουρα.Αν δεν φτιαξουν ολα-που δεν το βλεπω.

 

Sam,κοριτσακι μου υπεροχο που σε εσκασα εχθες,θα προσπαθησω.Ειπαμε,δεν μπορω να κανω απολυτως τιποτα δυστηχως.

 

Και daniela μου,θα το εκανα,νομιζεις θα καθομουν?Αλλα τωρα,λογω ασθενειας και για πολυ καιρο δεν θα ειμαι-πως να στο πω-δεν θα με φλερταρει κανεις και δεν ειμαι σε περιοδο τωρα που θα ανησυχησει μηπως κανω κατι.Ασε που ποτε δεν με εχει ζηλεψει-το αιωνιο παραπονο μου.Και οταν με γνωρισε ημουν αστερι (παλιες,καλες εποχες).

 

 

Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ.

Παντα ειχα την αισθηση πως θα περασω μια ζωη μονη μου.Χωρις καποιον να μ'αγαπαει.Και δεν αννοω οπως μ'αγαπανε τα παιδια μου.

Και ολο γυριζει,γυριζει και εκει καταληγει.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ.

Παντα ειχα την αισθηση πως θα περασω μια ζωη μονη μου.Χωρις καποιον να μ'αγαπαει.Και δεν αννοω οπως μ'αγαπανε τα παιδια μου.

Και ολο γυριζει,γυριζει και εκει καταληγει.

 

Καλημερα ζουζουνα....νωρις νωρις σε βλεπω. Και εγω μια απο τα ιδια. Με ξυπνησε η περδικα απο τις 7...ελεος ομως.....:-( Παντως μεταξυ μας κιολας το παραπανω το λεω συνεχεια εγω......'Ι walk alone'......ασχημο συναισθημα. Αλλα μπορεις να κανεις κατι για να μην το αισθανεσαι? Ακομα και να του μιλησεις αν εκεινος δεν θελει να αλλαξει την συμπεριφορα του προς εσενα τπτ δεν γινεται. Μα εγω επιμενω ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ να εχεις δυο παιδια (καλα φες την γυναικα αμα δεν γουσταρεις) και να μην σηκωνεις τηλεφωνα και να μην παιρνεις? Και να παιρνεις μονο αμα σε ψανχει η δικια σου η μανα. Τι συμπεριφορα αλλοκοτη ειναι αυτη. Οταν σου δωθει ευκαιρια ΑΥΤΟ να του πεις χωρις πολλα πολλα. Και το αλλο με το facebook, δεν μου αρεσει, μα καθολου....Να σου πω υπομονη? Δεν ειναι αρρωστια να περασει. Ειναι κριμα να αισθανεσαι ετσι μεσα στον γαμο σου.....και καταλαβαινω αν και τα δικα μου ειναι πολυ πιο ελαφριας μορφης.....(ειναι?)....απλα δεν θελω ακομα να τα συζυτησω. Δεν μπορω. Γιαυτο δεν σου εστειλα και πμ. Αλλα ειμαι εδω να τα λεμε.....για οτι εχεις αναγκη...και αμα σκασω και εγω παρτε τα κουταλια και μαζεψτε με κοπελιες......ακομα εχω για να σκασω ομως......χεχεχε:wink: Τωρα ειμαστε εδω για σενα....!:mrgreen:...

Πω πω θα πεθανω σημερα....και κοιμηθηκα και 1 το βραδυ γιατι διαβαζα. Με 6 ωρες ειμαι ελεος......(σορρυ για το οφφ τοπικ)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ,Ελευθερια μου,λυπαμαι πολυ.Ελπιζω τα δικα σου να μην ειναι τιποτε,χαρα μου.

 

Αν αλλαξεις γνωμη σαφως και να μου στειλεις πμ.

 

Οσο για μενα,αυριο εχω μια πολυ σημαντικη εξεταση.Αν τις επομενες μερες δεν με παρει να με ρωτησει τι εγινε,προφανως δεν θα τον νοιαζει.

 

Σου στελνω πμ (τωρα θα φριξεις!).

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου διαβάζω από χθες αλλά δεν ήξερα τι να γράψω... Και εμένα θα με πονούσε ΠΟΛΥ αυτή η συμπεριφορά. Να χω θέματα σοβαρά με την πατρική οικογένεια, να έχω πρόβλημα υγείας η ίδια και να μη σηκώνει το τηλέφωνο να δει πως είναι τα παιδιά του, να μην έχει λαχτάρα να ρθει να τα δει! Σε ότι αφορά τα παιδιά τρελαίνομαι. Αλλά μας λες πως ως σύντροφος πάντα έτσι ήταν. Τον ήξερες δηλαδή. Εγώ ας πουμε αν ο δικός μου άνδρας αποκτήσει τέτοια συμπεριφορά, θα τρελαθώ κανονικά. Γιατί δεν είναι έτσι. Γιατί αν έχω ας πουμε και πονοκέφαλο απλό είναι εκεί για μένα. Και επειδή ξέρει πως ο μεγάλος μου φόβος είναι αν αρρωστήσω με οποιοδήποτε τρόπο, μη πάθει τίποτα το παιδί, και να χωρίσουμε (μακριά από μας...) θα ναι μαζί μου για το παιδί του. Το ξέρω. Αν δεν συμβεί θα χαθώ μια ώρα νωρίτερα... Το facebook δεν είναι κάτι τρομερό. Και ο άνδρας μου έχει και έχει γυναίκες και εγώ και έχω κυρίως άνδρες. Αλλά είναι σύνηθες. Πάντα ασχολούμασταν με το ίντερνετ κ.λπ. Ναι ζηλεύω. Αλλά σκέφτομαι πως αυτός θα πρεπε να μου κάνει κάθε 2 ώρες σκηνή που μιλάω με τόσους άνδρες.

Στο θέμα σου τώρα, κοίτα να σαι δυνατή. Δεν ξέρω τη συνταγή, εύχομαι να τη βρεις. Πρώτα για σένα και τα μωρά σου και μετά για τους οικείους σου.

Δώστου τελεσίγραφο. 'Η συνέρχεσαι ή τελειώσαμε. Όχι για να τον ταρακουνήσεις, αλλά για να πας παρακάτω. Το σπίτι είναι δικό του άρα και των παιδιών σου και δεν έχεις να πας πουθενά. Έτσι κ αλλιώς αυτός δε ζει εκεί.

Εύχομαι πάνω απ όλα να είσαι υγιής και από εκεί και πέρα να σου πάνε όλα καλά.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

RavT,σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.

 

Δεν ηταν παντα ετσι ο αντρας μου,περα απο ενα περιστατικο πριν παντρευτουμε που σας ανεφερα και που το σκεφτομαι μπας και παρηγορηθω.Τους τελευταιους μηνες εχει αρχισει συστηματικα αυτο.

Το φεις ειναι μια αλλη ιστορια.Καταλαβαινεις,ειναι πραγματα που τα δεχεται καποιος και αλλα οχι.Εγω ημουν ετσι ολη μου την ζωη και καθετη σ'αυτο.

Τελεσιγραφο του εχω δωσει και παλια.Σου απανταει "Εγω δεν σε διωχνω και ουτε θα σε χωρισω ποτε".Και συνεχιζει το ιδιο βιολι.

 

Πως να σας το πω...

ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ!

 

Ειναι πως το λενε,αξιαγαπητος.Και σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλος ανθρωπος.

Μαλλον εγω του βγαζω τον χειροτερο του εαυτο,τι να πω.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις είναι μιας μορφής εγκατάλειψη από την πλευρά του. Το θέμα είναι το κάνει συνειδητά, ή η ψιλοαναισθησία είναι στοιχείο του χαρακτήρα του, το οποίο γνώριζες και είχες αποδεχθεί, αλλά τώρα που περνάς πραγματικά δύσκολα, ήθελες να κάνει την "υπέρβαση" και να σε στηρίξει επιτέλους;

Του έχεις μιλήσει ανοιχτά για το πώς σε κάνει να νιώθεις; Μην περιμένεις να μαντέψει, και δεν είναι ανάγκη να το βάλεις σαν τελεσίγραφο, ή κάνεις αυτό ή ....

Μήπως πρέπει ν' αρχίσεις να του στέλνεις μυνήματα στο fb, με το πώς περνάς κάθε μέρα για να σ΄ακούσει καλύτερα;

Και συμφωνώ ότι σου έχουν πέσει πάρα πολλά μαζεμένα και δεν είναι καλή εποχή για να πάρεις αποφάσεις.

Σου εύχομαι πραγματικά να φτιάξουν τα πράγματα και προπαντός να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω,Ζεττα μου για τις ευχες.

 

Η αληθεια ειναι πως ναι,ειναι ψιλοαναισθητος η αναλογως την κατασταση τον αποκαλουμε ψυχραιμο.Οι δικοι του τον αποκαλουν πολυ κλειστο χαρακτηρα,που θα παει σκαστος γιατι δεν μιλαει καθολου.

Εγω λεω πως ειναι λιγο απ'ολα.

Και μπορει στην προκειμμενη φαση να το κανει και συνειδητοποιημενα.Λιγο απ'ολα δηλαδη.

Οσον αφορα το πως αισθανομαι,2 φορες που εγινε παλι αυτο πιστεψε με,το καταλαβε πολυ καλα.Δεν ξερω αν με ενιωσε,αλλα το καταλαβε.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Christianna μου τα πεθερικά σου σε στηρίζουν? Αγάπη μου σε καταλαβαίνουμε όλες είναι οντως πολυ δύσκολη η θέση σου όλα σου έχουν πέσει πάνω σου και το κερασάκι της τούρτας ειναι ο άντρας σου οπου αυτό δεν τρώγεται με τίποτα ..... Εσυ σε αυτή τη φάση που είσαι σήμερα που ξύπνησες τι σκέφτεσαι να κάνεις μπας και μπορούμε όλες να σου δώσουμε συμβουλές με βάση την δικιά σου επιθυμία να μην λεμε και εμείς αλλα που εσυ δεν επιθυμείς

Link to comment
Share on other sites

Τα πεθερικα μου με βοηθανε πολυ με τα παιδια,αλλα εχω την αισθηση οτι αυτη την φορα δεν θα ανακατευτουν,οχι οτι το ηθελα,αλλα αγχωνομαι μηπως μιλησανε μαζι του και τους ειπε κατι που σ'εμενα δεν εχει πει ακομα...Πχ,οτι θα το τελειωσει το θεμα.

 

Σωτηρια μου,δεν μπορειτε να με βοηθησετε καπως αλλιως,μονο με την παρεα σας και την γνωμη σας.Αν δεν ειχα και αυτο,αστα να πανε!

 

Αυτο που εγω θελω να κανω ειναι να μαθω.ΝΑ ΜΑΘΩ.

Συμβαινει αυτο,αυτο και αυτο.Και να ειναι αληθεια.Και συντομα.Γιατι καθε μερα ειμαι και χειροτερα.

 

Τρεχα γυρευε δηλαδη.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Βρε christiana πολλή ηττοπάθεια έχει πέσει.... σιγά που δεν θα σε αγαπάει κανείς. Ψάξτο λίγο καλύτερα, ή αγάπα εσύ τον εαυτό σου λίγο περισσότερο. Μπορεί να φταίει και αυτό:) Όσο για το πρόβλημα υγείας που αναφέρεις, καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις να το κατονομάσεις, απλά μία ερωτησούλα: απειλείται η ζωή σου από αυτό? ή είναι ιάσιμο, απλά ταλαιπωρία? Συγνώμη εάν φαίνομαι αδιάκριτη, ελπίζω να μην είμαι και τόσο, από ενδιαφέρον ρωτάω και όχι από περιέργεια. Μου έχει κάτσει στο κεφάλι η περίπτωσή σου από χθες....

Link to comment
Share on other sites

Οχι,βρε μπουμπου,μια χαρα με αγαπαει,αφου ειμαι γλυκητατη :D.

Και πολλοι αλλοι,αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το αν ειμαι μονη η οχι.

 

Τωρα η αλλη η ερωτηση ειναι παγιδα.

 

Πως να σου το πω....Αν η εξεταση που θα κανω αυριο ειναι καλη,τοτε ολα οκ.Απο'κει και περα με λιγη ηρεμια,παμε καλα.Οχι η σωματικη μου υγεια δεν κινδυνευει.

Η ψυχολογικη και εγκεφαλικη μου αμεσα και σοβαρα.

 

Αναλογα με το αποτελεσμα,θα σας πω και τι παιζει ακριβως.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου βρε cristiana με τα αινίγματά σου!

Μ' έχεις βάλει τώρα να προσπαθώ να μαντέψω τι είναι αυτό που δεν απειλεί τη σωματική σου υγεία αλλά την ψυχολογική και την εγκεφαλική.:roll:

 

Εύχομαι όπως και να'χει να πάνε ΟΛΑ καλά και να έχουμε ευχάριστα νέα από σένα σύντομα. Και να μας λύσεις και το αίνιγμα, μη μείνουμε με την απορία.:mrgreen:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

christiana08 μου, λυπήθηκα πολύ μ' αυτά που διάβασα, έχεις περάσει τόσες δυσκολίες και τελικά πάλι δεν μπορείς να "σηκώσεις κεφάλι".

Πρέπει να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου.

Δεν στέκομαι στο φέιςμπουκ, αδιαφορώ παντελώς για το αν έχει ή όχι λογαριασμό.

Όμως στέκομαι ότι στο οτι δεν απαντάει στα τηλεφωνήματά σου κι έχετε και μικρά παιδιά, θα μπορούσες να τον ψάχνεις για πρόβλημα του παιδιού, δεν κατάλαβα δηλαδή γιατί δεν το σηκώνει?

Επίσης, στέκομαι στο ότι δεν έρχεται να σας δει, έστω να δει τα παιδιά.

Για το ότι δεν σου συμπαραστέκεται στα προβλήματα υγείας των γονιών σου, θα το αφήσω κι αυτό λίγο στην άκρη, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο ευαίσθητοι.

Για το ότι ρισκάρει την υγεία σου όμως γίνομαι σκύλα! Είναι απαράδεκτο.

Την κακή οικονομική διαχείριση την αφήνω κι αυτή στην άκρη, πολλοί άντρες είναι ανίκανοι και ανίδεοι.

Άρα, τα προβλήματά σου έχουν να κάνουν πρώτον με την υγεία σου, δεύτερον με την υγεία των γονιών σου και τρίτον με το ότι ο άντρας σου δεν επικοινωνεί και δεν έρχεται να δει τα παιδιά.

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Τον γράφεις εκεί που δεν πιάνει μελάνι και θα ξανασχοληθείς μαζί του και με τη σχέση σας, αφού θα έχεις ορθοποδήσει σε σχέση με τα άλλα θέματα, δηλ. της υγείας σου και της υγείας των γονιών σου.

2. Συνεχίζεις να μένεις στο σπίτι, συνεχίζεις να λαμβάνεις κανονικά τα χρήματα που σου στέλνει για τα του σπιτιού και των παιδιών σου. Δεν είναι καιροί για περηφάνειες και ακαταδεξιές.

3. Εύχομαι και είμαι σίγουρη ότι η αυριανή εξέταση θα είναι άψογη και τουλάχιστον θα κλείσει αυτό το μέτωπο. Όταν με το καλό θα είσαι σε θέση να δουλέψεις, θα δουλέψεις, μέχρι τότε το ξεχνάς.

4. Δίνεις όλη σου την προσοχή στους άρρωστους γονείς σου και στα κοριτσάκια σου. Δεν ασχολείσαι με τον άντρα, σε θέλει δε σε θέλει, δεν είναι καιρός να χάνουμε χρόνο με το μάδημα της μαργαρίτας, ούτε με την ανάγνωση των ζωδίων και τι μέλλει γενέσθαι με την έκλειψη στον καρκίνο!

5. Δεν τον παίρνεις τηλέφωνο, δεν του στέλνεις μήνυμα. Αδιαφορείς, σαν να μην υπάρχει ένα πράγμα. Αν σε πάρει, μίλα του αδιάφορα σαν να μην τρέχει τίποτε, κάνε τον κινέζο κι, αν ακούσεις καμιά χαζομάρα, κάνε σαφές ότι τώρα για σένα πρώτο ρόλο έχει η υγεία σου, η υγεία των γονιών σου και τα παιδιά σου και όλα τα άλλα σου φαίνονται μικρά κι ασήμαντα. Αν έρθει να σας δει, να έχεις μια φυσιολογική έως αδιάφορη συμπεριφορά, δηλ. ούτε να γίνεις χαλί να σε πατήσει από τη χαρά σου, ούτε να αρχίσεις να γκρινιάζεις και να προσπαθείς να λύσεις τα άλυτα. Αυτά δεν λύνονται τώρα.

6. Εάν είχα εγώ παιδιά και μου έκανε τέτοια κόλπα, θα κοίταγα μόνο τα παιδάκια μου και θα τον έγραφα. Δεν θα άφηνα τον εαυτό μου να πέσει, επειδή ο κύριος αποφάσισε να μπεμπεκίσει και να κάνει βλακείες, για να μου τραβήξει την προσοχή.

Δεν ξέρω τι θέλει ο άντρας σου και τι ζητάει αλλά η συμπεριφορά του δείχνει ότι έγινε αυτός παιδί και θέλει την προσοχή σου. Γιατί, αν απλώς δεν σε ήθελε, τουλάχιστον θα φρόντιζε να δει τα παιδιά του κι εσένα θα σε έγραφε. Κάτι θέλει να σου πει ο ποιητής αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό και στη φάση που είσαι, δεν θα βγάλεις και την κρυστάλλινη σφαίρα να μάθεις, άμα θέλει, ας σου πει τι θέλει, μεγάλος άντρας είναι, ας εκφράσει τις απόψεις και τα θέλω του.

Όταν τακτοποιηθούν τα θέματα υγείας, τότε θα έρθει η ώρα να τακτοποιήσεις κι αυτό το θέμα.

Μέχρι τότε το τρίπτυχο των ενδιαφερόντων σου και των προτεραιοτήτων σου πρέπει να αφορά εσένα, τα παιδιά σου και τους άρρωστους γονείς σου.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

διάβασα αρκετά μηνύματα αλλά όχι όλα

να πω ότι σαφώς χρειάζεται επειγόντως να ξανά-αναλάβεις την διαχείριση των οικονομικών σας !!!!

Εαν νιώθεις κουρασμένη ή οτι δεν αντέχεις κ.α θα σου πρότεινα να έπαιρνες μια βοήθεια για το σπίτι , για να μπορείς να ασχολείσαι με το "οικονομικό" .

απο ότι καταλαβαίνω το θέμα του να παει καλα η οικογένεια σε τουζει και σε καίει !!!!

είσαι καρκινάκι ομολογουμένως και φαίνεται αυτό .

όσο για τον καλό σου τώρα δημιουργεί face όταν δεν είναι καλά με σένα !!!!

Όταν νοιώθει ότι ζορίζεται και δεν αντέχει δεν ξέρει τι να κάνει, τότε δυστυχώς μπλοκάρει και απλά δεν κάνει τίποτε ......

δεν σε συνάντα γιατί φοβάται τους τσακωμούς και απλά χάνεται για να μην τον μαλώσεις .

εγώ τις κατανοώ όλες τις αντιδράσεις του , ειναι ενα παιδάκι που δεν εχει μεγαλώσει ,

σαφώς και σε αγαπά και σε νοιάζεται και σε θέλει απλά πελαγώνει σε υπερ-βολικό βαθμό και σίγουρα πίσω απο ολα αυτα θα υπάρχει μια λογική εξήγηση αν αναζητήσουμε τις παιδικές του αναμνήσεις αλλα δεν είναι επι του παρόντος.

εσύ ξέρεις πως να φέρεις τον αντρα σου δίπλα σου χωρίς φωνές και υστερίες .

πράξτω . και μετα μπορείς με ομορφο τροπο να του λες τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις με του αλλους , αυτο το αντέχει με τον ίδιο όμως ολα θα πρεπει να ειναι καλά .

είναι μερικοί άνθρωποι που αντέχουν στην πίεση είναι και πάρα πολύ άλλοι που χρειάζονται άλλους τρόπους αντιμετωπίσεις .

πάνω από όλα θα βάλεις την υγειά σου και την ηρεμία σου - για αυτό σου λέω να αναλαβεις πάλι τα οικονομικά - για καθαρά δικό σου όφελος . κυρίως ψυχικό !!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες πολυ για τις συμβουλες και για τις ευχες.

 

Διαβαζω και ξαναδιαβαζω τις απαντησεις και τωρα σκεφτομουν ποσο τραγικο ειναι που τις βρισκω ολες τις αποψεις πιθανες.

Δεν κλινω δηλαδη προς καπου,ολα μου φαινονται πιθανα και πραγματα που θα μπορουσαν να ισχυουν.

Κοινως ο αντρας μου δεν ειναι ανθρωπος που καταλαβαινεις πως νοιωθει.Οταν ειμαστε καλα,ειμαστε ΠΟΛΥ καλα,λες και ειμαστε ακομα στην αρχη.Οταν κατι συμβαινει,δεν μπορει κανεις να καταλαβει τι σκεφτεται.

 

Δεν ξερω τι θα κανω,προς το παρον δεν τον παιρνω.

 

Δεν ξερω,μια παθαινω πανικο και φρικαρω,πριν καμια ωρα ημουν μια χαρα,τωρα αρχιζω και ξαναπεφτω,ανω κατω ειμαι.

 

Ο,τι ειναι να γινει,θα γινει,η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

κριστιανα μου ενα θα σου πω κοριτσακι μου να ξερεις οτι η μαμα σου δεν θα κανει αλλο παιδι σαν εσενα οπατε συνδεσε τον με καιρο κ συνεχισε την ζωη σου με τα παιδακια σου κ μην ασχολεισε μ αυτα που κανει

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω,χαρα μου.Ζοριζομαι πολυ,βεβαια,αλλα ενταξει.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα τι εγραψαν τα αλλα κοριτσια,μονο το αρχικο σου ποστ...

Δυο ερωτησεις μονο:εισαι οικονομικα ανεξαρτητη;Δουλευεις;Αν η απαντηση σε αυτα τα δυο ειναι ναι τοτε ανοιξε την πορτα και δειξτου το δρομο (ή τη θαλασσα εν προκειμενω)...Αν σε αγαπαει θα φανει απο την αντιδραση του.

 

Αν νιωθεις οτι σε βαρεθηκε,μαλλον εχεις δει κι αλλα πραγματα...Οι γυναικες τα καταφερνουμε πολυ καλυτερα χωρις αντρες στη ζωη μας...

 

Τα μονα πλασματα που αξιζει να ζησουμε (καλα και ασχημα) και να πεθανουμε για αυτα, ειναι ΜΟΝΟ τα παιδια μας...

 

Ειμαι σκληρη και απολυτη, το ξερω, αλλα μου φαινεται οτι πολλη υπομονη τους κανουμε τους αντρες μας...Βαζω και την παρτη μου μεσα...

Link to comment
Share on other sites

 

Παντα ειχα την αισθηση πως θα περασω μια ζωη μονη μου.Χωρις καποιον να μ'αγαπαει.Και δεν αννοω οπως μ'αγαπανε τα παιδια μου.

Και ολο γυριζει,γυριζει και εκει καταληγει.

 

Τόσο καιρό σε έψαχνα και τώρα βλέπω αυτό...:(

 

Λυπήθηκα τόσο πολύ...Για να είμαι ειλικρινής 2 σενάρια πιθανά είχα βάλει με το μυαλό μου...Ή ότι έχασες κάποιον από τους γονείς σου, ή ότι ήσουν έγκυος και δεν θα έμπαινες μέχρι να γεννήσεις....Το σενάριο που παίζει ομολογώ ότι ούτε καν το είχα φανταστεί...

 

Κανείς δεν θα μπορούσε να με καλύψει καλύτερα από την Ιόλη...

 

Χριστιανάκο μου, δεν είναι ώρα για αποφάσεις...είσαι τόσο ζορισμένη από παντού που αυτό που πραγματικά θα χρειαζόμουν αν ήμουν στη θέση σου θα ήταν κάτι να απασχολώ το μυαλό και την σκέψη μου για να μην τρελλαθώ...

Δεν ξέρω τι έπαθε ο άντρας σου και δεν ξέρει από που τον βαραίνει...Δεν θέλω όμως να βγάλω και συμπεράσματα...Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν είναι εντάξει...

Σε φιλώ, σε σκέφτομαι...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

.....

όσο για τον καλό σου τώρα δημιουργεί face όταν δεν είναι καλά με σένα !!!!

Όταν νοιώθει ότι ζορίζεται και δεν αντέχει δεν ξέρει τι να κάνει, τότε δυστυχώς μπλοκάρει και απλά δεν κάνει τίποτε ......

δεν σε συνάντα γιατί φοβάται τους τσακωμούς και απλά χάνεται για να μην τον μαλώσεις .

εγώ τις κατανοώ όλες τις αντιδράσεις του , ειναι ενα παιδάκι που δεν εχει μεγαλώσει ,

σαφώς και σε αγαπά και σε νοιάζεται και σε θέλει απλά πελαγώνει σε υπερ-βολικό βαθμό και σίγουρα πίσω απο ολα αυτα θα υπάρχει μια λογική εξήγηση αν αναζητήσουμε τις παιδικές του αναμνήσεις αλλα δεν είναι επι του παρόντος.

εσύ ξέρεις πως να φέρεις τον αντρα σου δίπλα σου χωρίς φωνές και υστερίες .

πράξτω . και μετα μπορείς με ομορφο τροπο να του λες τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις με του αλλους , αυτο το αντέχει με τον ίδιο όμως ολα θα πρεπει να ειναι καλά .

είναι μερικοί άνθρωποι που αντέχουν στην πίεση είναι και πάρα πολύ άλλοι που χρειάζονται άλλους τρόπους αντιμετωπίσεις .

πάνω από όλα θα βάλεις την υγειά σου και την ηρεμία σου - για αυτό σου λέω να αναλαβεις πάλι τα οικονομικά - για καθαρά δικό σου όφελος . κυρίως ψυχικό !!!!

 

 

ακριβως αυτα σκεφτομαι κι εγω...

και, δεν μπορει! τοσα χρονια μαζι του καπως θα εχεις μαθει κι εσυ να τον κουμανταρεις..! κανω λαθος?

τωρα η κατασταση πως ειναι? μιλησατε καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...