Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παραπανήσια κιλά & γονιμότητα.. μυθος η πραγματικότητα?


Recommended Posts

Κακά τα ψέματα όσο λιγότερα κιλά τόσο καλύτερα στην εγκυμοσύνη!

(Μμμ,μίλησε η σιλφίδα τώρα :mrgreen:)

Εγώ γέννησα πριν 2,5 χρόνια το αγοράκι μου,ξεκινόντας με ύψος 1.60 και 55 κιλά.Στην εγκυμοσύνη πήρα 10 κιλά με πολλή εγκράτεια και γέννησα στα 65 κιλά.

Τα έχασα όλα αλλά τα πήρα στη συνέχεια (άτιμος έγγαμος βίος)

Απολογισμός:Πρώτα γενέθλια Δημήτρη,η μαμά παραμένει 65 κιλά

Δεύτερα γενέθλια Δημήτρη,η μαμά έχει φτάσει τα 67 κιλά

Σύνολο 12 κιλά παραπάνω,έχοντας χάσει τα 10 της εγκυμοσύνης!Θέμα μάσας δηλαδή και όχι παιδιού

Τώρα προσπαθούμε για το δεύτερο και επισκέφτηκα διαιτολόγο γιατί δεν πήγαινε άλλο!Παρεπιπτόντως και ο δικός μου γυναικολόγος μου είπε να χάσω κιλά για να ξαναμείνω έγκυος.

Έφτασα αισίως τα 60 κιλά και ελπίζω να πάω έστω στα 55!

Μην απογοητεύεστε!

Elefantaki,Μαρίνα ή αλλιώς μαμά του Δημήτρη...

ybZRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και μετα ελεγε οτι το παιδι θα γεννηθει χοντρο και αλλα τετοια...η μπεμπα μου γεννηθηκε 2.900 :?οπωτε αν δεν εχεις καποιο αλλο προβλημα τα κιλα απο μονα τους δεν εμποδειζουν την συλληψη και την εγκυμοσυνη!!!

 

Δεν παίζει ρόλο το βάρος της μητέρας στα κιλά του εμβρύου.

Όμως τα μωρά που γεννιούνται από παχύσαρκες μητέρες έχουν την τάση να γίνουν και τα ίδια παχύσαρκα.

Χωρίς να είναι νόμος

Elefantaki,Μαρίνα ή αλλιώς μαμά του Δημήτρη...

ybZRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ax vre koritsakia mou, ti ma8ainei kaneis.........

Emena me exoune prhxei oloi.......... ma oloi................

Kai na xaseis kila.......... kai de 8a mporeseis na meineis egkyos............ kai 8a dyskoleyteis poly sthn egkymosynh........... kai 8a gennhseis me Kaisarikh.................

Oufffffffffffffffffffffffffffffff.............................

H Gynecologos mou pantws mou eipe.................... pws sigoura kapoio rolo paizoune ta kilakia ki an mporesw na kanw kati gia mena, gia thn psychologia mou, opws xarakthristika to e8ese, alla oi ormones mou, pou exoume ena 8emataki, den exoun ephreastei posws............ oyte to oti akomh den exw syllabei....... apla den etyxe!!!!!!!!!!!!!!

Xehasa pw sas.............. eimai 1.58 me 95 kila!!!!!!!!!!!! Ena wraiotato........... mhlaraki!!!!!!!!!!!!!!!!! Kai xerw pws otan me to kalo........ gkastrw8w.......... 8a to rixw sta frouta kai sta laxanika........ gia na mhn parw perissotero apo 10 kilakia........

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου!!εγω εχω υψος 1.70 και βαρος 79 κιλα οταν ξεκηνησε η εγκυμωσυνη ημουν 63 πηρα περιπου 25 κιλα!!!οι εξετασεις μου ηταν τελειες αλλα ο γυναικολογος με ειχε πικαρι πολυ και ηθελε να με στειλει σε ενδοκρινολογο και διατροφολογο χωρις λογο!!με εκανε να νιωθω απιστευτα ασχημα και τελικα τον αλλαξα στον 8 μηνα!!!ελεος πια 2 καμπυλες ζαχαρου των 100γρ με εβαλε να κανω και δεν πιστευε οτι ειμαι καλα. ζαχαρο μετα απο μια ωρα ειχα 83 ελεος μετα μου ελεγε οτι θα μου μεινουν και δεν θα μπορω να ταχασω!!!τι πραμα ειναι αυτο οσα κιλα θελω θα παρω και θα χασω!!

4 καμπυλες 2 μικρες 2 μεγαλες και 78 ζαχαρο γιατι δεν μας πιστευουν στην 4 εκλεγα απ τα νευρα μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κακά τα ψέματα όσο λιγότερα κιλά τόσο καλύτερα στην εγκυμοσύνη!

(Μμμ,μίλησε η σιλφίδα τώρα :mrgreen:)

Εγώ γέννησα πριν 2,5 χρόνια το αγοράκι μου,ξεκινόντας με ύψος 1.60 και 55 κιλά.Στην εγκυμοσύνη πήρα 10 κιλά με πολλή εγκράτεια και γέννησα στα 65 κιλά.

Τα έχασα όλα αλλά τα πήρα στη συνέχεια (άτιμος έγγαμος βίος)

Απολογισμός:Πρώτα γενέθλια Δημήτρη,η μαμά παραμένει 65 κιλά

Δεύτερα γενέθλια Δημήτρη,η μαμά έχει φτάσει τα 67 κιλά

Σύνολο 12 κιλά παραπάνω,έχοντας χάσει τα 10 της εγκυμοσύνης!Θέμα μάσας δηλαδή και όχι παιδιού

Τώρα προσπαθούμε για το δεύτερο και επισκέφτηκα διαιτολόγο γιατί δεν πήγαινε άλλο!Παρεπιπτόντως και ο δικός μου γυναικολόγος μου είπε να χάσω κιλά για να ξαναμείνω έγκυος.

Έφτασα αισίως τα 60 κιλά και ελπίζω να πάω έστω στα 55!

Μην απογοητεύεστε!

 

 

Ο γυναικολόγος σου σου είπε να χάσεις κιλά απο 65 για να μείνεις έγκυος????:shock::shock::shock::shock:

 

Δηλαδή αμα δεί ο γυναικολόγος σου εμας τις παραπάνω που βαράμε 95 -100 κιλά τι θα πεί ??? "Δες σας αναλαμβάνω φύγετε λόγω κιλών???":mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον χαχαχαχαχαχαχαα

Παντως κοριτσια οποια θελει για γιατρο γυναικολογο ειδικευμενο σε εγκυμοσυνες υψηλου ρισκου να μου πει να της πω τον δικο μου....

Οταν ημουν αθηνα (πριν μου συστησει ο δικος μου ο θεσσαλονικιος τον κουμπαρο του γυναικολογο ειχα παει σε δυο τρεις....και δεν με αναλαμβαναν λογω κιλων....)

Ο γιατρος μου ειναι Θεσσαλονικιος...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας γλυκές μου μανούλες, μη μανούλες, μελλοντικές μανούλες και μπαμπάδες ! Καλώς σας βρήκα ! Είμαι καινούργια στο πανέμορφο παρεάκι σας και χαίρομαι που είμαι εδώ.

 

Λοιπόν φίλες/οι μου... εγώ έχω ένα πρόβλημα/θέμα. Με τον άντρα μου αποφασίσαμε πως θέλουμε επιτέλους να κάνουμε ένα παιδάκι. Προσπαθούμε εδώ και 1 με 1.5 μήνα. Και όταν είμαι στις γόνιμες μέρες μου και γενικά αρκετές φορές και πέρα απ'αυτές τις μέρες. Πλέον όμως έχει περάσει 1.5 μήνας και ακόμα τίποτα από αποτελέσματα. Ίσα ίσα που μου ήρθε και κανονικά η περίοδός μου πριν λίγες μέρες και τέλειωσε εχθες (18.03.2013). Έχουμε κάνει εξετάσεις κλπ και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Μπήκα λοιπόν σε ένα site πρόσφατα και μια κοπέλα έγραφε για πάχος, κιλά κλπ αλλά δεν της είχανε απαντήσει, όμως με έβαλε σε σκέψεις. :( Και σας ρωτώ λοιπόν... παίζει ρόλο το ότι έχω παραπάνω βάρος, κιλά, πάχος κλπ στο ότι δεν έχω πιάσει ακόμα ενώ προσπαθούμε τόσο:?: Και γενικά, παίζει ρόλο το πάχος:?: Για ποιό λόγο και πόσο ρόλο:?: Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την σημασία και τον χρόνο σας. Σας φιλώ γλυκά και να προσέχετε ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

καταρχας τι εννοεις οταν λες οτι προσπαθειτε τοσο??τον 1,5 μηνα??

καθε μηνα εχεις 25% πιθανοτητες να πιασεις το μπεμπε γ αυτο χαλαρωσε κ απολαυσε το.

τωρα για τα κιλα...καλο ειναι να μην υπαρχουν.δημιουργουν προβληματα στη διαρκεια της εγκυμοσυνης (πιεση ,ζαχαρο κτλ)οχι παντα,αλλα υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα.

εγω κανω εξωσωματικες κ ο καινουριος ενδοκρινολογος ,μου απαγορευσε να κανω την επομενη,αν δε χασω 10 κιλα!δυσκολευουν τη συλληψη κ τη διατηρηση της κυησης μου ειπε).

επισης για ποσα κιλα παραπανω μιλαμε?ολα αυτα που σου εγραψα,ισχυουν για δεικτη μαζας σωματος γυρω στο 35.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

καταρχας τι εννοεις οταν λες οτι προσπαθειτε τοσο??τον 1,5 μηνα??

καθε μηνα εχεις 25% πιθανοτητες να πιασεις το μπεμπε γ αυτο χαλαρωσε κ απολαυσε το.

τωρα για τα κιλα...καλο ειναι να μην υπαρχουν.δημιουργουν προβληματα στη διαρκεια της εγκυμοσυνης (πιεση ,ζαχαρο κτλ)οχι παντα,αλλα υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα.

εγω κανω εξωσωματικες κ ο καινουριος ενδοκρινολογος ,μου απαγορευσε να κανω την επομενη,αν δε χασω 10 κιλα!δυσκολευουν τη συλληψη κ τη διατηρηση της κυησης μου ειπε).

επισης για ποσα κιλα παραπανω μιλαμε?ολα αυτα που σου εγραψα,ισχυουν για δεικτη μαζας σωματος γυρω στο 35.

Γεια σου φίλη μου. Ομολογώ πως αυτό για τις πιθανότητες δεν το γνώριζα. Τελικά ίσως να μην είμαι και τόσο ενημερωμένη όσο πίστευα μιας και διαβάζω τόσα βιβλία πάνω σε αυτό το θέμα κλπ. Γνωρίζω πως υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά εγώ άλλο ρωτάω. Δεν μιλάω για την διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά για το διάστημα μέχρι να καταλήξουμε στην εγκυμοσύνη. Στην σύλληψη δηλαδή. Κοίταξε να δεις... είμαι 1.74 (ύψος) και πλέον είμαι γύρω στα 90 με 92 (κιλά). Αλλά με τον καιρό κατεβαίνουν λόγω το ότι έχω κάνει μία εγχείρηση για αυτό το σκοπό. Φαντάσου πως μέχρι πριν κάποιους μήνες (και προ εγχείρησης), ήμουνα 135 κιλά. Οπότε πάνω σ'αυτό ρωτάω... μήπως φταίει αυτό και πρέπει να χάσω κι άλλα για να το πετύχω; Παίζει τόσο σημαντικό ρόλο πια στο να με δυσκολεύει τόσο πολύ αυτός ο λόγος μόνο; Και πόσο ρόλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσι!απο οτι καταλαβαινω εισαι λιγακι νταρντανα!δεν πειραζει!σημασια εχει να μην εχεις ηδη παθολογικα προβληματα!

για μενα δεν υπαρχει περιπτωση να μην πιασεις παιδι λογω κιλων...καμια!απλα οταν με το καλο μεινεις εγγυος θα πρεπει να προσεξεις πααααααρα πολυ ωστε να παρεις το πολυ 8-9 κιλα!σε τετοιες περιπτωσεις σου δινουν διατροφη,γιατι αν παρεις πολλα κιλα μετα παιζει να εχεις θεματακι με ζαχαρο και πιεση,οπως σου ανεφερε και η nikol,που επιβαρυνουν το μωρακι!

παντως ειναι ολα σχετικα!εχω δυο αδερφες,η μια παρα πολυ αδυνατη η αλλη παχυσαρκη(υψος 1,65 και 120-130 κιλα).....η παχια λοιπον οταν εκανε το 3ο παιδι ηταν ηδη σε αυτα τα κιλα και δεν εκανε ουτε ζαχαρο ουτε τιποτα!!!απλα να ξερεις οτι σε τετοιες περιπτωσεις πας κατευθειαν καισαρικη!!

γιαυτο λοιπον χαλαρωσε...δεν ειναι λογος τα κιλα που εχεις παραπανω!ουτως η αλλως δεν προσπαθητε και χρονια ολοκληρα και δεν γινεται τιποτα!καμια φορα οσο περισσοτερο το θες τοσο αργει να ερθει!χαλαρωσε,προσεξε λιγο την διατροφη σου και με το καλο να μεινεις εγγυος και ολα θα πανε καλα!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Themida_07 δεν είμαι διατροφολόγος αλλά έχω διαβάσει 3-4 βιβλία και άπειρες αναφορές σε site σχετικά με διατροφή και γονιμότητα. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι σίγουρα τα κιλά μπορούν να παίξουν ρόλο στη σύλληψη, στην δική σου όμως περίπτωση δε μπορεί να πει κανείς ότι φταίει αποκλειστικά αυτό που δεν έχεις μείνει έγκυος γιατί απλά είναι ακόμη πολύ νωρίς. Όπως σου είπε και η nikol οι πιθανότητες εγκυμοσύνης κάθε μήνα είναι πάρα πολύ μικρές και συνήθως οι γιατροί συστήνουν τουλάχιστον 1 χρόνο προσπαθειών πριν αρχίσεις να αναζητάς αιτίες υπογονιμότητας. Άρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις τακτικές επαφές με το σύζυγό σου και πέρα των γόνιμων ημερών, να ακολουθείς μια ισορροπημένη διατροφή και να βάλεις την άσκηση στη ζωή σου, αν δεν το έχεις κάνεις ήδη δηλαδή. Να μην αγχώνεσαι και σύντομα να έρθει το μπεμπέ σου!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου καλησπέρα, θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία μιας και ανήκω στις παχουλονταρντάνες :wink: γυναίκες. Έμεινα πολύ εύκολα έγγυος, δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη από ζάχαρο, πίεση κλπ, η κοιλιά μου δεν φαινόταν καθόλου (εκτός από αυτή που προυπήρχε) αν και πήρα 7 κιλά. Σαφώς είναι καλύτερα να μην υπάρχουν περιττά κιλά αλλά πραγματικά δεν πιστεύω ότι δυσκολεύουν μια σύλληψη.

Σου εύχομαι σύντομα με ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν το πρώτο πράγμα που ρώτησα τον γιατρό μου όταν αρχίσαμε εξετάσεις και προσπάθειες με την βοήθεια του. Μου είπε πως αν θέλω να χάσω θα είναι καλό για μένα. Δεν τον πειράζει απλά θα πρέπει να προσέξω λίγο όταν με το καλό έρθει η εγκυμοσύνη και ίσως έχουμε λίγο Διαβήτη της εγκυμοσύνης. Δεν μου είπε ποτέ, ούτε με αποθάρρυνε, ότι δεν μπορώ να κάνω παιδί λόγο των κιλών (1.75 ύψος με 95kg).

 

Μετά από 5 αποτυχημένες προσπάθειες είπα να ρωτήσω και τον ενδοκρινολογικό μου τι γίνετε σε τέτοιες περιπτώσεις, να ακούσω και κάποια δεύτερη γνώμη (όχι ότι δεν εμπιστευόμουν τον γυναικολόγο μου). Ο Ενδοκρινολόγος όταν τον ρώτησα, απλά χαμογέλασε λίγο και μου είπε, όταν με το καλό θα έχω τα ευχάριστα νέα, να τον πάρω αμέσως τηλέφωνο για να ελέγχουμε την ινσουλίνη σε τακτά διαστήματα, και πειράζοντας με μου είπε πως το χειρότερο που θα πάθω είναι το παιδί να είναι 3100+ παρά 2000 ή 2500.

 

Μακάρι να έρθει και 3500 να είναι δεν με ενδιαφέρει.

Όταν θέλει ο Θεός....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσι!απο οτι καταλαβαινω εισαι λιγακι νταρντανα!δεν πειραζει!σημασια εχει να μην εχεις ηδη παθολογικα προβληματα!

για μενα δεν υπαρχει περιπτωση να μην πιασεις παιδι λογω κιλων...καμια!απλα οταν με το καλο μεινεις εγγυος θα πρεπει να προσεξεις πααααααρα πολυ ωστε να παρεις το πολυ 8-9 κιλα!σε τετοιες περιπτωσεις σου δινουν διατροφη,γιατι αν παρεις πολλα κιλα μετα παιζει να εχεις θεματακι με ζαχαρο και πιεση,οπως σου ανεφερε και η nikol,που επιβαρυνουν το μωρακι!

παντως ειναι ολα σχετικα!εχω δυο αδερφες,η μια παρα πολυ αδυνατη η αλλη παχυσαρκη(υψος 1,65 και 120-130 κιλα).....η παχια λοιπον οταν εκανε το 3ο παιδι ηταν ηδη σε αυτα τα κιλα και δεν εκανε ουτε ζαχαρο ουτε τιποτα!!!απλα να ξερεις οτι σε τετοιες περιπτωσεις πας κατευθειαν καισαρικη!!

γιαυτο λοιπον χαλαρωσε...δεν ειναι λογος τα κιλα που εχεις παραπανω!ουτως η αλλως δεν προσπαθητε και χρονια ολοκληρα και δεν γινεται τιποτα!καμια φορα οσο περισσοτερο το θες τοσο αργει να ερθει!χαλαρωσε,προσεξε λιγο την διατροφη σου και με το καλο να μεινεις εγγυος και ολα θα πανε καλα!!!

Γεια σου φίλη μου ! :) Νταρντάνα; Χαχαχα... λόγω ύψους και βάρους μαζί εννοείς ε; Εντάξει. Το 1.74 μην το παίρνεις σιγουράκι 100%. Από 1.71 εώς 1.74 το πολύ να'μαι. Δεν το ξέρω σίγουρα. Πέρα απ'αυτό όμως, όχι. Προβλήματα υγείας κανένα απολύτως. Ίσα ίσα που πέρα από τα γυναικολογικά, έκανα και πρόσφατα εξετάσεις (γενικές) και δεν έχω τίποτα Δόξα Τω Θεώ. Τώρα όσον αφορά αυτό, πως αν πρώτα ο Θεός μείνω έγκυος (επιτέλους!), ίσως να έχω θεματάκια με ζάχαρο, πίεση κλπ, ομολογώ πως με τρόμαξε λιγάκι. Μήπως να το πάρω σοβαρά τελικά και να κοιτάξω να αγχωθώ με το να χάσω κανα κιλό για να τα καταφέρω φυσιολογικά; Και πέρα από όλα αυτά, ναι, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου πως όταν το θες πάρα πολύ, τότε αργεί και δυσκολεύεσαι. ΤΟ ΖΩ ! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από μένα!

Themida_07 δεν είμαι διατροφολόγος αλλά έχω διαβάσει 3-4 βιβλία και άπειρες αναφορές σε site σχετικά με διατροφή και γονιμότητα. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι σίγουρα τα κιλά μπορούν να παίξουν ρόλο στη σύλληψη, στην δική σου όμως περίπτωση δε μπορεί να πει κανείς ότι φταίει αποκλειστικά αυτό που δεν έχεις μείνει έγκυος γιατί απλά είναι ακόμη πολύ νωρίς. Όπως σου είπε και η nikol οι πιθανότητες εγκυμοσύνης κάθε μήνα είναι πάρα πολύ μικρές και συνήθως οι γιατροί συστήνουν τουλάχιστον 1 χρόνο προσπαθειών πριν αρχίσεις να αναζητάς αιτίες υπογονιμότητας. Άρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις τακτικές επαφές με το σύζυγό σου και πέρα των γόνιμων ημερών, να ακολουθείς μια ισορροπημένη διατροφή και να βάλεις την άσκηση στη ζωή σου, αν δεν το έχεις κάνεις ήδη δηλαδή. Να μην αγχώνεσαι και σύντομα να έρθει το μπεμπέ σου!

Καλή σου μέρα matala ! :) Ναι, όντως αυτό με τις πιθανότητες όπως είπα και παρακάτω, δεν το ήξερα. Αλλά ναι, αυτό κάνω... το έγραψα εξάλλου... πως και πέρα από τις γόνιμες μέρες μου, προσπαθώ αρκετές φορές και έχω συχνές επαφές με τον άντρα μου. Τώρα όσον αφορά την άσκηση στην ζωή μουυυ... γέλασα όταν το διάβασα γιατί βρήκες τον κατάλληλο άνθρωπο να το πεις ! Αν εννοείς γυμναστική κλπ, ούτε ζωγραφιστή με καρδούλες και λουλουδάκια δεν θέλω να την δω ! Χε,χε ! Αν πάλι εννοείς την απλή καθημερινή κίνηση και το όχι να κάθομαι όλη μέρα στον καναπέ, αυτό μάλιστα. Συμφωνώ και το κάνω ήδη. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου καλησπέρα, θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία μιας και ανήκω στις παχουλονταρντάνες :wink: γυναίκες. Έμεινα πολύ εύκολα έγγυος, δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη από ζάχαρο, πίεση κλπ, η κοιλιά μου δεν φαινόταν καθόλου (εκτός από αυτή που προυπήρχε) αν και πήρα 7 κιλά. Σαφώς είναι καλύτερα να μην υπάρχουν περιττά κιλά αλλά πραγματικά δεν πιστεύω ότι δυσκολεύουν μια σύλληψη.

Σου εύχομαι σύντομα με ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου!

Γεια σου γλυκιά μου Smor ! :) Πρώτα από όλα να σε ευχαριστήσω για την ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΗ ευχή που μου έδωσες στο τέλος. Έσκασα ένα χαμόγελο, ουυυυ... μέχρι και πίσω απ'τα αφτιά μη σου πω ! :) Απ'την αρχή χαμογέλασα με την προσωπική σου εμπειρία, αλλά με αυτό στο τέλος, ήρθε και έδεσε !!! Το ότι έμεινες πολύ εύκολα έγκυος είναι πολύ καλό απλά πιστεύω πως αυτό είναι στον άνθρωπο. Η νύφη μου πχ, μόνο το χέρι της να ακουμπήσει ο αδερφός μου, θα κάνει πεντάδυμα μη σου πω ! Πέρα απ'αυτά όμως, μπράβο σου που δεν είχες θέμα με υγεία, ζάχαρο, πίεση κλπ. Αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τα φιλιά μου και ελπίζω πολύ σύντομα να πιάσει η ευχούλα σου ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν το πρώτο πράγμα που ρώτησα τον γιατρό μου όταν αρχίσαμε εξετάσεις και προσπάθειες με την βοήθεια του. Μου είπε πως αν θέλω να χάσω θα είναι καλό για μένα. Δεν τον πειράζει απλά θα πρέπει να προσέξω λίγο όταν με το καλό έρθει η εγκυμοσύνη και ίσως έχουμε λίγο Διαβήτη της εγκυμοσύνης. Δεν μου είπε ποτέ, ούτε με αποθάρρυνε, ότι δεν μπορώ να κάνω παιδί λόγο των κιλών (1.75 ύψος με 95kg).

 

Μετά από 5 αποτυχημένες προσπάθειες είπα να ρωτήσω και τον ενδοκρινολογικό μου τι γίνετε σε τέτοιες περιπτώσεις, να ακούσω και κάποια δεύτερη γνώμη (όχι ότι δεν εμπιστευόμουν τον γυναικολόγο μου). Ο Ενδοκρινολόγος όταν τον ρώτησα, απλά χαμογέλασε λίγο και μου είπε, όταν με το καλό θα έχω τα ευχάριστα νέα, να τον πάρω αμέσως τηλέφωνο για να ελέγχουμε την ινσουλίνη σε τακτά διαστήματα, και πειράζοντας με μου είπε πως το χειρότερο που θα πάθω είναι το παιδί να είναι 3100+ παρά 2000 ή 2500.

 

Μακάρι να έρθει και 3500 να είναι δεν με ενδιαφέρει.

Όταν θέλει ο Θεός....

Καλημέρα Maria_Rose μου. :) Χμμμ... μου φαίνεται πως μας μπερδεύουνε τελικά λίγο οι γυναικολόγοι μας. Δεν τα μπορώ αυτά τα «Ναι μεν, αλλά...», με έχουνε τρελάνει. Κυριούλη μου (στον γυναικόλο μας απευθύνομαι και καλά!), πες μου, το και το. Τι ναι μεν, αλλά...! Απαπα... με αγχώνουν χειρότερα αυτά. Τέλος πάντων. Πάνω κάτω πάντως είμαστε στα ίδια (ύψος, βάρος) καλή μου Maria_Rose. Σου εύχομαι λοιπόν μέσα από την καρδιά μου με όλη μου την αγάπη, να αποκτήσεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ το μικρό σου σποράκι στην κοιλίτσα σου, να ανθίσει και να γίνει ένα πανέμορφο τριαντάφυλλο. :) Να προσέχεις και καλή τύχη !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σε έκανα και γέλασες!:D Φαίνεσαι ευχάριστος άνθρωπος και αυτό είναι καλό! Δεν χρειάζεται να τρέξεις κατευθείαν στο γυμναστήριο ένας καθημερινός περίπατος 30 λεπτά αρκεί, να χρησιμοποιείς σκάλες αντί για ασανσέρ και τέτοια. Νομίζω ότι η άσκηση, έστω και στην πιο ήπια μορφή της έχει την ικανότητα να σε αναζωογονεί!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Maria_Rose μου. :) Χμμμ... μου φαίνεται πως μας μπερδεύουνε τελικά λίγο οι γυναικολόγοι μας. Δεν τα μπορώ αυτά τα «Ναι μεν, αλλά...», με έχουνε τρελάνει. Κυριούλη μου (στον γυναικόλο μας απευθύνομαι και καλά!), πες μου, το και το. Τι ναι μεν, αλλά...! Απαπα... με αγχώνουν χειρότερα αυτά. Τέλος πάντων. Πάνω κάτω πάντως είμαστε στα ίδια (ύψος, βάρος) καλή μου Maria_Rose. Σου εύχομαι λοιπόν μέσα από την καρδιά μου με όλη μου την αγάπη, να αποκτήσεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ το μικρό σου σποράκι στην κοιλίτσα σου, να ανθίσει και να γίνει ένα πανέμορφο τριαντάφυλλο. :) Να προσέχεις και καλή τύχη !!! :)

 

Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί. Με έκανες και χαμογέλασα. Ευχαριστώ και σου εύχομαι και σένα ό,τι επιθυμείς!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...