Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΑΣ.


Recommended Posts

Φραουλιτσα,

και τον φθινοπωρο και την ανοιξη μπορεις να βαλεις φραουλιες.

 

Μπροκολα-κουνουπιδια-λαχανα

Μπορεις και απο σπορο να κανεις φυτα.Ειναι πανευκολο.

Ο ενας φακελος με σπορους,στοιχιζει 0,70 -0,90 λεπτα.Εσυ,επειδη θα βαλεις(ελλειψη χωρου) λιγα φυτα,θα ηταν προτιμοτερο να παρεις ετοιμα φυτα και να τα βαλεις.

Βορδιγαλειο πολτο θα βρεις σε ΟΛΑ τα γεωπονικα μαγαζια που πουλανε φυτοφαρμακα.

Η αγγουρια σας θα επιζησει.

 

ΥΓ.

Οι αγγουριες δεν ντρεπονται ποτε .

Παντα θελουν να δειχνουν τα ...........προνομια τους !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Morchelina,

για το ωιδιο στις αγγουριες και στις κολοκυθιες,θα ραντισεις μα βρεξιμο θειαφι.

Οι αγγουριες μου ειναι ολοζωντανες μεχρι και τελους Οκτωμβριου.

Τωρα εβαλα και αλλες και θα εχω μεχρι και τον Νοεμβριο

Στις ντοματιες,αν κοψεις τις κορυφες ,θα γινει το εξης :

Οι πρασινες ντοματες δεν θα μεγαλωσουν παραπανω και ολες,μικρες μεγαλες,θα κοκκινισουν σε πολυ μικρο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Φραουλιτσα,

και τον φθινοπωρο και την ανοιξη μπορεις να βαλεις φραουλιες.

 

Μπροκολα-κουνουπιδια-λαχανα

Μπορεις και απο σπορο να κανεις φυτα.Ειναι πανευκολο.

Ο ενας φακελος με σπορους,στοιχιζει 0,70 -0,90 λεπτα.Εσυ,επειδη θα βαλεις(ελλειψη χωρου) λιγα φυτα,θα ηταν προτιμοτερο να παρεις ετοιμα φυτα και να τα βαλεις.

Βορδιγαλειο πολτο θα βρεις σε ΟΛΑ τα γεωπονικα μαγαζια που πουλανε φυτοφαρμακα.

Η αγγουρια σας θα επιζησει.

 

ΥΓ.

Οι αγγουριες δεν ντρεπονται ποτε .

Παντα θελουν να δειχνουν τα ...........προνομια τους !!!!!

 

:P

 

Να’μαι πάλι!!

Αφού κουρέψαμε τις αγγουριές μας, πήγαμε σε μαγαζί για βοριγάλδειο πολτό και βρέξιμο θειάφι. Ο κύριος εκεί είπε ότι τώρα που οι θερμοκρασίες είναι πάνω από 30 βαθμούς το θειάφι θα κάψει τα φυτά κι έτσι δεν πήραμε...ν’αρχίσουμε να μετράμε αντίστροφα? (πάντως οι αγγουριές μεγαλώνουν αγγουράκια αυτές τις μέρες…).

Είδα στην εκπομπή κηπουρέματα ότι η μαγειρική σόδα σε νερό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το ωίδιο, επειδή υποπτεύομαι ότι μια αγγουριά μας έχει ωίδιο (άσπρα χνουδωτά σταμπάκια σε κάποια φύλλα) και μια που δεν ψέκασα ακόμα με τα άλλα 2 (θα πάω και σε ένα άλλο μαγαζί κι ελπίζω να πέσει και η θερμοκρασία στο ενδιάμεσο-αν και βρέχει συχνά είναι υψηλή) να κάνω μια απόπειρα με τη σόδα?

Τώρα έχουμε ένα νέο θεματάκι με τις ντοματιές μας: σε κάποιες από αυτές τα φύλλα έχουν αρχίσει και κιτρινίζουν κι έχουν καφετιές κηλίδες. Ανεβάζω φωτογραφίες (για να ρίξεις μια ματιά). Έχεις καμιά ιδέα τι είναι αυτό?

dsc03859k.jpg

 

dsc03861p.jpg

 

dsc03862s.jpg

dsc03863wq.jpg

dsc03863wq.jpg

υπάρχει τρόπος να το αντιμετωπίσουμε? Ευχαριστώ πολύ!!

 

ΥΓ: είδα τις νέες φωτό του κήπου σας πολύ καλές!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φραουλιτσα γεια σου.

Πολυ φοβαμαι οτιειναι μαλλον αργα.Οχι και 100%.

Οι ντοματιες,οπως τις βλεπω,σεν θα αντεξουν παραπανω απο εναν μηνα περιπου.

 

Αν θελεις,κανε αυτα που θα σου πω.Αν οχι,δεν πειραζει,του χρονου θα ειστε πιο πεπειραμενοι.

1)Ο γεωπονος,δεν σε ενημερωσε σωστα.

Δεν ραντιζουμε με θειαφι τις ωρες (ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ)που εχει υψηλες θερμοκρασιες.Νωρις το πρωι και αργα το απογευμα προς το βραδυ,εκει που οι θρμακρασιες ειναι κατω απο 27-28 βαθμους,

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΡΑΝΤΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΘΕΙΑΦΙ.

2)Ραντιστε πολυ σχολαστικα τις ντοματιες και τις αγγουριες,πρωτα με βορδιγαλειο πολτο και θειαφι .

Επειγοντως.

Την επομενη η την προηγουμενη ημερα,να κανετε ΜΠΑΝΙΟ ,στην κυριολεξια μπανιο, ολα τα φυλλα από τις ντοματιες με υγρο σαπουνι πιατων αραιωμενο με νερο.Και πολύ καλα να βραχουν οι κατω πλευρες τους.Αυτο το ραντισμα να το κανετε το μεσημερι που εχει πολύ ζεστη.ΚΑΤΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!

Το δευτερο ραντισμα,αυτό με το σαπουνονερο,είναι για τον Τετρανυχο που βλεπω να κανει ΠΑΡΤΥ πανω στα φυλλα.

 

Αυτά φιλη μου Φραουλιτσα.

Ισως και σωθουν τα φυτα και εχουν αυτό που επιθυμειτε.Μεγαλη διαρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου LAMAR. Τι κάνεις; Επιτέλους είδα τις σελίδες σου και πραγματικά έχεις εντυπωσιακό και αξιοζήλευτο κήπο. Αλήθεια, θα πρέπει να αισθάνεσαι ευτυχία όντας μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Μήπως σε βοήθησε ως αρχιτέκτων ο Θεούλης ύστερα από την εμπειρία Του στην Εδέμ; Επειδή όλα είναι τόσο επιτυχημένα!!! Μπράβο και πάλι μπράβο.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα πολύ ωραία!!!!Αυτά βλέπουμε εμείς εδώ στην Αθήνα και ζηλεύουμε!!!!!Να κάνω μια ερώτηση??????Πόσο χρόνο σας παίρνει να τα ποτίσετε όλα αυτά??Πιστεύω ότι σε κάποια θα έχετε και αυτόματο πότισμα.Και μετά παραπονιέμαι που έχω 5 γλάστρες στην βεράντα μου και βαριέμαι να τις ποτίσω.Και ακόμα μια ερώτηση.Υπάρχει κάποιο μυστικό για τις γαρδένιες???Έχω βάλει 3 γλάστρες και μου μαράθηκαν και οι 3!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλη GEODATOU

ολου του ειδους ....τα ποτισματα τα κανουμε,γιατι ειναι παρα πολλα.Υπαρχουν και περι τις 200 γλαστρες που ορισμενες αλλαζουν θεση και ποτιζονται με το χερι.

Οι γαρδενια ειναι δυστροπο φυτο.Δεν θελει πολυ νερο,δεν θελει καθολου μετακινηση και θελει ημισκιερο μερος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε κάνει καταπληκτική δουλειά! Μπράβο!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω μιας και είμαστε άσχετοι με τα θέματα της κηπουρικής. Έχουμε στον κήπο έναν φοίνικα, ο οποίος έχει κάποια κλαδιά στην κορυφή γεμάτα με κάτι στρογγυλούς καρπούς. Επειδή γεμίζει συνέχεια η αυλή από τους καρπούς που πέφτουν σκεφτήκαμε με τον άντρα μου να κόψουμε αυτά τα κλαδιά. Μπορούμε να το κάνουμε ή θα βλάψουμε τον φοίνικα; Ευχαριστούμε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Morchelina,

για το ωιδιο στις αγγουριες και στις κολοκυθιες,θα ραντισεις μα βρεξιμο θειαφι.

Οι αγγουριες μου ειναι ολοζωντανες μεχρι και τελους Οκτωμβριου.

Τωρα εβαλα και αλλες και θα εχω μεχρι και τον Νοεμβριο

Στις ντοματιες,αν κοψεις τις κορυφες ,θα γινει το εξης :

Οι πρασινες ντοματες δεν θα μεγαλωσουν παραπανω και ολες,μικρες μεγαλες,θα κοκκινισουν σε πολυ μικρο διαστημα.

 

Eίσαι πράγματι θησαυρός. Κάπου έχω θειάφι που δεν χρησιμοποίησα ποτέ λόγω άγνοιας και θα πάρω και βορδιγάλειο πολτό. Όχι δεν έχω κορφολογήσει ποτέ ντομάτες αλλά κάποιοι φίλοι γίναν οι ντομάτες τους 3 μέτρα και δεν καρποφόρησαν καθόλου. Εκεί σκέφτηκα ότι ενδείκνυται το κορφολόγημα.

 

Αχ δεν ξέρω αν έχουν οι αγγουριές μου ωίδιο γιατί τώρα λιάζομαι στις παραλίες της Μακεδονίας και ο καλός θεούλης βρέχει κάθε μέρα στο Καρπενήσι. Ότι επιζήσει θα το μολογήσει και όταν γυρίσω θα βάλω σε εφαρμογή τις συμβουλές σου.

 

Πώς βλέπεις τον τετράνυχο στα φύλλα της ντομάτας; Εγώ θα νόμιζα ότι είναι blight από μύκητες λόγω βροχής και ζέστης. Ποτέ δεν θεώρησα ότι έχω πρόβλημα από τετράνυχο αλλά μπορεί και να έχω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια!!!

 

Ελπίζω του χρόνου με την καθοδήγησή σου κι ο δικος μας λαχανόκηπος να είναι τόσο υγιής :)

 

απορία: οι πρώτες φωτό με ντομάτες έχουν πολύ παράξενο σχήμα. Τι ποικιλία είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κολλάει το "γηράσκω αεί διδασκόμενος" :D :D

Ας καταφέρουμε σε πρώτη φάση να κρατήσουμε υγιείς τις ντοματιές μας για όλη τη σεζόν και μετά θα δοκιμάσουμε και άλλες ποικιλίες :)

Πάντως, μετά το "κούρεμα" που έπεσε και στις αγγουριές και στις ντοματιές μας (κόψαμε όλα τα άρρωστα φύλλα), σα να πηγαίνουν κάπως καλύτερα. Καρπούς συνεχίζουν να δίνουν, οπότε δεν τα κάναμε όοοολα λάθος ;)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι έχω ντομάτες σαν τις τελευταίες φωτο. Κρατάω σπόρο και κάνω φυτώριο σε γλάστρα. Δεν νερουλιάζουν και είναι πολύ σαρκώδεις αλλά καμιά φορά γίνονται τεράστιες και μισό κιλό μια ντομάτα. Μήπως ξέρεις την ποικιλία τους γιατί το σπόρο τον πήρα χέρι χέρι; Και αν έχεις ευκαιρία μου λες και για τον τετράνυχο πώς τον καταλαβαίνουμε;

 

Το πιο καλό που βρήκα με το λαχανόκηπό μας είναι ότι τρώμε πιο πολλά λαχανικά. Πέρα που δίνω και σε φίλους, τον κόπο μου λυπάμαι να τον αφήσω να χαλάσει και να τον πετάξω οπότε το καλοκαίρι κάνουμς λαχανοωμοφαγία σε μεγαλύτερο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

LAMAR Καθε φορα που μπαινω και βλεπω τον κηπο σας ,χαζευω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτο που βλεπω ουαουυυυυυυυυ,συγχαρητηρια σε σενα και στη συζυγο!!!!!!!!

 

Ειλικρινα γαληνευω οταν παταω στο youtube και βλεπω τι εχετε φτιαξει,οτι και να πω ειναι λιγο,δεν υπαρχουν λογια για την ακριβεια...

 

Να στε παντα καλα με την οικογενεια σας και να τον χαιροσαστε τον κηπο σας.

 

 

(ζηλευω λιγακι τον κηπο σας φτου φτου να τον χαιρεστε :oops:)

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Morchelina,

λιγα λογια για τον τετρανυχο.

Ο τετρανυχος ειναι μια μικροσκοπικη αραχνη που δρα στην κατω πλευρα των φυλλων.

Εχει χρωμα κοκκινο η κιτρινο.Δυσκολα γινεται ορατος με γυμνο οφθαλμο.Με εναν μεγεθυντικο φακο, θα τον δεις πολυ ευκολα.

Υφαινουν μικρους ιστους στην κατω πλευρα των φυλλων . Συχνα παρατηρουνται κιτρινες κηλιδες στα φυλλα και στην συνεχεια κιτρινιζει ολο το φυλλο.

Αν η προσβολη του φυτου ειναι προχωρημενη,πολυ ευκολα και απο αποσταση περιπου μισου μετρου, θα διακρινεις τους ιστους στα φυλλα.

Για την καταπολεμηση του εχω αναφερθει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Ιστούς δεν έχω δει. Από αράχνες μόνο κάτι μεγάλες πράσινες έχω δει που τυλίγουν το φύλλο και κάνουν φωλιά. Φαντάσου ότι από φωτό νόμιζα ότι ο τετράνυχος είναι σκαθάρι γιατί οι φωτό ήταν σε μεγέθυνση. Καλά τελικά η κηπουρική είναι όπως το αμάξι και τα κομπιούτερ, από βιβλίο μόνο δε μαθαίνεται, θέλει πρακτική. Να' σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...