Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΑΣ.


Recommended Posts

Ο μικρός μου κηπάκος σε χώρο που μου παραχώρησε πολύ ευγενικά μία καλή φίλη. Είναι μόνο λαχανικά, τα λουλούδια είναι της φίλης μου. Lamar οι φωτο είναι πριν 15 μέρες περίπου, τώρα έχουν φουντώσει λίγο. Καλά μη νομίζεις ότι κόβουμε και ντομάτες. Τον Αύγουστο αρχίζουμε,τώρα κανά κολοκυθάκι μόνο, αλλά έχουμε μαρούλια ακόμη, κρεμμυδάκια φρέσκα, χόρτα.

 

Ντομάτες

12571231.jpg

 

 

Κολοκυθιές και στο βάθος πατάτες

83344021.jpg

 

 

Καλοκαιρινά ζαρζαβατικά. Καλά αυτές οι μελιτζάνες όπως τις έβαλα πριν ένα μήνα έτσι είναι.

51481254.jpg

 

 

 

Πατάτες, σε ένα μήνα θα έχουν γίνει.

31049017.jpg

 

 

Πιο πανοραμική άποψη

59197096.jpg

 

 

Και εδώ μιλάμε για σοβαρές καλλιέργειες, καλαμπόκι με φασόλι σε gran κλίμακα. Έχω τις 6 τελευταίες σειρές στα δεξιά και μου έχει βγει ο πάτος. Πλην οργώματος, φρέζας, όλα τα άλλα δια χειρός συν το κουβάλημα της κοπριάς. Άφησα ένα λεπτό το τσάπισμα για τη φωτο. Μισή ώρα η κάθε σειρά γιατί είμαστε και λεπτολόγοι. Καλά για μεροκάματο δεν μας έπαιρνε κανένας.

69040195.jpg

 

 

Ένα έχω να πω. Είναι βαριά η καλογερική. Καλλιεργούμε βιολογικά. Βασικά δεν ψεκάζουμε τίποτα ούτε χαλκό ούτε θειάφι, κακώς όμως δεν κάναμε το τσουκνιδόζουμο. Παλιότερα που έβαζα αλλού κήπο είχα ψεκάσει μόνο με τo βάκιλλο της Θουριγγίας για κάμπια στα λάχανα και δορυφόρο στις πατάτες. Δύο χρονιές μάζευα δορυφόρο με το χέρι, μπορεί και 500 έντομα κάθε φορά στην αρχή σε 150 τ.μ. πατάτα. Ευτυχώς φέτος γλύτωσα. Το θεωρώ αδιανόητο να ζει κάποιος από αυτό το επάγγελμα αποκλειστικά γιατί είναι πολύ οι αστάθμητοι παράγοντες. Π.χ. σε αυτές τις 15 μέρες που πέρασαν έριξε χαλάζι, ευτυχώς τη γλυτώσαμε, μετά μου έχει τύχει με καλοκαιρινές βροχές να πλακώσουν μύκητες στις πατάτες, δεν ξεκάζουμε, πάει το 30% της παραγωγής, δύο χρονιές είχα ποντίκια, άλλη χρονιά μπήκε ασβός στα καλαμπόκια, δύο χρονιές ξηρασία στέρεψε το νερό τον Αύγουστο για πότισμα. Είσαι εσύ και η φύση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους να ασχολουνται,εστω και κατα το ελαχιστον,με δικα τους κηπευτικα.

Και πανω απ ολα,να μη χρησιμοποιουν φυτοφαρμακα.

Φιλη μου Marchelina,

η γαλαζοπετρα και το θειαφι ειναι τελειως ακυνδινα και επιβαλλονται τουλαχστον τρια ραντισματα.

Η τσουκνιδα(το εκχυλισμα) ,δυναμωνει τα ζαρζαβατικα και τα κανει πιο ανθεκτικα σε ασθενειες.

Υπαρχει ομως και ενα ΑΚΑΡΙ που λεγεται τατρανυχος.

Αυτος καταστρεφει συντομα τις ντοματιες και τις μελιτζανιες.

Για την προστασια των φυτων,χρησιμοποιησε ΥΓΡΟ ΣΑΠΟΥΝΙ πιατων.

Αυτα ειναι τα δυο ισχυρα μου οπλα:ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ και ΥΓΡΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΠΙΑΤΩΝ.

Με αυτα τα δυο εχω ,καθε χρονια ,απ ολα τα καλοκαιρινα κηπευτικα,μεχρι πριν και τον Δεκαμβριο.

Σε οτι χρειασθει και μπορω,θα βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Να σου πω δεν έχουμε και ιδιαίτερα προβλήματα. Για το τσουκνιδόζουμο όμως είμαι ασυγχώρητη γιατί το ξέρω στη θεωρία, έχω δει πως γίνεται και το παραμελώ. Ή εκείνη την εποχή έχω τόσο τρέξιμο στον κήπο που δεν φαντάζει προτεραιότητα. Υγρό σαπούνι χρησιμοποίησα 1-2 φορές σε φασολιές. Αλλά εγώ έφταιγα. Πρώτα πότιζα πολύ και μετά έκανε μελίγκρα, ε τι περίμενα.

 

Για το χαλκό στο εξωτερικό έχει απαγορευθεί στις πατάτες γιατί συσσωρεύεται στο χώμα και από εκεί περνάει στους βολβούς. Τώρα βέβαια αν είναι να χάσεις όλη την παραγωγή και να αγοράζεις εμπορίου καλύτερα ρίξε χαλκό. Από τους γειτόνους μου είχα δει ότι βάζαν πολύ κοπριά ή χειρότερα λίπασμα γίνονταν η πατάτα ή η ντομάτα το φυτό θηρίο, πολύ τρυφερή και μετά ψέκαζαν με χαλκό νομίζω για να την "ψέσουν". Εγώ επειδή κουβαλούσα την κοπριά χειρωνακτικά έβαζα λιγότερη, γίνονταν τα φυτά της πατάτας μικρότερα αλλά στη ρίζα η παραγωγή μια χαρά, 1 προς 10 έφτανα.

 

Τώρα αν είχα καρποφόρα δένδρα ή αμπέλια θα ψέκαζα αλλά στα κηπευτικά δεν βλέπω πρόβλημα και βάζω 7η χρονιά φέτος.

Link to comment
Share on other sites

soevan07,

δεν γνωριζω την περιεκτικοτητα αυτου του ετοιμου εκχυλισματος και δεν μπορω να σου πω με σιγουρια.Γιατι ομως δεν μπορεις να βρεις? Η τσουκνιδα υπαρχει παντου.

Και αν καποιος γνωστος σου κινειται προς την επαρχια,ζητησε να σου φερουν οση θελεις.

Εσυ,τι ακριβως θα ραντισεις με τσουκνιδα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρομαι να βλεπω ανθρωπους να ασχολουνται,εστω και κατα το ελαχιστον,με δικα τους κηπευτικα.

Και πανω απ ολα,να μη χρησιμοποιουν φυτοφαρμακα.

Φιλη μου Marchelina,

η γαλαζοπετρα και το θειαφι ειναι τελειως ακυνδινα και επιβαλλονται τουλαχστον τρια ραντισματα.

Η τσουκνιδα(το εκχυλισμα) ,δυναμωνει τα ζαρζαβατικα και τα κανει πιο ανθεκτικα σε ασθενειες.

Υπαρχει ομως και ενα ΑΚΑΡΙ που λεγεται τατρανυχος.

Αυτος καταστρεφει συντομα τις ντοματιες και τις μελιτζανιες.

Για την προστασια των φυτων,χρησιμοποιησε ΥΓΡΟ ΣΑΠΟΥΝΙ πιατων.

Αυτα ειναι τα δυο ισχυρα μου οπλα:ΤΣΟΥΚΝΙΔΑ και ΥΓΡΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΠΙΑΤΩΝ.

Με αυτα τα δυο εχω ,καθε χρονια ,απ ολα τα καλοκαιρινα κηπευτικα,μεχρι πριν και τον Δεκαμβριο.

Σε οτι χρειασθει και μπορω,θα βοηθησω.

 

Γειά σου LAMAR,

 

εντυπωσιακό το αποτέλεσμα της δουλειάς σας. Μπράβο!!

 

Εμείς φέτος μετακομήσαμε σε μεζονέτα που μας έδωσε τη δυνατότητα στο πίσω μέρος να κάνουμε λαχανόκηπο (μικρή επιφάνεια 7*4μετρα). Γίναμε λοιπόν ερασιτέχνες κηπουροί με πολλές απορίες και ακόμα περισσότερα λάθη. Μέχρι στιγμής μας έχουν πει ότι κακώς δεν κλαδέψαμε τις ντοματιές μας (δεν το ξεραμε...:oops:), ότι τις φυτέψαμε πολύ κοντά τη μια στην άλλη (60 cm απόσταση, αλλά επειδή δεν κλαδέψαμε έχει γίνει ζουγκλα :-D), βέβαι καρπό έχουν βγάλει και ήδη έχουμε φάει αρκετές ντομάτες, οπότε δεν τα κάναμε όλα λάθος :cool:

 

Το πρόβλημά μου είναι κυρίως στις αγγουριές: έχουν αρχίσει εδώ και 3 βδομάδες και δίνουν αγγούρια, αλλά παράλληλα έχουν αρχίσει και κιτρινίζουν τα φύλλα τους...ειδικά η μια σήμερα ήταν πολύ ταλαιπωρημένη (αν και μεγαλώνει 2 αγγουράκια)...τι λες να έχει? άλλοι μου λένε για ωίδιο και ότι πρέπει να πάρω φάρμακο (μυκητοκτόνο) να ψεκάσω, άλλοι ότι οι αγγουριές μετά τον ένα μήνα που δίνουν καρπό πεθαίνουν...εσύ τι πιστεύεις? Κι αν όντως έχουν μύκητες πως το αντιμετωπίζω το θέμα?

 

Συγνώμη για το μεγάλο post...

Link to comment
Share on other sites

Φραουλιτσα,

το post δεν ειναι καθολου μεγαλο για τετοιες περιπτωσεις.

Αργοτερα,πιστευω το βραδυ,θα σου απαντησω.Απλα δεν εχω χρονο αυτη την στιγμη,γιατι καταγινομαι με το ποτισμα των χωρων.

Link to comment
Share on other sites

LAMAR, πανε μερες που μιλησαμε τυχαια στο chat και απο τοτε μολις πριν λιγο καταφερα να σε "γνωρισω".

Σας αξιζουν εκατομμυρια μπραβο για το δημιουργημα σας. Ομολογω πως εμεινα εκπληκτη. Ειναι αριστουργημα και εκτος απο την πολλη αγαπη σας για οτι κανετε, απαιτειται παρα πολυς χρονος για να επιβιωσει ενας τετοιος "παραδεισος".

Εγω φετος, δεν φυτεψα ουτε 1 τοματια στο περιβολι μου γιατι λειπω πολλες ωρες λογω εργασιας και αν το ειχα κανει θα ειχαν αυτοκτονησει απο την εγκαταλειψη μου. Σημερα ομως καταφερα (επιτευγμα για μενα) να το καθαρισω απο τα αγριοχορτα που φυτρωσαν στη θεση που αλλοτε ευδοκιμουσαν τοματιες, κρεμυδια, μελιτζανες, κολοκυθια, παντζαρια, μαρουλια κ.α.

 

Σου ευχομαι να εχεις παντα υγεια και να απολαμβανεις αυτο το θεσπεσιο χωρο και να εχεις την ευκαιρια να τον μοιραζεσαι με ολους τους αγαπημενους ανθρωπους σου.

 

ΥΓ. Κριμα που δεν σε εχω γειτονα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

georgiamami,

Σ ευχαριστω για τα σχολια σου.

Τα παντα , μεσα στους εδω χωρους,τα κανουμε εγω και η συζυγος ,γιατι μας ερεσει η δημιουργια.Κουραση και διαρκης επαγρυπνιση,αλλα τα αποτελεσματα παντα σε ξεκουραζουν.

Link to comment
Share on other sites

soevan07,

δεν γνωριζω την περιεκτικοτητα αυτου του ετοιμου εκχυλισματος και δεν μπορω να σου πω με σιγουρια.Γιατι ομως δεν μπορεις να βρεις? Η τσουκνιδα υπαρχει παντου.

Και αν καποιος γνωστος σου κινειται προς την επαρχια,ζητησε να σου φερουν οση θελεις.

Εσυ,τι ακριβως θα ραντισεις με τσουκνιδα?

 

Θέλω να ψεκάσω καλλωπιστικά φυτά που έχω στην αυλή και στο μπαλκόνι.

Μου φάνηκε οτι είπες οτι η τσουκνίδα κάνει για όλα τα φυτά και οτι δρα και ως δυναμωτική για τις διάφορες ασθένειες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλε ..ποση ωρα ποτίζετε καθε μερα????

αχ αυριο που θα ερθει η μαμα μου,θα της δειξω το θεμα αυτο και θα παθει κολπο!!!

τα λατρεύει τα λουλούδια κ μου το εχει κολλήσει κ εμενα..

το τελευταιο προβλημα που εχουμε ειναι με τα γεράνια..

εχουν μια κάμπια..που παει κ τρωει τα πιο τρυφερά μερη..κ να σου πω κ το χειρότερό..μπενει μεσα στα κοτσανια κ καταστρέφει ολοσχερώς το φυτο..

εχω παρει ενα χημικό αλλα φοβάμαι να ψεκάσω με το μωρο.

τι να κανω ?

..lamar αντρας εισαι??

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

εγω φταιω δηλαδη:mrgreen::mrgreen:

θα αυτοψεκαστω!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και κατι αλλο που ειναι λιγακι καλυτερο απο το εντομοκτονο που πηρες,που δεν ξερω πιο ειναι.

Αν εχεις στο σπιτι καποιου τυπου ΑΕΡΟΖΟΛ.ψεκασε λιγακι το χωμα γυρω απο το φυτο,καπου το βραδυ.Το πρωι θα δεις την καμπια ΑΝΑΣΚΕΛΑ!!!

 

ΥΓ.

Μ αρεσε πολυ ο ΑΥΤΟΨΕΚΑΣΜΟΣ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη αυτα που ειναι στη γλαστρα να ψεκασω το χωμα της γλαστρας?

δεν ειμαι ξανθια απλα ρωταω να ειμαστε σιγουροι..!

εντιτ

μονο το χωμα οχι το φυτο?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

παω ΤΩΡΑ να ψεκασω..θα σας πω αυριο νεοτερα.

ευχαριστω lamar!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Φραουλιτσα,

το post δεν ειναι καθολου μεγαλο για τετοιες περιπτωσεις.

Αργοτερα,πιστευω το βραδυ,θα σου απαντησω.Απλα δεν εχω χρονο αυτη την στιγμη,γιατι καταγινομαι με το ποτισμα των χωρων.

 

ευχαριστώ και περιμένω οδηγίες (προς ναυτιλομένους :))

 

καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

fraoulitsa_1s

ο διαθεσιμος χωρος των 4χ7 τμ ειναι αρκετος για να εχετε λιγα απ ολα τα κηπευτικα.

Οι ντοματες, κανονικα θα πρεπει να φυτευονται σε αποσταση 80-90 εκατ.

Και τα 60 εκατ για τον χωρο σας,καλα ειναι.

Καποια κλαδακια,τα πολυ χαμηλα και καποια πλαινα που δεν εχουν καρπο και ανθη,μπορειτε να τα αφαιρεσετε.Και επισης,τα χαμηλα κλαδια που ακουμπανε στο χωμα,κοψτε τα ολα.

Για τα αγγουρακια. Εδω,τα φυλλα υποφερουν απο ωιδιο απο τετρανυχο και απο το μωσαικο.

Αν εχεις δυνατοτητα να ανεβασεις μερικες φωτο,θα μπορουσα να σου πω με περισσοτερη σιγουρια.Αν μπορεις,περασε φωτο απ ολα.

Θελω να δω και τις ντοματες σας.Με λιγη προσοχη,θα τις εχετε μεχρι και τον Νοεμβριο.

Μυκητοκτονο ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!

Να το βαλει ο γεωπονος σου στην σαλατα του!!!

Link to comment
Share on other sites

soevan 07,

με το εκχυλισμα της τσουκνιδας,να ραντισεις τα φυτα σου.Θα δεις τα φυλλα τους να γινονται πολυ ζωηρα και σκουρα πρασινα.

Αν τα ποτισεις με πιο αραιωμενο εκχυλισμα,τοτε θα κανεις τα φυτα σου πολυ ανθεκτικα σε ασθενειες.

Link to comment
Share on other sites

fraoulitsa_1s

ο διαθεσιμος χωρος των 4χ7 τμ ειναι αρκετος για να εχετε λιγα απ ολα τα κηπευτικα.

Οι ντοματες, κανονικα θα πρεπει να φυτευονται σε αποσταση 80-90 εκατ.

Και τα 60 εκατ για τον χωρο σας,καλα ειναι.

Καποια κλαδακια,τα πολυ χαμηλα και καποια πλαινα που δεν εχουν καρπο και ανθη,μπορειτε να τα αφαιρεσετε.Και επισης,τα χαμηλα κλαδια που ακουμπανε στο χωμα,κοψτε τα ολα.

Για τα αγγουρακια. Εδω,τα φυλλα υποφερουν απο ωιδιο απο τετρανυχο και απο το μωσαικο.

Αν εχεις δυνατοτητα να ανεβασεις μερικες φωτο,θα μπορουσα να σου πω με περισσοτερη σιγουρια.Αν μπορεις,περασε φωτο απ ολα.

Θελω να δω και τις ντοματες σας.Με λιγη προσοχη,θα τις εχετε μεχρι και τον Νοεμβριο.

Μυκητοκτονο ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!

Να το βαλει ο γεωπονος σου στην σαλατα του!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες (είμαι νέα στο forum οπότε μπορεί να μην εμφανιστεί τίποτα…)

Λοιπόν…

Ο κήπος μας από διαφορετικές οπτικές γωνίες

dsc03837r.jpg

 

dsc03838w.jpg

 

 

Οι ντοματιές…(ζούγκλα έ?)

dsc03839b.jpg

dsc03840.jpg

Οι μελιτζανιές μας

(δεν ξέρω γιατί αυτές οι εικόνες είναι έτσι … μελιτζανιά είναι ακμαιότατη πάντως σήμερα κόψαμε 3 μελιτζάνες για το τουρλού μας J)

dsc03841l.jpg

dsc03842u.jpg

Πιπεριές διαφόρων ειδών (για γέμισμα, για σαλάτα/τηγάνι, καυτερές)

dsc03843j.jpg

οι κολοκυθιές μας

dsc03844h.jpg

και φτάσαμε στις αγγουριές…. Δεν είναι όλες άρρωστες, νομίζω οι 3 στις 5 (τι άλλες 2 τις πήραμε από αλλού και τις φυτέψαμε πιο μετά)

dsc03850c.jpg

Πάλι οριζόντια φωτό…είπαμε είναι άρρωστη η αγγουριά αλλά όχι νεκρή J

dsc03845x.jpg

Παραθέτω και αρκετές φωτογραφίες από τα φύλλα μήπως και καταλάβεις τι γίνεται

dsc03846h.jpg

dsc03847.jpg

dsc03848z.jpg

dsc03849p.jpg

 

Σ’ευχαριστούμε πολύ για το χρόνο και τις συμβουλές σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Περινένω και εγώ με ανυπομονησία τις συμβουλές του Lamar για το ωίδιο. Είναι πολύ συνηθισμένο με βροχές καλοκαιριάτικα. Εγώ δεν κάνω τίποτα, παίρνω αγγουράκια για κανένα μήνα. Έτσι κι αλλιώς μετά ακόμη και εδώ που έχει δροσιές και δεν έχει λίβα η παραγωγή αραιώνει. Το ίδιο πιάνει και τις κολοκυθιές αλλά αυτές το Σεπτέμβρη ξανανιώνουν.

 

Ούτε τις ντοματιές κλαδεύω. Αλλά έχω δώσει φυτά δικά μου και αν βρουν πολύ κοπριά και νερό γίνονται 3 μέτρα και δεν καρπίζουν. Ε, αυτά θέλουν από πάνω κορφολόγημα. Αφού τα δικά σου καρπίζουν είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Φραουλιτσα,

πρωτα θα κανω δυο παρατηρησεις και μετα τα λοιπα.

1) Δεν εχω δει πουθενα ΦΡΑΟΥΛΙΕΣ!!!

2)Οι καυτερες πιπεριες,θα κανουν λιγακι ...πικαντικες και τις αλλες πιπεριες!

 

Παμε ατα αλλα.

Συγχαρητηρια για το μερακι και την δουλεια.Προσεγμενος και καθαρος ο ολος χωρος.

Ντοματες

Ειναι σε πολυ καλη κατασταση.Αφαιρεστε μερικα φυλλα απο το κεντρο και δεστε ολα τα χοντρα κλαδακια στο στηριγμα.

Για να εχετε ντοματες μεχρι και πολυ αργα (και οκτωβριο).

Σε ενα διλιτρο ψεκαστηρακι,βαλε 1 κουταλακι γλυκου υγρο σαπουνι πιατων και αφου το γεμισεις νερο και το κουνησεις λιγακι ,ραντισε πολυ σχολαστικα ολα τα φυλλα απο τις ντοματιες απο την κατω πλευρα τους.Αυτο, και για εναν μηνα,να το επαναλαβεις καθε 7-8 ημερες.Το υγρο σαπουνι σκοτωνει τον ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ τον τετρανυχο που καταστρεφει τα φυλλα και ξερενονται γρηγορα.

Αγγουρια

Τα φυτα πρεπει να αρρωστησαν απο ανθρακωση και περονοσπορο .

Τι θα κανεις.Κατ αρχας,κοψε ολα τα φυλλα(μικρα-μεγαλα) που εχουν προβλημα και πεταξε τα μακρυα.Μετα,παρε απο ενα γεωπονικο καταστημα ενα κουτακι ΒΟΡΔΙΓΑΛΕΙΟ ΠΟΛΤΟ ,και λιγο ΒΡΕΞΙΜΟ ΘΕΙΑΦΙ και αφου σου πουν την αναλογια ,να τα βαλεις στον ψεκαστηρα σου και να κανεις μουσκεμα τις αγγουριες.

Μη σου πει κανενας γεωπονος για φαρμακα και λοιπα.

Αυτα τα δυο ειναι 100% ακυνδινα.

Οι αγγουριες θα βγαλουν καινουργια υγιη φυλλα και θα πανε καλα πλεον.

Κολοκυθακια

Τα κολοκυθακια να τα ποτιζεις τακτικα μεχρινα βγαλουν ανθη.Μετα ,αραιωνεις το ποτισμα,γιατι με το πολυ νερο,θα κιτρινιζουν τα μικρα κολοκυθακια και θα σαπιζουν.

 

Και επειδη βλεπω οτι υπαρχει χωρος ,αυτες τις ημερες,παρε και φυτεψε οτι απο τα παρακατω τρωτε.ΜΠΡΟΚΟΛΑ,ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑ,ΛΑΧΑΝΑ(και μαυρα).

 

Πιστευω φιλη μου να σε βοηθησα λιγακι.Σε οτι χρειασθει ,στην διαθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Φραουλιτσα,

πρωτα θα κανω δυο παρατηρησεις και μετα τα λοιπα.

1) Δεν εχω δει πουθενα ΦΡΑΟΥΛΙΕΣ!!!

2)Οι καυτερες πιπεριες,θα κανουν λιγακι ...πικαντικες και τις αλλες πιπεριες!

 

Παμε ατα αλλα.

Συγχαρητηρια για το μερακι και την δουλεια.Προσεγμενος και καθαρος ο ολος χωρος.

Ντοματες

Ειναι σε πολυ καλη κατασταση.Αφαιρεστε μερικα φυλλα απο το κεντρο και δεστε ολα τα χοντρα κλαδακια στο στηριγμα.

Για να εχετε ντοματες μεχρι και πολυ αργα (και οκτωβριο).

Σε ενα διλιτρο ψεκαστηρακι,βαλε 1 κουταλακι γλυκου υγρο σαπουνι πιατων και αφου το γεμισεις νερο και το κουνησεις λιγακι ,ραντισε πολυ σχολαστικα ολα τα φυλλα απο τις ντοματιες απο την κατω πλευρα τους.Αυτο, και για εναν μηνα,να το επαναλαβεις καθε 7-8 ημερες.Το υγρο σαπουνι σκοτωνει τον ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ τον τετρανυχο που καταστρεφει τα φυλλα και ξερενονται γρηγορα.

Αγγουρια

Τα φυτα πρεπει να αρρωστησαν απο ανθρακωση και περονοσπορο .

Τι θα κανεις.Κατ αρχας,κοψε ολα τα φυλλα(μικρα-μεγαλα) που εχουν προβλημα και πεταξε τα μακρυα.Μετα,παρε απο ενα γεωπονικο καταστημα ενα κουτακι ΒΟΡΔΙΓΑΛΕΙΟ ΠΟΛΤΟ ,και λιγο ΒΡΕΞΙΜΟ ΘΕΙΑΦΙ και αφου σου πουν την αναλογια ,να τα βαλεις στον ψεκαστηρα σου και να κανεις μουσκεμα τις αγγουριες.

Μη σου πει κανενας γεωπονος για φαρμακα και λοιπα.

Αυτα τα δυο ειναι 100% ακυνδινα.

Οι αγγουριες θα βγαλουν καινουργια υγιη φυλλα και θα πανε καλα πλεον.

Κολοκυθακια

Τα κολοκυθακια να τα ποτιζεις τακτικα μεχρινα βγαλουν ανθη.Μετα ,αραιωνεις το ποτισμα,γιατι με το πολυ νερο,θα κιτρινιζουν τα μικρα κολοκυθακια και θα σαπιζουν.

 

Και επειδη βλεπω οτι υπαρχει χωρος ,αυτες τις ημερες,παρε και φυτεψε οτι απο τα παρακατω τρωτε.ΜΠΡΟΚΟΛΑ,ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑ,ΛΑΧΑΝΑ(και μαυρα).

 

Πιστευω φιλη μου να σε βοηθησα λιγακι.Σε οτι χρειασθει ,στην διαθεση σου.

 

Καλημέρα και σ'ευχαριστώ για την απάντηση (και τα καλά λόγια για την προσπάθειά μας :oops:)!!!

 

Η αλήθεια είναι ότι σκοπεύουμε να βάλουμε και φραουλιές, απλά δεν ξέρουμε πότε είναι ο καιρός για τη φύτευσή τους. Μετακομίσαμε το Μάρτη στη μεζονέτα μας και πιο πριν δεν είχαμε καμιά σχέση με κηπουρική. Ένας φίλος από Αρναία μπορεί να μου φέρει φυτά φραουλιές, πότε μπορώ να τις φυτεύσω?

 

Θα φυτεύσουμε μπροκολα, κουνουπιδια και λαχανα (τα τρώμε όλα :cool:). Αυτά τα προμηθευόμαστε σαν φυτά ή ακολουθούμε διαδικασία βάζω σποράκια, περιμένω να βγει μικρό φυτό και μετά φυτεύω στον κήπο?

 

Ελπίζω να μπορέσω να βρω βορδιγάλειο πολτό γιατί στην περιοχή αν κι εχει αρκετά φυτώρια πιο πολύ με το εμπόριο μοιαζουν ν'ασχολούνται...Λες οι αγγουριές (ειδικά η μια που δε νομιζω να έχει ένα υγιές φύλλο) να νιώσουν ντροπή με τη γύμνια τους όταν τους κόψουμε τα φύλλα :lol:?

 

Για άλλη μια φορά σ'ευχαριστούμε για τη διάθεση και το μεράκι σου να βοηθήσεις τους αρχάριους :-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...