Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΑΣ.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

natexo,

αυτες ειναι οι δικες μας χιονομπαλες .

 

p1010154f.jpg

 

p1010149gf.jpg

 

p1010148o.jpg

 

p1010172y.jpg

 

 

skybeam,

το φυτο σας,το εχετε αφησει 100% στις ...ορεξεις του τετρανυχου!

Αν ο τετρανυχος δεν καταπολεμηθει στο πρωτο σταδιο,εκει δλδ που θα εκδηλωθει,τοτε το φυτο,οποιο και αν ειναι αυτο,ειναι καταδικασμενο να ξεραθει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επανέρχομαι... Τη "μπάνιαρα" τη χιονόμπαλά μου καλά καλά, όπως και τα υπόλοιπα γύρω. Ερωτήσεις: Να την κλαδέψω ή καλύτερα να της κόψω τα ξερά φύλλα; Τελικά το έντομο (στα άλλα που σας είχα αναφέρει) είναι κάμπια... Έχω και έναν απίγανο και είναι γεμάτος, παρόλο που η μυρωδιά του είναι... Τι να τις κάνω; Μεταφέρονται, όχι τίποτα άλλο... Τα φραμπουάζ μπορούν να μεγαλώσουν σε γλάστρα; Τι συνθήκες χρειάζονται;

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tα φραμπουάζ ή σμέουρα είναι υπέροχο βατόμουρο χωρίς κουκούτσια αν θυμάμαι καλά γιατί έχω χρόνια να φάω. Δες εδώ http://www.glykokyriakis.gr/node/78. Στη φύση το έχω βρει σε ποσότητα μόνο στο Παρθένο δάσος της Δράμας και μία φορά στο Περτούλι. Ενώ φραγκοστάφυλα στο Περτούλι έχω βρει πολλά και έχουμε και σε κήπους.

 

Με όλα αυτά τα βατόμουρα κάνεις αυτή την υπέροχη πουτίγκα http://www.deliaonline.com/recipes/type-of-dish/party-food/summer-fruit/summer-pudding.html που αν το πιστεύετε γίνεται με φέτες ψωμιού. Την έχω φάει και πάντα ήθελα να την κάνω αλλά μου λείπουν τα συστατικά όλα μαζί. Όταν γίνονται οι αγριοφράουλες δεν έχω βατόμουρα, φραγκοστάφυλα, κλπ. Lamar, είσαι ο μόνος που δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να την κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Morchelina,

ισως να μη λεγεται "πουτιγκα" αυτο που κανει η συζυγος με τα φρουτα μας,αλλα ειναι εξ ισου νοστιμοτατο!

 

 

p1030213u.jpg

 

==============================================================

 

p1030261f.jpg

 

===============================================================

 

p1030264t.jpg

 

===============================================================

 

p1030265p.jpg

 

 

 

Και επισης,απ αυτα τα φρουτα,γινεται και τελεια μαρμελαδα!

 

p1030392m.jpg

 

==============================================================

 

Link to comment
Share on other sites

Morchelina,

ισως να μη λεγεται "πουτιγκα" αυτο που κανει η συζυγος με τα φρουτα μας,αλλα ειναι εξ ισου νοστιμοτατο!

 

 

p1030213u.jpg

 

==============================================================

 

p1030261f.jpg

 

===============================================================

 

p1030264t.jpg

 

===============================================================

 

p1030265p.jpg

 

 

 

Και επισης,απ αυτα τα φρουτα,γινεται και τελεια μαρμελαδα!

 

p1030392m.jpg

 

==============================================================

 

 

 

 

Κορίτσια πως το βλέπετε;;; Θα γεννήσω πριν από την ώρα μου;;; emoticon που ξερογλείφεται........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Morchelina,

ισως να μη λεγεται "πουτιγκα" αυτο που κανει η συζυγος με τα φρουτα μας,αλλα ειναι εξ ισου νοστιμοτατο!

 

Ήμουν σίγουρη ότι με τέτοια υλικά η σύζυγος κάνει θαύματα. Πρέπει να βρούμε κάτι που να μην το καλλιεργείς, π.χ. μανιτάρια έχεις καλλιεργήσει;

Link to comment
Share on other sites

lamar καλησπερα.Θα πω και γω για χιλιοστή φορά οτι ζεις μεσα σε έναν παράδεισο.Να στε παντα γεροί και να χαιρεστε αυτες τις ομορφιές που εσεις οι ιδιοι καταφέρατε να δημιουργήσετε.Θα πω ομως και κατι ακομα οτι εκτος απο τον πανεμορφο κηπο εχετε και ενα πανεμορφο σκυλο τον Roby.Xaski είναι ε? ειμαι λατρης αυτης της ρατσας καθως εχω και γω μια θηλυκιά την Λίζα.Να χαιρεσται λοιπον και τον κήπο σας και τον Roby σας.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!!!!!!!!!!!!!

Τι υπεροχος κηπος ειναι αυτος και τον ειδα πανω στην ωρα .

 

Εχουμε αποφασισει με τον συζηγο να φτιαξουμε μια εκταση που εχουμε γυρω στα 4 στρεμματα και να βαλουμε μεσα μια τροχοβιλα προς το παρον και αν μπορεσουμε αργοτερα να χτισουμε.

Ειναι σε παραθαλασσιο μερος κοντα σας(ν.Περαμος Καβαλας)οποτε θελω σε πολλα την βοηθεια σου αν δεν σε πειραζει.

Καταρχην θελουμε να περασουμε ολο το κτημα με πρασιναδα αλλα δεν ξερουμε αν ειναι καλυτερο η πρασιναδα ή το τρυφιλακι,εσυ τι προτεινης?

Εχουμε μεσα και αρκετα οποροφωρα δεντρα και σιγασιγα θα ξενκινησω το φυτεμα διαφορων λουλουδιων.

Ξερω οτι θελει πολυ χρονο και κοπο αλλα εχουμε σκοπο το καλοκαιρι να ειμαστε συνεχεια εκει (αφου και η θαλασσα ειναι μολις 5 λεπτα) και τον χειμωνα να πηγαινουμε κανα 2 φορες την εβδομαδα για συντηρηση.

Link to comment
Share on other sites

Lamar,

 

μετά από μια αρκετά καλή πρώτη σεζόν καλοκαιρινών ζαρζαβατικών (ακόμα έχουμε τις πιπεριες και τις μελιτζανιές μας, οι ντομάτιες μας εγκατέλειψαν) αρχίσαμε με κάποια φθινοπωρινά (μπρόκολο, κουνουπίδι και λάχανο προς το παρόν). Το πρόβλημά μας είναι ότι εμφανίστηκαν κάμπιες που θεωρούν τα ζαρζαβατικά μας λιχουδιές!!!

 

Με ποιον τρόπο αντιμετωπίζουμε το θέμα "κάμπιες"? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη συμβουλή σου

Link to comment
Share on other sites

Morchelina,

με μανιταρια δεν ασχοληθηκαμε καθολου.Ισως ομως, συντομα να περασω φωτο και ....απο αυτο το ειδος!

 

tazoula82,

ο σκυλος ειναι ΧΑΣΚΙ. Ειναι οντως πολυ εξυπνα και ευχαριστα σκυλια.Ειναι πολυ δεμενα με τον ανθρωπο και εχουν υπερβολικη αδυναμια στα παιδια.

Θα περασω ,ισως και σημερα,αρκετες φωτο απο τον αγαπητο μας ROBY.

 

ΝΤΙΝΤΙ,

χαιρομαι για την αποφαση σας να κανετε αυτον τον χωρο εναν παραδεισο με τα ολα του.Ολα αυτα που θελετε να βαλετε,μπορουν να συμβιωσουν αριστα.

Πρασινο,καρποφορα,λουλουδια.

Θα χρειασθει αρκετη μελετη και ΟΧΙ βιασυνη!Θα πρεπει να δειτε την θεση των καρποφορων και τους χωρους των λουλουδιων.Ολα γινονται!

Οσο για ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ.

Γνωμη μου ειναι να κανετε μια μιξη καποιου ανθεκτικου γκαζον και τριφυλλιου.

Πιστευω θα τα πουμε πολλες φορες.

Πιστευω να γνωριζεις καλα τα "ΤΡΙΑ ΠΥΘΑΡΙΑ" !!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(μπρόκολο, κουνουπίδι και λάχανο προς το παρόν). Το πρόβλημά μας είναι ότι εμφανίστηκαν κάμπιες που θεωρούν τα ζαρζαβατικά μας λιχουδιές!!!

 

Με ποιον τρόπο αντιμετωπίζουμε το θέμα "κάμπιες"? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τη συμβουλή σου

 

Μία λύση είναι να τις μαζεύετε με το χέρι. Έχω μαζέψει χιλιάδες σκαθάρια και κάμπιες από τις πατατιές μου καθώς και κάμπιες από τα λάχανα. Αν θέλετε να ψεκάσετε, το βιολογικό φάρμακο που χρησιμοποιείτε στα βιολογικά προϊόντα είναι ο βάκιλος της Θουριγγίας. Μπορείς επίσης να δεις και εδώ http://www.ftiaxno.gr/2008/11/blog-post.html που είναι μία καταπληκτική ιστοσελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Morchelina,

με μανιταρια δεν ασχοληθηκαμε καθολου.Ισως ομως, συντομα να περασω φωτο και ....απο αυτο το ειδος!

 

Είχαμε μια μικρή επιτυχία με πλευρώτους και περιμένουμε με ανυπομονησία τα σιτάκε.

 

Νομίζω ότι και εσύ θα έφτιαχνες καταπληκτική ιστοσελίδα με τόσες γνώσεις που έχεις να μοιραστείς.

Link to comment
Share on other sites

Morchelina,

η ιστοσελιδα που ανεφερες στο προηγουμενο σου post , ειναι παρα πολυ καλη.

Πληροφοριακα σου λεω οτι θα με δεις και εκει πολλες φορες.

 

 

fraoulitsa_1,

οι λυσεις ειναι αυτες που ανεφερε η Morchelina.

Θα ελεγξετε πολυ καλα τα φυλλα και τον κορμο του καθε φυλλου.Κολανε πανω σ αυτον στην ευθεια και πολλες φορες διαφευγουν της προσοχης μας.

Θα δειτε και την κατω πλευρα των φυλλων.Θα βρειτε και αυγα μαζεμενα και μπουκετα απο μικρες καμπιες.

Οι πεταλουδες πηγαινουν και αφηνουν τα αυγα τους στην κατω πλευρα των φυλλων και στην συνεχεια αρχιζει η ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Morchelina,

η ιστοσελιδα που ανεφερες στο προηγουμενο σου post , ειναι παρα πολυ καλη.

Πληροφοριακα σου λεω οτι θα με δεις και εκει πολλες φορες.

 

Πραγματικά και εσύ και ο Θεόδωρος είστε αξιοθαύμαστοι. Μα πώς τα προλαβαίνετε όλα αυτά; Το λέω γιατί έχω μια ιδέα εκ πείρας πόσο χρόνο θέλουν. Στα λάχανα, μπρόκολα, κλπ εγώ είχα πρόβλημα με βρωμούσες και τελικά τα πάρατησα γιατί μου χαλούσαν την κορυφή και δεν έδενε κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Morchelina,

η ιστοσελιδα που ανεφερες στο προηγουμενο σου post , ειναι παρα πολυ καλη.

Πληροφοριακα σου λεω οτι θα με δεις και εκει πολλες φορες.

 

 

fraoulitsa_1,

οι λυσεις ειναι αυτες που ανεφερε η Morchelina.

Θα ελεγξετε πολυ καλα τα φυλλα και τον κορμο του καθε φυλλου.Κολανε πανω σ αυτον στην ευθεια και πολλες φορες διαφευγουν της προσοχης μας.

Θα δειτε και την κατω πλευρα των φυλλων.Θα βρειτε και αυγα μαζεμενα και μπουκετα απο μικρες καμπιες.

Οι πεταλουδες πηγαινουν και αφηνουν τα αυγα τους στην κατω πλευρα των φυλλων και στην συνεχεια αρχιζει η ζημια.

 

Morchelina, Lamar σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, ήδη χθες ο σύζυγος απομάκρυνε και σκότωνε όλες τις κάμπιες και τα αυγά. Θα παρακολουθουμε απο κοντα τα φυτα μας αυτες τις μερες

 

ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Οντως θελει πολυ μελετη τι θα μπει και που πραγμα που δεν το περιμενα ,σημερα ρωτησαμε και και σε ενα φυτωριο και μας ειπαν για πρασιναδα που ειναι πολυ ανθεκτικη οποτε μαλλον εκει θα καταληξουμε.

Κατι μου λεει η ονομασια Τρια πιθαρια ,εδειξα και τις φωτο στο συζηγοκαι εντυπωσιαστικε και μου ειπε να περασουμε και μια βολτα αφου ειμαστε κοντα να τα δουμε οποτε πιστευω να τα πουμε και απο κοντα καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΙΝΤΙ,

οποτε θελησετε,καντε μια βολτιτσα μεχρι την Δραμα και ελατε για μια γνωριμια,για εναν καφε και για ΠΟΛΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!

Θα δειτε πιστευω πολλα που σας ενδιαφερουν και θα σας δωσουμε οτι πληροφοριες θελησετε.

 

ΥΓ.

Τα τρια πυθαρια,ειναι ενα πολυ καλο ταβερνακι κατω στην παραλιακη.Το ξερετε σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΙΝΤΙ,

οποτε θελησετε,καντε μια βολτιτσα μεχρι την Δραμα και ελατε για μια γνωριμια,για εναν καφε και για ΠΟΛΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!

Θα δειτε πιστευω πολλα που σας ενδιαφερουν και θα σας δωσουμε οτι πληροφοριες θελησετε.

 

ΥΓ.

Τα τρια πυθαρια,ειναι ενα πολυ καλο ταβερνακι κατω στην παραλιακη.Το ξερετε σιγουρα.

 

Ευχαριστουμε παρα πολυ για την προσκληση και σιγουρα θα σας επισκεφτουμε με την πρωτη ευκαιρια;)

Οντως ταβερνουλα ειναι και μαλιστα πρεπει να εχουμε φαει κιολλας εκει πριν αρκετο καιρο ομως (δεν τα παω καλα με τις ονομασιες:D)

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φωτο απο τον αγαπημενο μας φιλο , τον "ROBY" .

Ειναι ΧΑΣΚΙ ,αγαπαει πολυ τον ανθρωπο και εχει υπερβολικη αδυναμια στα παιδια!

 

tazoula82,

πιστευω και το δικο σας να ειναι το ιδιο.

 

p1010222f.jpg

 

 

p1010583e.jpg

 

 

p1030516n.jpg

 

 

p1020435r.jpg

 

 

p1030694k.jpg

 

 

p1000648.jpg

 

 

p1020190f.jpg

 

 

p1020787o.jpg

 

 

p1020800h.jpg

 

 

005ukk.jpg

Στνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...