Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΑΣ.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

A, πολύ ωραία!! Πάσχα συνήθως ερχόμαστε προς τα πάνω γιατί είναι το πατρικό μου σχετικά κοντά στη Δράμα, περίπου 45 λεπτά. Θα χαρούμε πολύ να τα πούμε από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

:P mravo sas..............ola ta lefta k kamia apaitisi gia resta!

...συνεχεια των καρποφορων

 

Νεκταρινια

p1030470e.jpg

 

Νεκταρινια

p1030433.jpg

 

Ροδακινια

p1030434m.jpg

 

Λωτος

p1030439.jpg

 

Κυδωνια

p1020408b.jpg

 

p1020849v.jpg

 

Κουμ κουατ

p1020874j.jpg

 

Κουμ κουατ

p1020875e.jpg

 

Λεμονι γιγας !

p1020873m.jpg

 

Ιταλικο μοσχατο

p1010650s.jpg

 

Μοσχατο σταφυλι

p1030556m.jpg

 

Μοσχατο σταφυλι

p1030553c.jpg

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι λαζ κ μαρια.....το ξαναλεω...δεν ειναι κηπος ειναι ονειρο ...μπραβο σας...εχω μια μικρη τοση δα ερωτηση..μενω σε νησι κ ο καιροσ ειναι ακομα ζεστος,σημερα θα ανεβει στουσ 26...η ερωτηση ειναι η εξης΄΄ εβαλα καθαρα απο τυχα σπορακια απο ντοματινια τον σεπτ.σημερα εχουν γινει ολοκληρα φυτα σε γλαστρες παντα οντας σε διαμερισμα...μαλιστα εχουν βγαλει τα λουλουδακια τους στη κορθφη καθε φυτου.μεχρι σημερα δεν ειχαμε κανενε προβλημα καθωσ ειναι μαζι με βασιλικο κ κατιφε..;)σημερα ειδα στα φυλλα καποιων κλαδιων *διαδρομες λες κ απο σαλιγκαρι*..ειναι προβλημα?να πεταξω τα εν λογω φυλλα??ειναι κριμα.:(..να φανταστεισ καθε πρωι πριν παω για δουλεια τα ελεγχω:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lila12,

σου περνω μια φωτο που δειχνει το προβλημα στα φυλλα της ντοματας.Αν ειναι τα φυλλα οπως στην εδω φωτο,τοτε ειναι αυτο το εντομο που κανει την ζημια.Να με πεις αν ειναι ετσι.

 

p10308960.jpg

Link to comment
Share on other sites

etsi fainontai ta filla.oso gia to entomo den to eida...to mono poy ekana einai na kopso ta filla k se mia apopeira na do ti prokalei tis *diadromes* ta evala se ena potiri k erija zesto nero apo to vrastira..sintoma fanike o enoxos pou itan ena skoulikaki aspro fainetai i morfi toy entomoy prin tin enilikiosi...tora ti na kano??? iparxei kati me to opoio mporo na psekaso panta fitoko ta ntomatinia mou...piran apisteuto ipsos k arxisan na vgazoun louloudakia oi korifes:mrgreen:..me tin proti eukairia tha anevaso fotografies...

Link to comment
Share on other sites

το μυγακι που βλεπεις στην φωτο που περασα,αφηνει τα αυγα του μεσα στο φυλλο.Στην συνεχεια δημιουργειται η μικρη καμπια και κινειται μεσα στο φυλλο και το καταστρεφει .Η μονη λυση,επειδη βρισκεται το φυτο σε εσωτερικο χωρο,ειναι η αφαιρεση ολων των φυλλων που δειχνουν να εχουν προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...τα ειχα ηδη κοψει κ εκενα διαφορα πειραματα πανω τουσ ...μηπωσ υπηρχε τροπος να τα αφαιρεσω χωρισ να βλαψω το φυλλο ..αλλα τζιφος.... τωρα λογω πτωσης τησ θερμοκρασιας -ηλιοφανειασ τα φυλλα σαν μαζευουν λεσ κ τα εβαλα για πλυσιμο....χα χα...ειναι συνηθγσμενο για την εποχη ?? μηπωσ κατι παει λαθος???:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια,κοντευει ο καιρος που θα αρχισουμε τις προετοιμασιες για τα κηπευτικα μας,ελπιζω εδω μεσα να βρω μερικες απαντησεις στα προβληματα που αντιμετωπιζω :)

 

Ο LAMAR εχει απιστευτες γνωσεις που τις μοιραζεται μαζι μας!!!Τι να πω,συγχαρητηρια :P

 

Ας κανουμε μια ανακεφαλαιωση των οσων πολυτιμων πραγματων εχει πει εως τωρα.

 

1)Το σαπουνι που καταπολεμα τον τετρανυχο

 

2)Το βρεξιμο θειαφι που καταπολεμα το ωιδιο

 

3)Η τσουκνιδα που καταπολεμα την μελιγκρα και κανει τα φυτα μας ανθεκτικα

 

4)Ο βορδιγαλειος πολτος που καταπολεμα τον περενοσπορο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Matrix καλημερα.

Υπαρχουν και πολλα αλλα που θα πουμε στην συνεχεια.

Πραγματι ηρθε ο καιρος να τραβηξουμε τα μανικια πανω και αρχισουμε ....τις δουλιτσες!

Περα απο το χρωμα και το πρασινο,περιμενω την στιγμη που θα δω να ανταμοιβονται οι κοποι μεσα στον λαχανοκηπο ,οπως την περσαμενη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

πολλα πολλα μπραβο και απο μενα!!!! αξιοθαυμαστη η προσπαθεια σας!! συγχαρητήρια!!!

με εβαλες και μενα στα αιματα και πηγα και φυτεψα φραουλιτσες σε γλαστρες!

χρειαζεται να κανω κατι ιδιαιτερο για αυτες;

2UxXp2.png

το 4 αστερακι μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

layza,

δεν ξερω σε τι γλαστρες εβαλες τις φραουλες και τι χωμα χρησιμοποιησες.Βασικα οι φραουλες,δεν χρειαζονται ιδιεταιρη φροντιδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Lamar και βεβαίως σε όλη την παρέα. Καταρχήν μπράβο σου που ασχολείσαι τόσο πολύ. Είναι όλα τέλεια και φτιαγμένα με μεράκι :P.

Μένω και εγώ σε μονοκατοικία με έναν μέτριο προς μικρό κήπο θα έλεγα και μου αρέσει και εμένα η κηπουρική. Επίσης τρελαίνομαι για τριανταφυλλιές, ήδη στον κήπο μου έχω 12 φυτά και σκέφτομαι να πάρω και άλλες μιας και έχω λίγο χώρο ακόμα να αξιοποιήσω. Πρόσφατα είδα σε ένα βιβλίο με διακοσμήσεις κήπων μια ποικιλία που λέγεται Εδέμ. Είναι ροζ χρώμα, θα έλεγα πιο κουφετί. Εδώ που μένουμε δεν την έχουν τα φυτώρια αλλά ένας κύριος από ένα φυτώριο είπε πώς μπορεί να μου την παραγγείλει. Την έχεις ακουστά; Και αν ναι, ποια είναι η γνώμη σου;

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νατασα.

Εδω στους χωρους μας,εχουμε 410 τριανταφυλλιες. Ολα σχεδον τα χρωματα και ολες τις κατηγοριες.Την ονομασια αυτη,δεν την γνωριζω.Στο χρωμα αυτο εχουμε διαφορα ειδη.

Ισως και αυτο που θελεις.Επειδη ομως εχεις μεγαλη αδυναμια στα τριανταφυλλα,θα σου στειλω με πμ μια ενημερωση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lamar σ' ευχαριστώ και πάλι :P. Αυτήν την τριανταφυλλιά εννοώ. Στο βιβλίο που έχω την ονομάζει Εδέμ, αλλά σε μια γρήγορη ματιά που έριξα στο διαδύκτιο οι άλλες χώρες την λένε Eden.

 

wood%20eden%20rose.jpg

 

Μου αρέσει πάρα πολύ...............

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

layza,

δεν ξερω σε τι γλαστρες εβαλες τις φραουλες και τι χωμα χρησιμοποιησες.Βασικα οι φραουλες,δεν χρειαζονται ιδιεταιρη φροντιδα.

δεν ξερω τι χωμα ειναι,πως το λενε δηλαδη ειναι απο σακι εμποριου μαζι με χωμα απο χωραφι.

2UxXp2.png

το 4 αστερακι μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

layza,

καλο ειναι το μιγμα που εβαλες.Οι γλαστρες σου θα πρεπει να ειναι σε ημισκιερο μερος.

Και επισης,ενα παρα πολυ βασικο. Δεν πρεπει να εχεις πιατα απο κατω.

Θα πρεπει να στραγγιζουν !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

φιλε lamar SOS!!!! εχω 9 ντοματιες τις οποιες ειχα θειαφισει και λιγο η βροχη λιγο ο αερας λιγο το οτι μεγαλωσαν ειχε μεινει λιγο θειαφι οποτε προχθες ειδα αγρια επιθεση πανω στα ψυλλα. ειχαν πολλες τρυπες καποια απ αυτα. αυτο που εκανα λοιπον ειναι το εξης, χθες αργα το απογευμα τις ψεκασα με μειγμα 1 λιτρο νερο 2 κουταλιες της σουπας πρασινο σαπουνι τριμμενο και 1 κουταλια οινοπνευμα και μετα απο λιγο οσο ειχαν ακομα υγρασια απο το υγρο τους εριξα παλι θειαφι μ ενα καλτσον. το θεμα ειναι οτι σημερα καποια φυλλα τα βλεπω οτι ειναι ζαρωμενα και κρεμμοντε(δεν εχουν δυναμη να σταθουν). τι μπορει να φταιει γι αυτο???? εκανα εγω κατι λαθος μηπως??? επισης εχουν βγαλει 2-3 καρπους η καθε μια και παρα πολλα ανθη πεφτουν. δεν πεφτει ομως το ανθος μονο αλλα κοβεται το κλαδακι εκει που κανει τη γωνια 1-2 ποντους πριν το ανθος. τι συμβαινει???????????? SOS!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

laryduke,

αργησα να δω το προβλημα σου. Ισως ,αν το εβλεπα την ιδια μερα,να ειχες σωσει τα φυτα σου. Δεν ξερω βεβαια την κατασταση τους σημερα.

Το σαπουνι ειναι για τον τετρανυχο. Οι τρυπες στα φυλλα δεν ειναι απο τετρανυχο.Ειναι απο αλλο εντομο που τρωει τα φυλλα.Το οινοπνευμα μακρυα απο ντοματες! .Το θειαφι θα πρεπει να ριχνετει σε μικρη ποσοτητα και ΠΟΤΕ σε υψηλη θερμοκρασια!!! .

Περιμενω καποια ενημερωση για την κατασταση των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα προβληματάκι που έχω με την κολοκυθιά μου. Ενώ πριν από 2 εβδομάδες έβγαζε κανονικά κολοκύθια τώρα τα μεγαλώνει ελάχιστα και μετά τα κιτρινίζει ώσπου χαλάνε. Να την κόψω την κολοκυθιά ή έχω ελπίδα να την σώσω;

Link to comment
Share on other sites

sophiesch,

καλησπερα. Θα πρεπει να σταματησεις το τακτικο ποτισμα!

Αυτο ειναι το προβλημα και τιποτα αλλο. Αναλογα με τον χωρο που ειναι η κολοκυθια, ενα ποτισμα ανα εβδομαδα η δεκαημερο.Και το ποτισμα να ειναι με λιγο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Πραγματικά δεν το γνώριζα ότι θέλει λίγο νερό. Για πες μου για την αγγουριά, την πιπεριά, την ντοματιά και την μελιτζανιά μήπως κάνω κάτι λάθος. Πότε ποτίζονται η κάθε μία.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Lamar μετα που σου εστειλα το μυνημα εκανα το εξης... τις ξεπλινα καλα καλα με καθαρο νερο, τις ψεκασα με σαπουνονερο χωρις οινοπνευμα και εκοψα τα φυλλα που ειχαν τρυπες και στιγματα (κατι καφε). την επομενη μερα τα μαραζωμενα φυλλα ξαναπηραν τα πανω τους και ζωντανεψαν εντελως. τωρα τι προτεινεις να κανω... σκεφτομαι σημερα να τα ξαναψεκασω με σαπουνονερο και αυριο να τους βαλω θειαφι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...