Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΣΤΗΣΩ ΤΟΝ ΚΗΠΟ ΜΑΣ.


Recommended Posts

τελικα δεν κατάφερα να σκοτώσω τις ατιμες καμπιες των γερανιων..

ψέκασα εκεινη τη νυχτα με μπαιγκον για ερποντα..

ακομα μου τα καταρτωνε. σήμερα ψέκασα με ντελταμεθριν.

περιεργο πραγμα μπαινουν μεσα στο μεδουλι κ τρωνε το εσωτερικο.

κάποιες ειδα οτι έγιναν σαν τα τζιτζικια που σκανε κ αφήνουν αυτο το ξερο εξωτερικο .

παντως η μανα μου τοσα χρονια εχει λουλούδια αυτο πρωτη φορα το βλεπει.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 299
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συνεχεια στον λαχανοκηπο....

 

Φασολακια

 

p1010653w.jpg

 

Κολοκυθακια

 

p1030354f.jpg

 

Μαρουλια καλοκαιρινα

 

p1030353s.jpg

 

 

Κρεμυδακια

 

p1010654h.jpg

 

 

δυοσμος

 

p1010541x.jpg

 

Μπροκολα και κουνουπιδια για τον χειμωνα Φυτωριο

 

p1030355q.jpg

 

 

Και ο κλεφτης μας!

Ο σκιουρος που δοκιμαζει όλους τους καρπους!!!

 

p1000524w.jpg

 

p1000523.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν κατάφερα να σκοτώσω τις ατιμες καμπιες των γερανιων..

ψέκασα εκεινη τη νυχτα με μπαιγκον για ερποντα..

ακομα μου τα καταρτωνε. σήμερα ψέκασα με ντελταμεθριν.

περιεργο πραγμα μπαινουν μεσα στο μεδουλι κ τρωνε το εσωτερικο.

κάποιες ειδα οτι έγιναν σαν τα τζιτζικια που σκανε κ αφήνουν αυτο το ξερο εξωτερικο .

παντως η μανα μου τοσα χρονια εχει λουλούδια αυτο πρωτη φορα το βλεπει.

 

Γιατί δεν τις μαζεύεις με το χέρι; Βάλε γάντια αν τις απεχθάνεσαι. Έτσι είχα καθαρίσει πλατύφυλλους βασιλικούς σε γλάστρες. Αν οι κάμπιες κάνουν πεταλούδες και όχι σκαθάρια μπορείς να ψεκάσεις το σκεύασμα που χρησιμοποιούν για βιολογικές καλλιέργειες εναντίον των καμπιών και λέγεται βάκκιλος Θουριγγίας και όχι χημικά σκευάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Lamar, μαρούλια καλοκαιρινά ε; Δεν σταματάς να με εκπλήσσεις. Πόση μα πόση δουλειά έχουν όλα αυτά. Με άγχωσες και με το φυτώριο.

 

Και μια ερώτηση ως συνήθως. Το θειάφι που έχω είναι για σκόνισμα, είναι κατάλληλο για τους ψεκασμούς που είπες ή χρειάζεται το βρέξιμο; Ψεκαστήρα 10 λτ πάντως έχω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπεροχος κηπος, ενας παραδεισος...

 

εμεις εχουμε μια ομορφη βεραντα σε ρετιρε.

εχουμε ομως το εξης θεμα με τις γαρδενιες μας, τις αγαπαμε πολυ αλλα οτι κ αν κανουμε με σιδηρο κλπ δυστυχως φαινεται οτι "καιγονται". πως πρεπει να ποτιζονται? τι τους λειπει? μας ειπαν οτι δεν θελουν ηλιο κ ετσι τις βαλαμε σε σκια.

επισης εχω μια πανεμορφη στεφανωτη η οποια εχει βγαλει κατι σαν ασπρο ιστο, τι ειναι? τι μπορω να κανω για να την σωσω? η μεθοδος υγρου πιατων κ νερο θα βοηθησει?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

LAMAR καλησπέρα,

 

ό,τι και να πω είναι λίγο....συγχαρητήρια.

τι μου θύμισες με όλες αυτές τις φωτό....

τα παιδικά μου χρόνια. μεγάλωσα σε επαρχία και είχαμε και εμείς πολλά λουλούδια...60 τριανταφυλλιές σε όλα τα χρώματα...

και ο κήπος...της μανούλας μου...από όλα....ό,τι μπορούσε να ευδοκιμήσει στην περιοχή (ηγουμενίτσα, ήπειρος) το είχαμε στον κήπο....φρούτα, ροδάκινα, νεκταρίνια, καρπούζια, πεπόνια, μούσμουλα, φράουλες...τα πάντα.....αααχχχ

το καλό είναι ότι όλα αυτά υπάρχουν ακόμα εκεί...εγώ δεν είμαι.....δυστυχώς με κέρδισε η αθήνα...

θέλω όμως να με βοηθήσεις σε κάτι...

μένουμε νότια προάστια και έχουμε αρκετό χώρο για κήπο. είναι τρία ξεχωριστά κομμάτια. η μία πλευρά που δεν φαίνεται ιδιαίτερα προορίζεται για ζαρζαβατικά και δέντρα καρποφόρα, ήδη υπάρχουν: λεμονιά και ροδιά και φύτεψα πρόσφατα ροδακινιά και βερυκοκιά. θα βάλω και μια πορτοκαλιά και θα φτιάξω και διάφορα κηπευτικά, από φθινόπωρο όμως.

στην άλλη πλευρά έχουμε δύο επίπεδα, το ένα θα γίνει γκαζόν για να παίζουν τα παιδιά και το άλλο που χωρίζεται από μονοπάτι (είναι η κύρια είσοδος του οικοπέδου που καταλήγει στην είσοδο του κτιρίου. ξέρεις τι είδος γκαζόν να φυτέψω ώστε να είναι ανθεκτικό για να παίζουν τα παιδιά και να μην θέλει πάρα πολύ νερό; και στο επίπεδο που είναι το μονοπάτι μπορώ να συνδυάσω γκαζόν με λουλούδια; λέω και στην άκρη κοντά στον τοίχο να φυτέψω και 1-2 πορτοκαλιές...

σε ζάλισα αλλά ρώτησα τους τύπους στα φυτώρια που θα μου κάνουν μελέτη και μου είπαν ότι δε μπορώ να τα συνδυάσω τα λουλούδια και τα δέντρα με γκαζόν γιατί θέλουν διαφορετικές ποσότητες νερού. εγώ όμως καθόλου δεν τους εμπιστεύομαι αυτούς, μονο στη θεωρία είναι καλοί.

επίσης το καταπληκτικό με σένα είναι ότι δε χρησιμοποιείς καθόλου φυτοφάρμακα. θα.....σε χρειαστώ μόλις βάλω τον κήπο μου...έχω και τη μαμά βέβαια για συμβουλές αλλά εσύ είσαι πολύ ψαγμένος και όσο να ναι....

και πάλι πολλά συγχαρητήρια...

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

elias-christina,

σου εχω στειλει πμ με παρα πολλα ενδιαφεροντα για την γαρδενια.

Θας σας ειναι πολυ χρησιμα για το αγαπημενο σας!

 

Για την στεφανωτη

Οι αραχνες,ειναι 100% τετρανυχος !

Για να σωσεις το φυτο,κανε το εξης:

Σε ενα μικρο ψεκαστηρα 2 λιτρων,βαλε 1 κουταλακι του γλυκου υγρο σαπουνι πιατων και αφου τον γεμισεις με νερο και το κουνησεις καλα,ραντισε το φυτο πολυ σχολαστικα.Το τονιζω,πολυ σχολαστικα.Ολα τα φυλλα απο την κατω πλευρα κυριως και ολα τα μερη του μετα.Ψεκασε πολυ καλα και το χωμα μεσα στην γλαστρα.

Κανε το φυτο μπανιο στην κυριολεξια.Αυτο το ραντισμα,θα το επαναλαβεις μετα απο 7 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Morchelina,

να χρησιμοποιησεις βρεξιμο θειαφι.

 

=====================================================

 

irida-makis,

θα χαρω πολυ,να ερθει η στιγμη που θα δω ευχαριστες φωτο απο τον χωρο σας.

Οαο για την διαμορφωση του χωρου σας και τις ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ.

Θα το γνωριζεις βεβαια,οτι πολλες φορες,η θεωρια απεχει απο την πραξη!

Εδω απ οτι βλεπεις,συνυπαρχουν αρμονικα,γκαζον (περιπου 4 στρεμματα) ,

θαμνοι και δεντρα (περιπου 300) και χιλιαδες λουλουδια.

 

Για το γκαζον που θελετε να βαλετε.

Θα ζητησετε τον σπορο που λεγεται "ΦΕΣΤΟΥΚΑ"

Αντεχει στις υψηλες θερμοκρασιες και στο πολυ ...πατημα.

 

Για τα φυτοφαρμακα.

Εχουμε σχεδον ολα τα καρποφορα.Κηπευτικα,σχεδον τα παντα.Φρουτα του δασους,παρα πολλα.Ολα αυτα,ποτε δεν τα ...ακουμπαει φυτοφαρμακο.Κανουμε γυρα και οτι μας αρεσει,το τρωμε απο το δεντρο!!!

 

Σε οτι χρειασθει και το γνωριζω,ειμαι στην διαθεση σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι να πω για το μεράκι σας

Έχετε δημιουργήσει ένα μικρό παράδεισο και εύχομαι να είστε πάντα γεροί να τον απολαμβάνετε

Θέλω με την σειρά μου να ρωτήσω κάποια πράγματα

Ο πατέρας μου μένει στην ερέτρια. Έχει ένα κτήμα περίπου 2 στρ. Στο πίσω μέρος έχει τα ζαρζαβιτικά του και στην μια πλευρά του οικοπέδου δίπλα στην μάντρα και κατά μήκος κάποια οπωροκηπευτικά. Τον παρακαλάω να βάλουμε γκαζόν στο υπόλοιπο χώρο για τον μικρό πιο πολύ για να παίζει να βάλουμε μία μικρη παιδική χαρά. Πιστεύω θα ήταν πολύ όμορφα. Αρνείται πεισματικά γιατί λέει το γκαζόν θέλει πολύ φροντίδα πολλά λεφτά για πότισμα. Από την εμπειρία σου αυτή η φεστούκα είναι πολύ απαιτητική στην φροντίδα. Του είπα να το φυτέψει και θα το περιποιούμαστε εγώ με τον άντρα μου. Άσχετη όμως όπως ειμαι θελω να μου πεις τι φροντίδα χρειάζεται και αν θα τα καταφέρουμε να το συντηρούμε πηγαίνοντας κάθε σαβ/κο σχεδόν διότι εμείς μένουμε Αθήνα

Ευχαριστώ πολύ και βάλε κι άλλες φωτογραφίες σε παρακαλώ

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

ZIMAROULIS,

καλο θα ειναι,οπως βεβαια σκεπτεστε,ενα κομματι του ελευθερου χωρου,να το κανετε πρασινο.

Δεν ξερω ποσα τμ περιπου θελετε να κανετε γκαζον.

Πληροφοριακα σου αναφερω οτι μπορεις να βρεις τον συγκεκριμενο τυπο απο 7 εως 8 ευρω το κιλο.Για 100 τμ χρειαζεται περιπου 4 κιλα.

Αν το αποφασισετε,μπορειτε να κανετε μια μιξη, ΦΕΣΤΟΥΚΑ +ΑΓΡΙΑΔΑ.

Οσο για το ποτισμα.

Δεν θα υπαρξει κανενα απολυτως προβλημα.Μοναχα στην αρχη,θα θελει τακτικο ποτισμα.Μετα θα το ποτιζετε καθε Σαββατο και ολα θα πανε ΟΚ.

Τα εξοδα κατασκευης και συντηρησης,θα ειναι πολυ λιγα.Να μην ακουτε πολλες γνωμες,γιατι θα απορριψετε την ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλειος ο κήπος!!!

Να κάνω κ γω μια ερώτηση: Έχω χώρο για 4-5 ρίζες τριανταφυλλιες, αυτές που είναι σα θάμνος. Πότε είναι η καλυτερη εποχή για να τα φυτέψω; Να πάρω σπόρο ή έτοιμα κλαριά;

Επίσης σε μια ζαρτινιέρα 'εχω τριανταφυλλάκια νανους. Βγάζουν στα άνθη κάτι μικρούτσικα σκουλικάκια. Προς το παρόν τα απομακρύνω με το χέρι, αλλά τι είναι αυτό, πώς θα απαλλαγώ μια κ έξω;

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

kwtina,

τριανταφυλλιες μπορεις να φυτεψεις τον Νοεμβριο.

Βρισκεις και γυμνοριζες και σε γλαστρες.Αν παλι ειδες καπου τριανταφυλλιες που σου αρεσαν πολυ,τον μηνα αυτο,μπορεις να κοψεις κλαδακια και να τα βαλεις απ ευθειας στο χωμα.Εχει ατελειωτα ειδη απο θαμνωδη τριανταφυλλα.

Οσο για τα σκουληκια πανω στα ανθη της νανας,υποθετω οτι ειναι καμπιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συγχαρητήρια για τον όμορφο κήπο σου...

Θα ήθελα να κάνω καποιες ερωτήσεις για ένα μικρό μπαξέ που έχουμε κ εμείς...

Πότε είναι η κατάλληλη περίοδος για να θειαφίσω τις ντοματιές. Εννοώ πρέπει να εχει βγει ο καρπός ή όχι;

Εκτός απο τις ντοματιές θειαφίζω και τις αγγουριές;

Ακόμα θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για τις βουκαμβίλιες αν ξέρεις να μου απαντήσεις. Η βουκαμβίλια μου δε βγάζει πολλά άνθη, η άγρια βγάζει κάποια... αλλα ο άλλος τύπος δεν έβγαλε σχεδόν τίποτα... έχεις υπόψιν σου γιατι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Lamar τι κάνεις; Να σε ρωτήσω αν χρησιμοποιείς τη μέθοδο της κομποστοποίησης; Σε περίπτωση που έχεις θα ήθελα τη γνώμη σου αν γίνεται είτε χωρίς κάδο αλλά κατευθείαν στο χώμα σκάβοντας ένα μικρό λάκο και σκεπάζοντας κάθε φορά που ρίχνουμε τα οργανικά υλικά με χώμα, είτε με κάποιο καλάθι πλαστικό σαν τις πλαστικές λεκάνες με τρύπες που χρησιμεύουν για το άπλωμα των ρούχων;

Ή είναι απαραίτητο να έχουμε τον ειδικό κάδο που κάτι κάνει και με τη θερμοκρασία των υλικών;

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

marsanew,

για τωρα,δεν υπαρχει λογος για θειαφι στις ντοματες.Αν σου ειναι σε καλη κατασταση,μπορεις να ριξεις λιγο θειαφι κατω στο χωμα για να τις προφυλαξεις .

Αυτη την εποχη,οι ντοματες δεινοπαθουν απο τον τετρανυχο.

Link to comment
Share on other sites

Eviri γεια σου.

Η κομποστοποιηση ειναι μια απο τις απαραιτητες εργασιες μου.

Χρησιμοποιω μεγαλες ποσοτητες απο φυλλοχωμα και και διαρκως το εχω σε ποσοτητα.Υπαρχουν, οπως θα εχεις δει,παρα πολλα δεντρα και επισης πολυ γκαζον.Τιποτα δεν παει χαμενο.

Φυλλα,γκαζον,λαχανικα και φρουτα,ολα μαζυ κανουν δυνατο φυλλοχωμα.

 

Για τα δικα σου.

Καλυτερα ,αν εχεις τον εξωτερικο χωρο,καντε μια μικρη λακα και μεσα εκει να ριχνεις αυτα τα υλικα που επιδεχονται κομποστοποιηση.Βρεξιμο και ανακατεμα και θα ειναι ετοιμο συντομα.

Σε οτι μπορω να βοηθησω,ειμαι στην διαθεση σου.

 

Περναω και μερικες φωτο απο την δικη μου κομποστοποιηση.

 

p1020897z.jpg

 

p1030500a.jpg

 

p1020896v.jpg

 

p1030499v.jpg

 

p1010470e.jpg

 

p1010484x.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lamar σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Απ' ότι κατάλαβα από τις φωτό πρέπει να έχεις πολύ μεγάλο χώρο για κομποστοποίηση. Επίσης μου έδωσες μια πολύ καλή ιδέα. Ότι ίσως να έκανα καλή δουλειά και με ένα μεγάλο βαρέλι στο οποίο μπορώ να ρίχνω τα υλικά κομποστοποίησης ή μια τσιμεντένια μεγάλη γλάστρα-ζαρντινιέρα.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήτια lamar!!!! Αυτό δεν είναι απλά κήπος, αυτό είναι ένας μικρός ιδιωτικός παράδεισος!!!! Χίλια μπράβο σας!!! Να είστε πάντα καλά και να τον χαίρεστε! Το εκπληκτικό είναι που -απ'ότι κατάλαβα- δεν είχατε σχέση με γεωπονία ή με γεωργία πριν αρχίσετε να ασχολείστε με τα δικά σας, έτσι δεν είναι???

 

Κάναμε και εμείς μια απόπειρα να βάλουμε λίγα δικά μας κηπευτικά για να τρώνε τα παιδιά αλλά μας παρουσιάζουν τα εξής προβλήματα: Οι περισσότερες ντομάτες μαυρίζουν από κάτω και σαπίζουν χωρίς να προλάβουν να μεγαλώσουν πολύ (για τον καρπό λέω) και οι αγγουριές άντε να βγάλουν ένα αγγούρι και μετά ξερένονται. Τι λεει το έμπειρο μυαλό σου? Μήπως τα παραποτίζουμε? ή θέλουν πιο σκιερό μέρος??

Link to comment
Share on other sites

marsanew,

για τωρα,δεν υπαρχει λογος για θειαφι στις ντοματες.Αν σου ειναι σε καλη κατασταση,μπορεις να ριξεις λιγο θειαφι κατω στο χωμα για να τις προφυλαξεις .

Αυτη την εποχη,οι ντοματες δεινοπαθουν απο τον τετρανυχο.

 

 

Lamar ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Με βουκαμβίλιες ξέρεις τι μπορεί να συμβαίνει και να μην ανθίζουν; Μήπως θέλουν κλάδεμα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...