Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

να το ψάξεις, να κάνετε έναν υπέρηχο κ σε γιατρό που εμπιστεύεσαι.εμένα η μικρή μου από 11 ημερών μόλις ρευόταν έβαζε τα κλάματα και κάναμε 2 ώρες να την συνεφέρουμε-τότε δεν έκανε εμετούς.20 ημερών έκανε υπέρηχο στην παιδιατρική του μ----α και μου είπαν ότι το παιδί δεν έχει τίποτα.φτάσαμε 40 ημερών με κλάματα όλη μέρα κ εμετούς να νοσηλευτούμε στο παίδων, όπου κάναμε πεχαμετρία κ το μωρό είχε βαριά παλινδρόμηση.να κάνεις υπέρηχο αλλά κάπου που είσαι σίγουρη ότι γίνεται σωστή δουλειά.εμένα αν το είχαν βρει από τότε που ήταν 20 ημερών το μωρό θα είχε γλιτώσει πολλούς πόνους και ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.είπα στην παιδίατρο τα συμπτώματα κ είπε να τον παρακολουθήσω κ αν συνεχίσει να της πω γιατι πέρασε κ ένα κρυώματακι κ μήπως ήταν απ αυτό. Εντωμεταξυ ο μικρός σταμάτησε για 2-3 μέρες κ χάρηκα αλλά χθες πάλι τα ίδια κλαμματα. Κ όλη την υπόλοιπη μέρα είναι πολύ ήσυχος μόνο στο μπιμπερό τον ακούμε! Στα μαιευτήρια κάνουν τέτοιο υπερηχο;ξέρετε πόσο κοστίζει κ αν ταλαιπωρείται πολύ το παιδί;αν είναι να το κάνω να μου φύγει κ η ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μητέρες

 

Μια αρκετά συχνή πάθηση της νεογνικής ηλικίας η οποία πρέπει να μπαίνει στη διαφορική διάγνωση των επαναλαμβανόμενων εμετών τροφής είναι η υπερτροφική πυλωρική στένωση. Τα πρώτα συμπτώματα παρατηρούνται μετά τη 2η-3η εβδομάδα της ζωής και τα χαρακτηρίζει η σταδιακή κλιμάκωση σε συχνότητα, ένταση και ποσότητα του εμετού. Η διάγνωση γίνεται εύκολα με υπερηχογραφική μέτρηση του πάχους και μήκους του πυλωρικού σωλήνα με οριακές μετρήσεις 4 χιλιοστά και 14 χιλιοστά αντίστοιχα. Η πάθηση διορθώνεται εύκολα με την καταξιωμένη στο χρόνο πυλωρομυοτομή Fredet-Ramsted η οποία πλέον γίνεται μέσω του ομφαλού κατά Bianchi με θαυμάσια αποτελέσματα λειτουργικά και κοσμητικά.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

geia sou kiego to idio siropi dino sthn mikrh mou...einai 32 hmeron kai mallon kataligoume se palindromish...thn thilazo apoklistika kai meta kanei rouketes alla oxi panta mia fora thn hmera h mia fora kathe 2 meres...tora me to siroph exei na kanei 3 meres...me anxonei poy toso mikrh pernei farmako alla an prepei!!!!!exoume k goulitses....alla to xeirotero einai otan ponaei pou den xero ti na tou kano kai pos na thn kratiso!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Σας παρουσιαζω και την δικη μου ιστορια μηπως καποιος μπορει να με βοηθηση. Εχω μια μπεμπουλα 2,5 μηνων, επινε το frisolac comfort διοτι ειχε πολλες γουλιτσες και καποιους εμετους, για υτο και μας το προτεινε η γιατρος. Εδω και 10 μερες αρχισε να αρνηται το μπιμπερο η' πινει λιγο, ετσι σκεφτηκαμε να δοκιμασουμε ενα αλλο γαλα και πηραμε το s26 gf επισης αντιαναγωγικο.Της αρεσε πολυ και επινε αρκετο. Ομως ξεκινησαν παλι οι γουλειες, δυσκοιλιοτητα και ενα βραδυ που ζοριζοταν να κανει κακα της και επινε γαλα εκανε εμετο. Πριν τον εμετο εκανε εναν λαρυγγισμο σαν να πνιγεται. Νομιζα πως θα το χασω το αγγελουδι μου. Επειδη δεν το συνδειασα κατευθειαν με το γαλα το συνεχισα. Μετα απο 2 μερες ενω παλι σφιγγοταν για κακα της παλι μου εκανε εντονα για κανενα 3λεπτο αυτο τον λαρυγγισμο σαν να πνιγεται.Την τρανταζα την χτυπουσα στην πλατη και την εβγαλα εξω για να την χτυπισει ο αερας και πραγματι το σταματησε. Ηρθε η γιατρος κατευθειαν αλλα δεν παρατηρησε καμια δυσποια η κατι προβληματικο με την αναπνοη, ετσι το απεδωσε στο μπουκωμα που ειχε τωρα τελευταια και μας εδωσε αερολιν. Εγω ομως πολυ φοβαμαι πως το παιδι με το νεο γαλα ισως κανει ΓΟΠ και παθαινει εισροφηση για υτο πνιγεται. Σας παρακαλω αν εχει καποιος σχετικο βιωμα η ξερει κατι να μου απαντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Να μην ανησυχείς καθόλου erma. Και εμάς είναι 2 μηνών και 8 ημερών τώρα και έχει παλινδρόμηση από την αρχή σχεδόν. Εδώ και 4 ημέρες που του αλλάξαμε το γάλα σε Aptamil AR, δεν έχει ξαναβγάλει γουλιά και κοιμάται πιο ήρεμο και περισσότερη ώρα.

 

Το μόνο θέμα που έχουμε είναι μια μικρή συνεχόμενη διάρροια.. Αν συνεχιστεί θα πρέπει να του αλλάξουμε το γάλα... Κρίμα γιατί το πίνει πολύ ευχάριστα και η παρασκευή του είναι πανεύκολη (40οC σε σχέση με το Frisolac Comfort που θέλει 80oC νερό!!) και δεν πήζει πριν το πιει.. Θα δούμε!!

 

 

 

Και το δικο μου κοριτσακι εχει γοπ ειναι 50 ημερων και του δινω το ιδιο σιροπακι αλλα μοθ ειπε η παιδιατρος οτι κανει 15 μερες τουλαχιστον για να δουμε διαφορα..και τελικα ειχε δικιο υπαρχει διαφορα μην ανυσηχεισ!! να το βοηθησουμε θελουμε οχι να του κανουμε κακο!! για μενα δεν επρεπε να το σταματησετε...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!

 

θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με τη Γοπ.

εχω μια μπεμπουλα 24 ημερων και θηλαζουμε αποκλειστικα.απο προχτες εχει ξεκινησει και μου βγαζει γουλιτσες που και που ,οχι καθε φορα που θηλαζει,ισως μια δυο φορες.σημερα το πρωι μου εβγαλε αρκετη ποσοτητα.στην πρωτη μου κορουλα δεν ειχα αντιμετωπισει κατι αναλογο και ετσι δεν ξερω αν προκειται για γοπ ή για απλες γουλιες...

Στη Γοπ το παιδι βγαζει γουλιες καθε φορα που τρωει???

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Andy

 

Καταρχήν να σας ζήσει η μπέμπα.

 

Η Γαστρο Οισοφαγική Παλινδρόμηση είναι ένα φυσιολογικό φαινόμενο της βρεφικής ηλικίας με κύριο αίτιο τον ανώριμο οισοφαγικό σφιγκτήρα. Έτσι η τροφή βρίσκει διέξοδο και προς τον οισοφάγο δίνοντας την κλινική εικόνα της ΓΟΠ-γουλιές. Η ποσότητα διαφέρει και δεν αποτελεί λόγο θεραπείας εφόσον το παιδί παίρνει βάρος και δεν παρουσιάζει συχνές αναπνευστικές λοιμώξεις. Στα περισσότερα παιδιά η παλινδρόμηση υποχωρεί μόνη της με τη συμπλήρωση του πρώτου έτους. Φυσικά εάν παρατηρήσετε εμετούς με σημαντική δύναμη και ποσότητα ή οποιοδήποτε χρώμα εκτός της τροφής είναι απαραίτητο να συμβουλευθείτε το γιατρό σας. Πολλοί συνάδελφοι και ανάλογα με την κάθε περίπτωση ξεχωριστά συστήνουν ειδικά αντιαναγωγικά γάλατα, προκινητικά φάρμακα και Η2 αναστολείς που έχουν ένδειξη εάν η παλινδρόμηση είναι σοβαρού βαθμού και μεγάλης διάρκειας στη pH οξυμετρία.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Andy

 

Καταρχήν να σας ζήσει η μπέμπα.

 

Η Γαστρο Οισοφαγική Παλινδρόμηση είναι ένα φυσιολογικό φαινόμενο της βρεφικής ηλικίας με κύριο αίτιο τον ανώριμο οισοφαγικό σφιγκτήρα. Έτσι η τροφή βρίσκει διέξοδο και προς τον οισοφάγο δίνοντας την κλινική εικόνα της ΓΟΠ-γουλιές. Η ποσότητα διαφέρει και δεν αποτελεί λόγο θεραπείας εφόσον το παιδί παίρνει βάρος και δεν παρουσιάζει συχνές αναπνευστικές λοιμώξεις. Στα περισσότερα παιδιά η παλινδρόμηση υποχωρεί μόνη της με τη συμπλήρωση του πρώτου έτους. Φυσικά εάν παρατηρήσετε εμετούς με σημαντική δύναμη και ποσότητα ή οποιοδήποτε χρώμα εκτός της τροφής είναι απαραίτητο να συμβουλευθείτε το γιατρό σας. Πολλοί συνάδελφοι και ανάλογα με την κάθε περίπτωση ξεχωριστά συστήνουν ειδικά αντιαναγωγικά γάλατα, προκινητικά φάρμακα και Η2 αναστολείς που έχουν ένδειξη εάν η παλινδρόμηση είναι σοβαρού βαθμού και μεγάλης διάρκειας στη pH οξυμετρία.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

 

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας!!!!!!

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες και όλους!Λέγομαι Κυριακή και είμαι νέα μανούλα με μία μπεμπούλα 17 ημερών.Έχω αρκετές απορίες αλλά θα εστιαστώ στις βασικές για να μην σας κουράσω.Η μικρή μου τρώει πολύ λαίμαργα και μια δύο φορές ανά δύο ή τρεις ημέρες μου κάνει γουλίτσες ή λίγο εμετούλη.Το είπα στην παιδίατρο και μου είπε να της δίνω περισσότερα και μικρότερα γεύματα (θηλάζω αποκλειστικά) και να ανησυχήσω μόνο αν μου κάνει εμετό ρουκέτα μετά από σχεδόν κάθε γεύμα οπότε πρέπει να την πάω για υπέρηχο στομάχου να δούμε μήπως έχει σοβαρού βαθμού ΓΟΠ.Εσείς τι λέτε ως εμπειρότεροι;Η δεύτερη απορία μου είναι, οτι παρατήρησα από προχθές οτι από το μεσημέρι ως το βράδυ το παιδάκι μου είναι πολύ ανήσυχο: κλαίει συνέχεια, ζητάει σαν παρηγοριά όταν πονάει να μπει στο στήθος και ας μην θηλάζει αρκεί να πιπιλάει το στήθος και έχει πολλά αέρια.Λέτε να έχουν ξεκινήσει οι κολικοί;Εγώ τρώω πολλές σούπες για να έχω γάλα (κοτόσουπες, μοσχαρόσουπες, τραχανόσουπες) και γενικά ψητά κρέατα και κανένα ζυμαρικό.Γάλα δεν πίνω, χυμό δεν πίνω, κρεμμύδια-πιπέρια-μπαχαρικά αποφεύγω.Ξέρετε τι άλλο να αποφεύγω για να ελλατώσω τη συχνότητα εμφάνισης των κολικών αυτών;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας γιατί μου είναι αναντικατάστατες!

Link to comment
Share on other sites

KYRIAKH79 να σου ζήσει το μωράκι σου!

Για το ΓΟΠ δεν ξέρω να σου απαντήσω. Για τους κολικούς πήγαινε στο συγκεκριμένο θέμα και θα βρεις πολλές χρήσιμες συμβουλές!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και απο εμενα.

θα ηθελα την βοηθεια σας για να δω εαν θα πρεπει να ανησυχω ή οχι. Ο μικρος μου ειναι 3.5 μηνων με σταθερη αυξηση βαρους (6.500 τωρα) , θηλαζει αλλα πινει και συμπληρωμα 500 μγ. περιπου την ημερα σε 5 γευματα ανα τριωρο.Κολικους δεν ειχαμε καθολου αλλα απο την αρχη ειχαμε πολλες γουλιες και εμετους.

Και εδω ερχεται το ερωτημα: ποσοι ειναι οι φυσιολογικοι εμετοι και που αρχιζει το προβλημα που θα πρεπει να ερευνησουμε περισσοτερο?Ο μικρος μου βγαζει γουλιες 5-6 σε καθε γευμα και καποιες μερες ή φορες εμετους 4-5 ή ρουκετες ανα γευμα. Βεβαια μπορει και τιποτα σε αλλα γευματα.Δεν κλαιει ποτε κατα το ταισμα και δεν βγαζει ποτε γουλιες κοιμισμενος. Κυριως κανει εμετους οταν παιζει και κουναει χερια ποδια πολυ εντονα ή οταν τον εχουμε στον ωμο μας.

Πιναμε guigoz απλο αλλα την προηγουμενη εβδομαδα που ανεφερα στην γιατρο το θεμα μας ,μας το αλλαξε στο ιδιο αντιαναγωγικο ομως. Δεν ειδαμε καμμια σπουδαια διαφορα και αυτο που με ανησυχει ειναι οτι απο χθες σχεδον μετα απο καθε γευμα γκρινιαζει σαν να ποναει. Ειναι δυνατον να φταιει το γαλα?

Σας ευχαριστω προκαταβολικα. Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα σπουδαιολογησει αλλα διαβαζοντας εδω βλεπω οτι η ποσοτητα των εμετων μας ειναι καπως υπερβολικη σε σχεση με αλλους οποτε καθε ιδεα ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι εδω και μια εβδομαδα εχουμε βηχα και κανουμε μασκες λογω βροχιολιτιδας. Θα μπορουσε να σχετιζεται με τον πονο που φαινεται να εχει στο στομαχι? Ειχε μειωμενη ορεξη τις προηγουμενες ημερες και εχει σχεδον επανελθει στις κανονικες του ποσοτητες εδω και 2 ημερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elsap καλησπερα! Εχουμε κι εμεις ΓΟΠ απο 30 ημερων, οποτε καταλαβαινω την ανησυχια σου. Για το αντιαναγωγικο γαλα δεν ξερω, απλα εχω ακουσει περιπτωσεις παιδιων που τα πειραζε πολυ περισσοτερο απο το κανονικο, οποτε αν εντοπιζεις εκει το προβλημα μηπως να ξαναγυρναγες στο απλο? Αν και το καλυτερο σ αυτες τις περιπτωσεις ειναι το μητρικο, οποτε το ιδανικο θα ηταν να καταφερνες να γυρισεις στον αποκλειστικο θηλασμο. Για τις μασκες που λες, κανει και ο δικος μου τις τελευταιες μερες λογω βρογχιολιτιδας, αλλα δε βλεπω να τον εχουν επηρεασει σε κατι απο αποψη πονου. Κατα τ αλλα, αυτο που κοιταμε σε καθε περιπτωση ΓΟΠ ειναι αν το παιδι παιρνει το επιθυμητο βαρος και αν μπορει να φαει χωρις να ποναει. Εμας επαθε πολυ γρηγορα οισοφαγιτιδα και παιρνουμε epadoren, καποιοι το δινουν προληπτικα ακριβως για την αποφυγη οισοφαγιτιδας. Για τις γουλιες που ρωτας, δεν ξερω ποιος αριθμος θεωρειται φυσιολογικος γιατι εμας δεν εβγαζε ποτε καθως εχει κρυφη ΓΟΠ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα,θα ηθελα να ρωτησω που πρεπει να παω και τι εξετασεις να κανουμε στο μωρο για ΓΟΠ.

εδω και καποιες μερες καθε απογευμα ειδικα,κλαιει και δεν ξερουμε τι εχει,κολικοι δεν πιστευω να ειναι,οταν τρωει το βραδυ μονο στο γευμα των 21 00,σταματαει, κλαιει,βγαζει και βαζει την θηλη,κανει τοξο το σωμα του και δεν τρωει πολυ,επισης βγαζει και λιγο γαλα ,σχεδον παντα μετα απο τα γευματα,οχι πολυ,αμα των ξαπλωσω να τοναλλαξω ή αμα πιεστει η κοιλια λιγο(λογικο βεβαια,αλλα μεανησυχει οτι οτι κλαιει σε σημειο μερικες φορες να κοβεται η αναπνοη),να πω οτι πινει το δικο μου γαλα σε ολα τα γευματα,που εχω αντληση με θηλαστρο,εχει παρει πολυ βαρος,σε 45 μερες απο 3340 πηγε 5.220.

__________________

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μιλήσεις με τον παιδίατρό σου για το θέμα της ΓΟΠ. Εμας ο μπέμπης έβγαζε από την αρχή γουλιές αλλά από τον τρίτο μήνα και μετά έβγαζε αρκετά περισσότερο.. ο παιδιατρος μας είπε ότι σίγουρα έιναι ΓΟΠ και δεν έχει κανένα νόημα να κάνουμε εξετάσεις και να ταλαιπωρουμε το μωρό.. μας έδωσε και σιρόπι για την αποφυγή οισοφαγιτίδας, σημάδι της οποίας είναι το να κάνει το μωρό τόξο και να τεντώνει το κεφάλι προς τα πίσω και να κλαίει... για να ξέρεις πάντως οι εξετάσεις που κάνουν είναι ένας υπέρηχος για να διαπιστώσουν τον βαθμό παλινδρόμησης.. πηγαίνεις στο νοσοκομείο είτε στο Παίδων είτε στο Μητέρα που έχει παιδιατρική κλινική ειτε σε όποιο άλλο έχει παιδιατρική και κάνεις τον υπέρηχο... εμείς δεν ξέρω αν έχουμε κάνει καλά που δεν κάναμε τον υπέρηχο αλλά ο παιδίατρος μας που είναι διευθυντής στο Παίδων μας είπε ότι τσάμπα θα ταλαιπωρούσαμε τον μπέμπη αφού για την ΓΟΠ δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα από υπομονή.. είμαστε 6 μηνων και ακόμη παιδευόμαστε... πρακτικά αυτά που βοηθάνε αν το μωρό έχει ΓΟΠ συχνά γεύματα, όχι τεράστιες ποσότητες μαζεμένες, καλό ρέψιμο, τουλάχιστον μισή ώρα κράτημα μετά το γεύμα και κλίση στην κούνια... κάποιο προτείνουν και αντιαναγωνικά γάλατα εμείς λόγω αλλεργίας δεν τα πήραμε.. αν ψάξεις στο forum πάντως θα βρεις πολλές πληροφορίες για την ΓΟΠ...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και εμείς τα ιδία ακριβώς με την elenip με την διαφορά ότι πήραμε γάλα αντιαναγωγικο αλλά μόλις σταμάτησε ο θηλασμός άρχισαν τα προβλήματα δυσκοιλιότητας κ.λ.π και δεν της αρέσει κιόλας και το σταματαω τώρα πάω μάλλον σε απταμιλ....από την αρχή έχουμε την ΓΟΠ πάντως και κάνουμε τα ιδία ακριβώς και σιρόπι επαντορεν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα , ειχα και εγώ πρόβλημα με ΓΟΠ με τον μικρό μου και παράλληλα με δυσκοιλιότητα (κάπου έχω γράψει περισσότερα για αυτό το θέμα) αλλαξα πολλά γάλατα γιατι ήθελα να το πολεμίσω με γάλα και όχι με φαρμακευτική αγωγή όπως μου είχε πει ο παιδιατρος και τελικά καταλήξαμε στο frisolac comfort το οποιο είχε πολύ καλα αποτελεσματα , σταμάτησε αμέσως να βγάζει γαλατάκι και έκανε και τα κακακια του κανονικα:lol:.Τώρα που ο μικρός μου πρέπει να αλλάξει γάλα γτ κοντεύουμε το έκτο μήνα σκέφτομαι να του πάρω απλό γαλατάκι για να δούμε σε τι κατάσταση βισκόμαστε.(πάντως ο παιδιατρος μου είπε ότι η ΓΟΠ συνήθως στα βρέφη σταμάτα στον 7 μήνα).

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου μόλις γυρίσαμε σπίτι από το μαιευτήριο άρχισε τους εμετούς (κα από μύτη και από στόμα )και τελικά τώρα στον 5ο ακόμα είμαστε με το frisolac comfort και όλα καλά .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια!!! Είμαστε σήμερα 30 ημερών και η κατάσταση με το φαγητό δεν θα έλεγα ότι είναι η ιδανική... Από 10 ημερών περίπου αρχίσαμε να βγάζουμε κάτι γουλιές οι οποίες ήταν αρκετές και το γάλα ήταν "κομμένο"! Πήραμε epadoren για μία εβδομάδα και νομίζω (ίσως να ήταν και η ιδέα μου τελικά) ότι μας βοήθησε λιγάκι και οι γουλιές ελλατώθηκαν! Το θέμα βέβαια πάντα ήταν ότι αυτές τις γουλιές μπορεί να τις έβγαζε και 2 ώρες μετά το φαγητό! Να σημειώσω ότι έπινε μόνο από το στήθος!!! Εδώ και 2 μέρες και μετά από συνενόηση με τον παιδίατρο (γιατί δεν ήμασταν σίγουροι για το αν φτάνει μόνο το δικο μου γάλα) του έδωσα ένα γεύμα δικό μου και ένα ξένο...

Σήμερα το πρωί όμως (στις 6) έκανε εμετό άνευ προηγουμένου!!! Αφού ήδη είχαμε λερώσει και αλλάξει 4 φορμάκια από γουλιές... τελικά καταλήξαμε και οι 2 με 4 ρουκέτες πηχτό κομμένο γάλα (πολύ μεγάλη ποσότητα) από τα μαλλιά μέχρι κάτω!!! Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε οτι φοβάται για πυλωρική στένωση!!! Δεν ξέρω τι ξέρετε για όλα αυτά και ούτε ξέρω αν μπορείτε να με βοηθήσετε με κάτι!!! Απλά έγραψα αυτά που είχα να πω... γιατί κοντεύω να σκάσω από το κλάμα και το άγχος!!! :-(

MMEcp3.pngNQasp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσάκι μου πως σε καταλαβαίνω.. μου κάνει εντύπωση που το σιρόπι σας το έδωσε μόνο για μία εβδομάδα... το ίδιο μας έδωσε και εμάς από 2 μηνών και ακόμη το παίρνει και μας έχει πει μέχρι να περάσει η ΓΟΠ ... πρόσεχε πολύ με το ξένο γάλα... εμάς έχει αλλεργία στο αγελαδικό και πριν κανένα 2μηνο που δοκιμάσαμε να του δώσουμε πιο κανονικό γάλα χειροτέρεψε η ΓΟΠ και μετά μας είπε η παιδογαστρεντερολόγος, η οποία παρακαλώ ειναι διευθύντρια σε γνωστότατο μαιευτήριο, ότι το κανονικό ξένο γάλα χειροτερεύει την ΓΟΠ.. από ότι έχω διαβασει το μητρικό γάλα είναι ότι καλύτερο για την ΓΟΠ... σίγουρα ο γιατρός θα σε συμβουλέψει καλύτερα αλλά εγώ αν είχα την πολυτέλεια να θηλάσω δεν θα έδινα με ΤΙΠΟΤΕ ξένο γάλα... για να μιλήσει τώρα για πυλωρική στένωση μπορεί να το κάνει μετά από εξειδεικευμένες εξετάσεις και όχι τόσο εύκολα από τηλεφώνου... τώρα σύμφωνα με όσα διάβασα: "Η πυλωρική στένωση είναι το στένεμα του πυλωρού (στόμιο που οδηγεί από το στομάχι στο λεπτό έντερο) και είναι μία μη συνήθης πάθηση, η οποία εμφανίζεται στα μωρά που είναι μικρότερα των 2 μηνών. Ο πυλωρός έχει υποστεί οξεία στένωση και επιτρέπει μόνο σε μία μικρή ποσότητα τροφής να εισέλθει στο λεπτό έντερο, ενώ το υπόλοιπο της τροφής βγαίνει με εμετό, προκαλώντας στο μωρό απώλεια βάρους και πιθανά αφυδάτωση." .. μίλα με τον παιδίατρο σου αλλά αν δεις στο forum για την ΓΟΠ πάρα πολλά μωρά είχαν ρουκέτες και δεν έχει γράψει καμία κοπέλα ότι τελικά είχε το μωρό κάτι τέτοιο... σου εύχομαι ότι καλύτερο και να μην αγχώνεσαι και στενοχωριέσαι.. και στο λέει αυτό ένα άτομο που έχει να κλείσει μάτι 6 μήνες και έχει ρίξει κλάμα απίστευτο και ακόμη σιδερώνει φορμάκια και σαλιάρες... καλό κουράγιο καλό μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...