Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσιστικά συνθήματα στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου


Recommended Posts

Το "Μακεδονία ξακουστή" στο video που παρέθεσε η liudmila ακούγεται από το βάθος, ενώ ακόμα παρελαύνουν τμήματα του Ελληνικού Στρατού.

Μετά περνάει το Π.Ν. (πολύ πιθανόν να ακούγεται το Μακεδονία από τα ΟΥΚ του Π.Ν.), μετά η Αεροπορία, μετά η Αστυνομία και μετά το Λιμενικό.

Αποκλείεται λοιπόν να ακούγεται μέχρι εκεί το Μακεδονία Ξακουστή από τα στόματα των 36! Τόσο καθαρά τουλάχιστον!!!

 

Δηλαδή ludmila εσύ που ήσουν στην παρέλαση δεν άκουσες το σύνθημα για το οποίο κατηγορούνται?

Ξεχωρίζεις τα βατράχια του Π.Ν. από του Λ.Σ.?

 

Δείτε εδώ...

http://www.peiratikoreportaz.blogspot.com/

 

Το blog αυτό ασχολείται πολύ με θέματα του Λ.Σ. Αν έχετε υπομονή και το διαβάσετε, θα δείτε ότι ούτε μία αναφορά δεν υπάρχει για ψεύτικο μονταρισμένο βίντεο. Ούτε ένα ΟΥΚας δεν έγραψε στο blog ότι δεν τραγούδησαν αυτό το σύνθημα. Κάπου μάλιστα αναφέρεται ότι ήταν το μνημόσυνό τους για έναν αδικοχαμένο συνάδελφό τους που έπεσε για την πατρίδα σε ανταλλαγή πυρών με Αλβανούς κακοποιούς.

 

Πιστεύω κανένας ένστολος δε θα είχε τεθεί σε διαθεσιμότητα αν δεν ήταν σίγουρη η Ηγεσία του Λ.Σ. ότι τα πράγματα έγιναν έτσι, αν δεν υπήρχε η παραδοχή από τον Αγηματάρχη.

 

Δεν ήμουν εκεί, δεν ξέρω τι έγινε, τι ακούστηκε, αλλά ναι, πιστεύω ότι το τραγούδησαν. Είναι μεγάλη η οργή τους γιατί έχουν χαθεί συνάδελφοί τους εξαιτίας Αλβανών.

Να χάνονται 23χρονια παλικάρια σε περίοδο ειρήνης... Είναι τραγικό!

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • liudmila

    liudmila 9 δημοσιεύσεις

  • elenik

    elenik 6 δημοσιεύσεις

  • Sam

    Sam 5 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 4 δημοσιεύσεις

Στην υγειά μου σου λέω ιφι δεν άκουσα τίποτα τέτοιο. Δεν το απορίπτω το νά έγινε. Απλα ο ενδιασμός μου ήταν στο οτι ήταν πολλοι οι αλλοδαποί πολίτες που παρακολουθούσαν. Ε δε θα υπήρχε καμια αντίδραση? Δε θα εβγαιναν κάποιοι στα κανάλια με μαρτυρίες για το θέμα. Ακούσα οτι υπήρχαν Χρυσαυγήτες στη παρέλαση που έλεγαν τέτοια συνθήματα. Γιαυτό δεν το θεωρώ απίθανο να είναι φτιαχτό το βίντεο. Δεν μπορω να μπώ στην διαδικασία να κατεβάσω ολες τις κατηγορίες του κοσμού για καποιούς χωρις να είμαι βεβαια. Αυτα σκέφτομαι ιφι μου.

Link to comment
Share on other sites

liudmila μην ορκίζεσαι στην υγειά σου... Υποθέσεις κάνεις, οκ!

 

Το σύνθημα πάντως αποκλείεται να ακούστηκε από Χρυσαυγίτες.. Φωνάζουν ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΟΥΚ ΟΥΚ ΟΥΚ ΟΥΚ, με το ρυθμό που πολύ καλά γνωρίζω... :wink:

Αν είχε ακούσει το τμήμα τέτοιο σύνθημα από κάποιους άλλους, θα είχε σταματήσει την παρέλαση! Να είσαι σίγουρη!

 

Πολλοί από αυτούς είναι παιδιά μάλαμα, φιλότιμα, ικανά να κάνουν τα πάντα για την πατρίδα!

Και αυτό το γνωρίζω επίσης πολύ καλά! :wink:

Μάλλον η πόρωσή τους αυτή τους τυφλώνει και γεννά μέσα τους ρατσιστικά αισθήματα. Πόσο μάλλον όταν κάθε πρωί, στην αναφορά τους μνημονεύουν το όνομα του συναδέλφου που έπεσε από πυρά Αλβανού που δέχτηκε ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ και μετά φωνάζουν Π Α Ρ Ω Ν!!!

 

1-2 από αυτούς ήταν σειρές με το παιδί, φίλοι, αδελφοί, μαζί στην εκπαίδευση, μαζί στα εύκολα αλλά και στα δύσκολα!

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites

τελικά κααταλαβα ...οτι ορισμένα πραγματα σε αυτην την ζωή δεν προκειτε να αλλάξουν όσο και να το θέλω !!!!

παλία ο Χιτλερ εκανε λοβοτομή στους στρατιότες για να μην αισθανονται συναισθηματα πόνου ή θλίψης ενοχής και να μην έχουν ενδοιασμούς ώς προς τις δολοφονικές τακτικές που ακολουθούσε ο σταρτός του γενικά !

επειδή (δυστηχώς για μερικούς) η λοβοτομή καταργήθηκε ...ακολουθούνται άλλες πρακτικές ...

δεν ΠΕΙΡΑΖΕΙ υγεία να χουμε !!!.

Link to comment
Share on other sites

" Όταν ο ήλιος αλλάξει πορεία, τότε ο άνθρωπος θα αλλάξει ιστορία..."

Δυστυχώς είναι τόσο αληθινό.....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδια, μαλλον κατι εχετε καταλαβει λαθος. Ο στρατος δεν υπαρχει για να παιζει τσιγκολελετα!!! Περνανε απο εκπαιδευση και τα τοιαυτα για να ειναι ετοιμοι ανα πασα στιγμη να υπερασπιστουν την Πατριδα.

Εαν καποια στιγμη μας ερθουν οι Αλβανοι, οι Τουρκο, οι Βουλγαροι και δεν ξερω και εγω τι αλλο και πολεμησουν για να μας παρουν αυτα που διεκδικουν, ελατε να μου πειτε για τα συνθηματα. Αυτο μας πειραξε δηλαδη? Εχουμε παει στο αλλο ακρο? Εχουμε γινει ρατσιστες με τους ιδιους του Ελληνες, την πατριδα και αυτους που την υπερασπιζονται, και αυτο μονο και μονο για να μην μας πουν ρατσιστες?

Link to comment
Share on other sites

Ζωη μου τό τι κανει ο στρατος στην εκπαι΄πδευση του ολοι πανω κατω το ξερουμε .Καποιοι εγκρινουν καποιοι οχι.Εγω προσωπικα δε θα θελα να μπει ο γιος μου σε αυτη τη διαδικασια φανατισμου, και κατα βαθος ευχομαι να εχει καταργηθει μεχρι να πρεπει να παει.

Η ενσταση εχει να κανει με με το τι ακουστηκε στην παρελαση.Εγω δε θελα το παιδι μου να ηταν εκει και να το ακουγε.

Η προσωπικη μου ομως ενσταση εγκειται σε αυτους που χειροκροτουσαν!!!!!

εχω φριξει με αυτο το γεγονος

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος σε περίπτωση ντου θα γίνει γενικότερη επιστράτευση και αυτοι που θα πέσουν πρώτοι δεν θα είναι αυτοί οι λεβέντες αλλά τα αναλώσιμα φανταράκια. Δηλαδή για να υπερασπιστείς την πατρίδα σου, οποιαδήποτε πατρίδα σου πρέπει να μισείς όλους τους υπόλοιπους λαούς, να θες να τους βγάλεις τα άντερα;;; Έτσι είσαι πραγματικός Έλληνας; Κι όποιος δεν μισεί τους υπόλοιπους λαούς, τι είναι; ανθέλληνας;;;

Αλήθεια η βαθύτατη χριστιανική πίστη που διαλαλούν όλοι αυτοί σε πιο σημείο του «Ελληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι ποτέ, το αίμα σου θα χύσουμε, γουρούνι Αλβανέ» ή του «Τους λένε "Σκοπιανούς", τους λένε Αλβανούς, τα ρούχα μου θα ράψω με δέρματ' απ' αυτούς» φαίνεται;

Αν ένα κάθαρμα σκοτώσει το παιδί μου θα έχει σημασία αν είναι έλληνας ή αλβανός; Αυτή θα είναι η φαγούρα μου ή ότι το παιδί μου είναι νεκρό; Θα μου το ξαναφέρει κανείς στη ζωή αν αρχίσω να σκοτώνω τα παιδιά της αντίστοχης εθνικότητας του δολοφόνου; Πραγματικα τι προσπαθείτε να πειτε και να δικαιολογήσετε... πραγματικά όμως...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Σπείρετε φόβο... γεμίστε μίσος, αυξήστε το χάσμα μεταξύ των λαών, γκρεμίστε τις γέφυρες επικοινωνίας, οχυρωθείτε πίσω από το μίσος.... και σας βεβαιώνω... το μέλλον θα είναι πολύ σκοτεινό, όπως ακριβώς φοβάστε... :mad::?:-(

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα κάθαρμα σκοτώσει το παιδί μου θα έχει σημασία αν είναι έλληνας ή αλβανός; Αυτή θα είναι η φαγούρα μου ή ότι το παιδί μου είναι νεκρό; Θα μου το ξαναφέρει κανείς στη ζωή αν αρχίσω να σκοτώνω τα παιδιά της αντίστοχης εθνικότητας του δολοφόνου; Πραγματικα τι προσπαθείτε να πειτε και να δικαιολογήσετε... πραγματικά όμως...

 

Προσωπικά δεν τους δικαιολογώ, δε συμφωνώ με το συμβάν, απλά έγραψα τι πιστεύω ότι τους οδηγεί σε αυτή την πορωμένη και φανατισμένη τακτική.

Να σε ξυπνάει ότι ονειρεύεσαι...

8pvzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ένα κάθαρμα σκοτώσει το παιδί μου θα έχει σημασία αν είναι έλληνας ή αλβανός; Αυτή θα είναι η φαγούρα μου ή ότι το παιδί μου είναι νεκρό; Θα μου το ξαναφέρει κανείς στη ζωή αν αρχίσω να σκοτώνω τα παιδιά της αντίστοχης εθνικότητας του δολοφόνου; Πραγματικα τι προσπαθείτε να πειτε και να δικαιολογήσετε... πραγματικά όμως...

 

Λεγκω ανατριχιασα με αυτα που γραφεις. Ετσι ειναι πραγματι

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μαλλον κατι εχετε καταλαβει λαθος. Ο στρατος δεν υπαρχει για να παιζει τσιγκολελετα!!! Περνανε απο εκπαιδευση και τα τοιαυτα για να ειναι ετοιμοι ανα πασα στιγμη να υπερασπιστουν την Πατριδα.

Εαν καποια στιγμη μας ερθουν οι Αλβανοι, οι Τουρκο, οι Βουλγαροι και δεν ξερω και εγω τι αλλο και πολεμησουν για να μας παρουν αυτα που διεκδικουν, ελατε να μου πειτε για τα συνθηματα. Αυτο μας πειραξε δηλαδη? Εχουμε παει στο αλλο ακρο? Εχουμε γινει ρατσιστες με τους ιδιους του Ελληνες, την πατριδα και αυτους που την υπερασπιζονται, και αυτο μονο και μονο για να μην μας πουν ρατσιστες?

 

ναι, αυτο μας πειραξε. αν δικαιολογεις αυτα τα γεματα μισος για τον ανθρωπο συνθηματα εδω μεσα, καλυτερα να διαβασεις τις οδηγιες του φορουμ στο οποιο συμμετεχεις. αμαν πια.

 

α κ για να μην κουραζεσαι να...ψαχνεις....:roll: εσυ ή οποιος αλλος/αλλη

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55591

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55596

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΡΟΠΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΧΘΗΚΑΝ ΝΑ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ! ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΣΑΝ ΔΕ ...ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΛΥΠΗΣΗ !!!

ΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΚΟΥΓΕ ?

 

 

 

 

Υ.Γ. Την Παρασκευή ήρθε η μικρή απο το παιδικό και άρχισε να μου λέει να νέα της ημέρας, κάποια στιγμή μου λέει :

- Μαμά, οι τούρκοι είναι κακοί , δεν τους δίνουμε φαί ούτε φρούτα θα πρέπει να τους σκοτώσουμε. Εμεινα κάγκελο....

Αύριο θα πάω να ρωτήσω την δασκάλα τι τους έχουν διαβάσει ( η συζητήσει) γιατί δεν μπορεί απο το μυαλό της να έβγαλε τέτοια δήλωση.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλα πολυ αστειο....μεχρι κ η δραση καταδικασε τα συνθηματα...στους χαλεπους καιρους που ζουμε,κατι τετοιο μου φαινεται ξεκαρδιστικο!:rolleyes: τεσπα, απαντα κ σε μερικα ερωτηματα περι στρατου.

 

Τα συνθήματα αυτά, όχι μόνο παραβιάζουν ευθέως τον Ν.927/1979 περί κολασµού των πράξεων που αποσκοπούν σε φυλετικές και άλλες διακρίσεις, αλλά διαστρεβλώνουν το εθνικό φρόνημα των στρατευμένων, που είναι η άμυνα της χώρας.", τονίζει η ΔΡΑΣΗ.

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=146240

Link to comment
Share on other sites

:? θα γινω παλι τρελλη... τι θελω και μιλαω τελικα.....

Θα γυρισουν στην κλεψια και θα στεναχωρηθω που θα με προστατευσουν "οι παληκαραδες" (οι οποιοι ποιοι ακριβως ειναι)?

 

 

φασισταρια????? Ωραια αντιρατσιστικη λεξη..:?

 

 

Δεν νομιζω οτι η δασκαλα ειναι κατι απο αυτα. Δεν νομιζω οτι εγινε εκ προθεσεως καν. Απλα με ενοχλησε που δεν σκεφτηκε και δεν ψηρισε λιγο τα στιχακια που εδινε. Προφανως τα πηρε τυφλοσουρτι απο καπου και τα εδωσε χωρις καμια μελετη.

 

Αν παντως συνεβαινε αυτο (που δεν συμβαινει στην δικη μας περιπτωση ειμαι σιγουρη) θα το εβρισκα πολυυυυ πιο επικυνδινο απο "τα στρατα μας"

 

 

Οκ παιδακια βγαινω of ...

Το χω ξαναδει το εργο. Συγνωμη για την διακοπη .

Απευθυνομουνα σε μαμαδες ...νομιζα....:?:?

Λαθος μου...

 

Θα επρεπε να στεναχωρηθεις και να προβληματιστεις αν οι μεταναστες ειναι εξαθλιωμενοι και γυρισουν στην κλεψια, οπως και οι Ελληνες? Γιατι οχι και μεις εκει θα καταληξουμε ετσι οπως παμε.Οι παλληκαραδες ειναι οσοι ειναι ομοιδεατες των παραπανω ουκαδων, μπορει να ειναι και ο γειτονας μου, δεν ξερω.

Φασισταρια ειναι αυτοι που σε εθνικη παρελαση φωναζουν τετοιου ειδους συνθηματα. Γιατι δεν σου αρεσει η λεξη? δεν ειναι politically correct αρκετα για σενα μαλλον. Ειναι αργκω, μου αρεσει

Δεν ξερω αν η δασκαλα το εκανε επιτηδες , μιλαω για μεριδα κοσμου

Γιατι θιχτικε ο πατριωτισμος σου?Η μηπως καταλαβα λαθος? Συγνωμη δεν καταλαβαινω το υφος μεσω υπολογιστη και μπορει να σε παρεξηγησα. Δεν ειναι γνωστο οτι εμεις οι Ελληνες ειμαστε αγενεις και φωνακλαδες, οτι η Ελλαδα σκοτωνει τα παιδια της και τους ηρωες της?Δεν ειμαστε διεφθαρμενοι με μεγαλυτερο ποσοστο στην Ευρωπη?Και ναι πιστευω οτι ειμαστε κρυφορατσιστες

Εμενα προσωπικα η πατριδα μου οσο παει και με απογοητευει περισσοτερο. Θα ηθελα παρα πολυ να δω την Ελλαδα να προχωραει αλλα δεν το βλεπω να γινεται. Ισως σαν Ευρωπαιοι να παμε μπροστα αν δεν μας πεταξουν εξω ετσι οπως τα καναμε. Ετσι ειμασταν και καποτε στο Βυζαντιο, Ρωμιοι δηλαδη Ρωμαιοι πολιτες. Σαν καπως καλυτερα τα πηγαιναμε θαρρω

Και ναι μιλας σε μαμαδες και μπαμπαδες

Επισης δεν καπνιζω και δεν λεω τον καφε. :roll::roll:

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα πολυ αστειο....μεχρι κ η δραση καταδικασε τα συνθηματα...στους χαλεπους καιρους που ζουμε,κατι τετοιο μου φαινεται ξεκαρδιστικο!:rolleyes: τεσπα, απαντα κ σε μερικα ερωτηματα περι στρατου.

 

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=146240

 

Δεν θέλω να λογοδοτήσουν γι’ αυτά που φώναξαν.

Θέλω να τους ‘ξηλώσουν’ πάραυτα!

Στην παρέλαση εκπροσωπούν την Ελλάδα του σήμερα. Δεν εξέφραζαν προσωπικές αντιλήψεις για να τους δώσω δημοκρατικό ακαταλόγιστο.

Link to comment
Share on other sites

Σπείρετε φόβο... γεμίστε μίσος, αυξήστε το χάσμα μεταξύ των λαών, γκρεμίστε τις γέφυρες επικοινωνίας, οχυρωθείτε πίσω από το μίσος.... και σας βεβαιώνω... το μέλλον θα είναι πολύ σκοτεινό, όπως ακριβώς φοβάστε... :mad::?:-(

ακριβως μα ακριβως οπως τα λες.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Την Παρασκευή ήρθε η μικρή απο το παιδικό και άρχισε να μου λέει να νέα της ημέρας, κάποια στιγμή μου λέει :

- Μαμά, οι τούρκοι είναι κακοί , δεν τους δίνουμε φαί ούτε φρούτα θα πρέπει να τους σκοτώσουμε. Εμεινα κάγκελο....

Αύριο θα πάω να ρωτήσω την δασκάλα τι τους έχουν διαβάσει ( η συζητήσει) γιατί δεν μπορεί απο το μυαλό της να έβγαλε τέτοια δήλωση.

Ωχ κατσε να δεις που απο ποιηματακι την επαθες και εσυ. :roll:

Καλα δεν σκεφτονται τι τους δινουν ρε γμτ?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

'Οταν αποδειθχεί οτι το βίντεο είναι μονταρισμένο, γιατι κανένας δεν βλέπει στο βίντεο τα ΟΥΚ να φωνάζουν κάτι τέτοιο

 

το μονο που κραταω απο ολα , και απλα ρωταω το ειδε κανεις με τα ματια του? "το ακουσα στο ραδιοφωνο, το ειδα στην τηλεοραση..."

απλα ρωταω γιατι το τι μας ταιζουν τα μμε με την αληθεια πιστευω οτι εχει μεγαλη διαφορα !

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε παει στο αλλο ακρο? Εχουμε γινει ρατσιστες με τους ιδιους του Ελληνες, την πατριδα και αυτους που την υπερασπιζονται, και αυτο μονο και μονο για να μην μας πουν ρατσιστες?

 

Δυστυχώς αυτό γίνεται σε τέτοιου είδους συζητήσεις ΠΑΝΤΑ....

Είναι 2 άκρα ???

Γιατί ?

Το θεωρώ εσκεμένο από κάποια μέλη...

Απλά από εδώ και στο εξής δε θα ενοχλούμε από άδικους χαρακτηρισμούς που θα μου κοτσέρνουν κάποιοι, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε αυτά που θέλω να πω, όποιος δεν κατάλαβε, έ δεν θα κάτσω να ξανασκάσω...

 

για ένα πράγμα είμαι συμφωνώ απόλυτα με την ομάδα

 

ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕ ΓΙΝΕΣΑΙ, πως να το κάνουμε ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά από εδώ και στο εξής δε θα ενοχλούμε από άδικους χαρακτηρισμούς που θα μου κοτσέρνουν κάποιοι,

Παραδιδεις ιδιαιτερα σε αυτο?

Το χω και εγω το θεματακι :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτο μας πειραξε. αν δικαιολογεις αυτα τα γεματα μισος για τον ανθρωπο συνθηματα εδω μεσα, καλυτερα να διαβασεις τις οδηγιες του φορουμ στο οποιο συμμετεχεις. αμαν πια.

 

α κ για να μην κουραζεσαι να...ψαχνεις....:roll: εσυ ή οποιος αλλος/αλλη

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55591

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55596

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω σε τι μιλησα ρατσιστικα, που προσβαλα ανθρωπους απο αλλες χωρες κτλ κτλ. Δεν εχω τιποτα με κανεναν μεχρι να πειραξουν και αυτο ισχυει για ολους τους ανθρωπους πανω στον πλανητη. Εχω ζησει σε χωρα εξωτερικου που ουδεποτε επεσα εγω ή η οικογενεια μου θυματα ρατσισμου αλλα εχω ζησει και στην πατριδα μου γυρνωντας απο το εξωτερικο και επεσε το παιδι μου θυμα ρατσισμου απο παιδι αλλης χωρας μεσα στην ιδια την πατριδα μας. Εκει οι δασκαλοι δεν μπορεσαν να κανουν κατι απο φοβο!!! Ποιος λοιπον ειναι θυμα ρατσισμου? Φυσικα αφου τελειωσε η χρονια πηρα το παιδι μου απο το συγκεκριμενο σχολειο και εφυγα.

Επισης και παλι δεν καταλαβα γιατι εφαγα κιτρινη καρτα, γιατι μου βαλατε ολα αυτα τα link.

Ειναι ρατσισμος να μιλαμε για ανθρωπους απο αλλες πατριδες ενω δεν ειναι ρατσιμος να χρησιμοποιουμε εκφρασεις οπως "φασιστες, αληταρια " κτλ, για τους ανθρωπους που θα κληθουν να υπερασπιστουν την πατριδα ή που ηδη την εχουν υπερασπιστει, (μην νομιζετε οτι τα μαθαινουμε ολα, ξερετε τι γινεται στις περιπολιες στην Ανδριατικη ή μαλλον τι γινοταν?).

Αυτα, γνωριζοντας οτι ο λογαρισμος μου θα απενεργοποιηθει συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ρατσισμος να μιλαμε για ανθρωπους απο αλλες πατριδες ενω δεν ειναι ρατσιμος να χρησιμοποιουμε εκφρασεις οπως "φασιστες, αληταρια " κτλ, για τους ανθρωπους που θα κληθουν να υπερασπιστουν την πατριδα ή που ηδη την εχουν υπερασπιστει, (μην νομιζετε οτι τα μαθαινουμε ολα, ξερετε τι γινεται στις περιπολιες στην Ανδριατικη ή μαλλον τι γινοταν?).

 

Τι ίδια απορία εξέφρασα και εγώ πάρα πολλές φορές αλλά δυστυχώς απάντηση δεν πήρα...

 

Υ.Γ.:Σας προτείνω να επισκεφτείτε ακριτικά χωριά του έβρου και να μιλήσετε λίγο με τους κατοίκους

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι φανταρος στα συνορα τους φανατιζουν παρα πολυ,καθημερινα πιανουν αλβανους γιατι ετσι ειναι οι σωστος φανταρος απο οτι τους λενε.Τρομαζω με αυτα που μου λεει,το οπλο γεμισμενο και ετοιμοι να πυροβολησουν αν υπαρχει αντισταση,τρεμω καθημερινα μην τυχον και συμβει κατι.Ξερετε τη του λεω προκειμενου να προστατεψει τη ζωη του? να πυροβολησεις για να προστατεψεις τον εαυτο σου.Δεν ειμαι ρατσιστρια αλλα καθε μανα δεν θα το ελεγε αυτο στο παιδι της?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...