Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσιστικά συνθήματα στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου


Recommended Posts

[YOU TUBE]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/watch?v=hslGF-0KRqI&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/watch?v=hslGF-0KRqI&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/YOU TUBE]

 

«Ελληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι ποτέ, το αίμα σου θα χύσουμε, γουρούνι Αλβανέ». Αυτό και άλλα παρόμοια ανατριχιαστικά ακούστηκαν χθες στο κέντρο της Αθήνας, όχι από μέλη της Χρυσής Αυγής που διαδήλωναν, αλλά από βατραχανθρώπους των Ειδικών Δυνάμεων που παρήλαυναν στην Πανεπιστημίου και στην Αγίου Κωνσταντίνου στο πλαίσιο της επίσημης στρατιωτικής παρέλασης της 25ης Μαρτίου.

Αμέσως μόλις άφησαν τις εξέδρες των επισήμων στο Σύνταγμα κι έστριψαν στην Πανεπιστημίου, τα παλικάρια της ΟΥΚ μετέτρεψαν την παρέλαση σε εκδήλωση που θύμιζε πορεία μίσους ακροδεξιών, με συνθήματα που υπόσχονταν την αιματηρή σφαγή κάθε γειτονικού μας λαού κι αποφάσιζαν ποιος δικαιούται να λέγεται Έλληνας και ποιος όχι. Οι συνήθεις ύποπτοι «Σκοπιανοί», Αλβανοί και Τούρκοι είχαν την τιμητική τους, σε συνθήματα όπως το ακόλουθο: «Θα γίνει μακελειό, μετά θα εκδικηθώ, όταν θα προσκυνήσετε σημαία και σταυρό».

Ή αυτό το ανατριχιαστικό: «Τους λένε "Σκοπιανούς", τους λένε Αλβανούς, τα ρούχα μου θα ράψω με δέρματ' απ' αυτούς».

 

Γραμμή στα συνθήματα έδιναν μάλιστα άντρες με πολιτικά, οι οποίοι ακολουθούσαν την παρέλαση από την πλευρά των θεατών. Ενας από αυτούς πηγαινοερχόταν με άνεση μεταξύ των θεατών και αυτών που παρήλαυναν, φωνάζοντας πρώτος τα συνθήματα που επαναλάμβαναν οι καταδρομείς. Κι αυτά ενώ την παρέλαση παρακολουθούσαν δεκάδες οικογένειες μεταναστών, που θα κληθούν στη συνέχεια να απαντήσουν στην εύλογη απορία των παιδιών τους «Γιατί τόσο μίσος;». Λες και δεν ψήφισε πρόσφατα η Βουλή τον νόμο για την απόδοση της ιθαγένειας στους μετανάστες. Λες και δεν έχουμε αποφασίσει από καιρό σ' αυτή τη χώρα ότι μετανάστες μπορούν να συμμετέχουν στις αντίστοιχες μαθητικές παρελάσεις, και μάλιστα ως σημαιοφόροι.

Αναρωτιέται κανείς: Πώς είναι δυνατόν ο ελληνικός στρατός, παρελαύνοντας επισήμως και συντεταγμένα στο κέντρο της πόλης, να προσβάλλει την ανθρωπιά μας, να εκθέτει τη χώρα μας και να παραβιάζει κατάφωρα τον αντιρατσιστικό νόμο, ο οποίος διώκει αυτεπάγγελτα τη ρητορική μίσους; Ζούμε στο 2010, και μάλιστα με κυβέρνηση σοσιαλιστών, ή σε αλήστου μνήμης εποχές, όπου ο στρατός διεκδικούσε και είχε άλλο ρόλο στα πράγματα της χώρας;

 

πηγή http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=145379

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • liudmila

    liudmila 9 δημοσιεύσεις

  • elenik

    elenik 6 δημοσιεύσεις

  • Sam

    Sam 5 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 4 δημοσιεύσεις

Τελευταία ενημέρωση: 17:25 Παρασκευή 26 Μαρτίου 2010

 

Τη διενέργεια κατεπείγουσας Ένορκης Διοικητικής Εξέτασης για τα ρατσιστικά συνθήματα που φώναζαν άνδρες της Μονάδας Υποβρύχιων Αποστολών του Λιμενικού Σώματος, στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου, διέταξε ο αρχηγός του Λιμενικού Σώματος, αντιναύαρχος Θανάσης Μπούσιος. Σε διαθεσιμότητα τέθηκε ο αξιωματικός που ήταν επικεφαλής του αγήματος των 36 βατραχανθρώπων.

Την "καρατόμηση" των υπευθύνων είχε προαναγγείλει, ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Μιχ. Χρυσοχοΐδης

"Κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής παρέλασης στην Αθήνα για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, ομάδα της Μονάδας Υποβρύχιων Αποστολών του Λιμενικού Σώματος φώναξε ακραία ρατσιστικά συνθήματα, όπως καταδεικνύει και σχετικό βίντεο", ανέφερε σε ανακοίνωσή του ο υπουργός.

Επισήμανε ότι "τέτοιες συμπεριφορές δεν αρμόζουν σε κανέναν ένστολο που έχει ορκιστεί στο Σύνταγμα και στους νόμους του κράτους. Κανείς ανεγκέφαλος δεν έχει το δικαίωμα να αμαυρώνει την υπηρεσία του και τον εορτασμό μιας ιστορικής ημέρας μνήμης με ρατσιστικά συνθήματα μίσους και ξενοφοβίας".

Τόνισε δε, ότι "προφανώς και εγείρονται σημαντικά ερωτήματα για το επίπεδο της εκπαίδευσης, για τα επικίνδυνα στερεότυπα που εκκολάπτονται ή ενθαρρύνονται σε κάθε Σώμα που είναι επιφορτισμένο με την ασφάλεια της χώρας. Είναι ανάγκη όμως να διαχωριστεί η επιχειρησιακή ετοιμότητα από την ακρότητα, το μίσος και το ρατσισμό σε κάθε έκφρασή τους." και κατέληξε: "Αυτοί οι κύριοι δεν έχουν θέση στο Λιμενικό Σώμα".

 

 

 

πηγή http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=145615

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

«Ελληνας γεννιέσαι, δεν γίνεσαι ποτέ, το αίμα σου θα χύσουμε, γουρούνι Αλβανέ». Αυτό και άλλα παρόμοια ανατριχιαστικά ακούστηκαν χθες στο κέντρο της Αθήνας, όχι από μέλη της Χρυσής Αυγής που διαδήλωναν, αλλά από βατραχανθρώπους των Ειδικών Δυνάμεων που παρήλαυναν στην Πανεπιστημίου και στην Αγίου Κωνσταντίνου στο πλαίσιο της επίσημης στρατιωτικής παρέλασης της 25ης Μαρτίου.

Αμέσως μόλις άφησαν τις εξέδρες των επισήμων στο Σύνταγμα κι έστριψαν στην Πανεπιστημίου, τα παλικάρια της ΟΥΚ μετέτρεψαν την παρέλαση σε εκδήλωση που θύμιζε πορεία μίσους ακροδεξιών, με συνθήματα που υπόσχονταν την αιματηρή σφαγή κάθε γειτονικού μας λαού κι αποφάσιζαν ποιος δικαιούται να λέγεται Έλληνας και ποιος όχι. Οι συνήθεις ύποπτοι «Σκοπιανοί», Αλβανοί και Τούρκοι είχαν την τιμητική τους, σε συνθήματα όπως το ακόλουθο: «Θα γίνει μακελειό, μετά θα εκδικηθώ, όταν θα προσκυνήσετε σημαία και σταυρό».

Ή αυτό το ανατριχιαστικό: «Τους λένε "Σκοπιανούς", τους λένε Αλβανούς, τα ρούχα μου θα ράψω με δέρματ' απ' αυτούς».

Το άκουσα το πρωί στο ραδιόφωνο... αηδίασα και ανατρίχιασα! Τώρα είδα το βίντεο και με πιάσανε τα κλάματα και κυρίως για τα χειροκροτήματα που ακούστηκαν... ντροπή... ένας δεν βρέθηκε να χιουχάρει όλα αυτά τα αληταριά;;;;;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα αληταρία θα παρακαλαμε να κρατήσουν γερά αν θα γίνει κανά ντού. Η κόντρα φέρνει κόντρα...

Τέτοιου είδους αλήτες δεν θα κρατήσουν τίποτα απλά θα λακίσουν στα σκούρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πιστεύεις αλήθεια ότι οι φασίστες θα πολεμίσουν για τίποτ'αλλο απ'τον εαυτούλη τους;;;;; Πότε έγινε κάτι τέτοιο για να γίνει και τώρα;;;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λέω οτι η κόντρα φέρνει κόντρα. Αυτο είναι αποτέλεσμα της διαφωνίας μεγάλης μερίδας του κόσμου σε κάποια πράγματα που γίνονται το τελευταίο καιρο. Όσο και να μη συμφωνούν καποιοι υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που διαφωνούν με την απόδωση της ιθαγένειας, με τις βόλτες τουρκικών φρεγατών στα ελληνικά χωρικά ύδατα και εμείς κάνουμε οτι δεν τα βλέπουμε,με την κατάργηση των αρμάτων και καλά λόγο οικονομικής κρίσης (αλήθεις δεν είχαμε οικονομική κρίση όταν στο καρναβάλι τις Δράμας στάλθηκαν 19 άρματα του στρατού?) Την ημέρα της παρέλασης έδιωξαν απο το σύνταγμα ελληνες που μοίραζαν ελληνικές σημαίες, ενω κάποιους πακιστανούς ή άλλων εθνικοτήτων που πουλούσαν δεν τους πείραξε κανείς. Ειναι η κόντρα που είπα. Σωστό ή λάθος υπάρχει αιτία. Οπως οταν κατεβαίνουν στο κέντρο της Αθήνας και τα σπάνε και πολύ λένε κακώς αλλά υπάρχει η αιτία απο αγανακτισμένους πολίτες έτσι και εδω υπάρχει αιτία. Αυτα και αποσύρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Υπέστειλαν την ελληνική σημαία από σχολείο

 

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 27 Μαρτίου 2010, 04:06

 

Σε διάφορους βανδαλισμούς επιδόθηκαν άγνωστοι δράστες κατά του σχολικού συγκροτήματος που στεγάζεται το Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Κενταύρου της Ξάνθης, αλλά δεν αρκέστηκαν μόνο σ΄αυτό.

 

Υπέστειλαν την ελληνική Σημαία από τον ιστό της, η οποία ήταν τοποθετημένη στον προαύλιο χώρο και την πήραν μαζί τους, ενώ ακολούθως ανέγραψαν στα τζάμια εισόδου του σχολείου ανθελληνικά συνθήματα και ζωγράφισαν την τουρκική σημαία.

 

Η Αστυνομία έχει εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό των δραστών.

 

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 27 Μαρτίου 2010, 04:09

πηγή ζούγλα http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=118328&cid=4

Σε αυτά λέω οτι η κόντρα φέρνει κόντρα.

Link to comment
Share on other sites

liudmila δεν μπορώ να κατανοήσω τι εννοείς με την κόντρα και την δράση αντίδραση ούτε με τα παραδείγματα που αναφέρεις..

Τα συνθήματα τα φωνάξανε μία επίλεκτη ομάδα είναι γνωστή και η σκληρή εκπαίδευση τους και η πειθαρχία που έχουν όλοι λίγο πολύ γνωρίζουν τα συνθήματα τους που μέχρι τώρα τα κρατούσαν εντός κέντρων εκπαιδεύσεων.

Δεν μπορεί ένα επίλεκτο τμήμα των σωμάτων ασφαλείας σε περίοδο ειρήνης

σε παρέλαση να φωνάζει τέτοιου είδους εμετικά συνθήματα καταπατώντας

κάθε νόμο και βάζοντας σε κίνδυνο την οποιαδήποτε εξωτερική πολιτική υπάρχει δεν έχουν χώρο σε μία ιστορική επέτειο το μίσος και ο ρατσισμός.

Οπότε καλό θα ήταν να μην παραπλανούμαι ότι είναι μία κόντρα και υπάρχει απλά μία αντίδραση ας βρούμε να δικαιολογήσουμε κάτι άλλο γιατί αυτή η ανεγκέφαλη <<επίδειξη >> από τα σώματα ασφαλείας δεν δικαιολογείτε με τίποτα.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα το πρωί στο ραδιόφωνο... αηδίασα και ανατρίχιασα! Τώρα είδα το βίντεο και με πιάσανε τα κλάματα και κυρίως για τα χειροκροτήματα που ακούστηκαν... ντροπή... ένας δεν βρέθηκε να χιουχάρει όλα αυτά τα αληταριά;;;;;

 

Κι εγω απο την τηλεοραση το ειδα χθες και πραγματικα σοκαριστικα...δεν το περιμενα.Ως προς το οτι ο κοσμος χειροκροτουσε και δε γιουχαρε...θελω να ελπιζω οτι οσοι ηταν εκει δεν καταλαβαιναν καν τι ελεγαν.Το λεω γιατι μια φορα που ετυχε να κατεβω στη στρατιωτικη παρελαση...πραγματικα ηταν τοση η βαβουρα...περναγαν και τα αεροπλανα απο πανω που ουτε καν καταλαβαινες τι ελεγαν οι των ΟΥΚ.Καποιο συνθημα ελεγαν αλλα τι ακριβως δεν καταλαβαινες.Δεν το λεω για να δικαιολογησω κανεναν..αλλα δεν πιστευω πως τοσος κοσμος θα χειροκροτουσε ενα τετοιο συνθημα.

Link to comment
Share on other sites

'Οταν αποδειθχεί οτι το βίντεο είναι μονταρισμένο, γιατι κανένας δεν βλέπει στο βίντεο τα ΟΥΚ να φωνάζουν κάτι τέτοιο, και πρόκειται πραγματικά για ηχητικό "ντοκουμέντο" τότε θα καταλάβετε αυτο που είπα. Το μόνο που τραγούδησαν ήταν το Μακεδονία ξακουστή. Και επειδή πήγα στη παρέλαση με τα παιδία μου, και υπήρχαν πολλόι μετανάστες που την παρακολούθησαν, θα ύπηρχε και γιουχάρισμα και αντιδράσεις απο τον κόσμο. Το βιντεάκι στο διαδύκτιο δεν το ανέρτησε κάποιος ελληναράς περήφανος για το γεγονός. ΄Ηταν μια καλή ευκαιρία να έρθει το θέμα περι καταργήσεων των παρελάσεων γενικός. Εδω θα είμαστε να δούμε τη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως ειναι ασχετο αλλα ρε παιδια σοκαριστηκα και ακομα 3 μερες απο την γιορτη δεν μπορω να συνελθω.

Η δασκαλα του γιου μου του εδωσε το εξης ποιημα για την γιορτη:

"Κρυφα το λενε τα πουλια

κρυφα το λεν τα αηδονια

κρυφα το λεει και ο ηγουμενος

απ την Αγια ΛΑυρα

 

Παιδια για μεταλαβετε

για ξομολογηθειτε

δεν ειναι ο περσινος καιρος

κι ο φετεινος χειμωνας.

 

Μας ηρθε η ανοιξη πικρη

το καλοκαιρι μαυρο

γιατι σηκωθει πολεμος

και πολεμουν τους Τουρκους.

 

"Να διωξουμε ολοι την Τουρκια

ή να χαθουμε όλοι" "

 

Πειτε μου τωρα αν ειμαι εγω τρελλη.

Ειναι στιχος αυτος για νηπιο?

 

Μπορω εγω να πω στο παιδι μου να πει τον τελευταιο στοιχο με παθος (οπως επρεπε και καλα) και να γεμισω την ψυχη του τετοιο μισος?

Θα φταιει αυτο το παιδι αν αυριο λεει τα παραπανω συνθηματα?

Και αν ειναι ενα παιδι απο Τουρκια στην ταξη πως θα νοιωσει?

 

Δεν το λεω για να ξεκινησουμε κουλα του στυλ να καταργηθουν και οι γιορτες κλπ

Αλλα πιο γλυκα ποιηματακια που να τονιζουν τον ηρωισμο του τοτε χωρις να μισουν καποιον δεν υπαρχουν?

Να βγει ο τελευταιος στιχος δεν γινοταν?

 

Το παιδι μου παντως το ειπε με σκυμενο το κεφαλι και οχι τεντωμενα χερια και τσαμπουκα. Και ας μου το ειπαν μαμουχαλο. Χεστηκα.

Δεν θα μαθω εγω ενα 6χρονο να μισει. Αν ειναι δυνατον :shock:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια δυστυχως το κλιμα ειναι πολυ ασχημο. Και λογο οικονομικης κρισης ( οι μεταναστες θα το γυρισουν στην κλεψια, ειναι και πολλοι οι δυσμοιροι , ζουν εξαθλιωμενοι) θα γινουν πιο επικινδυνα τα πραγματα , θα ξεσηκωθουν οι "παλληκαραδες" και δεν ξερω και γω τι θα γινει.

Οι ειδικες δυναμεις παντως ετσι ειναι φασισταρια οι περισσοτεροι, εχω μιλησει με καποιους και οι αποψεις τους ειναι ακραιες και φασιστικες, τετοια τους ταιζουν ομως στα εκπαιδευτηρια, οπως και στα ματ το ιδιο.

Οσο για τι ποιηματακι στο σχολειο, αστα.. Μην νομιζεις ρατσιστες δεν ειναι μονο οι ουκαδες αλλα και μια μεγαλη μεριδα του Ελληνικου πληθυσμου απλα ειναι κρυφοι. Τουλαχιστον θελω να ελπιζω οτι αυτοι δεν ενοχλουν κανεναν αλλα τα στρατα μας θα επρεπε να ειναι υποδειγμα γενναιοτητας και ανθρωπιας.

Ειμαστε μπαχαλο σαν κρατος, μηδεν ανθρωπια, αισχροκερδια και κουτοπονηρια

Εμεις οι Ελληνες

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα αληταρία θα παρακαλαμε να κρατήσουν γερά αν θα γίνει κανά ντού. Η κόντρα φέρνει κόντρα...

 

και μεχρι να ....γινει αυτο το 'ντου' θα ειμαι αναγκασμενη να ακουω τις μ@#λκιες του καθενος καθυστερημενου φασιστα.

 

που δεν βλεπει περα απο το δαχτυλο του κ περα απο τον αγκυλωτο σταυρο που υπηρετει.

 

και που στο κατω κατω, τα ντου κατι τετοιοι τα προκαλουν, δεν τα προκαλω εγω με τις αντιρατσιστικες μου αποψεις.

τυφλοι!!

Link to comment
Share on other sites

Τυφλοί, μπορεί. Τυφλοί όμως γινόμαστε οταν βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα και να δώσουμε χαρακτηρισμούς. Οπως ειπα ειχα παει στη παρελαση με τα 3 μικρούλια μου και περα απο το Μακεδονία ξακουστή δεν ακούστηκε κατι άλλο. Επισης στο βίντεο ακούγετε και γυναικεια φωνη. Τη παρέλαση την παρακολουθούσαν δεκάδες αλλοδαποι. Δεν υπηρξε καμια διαμαρτυρια γιατι απλα δεν υπηρξαν τετοια συνθήματα. Αν υπήρχαν θαρείται οτι δεν θα εβγαινε κόσμος στα κανάλια να δηλώσει την απέχθειά του? Δεν θα υπηρχαν περεπταίρω ιστοριές? Μη βιζόμαστε λοιπον να κατηγορουμε διάφορα αγνώστου προελεύσεως ντοκουμέντα. Αλλωστε λυπάμαι που με την ίδια μανια δεν δείχνετε την απέχθεια σας για το γεγονος στο σχολειο της Ξάνθης που κατέβασαν την ελληνικη σημαία και εγραψαν συνθηματα ζωγραφιζοντας την τουρκική σημαία στα τζάμια. Σε αυτό δεν ανατρίχιασε κανεις? Δεν ένοισε κανείς αποτροπιασμό? Λυπάμαι αν η αποφαση μου να μην αποσυρθώ τελικα, ενοχλεί κάποια μέλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lιudmila, εσύ σε προηγούμενο μήνυμά σου δε μας δήλωσες ότι αποσύρεσαι;

 

Αν ηταν παρουσα ειναι κακο να πει την αποψη της?:?

Μηπως οντως για μια ακομα φορα τα media μας παιζουν?

Κανεις αλλος να ηταν εκει υπαρχει?

Ο παπας εντωμεταξυ τι λεει? Δεν καταλαβα.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι ασχετος ο ηχος με την εικονα?

Τι στο καλο να ειναι τοσο ηληθιοι αραγε να το εκαναν?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Και λογο οικονομικης κρισης ( οι μεταναστες θα το γυρισουν στην κλεψια, ειναι και πολλοι οι δυσμοιροι , ζουν εξαθλιωμενοι) θα γινουν πιο επικινδυνα τα πραγματα , θα ξεσηκωθουν οι "παλληκαραδες" και δεν ξερω και γω τι θα γινει.

:? θα γινω παλι τρελλη... τι θελω και μιλαω τελικα.....

Θα γυρισουν στην κλεψια και θα στεναχωρηθω που θα με προστατευσουν "οι παληκαραδες" (οι οποιοι ποιοι ακριβως ειναι)?

 

Οι ειδικες δυναμεις παντως ετσι ειναι φασισταρια οι περισσοτεροι, εχω μιλησει με καποιους και οι αποψεις τους ειναι ακραιες και φασιστικες, τετοια τους ταιζουν ομως στα εκπαιδευτηρια, οπως και στα ματ το ιδιο.

φασισταρια????? Ωραια αντιρατσιστικη λεξη..:?

 

Οσο για τι ποιηματακι στο σχολειο, αστα.. Μην νομιζεις ρατσιστες δεν ειναι μονο οι ουκαδες αλλα και μια μεγαλη μεριδα του Ελληνικου πληθυσμου απλα ειναι κρυφοι. Τουλαχιστον θελω να ελπιζω οτι αυτοι δεν ενοχλουν κανεναν αλλα τα στρατα μας θα επρεπε να ειναι υποδειγμα γενναιοτητας και ανθρωπιας.

Δεν νομιζω οτι η δασκαλα ειναι κατι απο αυτα. Δεν νομιζω οτι εγινε εκ προθεσεως καν. Απλα με ενοχλησε που δεν σκεφτηκε και δεν ψηρισε λιγο τα στιχακια που εδινε. Προφανως τα πηρε τυφλοσουρτι απο καπου και τα εδωσε χωρις καμια μελετη.

 

Αν παντως συνεβαινε αυτο (που δεν συμβαινει στην δικη μας περιπτωση ειμαι σιγουρη) θα το εβρισκα πολυυυυ πιο επικυνδινο απο "τα στρατα μας"

 

Ειμαστε μπαχαλο σαν κρατος, μηδεν ανθρωπια, αισχροκερδια και κουτοπονηρια

Εμεις οι Ελληνες

Οκ παιδακια βγαινω of ...

Το χω ξαναδει το εργο. Συγνωμη για την διακοπη .

Απευθυνομουνα σε μαμαδες ...νομιζα....:?:?

Λαθος μου...

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Elenik ευχαριστώ.Ο παπάς λέει κατι για το Αιγαίο. Θα μας πάρουν το Αιγαίο? Κάτι τέτοιο νομίζω, δεν είμαι βεβαία. Δεν ξέρω αν βρίσκεται κάποια διαφορα στον ήχο όπως το ακούω και εγω, θα ήθελα να σας δωσω ενα βίντεο απο το σημείο που παρακολουθούσαμε εμείς την παρέλαση.

Link to comment
Share on other sites

Olga δεν έχω καμία πρακτικη ούτε έχω καποιον σκοπό όπως στο να πείσω κάποιον. Είμουν εκεί και είδα τελείως διαφορετικά τα πράγματα. Δεν γνωρίζω τι μπορεί να έγινε σε 100 μετρα πιο κάτω αλλά εγω αυτό που είδα εκείνη την ημέρα δεν ταιριάζει στα αφτιά μου με το βίντεο. Και με βαση οτι μόνο δημοσιογράφοι μπηκαν στη διαδικασια να μιλήσουν για αυτο και όχι πολίτες εμένα μου ερχετε προς το φιαχτό. Τώρα αν κάποιος ήταν στη παρέλαση πιο κάτω απο εκεί που ήμουν και το άκουσε έδω είμαστε. Απλα εγω λέω οτι δεν πιστευω οτι έγινε ετσι αλλά δεν κόβω και το χέρι μου. Εσυ είσαι σίγουρη οτι εγινε όπως λένε στη τηλεόραση? Το βιντεακι αν είναι δικό μου λίγη σημασία έχει. Καλημέρα σας.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδιά το Μακεδονία ξακουστή τραγούδησαν οι

βατραχάνθρωποι του λιμενικού ίσως και το σκα σκα ήταν ένας

σκαντζόχοιρος..

 

 

Ψευδές το βιντεάκι σύμφωνα με ορισμένους κύκλους

και για ένα ψευδές βίντεο τέθηκε σε διαθεσιμότητα ο αξιωματικός -γίνεται εδε- το λιμενικό δηλώνει ότι δεν χωράνε τέτοια άτομα στο σώμα

-κάποιοι <<πατριώτες>. ρίχνουν το site της ελευθεροτυπίας -στα Τίρανα

διαδηλώνουν έξω από την ελληνική πρεσβεία το ΠΝ καθώς κι όλα τα πολιτικά κόμματα έχουν

πάρει θέση γιατί ένας δημοσιογράφος "έστησε"μία είδηση.

Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει και να πείσει τον εαυτό του

ότι έχει και δίκαιο και επειδή το έχω ξαναδεί το έργο το μόνο που έχω να

γράψω είναι ότι δυστυχώς η κατρακύλα δεν έχει τέλος

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Το σκα σκα είναι ένας σκαντζόχοιρος λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν το τραγούδησαν τα βατράχια. Τουλάχιστον μιλάω έχοντας μια εικόνα μιας και ειχα πάει. Ο αξιωματικος τέθηκε σε διαθεσιμότητα με το που βγήκε το βίντεο πριν κάν γινει η όποια διαδικασια. Αλλά μάλλον το γεγονος για μερικούς είναι τετελεσμένο. Εγω ξέρω τι άκουσα με τα αφτιά μου και που δεν είδα κανέναν αγανακτησμένο πολίτη ημεδαπό ή αλλοδαπό να διαμαρτυριθεί. Καμία μαρτυρια κανενός οτι το άκουσε με τα αφτιά του. Το λιμενικο βιαστηκε να κάνει δηλώσεις απο φόβο μη κατηγορηθεί για ρατσισμό. Εγω δεν είμαι βεβαία οτι δεν έγινε 100% αλλά βάση αυτών που είδα βλέπω λίγες πιθανότητες. Συγνωμη που μπηκα στη παρέα σας να χαλάσω την αρμονία της συμφωνια σας. Εγω εχω μάθει να κρίνω με αυτά που βλέπω με τα μάτια μου και ακούω με τα αφτιά μου και όχι με το τι με βάζουν να βλέπω και να ακούω. Δε θα εμπαινα στη διαδικασία να πω τίποτα αν δεν είχα παρεβρεθεί στη παρέλαση γιατι αλλιώς δεν θα μπορουσα να εκφέρω γνώμη.Και πάλι λυπάμαι που χάλασα την παρέα σας με το να μεταφέρω κάτι που έζησα αλλά μάλλον δεν υπάρχει χώρος για κάτι άλλο απο αυτό που σας έδωσαν, μάλλον θέλετε παντού να βλέπετε ρατσισμό, ξενοφοβία και φασισμό. Πιθανόν δεν έχω θέση μαζί σας.Αντίο σας.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη μας πηραξε τι ειπαν τα ΟΥΚ που σε μια δυσκολη στιγμη αυτοι θα πρεπει να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα? Το ξερετε οτι το 1996 εχασαν εναν δικο τους απο τα πυρα Αλβανων που ηθελαν να περασουν ναρκωτικα στην Ελλαδα?

Δεν μας πειραζει που στα σχολεια μας υπαρχει αναρχια οσον αφορα συγκεκριμενη εθνικοτητα και δεν μπορουμε καν να μιλησουμε? Βριζουν και χτυπουν τα παιδια μας και οι δασκαλοι κανουν τουμπεκι ψιλοκομμενο γιατι φοβουνται τις συνεπειες? Μηπως οταν θα γινει το ντου θα πρεπει και εκει να κανουμε τουμπεκι για να μην μας πουνε ρατσιστες?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Αν τα συνθήματα ήταν αντιτουρκικά θα είχε γίνει αυτός ο ντόρος;:confused:

 

Σίγουρα εκπαιδεύονται με αντιαλβανοσκοπιανοτουρκικά συνθήματα, όποιος έχει συγγενείς στο στρατό ειδικά σε τύπου-πεζοναυτικά σώματα,και σε μονάδες κοντά στα σύνορα μπορεί να το βεβαιώσει.

Είναι η στρατιωτική νοοτροπία... και μάλλον τονώνει το "ηθικό"!!

 

Μου θυμίζει λίγο το ανέκδοτο με τον ιεραπόστολο όταν τον έπιασε το λιοντάρι.

Ιεραπόστολος: Θεέ μου, κάνε αυτό το αγρίμι να αποκτήσει χριστιανικά αισθήματα!

Λιοντάρι(αποκτά φωνή μελιστάλλακτη): Θεέ μου... ευλόγησε το ... γεύμα μου!

 

Αλλάζουν οι άνθρωποι;

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...