Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟ!!!!ΣΥΡΙΚΝΩΘΗΚΕ.


Recommended Posts

καλησπερα σας,ειμαι νεα μανουλα με ενα μπεμπακο 15 ημερων.το προβλημα μου ειναι το εξης.τις πρωτες μερες το στηθος μου ηταν πετρα και αναγκαστηκα να κανω αυτο το επωδυνο μασαζ με σαπουνακι και ζεστο νερακι οπως μου υπεδειξαν στο νοσοκομειο οι μαιες για να ξεμπλοκαρει το γαλα και να βγει.

ναι τα καταφερα ομως μετα απο 2 μερες ο αριστερος μου μαστος ενω καθε βραδυ του κανα μασαζ και ετρεχε το γαλατακι αφθονο τραυματιστηκε η θηλη μου και ετρεχε αιμα οποτε ουτε που σκεφτηκα να ξαναδωσω στο παιδι μεχρι να συνελθει.

εβγαλα με το θηλαστρο εκεινη την ημερα και την επομενη αλλα η θηλη εγινε χειροτερα.(υποψην πριν απο 4 χρονια το χα χειρουργησει για να αφαιρεσω 3 αδενες καλοηθεις).Το αφησα την 3η μερα και δεν εβγαλα καθολου με το θηλαστρο για να ηρεμησει εντελως βαζοντας πανω στην θηλη μου μια κρεμουλα λανολινης που μου δωσαν απο το νοσοκομειο

.το παιδι θηλαζε απο τον δεξι μαστο ολα τα γευματα.

το αποτελεσμα της μιας ημερας ξεκουρασης ηταν το εξης.\

το αριστερο μου στηθος μαλακωσε παρα πολυ.βγαζει με το θηλαστρο μεσα σε 20 λεπτα μονο 10 με 20ml και εχει συρικνωθει.επισης η διαφορα μεγεθους ειναι πολυ αισθητη και οπως καταλαβαινετε η ψυχολογια μου δεν ειναι και η καλυτερη.το ενα στηθος στο νουμερο 3 και το αλλο στο 5.

συνεχιζω με το θηλαστρο και τραβαω συνεχεια μπας και επανελθει και παρει τα πανω του.

πηρα τον μαστολογο μου και τον γυναικολογο μου και οι 2 μου παν οτι περα του αισθητικου δεν θελουν να μου κοψουν το γαλα εστω και αν εχω μονο απο τον ενα μαστο και να θηλασω οσο περισσοτερο γινεται για να παρει το παιδι τις βασικες ουσιες.συμφωνω απολυτα μαζι τους αλλα το θεμα ειναι αν γνωριζει καποια κοπελα η αν δεν ειναι κοπος της κας αγλαιας να με ενημερωσει για το αν εχω ελπιδες να ερθει στα φυσιολογικα ο μαστος οπως πριν και να ξαναγεμισει γαλα.αυτο ξεκινησε πριν απο 4 η 5 μερες,δεν θυμαμαι πολυ καλα.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν προλαβαινω να κανω αναζητηση στο forum αυτη την στιγμη αλλα εισαι ακομα στην εδραιωση οποτε εχεις ελπιδες.

Αν τον βαζεις να πιπιλαει στο αλλο ωστε να αυξηθει η παραγωγη σιγα σιγα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

fani καλησπέρα.. εγω κ στις δύο γέννες μου όσο θήλαζα (και θηλάζω ακόμα τον μικρό) ο ένας μαστός πάντα ήταν μεγαλύτερος από τον άλλο. Και με μεγάλη διαφορά στην ποσότητα του γάλακτος. Μόλις έκοψα τον θηλασμό στην μικρή επανήλθα πλήρως. Αν και από ότι ξέρω μια μικρή ανομοιομορφία στο στήθος υπάρχει ούτως ή άλλως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε πολύ μικρότερο βαθμό το έπαθα και εγώ. Να βάζεις το μωρό συνεχώς από το μικρό στήθος για να σου έρθει. και να ξεκινάς πάντα τον θηλασμό από το μικρό στήθος γιατί όταν το μωρό πεινάει αναγκάζεται να ρουφάει καιμετά από το άλλο στήθος για να χορταίνει. είσαι στην αρχή αν επιμείνεις θα τα καταφέρεις σίγουρα.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω για κανενα μηνα θηλαζα μονο απο το ενα στηθος θυμαμαι! Ειχε και προτιμησεις βλεπεις ο μεσιε! Για να επαναφερω το γάλα οπως είπαν και τα κοριτσια ξεκινούσα να τον βάζω πρώτα από τον άδειο μαστό για να δωσει το ερεθισμα του θηλασμού και κατοπιν τον εβαζα στο αλλο και αντλουσα μετα και λιγο με το θήλαστρο να του δώσω μπρος. Επανήλθε κανονικά.

Εχω διαβασει παντως και κοπελα απο εδω που θηλαζε 2 χρονια μονο απο το ένα στηθος οποτε μην σκας καθόλου!

Καλη επιτυχία και να σου ζησει το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Εγω για κανενα μηνα θηλαζα μονο απο το ενα στηθος θυμαμαι! Ειχε και προτιμησεις βλεπεις ο μεσιε! Για να επαναφερω το γάλα οπως είπαν και τα κοριτσια ξεκινούσα να τον βάζω πρώτα από τον άδειο μαστό για να δωσει το ερεθισμα του θηλασμού και κατοπιν τον εβαζα στο αλλο και αντλουσα μετα και λιγο με το θήλαστρο να του δώσω μπρος. Επανήλθε κανονικά.

Εχω διαβασει παντως και κοπελα απο εδω που θηλαζε 2 χρονια μονο απο το ένα στηθος οποτε μην σκας καθόλου!

Καλη επιτυχία και να σου ζησει το μωράκι!

 

 

σε ευχαριστω πολυ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...