Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ 50% ΕΙΣΦΟΡΩΝ


Recommended Posts

Καλημέρα σας, γέννησα τον 13/1/2010 κ πήρα κ το έξαμηνο κανονικα μέτα το όποιο έληξε τον σεπτεμβριο συγκεκριμένα στις 17 οπου κ επεστρεψα στην δουλεια μου ,αλλα δεν έχω καταλαβει τι γίνεται με μειωμενη εισφορα στο Ικα , οταν επεστραψα ομως έδωσα την αποφαση αυτη στο λογιστη της επιχειρησης αλλα απο τοτε ουτε φνη ουτε ακροαση δεν μου έχει πει τπτ(γενικα δεν μιλαει κ πολυ!)

Πρεπει να κάνω κατι έγω ?Γενικως υπαρχει κατι που πρεπει να κανω καθως δεν εχω καταλαβει τι γινεται με το θεμα!

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Φιλικα Ιωαννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 233
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ! Και εμένα το ίδιο... Εγώ πληρώθηκα την επιστροφή απ' το ΙΚΑ ως τον Μαρτιο ενώ απ' τον Απρίλιο ως τον Ιούνιο ο εργοδότης κατέθεσε κανονικά την ΑΠΔ. Το ΙΚΑ μου λέει ότι δεν τους έχει πάει εγκύκλιος και επιστροφές δίνονται μόνο ως τον Μάρτιο. Εγώ πώς πρέπει να κινηθώ; Να περιμένω γενικά κι αόριστα και αν θα βγει εγκύκλιος; Το υπόλοιπο των χρημάτων είναι γύρω στα 100 ευρώ, γιατί να τα χάσω; Ξέρει κάποια να με συμβουλέψει;

 

To IKA επιστρέφει χρήματα μέχρι 31/03/10. Από τότε και μετά γίονται λιγότερες κρατήσεις στο μισθό σου, το 3,335%, που σημαίνει ότι θα πρέπει να βλέπεις μία μικρή αύξηση στις καθαρές αποδοχές σου για το χρονικό διάστημα που υπολείπεται.

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

To IKA επιστρέφει χρήματα μέχρι 31/03/10. Από τότε και μετά γίονται λιγότερες κρατήσεις στο μισθό σου, το 3,335%, που σημαίνει ότι θα πρέπει να βλέπεις μία μικρή αύξηση στις καθαρές αποδοχές σου για το χρονικό διάστημα που υπολείπεται.

 

Αυτό λέω κι εγώ, δεν έγιναν λιγότερες κρατήσεις, έγιναν κανονικές γιατί ο λογιστής λέει ότι είχε βγάλει τη μισθοδοσία όταν βγήκε η εγκύκλιος:evil:.. και δεν είδα καμία αύξηση..

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναγράψει>

Υπάρχει ένα ωραιότατο εντυπάκι που λέγεται ΔΜΣΑ/ Δελτίο Μεταβολής Στοιχείων ασφάλισης, όπου με αυτο μπορούμε να διορθώσουνε τις ΑΠΔ. Γίνεται από τον εργοδότη ή τον λογιστή, αλλά πολλοί μπορεί να βαριούνται να το κάνουν αφού δε αφορά και ιδιαίτερα την επιχείρηση...

Οπότε κάνουμε πρώτα το ΔΜΣΑ και αφού δορθωθεί η ΑΠΔ εμείς παίρνουμε τα λεφτάκια μας αναδρομικά από τον εργοδότη, και το ΙΚΑ δεν ζητάει τη διαφορά που θα προκύψει.....

 

Μήπως να μαζευτούμε όλες όσες μας έχουν γίνει κανονικές κρατήσεις το διάστημα Απρίλιος - Ιούνιος 2010 και να κάνουμε αναφορά στον συνήγορο του πολίτη;

Μπααααααα το πρόβλημα σου δεν είναι το Δημόσιο/ΙΚΑ αλλά ο εργοδότης . Ο εργοδότης δεν σου δίνει τα λεφτά, το ΙΚΑ μια χαρά τα επιστρέφει για το χρονικο διαστημα που αναφέρεται στην εγκυκλιο

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια επιτέλους πήρα την επιστροφή μετά από 7 μήνες... 460ε. μια χαρά. Ενα μεγάλο ευχαριστω στην κοπέλα που άνοιξε το θέμα.

 

ΑΠΟΡΙΑ: υπάρχει θέμα με το συνταξιοδοτικό ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήρα τηλέφωνο σημερα στο ικα κηφισιάς και μου είπανε να πάω αυριο να τα πάρω!

δεν ρώτησα ποσα...αλλα επιδη ειμαι πραγματικα πολυ περίεργη μπορει καποια να με βοηθήσει εαν ξέρει?

Εγω γέννησα 14/07/2007 και γύρισα στην δουλεία Νοέμβριο του 2007 , ο μισθός μου μικτός ειναι 1172 ευρω μεικτά!

ξέρετε πως υπολογίζετε? και τι μήνες υπολογίζω?

επίσης ηταν να γεννήσω σεπτεμβριο του 2007 αλλα γέννησα ιο΄θλιο του 2007 λόγω προωρότητας.........

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήρα τηλέφωνο σημερα στο ικα κηφισιάς και μου είπανε να πάω αυριο να τα πάρω!

δεν ρώτησα ποσα...αλλα επιδη ειμαι πραγματικα πολυ περίεργη μπορει καποια να με βοηθήσει εαν ξέρει?

Εγω γέννησα 14/07/2007 και γύρισα στην δουλεία Νοέμβριο του 2007 , ο μισθός μου μικτός ειναι 1172 ευρω μεικτά!

ξέρετε πως υπολογίζετε? και τι μήνες υπολογίζω?

επίσης ηταν να γεννήσω σεπτεμβριο του 2007 αλλα γέννησα ιο΄θλιο του 2007 λόγω προωρότητας.........

 

 

θα παρεις χρηματα για τους μηνες απο 1-4-08 εως τον νοεμβρη του 2008 που εκλεισε χρονος απο την λοχεια σου.

 

πολλαπλασιαζεις τα μικτα σου επι 3,335 και βγαινει 39 ευρω τον μηνα.τα μικτα που ειχες τοτε ομως ετσι?οχι τα τωρινα μικτα.......

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κούκλες, κατά μέσο όρο μετά από πόσους μήνες πήρατε την επιστροφή;

 

εγώ πήρα επιστροφή και για τις δύο. :D

Κάνοντας σε διαφορετική χρονική περίοδο την αίτηση. Η απάντηση από το ΙΚΑ ήρθε περίπου δύο μήνες μετά την αίτηση.

 

Δεν ξέρω όμως αν παίζει ρόλο το φόρτο εργασίας του υποκαταστήματος του ΙΚΑ στο οποίο πήγες:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Σήμερα το πρωί εισέπραξα το ποσό των 306,80 ευρώ για την περίοδο από 08/12/09 έως και 31/03/10 από το Ι.Κ.Α. Συντάγματος (Ι.Κ.Α. εργοδότη). Αυτό που με εξέπληξε είναι ότι έκανα την αίτησή μου στις 20/12/10 και εχθές με ειδοποιήσανε τηλεφωνικώς να πάω σήμερα να εισπράξω!

Link to comment
Share on other sites

εισαι περιπτωση!!! μηπως δεν ειχε καθολου τετοιες αιτησεις ο υπαλληλος που τα αναλαμβανει αυτα τα θεματα και το προωθησε αμεσως? μηπως επεσες σε καμια υπαλληλο-μαμα και καταλαβε το "πονο σου"? οπως και να χει ωραιο αναπαντεχο δωρο χριστουγεννιατικα ε/.??? καλοφαγωτο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σήμερα το πρωί εισέπραξα το ποσό των 306,80 ευρώ για την περίοδο από 08/12/09 έως και 31/03/10 από το Ι.Κ.Α. Συντάγματος (Ι.Κ.Α. εργοδότη). Αυτό που με εξέπληξε είναι ότι έκανα την αίτησή μου στις 20/12/10 και εχθές με ειδοποιήσανε τηλεφωνικώς να πάω σήμερα να εισπράξω!

 

για την περίοδο από 31.03.10 και μετά, τί έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλες!

Για την περίοδο από 31.03.10 θα κάνει το λογιστήριο διορθωτική (το Ι.Κ.Α. έδωσε οδηγίες στον υπάλληλο που ασχολείται με τις Α.Π.Δ.) και θα πάρω επιστροφή από τον εργοδότη για του μήνες που δεν έγινε η καταβολή του 50%.

Ακόμη δεν το έχουν κάνει στο λογιστήριο και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ τα λεφτά μου επιτέλους μετά από 3,5 μήνες, 3 τηλέφωνα και 1 επίσκεψη απο κει για υπενθύμηση... Αλλιώς δουλειά δεν γίνεται...

 

Καλή χρονιά κούκλες! Υγεία και αγάπη να έχετε!

 

Νικολεκάκι μου που έπαιρνες τηλέφωνα; στο ικα του εργοδότη; περιμένω εδώ και 4 μήνες κοντά τα λεφτά, αλλά τίποτα ακόμα...που να αρχίσω να σπάω νεύρα; στο ικα που κατέθεσα τα χαρτιά ή στο ικα του εργοδότη; :evil::evil::evil:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κούκλες! Υγεία και αγάπη να έχετε!

 

Νικολεκάκι μου που έπαιρνες τηλέφωνα; στο ικα του εργοδότη; περιμένω εδώ και 4 μήνες κοντά τα λεφτά, αλλά τίποτα ακόμα...που να αρχίσω να σπάω νεύρα; στο ικα που κατέθεσα τα χαρτιά ή στο ικα του εργοδότη; :evil::evil::evil:

 

Στο ΙΚΑ του εργοδότη σου. Ξεκίνα και καλά αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλες!

Για την περίοδο από 31.03.10 θα κάνει το λογιστήριο διορθωτική (το Ι.Κ.Α. έδωσε οδηγίες στον υπάλληλο που ασχολείται με τις Α.Π.Δ.) και θα πάρω επιστροφή από τον εργοδότη για του μήνες που δεν έγινε η καταβολή του 50%.

Ακόμη δεν το έχουν κάνει στο λογιστήριο και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

 

εμένα μου είπαν ότι το ΙΚΑ δεν δεχεται διορθωτική πράξη...και ακόμη περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον σημερα μου ηρθε κι εμενα επιστολή με την αποφαση και λενε οτι παιρν πισω 380 ευρω...

 

Γεννησα 3-1-08 επεστρεψα 26-3-08 σταματησα δουλεια μετά απο 10 μηνες

 

ΟΠοτε η επιτροφη μου ειναι για 10 μηνες λογικα ετσι? (10 μηνες απο τον μαρτιο που επετρεψα)

 

μικρο ειχα γυρω στα; 1000 δεν θυμαμαι ακριβως... ειναι σωστα τα χρηματα?

 

33,5*10 παει?

 

και περιμενα περισσοτερα μιας και δεν ειχα παρει και το εξαμηνο

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη έκανα αίτηση τον Μάιο και έκτοτε περιμένω από το ΙΚΑ της Αγ.Παρασκευής να αξιωθεί κάποια υπάλληλος να ασχοληθεί. Πέρσι μου είχε πει αυτή που είχε την υπόθεση ότι έχει βάλει προσωπικό της στόχο να τελειώνει με αυτά μέχρι το τέλος του έτους. Πέρασε το 2010, έπαιρνα τηλ. αλλά δεν έβρισκα κανέναν, μέχρι που πήγα από εκεί. Φοβερό σόου, η υπάλληλος είχε άδεια, κανένας δεν ήξερε και έφυγα μέσα στα νεύρα. Πριν μια εβδομάδα την πέτυχα στο τηλ και μου είπε ότι βρίσκεται στις αιτήσεις του Απριλίου (!!!) και να μην ανησυχώ κάποια στιγμή θα τα πάρω τα λεφτά μου.

Μας δουλεύουν όλους μου φαίνεται το δημόσιο για αυτό και σαν χώρα παθαίνουμε ότι παθαίνουμε.

Πόσο θα περιμένω ακόμα??? Ελπίζω τουλάχιστον να αξίζει η αναμονή...

an1cCxjVM0V1210ODU4ODM4amR8NTQ1NTg3OWRhfEx5ZGlhIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

πάντως κορίτσια για να παρηγορηθείτε εμάς απο ΙΚΑ Αμαρουσίου μας ενημέρωσαν οτι μετά το πάσχα θα έχει λήξει το θέμα. Μιλάμε για απίστευστη καθυστέρηση - κόντα 1 χρόνο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...