Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ 50% ΕΙΣΦΟΡΩΝ


Recommended Posts

Καλημέρα και παρακαλώ για τα φώτα σας καθότι άσχετη..;)

Έχω λίγο καιρό που επέστρεψα στην δουλειά μου μετά απο χρήση 6μήνου και μειωμένο ωράριο εργασίας που παίρνω. Στον μοισθό μου οι κρατήσεις φαίνονται μειωμένες. Ετσι πρέπει να είναι λόγο του οτι δουλευώ λιγότερες ώρες ή λέτε να κάνανε λάθος απο το γραφείο προσωπικού;; Ο μεικτός μοισθός είναι ο ίδιος αλλα τα καθαρά μου τώρα περισσότερα. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει κ εμένα...:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 233
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και παρακαλώ για τα φώτα σας καθότι άσχετη..;)

Έχω λίγο καιρό που επέστρεψα στην δουλειά μου μετά απο χρήση 6μήνου και μειωμένο ωράριο εργασίας που παίρνω. Στον μοισθό μου οι κρατήσεις φαίνονται μειωμένες. Ετσι πρέπει να είναι λόγο του οτι δουλευώ λιγότερες ώρες ή λέτε να κάνανε λάθος απο το γραφείο προσωπικού;; Ο μεικτός μοισθός είναι ο ίδιος αλλα τα καθαρά μου τώρα περισσότερα. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας μου πει κ εμένα...:roll:

 

Το μειωμενο ωραριο δεν επειρεαζει την μισθοδοσια σου .

 

Οσες μητερες νομιζω οτι οι εισφορες ειναι μεωμενες κτ 50 % απο τον νέο νομο που βγήκε

 

http://www.taxnewsgr.com/news/ika-15-a23-269-4-2010/

 

 

Να σου ζήσει το μωράκι

φιλια

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πήρα κι εγώ τα λεφτά μου επιτέλους μετά από 3,5 μήνες, 3 τηλέφωνα και 1 επίσκεψη απο κει για υπενθύμηση... Αλλιώς δουλειά δεν γίνεται...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Άντε σε καλή μερια!!!:lol: για τι χρηματικό ποσό μιλάμε Nikoletaki; και είχα σκοπό να πα΄ρω τηλέφωνο σήμερα ή μάλλον να ξαναπάρω...αν και στην περίπτωσή μου πιστεύω ότι θα είναι λίγα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρα κοπελιά!! επειδή πήρα και το εξάμηνο και όλες μου τις άδειες. Κάνω λάθος; μου έστειλαν συτσημένο από το ΙΚΑ αλλά δεν ήμουν σπίτι, μάλλον η απόφαση είναι. Θα γράφει εκεί το ποσό; το πρέπει να κάνω μετά; θα πάω να την πάρω από ΕΛΤΑ την Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τώρα είδα την απόφαση, το γράφει το ποσό. Όντως αν έχεις πάρει και το εξάμηνο μειώνεται το ποσό κάπως... Τις άδειες τις είχα πάρει κι εγώ, δεν παίζει ρόλο νομίζω... Βασικά από τον μισθό σου εξαρτάται αν θα είναι μεγάλο ή μικρό το ποσό... Εγώ είχα υπολογίσει στο περίπου πόσα θα πάρω και όντως τόσα πήρα.

 

Μπορείς να το υπολογίσεις στο περίπου...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποτίθεται (αν δεν κάνω λάθος) ότι είναι το 3,35% του μικτού μισθού μηνιαίως. Αν ας πούμε έχεις μισθό 1000 ευρώ, είναι 1000χ3,35% και ότι βγει επί τους μήνες που δικαιούσαι. Ξαναλέω, αν δεν κάνω λάθος. Αλλά εγώ έτσι τα υπολόγισα και μου βγήκε σωστό το ποσό χοντρικά.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους μήνες που λες, δεν είμαι και πάλι σίγουρη... (τι περίεργο! χαχα). Υποτίθεται ότι ισχύει η επιστροφή για έναν χρόνο από τη γέννα και μετά, βγάζεις όμως τους δύο μήνες λοχείας. Το ΙΚΑ δηλ. υποθέτει ότι έκατσες δύο μήνες μετά τη γέννα και μετά πήγες δουλειά. Από κει ουσιαστικά αρχίζει και μετράει. Άρα μιλάμε αρχικά για 10 μήνες... Αν έκατσες το 6μηνο το αφαιρείς κι αυτό. Άρα σου μένουν να λαμβάνεις 4 μήνες. ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ... Αλλά και πάλι για 4 μήνες λίγα δεν είναι... ??

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλάβεις τί έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα, τότε συγχαρητήρια!!! Έχεις IQ 200!!! Μπαίνεις κατευθείαν στην ΜΕΝSA!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Eγώ πάντως δεν πολυκατάλαβα ... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:8)8):cool:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν καταλάβεις τί έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα, τότε συγχαρητήρια!!! Έχεις IQ 200!!! Μπαίνεις κατευθείαν στην ΜΕΝSA!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Eγώ πάντως δεν πολυκατάλαβα ... :mrgreen::mrgreen::mrgreen:8)8):cool:

χα χα χα χα!!!

 

 

Να σου πώ από που τα εισπράτουμε; από το ΙΚΑ της περιοχής που μένω ή από το ΙΚΑ του εργοδότη;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα την αίτηση στο ΙΚΑ του εργοδότη μου. τον Μαίο, συνάδελφος μου έκανε τα χαρτιά στην επριοχή της και πηγανε υπηρεσιακώς. αυτήν την τηλεφώνησαν να τα πάρει και εμενα όχι ακόμη. οταν τους πήρα και τους ρώτησα μου ειπανε ότι η αίτηση μου ειναι ακόμη στο γραφείο του διευθυντή....................γρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

Link to comment
Share on other sites

G.STONE από το ΙΚΑ του εργοδότη τα πέρνουμε.

 

Kαλά, γεγονός είναι ότι εξαρτώμαστε από τον κάθε υπάλληλο στο πόσο γρήγορα θα ασχοληθεί με τις αιτήσεις μας. Η δικιά μου έκανε 3 μήνες να περάσει μερικές αιτήσεις στο computer και ο προϊστάμενος έκανε 20 μέρες να τις υπογράψει! Παραγωγικότητα στο φουλ δηλαδή!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....ήρθε ο ταχυδρομος με γραμματακι!

Ειναι η σελιδα της κοινοποίησης προς σε μενα οτι το Ικα της περιοχής που κατοικω εχει στειλει το φακελο μου με την αιτηση μου στο Ικα του εργοδότη μου. Την αιτηση την εκανα στις 9/07 στο ικα της περιοχης μου αυτοι το διαβίβασαν απο οσο βλεπω στην ημερομηνια της κοινοποίησης στις 20/07......

Τωρα τι κανω? Παω στο Ικα του εργοδοτη μου να πληρωθω??

 

Λοιποοοοοοοοοοοον εχουμε και λεμε..........

Την αιτηση την εκανα στις 09/07/2010 , η κοινοποίηση οτι την πηγαν στο ΙΚΑ του εργοδότη μου ήρθε στις 20/07/2010 γρηγορα εννοειτε!!

Και στις 17/09/2010 μου ηρθε το συστημένο να παω να παρω τα χρηματάκια μου!! Δεν ειναι μεγάλο το ποσο καθως δεν ήμουν πλήρους απασχόλησης ειναι μονο 160ευρώ αλλα μια χαρά θα τα φαω χε χε!! Αργησα να σας το γραψω γιατι δεν ειχα παει να παρω το συστημένο, σημερα πηγα γκουχου γκουχου απο τις 17/9...........

Νομιζω πως τα πηρα σχετικά γρηγορα ετσι?

Σε δυομιση μηνες......

Μια χαρα!!!!!!!

Τωρα θα κανω εξουσιοδότηση στον πατέρα μου να παει να τα παρει γιατι δουλευω φετος κοζάνη και δεν μπορω να παω.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια μήπως πρέπει να κάνω ένσταση γιατί μου φαίνονται πολύ λίγα τα 56 ευρώ. Πως υπολογίζονται μπορεί να μου πεί κάποια κοπέλα; πως μετράμε τους μήνες;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι μετράμε 1 χρόνο από τότε που σταμάτησε η άδεια λοχείας, οι 63 μέρες δηλαδή...αν εσύ πήρες το εξάμηνο θα υπολογίσεις για 6 μήνες...είναι το ποσοστό 3,33% επί των μοικτών σου νομίζω....

Πόσα είναι τα μοικτά εσένα;

 

Από Ικα κηφισιάς πήρε καμία τα χρήματα;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια μήπως πρέπει να κάνω ένσταση γιατί μου φαίνονται πολύ λίγα τα 56 ευρώ. Πως υπολογίζονται μπορεί να μου πεί κάποια κοπέλα; πως μετράμε τους μήνες;

 

στο περιπου: στα 1000 ευρω 39/μήνα x 12 μήνες. (αν εχεις παρει 6 μηνο δε τους υπολογιζεις αυτους τους 6)

επισης δε θα παρεις χρηματα απο το ικα απο τον περασμενο απριλιο κ μετα μεχρι να κλεισει ο χρονος, διοτι ο εργοδοτης θα επρεπε να στα βαζει στο μισθο σου (βασει εγκυκλιου που βγηκε τον ιουλιο)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Χα, εδώ γελάμε....Ο λογιστής μας δεν το δέχεται με τίποτα ότι θα παίρνω τα χρήματα από την εταιρεία και με στέλνει στο Ικα και ας επέστρεψα φέτος τον Σεπτέμβρη στη δουλειά!!!!Του είπα για την εγκύκλιο την νέα και ότι το Ικα δεν δέχεται την αίτηση μου και μου είπε να πάω να βρω συγκεκριμμένο υπάλληλο.....:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted: Εγώ θα πάω σε αυτόν που μου είπε και θα γελάσουμε πολύ γιατί αν δεχτεί να μου κάνει τα χαρτιά παράνομα αφού το Ικα το ξεκαθαρίζει πως από τον Απρίλιο και μετά πρέπει να τα παίρνω από τον εργοδότη μου θα φάει μια ωραιότατη καταγγελιούλα που θα ναι όλη δική του...:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: Και όλα αυτά γιατί υποθέτω πως βαριέται ο λογιστής μας...Και πρέπει να τρέχω εγώ στο Ικα και να πάρω τα λεφτά σε κανένα χρόνο...Φούντωσα πάλι!!!

an1cF1XNw360030Nzc3NzlkaHw2NzI5MTUwZGF8VG8gZ2x1Zml0em91cmFraSBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Χα, εδώ γελάμε....Ο λογιστής μας δεν το δέχεται με τίποτα ότι θα παίρνω τα χρήματα από την εταιρεία και με στέλνει στο Ικα

Αχ! Και εμένα το ίδιο... Εγώ πληρώθηκα την επιστροφή απ' το ΙΚΑ ως τον Μαρτιο ενώ απ' τον Απρίλιο ως τον Ιούνιο ο εργοδότης κατέθεσε κανονικά την ΑΠΔ. Το ΙΚΑ μου λέει ότι δεν τους έχει πάει εγκύκλιος και επιστροφές δίνονται μόνο ως τον Μάρτιο. Εγώ πώς πρέπει να κινηθώ; Να περιμένω γενικά κι αόριστα και αν θα βγει εγκύκλιος; Το υπόλοιπο των χρημάτων είναι γύρω στα 100 ευρώ, γιατί να τα χάσω; Ξέρει κάποια να με συμβουλέψει;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...