Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

την χαστουκισα!!!


Recommended Posts

φίλη Pantana,

Καταρχήν καταλαβαίνω το πως ένοιωσες και το έχω νοιώσει κι εγώ πολλές φορές στη ζωή μου ως μαμά και ειδικά στις περιόδους που εργάζομαι. (φυσικά το έχω νοιώσει και χωρίς να εργάζομαι με λιγότερη ένταση) Να θέλω να ηρεμήσω λίγο, έστω μισή ώρα για να μαζέψω δυνάμεις για την υπόλοιπη μέρα ή απλά να μην κάνω τίποτα γιατί όλη μέρα έτρεχα σαν τρελή. Να θέλω να δω λίγο τηλεόραση να ξεφύγει το μυαλό ή να μιλήσω στο τηλέφωνο με μια φίλη. Λίγο χρόνο τελοσπάντων, για να ηρεμήσω. Ιδανικά και λίγη ησυχία. Και να έρχονται τα ζουζούνια και να με πειράζουν, να κάνουν σκανταλιές κλπ. Και εκνευρίζομαι και σκέφτομαι να μπορούσε κάποιος να τα πάρει λίγο έστω για ένα 10λεπτο να μην έχω κανένα να με φωνάζει "μαμάααα" :-P

Έχω απηυδήσει πολλές φορές, παρόλο που γενικά έχω υπομονή και συζητώ.

Το χαστούκι που έδωσες στην κόρη σου το θεωρώ λάθος και άδικο και γενικώς αλλά και για τον συγκεκριμένο λόγο που το έδωσες. Όταν ο πρώτος μου γιος ήταν περίπου στα 5 και είχα συζητήσει και δεν πέτυχε και είχα δοκιμάσει όλες τις άλλες τιμωρίες που είχα σκεφτεί, του είχα δώσει κι εγώ ένα χαστούκι για μια σκανταλιά που έκανε και το σκέφτομαι ακόμα. Κακοφάνηκε πάρα πολύ στο παιδί και με κοιτούσε αποσβωλομένο. Να μην πω για τις δικές μου τύψεις και τη συγγνώμη που του ζήτησα αργότερα. Την επόμενη μέρα, έκανε ακριβώς το ίδιο για το οποίο τον είχα τιμωρήσει με αυτό τον απαράδεκτο τρόπο. Άρα, πίστεψε με, δεν θα καταφέρεις τίποτα με αυτόν τον τρόπο τιμωρίας. Εγώ απο τότε, άρχισα να τον στέλνω στο δωμάτιο του να σκεφτεί τι έκανε. Πήγε μερικές φορές και μετά αρκούσε μόνο η απειλη. "θα πας τιμωρία στο δωμάτιο σου" και συνετιζόταν χωρίς άλλο.

Στο λέω εγώ, που κι εγώ προσπαθώ....προσπάθησε να κάνεις υπομονή....Κάθε φορά που βγαίνεις απο τα ρούχα σου και θέλεις να την τιμωρήσεις για κάποια λάθος συμπεριφορά, να θυμάσαι αυτό το χαστούκι και τα μάτια της κόρης σου αμέσως μετά.

Βέβαια, στο πλαίσιο της λάθος συμπεριφοράς, δεν μπαίνει το ότι ήθελε να παίξει μαζί σου. Αυτό είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα για το παιδί. Το παιχνίδι. Και μάλιστα το παιχνίδι με τη μαμά που στερείται κιόλας.

Σε πληροφορώ δε, ότι ακόμα και όταν δεν δούλευα, τα παιδιά μου ερχόταν όλη μέρα - με ελάχιστες εξαιρέσεις μέσα στην ημέρα- να παίξουν μαζί μου και πάντα στο δωμάτιο που βρίσκομαι εγώ. Το δωμάτιο τους, το χρησιμοποιούν ελάχιστα για παιχνίδι, τώρα που είναι 2 μαζί ή όταν ο μεγάλος έχει κάποιο φίλο του και θέλει να αποφύγει τον μικρό. Όσο ο μεγάλος μου γιος ήταν μόνος του, ζήτημα να πήγαινε 1 φορά στις 5 μέρες να παίξει μόνος του για κανένα 20λεπτο. Πάντα δίπλα μου και πάντα με την επιθυμία να παίξουμε μαζί.

Αυτό που περιγράφεις, ότι δηλαδή άλλα παιδιά πηγαίνουν και παίζουν μόνα τους 1 και 2 ώρες στο δωμάτιο τους, για μένα είναι επιστημονική φαντασία!

Όλο το σπίτι μου είναι γεμάτο με πράγματα των παιδιών και τα παιδιά είναι σε όλα τα δωμάτια του σπιτιού όλη μέρα. Στο δωμάτιο τους κατά βάση.....απλά κοιμούνται.:mrgreen:

Επίσης, έχουμε πολλά παιχνίδια, τα οποία όμως δεν αξίζουν τίποτα αν δεν έχεις παρέα για να τα παίξεις. Αν έλεγα καμιά φορά στον μεγάλο (7,5 χρονών τώρα) να πάει να παίξει με τα παιχνίδια του, μου έλεγε ότι δεν μπορεί να παίζει μόνος του, βαριέται και τα έφερνε για να παίξουμε μαζί.

 

Συγγνώμη σε όλους τους αναγνώστες για το μεγάλο μήνυμα. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 301
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με εκνευρίζουν οι άνθρωποι που κρίνουν από μία κατάσταση...

και λένε λόγια του στυλ: είναι απαράδεχτο να δέρνεις ένα παιδί, για το καλό του παιδιού σου κ.τ.λ.

 

όλοι εσείς που θεωρείται τον εαυτό σας καλό γονιό ξέρετε παραγματικά ποιος είναι ο καλός γονιός?

 

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά γεννά φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που θηλάζει το παιδί του μέχρι τα 4 και βάλε

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν αφήνει το μωρό του να κλάψει ούτε λεπτό

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν δουλεύει και κάθεται συνέχεια στο σπίτι του

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά δεν χτύπησε ποτέ το παιδί του

ο καλός γονιός δεν χαραχτηρίζεται από μία και μόνο συμπεριφορά

ο καλός γονιός είναι αυτός, που κάθε μέρα προσπαθεί να διορθώσει τα λάθη που έκανε στην ανατροφή του παιδιού, του την προηγούμενη

είναι αυτός που κάθε πρωί ξυπνά και καταλαβαίνει πόσο κακός γονιός είναι

 

α α α και αν κάποια μέρα ξυπνήσετε και θεωρείτε πως την προηγούμενη δεν κάνατε τίποτα λάθος ξέρετε κάτι?

είστε κακός γονιός....

Link to comment
Share on other sites

Με εκνευρίζουν οι άνθρωποι που κρίνουν από μία κατάσταση...

και λένε λόγια του στυλ: είναι απαράδεχτο να δέρνεις ένα παιδί, για το καλό του παιδιού σου κ.τ.λ.

 

όλοι εσείς που θεωρείται τον εαυτό σας καλό γονιό ξέρετε παραγματικά ποιος είναι ο καλός γονιός?

 

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά γεννά φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που θηλάζει το παιδί του μέχρι τα 4 και βάλε

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν αφήνει το μωρό του να κλάψει ούτε λεπτό

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν δουλεύει και κάθεται συνέχεια στο σπίτι του

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά δεν χτύπησε ποτέ το παιδί του

ο καλός γονιός δεν χαραχτηρίζεται από μία και μόνο συμπεριφορά

 

ο καλός γονιός είναι αυτός, που κάθε μέρα προσπαθεί να διορθώσει τα λάθη που έκανε στην ανατροφή του παιδιού, του την προηγούμενη

είναι αυτός που κάθε πρωί ξυπνά και καταλαβαίνει πόσο κακός γονιός είναι

 

α α α και αν κάποια μέρα ξυπνήσετε και θεωρείτε πως την προηγούμενη δεν κάνατε τίποτα λάθος ξέρετε κάτι?

είστε κακός γονιός....

 

 

ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με εκνευρίζουν οι άνθρωποι που κρίνουν από μία κατάσταση...

και λένε λόγια του στυλ: είναι απαράδεχτο να δέρνεις ένα παιδί, για το καλό του παιδιού σου κ.τ.λ.

 

όλοι εσείς που θεωρείται τον εαυτό σας καλό γονιό ξέρετε παραγματικά ποιος είναι ο καλός γονιός?

 

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά γεννά φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που θηλάζει το παιδί του μέχρι τα 4 και βάλε

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν αφήνει το μωρό του να κλάψει ούτε λεπτό

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν δουλεύει και κάθεται συνέχεια στο σπίτι του

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά δεν χτύπησε ποτέ το παιδί του

ο καλός γονιός δεν χαραχτηρίζεται από μία και μόνο συμπεριφορά

 

ο καλός γονιός είναι αυτός, που κάθε μέρα προσπαθεί να διορθώσει τα λάθη που έκανε στην ανατροφή του παιδιού, του την προηγούμενη

είναι αυτός που κάθε πρωί ξυπνά και καταλαβαίνει πόσο κακός γονιός είναι

 

α α α και αν κάποια μέρα ξυπνήσετε και θεωρείτε πως την προηγούμενη δεν κάνατε τίποτα λάθος ξέρετε κάτι?

είστε κακός γονιός....

 

299481a1w9czrf0r.gif

 

Πολυ καλα τα λες!!!!!!!!!Συμφωνω απολυτα!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με εκνευρίζουν οι άνθρωποι που κρίνουν από μία κατάσταση...

και λένε λόγια του στυλ: είναι απαράδεχτο να δέρνεις ένα παιδί, για το καλό του παιδιού σου κ.τ.λ.

 

όλοι εσείς που θεωρείται τον εαυτό σας καλό γονιό ξέρετε παραγματικά ποιος είναι ο καλός γονιός?

 

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά γεννά φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που θηλάζει το παιδί του μέχρι τα 4 και βάλε

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν αφήνει το μωρό του να κλάψει ούτε λεπτό

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν δουλεύει και κάθεται συνέχεια στο σπίτι του

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά δεν χτύπησε ποτέ το παιδί του

ο καλός γονιός δεν χαραχτηρίζεται από μία και μόνο συμπεριφορά

 

ο καλός γονιός είναι αυτός, που κάθε μέρα προσπαθεί να διορθώσει τα λάθη που έκανε στην ανατροφή του παιδιού, του την προηγούμενη

είναι αυτός που κάθε πρωί ξυπνά και καταλαβαίνει πόσο κακός γονιός είναι

 

α α α και αν κάποια μέρα ξυπνήσετε και θεωρείτε πως την προηγούμενη δεν κάνατε τίποτα λάθος ξέρετε κάτι?

είστε κακός γονιός....

 

 

χαχαχαχαχα!!

τα πρωτα που λες πραγματικα εχουν αναφερθει ολα σε διαφορα topics στο forum και εχεις κανει πολυ ωραιο ρεζουμέ!!! ποσο αστεια ακουγονται ετσι ολα μαζεμενα.

 

και το τελευταιο, αληθεια για μενα, ειναι απ τα πιο σωστα που εχουν ακουστει.

 

πολύ ωραία ΜΑΡΙΑΛ!!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Με εκνευρίζουν οι άνθρωποι που κρίνουν από μία κατάσταση...

και λένε λόγια του στυλ: είναι απαράδεχτο να δέρνεις ένα παιδί, για το καλό του παιδιού σου κ.τ.λ.

 

όλοι εσείς που θεωρείται τον εαυτό σας καλό γονιό ξέρετε παραγματικά ποιος είναι ο καλός γονιός?

 

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά γεννά φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που θηλάζει το παιδί του μέχρι τα 4 και βάλε

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν αφήνει το μωρό του να κλάψει ούτε λεπτό

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν δουλεύει και κάθεται συνέχεια στο σπίτι του

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά δεν χτύπησε ποτέ το παιδί του

ο καλός γονιός δεν χαραχτηρίζεται από μία και μόνο συμπεριφορά

 

ο καλός γονιός είναι αυτός, που κάθε μέρα προσπαθεί να διορθώσει τα λάθη που έκανε στην ανατροφή του παιδιού, του την προηγούμενη

είναι αυτός που κάθε πρωί ξυπνά και καταλαβαίνει πόσο κακός γονιός είναι

 

α α α και αν κάποια μέρα ξυπνήσετε και θεωρείτε πως την προηγούμενη δεν κάνατε τίποτα λάθος ξέρετε κάτι?

είστε κακός γονιός....

 

 

Μαριαλ,μπερδευεσαι....

 

Καταρχην,ειναι απαραδεχτο να δερνεις ενα παιδι.Οπως και να του ουρλιαζεις.Οπως και να αδιαφορεις.Οπως και να μην το ακους.Και πολλα αλλα που ολοι μας λιγο πολυ κανουμε.

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα τα υπολοιπα που γραφεις!!!!

 

Ομως μπερδευεσαι σε αυτο....

 

Κανεις (απ'οσο διαβασα εγω τουλαχιστον),δεν ειπε την συγκεκριμμενη κοπελα κακο γονεα.Αν καπου ειναι γραμμενο,σε παρακαλω παρεθεσε το μου γιατι δεν το ειδα.

Ουτε οτι κακοποιει το παιδι της.

Ουτε οτι δεν το αγαπαει.

 

Μιλαμε για ενα πολυ συγκεκριμμενο περιστατικο,που αλλοι το δικαιολογουν,αλλο λενε πως ηταν απαραδεχτο.

 

Δηλαδη,ενας καλος γονιος ετσι οπως τον περιγραφεις εσυ και που εγω συμφωνω μαζι σου πως αυτο χαρακτηριζει εναν καλο γονιο,καποια στιγμη κανει κατι λαθος και το συζηταει μαζι μας.

Και ως προς το συγκεκριμμενο θεμα του λεμε πως το βλεπουμε.

 

Πχ,λεμε τωρα πως εγω ειμαι μια καλη μανα και μια μερα τσακωνομαι με τον αντρα μου μπροστα στα παιδια μου και παιρνω ενα βαζο και του το σπαω στο κεφαλι.Την αλλη μερα με οποιον το συζητησω θα μου πει πως αυτο που εκανα ηταν απαραδεχτο.Κανα δυο θα μου πουν οτι ειμαι για φτυσιμο.Καποιοι αλλοι πως ηταν λαθος,αλλα ανθρωπος ειμαι και παραφερθηκα.

 

Τοσο απλα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

εχω πραγματικα πολυ περιορισμενο χρονο και μπηκα στα κλεφτα για να δω με αγωνια τις απαντησεις σας,

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ και αυτους που με κατακρινανε γιατι μου δωσανε ενα "ουπς" για να γινω καλυτερη. αυτα τα "ουπς" με εχουν κανει επιτυχημενη επαγγελαματια.

εκεινοι που με συμπονια με καταλαβανε μιλησανε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στην ΨΥΧΗ μου.

θελω να ξερω οτι εχω συμπαρασταση εδω να μην φοβαμαι να μπαινω.

να μιλαω ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΟΥ.

να ΤΟΝΙΣΩ. οτι δεν το ΚΑΚΟΠΟΙΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ .

καποιος ειπε: να κρινει την βιαιοτητα...

καποιος αλλος ειπε:αν το αγαπας το παδι σου...

 

ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΣΑΝΙΖΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΤΣΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΟΥ ΖΩΗ. ΝΑΙ ΜΕΝ ΤΗς ΕΧΩ ΦΩΝΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΧΤΥΠΗΣΕΙ.

ΚΑΙ ΝΑΙ ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ???

 

οσο για τις τυψεις γιατι δεν ειναι κατι που το κανω συνεχεια και δεν ειναι κατι που το εκανα ΕΤΣΙ γιατι μου καπνισε. ειχε βαση. ειχει προηγηθει κατι. και δεν ειναι μια τακτικη που θα ακολουθησω. ειναι κατι που δεν θα ξανακανω. (ελπιζω να μην ξαναβγω απο τα ρουχα μου) εχω κανει μεγαλο αγωνα με το προβλημα που προεκυψε στα 2,5 της.

συνεχιζω τον αγωνα μου, οσο μπορω καλυτερα. δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ γιατι σκεφτομουν το σοκ που θα επαθε. τι θα σκεφτοταν. εννοιεται οτι της μιλησα μετα απο λιγο. το εχω αναφερει παραπανω. εχει πληρη γνωση της καταστασης.

μακαρι να μπορουσα να απαντησω σε ολες προσωπικα.

αλλα τολμω με την ειλικρινια που με χαρακτιριζει να πω ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε οσες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΑΓΚΑΛΙΑΣΑΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝΕ. ΚΑΙ ΤΟΛΜΗΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΝΕ!!

 

το να φευγω εκεινη την στιγμη δεν μου αρεσει σαν ιδεα. γιατι μπορει να αποκτισει τασεις φυγης αν το υιοθετησει για αργοτερα. κατι αλλο πρεπει να βρω.... κατι αλλο...

 

ισως να πρεπει να σκεφτω τα ωραρια μου. να βρω μια ωριτσα να χαλαρωνω το ειπε μι φιλη και μου αρεσε...

 

 

πλακωσε δουλεια. κλεινω αλλα θα συνδεθω αργοτερα.

 

Pantana, εφ' όσον και η ίδια ζήτησες συμβουλές και προτάσεις, παίρνω το θάρρος να σου πω κι εγώ κάποια πράγματα.:wink:

 

Καταρχάς σου είπα και παραπάνω ότι βρίσκω τη συμπεριφορά σου απέναντι στην κορούλα σου άδικη. Δεν επικεντρώνομαι στο θέμα του χαστουκιού αλλά στο ότι εξακολουθείς να θεωρείς ότι η συμπεριφορά της είναι άσχημη και χρειάζεται να βρεις τρόπους να την περιορίσεις...

 

Για μένα άδικο θα ήταν και να την βάλεις τιμωρία ας πούμε. Άδικο και να χρησιμοποιήσεις time out. Άδικο και να της απομακρύνεις τα παιχνίδια της. Γιατί στην ουσία θα πρέπει να αντιληφθείς ότι την τιμωρείς και την κατηγορείς για μία απλή φυσική της ανάγκη: να υπάρξει δίπλα στον σημαντικότερο άνθρωπο της ζωής της (εσένα), να παίξει μαζί του, να μιλήσει μαζί του, να αισθανθεί ασφάλεια δίπλα του. Αυτό για ένα παιδί είναι εξίσου ζωτικής σημασίας όσο και το να φάει, να πιεί ή να κοιμηθεί. Θα απαιτούσαμε ποτέ από ένα παιδί να μην φάει ή να μην πιει νερό και θα το τιμωρούσαμε γι' αυτό;

 

Καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ την κούρασή σου (τη σωματική και την ψυχολογική) μετά από μία γεμάτη μέρα δουλειάς. Έχω μεγαλώσει και εγώ δύο παιδιά δουλεύοντας και σε λίγο καιρό επιστρέφω στη δουλειά αφήνοντας 3 παιδιά πίσω. Αυτά που σου γράφω είναι απόψεις στις οποίες κατέληξα μέσα από τη δική μου εμπειρία. Είναι φυσικό να είμαστε κουρασμένοι, εκνευρισμένοι, αγχωμένοι με τα της δουλειάς μας, ωστόσο τα παιδια μας δεν φταίνε σε τίποτα, τα φέραμε στον κόσμο μετά από δική μας επιλογή και τώρα που τα έχουμε δεν γίνεται να τα βάζουμε στο ψυγείο όταν δεν έχουμε διάθεση και είμαστε κουρασμένοι και να τα βγάζουμε όταν μας έρχεται η διάθεση.:roll: Επίσης, μητρότητα και 18ωρα δουλειάς απλά ΔΕΝ συνδυάζονται.

 

Θα τολμούσα να πω ότι εσύ είσαι προνομιούχος καθώς αναφέρεις ότι έχεις δική σου επιχείρηση. Αυτό σημαίνει ότι δεν λογοδοτείς σε κάποιον εργοδότη. Μπορείς μόνη σου να ρυθμίσεις τις ώρες εργασίας σου δίνοντας παραπάνω ελεύθερο χρόνο σε σένα και την κόρη σου. Μπορείς επίσης να κάνεις αυτό που δεν μπορούμε εμείς οι ιδιωτικοί υπάλληλοι. Εμείς πληρώνουμε άτομα για να απασχολούν τα παιδιά μας ώστε να μπορέσουμε να είμαστε εντάξει στη δουλειά μας. Εσύ μπορείς να πληρώσεις άτομο για βοήθεια στη δουλειά ώστε να είσαι περισσότερες ώρες στο σπίτι με το παιδί σου! Τεράστια υπόθεση!

 

Λύσεις υπάρχουν πολλές, το θέμα είναι να κάνεις μια αναζήτηση μέσα στην καρδιά σου για να καταλάβεις ποιο είναι το πρόβλημα.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Με εκνευρίζουν οι άνθρωποι που κρίνουν από μία κατάσταση...

και λένε λόγια του στυλ: είναι απαράδεχτο να δέρνεις ένα παιδί, για το καλό του παιδιού σου κ.τ.λ.

 

όλοι εσείς που θεωρείται τον εαυτό σας καλό γονιό ξέρετε παραγματικά ποιος είναι ο καλός γονιός?

 

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά γεννά φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που θηλάζει το παιδί του μέχρι τα 4 και βάλε

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν αφήνει το μωρό του να κλάψει ούτε λεπτό

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν δουλεύει και κάθεται συνέχεια στο σπίτι του

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά δεν χτύπησε ποτέ το παιδί του

ο καλός γονιός δεν χαραχτηρίζεται από μία και μόνο συμπεριφορά

 

ο καλός γονιός είναι αυτός, που κάθε μέρα προσπαθεί να διορθώσει τα λάθη που έκανε στην ανατροφή του παιδιού, του την προηγούμενη

είναι αυτός που κάθε πρωί ξυπνά και καταλαβαίνει πόσο κακός γονιός είναι

 

α α α και αν κάποια μέρα ξυπνήσετε και θεωρείτε πως την προηγούμενη δεν κάνατε τίποτα λάθος ξέρετε κάτι?

είστε κακός γονιός....

 

Εκει εστιαζετε το προβλημα

πιστευι οτι κανει θεαρεστο εργο με το χαστουκι και με την σφαλιαρα στον ποπο και οταν ξαναβγει απο τα ρουχα της και ειναι εκνευρισμενη απο τη δουλεια θα την ξαναχαστουκισει γιατι δεν αισθανετε τυψεις

εχει προβλημα με την δουλεια της και ξεσπαει πανω στο παιδι

 

ηταν κουρασμενη και της φωναξε οκ

την εστειλε τιμωρια εστβω και αδικη στο δωματιο της οκ

επρεπε να παει μετα απο 2 λεπτα στο δωματιο του παιδιου της να της ξαναβαλει της φωνες και να την χαστουκισει??????ε οχι

η κακοποιηση απο καπου ξεκιναει στην αρχη ειναι φωνες μετα χαστουκι μετα και αλλα χαστουκια και μετα τι??????

 

Μακαρι να μην συμβει αυτο στο κοριτσακι

 

αυτο που κανω οταν ειμαι πολυ κουρασμενη ειναι να αφησω την μικρη με τα παιχνιδακια η με τον μπαμπα της 5 λεπτα και αμεσως μου λειπει και ξαναπαω να την κανω αγκσλιτσα

 

βεβαια η συγκεκριμενη μαμα απο το αρχικο ποστ τουλαχιστον το προβλημα δεν ειναι οτι γυριζοντας θελει 5-10 λεπτα μονη της στην υσηχια της οπως θα θελαμε οι περισοτερες αλλα οτι θελει 5-10 λεπτα μονο να βλεπει την κορη της και ολο τον υπολοιπο χρονο που γυρναει σπιτι να ειναι μονη της

 

 

για αυτη την μαμα η μονη λυση που της εχω μονο και μονο επειδη λυπαμαι το κριτσακι ειναι να πληρωνει καποια νταντα την ωρα που ειναι στο σπιτι και να ασχοληται μαζι με το κοριτσακι η νταντα η καποια γιαγια εστω ωστε ολο τον υπολοιπο χρονο να μπορει να το αφιερωσει για τον εαυτο της και για την ξεκουραση της

 

 

ξερω γονεις που το εχουν κανει

 

μια ξαδερφη μου δουλευει σε τετοιους ανθρωπους

πληρωνετε ως οικιακη βοηθος και ειναι κλεισμενη ολη μερα με τα παιδια και οι γονεις εχουν οσο χρονο θελουν για να αφιερωσουν στα βλασταρια τους 5 λεπτα 10 μιση ωρα.............

ευτηχως τα αγαπαει πολυ τα παιδια και ετσι ολοι περνανε ωραια

 

εχουν και ενα διαμερισμα απο κατω απο το σπιτι και της το εχουν δωσει χωρις ενοικιο απο πανω τους μενουν οι γονεις της μαμας και τα προσεχουν και εκεινοι αν χρειαστει και ολα τουλαχιστον κυλανε μια χαρα

 

καλο θα ηταν λοιπον φιλη μου μιας και εσυ δεν εχεις χρονο να της αφιερωσει πληρωσε μια γυναικα να σαε ανρικαθισταει στον ρολο της μανας

ετσι και εσυ θα εισαι ξεκουραστη και η μικρουλα θα εχει να παρει αγαπη.......:D.:-D:wink:

 

τα εγραψα τωρα γιατι η μικρη μου κοιμαται

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριαλ,μπερδευεσαι....

 

Καταρχην,ειναι απαραδεχτο να δερνεις ενα παιδι.Οπως και να του ουρλιαζεις.Οπως και να αδιαφορεις.Οπως και να μην το ακους.Και πολλα αλλα που ολοι μας λιγο πολυ κανουμε.

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα τα υπολοιπα που γραφεις!!!!

 

Ομως μπερδευεσαι σε αυτο....

 

Κανεις (απ'οσο διαβασα εγω τουλαχιστον),δεν ειπε την συγκεκριμμενη κοπελα κακο γονεα.Αν καπου ειναι γραμμενο,σε παρακαλω παρεθεσε το μου γιατι δεν το ειδα.

Ουτε οτι κακοποιει το παιδι της.

Ουτε οτι δεν το αγαπαει.

 

Μιλαμε για ενα πολυ συγκεκριμμενο περιστατικο,που αλλοι το δικαιολογουν,αλλο λενε πως ηταν απαραδεχτο.

 

Δηλαδη,ενας καλος γονιος ετσι οπως τον περιγραφεις εσυ και που εγω συμφωνω μαζι σου πως αυτο χαρακτηριζει εναν καλο γονιο,καποια στιγμη κανει κατι λαθος και το συζηταει μαζι μας.

Και ως προς το συγκεκριμμενο θεμα του λεμε πως το βλεπουμε.

 

Πχ,λεμε τωρα πως εγω ειμαι μια καλη μανα και μια μερα τσακωνομαι με τον αντρα μου μπροστα στα παιδια μου και παιρνω ενα βαζο και του το σπαω στο κεφαλι.Την αλλη μερα με οποιον το συζητησω θα μου πει πως αυτο που εκανα ηταν απαραδεχτο.Κανα δυο θα μου πουν οτι ειμαι για φτυσιμο.Καποιοι αλλοι πως ηταν λαθος,αλλα ανθρωπος ειμαι και παραφερθηκα.

 

Τοσο απλα.

 

Θα συμφωνήσω με την christiana και θα προσθέσω ότι το "καλός" είναι μία λέξη πάααααααααρα πολύ σχετική...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με εκνευρίζουν οι άνθρωποι που κρίνουν από μία κατάσταση...

και λένε λόγια του στυλ: είναι απαράδεχτο να δέρνεις ένα παιδί, για το καλό του παιδιού σου κ.τ.λ.[/b]

 

 

Κανείς δεν κρίνει ανθρώπους απο μια κατάσταση. Κρίνουμε συμπεριφορές και αλοίμονο αν κρίνουμε θετικά το ξύλο στα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

Εκει εστιαζετε το προβλημα

πιστευι οτι κανει θεαρεστο εργο με το χαστουκι και με την σφαλιαρα στον ποπο

 

Που το διαβασες αυτο?

 

η κακοποιηση απο καπου ξεκιναει στην αρχη ειναι φωνες μετα χαστουκι μετα και αλλα χαστουκια και μετα τι??????

 

Μακαρι να μην συμβει αυτο στο κοριτσακι

 

Εσυ δηλαδη το εχεις δεδομενο οτι θα σαπιζει το παιδι στο ξυλο μελλοντικα?

 

αυτο που κανω οταν ειμαι πολυ κουρασμενη ειναι να αφησω την μικρη με τα παιχνιδακια η με τον μπαμπα της 5 λεπτα και αμεσως μου λειπει και ξαναπαω να την κανω αγκσλιτσα

 

βεβαια η συγκεκριμενη μαμα απο το αρχικο ποστ τουλαχιστον το προβλημα δεν ειναι οτι γυριζοντας θελει 5-10 λεπτα μονη της στην υσηχια της οπως θα θελαμε οι περισοτερες αλλα οτι θελει 5-10 λεπτα μονο να βλεπει την κορη της και ολο τον υπολοιπο χρονο που γυρναει σπιτι να ειναι μονη της

 

Και παλι παρανοεις τα γραπτα της. Δεν εγραψε πουθενα κατι τετοιο.

 

 

για αυτη την μαμα η μονη λυση που της εχω μονο και μονο επειδη λυπαμαι το κριτσακι ειναι να πληρωνει καποια νταντα την ωρα που ειναι στο σπιτι και να ασχοληται μαζι με το κοριτσακι η νταντα η καποα για εστω ωστε ολο τον υπολοιπο χρονο να μπορει να το αφιερωσει για τον εαυτο της και για την ξεκουραση της

 

 

Η ειρωνεια σου δε βοηθαει στο θεμα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κανεις (απ'οσο διαβασα εγω τουλαχιστον),δεν ειπε την συγκεκριμμενη κοπελα κακο γονεα.Αν καπου ειναι γραμμενο,σε παρακαλω παρεθεσε το μου γιατι δεν το ειδα.

 

post 15

post 33

post 85

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ηταν ειρωνια καθολου αν διαβασεις και παρακατω στην λυση που της δινω λεω οτι το εχουν κανει και αλλα ατομα ενα απο αυτα τυχαινει να γνψριζω και ειναι ολοι ευχαριστημενη

αν ειναι να την μαλωνει και να κατηγορει το παιδι της οτι δεν εχει χρονο για τον εαυτο της ας το κανει

το θεμα ειναι να μην ξεσπαει πανω στο παιδι και να μην το ξαναχτυπησει και οταν το βλεπει να χαιρετε σε αυτο τον χρονο που θελει να της αφιερωσει

καλως η κακος δεν εχουμε οολοι τις ιδιες αντοχες για τα παιδια μας

ουτε και κανουν ολα τα ατομα στον κοσμο για να γινουν γονεις αλλοι το καταλαβαινουν εγκαιρα αλλοι οχι

 

καλο για μενα θα ηταν να βρει ενα ευαισθητο ατομο που να αγαπαει τα παιδια και να ποσεχει την μικρη της οσες ωρες δεν θελει να την βλεπει

το παιδι το οποιοδηποτε παιδι πρεπει και του αξιζει να παιρνει μονο αγαπη ασχετα απο ποιον θα μπορεσει να του τη χαρισει

 

Π.χ η πεθερα μου εκανε ενα παιδι τον αντρα μου καταλαβε απο μονη της ποσο εγωιστρια ειναι και δεν δεκτηκε να το μεγαλωσει αυτη αλλα το φωρτωσε στην πεθερα της καλα εκανε

την ωρα που τον εβλεπε ηταν χαρουμενη μαζι του και ποτε δεν σηκωσε πανω του χερι

το παιδι πηρε την αγαπη και την προσοχη που του ελειπε ομως

καλο ειναι τα παιδια να περνουν οσο το δυνατον περισοτερο χρονο με την αγαπη της μαμας τους οταν ομως για καποιους ειναι ανεφικτο τι να πεις????

επισης αλλο παιδι δεν ηθελε να κανει και εκανε εκτρωση γιατι δεν ειχε ποιος να της το μεγαλωσει η πεθερα της ειχε πεθανει και εκεινη εκανε την ζωη της δεν κανουν ολοι για γονεις πως να το κανουμε

 

αν κανανε ολοι τοτε δεν θα μιλουσαμε για περιστατικα κακοποιησης παιδιων

και παρε ως παραδειγμα την μητερα???????που εκδιδε την κορη της σε ιερεις και αλλους ανωμαλους

προς θεου δεν λεω οτι η συγκεκριμενη ειναι ετσι η οτι θα γινει

αν καναμε ολοι για γονεις ομως τςτοια περιστατικα δεν θα ειχαμε

 

για την συγκεκριμενη μητερα ομως εγω προσωπικα νομιζω οτι σαν λυση ειναι η καλυτερη και της ταιριαζει οπως αυτο που εκανε το παραπανω ζευγαρι και η λυση της πεθερας μου για τα παιδια τους ισως ειναι η καλυτερη που εφερα σαν παραδειγμα

ειναι παντως μια λυση και οχι ειρωνια

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριαλ,το 15 δεν μπορω να το δεχτω,λυπαμαι.

 

Πιστευω οτι αναφεροταν οπως σου ειπα πριν στο συγκεκριμμενο περιστατικο.

 

Παντως,το οτι το συγκεκριμμενο θεμα (ειδικα ετσι οπως διατυπωθηκε αρχικα) αγγιζει ευαισθητες χορδες,μπορεις πιστευω να το καταλαβεις.

 

Δεν ειναι τυχαιο που δεν βρεθηκε ενας να πει "Ενταξει,δεν εγινε και τιποτα".

Απο'κει και περα ο καθενας πρεπει αυτα που γραφει να τα σκεφτεται μια και δυο φορες και να αναλαμβανει την ευθυνη.Και βεβαια,να μπορει να τα υποστηριξει.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Με εκνευρίζουν οι άνθρωποι που κρίνουν από μία κατάσταση...

και λένε λόγια του στυλ: είναι απαράδεχτο να δέρνεις ένα παιδί, για το καλό του παιδιού σου κ.τ.λ.

 

όλοι εσείς που θεωρείται τον εαυτό σας καλό γονιό ξέρετε παραγματικά ποιος είναι ο καλός γονιός?

 

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά γεννά φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που θηλάζει το παιδί του μέχρι τα 4 και βάλε

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν αφήνει το μωρό του να κλάψει ούτε λεπτό

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν δουλεύει και κάθεται συνέχεια στο σπίτι του

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά δεν χτύπησε ποτέ το παιδί του

ο καλός γονιός δεν χαραχτηρίζεται από μία και μόνο συμπεριφορά

ο καλός γονιός είναι αυτός, που κάθε μέρα προσπαθεί να διορθώσει τα λάθη που έκανε στην ανατροφή του παιδιού, του την προηγούμενη

είναι αυτός που κάθε πρωί ξυπνά και καταλαβαίνει πόσο κακός γονιός είναι

 

α α α και αν κάποια μέρα ξυπνήσετε και θεωρείτε πως την προηγούμενη δεν κάνατε τίποτα λάθος ξέρετε κάτι?

είστε κακός γονιός....

 

+++++

Link to comment
Share on other sites

δεν ηταν ειρωνια καθολου αν διαβασεις και παρακατω στην λυση που της δινω λεω οτι το εχουν κανει και αλλα ατομα ενα απο αυτα τυχαινει να γνψριζω και ειναι ολοι ευχαριστημενη

 

Μα δε διαβασες αυτα που εγραψε! Ουτε αυτα ομως που εγραψες εσυ!

 

δεν κανουν ολοι για γονεις πως να το κανουμε

 

 

για την συγκεκριμενη μητερα ομως εγω προσωπικα νομιζω οτι σαν λυση ειναι η καλυτερη και της ταιριαζει οπως αυτο που εκανε το παραπανω ζευγαρι και η λυση της πεθερας μου για τα παιδια τους ισως ειναι η καλυτερη που εφερα σαν παραδειγμα

 

ειναι παντως μια λυση και οχι ειρωνια

 

Επειδη χτυπησε το παιδι, αν και παραδεχτηκε το λαθος της, να την καταδικασουμε? Οτι δεν κανει για γονιος? Οτι πρεπει να προσλαβει νταντα? Στο πυρ το εξωτερον δηλαδη!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

της εγραψα μια λυση αυτη που εγω νομιζα ως καλυτερη για εκεινη για να βρει τον χρονο που χρειαζετε για τον εαυτο της

και δεν εχω καμοια διαθεση να καβγαδισω γενικοτερα οποτε τελιωνω εδω!!!!:D:D:D:D

οσο για το ποιος θα την κρινει αυτη ειναι η κορη της και αν ενδιαφερετε μπορει να τη ρωτησει

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

έλα ντε!!! μεγάλες υπερβολές είναι αυτά! ένα γεγονός ήταν και πέρασε!

μόνο μαζί με το παιδί της θα το ξεπεράσει κι όχι μακριά του!

στον καθένα μπορέι να συμβεί και μπράβο που το συζητάει!!!

 

αν χαρακτηρίσουμε τις συμπεριφορές μας ως θετικές και ως αρνητικές-η χειροδικία είναι στις δεύτερες- εγώ θα θελα να τονίσω ότι είναι λάθος το ότι ο γονιός "ξεκουράζεται" και το παιδί "πειθαρχεί" επιλέγοντας την αρνητική συμπεριφορά απέναντι στο παιδί αυτό.

 

όλα θα περάσουν φίλη. δες το ως γεγονός που θα προσπαθήσεις να μην επαναληφθει και τελειώνει εκεί το θέμα. το πρόβλημα δε λύνεται με πρόβλημα και οι φωνές ή τα χαστούκια δε θα σε ξεκουράσουν περισσότερο, δε θα κάνουν τα νεύρα σου να περάσουν και δε θα πειθαρχήσουν το παιδί σου.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Zana,δεν παιζεσαι σημερα!!!:lol::lol::lol::lol:

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

στο χερι την ειχα χτυπησει μια φορα οχι δυνατα επειδη επιανε το κουτακι με την κοκα κολα και κοντεψα να πεθανω απο τις τυψεις και μονο που το σκεφτηκα τωρα τρελενομαι ...

 

δεν μιλησαμε για τελειες μαμαδες καμια δεν ειναι και κρατηστε και μεγαλα και μικρα καλαθακια και ο΄τι θελετε αν δεν μπορειτε να μεγαλωσετε ενα παιδακι το οποιο δεν μπορει να καταλαβει και να συγκρατησει την υπερενταση του μην το κανετε ....

 

Οπως εμεις δεν μπορουμε να συγκρατισουμε τα νευρα μας , γιατι εχετε την απαιτηση να μπορουν αυτα ???? 30 χρονων ειμαστε και αυτα 4 τι ξερουν ???

 

Ελεος κοριτσια και αυτα λεω και σε μενα οταν νευριαζω καμια φορα και ερχομαι στα ορια μου της δινω ενα γλυφιτζουρι και ηρεμουμε και οι 2 .

 

καλυτερα γλιφιτζουρακια παρα χαστουκια

 

Φιλικα τα όσα λεω

 

καλα και εγω το εχω γυρισει στη σοκολατα και στο ψωμι και τυρι.....πως ξεχνιεται η ατιμη και για δεκα λεπτα ειναι ησυχη δε λεγετσι....:D:D:D

 

(ελπιζω αυτο με τα καλαθια να μη πηγαινε σε μενα γιατι το ιδιο λεμε....δεν υπαρχουν τελειοι ανθρωποι...)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Με εκνευρίζουν οι άνθρωποι που κρίνουν από μία κατάσταση...

και λένε λόγια του στυλ: είναι απαράδεχτο να δέρνεις ένα παιδί, για το καλό του παιδιού σου κ.τ.λ.

 

όλοι εσείς που θεωρείται τον εαυτό σας καλό γονιό ξέρετε παραγματικά ποιος είναι ο καλός γονιός?

 

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά γεννά φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που θηλάζει το παιδί του μέχρι τα 4 και βάλε

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν αφήνει το μωρό του να κλάψει ούτε λεπτό

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που δεν δουλεύει και κάθεται συνέχεια στο σπίτι του

ο καλός γονιός δεν είναι αυτός που απλά δεν χτύπησε ποτέ το παιδί του

ο καλός γονιός δεν χαραχτηρίζεται από μία και μόνο συμπεριφορά

 

ο καλός γονιός είναι αυτός, που κάθε μέρα προσπαθεί να διορθώσει τα λάθη που έκανε στην ανατροφή του παιδιού, του την προηγούμενη

είναι αυτός που κάθε πρωί ξυπνά και καταλαβαίνει πόσο κακός γονιός είναι

 

α α α και αν κάποια μέρα ξυπνήσετε και θεωρείτε πως την προηγούμενη δεν κάνατε τίποτα λάθος ξέρετε κάτι?

είστε κακός γονιός....

 

εχω μια ενσταση...υπαρχουν μερες που ναι εχω ξυπνησει και ειμαι χαρουμενη για τη προηγουμενη μερα.....κακη μανα δεν ειμαι.......αλλα τα κριτηρια που λες παραπανω δεν τα εχω χαχαχαχαχα:D

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...