Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από ενα ενδιαφέρον κάλεσμα ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!


Recommended Posts

αυτη δεν ειναι η δουλεια του αντρα σου?δεν πληρωνεται γι αυτο?σε εθελοντικη οργανωση δουλευει?

 

οι υπαλληλοι δε φταινε σε τιποτα ομως.Αν δεν υπαρξειπολιτικη αποφαση απο μονοι τους δεν μπορει να κανουν και πολλα.

 

φυσικα και δε θαβαρω σκοπιες.εχω βαρδια στην πλατεια Αγ.Παντελεημονα.Εκει κινδυνευει η εθνικη μας κυριαρχια

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • foulina

    foulina 113 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 43 δημοσιεύσεις

  • elenik

    elenik 36 δημοσιεύσεις

  • mamina

    mamina 32 δημοσιεύσεις

σου εξηγησα οτι δεν γνωριζω κατι για τον αγ παντελεημονα διοτι δεν ξερω την υποθεση και δεν μενω αθηνα...

οσο για τον αντρα μου δεν ειπα οτι δεν ειναι δουλεια του..απλα συγκρινω το πριν και το μετα και μου αρεσει το πριν.

οι πολιτικοι υποστηριζουν τα συμφεροντα τους..και εμεις αντι να κανουμε το ιδιο θελουμε να αφησουμε τη χωρα μας να την λεηλατουν καθημερινα...

θα τα πουμε ξανα σε μερικα χρονια

τα παιδια μας θα τα τραβηξουν ολα...

τα δικα μας λαθη

ετσι και αλλιως δεν συμφωνουμε οποτε bye!

Link to comment
Share on other sites

εσυ στην κομοτηνη θα βαρας σκοπιες?

εγω δεν βαραω αλλα βαραει ο αντρας μου και αρκετοι φιλοι μου λιμενικοι που εχουν ξεκωλοθει να τρεχουν να κανουν περιπολιες σε στερια και θαλασσα και ειναι πολυ αδικο και γιαυτους να ζουν σε αυτους τους ρυθμους απο τοτε που αποφασισαν καπιοι να κανουν την ελλαδα μπατεσκυλοιαλεσετε...

οποτε στην κομοτηνη θα εχει την ευκαιρια να δεις τι ομορφα που ειναι να ζεις ξεχασμενος οπως εμεις...

τι ενεοεις ξεκολωθει ?

και τι εννοεις βαραει σκοπια?

βαρανε σκοπια απλοί πολιτες ή και ο αντρας σου ειναι στο λιμενικο ?

(αδικο δνε ειναι να κανουν την δουλεια τους ...επίδομα περνουν ? επικυνδηνότητα? υπερορωρίες .?.. γιατι εχω κολληταρι στην αντιμοκρατατική του λιμενικου για αυτο σε ρωταω )

και ερωτω

τι σχεση εχει αυτο με το ηθαγενεια για όλα τα παιδια ...? θυμήστε μου λίγο !

Link to comment
Share on other sites

τι ενεοεις ξεκολωθει ?

και τι εννοεις βαραει σκοπια?

βαρανε σκοπια απλοί πολιτες ή και ο αντρας σου ειναι στο λιμενικο ?

(αδικο δνε ειναι να κανουν την δουλεια τους ...επίδομα περνουν ? επικυνδηνότητα? υπερορωρίες .?.. γιατι εχω κολληταρι στην αντιμοκρατατική του λιμενικου για αυτο σε ρωταω )

και ερωτω

τι σχεση εχει αυτο με το ηθαγενεια για όλα τα παιδια ...? θυμήστε μου λίγο !

 

μαλλον εννοουσε ( γιατι μας αποχαιρετησε) οτι αναγκαζονται να ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ στο οκταωρο τους...

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kαλα ενταξει....2 εναντιον ενος δεν ειναι τοσο δικαιο....

 

Ελένη δεν υπάρχουν στρατόπεδα.

Για μένα όλες οι πλευρές έχουν το δίκιο τους, αρκεί να μάθουμε να ξεχωρίζουμε ποιό είναι αυτό. Και από ότι ξέρεις γνωρίζω από πρώτο χέρι τι γίνεται στη Μυτιλήνη οπότε μη μου λες "έλα στη θέση μου".

Έλα εσύ στην δικιά μου.............βγήκα χτες βράδυ κατά τις 6,30 (που είχε νυχτώσει) να πάω σούπερ μάρκετ με τα πόδια και δεν υπήρχε ψυχή Έλληνας. Έβλεπα μόνο αλλοδαπούς, Αιγύπτιους, Πακιστανούς κλπ. Εδώ που ζω έχουμε πάρα μα πάρα πολλούς αλλοδαπούς.

Ομολογώ ότι θα φοβόμουν αν είχα το παιδί μου μαζί, αλλά όχι επειδή ήμουν περιτριγυρισμένη από μετανάστες, θα φοβόμουνα μήπως κάποιος από αυτούς τους μετανάστες έχει φτάσει σε σημείο να εγκληματίσει για να φάει.

 

Το ότι υπάρχει μαζική εισροή μεταναστών στη χώρα μας οφείλεται σε πολλούς παράγοντες

1) γεωγραφική θέση , δεν μας λένε άδικα στο σταυροδρόμι των πολιτισμών, αναγκαστικά από δω θα περάσουν μιας και δεν μπορούν να πάρουν αεροπλάνο.

2) αφύλαχτα σύνορα, μηδενική μεταναστευτική πολιτική με συνέπεια να ταλαιρωπούνται και οι μετανάστες και οι Έλληνες.

3) φτωχές γειτονικές χώρες : Αλβανία, Βουλγαρία κλπ, δυστυχώς δεν έχουμε τους γείτονες της Ιταλίας , αυστρία, γαλλία κλπ.

 

Και όπως είπες πολλά πράγματα θα πληρώσουν τα παιδιά μας........... το λιγότερο από αυτά θα είναι η μετανάστευση σε διαβεβαιώ. Όταν δεν θα έχουν νερό να πιούνε και δεν θα μπορούν να βγουν στο ήλιο με κίνδυνο να καούν από τις ακτίνες γιατί έχουμε καταστρέψει τον πλανήτη, τότε έλα να μου ξαναπείς.

 

Και όπως είπε και Ο Βγενόπουλος στην συνέντευξη στο Χατζηνικολάου το μόνο που έχει να κάνει η ΕΕ είναι να εγγυηθεί τα σύνορά μας............... το κάνει ? δεν το κάνει? αναρωτήσου γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την πρεμβαση αλλα το μην εγκληματισουν για να φανε....δηλαδη φοβαμαι μην εγκληματισουν αλλα το δικαιολογω γιατι δεν εχουν να φανε. Εαν σου συνεβαινε στη πραγματικοτητα να εγκληματισουν εις βαρος σου θα ελεγες οτι το εκαναν για να φανε?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια, έφερα ένα παράδειγμα.............οποιοσδήποτε μπορεί να εγκληματίσει όταν το παιδί του δεν έχει να φάει και πεινάει κι εγώ πρώτη από όλους........ η απόγνωση σε οδηγεί σε απίστευτα άκρα. Είχα δει κι έναν Έλληνα σε απόγνωση που τον είχει βγάλει ο Παπαδάκης κάποτε. Ας μην συνεχίσουμε τα παραδείγματα, δεν έχει νόημα.

Νομίζω περιέγραψα πιο πάνω κάποιες γενικές θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σελ. 24-25, http://www.antigone.gr/library/files/reports_on_greece/2009/index.html

Συνολικά μέχρι το 2006, τα παιδιά κάτω των 16 ετών αντιστοιχούν στο 18% των αλλοδαπών με άδειες παραμονής, ενώ η ετήσια αύξησή τους το διάστημα μεταξύ 2004-2006 είναι της τάξης του 3,7%, σύμφωνα με τον Μάρτιν Μπάλντουιν Εντουαρτς, συνδιευθυντή στο Μεσογειακό Παρατηρητήριο Μετανάστευσης του Παντείου. Ο ίδιος υπολογίζει σε περίπου 250.000 τα παιδιά των αλλοδαπών που έχουν γεννηθεί στη χώρα μας.

Πώς προκύπτει αυτός ο αριθμός; Η απογραφή καταγράφει 120.000 μη Ελληνες κατοίκους που ζούσαν το 2001 στη χώρα και είχαν γεννηθεί εδώ. Συνυπολογίζοντας τις γεννήσεις αλλοδαπών με βάση τα στοιχεία που

υπάρχουν από το 2004 και μετά, η εκτίμησή του είναι ότι από το 2001 μέχρι το 2008 προστέθηκαν περίπου 120-130.000 παιδιά αλλοδαπών.

Όταν λοιπόν μόνο τα παιδιά που γεννήθηκαν σε τούτη τη χώρα φτάνουν τις 250.000, με τον αριθμό τους συνεχώς να μεγαλώνει, αριθμός που αυξάνεται δραματικά αν προστεθούν σε αυτόν και τα παιδιά των αλλοδαπών που άρχισαν να έρχονται εδώ μικρά πριν από σχεδόν είκοσι χρόνια, τότε η ισχύουσα νομοθεσία που τους επιτρέπει να πάρουν άδεια πενταετούς παραμονής όταν ενηλικιωθούν, αφού καταβάλουν παράβολο 900 ευρώ, εφόσον και οι δύο γονείς τους μένουν νόμιμα στη χώρα και αποκλειστικά αν έχουν γεννηθεί εδώ, φαντάζει αναχρονιστική:

άλλωστε αυτό προβλέπει οδηγία της Ε.Ε. για όσους μετανάστες έχουν πενταετή νόμιμη παραμονή σε μια χώρα-μέλος της και μάλιστα χωρίς απαγορευτικές προϋποθέσεις.

Δεν είναι λοιπόν μόνο το ότι ο Έλληνας νομοθέτης διαχωρίζει ακόμη και αδέρφια που άλλο ήρθε εδώ μικρό και άλλο γεννήθηκε με αυτή τη ρύθμιση ή παιδιά που οι γονείς τους δεν ζουν πια στη χώρα μας, ούτε ότι τους συρρικνώνει ακόμη και τα δικαιώματα των μεταναστών που τους αποδίδει, αλλά κυρίως ότι με το να μην τους αναγνωρίζει ως ισότιμους πολίτες τους καταδικάζει σε μια εσαεί ανισότητα.

….

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη για την πρεμβαση αλλα το μην εγκληματισουν για να φανε....δηλαδη φοβαμαι μην εγκληματισουν αλλα το δικαιολογω γιατι δεν εχουν να φανε. Εαν σου συνεβαινε στη πραγματικοτητα να εγκληματισουν εις βαρος σου θα ελεγες οτι το εκαναν για να φανε?

 

εχουν εγκληματισει εις βαρος μου ναι! και ηταν ξεκαθαρο για να φανε! και ναι με ενοχλησε ποοολυ αλλα το δικαιολογησα!

και να σου πω και κατι αλλο, αν οοοολο αυτο το μενος που εχεις για την εγκληματικοτητα δεν ειχε ρατσιστικη βαση και δεν εκρυβε μεσα την "καθαροτητα" της φυλης , που λεγαμε και στο αλλο θεμα..... θα ειχες γινει εξαλη με τους γραβατωμενους , καρα-ελληνες που εγκληματουν πανω στην χωρα χροοοοοοονια τωρα.......αλλα το εξιλαστηριο θυμα του κακομοιρου μεταναστη , βαλεται πιο ευκολα ....ενω το να τα βαζεις με την κυβερνηση και την αντιπολιτευση των τελευταιων 40 ετων ....απαιτει χρονο , επιχειρηματα και διαβασμα.

 

Ο ξενος που μου εκλεψε την τσαντα δεν με ενοχλει.....οσο οι πολιτικοι.με αυτους τα εχω!

 

και ναι ρε συ φουλινα, θα στο πω και σε αυτο το θεμα. ειμαι επιθετικη γιατι μου εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι, με αυτα που λες και γραφεις.........και οπως σου ειπαν και στο αλλο θεμα...τετοιος τροπος σκεψεις οδηγει σε συμπεριφερες οπως αυτης των χανιων!

 

καλημερα δεν ειπα

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εσυ στην κομοτηνη θα βαρας σκοπιες?

εγω δεν βαραω αλλα βαραει ο αντρας μου και αρκετοι φιλοι μου λιμενικοι που εχουν ξεκωλοθει να τρεχουν να κανουν περιπολιες σε στερια και θαλασσα και ειναι πολυ αδικο και γιαυτους να ζουν σε αυτους τους ρυθμους απο τοτε που αποφασισαν καπιοι να κανουν την ελλαδα μπατεσκυλοιαλεσετε...

οποτε στην κομοτηνη θα εχει την ευκαιρια να δεις τι ομορφα που ειναι να ζεις ξεχασμενος οπως εμεις...

 

μονο που γιαυτο δεν φταινε οι ξενοι αλλα οι ΠΟΛΥ ελληνες......αυτοι που θα θαφτουν δημοσια δαπανη με την σημαια στο φερετρο.........ας βγαζατε και λιγη οργοι προς τα εκει....ποσο αλλιως θα ηταν η χωρα μας.

Και να σου πω , μπατε σκυλοι την χωρα και παλι δεν την εκαναν οι ξενοι!

 

και κατι που θυμηθηκα τωρα....οπως ειχε πει η Θεα Ντενυ Μαρκορα...."αυτοι που κηδευονται δημοσια δαπανη , ειναι συνηθως αυτοι που εζησαν δημοσια δαπανη....."

 

καλη μερα σας!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εχουν εγκληματισει εις βαρος μου ναι! και ηταν ξεκαθαρο για να φανε! και ναι με ενοχλησε ποοολυ αλλα το δικαιολογησα!

και να σου πω και κατι αλλο, αν οοοολο αυτο το μενος που εχεις για την εγκληματικοτητα δεν ειχε ρατσιστικη βαση και δεν εκρυβε μεσα την "καθαροτητα" της φυλης , που λεγαμε και στο αλλο θεμα..... θα ειχες γινει εξαλη με τους γραβατωμενους , καρα-ελληνες που εγκληματουν πανω στην χωρα χροοοοοοονια τωρα.......αλλα το εξιλαστηριο θυμα του κακομοιρου μεταναστη , βαλεται πιο ευκολα ....ενω το να τα βαζεις με την κυβερνηση και την αντιπολιτευση των τελευταιων 40 ετων ....απαιτει χρονο , επιχειρηματα και διαβασμα.

 

Ο ξενος που μου εκλεψε την τσαντα δεν με ενοχλει.....οσο οι πολιτικοι.με αυτους τα εχω!

 

και ναι ρε συ φουλινα, θα στο πω και σε αυτο το θεμα. ειμαι επιθετικη γιατι μου εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι, με αυτα που λες και γραφεις.........και οπως σου ειπαν και στο αλλο θεμα...τετοιος τροπος σκεψεις οδηγει σε συμπεριφερες οπως αυτης των χανιων!

 

καλημερα δεν ειπα

 

Δεν καταλαβαινω το εξής...από που βγαινει το συμπέρασμα οτι επειδη μας ενοχλει η κατασταση με τους αλλοδαπούς πάει να πει οτι δε μας ενοχλεί η πολιτική κατάσταση και γενικά η συμπεριφορά της εκάστοτε κυβέρνησης των τελευταίων χρόνων?Δλδ τι είανι η το ένα ή το άλλο?

Φυσικά και φταίνε η κυβερνήσεις,φυσικά και αυτοί εφτασαν τη χώρα σε τέτοιο χάλι.φυσικά και από αυτούς ξεκινάει το όλο πρόβλημα του μεταναστευτικού.Δε νομίζω πως αυτό είναι θέμα διαπραγματευσιμο και θέλω να ελπίζω πως κανείς δεν εχει αντιθετη άποψη.Αλλά τι σημαίνει αυτό?Στο όνομα μιας αχρηστης και ανύπαρκτης στην ουσία πολιτικής ηγεσίας δικαιολογείται η οποιαδήποτε πράξη?

 

Ο ξενος που μου έκλεψε την τσάντα γιατι πειναει...δε με ενοχλει ουτε κι εμενα...δικαιολογω την πραξη του εν μερει οπως κι εσυ.Αυτός όμως που εισβάλει στο σπίτι ή στην επιχείρηση μου και σκοτώνει προκειμένου να κλεψει...ε συγγνωμη αλλα με ενοχλεί.Δεν προκειται να του βρω κανενα δικαιολογητικο..οπως κανενα δε θα εβρισκα αν ηταν ελληνας.

 

Κι επειδη η φτωχεια και η πεινα οδηγουν δυστυχως σε δυσαρεστες και επικυνδινες καταστασεις ,γιάυτο κιολας επιμενουμε πως το ολο θεμα πρεπει να λυθει και αυτοι οι ανθρωποι πρεπει να σταματησουν να πεινανε.

Και προσωπικα με κατανοηση και φιλανθρωπια δεν μπορει να λυθει ριζικα ενα προβλημα το οποιο εχει λαβει τετοιες διαστασεις πλεον.Χρειαζονται μετρα ριζικα.Πρωτα απόλα για την καλυτερευση της δικης τους ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω το εξής...από που βγαινει το συμπέρασμα οτι επειδη μας ενοχλει η κατασταση με τους αλλοδαπούς πάει να πει οτι δε μας ενοχλεί η πολιτική κατάσταση και γενικά η συμπεριφορά της εκάστοτε κυβέρνησης των τελευταίων χρόνων?Δλδ τι είανι η το ένα ή το άλλο?

Φυσικά και φταίνε η κυβερνήσεις,φυσικά και αυτοί εφτασαν τη χώρα σε τέτοιο χάλι.φυσικά και από αυτούς ξεκινάει το όλο πρόβλημα του μεταναστευτικού.Δε νομίζω πως αυτό είναι θέμα διαπραγματευσιμο και θέλω να ελπίζω πως κανείς δεν εχει αντιθετη άποψη.Αλλά τι σημαίνει αυτό?Στο όνομα μιας αχρηστης και ανύπαρκτης στην ουσία πολιτικής ηγεσίας δικαιολογείται η οποιαδήποτε πράξη?

 

την ίδια απορία είχα και εγώ αλλά anyway....

 

είχα ανοίξει κάποτε vouraikos ένα θέμα και ρωτούσα τους συμφουρήτες να αναφέρουμε ολα τα κακώς κείμενα που μας οδήγησαν οι γραβατωμένοι σ'αυτή την κατάσταση και τι θα κάναμε αν μπορούσαμε εμείς να κυβερνήσουμε...( κάτι τέτοιο τλπ )

 

απαντήσεις 5 σύνολο...

συνεχίστε...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχουν εγκληματισει εις βαρος μου ναι! και ηταν ξεκαθαρο για να φανε! και ναι με ενοχλησε ποοολυ αλλα το δικαιολογησα!

και να σου πω και κατι αλλο, αν οοοολο αυτο το μενος που εχεις για την εγκληματικοτητα δεν ειχε ρατσιστικη βαση και δεν εκρυβε μεσα την "καθαροτητα" της φυλης , που λεγαμε και στο αλλο θεμα..... θα ειχες γινει εξαλη με τους γραβατωμενους , καρα-ελληνες που εγκληματουν πανω στην χωρα χροοοοοοονια τωρα.......αλλα το εξιλαστηριο θυμα του κακομοιρου μεταναστη , βαλεται πιο ευκολα ....ενω το να τα βαζεις με την κυβερνηση και την αντιπολιτευση των τελευταιων 40 ετων ....απαιτει χρονο , επιχειρηματα και διαβασμα.

 

Ο ξενος που μου εκλεψε την τσαντα δεν με ενοχλει.....οσο οι πολιτικοι.με αυτους τα εχω!

 

και ναι ρε συ φουλινα, θα στο πω και σε αυτο το θεμα. ειμαι επιθετικη γιατι μου εχει ανεβει το αιμα στο κεφαλι, με αυτα που λες και γραφεις.........και οπως σου ειπαν και στο αλλο θεμα...τετοιος τροπος σκεψεις οδηγει σε συμπεριφερες οπως αυτης των χανιων!

 

καλημερα δεν ειπα

Βουραικος δυο πραγματακια. Σαφως με ενοχλους οι γραβατομενοι. Εμενα ομως αν μου επειληθει η ζωη δεν θα το δικαιολογισω με το δεν ειχαν να φανε...οτι να ειναι αυτος ελληνας η ξενος. Και ενα τελευταιο. Η αποψη μου περι ομοιγενειας της φυλης ποτε δεν μου εδωσε την αφορμη να εχω επιθετικη συμπεριφορα σε κανενα αλλοδαπο. Δε θα με βαλεις ομοια με ανθρωπους που εχουν ετοιες συμπεριφορες εσυ με το ζορι, επειδη το θες...

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βουραικος δυο πραγματακια. Σαφως με ενοχλους οι γραβατομενοι. Εμενα ομως αν μου επειληθει η ζωη δεν θα το δικαιολογισω με το δεν ειχαν να φανε...οτι να ειναι αυτος ελληνας η ξενος. Και ενα τελευταιο. Η αποψη μου περι ομοιγενειας της φυλης ποτε δεν μου εδωσε την αφορμη να εχω επιθετικη συμπεριφορα σε κανενα αλλοδαπο. Δε θα με βαλεις ομοια με ανθρωπους που εχουν ετοιες συμπεριφορες εσυ με το ζορι, επειδη το θες...

 

κοιτα ευτυχως αυτα δεν τα καλαβα μονο εγω.......δεν ειναι δικα μου συμπερασματα.....τωρα αν σε ενοχλουν μπορεις απλα να ανακαλεσεις......!!!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ξερω γίνομαι κουραστική

 

αντιρατσιστικός νόμος 927 /1979

 

 

Άρθρο 1

 

1. Όστις δημοσίως, είτε προφορικώς, είτε δια του τύπου ή δια γραπτών κειμένων ή εικονογραφήσεων ή παντός ετέρου μέσου εκ προθέσεως προτρέπει εις πράξεις ή ενεργείας δυναμένας να προκαλέσουν διακρίσεις, μίσος ή βίαν κατά προσώπων ή ομάδος προσώπων εκ μόνου του λόγου της φυλετικής ή εθνικής καταγωγής των, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών ή με χρηματικήν ποινήν ή και δια αμφοτέρων των ποινών τούτων.

2. Δια των εν παραγράφω 1 ποινών τιμωρείται και όστις (συστήνει) ή συμμετέχει εις οργανώσεις, αι οποίαι επιδιώκουν οργανωμένην προπαγάνδα ή δραστηριότητας πάσης μορφής (οδηγώντας) εις φυλετικάς διακρίσεις.

Άρθρο 2

 

Όστις δημοσίως είτε προφορικώς είτε δια του τύπου ή δια γραπτών κειμένων ή εικονογραφήσεων ή παντός ετέρου μέσου, εκφράζει ιδέας προσβλητικάς κατά προσώπου ή ομάδος προσώπων λόγω της φυλετικής ή εθνικής καταγωγής των, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρις ενός έτους ή χρηματικήν ποινήν ή και δια αμφοτέρων των ποινών τούτων.

Αρθρο 3

 

Δια φυλακίσεως μέχρι ενός έτους ή δια χρηματικής ποινής η δια αμφοτέρων των ποινών τούτων τιμωρείται όστις κατʼ επάγγελμα προμηθεύων αγαθά ή προσφέρων υπηρεσίας αρνείται εις τινά την παροχήν τούτων, μόνον λόγω της φυλετικής ή εθνικής καταγωγής αυτού ή εξαρτά την παροχήν από όρον αναγόμενον εις την φυλετικήν ή εθνικήν καταγωγή τινός.

Αρθρο 4

 

Επί των κατά τον παρόντα νόμον εγκλημάτων η δίωξης χωρεί μόνον επί εγκλήσει.

Άρθρο 5

 

Η ισχύς του παρόντος άρχεται από της δημοσιεύσεώς του δια της Εφημερίδος της Κυβερνήσεως.

Ο παρών νόμος ψηφισθείας από της Βουλής και παρ' Ημών...δημοσιευθείτο δια της Εφημερίδος της Κυβερνήσεως και (εκτελεσθήτω) ως νόμος του Κράτους.

 

Εν Αθήναις τη 22 Ιουνίου 1979

 

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας

Κωνσταντίνος Δ. Τσάτσος

 

Οι υπουργοί

Γεώργιος Σταμάτης-Δικαιοσύνης

Γεώργιος Ράλλης-Εξωτερικών

 

Εθεωρήθη και ετέθη η μεγάλη του Κράτους σφραγίς.

 

Εν Αθήναις τη 25 Ιουνίου 1979.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ευτυχως αυτα δεν τα καλαβα μονο εγω.......δεν ειναι δικα μου συμπερασματα.....τωρα αν σε ενοχλουν μπορεις απλα να ανακαλεσεις......!!!!!

δεν εχω να ανακαλεσω τιποτα. Δεν θα κατσω να αποδειξω σε καποιους εδω μεσα το ποια ειμαι. αυτο το ξερουν πολυ καλα οσοι συναναστρεφονται μαζι μου ειται ειναι ελληνες ειται αλλοδαποι. Δεν μπορω να σου αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας απο τη στιγμη που δεν θελεις να το δεις...δεν θα με κανουν να νιωσω ενοχικη αυτου του τυπου τα σχολια. ξερω πως δεν ειμαι ρατσιστρια και δεν θα επιχειρηματολογισω αλλα σε εσενα τουλαχιστον....

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω να ανακαλεσω τιποτα. Δεν θα κατσω να αποδειξω σε καποιους εδω μεσα το ποια ειμαι. αυτο το ξερουν πολυ καλα οσοι συναναστρεφονται μαζι μου ειται ειναι ελληνες ειται αλλοδαποι. Δεν μπορω να σου αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας απο τη στιγμη που δεν θελεις να το δεις...δεν θα με κανουν να νιωσω ενοχικη αυτου του τυπου τα σχολια. ξερω πως δεν ειμαι ρατσιστρια και δεν θα επιχειρηματολογισω αλλα σε εσενα τουλαχιστον....

 

οτι πεις! σου χαλαω εγω χατιρι ?? αφου εσυ ξερεις ποια εισαι. πΑσο .....!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

την ίδια απορία είχα και εγώ αλλά anyway....

 

είχα ανοίξει κάποτε vouraikos ένα θέμα και ρωτούσα τους συμφουρήτες να αναφέρουμε ολα τα κακώς κείμενα που μας οδήγησαν οι γραβατωμένοι σ'αυτή την κατάσταση και τι θα κάναμε αν μπορούσαμε εμείς να κυβερνήσουμε...( κάτι τέτοιο τλπ )

 

απαντήσεις 5 σύνολο...

συνεχίστε...

 

μαζι σου και εγω....προσωπικα δεν επεσε στην αντιληψη μου το θεμα.και γιαυτο δεν το σχολιασα (αν δεν το σχολιασα). δεν σημαιανει τιποτα αυτο

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το κειμενο για την ιδρυση αλβανικου κομματος να ειναι σε μπλογκ αλλα οι χαρτες και αυτα που γραφουν στην ιστορια τους μονο ανυπογραφα δεν ειναι. Το ιδιο ισχυει και για τα σκοπια και για την τουρκια.

 

Foulina συγγνώμη δηλαδή αλλά αρχίζω να πιστευω ότι γράφεις ότι θέλεις και οπως το θέλεις. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ για τα Σκοπια και για τη Τουρκία αλλά σχετικά με την Αλβανία λες ΣΑΠΟΥΝΟΦΟΥΣΚΕΣ. Ποιος δηλαδή υπογράφει τους χάρτες και την ιστορία που λές ? Σιγουρά κάποιος ΑΛΒΑΝΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ γιατι θα υπάρχουν αντοιστοιχοι σε κάποιο μπλογκ σίγουρα. Είναι δυνατόν να βασίζεσαι σε ότι λένε και να το πιστευεις κ'όλας ??

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θες να ριξεις μια ματια εδω? http://www.edugate.gr/content/symfona-me-egkyklopaidiko-leksiko-tis-akadimias-epistimon-ton-tiranon-%C2%ABalbanika-ethnika-edaf

και αυτο...

FOCUS: What is your vision about the future of the Albanians in Southern Serbia and Macedonia?

Faton Klinaku: Just like in Macedonia, liberating wars were held in Presevo, Medvedja and Bojanovci too. There the war was held by the Army for the Liberation of Presevo, Medvedja and Bojanovci as the goals was these territories to join Kosovo since they are populated with Albanians. The war in Macedonia also aimed to liberate the Albanian people from the occupier since we view them as occupiers. Macedonians, Montenegrins, and the Serbs in Eastern Kosovo (editor’s note – Southern Serbia) are occupiers, and the Albanian people are living in the conditions of classical occupations in their own lands. That is why I think that Albanians could not guarantee their right’s observing by means of an agreement, and that the only way to do that is to live in their own state, and out state is Albania. Thye issue is different as far as the decision of the people of Kosovo is concerned. But speaking about the Albanians in Macedonia and Eastern Kosovo, it is clear that they live under classical occupation. The same refers to the Albanians in Greece, who live under the occupation of Greece since Greece denies recognizing their rights. We have always said that each action against the will of the Albanian people could cause different dangers on the Balkans. http://www.focus-fen.net/index.php?id=f1427, ισως και αυτο

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,2605355,00.html . Αν ειναι συνεντευξη ελληνα διευθυντη σχολειου στην αλβανια να τον πιστεψω ή οχι? Ποσοι ειναι πια ειναι οι αλβανοι καρατζαφερηδες?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Θες να ριξεις μια ματια εδω? http://www.edugate.gr/content/symfona-me-egkyklopaidiko-leksiko-tis-akadimias-epistimon-ton-tiranon-%C2%ABalbanika-ethnika-edaf

και αυτο...

FOCUS: What is your vision about the future of the Albanians in Southern Serbia and Macedonia?

Faton Klinaku: Just like in Macedonia, liberating wars were held in Presevo, Medvedja and Bojanovci too. There the war was held by the Army for the Liberation of Presevo, Medvedja and Bojanovci as the goals was these territories to join Kosovo since they are populated with Albanians. The war in Macedonia also aimed to liberate the Albanian people from the occupier since we view them as occupiers. Macedonians, Montenegrins, and the Serbs in Eastern Kosovo (editor’s note – Southern Serbia) are occupiers, and the Albanian people are living in the conditions of classical occupations in their own lands. That is why I think that Albanians could not guarantee their right’s observing by means of an agreement, and that the only way to do that is to live in their own state, and out state is Albania. Thye issue is different as far as the decision of the people of Kosovo is concerned. But speaking about the Albanians in Macedonia and Eastern Kosovo, it is clear that they live under classical occupation. The same refers to the Albanians in Greece, who live under the occupation of Greece since Greece denies recognizing their rights. We have always said that each action against the will of the Albanian people could cause different dangers on the Balkans. http://www.focus-fen.net/index.php?id=f1427, ισως και αυτο

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,2605355,00.html . Αν ειναι συνεντευξη ελληνα διευθυντη σχολειου στην αλβανια να τον πιστεψω ή οχι? Ποσοι ειναι πια ειναι οι αλβανοι καρατζαφερηδες?

 

βλεπω τα αγγλικα σου βελτιωνονται καθημερινα...

 

το θεμα ποιο ειναι?εχουμε αλλαξει θεμετικη ή απλα πυροδοτεις τη συζητηση?

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

βλεπω τα αγγλικα σου βελτιωνονται καθημερινα...

 

το θεμα ποιο ειναι?εχουμε αλλαξει θεμετικη ή απλα πυροδοτεις τη συζητηση?

 

για μαντεψε.........

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...