Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από ενα ενδιαφέρον κάλεσμα ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!


Recommended Posts

Προυποθέσεις απόκτησης Ελληνικής ιθαγένειας

 

 

Ο υπουργός Εσωτερικών δήλωσε ότι είναι εθνική, κοινωνική και οικονομική ανάγκη η ένταξη των νόμιμων μεταναστών στην ελληνική κοινωνία και υπογράμμισε το πνεύμα το νομοσχεδίου που είναι, όπως είπε χαρακτηριστικά, «παραμένοντας σταθεροί στους στόχους μας, να ενσωματώσουμε κάθε λογική και χρήσιμη πρόταση που κατέθεσαν πολίτες, φορείς και κόμματα στο διάστημα της διαβούλευσης».

 

Το νομοσχέδιο θέτει ως απαραίτητη και απαραβίαστη προϋπόθεση της απόδοσης ελληνικής ιθαγένειας τη νομιμότητα των μεταναστών. Τόσο οι μετανάστες όσο και τα παιδιά τους πρέπει να διαμένουν μόνιμα και νόμιμα στην Ελλάδα, με επίσημους τίτλους από το ελληνικό κράτος. Με αφετηρία τη συμπλήρωση νόμιμης παραμονής πέντε χρόνων, ο μετανάστης θεμελιώνει το δικαίωμα να υποβάλει αίτηση για την απόκτηση ελληνικής ιθαγένειας. Στη συνέχεια δίδεται προθεσμία δύο χρόνων στην ελληνική πολιτεία να απαντήσει θετικά ή αρνητικά στον μετανάστη. Η επταετία θα ισχύσει για τους μετανάστες που έχουν αυτή τη στιγμή τις προϋποθέσεις. Μετά την ψήφιση και δημοσίευση αυτού νομοσχεδίου, ορίζεται ως προϋπόθεση η επταετής συνολική νόμιμη διαμονή στη χώρα ή η κατοχή άδειας «επί μακρόν διαμένοντος» σε κάθε μετανάστη που θα ζητήσει την ελληνική ιθαγένεια. Ακολούθως η ελληνική πολιτεία έχει προθεσμία ενός έτους για να απαντήσει. Συνολικά, δηλαδή, απαιτούνται οκτώ χρόνια, σύστημα που προσομοιάζει σε μεγάλο βαθμό με το λεγόμενο γερμανικό μοντέλο.

Αλλες προϋποθέσεις που ορίζονται στο νομοσχέδιο είναι:

 

1 Επαρκής γνώση της ελληνικής γλώσσας, ώστε να είναι σε θέση ο μετανάστης να εκπληρώσει υποχρεώσεις που απορρέουν από την ιδιότητα του Ελληνα πολίτη.

 

2 Να έχει ενταχθεί ομαλά στην οικονομική και κοινωνική ζωή της χώρας.

 

Στοιχεία που συνεκτιμώνται και αποδεικνύουν την ομαλή ένταξη είναι η κοινωνική δράση του μετανάστη και η φοίτησή του ενδεχομένως σε ελληνικούς εκπαιδευτικούς φορείς, η συμμετοχή του σε κοινωνικές οργανώσεις ή συλλογικούς φορείς μέλη των οποίων είναι και Ελληνες πολίτες. Επίσης άλλα στοιχεία είναι:

 

- Συγγενικός δεσμός εξ αγχιστείας με Ελληνα πολίτη.

 

- Εκπλήρωση των φορολογικών υποχρεώσεών του.

 

- Εκπλήρωση των ασφαλιστικών υποχρεώσεων.

 

- Περιουσιακή κατάσταση και απόκτηση ακινήτου για κατοικία στην Ελλάδα.

 

3 Να έχει εξοικειωθεί με τους θεσμούς και την πολιτική ζωή της Ελλάδας και να γνωρίζει σε βασικά της σημεία την ελληνική πολιτική ιστορία, ιδίως τη σύγχρονη. Ειδική βαρύτητα θα έχει η συμμετοχή σε συλλόγους, πολιτικές ενώσεις και σωματεία μαζί με Ελληνες πολίτες και ακόμη μεγαλύτερη βαρύτητα θα έχει αν ο μετανάστης είναι εκλεγμένος στο διοικητικό συμβούλιο ενός τέτοιου φορέα, αλλά και τυχόν προηγούμενη συμμετοχή του στις εκλογές της πρωτοβάθμιας Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

 

4 Χρειάζονται επίσης τρεις συστατικές επιστολές από Ελληνες πολίτες που να μην έχουν συγγενική σχέση με τον μετανάστη. Οι υπογράφοντες τις επιστολές πρέπει να μένουν μόνιμα στον δήμο που έχει δηλώσει ως μόνιμη κατοικία ο μετανάστης ή να συνδέονται επαγγελματικά μαζί του.

 

5 Ο μετανάστης, τέλος, θα υποβληθεί σε ειδικά τεστ Γλώσσας, Πολιτικής Αγωγής και Ιστορίας από την Επιτροπή Πολιτογράφησης.

 

6 Παράβολο 100 ευρώ.

 

Κώλυμα για πάντα αποτελεί η τελεσίδικη καταδίκη για σοβαρά και επικίνδυνα εγκλήματα. Τέτοια είναι τρομοκρατία, ληστεία, υφαρπαγή ψευδούς βεβαίωσης, ανθρωποκτονία, ναρκωτικά, αντίσταση κατά της αρχής, εκβίαση, λαθρεμπόριο, υπεξαίρεση κτλ.

 

Κώλυμα αποτελούν επίσης και εγκλήματα με χρήση μέσων υψηλής τεχνολογίας. Ολα τα εγκλήματα θα πρέπει να έχουν τελεστεί επί ελληνικού εδάφους.

 

Για πρώτη φορά επίσης αναγνωρίζεται ως κώλυμα αν συντρέχουν λόγοι δημόσιας ή εθνικής ασφάλειας.

 

Για πρώτη φορά θεσπίζεται έλεγχος για τη διαδικασία απόδοσης της ιθαγένειας. Ο μετανάστης που έχει απορριφθεί από την Επιτροπή Πολιτογράφησης έχει τη δυνατότητα να προσφύγει σε δευτεροβάθμιο έλεγχο στο Συμβούλιο Ιθαγένειας, στο οποίο θα προεδρεύει πλέον επίτιμο μέλος του Συμβουλίου της Επικρατείας.

 

Με το ίδιο νομοσχέδιο θεσπίζεται το δικαίωμα εκλέγειν και εκλέγεσθαι στις τοπικές εκλογές του πρώτου βαθμού αυτοδιοίκησης, σε μετανάστες που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον πέντε χρόνια νόμιμης παραμονής και έχουν άδεια επί μακρόν διαμένοντος, αόριστης διάρκειας ή δεκαετούς διάρκειας. Οι μετανάστες μπορούν να εκλεγούν ώς και το αξίωμα του δημοτικού συμβούλου στις αυτοδιοικητικές εκλογές. Υπολογίζεται, σύμφωνα με εκτιμήσεις του υπουργείου Εσωτερικών, ότι τουλαχισοτν 266.000 μετανάστες μπορούν άμεσα να εγγραφούν στους εκλογικούς καταλόγους, με τους οποίους θα πραγματοποιηθούν οι αυτοδιοικητικές εκλογές αυτό τον χρόνο.

 

Ενα σημαντικό κομμάτι του νομοσχεδίου αφορά την απόδοση ιθαγένειας στα παιδιά των μεταναστών. Η λεγόμενη δεύτερη γενιά χρειάζεται τη συνδρομή δύο προϋποθέσεων για να αποκτήσει την ιθαγένεια. Η πρώτη έχει να κάνει και με τους δύο γονείς, που χρειάζεται να έχουν συμπληρώσει και οι δύο πέντε χρόνια νόμιμης διαμονής στην Ελλάδα. Η δεύτερη έχει να κάνει με τα ίδια τα παιδιά, που πρέπει να έχουν εξαετή και επιτυχή φοίτηση σε ελληνικό σχολείο. Τρίτη προϋπόθεση, το παράβολο των 100 ευρώ. Τα ίδια ισχύουν και για τις μονογονεϊκές οικογένειες των μεταναστών, ενώ έχει προστεθεί ο όρος ότι το παιδί των μεταναστών που δεν θέλει για κάποιο λόγο την ιθαγένεια, μπορεί να κάνει δήλωση αποβολής της το αργότερο ένα χρόνο μετά την ενηλικίωσή του. Ειδικά οι ενήλικοι μετανάστες που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα και είναι πάνω από 21 ετών, έχουν φοιτήσει έξι χρόνια στο ελληνικό σχολείο, μπορούν να πολιτογραφηθούν αν δεν έχουν συγκεκριμένο κώλυμα.

 

Αποτέλεσμα της υποχώρηση της κυβέρνησης στις πιέσεις της Δεξιάς και της Ακροδεξιάς χαρακτήρισε τον προτεινόμενο νομοσχέδιο με χθεσινή του ανακοίνωση ο Συνασπισμός. Τα αυτονόητα δικαιώματα των μεταναστών θυσιάζονται στο τρικομματικό παιχνίδι της συναίνεσης μεταξύ κυβέρνησης-Ν.Δ.-ΛΑΟΣ για την εφαρμογή των μέτρων του Προγράμματος Σταθερότητας που ισοπεδώνουν την κοινωνία, ανέφερε χθεσινή ανακοίνωση του ΣΥΝ, που υπογραμμίζει ότι θα δώσει τη μάχη μέσα και έξω από τη Βουλή ενάντια στους διαχωρισμούς για τα παιδιά που γεννήθηκαν ή μεγάλωσαν στη χώρα μας. *

 

Ποιοι μπορούν να γραφτούν στους εκλογικούς καταλόγους

 

Τίτλος νόμιμης παραμονής Δικαιούχοι

 

1. Ομογενείς 160.000

 

2. Αδειες αορίστου, 10ετούς διάρκειας 62.000

 

3. Επί μακρόν διαμένοντες 130

 

4. Δελτία διαμονής με πενταετία 14.000

 

5. Γονείς ημεδαπών 1.000

 

6. Δικαιούχοι διεθνούς προστασίας 1.000

 

7. Ανιθαγενείς 120

 

8. Λοιποί ομογενείς 3.000

 

9. Υπό έκδοση άδειες 25.000

 

Σύνολο (κατ'εκτίμηση) 266.250

 

Απόδοση ελληνικής ιθαγένειας

 

Μετανάστης

 

5 + 2

 

Συμπλήρωση 5 χρόνων νόμιμης οριστικής διαμονής και προθεσμία 2 ετών για απάντηση

 

Μετά τη δημοσίευση του νόμου

 

7 + 1

 

Συμπλήρωση 7 χρόνων νόμιμης παραμονής και προθεσμία 1 χρόνου για απάντηση

 

Προϋποθέσεις

 

1. Γνώση ελληνικής γλώσσας

 

2. Ομαλή ένταξη στην ελληνική κοινωνία

 

3. Εξοικείωση με θεσμούς

 

4. Συστατικές (3) επιστολές Ελλήνων

 

5. Ειδικά τεστ γλώσσας

 

6. Παράβολο 100 ευρώ

 

Κωλύματα

 

* Τελεσίδικη καταδίκη σοβαρών εγκλημάτων (τρομοκρατία, ληστεία, ναρκωτικά, ανθρωποκτονία)

 

* Να μη συντρέχουν λόγοι δημόσιας ή εθνικής ασφάλειας

 

Παιδιά μεταναστών

 

* Γονείς με 5ετή νόμιμη διαμονή

 

* Εξαετής φοίτηση σε ελληνικό σχολείο (επιτυχής)

 

* Παράβολο 100 ευρώ

 

Δε μπορεί κανείς να έχει μια ,πρέπει να πληρεί ΟΛΕΣ τις προυποθέσεις .

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • foulina

    foulina 113 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 43 δημοσιεύσεις

  • elenik

    elenik 36 δημοσιεύσεις

  • mamina

    mamina 32 δημοσιεύσεις

Και ξαναλεω μηπως κατι δεν το καταλαβα καλα. Τα παιδια που οι γονεις τους θα ειναι νομιμοι με 5ετη διαμονη στην ελλαδα και τα ιδια αφου τελειωσουν το δημοτικο με το παραβολο 100 ευρω περνουν την ιθαγενεια. Καλα μεχρι εδω? Αυτο τουλαχιστον επιασα απο τα παραπανω γραφομενα. Μετα λοιπον οι γονεις τους αφου θα ειναι γονεις ελληνων πολιτων δε θα παιρνουν την ιθαγενεια? Δεν θα ειναι αναφερετο δικαιωμα του? Αυτο το ρωτω γιατι κατι υποθηκε για το παραβολο των 1000 ευρω ανα ατομο. Αν οι ισχυρισμοι μου ειναι σωστοι τοτε δεν υπαρχει παραβολο 1000 ευρω τουλαχιστον για αυτους που εχουν παιδια. Αρα οι αιτησεις σαφως και θα ειναι πολλες.Λεω εγω τωρα, μπορει να κανω και λαθος.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Εσενα ο προβληματισμος σου ειναι αν θα βγαλουμε απο αυτο λεφτα....βοηθησε σε με αν κανω λαθος. Δηλαδη αν τα παρουμε απο ολους τους ταλαιπωρους και μειωθει το χρεος μας ας γινουν ολοι Ελληνες

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εσενα ο προβληματισμος σου ειναι αν θα βγαλουμε απο αυτο λεφτα....βοηθησε σε με αν κανω λαθος. Δηλαδη αν τα παρουμε απο ολους τους ταλαιπωρους και μειωθει το χρεος μας ας γινουν ολοι Ελληνες

Προς θεου οχι. Μαλλον λαθος καταλαβες ή καλυτερα μαλλον λαθος εγω σου εδωσα να καταλαβεις. Επειδη λοιπον στην πιο πανω συζητηση αναφερθηκε το ποσο δυσκολο ειναι να δωθει 1000 ευρω για το μελος καθε οικογενειας που θελει να κανει αιτηση ιθαγενειας και οτι θα ειναι λιγες οι αιτησεις, αναφορκικα λεω οτι προφανως και αν σκεπτομαι σωστα δεν υπαρχει τετοιο προβλημα. Οτι τουλαχιστον για τις περισοτερες οικογενειες μεταναστων το θεμα ειναι λυμενο. Ποτε δε θα ελεγα χαρην της μειωσης του χρεους να δωθει ανεξαρτητα η ιθαγενεια. Δεν ειναι κατι που συνειδισιακα το παζαρευομαι. Ιθαγενεια με προυποθεσεις και στις προυποθεσεις και επειδη οι προυποθεσεις υπαρχουν το τοποθετω περισοτερο στις παρανομες νομιμοποιησεις. Αλλωστε εχουμε αλλους που θα πρεπει να πληρωσουν για το κακο μας χαλι.....Ελπιζω αυτη τη φορα να εδωσα να καταλαβεις τι εννοω.:wink:

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση : Oι αδειες αοριστου 10ετους διαρκειας ειναι αυτο που πρεπει να δωσουν ενα σκασμο λεφτα να παρουν ή κανω λαθος?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερωτηση : Oι αδειες αοριστου 10ετους διαρκειας ειναι αυτο που πρεπει να δωσουν ενα σκασμο λεφτα να παρουν ή κανω λαθος?

 

Αυτα κοστίζουν 900 ευρώ και για να το πάρει κάποιος χρειάζεται 10 ετής νόμιμη αποδεδειγμένη παραμονή στη Ελλάδα και κατά προτίμηση συνεχόμενα ένσημα.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συνεπως αφου ενας μεταναστης παρει την ιθαγενεια γινεται ελληνας. Σωστα μεχρι εδω? Βαη νομου λοιπον οταν αλλοδαπος παντρευεται με ελληνα αν κανει παιδι και αυτος παιρνει την ιθαγενεια (εφοσον ειναι παντρεμενος 3 χρονια). Παλι με επιφυλαξη το λεω και εδω παλι αν κανω λαθος θελω να με διωρθωσεις μαμινα (μιας και απο οτι βλεπω εισαι ενημερωμενη) Αρα το παραβολο ουσιαστικα χρειαζεται μονο για το ενα μελος της οικογενειας αφου παιρνοντας ο πατερας ας πουμε την ιθαγενεια δρομολογειται και για τα υπολοιπα μελη, ετσι ειναι ή μηπως ειναι λαθος το σκεπτικο μου?

 

Σε αυτή την οικογενεια που περιγράφεις οταν δηλ. η ελληνιδα παντρευεται αλλοδαπο μονο ο αλλοδαπός χρειάζεται τα 1000 ευρώ.

Τα παιδιά, εαν ένας απο τους δύο πατερας ή μητέρα έχει ελληνική υπηκότητα την παίρνουν αυτόματα την ιθαγένεια απο την γεννηση τους.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α και κατι αλλο που μου ηρθε παντα με την προυποθεση του αν κανω λαθος να μου πειτε. Αν λοιπον ενας μεταναστης νομιμος κανει παιδια. Βαση λοιπον του νομοσχεδιου αν παει και καποια χρονια σχολειο πειρνει την ιθαγενεια και αν δε κανω λαθος χωρις το παραβολο. Μετα λοιπον δεν εχουν δικαιωμα και οι γονεις να παρουν την ιθαγενεια? Χωρις παραβολα και αυτοι αφου ειναι γονεις ελληνα τροπον τεινα? Παλι με επιφυλαξη ο προβληματισμος μου.

 

Οχι δεν μπορούν οι γονείς, αυτό δεν υσχεί.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την οικογενεια που περιγράφεις οταν δηλ. η ελληνιδα παντρευεται αλλοδαπο μονο ο αλλοδαπός χρειάζεται τα 1000 ευρώ.

Τα παιδιά, εαν ένας απο τους δύο πατερας ή μητέρα έχει ελληνική υπηκότητα την παίρνουν αυτόματα την ιθαγένεια απο την γεννηση τους.

Οχι,οχι μαμινα, μαλλον δε με καταλαβες. Κατσε να το πω αλλιως και θελω να μου πεις αν ισχυει αυτο που σκεφτομαι. Λοιπον ενας αλλοδαπος νομιμος μεταναστης δινει τα 1000 και περνει την ιθαγενεια. Θεωρειται ναι η οχι ελληνας. Απο οτι καταλαβαινω ναι. Αφου ειναι ελληνας, οταν συναψει γαμο με νομιμο ή παρανομο(φανταζομαι τωρα) μεταναστη παιρνει και αυτος ή δεν παιρνει ο/η συζηγος την ιθαγενεια μετα απο 3 χρονια γαμου και αφου αποκτηθουν και τεκνα? Δεν ξερω αν με καταλαβες, αν σε βοηθησα τωρα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορούν οι γονείς, αυτό δεν υσχεί.

Ουπς τωρα το ειδα και αυτο. Κατσε ρε συ, πως μπορει το ανηλικο τεκνο να ειναι φερ ειπειν ελληνας και ο πατερας και η μανα πακιστανοι? Ειναι σιγουρο αυτο? Οχι οτι σε αμφισβιτω αλλα ειναι λιγο εκτος λογικης και ηθελα να το επιβεβαιωσω. Απαντησε μου και στα δυο μαζι αν μπορεις.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ξαναλεω μηπως κατι δεν το καταλαβα καλα. Τα παιδια που οι γονεις τους θα ειναι νομιμοι με 5ετη διαμονη στην ελλαδα και τα ιδια αφου τελειωσουν το δημοτικο με το παραβολο 100 ευρω περνουν την ιθαγενεια. Καλα μεχρι εδω? Αυτο τουλαχιστον επιασα απο τα παραπανω γραφομενα. Μετα λοιπον οι γονεις τους αφου θα ειναι γονεις ελληνων πολιτων δε θα παιρνουν την ιθαγενεια? Δεν θα ειναι αναφερετο δικαιωμα του? Αυτο το ρωτω γιατι κατι υποθηκε για το παραβολο των 1000 ευρω ανα ατομο. Αν οι ισχυρισμοι μου ειναι σωστοι τοτε δεν υπαρχει παραβολο 1000 ευρω τουλαχιστον για αυτους που εχουν παιδια. Αρα οι αιτησεις σαφως και θα ειναι πολλες.Λεω εγω τωρα, μπορει να κανω και λαθος.

 

Οπως προανέφερα αυτό δεν υφήσταται ....ουτε στην ελλάδα και ούτε στα περισσοτερα Ευρωπαικά κράτη και ΗΠΑ (τουλαχιστον αυτά που ξέρω εγώ)

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι,οχι μαμινα, μαλλον δε με καταλαβες. Κατσε να το πω αλλιως και θελω να μου πεις αν ισχυει αυτο που σκεφτομαι. Λοιπον ενας αλλοδαπος νομιμος μεταναστης δινει τα 1000 και περνει την ιθαγενεια. Θεωρειται ναι η οχι ελληνας. Απο οτι καταλαβαινω ναι. Αφου ειναι ελληνας, οταν συναψει γαμο με νομιμο ή παρανομο(φανταζομαι τωρα) μεταναστη παιρνει και αυτος ή δεν παιρνει ο/η συζηγος την ιθαγενεια μετα απο 3 χρονια γαμου και αφου αποκτηθουν και τεκνα? Δεν ξερω αν με καταλαβες, αν σε βοηθησα τωρα.

 

Λοιπον ο συζηγος μετά απο 3 χρόνια γάμου βεβαίως και πρέπει να πληρώσει τα 1000 ευρώ αν θέλει την ιθαγένεια, τα παιδιά ομως όχι.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουπς τωρα το ειδα και αυτο. Κατσε ρε συ, πως μπορει το ανηλικο τεκνο να ειναι φερ ειπειν ελληνας και ο πατερας και η μανα πακιστανοι? Ειναι σιγουρο αυτο? Οχι οτι σε αμφισβιτω αλλα ειναι λιγο εκτος λογικης και ηθελα να το επιβεβαιωσω. Απαντησε μου και στα δυο μαζι αν μπορεις.

 

Κοίτα σίγουρο δεν είναι 100% γιατί εγώ δεν εργάζομαι στο υπ.εσωτερικών, ολα αυτά τα ξέρω απο προσωπική πείρα και απο περιπτώσεις συγγενών και φίλων μου.

Κάτι σίγουρο παντος είναι η περίπτωση ενος ξαδελφου μου 19 χρ. αλβανός ο οποίος απέκτησε την ελληνική υπηκότητα πριν απο 3 χρόνια (είναι αθλητής). Οι γονείς του έχουν αλβανική υπηκότητα και δεν εχουν σκοπό να ζητησουν την ελληνική διότι είναι μέλη διπλωματικού σωματος και κάθε 5 χρόνια πάνε σε διαφορετικό κράτος.

 

Τώρα περίπτωση ανηλίκου δεν γνωρίζω.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω (αν κάνω λάθος...το ξανθο στο κεφαλι μου θα φταιει) είναι πως αν τη στιγμη που γεννηθει το παιδι οι γονεις εχουν ήδη πάρει την ελληνικη ιθαγένεια τότε και το παιδι θα την παιρνει αυτοματα.Αν όχι τοτε θα πρεπει να καταβαλλονται τα 1000 ευρω για καθε μελος.

 

Όσο για το γάμο΄...επειδη ο αρραβωνιαστικός μου δεν έχει ελληνική ιθαγένεια αυτό που ξερω ειναι πως μετα το γάμο μας η ιθαγένεια του δεν προκειται να αλλάξει.Αν κανουμε παιδι τοτε αυτό θα παρει την ελληνικη ιθαγένεια από εμένα...αλλά αυτός όχι.Αυτό δεν νομιζω οτι αλλάζει με το νομοσχεδιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θεωρηθει ασχετο...

Καποτε ειχε πει η Aria για ενα τραγουδι

και σημερα μου εστειλαν ενα e-mail απο αγνωστη πηγη.. (οι συνειρμοί της ζωής μου ηταν πάντα γεματοι τρελες συμπτωσεις)

 

Σας το βαζω οπως ακριβως μου ηρθε

 

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΙΝΤΕΟ ΔΩΡΟ! ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΗΣΤΙΑ!!!

[YOU TUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/watch?v=tqrWJ7jiL5U&color1=0xb1b1b1&color2=0xcfcfcf&hl=en_US&feature=player_embedded&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowScriptAccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/watch?v=tqrWJ7jiL5U&color1=0xb1b1b1&color2=0xcfcfcf&hl=en_US&feature=player_embedded&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="425" height="344"></embed></object>[/YOU TUBE]

 

Δεν ειναι υπεροχη εικονα?

Ασχετα με τους προβληματισμους...

και φοβους.

Απλα σαν εικονα και συναισθημα που αποπνεει.

Μακαρι να ειμασταν ετσι . Απο οοολες τις "πλευρες"

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απίστευτο βίντεο!!!Με έκανες και συγκινήθηκα!!!

Αυτό το τραγούδι εμένα με αντιπροσωπεύει απόλυτα!! Τι εθνικότητες, τι κράτη, τι θρησκείες μου λέτε...Όλοι απλοί άνθρωποι είμαστε που ονειρευόμαστε!!!

 

Imagine all the people sharing all the world...

You may say I am a dreamer but I am not the only one...!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω (αν κάνω λάθος...το ξανθο στο κεφαλι μου θα φταιει) είναι πως αν τη στιγμη που γεννηθει το παιδι οι γονεις εχουν ήδη πάρει την ελληνικη ιθαγένεια τότε και το παιδι θα την παιρνει αυτοματα.Αν όχι τοτε θα πρεπει να καταβαλλονται τα 1000 ευρω για καθε μελος.

 

Όσο για το γάμο΄...επειδη ο αρραβωνιαστικός μου δεν έχει ελληνική ιθαγένεια αυτό που ξερω ειναι πως μετα το γάμο μας η ιθαγένεια του δεν προκειται να αλλάξει.Αν κανουμε παιδι τοτε αυτό θα παρει την ελληνικη ιθαγένεια από εμένα...αλλά αυτός όχι.Αυτό δεν νομιζω οτι αλλάζει με το νομοσχεδιο.

 

Η ιθαγένεια κάποιου αλλάζει ΜΟΝΟ εάν θελήσει και κάνει αίτηση για να την αποκτίσει.

Το παιδί μπορεί να έχει εαν εσείς το επιθυμείτε και τις 2 ιθαγένειες.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ιθαγένεια κάποιου αλλάζει ΜΟΝΟ εάν θελήσει και κάνει αίτηση για να την αποκτίσει.

Το παιδί μπορεί να έχει εαν εσείς το επιθυμείτε και τις 2 ιθαγένειες.

Βρε μαμινα εισαι σιγουρη για αυτο? Το λεω γιατι οταν θες λεμε τωρα να παρεις την ελληνικη ιθαγενεια πρεπει να αποποιηθεις την ιθαγενεια που ηδη εχεις. Τοτε πως μπορει καποιος να εχει δυο ιθαγενειες? Μηπως εννοεις ελληνικη υπηκοοτητα με πχ, ιταλικη ιθαγενεια?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο ανηψιος μου με μήτερα ελληνίδα και πατέρα αλβανό έχει δύο διαβατήρια ελληνικό και αλβανικό. Τώρα αν έχει 2 ιθαγένειες η 2 υπηκότητες δεν ξέρω , θα τους ρώτήσω ομως και θα σου πώ.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο ανηψιος μου με μήτερα ελληνίδα και πατέρα αλβανό έχει δύο διαβατήρια ελληνικό και αλβανικό. Τώρα αν έχει 2 ιθαγένειες η 2 υπηκότητες δεν ξέρω , θα τους ρώτήσω ομως και θα σου πώ.

Δεν ειναι οτι σε αμφισβητω αλλα καποια δεν συναδουν καποια πραγματα. Τωρα επειδη ουτε δικηγορος ειμαι ουτε γνωσεις δικαιου εχω απλως απορω γιατι χρειαζονται τα δυο διαβατηρια. Δεν μπορει το παιδι να ταξιδεψει ειτε με το αλβανικο ειτε με το ελληνικο? Μπερδευτικα...

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι οτι σε αμφισβητω αλλα καποια δεν συναδουν καποια πραγματα. Τωρα επειδη ουτε δικηγορος ειμαι ουτε γνωσεις δικαιου εχω απλως απορω γιατι χρειαζονται τα δυο διαβατηρια. Δεν μπορει το παιδι να ταξιδεψει ειτε με το αλβανικο ειτε με το ελληνικο? Μπερδευτικα...

 

Για να μην υπάρξουν γραφειοκρατικά κολλήματα είτε ταξιδεψει Αλβανία είτε Ελλάδα. Για να ταξιδέψει κάποιος Ελληνας στην Αλβανία με Ελληνικό διαβατήριο θα πρέπει να πληρώσει 10 ευρώ στα σύνορα και να σου κολλησουν ένα αυτοκολητο -ΒΙΖΑ στο διαβατήριο, ενώ αν έχεις το αλβανικό διαβατήριο το δείχνεις και περνάς χωρις ΒΙΖΑ.

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρξουν γραφειοκρατικά κολλήματα είτε ταξιδεψει Αλβανία είτε Ελλάδα. Για να ταξιδέψει κάποιος Ελληνας στην Αλβανία με Ελληνικό διαβατήριο θα πρέπει να πληρώσει 10 ευρώ στα σύνορα και να σου κολλησουν ένα αυτοκολητο -ΒΙΖΑ στο διαβατήριο, ενώ αν έχεις το αλβανικό διαβατήριο το δείχνεις και περνάς χωρις ΒΙΖΑ.

Βρε μαμινα, μα τη παναγιά δεν ηξερα οτι καποιος μπορει να εχει 2 δαιβατηρια. Νομιζα και ολας οτι αυτο ειναι παρανομο. Το λεω γιατι το διαβατηριο εχει και χρηση ταυτοτητας. Μπερδευτικα ακομα περισσοτερο τωρα....

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Χθες ειχα μια συζητηση για το θεμα. Πολυ ενδιαφερουσα συζητηση που με εκανε να συνειδητοποιησω ποσο λαθος εβλεπα καποια πραγματα.

Και τελικα ισως ειχα μπλεχτει στην παγιδα της λυπησης να ενταχθουν , να κανουν , να ρανουν. Κοινως προσπαθουσα να δουμε ποιοι μπορουν να μεινουν και να επιβιώσουν και ποσοι και τι θα γινει αυριο κλπ. Και το εβλεπα σαν εναν εναν ενω τελικα ειναι ενα συνολο. Παντα δυσκολευομουν στο συνολο. Εβλεπα εναν ανθρωπο σαν ανθρωπο και μονο οχι σαν μαζα. Κι ομως ειναι τοσο απλο αν το δεις σαν συνολο.

Καταλαβα πολλα.

 

Πολλα που εβλεπα πολυ συναισθηματικα. Και δεν κοιταγα το βασικο. Δεν θελουν εμας. Δεν θελουν την Ελλαδα. Θελουν απλα να επιβιωσουν. Αλλα για να το κανουν αυτο πρεπει να μπορουν να το κυνηγησουν αυτο σαν νομιμοι ισοτιμοι πολιτες αυτου του πλανητη.

 

Πλεον παιδακια λεω:

Ερχονται παρανομα καποιοι καποιοι νομιμα.

Οι παρανομα ερχομενοι δεν μπορουν να φυγουν απο εδω γιατι δεν εχουν χαρτια και μπαινουν ευκολα αλλα βγαινουν δυσκολα.

Αρα εγκλοβιζονται εδω και συνεχιζουν να ερχονται.

Και μαζευονται οοοολοι εδω.

Και εμεις δεν αντεχουμε και κατανοητο.

Σωστα μεχρι εδω?

 

Οποτε αν τους δωσουμε χαρτια και μπορουν να κουνηθουν και δουν κι εκεινοι οτι εδω δεν μπορουν να επιβιωσουν...

τι θα κανουν?

 

Οτι θα εκανε καθε νοημων ανθρωπος.

Θα πανε σε αλλη χωρα να βρουν δουλεια.

 

Και εκεινοι θα μπορουν να διεκδικησουν ενα αυριο με ανθρωπινη ζωη

και εμεις να αναπνευσουμε - μιας και αυτοι που ειναι να μεινουν θα μεινουν και θελουμε να μεινουν γιατι ηδη κοματι της ζωης μας και αγαπημενα μας ατομα μερικους απο αυτους.

Και τελικα θα ειμαστε απλα το βημα που θα τους δινει δικαιωμα να διεκδικησουν το αυτονοητο. Μια ευτυχισμενη ζωη με αυτοσεβασμο.

 

Προτεινω λοιπον

"Να δινουμε τα διαβατηρια στα συνορα. Με το που μπαινουν να δινουμε και μια ταυτοτητα σετ με διαβατηριο.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Ισως αν γεμισει ολος ο κοσμος με "Ελληνες" αποφασισουν καποιοι να δουν και γιατι χρειαζονται φυλαξη αυτα τα ερημα τα συνορα :D:D:D:D:mrgreen:

 

Καλα μιλαμε εχω αλλαξει ροτα 180 μοιρες. :D:D:D

 

Μονο το εκλεγειν και το εκλεγεσθε.

Θα πρεπει καποιος να ειναι καποια χρονια εδω ωστε να το εχει για μενα.

Αυτα

 

Και ναι ναι ναι κατεληξαααααααα.

Υπερ

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα σε πρωινη εκπομπή σήμερα οτι κάπου προς την Πατρα έχουν μαζευτεί κάποιοι αλλοδαποί οι οποίοι ζουν σε κάποιο μέρος κάτω από τα δεντρα και προσπαθούν να επιβιβαστούν κάθε πρωί στο πλοίο για να περάσουν Ιταλία.Εφόσον δεν τα καταφεραν εδώ και η κατάσταση σε εμας πάει απο το κακό στο χειρότερο...προσπαθούν να φύγουν για Ιταλία.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...