Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενημέρωση : Απορρυπαντικά


madchemist

Recommended Posts

madchemist παρακαλώ!! εξάλλου την αλήθεια είπα!! :wink::wink::wink:

 

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση απλά γιατί τώρα τελευταία ακούω διάφορα και με έχουν λίγο μπερδέψει!! Είχα και αλλες απορίες αλλα εχω καλυφθεί ήδη απο τις προηγούμενες σελίδες του ποστ!!

 

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!!!!

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 274
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

 

Απλα ας προσεχουμε λιγο πως χρησιμοποιημουμε το γραπτο λογο

 

Αυτό λέω κι εγώ να προσέχουμε πώς χρησιμοποιούμε το γραπτό λόγο:

 

αμφισβήτησε

καταρχάς

ξέρεις (το 'ξες' είναι προφορικό...)

ειλικρινείς

πρόβλημά του

απολογούμαι

σιφόνι (το)

χρησιμοποιούμε

 

 

δεν ξέρω αν δεν το κατάλαβες αλλα είσαι εκτος θέματος!!!

 

μόνη της τα 'πε... :lol:

 

καλή συνέχεια στη χλωρινοκατανάλωση :lol:

 

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

να 'σαι καλά που μας το ξεκαθάρισες!!!!

 

Ευχαριστούμε!! ΟΤΑΝ κάνουμε τζακούζι με χλωρίνη θα σε φωνάξω να τραβήξεις φωτογραφίες!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα olg@!!!και βεβαια ειναι καλο να κανουμε μια προπλυση με σκετο νερακι. Βοηθαει πολυ στο μαλακωμα των λεκεδων.

 

Οσο αφορα το ξιδι θα διαφωνησω. Και εξηγουμαι : το ξυδι ειναι ενα οξινο προϊόν. Απο την αλλη μερια τα απορρυπαντικα πλυντηριου πιατων ειναι αλκαλικα προϊοντα. Ψεκαζοντας λοιπον με ξυδι τα σκευη πριν τα βαλουμε στο πλυντηριο εαν τα πλυνουμε αμεσως αυτο που θα κανουμε ειναι να αναχαιτισουμε την λειτουργεια του απορρυπαντικου, γιατι το οξινο ξυδι θα εξουδετερωσει το αλκαλικο απορρυπαντικο, και ετσι δεν θα εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα.

Το ξυδι ομως μπορει να βοηθησει πολυ αποτελεσματικα στην προληψη της κακοσμιας των σκευων, επισης στην εξουδετερωση οσμων οπως ψαρι, σκορδο αυγο κλπ, αφου σε αυτον τον τομεα εχω διαπιστωσει οτι τα απορρυπαντικα δεν τα καταφερνουν και τοσο καλα.

 

Σκεφθειτε οτι στα επαγγελματικα πλυντηρια πιατων χρησιμοποιουνται (ευτυχως τωρα οχι τοσο πολυ) χλωριωμενα απορρυπαντικα ακριβως για αυτο το λογο. Επισης για την λευκανση λεκεδων οπως καφες, κραγιον κλπ σε φλυτζανια και ποτηρια.

 

Παντα στη διαθεση σας

 

madchemist

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να τελειωνουμε με το θεμα, δεν υπαρχει σωτηρια απο πουθενα.

Κανεις δεν μπορει να ξεφυγει απο τα χημικα. Ειναι μοιραιο. Ειναι παντου γυρω μας. Και θα εξακολουθησουν να ειναι με αυξανομενους ρυθμους αντικαθιστωντας και υποκαθιστωντας παρα πολλα φυσικα προϊοντα που ειτε εχουν εξαντληθει, ειτε ειναι δυσευρετα (αρα και ακριβα), ειτε ειναι και αυτα επιμολυσμενα.

 

Οσο πιο γρηγορα το καταλαβουμε τοσο καλυτερα θα ειναι για ολους μας.

Δυστυχως το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι......ΤΙΠΟΤΑ...

Μονο υπομονη

 

Σταμάτης Βαρδαξής

Χημικος MSc MBA

 

και να τα χρησιμοποιούμε φυσικά αφού δε μπορούμε αλλιώς.

 

(... )

 

 

Το 5 ως 15 ειναι ο απολυτως νομιμος τροπος σημανσης στην ετικεττα των συστατικων που λεγονται τασιενεργα. Και φυσικα καμμια εταιρεια δεν θα γραψει το ποσο ακριβως περιεχεται στη φορμουλα της για ευνοητους λογους.

 

ποιοι είναι οι ευνόητοι λόγοι?

 

 

 

Επισης και φυσικα το κρεββατακι του μωρου ,που φυσικα εχει μικροβια

δεν θα το καθαρισουμε με χλωρινη.

Πρεπει να καθαρισουμε και να απολυμανουμε (οχι απαραιτητα με χλωρινη)ομως τις επιφανειες που ερχονται σε επαφη με παθογονα μικροβια (παγκοι κουζινας, τουαλεττα κλπ) για να αποφυγουμε τα χειροτερα. Για την απολυμανση πρεπει απαραιτητα να χρησιμοποιηθει ΣΩΣΤΑ καποιο απολυμαντικο (χλωρινη, οξυζενε, η τα αλλα τα κοκκινα) .

Λαδοξυδα και σαπουνια ΔΕΝ ΑΠΟΛΥΜΑΙΝΟΥΝ.-

 

 

έβαλα με μαυρο εγώ τη φράση.

Ποιός λέει οτι πρέπει να γίνει αυτό? Υπάρχει κάποια οδηγία συγκεκριμένη για αυτό ? Ποιά ειναι τα παθογόνα μικρόβια?

Μήπως αυτά όπως είχες πει θα έπρεπε να μας τα πεί κάποιος μικροβιολόγος και όχι ένας επαγγελματίας χημικός

 

 

είναι πολυ χρήσιμα καποια πράγματα που έχεις γράψει, και οι γονείς ίσως χρειάζονται μια καθησυχαση, ή σιγουριά, απο κάποιον που είναι ειδικός,

 

αλλά τελικά πόσο ειδικός μπορεί να έιναι κάποιος ο οποίος πληρώνεται απο εργοστάσιο για να φτιάχνει απορρυπαντικά? Πόσο αμερόληπτος, και πόσο ικανός να δίνει συμβουλες στους γονείς οσον αφορά ποια απορρυπαντικα΄να χρησιμοποιούν?

 

 

Τα πρέπει και τα ξεπρέπει, καλό θα ήταν να τα αφήσουμε στην κρίση κάθε γονέα και ανθρώπου.

 

στην Γερμανία 80 εκατομμύρια άνθρωποι δεν΄εχουν συνείδηση ότι πρέπει να απολυμάνουν αυτά που λες.

ΓΙΑΤΙ? είναι ΟΛΟΙ χαζοί!????? ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥΣ?

80 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ. ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΟΝΟ, ΗΡΘΑΜΕ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟ! !!!!

 

πως γίνεται να λες στους γονείς τι ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν?

 

 

 

Και ενα τελευταιο : ακομα και το χαρτι του χασαπη εχει πλαστικη μεμβρανη απο την μεσα μερια του. Παρ'όλα αυτα ομως το χοιρινο που θα αγορασουμε δεν θα επηρεαστει τοσο απο την μεταναστευση βλαβερων ουσιων απο τη μεμβρανη προς αυτο. Ειναι απο μονο του βεβαρυμενο απο τα εκατονταδες ΚΙΛΑ τετρακυκλινων (αντιβιοτικων) και ηρεμιστικων που εχει καταπιει το ζωο οσο ζουσε προκειμενου να διατηρειται ηρεμο για να μην ξυνισει το κρεας του κει δεν μπορει να πουληθει. Επισης το μοσχαρακι του γαλακτος εχει φαει αρκετο cyromazine (παρασιτοκτονο φαρμακο) που μεσα του εχει μεταβολιστει σε ΜΕΛΑΜΙΝΗ.

 

Εαν θελετε να σας πω και αλλα πειτε μου...

 

συγνώμη αλλά αυτό το θεωρώ, εκφοβισμό. Τι σχέση εχει το κρέας, με τα απορρυπαντικά?

Με λίγα λόγια, λες, αφού τρώτε/τρώμε χάλια πράγματα, μην ανησυχείτε για τα απορρυπαντικά που χρησιμοποιείτε? είναι μια συνάρτηση, την οποία θεωρώ τουλάχιστον ... δε βρίσκω λέξη!

 

 

 

α και για να μην ξεχασω ( φυσικα δεν απολογουμε ) μεσα απο το σιφον καποια στιγμη ειχε βγει μια 40ποδαρουσα και γενικως κυκλοφορουσαν στη γειτονια.δεν τις επιανε τιποτε μονο η χλωρινη για φαντασου τι κακο θα παθαινε το παιδακι εαν το τσιμπουσε τλπ.

 

επειδή δεν ξέρω για σαρανταποδαρούσες παρακαλώ ρωτήστε τον γιατρό σας, εάν ένα παιδί παθαίνει κάτι αν το τσιμπήσει σαρανταποδαρούσα, και παρακαλώ γράψτε το εδώ για την καλύτερη ενημέρωση των γονέων.

 

 

Τα παραπονα σας για την κυκλοφορια συγκεκριμενων προιοντων εκει που πρεπει και οχι σ'αυτους που για τους χ,ψ λογους αποφασισαν να τα χρησιμοποιησουν.

 

με λίγα λόγια,

 

εμείς θα συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε κάτι, όσο χάλια και να ειναι αυτό το προιόν για όλους, δε φταίμε εμείς,

αυτοί φταίνε που το παραγουνε.

εμείς μόνο εδώ μπροστά μας ειναι, καλό είναι άρα το χρησιμοποιούμε.

 

 

Διαφωνώ με την ειρωνική έκφραση της Sun Sun,

αλλά συμφωνώ με το σκεπτικό του ότι,

 

Η θάλασσα, και το νερό που πίνουμε, ανήκει σε όλους.

 

Καλό θα είναι επιτέλους να καταλάβουμε ότι ότι νερό φεύγει απο την αποχέτευση του σπιτιού μας,

 

πάει πάλι στο νερό που θα κάνουμε μπάνιο ή θα πιούμε στην τελική,

και θα κολυμπήσουν τα ψάρια που θα φάμε.

 

όλοι θα οφείλαμε να προσέχουμε αυτά τα πράγματα, και θα έπρεπε το κράτος να μεριμνήσει για την σωστή πληροφόρηση.

 

ποιον κοροιδεύουμε όμως?

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ευρώ συμφέροντα,

 

να τα βαλει ο πολίτης ή το κράτος με την εταιρεία?

σταματήστε απλώς να τα αγοράζετε αυτά τα πράγματα, ενημερωθείτε σωστά...

 

μην γίνεστε προβατα στην κινδυνολογία των εταιρειών.

ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ γινεται αυτο το πραγμα, ειδικα στην ΕΛΛΑΔΑ.

 

η ΕΛΛΗΝΙΔΑ Νοικοκυρά,

αυτό που φοβάται είναι το να μη νείναι ΣΙΓΟΥΡΗ και κάθε διαφημιστική καμπάνια

ειναι φτιαγμένη γύρω απο αυτό.

 

Αυτά που λεέει ο Κ. Βαρδαξης,

μου θυμίζουν ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ που λένε ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ τα διαφημιστικά σποτ των εταιρειών αυτό.

 

ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ

μονο για να περάσουν αυτό το μύνημα στο μυαλό σας?????

εγώ μαντεύω.... .. σίγουρα θα έχει πάνω απο 6 μηδενικά το ποσό αυτό μην πω περισσότερο. (σποτ τηλεοπτικά, advertorials editorials, ktl ktl ktl )

 

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΛΙΓΟ... ο έ ο .

 

ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ,... ΘΕΡΜΗ!

 

 

:wink::wink::wink::wink:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απαντηση προς Μαρια Στυλιανακη:

 

Οι ευνοητοι λογοι ειναι η βιομηχανικη κατασκοπια. Εαν ο καθενας μπορουσε να γνωριζει την ακριβη συσταση θα μπορουσε να φτιαξει (εστω και κατα προσεγγιση) ενα αντιστοιχο προϊόν.

 

Σχετικα με τα μικροβια εχω στειλει στο info του parents μερικα σχετικα αρχεια παρουσιασεων τα οποια ειναι μερος των μαθηματων που διδασκονται στα πανεπιστημια της Ελλαδος στους μικροβιολογους και στους ιατρους και ειναι γραμμενες απο τους ιδιους τους καθηγητες.

Και εγω ομως εχω κανει τα μαθηματα της βιοχημειας και της μικροβιολογιας αφου ειχα την τυχη και την δυνατοτητα να σπουδασω σε αγγλικο πανεπιστημιο, οποτε σαφως και μπορω ευθαρσως και υπευθυνα να εκφερω αποψη για το θεμα αυτο, μεχρις ενος σημειου.

 

Πουθενα στο συγκεκριμενο τοπικ δεν εδωσα σε κανενα συμβουλες για το ΠΟΙΑ απορρυπαντικα θα πρεπει να χρησιμοποιει. Αντιθετως εδωσα εμφαση

στο ΠΩΣ, δηλαδη στο σωστο και ασφαλη τροπο χρησης συμφωνα με τις συνθηκες της Ελλαδος (νερο, νοοτροπια,ειδη λεκεδων). Ποτε δεν προτεινα την χρηση καποιου συγκεκριμενου απορρυπαντικου και ποτε δεν θα το κανω. Εαν προσεξεις οι ερωτησεις ερχονται με την μορφη να τι "παρω αυτο, ειναι καλο?" και οι απαντησεις στελνονται με την μορφη "αυτος ο λεκες σε αυτη την επιφανεια καθαριζει ετσι.περε οποιο προιον θελεις".

 

Το οτι δουλευω σε εταιρεια που παραγει απορρυπαντικα φανταζομαι οτι ολοι το ειχαν καταλαβει. Γιατι ομως δεν με ρωτησες ανοικτα και προτιμησες να μου στειλεις pm ρωτωντας με που δουλευω ?

Μηπως για να νομισεις οτι θα μπορεσεις να με "θιξεις" στη δεδομενη στιγμη, θεωρωντας οτι δεν ειμαι αμεροληπτος ?

 

 

Δεν αποκαλεσα κανεναν χαζο και ειδικα Γερμανο.

Αποκλειεται 80 εκ. Γερμανοι να μην απολυμαινουν με καποιο χημικο απολυμαντικο, εστω οχι με χλωρινη.

 

 

Και φυσικα δεν παω να εκφοβισω κανενα απλα παραθετω αληθειες που ,ε, οσο να'ναι δεν ακουγονται ευχαριστα. Η συγκεκριμενη παραγραφος που παραθετεις ηρθε ως απαντηση στην Κα Μυρσινη Σταυρακου που εγραψε κατι σχετικα.

Σαφως και δεν εχει σχεση με τα απορρυπαντικα, απλα συμβαινει και θα συμβαινει για (ελπιζω οχι πολλα) χρονια ακομα.

 

Δεν ειπα ποτε να μην ανησυχουμε για τα απορρυπαντικα που χρησιμοποιουμε το αντιθετο μαλιστα. Παντα γραφω για το ποσο σημαντικο ρολο παιζει η σωστη χρηση το καλο ξεβγαλμα η μη υπερβολη στη δοσολογια κλπ. Πως καταφερες να τα συσχετισεις τα δυο αυτα δεν μπορω να το καταλαβω και σε παρακαλω να μου το εξηγησεις.

 

Ποια απο αυτα τα πραγματα που εχω γραψει σου θυμιζουν διαφημιστικα σποτ εταιρειων? Ποια εταιρεια εχει πει στα σποτ της ποσο σημαντικο ρολο παιζει η σωστη δοσολογια, ή εχει περιγραψει την ασφαλεια στη χρηση των απορρυπαντικων?

 

Εν πασει περιπτωσει, πιστευω οτι τα οσα γραφεις κρινοντας με ειναι προιοντα παρανοησης των οσο γραφω. Δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.

Ευχαριστως θα μπορουσα να σου διευκρινησω οτι δεν καταλαβαινεις η οτι νομιζεις οτι εχεις καταλαβει.

 

Απλα ρωτησε με ανοικτα και θα σου απαντησω επισης ανοικτα χωρις pm και υπεκφυγες.

 

Εαν παλι θεωρεις οτι λεγοντας αληθεια (με πρεπει η χωρις), η οποια ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενη κινδυνολογω η φοβιζω τους γονεις πες το ανοικτα, αποδεικνυοντας το , στηριζοντας το με γραφομενα μου οχι ετσι γενικα και απροκαλυπτα.

 

Εσυ αληθεια που δουλευεις?

 

 

Παντα στη διαθεση σας

 

Με εκτιμηση,

 

Σταματης Βαρδαξης

Χημικος MSc MBA

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

α και για να μην ξεχασω ( φυσικα δεν απολογουμε ) μεσα απο το σιφον καποια στιγμη ειχε βγει μια 40ποδαρουσα και γενικως κυκλοφορουσαν στη γειτονια.δεν τις επιανε τιποτε μονο η χλωρινη για φαντασου τι κακο θα παθαινε το παιδακι εαν το τσιμπουσε τλπ.

 

επειδή δεν ξέρω για σαρανταποδαρούσες παρακαλώ ρωτήστε τον γιατρό σας, εάν ένα παιδί παθαίνει κάτι αν το τσιμπήσει σαρανταποδαρούσα, και παρακαλώ γράψτε το εδώ για την καλύτερη ενημέρωση των γονέων.

 

Eτυχε και τσιμπησε την μητερα μου 40ποδαρουσα και την πηγαμε στο νοσοκομειο διοτι πρηστηκε ( δεν ειναι αλλεργικη ),εκει της ειπαν οτι θα μπορουσε ακομη και να ειχε πεθανει.......εχει δηλητηριο οπως και ο σκορπιος επισης.

 

Εγω θελω να ρωτησω τα σιφον του μπανιου που κατα καιρους μαζευουν τριχες κτλ και μερικες φορες βγαινει απο'κει μεσα κακοσμια αφου τλπ καθαριστει καλα μετα τι ριχνετε μεσα για απολυμανση και απομακρυνση κακοσμιας?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κ. Βαρδάξη,

Διαπιστώνω ότι η συζήτηση πήρε πλέον νέα τροπή αφού όπως παραδεχτήκατε και ο ίδιος, μετά από την δημοσίευση της κυρίας με το ψευδώνυμο Danae1982 ( αν το έχω κάνει λάθος συγχωρέστε με), εργάζεστε ως χημικός σε εταιρία απορρυπαντικών. ( και επειδή όντως έκανα λάθος, επανορθώνω και κάνω edit εδώ. Η κυρία Στυλιανάκη ανέφερε την ιδιότητα σας ).

Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση τις όποιες καλές προθέσεις έχετε για να διευκρινίσετε τις απορίες όσων συμμετέχουν σε αυτή την συζήτηση, αλλά επίσης είναι προφανές ότι είστε πεπεισμένος για την χρησιμότητα όλων αυτών των χημικών ουσιών που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή απορρυπαντικών και όχι μόνο.

 

Έτσι και μόνο από την φύση της εργασίας που κάνετε για να βιοποριστείτε, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν γίνεται να είσαστε αντικειμενικός. Υπάρχει σύγκρουση συμφερόντων, αλλά ακόμα και αν δεν ήσασταν πεπεισμένος για την χρησιμότητα των χημικών στην ζωή των ανθρώπων και πάλι η θέση σας δεν θα σας επέτρεπε να το εκφράσετε εδώ δημόσια, εφόσον φυσικά γράφετε και επώνυμα.

 

Το θέμα της συζήτησης δεν θα έπρεπε όμως να είναι η ορθολογική χρήση των απορρυπαντικών αλλά αν τελικά ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται χρήση αυτών.

 

Σίγουρα τα μύρια προϊόντα που κυκλοφορούν και προσφέρουν λύσεις για κάθε πρόβλημα της σύγχρονης νοικοκυρά ( και νοικοκύρη φυσικά ) μπορεί να είναι η εύκολη λύση, εκείνη που χωρίς πολύ κόπο και χρόνο θα κάνει την δουλειά που θέλουμε να κάνουμε.

 

Είναι όμως οι προτεινόμενες ωφέλειες αντισταθμιστικές στις προφανείς βλάβες;

 

Και λέω προφανείς, γιατί όλοι και όλες βλέπουμε τις συνέπειες που έχει για το περιβάλλον η ακατάσχετη χρήση χημικών, βλέπουμε όλοι το πως βλάπτεται η υγεία μας τις τελευταίες δεκαετίες, βλέπουμε τις αλλεργίες να αυξάνονται, τους καρκίνους να εκατονταπλασιάζονται, ( λυπάμαι που το λέω αλλά τα τελευταία χρόνια όσοι θάνατοι έχω ακούσει είναι από αυτή την ασθένεια), βλέπουμε παράξενες ασθένειες που εμφανίστηκαν από το πουθενά ( AIDS).

 

Νομίζω ότι ο κάθε νοήμων άνθρωπος θα έπρεπε να συνδέει τα αποτελέσματα με τις πιθανές αιτίες. Και λέω πιθανές, γιατί μπορεί όπως ισχυρίζεστε να μην υπάρχουν επαρκείς πληροφορίες που να αποδεικνύουν την άμεση σύνδεση της χρήσης των χημικών με συγκεκριμένες ασθένειες, όμως πως θα μπορούσαν να υπάρξουν επαρκείς πληροφορίες όταν και αιτίες και αποτελέσματα εμπεριέχουν και τα δύο μέσα την έννοια του κέρδους;

 

Δυστυχώς φίλες και φίλοι, ζούμε στην εποχή όπου όλα αξιολογούνται με το χρήμα, από το πρώτο επίπεδο που είναι η ύλη, μέχρι τα επόμενα επίπεδα που είναι η ύπαρξη και η ίδια η ζωή.

 

Εγώ όμως θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση σε όλους και όλες:

Είναι τελικά η ζωή μας, και η ποιότητα της ζωής μας, είναι η υγεία μας και αυτή των παιδιών μας αναφαίρετο δικαίωμα μας ή όχι;

Θα επιτρέπατε ποτέ σε κάποιον να ορίσει πριν από εσάς για εσάς το πως θα ζήσετε και πως θα πεθάνετε;

 

Εγώ δεν θα το έκανα και δεν το κάνω αυτό. Έτσι δεν μπορεί να με πείσει καμία εταιρία, οργανισμός, ιδιώτης, ο οποιοσδήποτε τέλος πάντων, από την στιγμή που μπορώ ακόμα και αν δεν έχω ατράνταχτες αποδείξεις, να συνδέσω αιτίες και αποτελέσματα, ότι μπορεί να μου προσφέρει δια μέσου ενός προϊόντος ένα καλύτερο τρόπο ζωής.

 

Θα μου πείτε τώρα.. μα δεν έχεις αποδείξεις. Είστε σίγουροι/ες για αυτό; Τι άλλο θέλουμε να δούμε για να πειστούμε ότι κάτι δεν πάει καλά.

 

Ας κάνουμε μία αναδρομή στις παλαιότερες γενιές. Ας σκεφτούμε πως ζούσαν, αλλά ας σκεφτούμε το κυριότερο.. Σε ποιο κόσμο ζούσαν, σε ποιο περιβάλλον.

 

Μπορείτε να το συγκρίνετε με το περιβάλλον που ζούμε εμείς τώρα και να ισχυριστείτε ότι τώρα ζούμε καλύτερα;

 

Μπορείτε να πιστέψετε ότι η Φύση που απολάμβαναν η πρόγονοι μας, ήταν χειρότερη από την Φύση που (δεν ) απολαμβάνουμε εμείς;

 

Πόσες φορές έχετε σκεφτεί, όταν βρίσκεστε σε μία εξοχή, πόσες φορές σας έχει περάσει από το μυαλό, ότι όλα όσα βλέπετε γύρω σας " Δεν υπάρχει περίπτωση, με κάποιο τρόπο θα είναι μολυσμένα".

 

Υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι υπάρχουν καθαρές και παρθένες θάλασσες κάπου γύρω μας;

 

Και αν μπορεί να ισχυριστεί ότι ΔΕΝ υπάρχουν, σίγουρα θα μπορεί να βεβαιωθεί ότι τίποτα από αυτό που τρώει ή πίνει δεν υπάρχει περίπτωση να είναι καθαρό.

 

Θα μου πείτε ότι οι άνθρωποι του παρελθόντος είχαν άλλα εγγενή προβλήματα. Ότι είχαν ασθένειες, ότι το όριο ζωής τους δεν ήταν τόσο μεγάλο όσο το δικό μας ( κάτι το οποίο επίσης αμφισβητώ.)

Αλλά ακόμα και αν αυτό είναι αληθές μπορεί εκείνοι οι άνθρωποι να πέθαιναν γιατί δεν υπήρχαν αντιβιοτικά, όμως τώρα πια πεθαίνουμε γιατί υπάρχουν ασθένειες που δεν μπορούν να τις καταπολεμήσουν τα αντιβιοτικά ( το γράφω αυτό επανερχόμενη σε αυτά "τα χειρότερα" στα οποία αναφερθήκατε κ. Βαρδάξη).

 

Είναι τυχαία όλα αυτά; Φύτρωσαν από το πουθενά; Ή μήπως είναι αποτέλεσμα του λανθασμένου από την βάση του τρόπου ζωής που έχουμε υιοθετήσει, κοιτάζοντας όλοι το κέρδος μας, είτε αυτό μεταφράζεται σε ευκολία, είτε σε πρακτικότητα, είτε σε καθαρό χρήμα;

 

Δεν θέλω να κρίνω κανέναν. Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να αξιολογήσουμε και να κρίνουμε για μια φορά τις πράξεις, κοιτάζοντας όχι μόνο το δικό μας μικρόκοσμο αλλά όλο τον κόσμο στο σύνολο του.

 

Οι πράξεις μας άλλωστε, έτσι όπως είναι δομημένες οι κοινωνίες μας, δεν είναι και δεν γίνεται να είναι αποκομμένες από τα συνολικά αποτελέσματα, είτε αυτά φαίνονται στο περιβάλλον μας, είτε στην υγεία μας, είτε στην οικογένεια μας, μα κυρίως στον τρόπο ζωής μας.

 

Μία κυρία ( λυπάμαι δεν θυμάμαι τα ψευδώνυμα) ανέφερε εδώ ότι ρίχνει μία σταγόνα χλωρίνη στο νερό, μία άλλη κυρία είπε ότι σκότωσε τα έντομα με αυτό.

 

Όμως φίλες μου, αν αυτό το πράγμα μπορεί να σκοτώσει είτε μικρόβια, είτε έντομα, ( και σκεφτείτε ότι τα έντομα είναι από τους πιο ανθεκτικούς οργανισμούς σε αυτόν τον πλανήτη), τι κακό μπορεί να κάνει σε εμάς τους ίδιους (; ).

 

Τα απορρυπαντικά δημιουργούν ευτροφισμό στις θάλασσες. Υπάρχει κάποιο όριο όπου αυτό δεν γίνεται να συμβεί;

Ποιο είναι το όριο; Πόσοι δηλαδή άνθρωποι επιτρέπεται να τα χρησιμοποιούν μέχρι να φτάσει η Φύση στο όριο της;

 

Έχω μείνει τελικά με την εντύπωση ότι έχουμε φτάσει τα πάντα στο όριο τους. Και ότι αν κάτι θα έπρεπε να μας τρομάζει περισσότερο, και να μας κάνει να ανησυχούμε δεν θα έπρεπε να είναι τα μικρόβια, οι λεκέδες στα ρούχα και στο πάτωμα, αν ξεπλύθηκαν επαρκώς τα απορρυπαντικά από τα ρούχα και ότι άλλο, αλλά το γεγονός ότι σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει καθαρό νερό για να ξεπλύνουμε οτιδήποτε, ούτε καν για να πιούμε, ότι σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει αέρας να αναπνέουμε, ( ήδη κάποιοι από εμάς ζούμε σε ιδιαίτερα επιβαρυμένες περιοχές), σε λίγο καιρό θα έχουμε μεταλαχθεί και εμείς οι ίδιοι από την εν αγνοία μας κατανάλωση τόσων χημικών ουσιών, που λίγο παρακάτω δεν θα είμαστε εδώ για να ασχοληθούμε με την χημική μας καθαριότητα, που τάχα θα μας σώσει από όλα αυτά.

 

Δράση, αντίδραση, αλλά και βιονομία λέγεται αυτό.

Και από την στιγμή που καταστρέφουμε αυτό από το οποίο εξαρτόμαστε εμείς οι ίδιοι θα καταστραφούμε στο τέλος.

 

Αν τελικά δεν μας νοιάζει αυτό για τους εαυτούς μας καλά κάνουμε. Όμως στα παιδιά μας τι θα δώσουμε; Τον Κόσμο του πλαστικού, του χλωρίου, των ανιονικών και μη ιονικών τασιενεργών, των paraben, του πετρελαίου, καλά ξεπλυμένων μέσα στους υδροφόρους ορίζοντες αυτού του πλανήτη, όμως καθαρού, γυαλιστερού, χρωματιστού και χωρίς μικρόβια;

 

 

Όπως είπα ξανά και ξανά, ο καθένας πράττει κατά βούληση και όπως του λέει η λογική του. Σίγουρα όμως υπάρχουν σωστές και λάθος λογικές και ίσως θα έπρεπε να επαναξιολογήσουμε τα δεδομένα μας, γιατί κάποια λάθη μπορεί τελικά να είναι και ανεπανόρθωτα.

 

Και τα παιδιά μας δεν χρωστάνε να τα υποστούν.

 

Ευχαριστώ πολύ που μου δώσατε την ευκαιρία να συμμετάσχω στην τόσο ωραία συζήτηση που έχετε εδώ και εύχομαι αυτή η συζήτηση να είναι η αφορμή για να επαναξιολογήσουμε όλοι την στάση μας και τις συνήθειες μας ως προς το Κόσμο μας. Άλλωστε αυτό θα είναι και η κληρονομιά που θα δώσουμε στα παιδιά μας.

 

Μυρσίνη Σταυράκου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κ. Βαρδάξη,

Διαπιστώνω ότι η συζήτηση πήρε πλέον νέα τροπή αφού όπως παραδεχτήκατε και ο ίδιος, μετά από την δημοσίευση της κυρίας με το ψευδώνυμο Danae1982

 

 

λάθος κάνεις εγώ έκανα τη..φιλολογική επιμέλεια :lol:

μετά από τη Μαρία Στυλιανάκη είναι το σωστό.

 

Είναι όμως οι προτεινόμενες ωφέλειες αντισταθμιστικές στις προφανείς βλάβες;

 

κι εγώ αυτή την απορία έχω... :roll:

 

Υ.Γ. Καλά τα λες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το οτι δουλευω σε εταιρεια που παραγει απορρυπαντικα φανταζομαι οτι ολοι το ειχαν καταλαβει. Γιατι ομως δεν με ρωτησες ανοικτα και προτιμησες να μου στειλεις pm ρωτωντας με που δουλευω ?

Μηπως για να νομισεις οτι θα μπορεσεις να με "θιξεις" στη δεδομενη στιγμη, θεωρωντας οτι δεν ειμαι αμεροληπτος ?

 

όσοι με ξέρουν γνωρίζουν ότι δεν λειτουργώ έτσι.

το πμ μου ήταν πριν απο πολύ καιρό και σκόπευα να σε ρωτήσω και σε ποιό εργοστάσιο εργάζεσαι αλλα ο χρόνος και η μνήμη μου με εγκατέλειψαν σε αυτό!

 

είχα σκοπό να σου εξηγήσω μεσω πμ, οτι αυτό που κάνεις δεν ειναι σωστό. δεν πρόλαβα όμως για τους παραπανω λόγους.

 

έτυχε και είδα ότι ακόμα συνεχίζεται η συζήτηση η ίδια,

η οποία δεν πιστεύω στα μάτια μου ότι ακόμα γίνεται !

 

 

Δεν αποκαλεσα κανεναν χαζο και ειδικα Γερμανο.

Αποκλειεται 80 εκ. Γερμανοι να μην απολυμαινουν με καποιο χημικο απολυμαντικο, εστω οχι με χλωρινη.

 

και ΒΕΒΑΙΑ ειναι σαν να λες χαζούς όλους τους υπόλοιπους όταν λες οτι ΠΡΕΠΕΙ να απολυμαίνουν οι γονείς με κάποιο απολυμαντικό.

 

 

ΚΑΙ ΝΑΙ 80 ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΛΑΟΣ αλλά και ΑΛΛΟΙ λαοι στο εξωτερικό

ΔΕΝ απολυμαίνουν !! με ΚΑΝΕΝΑ ΧΗΜΙΚΟ!

 

πως ζουν? ζούν? υπάρχουν? είναι βρωμιάρηδες? αχρείοι? άρρωστοι? λεπροί?

 

γράφεις σε φόρουμ με γονείς,

οι οποίοι διψούν για καθοδήγηση, και καθησυχαση,

και θέλουν να ενημερωθούν σωστά,

 

και γράφεις πράγματα που ΜΟΝΟ στην ΕΛΛΑΔΑ λένε..,

 

πιάνουν ακριβώς όπως τα λές,

και ακριβώς αυτά που έγραψες, έλεγε το σποτ της Χλωρίνη Κλινεξ.

απαράλλαχτα! στο ΣΚΑΙ έπαιξε. σίγουρα πολλοί το είδαν!.

ελεγε για απολύμανση του νεροχύτη, και ποσο σημαντική είναι.

και νομίζω ότι έπαιξε όχι φανερά, δηλαδή επαιξε το κλιπάκι, σε εκπομπή μεσημεριανή, και καπάκι μολις επαιξαν οι διαφημισεις, έβαλαν διαφήμιση Χλωρίνη Κλινεξ. όποια εδω εργάζεται σε διαφημιση, ξέρει οτι υπάρχει ενας όρος για αυτού του είδους την διαφήμιση.

 

Η οργή μου δεν στρέφεται σε σένα, αλλά στην νοοτροπία η οποία καλλιεργεί τον εκφοβισμό, με στόχο την κερδοσκοπία.

 

ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ άνθρωποι στο ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟ κόσμο ΔΕΝ απολυμαίνουν.

 

οι Γερμανοί θεωρούνται μάλιστα πολύ ψεγαδιάρηδες. 80 εκατομύρια, Σταμάτη,

και εμείς είμαστε τα 9 εκατομυριάκια,

τα οποία έχουν ΚΟΡΟΙΔΕΨΕΙ οι ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ με τα ΙΔΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΤΟΥΝ απο τους ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ. απο την τσέπη σας ειναι πληρωμένη η διαφήμιση των 100.000 ευρώ που θα παίξει μεθαυριο στην τηλεόραση που θα εκθείαζει αυτό το αγαπημένο προιόν... ΟΕΟ.

 

 

" Άσπρα και κάτασπρα να ειναι τα ρούχα για να ειναι αγνά. βάλε χλωρινη και θα είναι πανέμορφα.

Βάλε χλωρίνη και δεν θα ξαναμυρίσει η κουζίνα σου... θα πεθάνουν όλα τα μικρόβια σε όλο σου το σπίτι, θα μπορέις να φάς απο τον νεροχύτη σου τόσο καθαρός θα είναι, τέτοια ασφάλεια θα απολαμβάνεις! "

 

ΑΣΦΑΛΕΙΑ... . ΣΙΓΟΥΡΙΑ... όλα αυτά σου τα προσφέρει η χλωρίνη.

 

 

5 χρόνια Σταμάτη ήμουν στην Γερμανία, ξέρω την αντίληψη που υπάρχει εκεί.

 

Η εδώ αντίληψη, είναι ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΜΕΝΗ εδώ και χρόνια... η Ελληνική αγορά ειναι μικρή, συναισθηματική και εύκολα επηρεάσιμη. Αυτό απο στέλεχος μεγάλης διαφημιστικής το οποίο μου είπε πεί κάποια πράγματα πριν απο χρόνια.

 

εγώ όπως ξέρουν οι αναγνώστες έχω ένα πρόβλημα με την χειραγώγηση.

μου την δίνει.

δεν θεωρώ ότι εσύ χειραγωγείς, αλλά η άποψή σου για την απολύμανση, αυτή την οποία θέλεις να καλλιεργήσεις εδώ στο φόρουμ,

 

χειραγωγεί τους γονείς.

 

ξεκαθαρίζω, δεν έχω ασχοληθεί με άλλα πράγματα που γράφεις και δεν εχω τις γνώσεις για να το κάνω.

 

έχω τις γνώσεις να σου πω, ότι αυτά που λεες,

 

ΔΕΝ είναι έτσι όπως τα λές, και αν ήταν ετσι όπως τα λές, θα έπρεπε στην

Ελλάδα, να πάρουν νόμπελ ιατρικής, όλοι όσοι διαδίδουν ποσο σημαντικό ειναι να απολυμαίνουμε

γιατί με αυτό το τρόπο προλαβαίνουμε τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ !!!

 

όπως έγραψες.

 

Τα όσα γράφεις, σαφέστατα, υποστηρίζουν την αγορά προιόντων απολυμαντικών. Εργάζεσαι σε εταιρεία που παράγει απορρυπαντικά όπως είπες.

 

Σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ δεν επιτρέπεται άτομα τα οποία εργάζονται σε επιχειρήσεις, να προωθούν ή να συστήνουν την χρήση κάποιων προιόντων που σχετίζονται με εταιρεία στην οποία εργάζονται.

 

Νομίζω ότι με τον ίδιο τρόπο που δεν επιτρέπεται η δημοσίευση κειμένων / απόψεων που να προωθούν τις έτοιμες κ συσκευασμένες παιδικές τροφές,

αν προέρχονται απο διατροφολόγο, ο οποίος εργάζεται σε εταιρεία που τα παράγει,

 

με τον ίδιο τρόπο δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται, να τοποθετείς εδώ τις απόψεις σου για την απολύμανση ή τα απορρυπαντικά.

 

Θεωρώ οτι η διαχείριση πρέπει να δώσει ένα τέλος σε αυτό, ελπίζω όμως ότι απο μόνος σου θα καταλάβεις ότι εδώ δεν ειναι το μέρος, στο οποίο μπορείς να τοποθετείς τις απόψεις σου σαν επαγγελματίας χημικός.

 

Όπως γράφουν οι κανόνες του φόρουμ

το φόρουμ αυτό είναι για γονείς, μελλοντικούς γονείς, επαγγελματίες υγείας/ψυχικής υγείας,

 

κακώς τόσο καιρό δεν έχει υπάρξει παρέμβαση όσον αφορά το όνομα χρήστη που έχεις διαλέξει, δεν επιτρέπεται κανονικά να παραπέμπει το όνομα χρήστη σε επάγγελμα ... οπως θα δείς κανενας χρήστης δεν εχει το επαγγελμα του στο ονομα χρήστη.

 

εάν είσαι γονέας, αν μπορείς χρησιμοποίησε το φόρουμ αυτό, σαν γονέας, και όχι σαν χημικός.

 

Σέβομαι την ιδιότητά σου, νομίζω όμως ότι αυτά που γράφω ειναι πολύ λογικά, ελπίζω να τα σεβαστείς, και εάν είσαι γονέας,

να τα πούμε σε άλλου είδους συζητήσεων και να σε βοηθήσω όπως μπορώ σε θέμα παιδαγωγικό.

 

Καταλαβαίνω ότι κάποια μέλη ίσως δυσαρεστήσουν με αυτά που γράφω, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι ο καλύτερος τρόπος να πληροφορηθείτε, για θέματα όπως αυτά, είναι να ψάξετε κάποια πράγματα περισσότερο.

Η χλωρίνη ειναι ενα προιόν που σας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου τόσα χρόνια, ότι ειναι απαράιτητη και οτι δε μπορείτε χωρίς αυτήν.

Τα αποτελέσματα είναι βλαβερά για εσάς αλλά και για το περιβάλλον.

 

Ρωτήστε φίλους σας στο εξωτερικό, να σας πουν αν αμφιβάλετε για αυτά που σας γράφω εδώ.

Μην επαναπαύεστε σε αυτά που προβάλλονται απο τα Ελληνικά μήντια.

το κέρδος που υπάρχει ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ

ενώ κανείς δεν εχει κέρδος απο το να πωλείται ξύδι και λεμόνι και ότι αλλο χρησιμοποιούν οι μητέρες

( και όπως ξέρετε δεν δουλευω σε μαγαζί με βιολογικά ή εργοστάσιο παραγωγής ξυδιού ή καλλιεργιας λεμονιών - ! :) )

 

Σταμάτη, ελπίζω να τα πούμε κάποια στιγμή σε άλλο επίπεδο, σε επίπεδο γονιού - και εάν θέλεις είσαι ευπρόσδεκτος και στις συναντήσεις που γινονται να τα πούμε και απο κοντά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Από τα μέχρι τώρα διαβάσματα των (μακροσκελέστατων - αυτός είναι πιο πολυλογάς και από μένα!) κειμένων του, πιστεύω ότι ο φίλος Madchemist έχει ειλικρινείς προθέσεις.

 

Πιθανά να είναι σωστό αυτό που γράφει η Μαρία Στυλιανάκη , ότι δηλαδή το πάθος που χαρακτηρίζει τις απόψεις του είναι ορμώμενο και από την επαγγελματική του δραστηριότητα , αλλά αυτό δεν αποτελεί κατα την γνώμη μου επιβαρυντικό παράγονται εφόσον τεκμηριώνει όσα λέει.

 

Θέλω να πώ, δηλαδή , ότι οι απόψεις του επι του επιστημονικού μέρους του θέματος , δηλαδή του "Πως θα καθαρίσουμε αποδοτικότερα?" είναι νομίζω αδιαμφισβητητες. Τώρα η απάντηση στην ερώτηση "Πρέπει να καθαρίζουμε? Πότε?" σηκώνει όντως κουβέντα και εδώ χωράει διάλογος.

 

Επι της ουσίας τώρα , με όλο τον σεβασμό στην Μαρία και στο μεγάλο της έργο εδώ στο forum η αλήθεια δεν νομίζω πως βρίσκεται ούτε στο "λεμόνι και ξίδι" που προτείνει :) , αλλά ούτε και βέβαια στο "όλοι με κάτι χημικό απολυμαίνουν - ακόμα και οι γερμανοί" του madchemist.

 

Όπως όλα τα πράγματα σε αυτή την ζωή η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση (εκτός από τις απόψεις του Daddycool - αυτές είναι Νόμος του Θεού)

 

Δεν ξέρω ρε κορίτσια - αλλά εγώ θυμήθηκα τον Γκας Πορτοκάλος στo "My Big Fat Greek Wedding" που τριγύριζε γύρω-γύρω με ένα AZAX (Αμερικανιστί = WINDEX) και το χρησιμοποιούσε ΠΑΝΤΟΥ , μέχρι και στις πληγές το έβαζε, στα λουλούδια , έκανε εντριβές , καθάριζε τα ρούχα του, μόνο που δεν το κατάπινε ο απίστευτος

 

MADCHEMIST, ορθοπεταλιά ρεεεε μας έχουνε πάρει φαλάγγι οι γυναίκες εδώ μέσααααααααααααα

 

:) :) :) :) :lol::lol::cool:

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αλλα αποκλείεται κάποιος να είναι πιο πολυλογάς απο εμένα.

θα θυμώσω. ε όχι. μα δεν εχεις δει όλα τα κατεβατά μου?

 

συμφωνώ με αρκετά απο όσα έγραψες daddycool !

 

όμως -

 

μιλάς για αδιαμφισβήτητες απόψεις του madchemist σχετικά με το πως καθαρίζουμε αποδοτικότερα!

 

 

πως καθαρίζουμε αποδοτικότερα, έχει σχέση με το ποιος ειναι ο στόχος.

 

ποιος ειναι ο στόχος του καθαρίσματος?

 

εκεί ειναι που μπαίνουν ενδιάμεσα οι άλλοι στόχοι, στόχοι που κάποιος που εργάζεται σε εταιρεία απορρυπαντικων, θα βάζει σε άλλο σημείο/προτεραιτότητα/διαβάθμιση

 

είτε με καλό είτε χωρίς κανένα σκοπό.

 

 

η αλήθεια δεν νομίζω πως βρίσκεται ούτε στο "λεμόνι και ξίδι" που προτείνει

αλλά δε προτεινα εγώ λεμόνι και ξύδι πουθενά (έτσι για τα πρακτικά)

 

προσωπικά ρισκάρω τη ζωή μου και απλώς καθαρίζω με βουρτσάκι ζεστό νερό και απλό απορρυπαντικό το νεροχύτη! Πάντα μου άρεσε το ρίσκο. (..)

 

δεν νομίζω οτι τιθεται θεμα κακής προθεσης ( ) όπως έγραψα, είναι θέμα μιας γενικότερης νοοτροπίας την οποία φυσικά και δεν ξεκίνησε ο madchemist. Αλλά την εκπροσωπεί μέσω του επαγγέλματός του και αυτό είναι πρόβλημα που αντιτίθεται στους κανόνες του φόρουμ.

 

 

madchemist όπως έγραψα, ελπίζω να τα πούμε κάποια στιγμή σε άλλο επίπεδο, σε επίπεδο γονιού - και εάν θέλεις είσαι ευπρόσδεκτος και στις συναντήσεις που γινονται να τα πούμε και απο κοντά.

 

 

(τα μαυρα γραμματα τα βαζω για όσους διαβάζουν γρήγορα και δεν κοιτανε ολο το κειμενο)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλη Μαρία το ίδιο πράγμα λέμε , αυτό που εσύ περιγράφεις ώς "ποιος είναι ο στόχος?" είναι αυτό που εγώ περιέγραψα ώς "πρέπει να καθαρίζουμε?πότε?". Συμφωνώ σε αυτά που λες. Εγώ αναφέρθηκα στην ορθότητα των λόγων του MadChemist επί της διαδικασίας της ένοιας "Πως θα καθαρίζουμε αποδοτικότερα" δλδ τεχνικές καθαρισμού (δοσολογία, προετοιμασία, ποιο καθαριστικό αναιρεί κάποιο άλλο και άρα ο λόγος που δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται παράλληλα κλπ κλπ )

 

Για τα άλλα που λες δεν μπορώ να φέρω αντίρρηση - το είπα και νωρίτερα ότι είναι σχεδόν αναποφευκτο η επαγγελματική μας ζωή να δρα ως ασυνείδητος παραμορφωτικός καθρέπτης για το πως βλέπουμε την υπόλοιπη ζωή.

 

Επίσης,

 

Σου ξαναπαραδίδω το Mέγα Bραβείο Πολυλογίας εφόσον μου το ζητάς τέκνον μου :lol: , αλλά κρατάω για εμένα τον τίτλο : "Ο Μέγας Kάτοχος της Μόνης και Απόλυτης Αλήθειας" :lol::lol::lol:

 

d.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια....

 

Το περιμενα λοιπον αυτο. Ηταν θεμα χρονου να συμβει. Οι επαγγελματιες υγειας (ψυχικης και σωματικης η ο,τι αλλο) επιτρεπονται. Οι επαγγελματιες αλλων ειδικοτητων απαγορευονται συμφωνα με τους κανονες του "φορουμ" σας....Μαλιστα.

 

Σας ειδα ποσο καλα και αμεσα αντιληφθηκατε Μαρια και οι υπολοιποι διαχειριστες το γεγονος οτι καποιος παιδοφιλος (με ψευδωνυμο iatros) ειχε εισχωρησει στο "φορουμ"σας και χρειαστηκε να φτασει να κανει τσατ προκειμενου να τον αποκαλυψετε. Αληθεια κανατε κατι με αυτο ; Καμμια καταγγελια στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος ;

 

Ολοι αυτοι οι επαγγελματιες που γραφουν ελευθερα στο "φορουμ" σας (λογοθεραπευτες, εργοθεραπευτες, ιατροι) και δινουν ελευθερα συμβουλες και προτεινουν διαφορα πραγματα, επισης προτεινουν και τις επαγγελματικες τους διευθυνσεις (προς αλιευση πελατων φυσικα) με πμ η και χωρις πμ, ειναι συμφωνοι προς τους κανονες του "φορουμ" σας Μαρια?

 

Ααααα....ξεχασα αυτοι ειναι επαγγελματιες υγειας...μαλιστα.Ε αρα γι αυτους επιτρεπονται ολα.

 

Ηθελα να ηξερα εαν δεν χρησιμοποιουσα αυτο το ψευδωνυμο και εγραφα ως "απλος γονιος" (λες και οι επαγγελματιες χημικου που εργαζονται σε εταιρεια απορρυπαντικων η οπουδηποτε αλλου δεν ειναι απλοι γονεις(!) )

τοτε δεν θα υπηρχε προβλημα ε Μαρια? Τοτε θα ημουν συμφωνος με τους κανονες του "φορουμ" σας.

 

Δεν εχω να απολογηθω για τιποτα. Την συνειδηση μου την εχω πεντακαθαρη. Απο τα γραφομενα μου ο καθε ελαχιστα νοημων ανθρωπος μπορει να καταλαβει οτι ουδεποτε προσπαθησα να επηρεασω, να προοθησω η να εντεινω την χρηση των οποιων απορρυπαντικων. Ακομα και αν καπου χρησιμοποιησα την λεξη "πρεπει" αυτο δεν εγινε ουτε επιτακτικα ουτε καταχρηστικα.

Αλλωστε απο τους περιπου 9000 ανθρωπους που εχουν διαβασει ως τωρα αυτο το τοπικ οι μονες τοσο εξυπνες που αμεσως εβγαλαν το συμπερασμα οτι εγω εξυπηρετω συμφεροντα ησασταν εσυ Μαρια και η Κα Σταυρακου (η οποια εξακολουθει να με γραφει Βαρδάξη ενω το επωνυμο μου ειναι Βαρδαξής).

Ολοι οι υπολοιποι 8998 ειναι για σας, σαφεστατα, ηλιθιοι και κοιμουνται τον υπνο του δικαιου (ξυπνηστε ο ε ο εε...) που δεν καταλαβαν οτι ηρθε εδω ο απορρυπαντικατζης ο δολιος να προωθησει τα απορρυπαντικα. Ειναι και εναντια στους κανονες του "φορουμ"..(ειμαστε και μακρια!!! : D)

 

Στον "υπερδημοκρατικο" μικροκοσμο σας ομως ολα αυτα φανταζουν δολια και απιστευτα αρνητικα. "Ποιος ειναι αυτος που τολμαει να λεει πρεπει?", "Ποιος ειναι αυτος που τολμαει να μιλαει για τα μικροβια? Δεν ξερει , ενας απλος χημικος ειναι .(αληθεις αυτα τα αρχεια που εστειλα στο info τι τα εκανες Μαρια? Που ειναι θαμενα? Οπως ειπα ειναι γραμμενα ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ που δεν ξερω αλλα απο καθηγητες του Πανεπιστημιου Αθηνων ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ. Ευκολα μπορεις να ελεγξεις την προελευση τους.)

 

Εν πασει περιπτωσει, Μαρια, δεν με ενδιαφερει να σε γνωρισω απο κοντα ουτε και ως απλος γονιος. Κρατα το φορουμ σου, τους απλους (οπως τους χαρακτηριζεις, απαξιωτικα κατ'εμε, γονιους σου) τις κρισεις σου, και ολα τα κομπλεξ που μπορει να κουβαλαει μια αποφοιτη του Κ.Α. (αλλος "υπερδημοκρατικος" μικροκοσμος......) , επαγγελματιας ζωγραφος και επαγγελματιας(!) καθηγητρια yoga ,και πηγαινε στο καλο.

 

Εγω δεν θελω πλεον να ακολουθησω την εταιρεια σου (το κατα ποσο ειναι μη κερδοσκοπικη, εμμεσα η αμεσα, ελεγχεται ευκολα) στα μελλοντικα της "σχεδια" και "επενδυσεις".

 

Θα παρακολουθω ομως οποτε μπορω την πορεια σας ως εταιρεια (ειτε σου αρεσει ειτε οχι) εστω και παθητικα, μηπως και μπορεσω να προλαβω κανενα σκιτζη, αλμπανη, iatros, παιδοφιλο κ.ο.κ. νωριτερα απο εσενα, πριν να φτασει μεχρι το τσατ και αρχισει να εκδηλωνει τις διαστροφες του.

 

Θα ηθελα να ευχαριστησω ολους αυτους που ασχοληθηκαν να διαβασουν τα γραφομενα μου, για το χρονο τους και την εμπιστοσυνη που μου εδειξαν ολο αυτο τον καιρο.

 

Να ειστε ολοι καλα.

 

 

Σταματης Βαρδαξης

Χημικος MSc MBA

 

Υ.Γ. [email protected] το προσωπικο μου mail για οσους συνγονεις δεν το εχουν δει απο το profile μου

Link to comment
Share on other sites

κατσε βρε καλε μου ....το φορουμ δεν εχει live καμερες ... και οι παιδοφιλοι (σε περιπτωση που το φορουμ ειχε καμερες και η διαχειρηση επισης ) δεν εχουν τατου στο μετωπο που λεει ΑΝΩΜΑΛΟΣ .....ουτε και η ip τους το λεει .....

τεσπα αυτο που εγραψες ηταν καπως....και χτυπημα κατω απο την μεση με σκοπο να τρομαξει και εμενα συτο δεν μου αρεσει!

και στην τελικη σε ενα φορουμ το ποιοι ειμαστε, η παιδεια μας (οχι οι τοσο οι γνωσεις μας , εμενα αυτο δεν με ενδιαφερει διοτι εδω δεν γραφω σαν ....-το επαγγελμα μου - αλλα σαν μανα ..!)θα φανει αργα ή γρηγορα απο τα γραφωμενα μας ..... :wink:

οσον αφορα τα 9000 ατομα που διαβασαν , υπαρχουν τα 8999 τα οποια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ απλα δεν εγραψαν ! αυτην την πιθανοτητα την ειχες σκευτει ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα να πω εγώ είναι ότι δεν αισθάνομαι, αλλά ούτε και είμαι πρόβατο των διαφημίσεων επειδή αποφάσισα να χρησιμοποιήσω κάποια προϊόντα. Είναι πραγματικά επιλογή μου να χρησιμοποιώ την χλωρίνη εκεί που κρίνω ΕΓΩ απαραίτητα χωρίς φυσικά να είμαι καμιά μικροφοβική. Με αυτή την λογική θα έπρεπε να λουζόμαστε και να μεγαλώνουμε αποκλειστικά με coca-cola.

Daddycool η αλήθεια σίγουρα είναι κάπου στη μέση αλλά εδώ παραθέτουμε τις προσωπικές μας απόψεις και προσπαθούμε όσο αυτό είναι εφικτό να τις τεκμηριώσουμε άσχετα αν γινόμαστε αρεστοί σε κάποιους ή όχι. ( φιλικά πάντα η παρατήρηση μου προς το άτομο σου διότι γνωρίζεις πόσο σε εκτιμώ )

 

Υ.γ: όποιος καλοθελητής κάνει παράθεση τη λέξη πρόβατο και κάνει τα σχολιάκια του απαξιώ παντελώς. Έχω αναφέρει σε προηγουμένη σελίδα του ποστ την άποψη μου για τέτοιου είδους ανθρώπους.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη τη συγκεντρωση για να σκοτωσει , φερ'ειπειν, τον ιο της σαλμονελλας (κοτοπουλο, ψαρια, αυγα) θα πρεπει να εφαρμοστει στις επιφανεια ΑΔΙΑΛΥΤΟ και να παραμεινει για 30 λεπα της ωρας. Μονο τοτε θα σκοτωσει το 80% των αποικιων.

 

Ο ιος της σαλμονελλας δεν ειναι και τοσο ευκολο να βρεθει στην κουζινα μας τη σημερον ημερα! Δε ζουμε σε καποια τριτοκοσμικη χωρα, τα κρουσματα τροφιμων με τον ιο ειναι πολυ λιγα στην Ελλαδα σε σχεση με τις χωρες που δεν εχουν προσβαση σε τρεχουμενο νερο και τα παιδια τους μπουσουλανε διπλα σε σφαγμενα κοτοπουλα. Ειναι γεγονος οτι καποια ζωικα τροφιμα καθε χρονο βρισκονται μολυσμενα με σαλμονελα και φυσικα οι αρμοδιοι καταστρεφουν αυτα τα τροφιμα! Σιγουρα ομως δεν ειναι μολυσμενα ολα τα κοτοπουλα, αυγα και ψαρια, οπως μπορει ο αναγνωστης λανθασμενα να συμπερανει απο την ανωτερω διατυπωση! Καηκαμε, αν ηταν ετσι!

 

Πρεπει να καθαρισουμε και να απολυμανουμε (οχι απαραιτητα με χλωρινη)ομως τις επιφανειες που ερχονται σε επαφη με παθογονα μικροβια (παγκοι κουζινας, τουαλεττα κλπ) για να αποφυγουμε τα χειροτερα. Για την απολυμανση πρεπει απαραιτητα να χρησιμοποιηθει ΣΩΣΤΑ καποιο απολυμαντικο (χλωρινη, οξυζενε, η τα αλλα τα κοκκινα) .

Λαδοξυδα και σαπουνια ΔΕΝ ΑΠΟΛΥΜΑΙΝΟΥΝ.

 

Νομιζω οτι η Μαρια Στυλιανακη αναφερθηκε μονο σε αυτην την παραγραφο αναφερομενη στην επαγγελματικη σας ιδιοτητα, οχι στις γενικοτερες (και πολυ χρησιμες) οδηγιες που δινετε για την ορθολογικη χρηση των απορρυπαντικων. Αυτη η παραγραφος δημιουργει στον αναγνωστη τη λανθασμενη εντυπωση οτι πρεπει ν'απολυμαινει διαφορες επιφανειες του σπιτιου του, το οποιο δεν ειναι σωστο απο βιολογικης αποψεως: το σπιτι μας δεν ειναι χειρουργειο (το οποιο πρεπει ν'απολυμαινουμε) και γενικα χρειαζεται απλά να το διατηρουμε καθαρο. Απολυμανση θα χρειαστει μια επιφανεια μονο σε περιπτωση που ερθει σε επαφη με παθογονο μικροοργανισμο ή εχουμε να κανουμε με ατομα ανοσοκατεσταλμενα (π.χ. πασχοντες με AIDS, ασθενεις που εχουν υποστει μεταμοσχευση, βρεφη που τρεφονται με γαλα σκονη - διοτι οπως σωστα ειπατε, τα βρεφη δεν εχουν ανεπτυγμενο ανοσοποιητικο συστημα, αλλά παραλειψατε ν'αναφερετε οτι τα θηλαζοντα βρεφη λαμβανουν παθητικη ανοσια απο τη μητερα κι ετσι χρειαζονται πολυ λιγοτερη προστασια απο τα μικροβια σε σχεση με οσα τρεφονται με σκονη)

 

Με το τρεχουμενο νερο και τη σαπουναδα (δεν εξεταζω αν η σαπουναδα προερχεται απο πρασινο σαπουνι ή χημικο απορρυπαντικο) το συνηθισμενο ελληνικο σπιτι διατηρειται ασφαλες ακομη και για ενα μωρο που μπουσουλαει, χωρις να απαιτουνται προϊοντα για απολυμανση. Κι εδω θα διαφωνησω με την ms για τα παπουτσια μεσα στο σπιτι, καθως πιστευω και τηρω το οτι τα παπουτσια ΠΡΕΠΕΙ να βγαινουν με την εισοδο στο σπιτι, διοτι δεν ξερουμε αν πριν λιγο πατησαμε ακαθαρσιες ή σαλια αρρωστου ζωου. (αν βεβαια μια νοικοκυρα προτιμα να σφουγγαριζει δυο και τρεις φορες τη μερα, αντι απλά ν'αφηνει τα παπουτσια στην πορτα, δικαιωμα της - αλλά οποια δεν ειναι αυτης της νοοτροπιας, αρκει ν'αφηνει τα παπουτσια στην πορτα, μιας και οι παθογονοι μικροοργανισμοι δε θα μπουν μεσα στο σπιτι απο μονοι τους!)

 

Ειμαι σιγουρη οτι θα εκφρασω την αποψη πολλων αναγνωστων λεγοντας οτι προσωπικα χαιρομουν για τη συνδρομη του madchemist σ'αυτο το τοπικ και στενοχωρηθηκα διαβαζοντας το τελευταιο επιθετικο του post.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όλες αυτές που ζητησαμε την επιστημονική του αποψη και ο ανθρωπος απάντησε και καποιες απο εμας τον ευχαριστησαν κιολας -αν ανατρεξουμε σε προηογουμενες σελιδες θα βρουμε περιπτωσεις είμαστε προβατα και δεν καταλαβαμε οτι μας καθοδηγουσε προς την χλωρινη κlinex(-τυχαιο παραδειγμα οποιοδηποτε απορρυπαντικο)?Εκτός του ότι ο ανθρωπος δεν προτεινε ποτε την αγορα κάποιου απορρυπαντικου αλλά ακομα και αν το εκανε συγνωμη αλλα δεν περιμενα να μπω σενα φορουμ στο οποιο ανταλασσω γνωμες για το παιδι μου και τα παιδια των αλλον ωστε να βρεθει κάποιος που ναχει το ψευδωνυμο madchemist να μου πει να παρω ενα απορρυπαντικο και εγω σαν "βλακας" να παω να το παρω!!Ελεος!!!!Αν το κριτηριο μου στην ζωη καθοριζοταν απο αυτα που λεμε εδω μεσα και δεν ειχαμε την κριτικη σκεψη και ικανοτητα να φιλτραρουμε τα οσα λεγονται, τοτε ναι τοτε προκειται για βοδια!!!!Αλλα πιστευω οτι κανενα μελος δεν σκεφτεται ετσι!Ή τουλαχιστον ετσι καταλαβα οτι συμβαινει εδω μεσα.

Το τι κανει ο καθενας στην προσωπική του ζωη και τι σκεφτεται και πως λειτουργει παλι δεν μπορει να το κρινει καποιος ή μαλλον να το κατα-κρινει κάποιος. Εκτος και αν εδω περα ο ενας γινεται ο δασκαλος του αλλου! Πιστευω πως κακώς ξεκινησε ολη αυτη η διαμαχη και λυπαμαι πολυ που ξεκινησε και απο εμενα που συμπληρωσα στο σχολιο της DALIA για την χλωρινη. Αλλά οταν παλαιοτερα εθεσα αυτο το ερωτημα γιατι δεν ειδα κανεναν να θιγεται απο τον madchemist οτι καθοδηγει την συνειδηση μας προς την unilever ή οποιαδηποτε εταιρια δουλευει την αναφερω τυχαια μιας και δεν μενδιαφερει και δεν θελω να ξερω ποια ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

μην με βρισετε ..

να κανω μια ερωτηση

το οινοπνευμα απολυμενει ?

ειναι φιλικο προς το περιβαλλον? κι αν οχι συγγρητικα με την χλωρινη ειναι καλυτερο ή οχι να χρησοιμοποιει μια νοικοκυρα οινοπνευμα αντι χλωρινης?

(αυτη η ερωτηση αφορα το μπλε το φωτιστικο το φτηνο οινοπνευμα )

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο madchemist λέει ότι το περίμενε αυτό και ότι ήταν θέμα χρόνου να συμβεί; Τι περίμενε ακριβώς;

 

Γιατί πλέκεται ένα παιχνίδι τύπου αυτοί που ξέρουν (επιστήμονες) VS αυτοί που δεν ξέρουν (όλοι οι υπόλοιποι); Είναι οι καθηγητές του Πανεπιστημίου αυθεντίες ή καλοπληρωμένοι από τις εταιρίες για προώθηση συμφερόντων;

 

Γιατί να καθόμαστε να το ψειρίζουμε και πολύ;

 

Θέλει πολλή σκέψη να δούμε πόσο καταστρέφεται ο κόσμος μας κι εμείς είμαστε από παθητικοί έως σαδιστές;

 

Θέλει άραγε πολλή σκέψη να δούμε -σε σχέση με ερώτηση που έκανε η ms και την έκανα κι εγώ: Αντισταθμίζονται οι ωφέλειες σε σχέση με τις βλαβες; - ότι η αλόγιστη χρήση των χημικών μας έφερε στο σήμερα, τα έχουμε ΜΟΛΥΝΕΙ ΟΛΑ!!!!

 

Θέλει επίσης πολλή σκέψη το ότι, αν πετάξω μια σακούλα παραπάνω, αν χύσω λίγη χλωρίνη παραπάνω, αν αντί για το λεωφορείο χρησιμοποιήσω το αυτοκίνητο δεν θα ξεβολευτώ εγώ, αλλά θα ξεβολέψω το παιδί μου, το εγγόνι μου από τον υγιή,καθαρό χώρο που του ανήκει....ακριβώς όπως έκαναν οι προηγούμενοι από εμάς...οι γονείς μας!!!

 

Γιατί να κυριαρχεί ο κοντόφθαλμος τρόπος σκέψης;

 

Ωραία, να μην τα δεχόμαστε όλα άκριτα, συμφωνώ, αλλά αν με έπειθε κάποιος για το οτι οι περισσότεροι δεν τα δέχονται άκριτα, θα ήμουν σίγουρη ότι ζούμε σε ένα καλό κόσμο που γίνεται καλύτερος.

 

Ζούμε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να παρακαλέσω τον madchemist να μείνει στην παρέα μας. Είναι κρίμα να φτωχαίνει από επιστημονικές απόψεις το φορουμ.

 

Έπειτα είναι και το άλλο , που το έχω ξαναπεί εδώ... Τούτο το φόρουμ είναι ένας τόπος εναλλακτικός. Πράγματα που στο έξω κόσμο είναι συμβατικά (εμβολιασμός, δυτική ιατρική, ίσως απορυπαντικά με βάση τα τελευταία) εδώ αποτελούν την άποψη της μειοψηφίας και το ανάποδο.

 

Χρειαζόμαστε και τις δύο απόψεις. Μείνε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...